Binnenvaartsluis Terneuzen midden maart open Zandwoestijn begin rijkswegverbetering 2 ZELFDE DATUM GENOEMD VOOR BRUG SLUISKIL ALMANAK Reacties op ontruimen van kennel Afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen vein VLN opgericht BUIT BIJ VIER INBRAAKJES WAS NIHIL EXAMENS Voorzitter stamboek: rendabele Zeeuwse schapenfokkerij 1967 Ledental bleef precies gelijk Man ernstig gewond bij bedrijfsongeval WEER BRAND IN BINNENSTAD VAN TERNEUZEN TWEE ERNSTIG GEWONDEN OP RIJKSWEG 58 s Aangespoeld lijk in Haamstede niet geidentificeerd Inbraak in Terneuzen VVV-Zierikzee: lief zijn voor de toeristen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 NIEUWE PROGNOSE: TERNEUZEN De nieuwe bin nenvaartsluis bij Terneuzen, de kleinste van de in aanbouw zijn de sluizen, gaat waarschijnlijk midden-maart open. Voor de draaibrug in de buurt van Sluis kil spreken prognoses van een zelfde datum. In beide gevallen een duidelijk bewijs dat er deze maanden enige tekening begint te komen in enke le belangrijke onderdelen van de kanaalwerken. De snelle voort gang ten spijt betekenen de streefdata tevens dat beide pro jecten zich wat hun voltooiing aangaat niet hebben gehouden aan de verwachtingen van vo rig jaar. Toen luidde de prognose met betrekking tot de binnen vaartsluis medio januari en die datum werd ook genoemd voor de Sluiskilse brug. Is er nu sprake van duidelijk aanwijs bare factoren bij deze officieuze .vertraging*? Voor wat de sluis aan gaat, waar momenteel, als laatste fase, wordt gewerkt aan de hydraulische ap paratuur, antwoordt rijkswaterstaat daarop ontkennend. .Een project van dergelijke omvang kan niet op een peri ode van twee maanden nauwkeurig ge schat worden. Men is er nu bezig met de machinerieën en over een week of wat kan de zaak klaar zijn. Dat wordt begin of anders midden maart'. Van andere zijde komt de mededeling dat een vertraging in de aanvoer van ma chine-onderdelen oorzaak is van eer zeker oponthoud. Deze problemen zou den inmiddels overigens overwonnen zijn. Eij de openstelling van de nieuwe sluis zijn zowel de binnenscheepvaart als het verkeer betrokken. De binnen vaartsluis is 281 m lang en 24 meter Leeuwse Raiten De schilder in Kapelle tikte be leefd aan z*n pet: dank voor de opdracht meneer, vanmiddag hebt u ze thuis. Want dat kan nog i»i Kapelle. Men bestelt twee ruit jes, de begunstigde tikt even aan de j*et èn een paar ur later staat de hele verlanglijst op d' stoep. De schilder begon er direct aan. Maar toen hij he' briefje wat aandachtiger bekeek moest hij toegeven, dat hij dit niet in huis had: tin ruit van 110 km x SS cm en één van 130 km bi] S3 cm Hij schreef zijn client een beleefo briefje. Geachte heer', begon hij .ik wil iedereen graag helpen want ik meet niet met twee ma ten, maar de afmetingen die v verlangt zijn zo ongebruikelijk dat allereerst het transport vooi ons een punt van ernstige studie zal zijn. Dan hoeven we ons over de produktie in ieder geval al niet meer druk te maken.' De knaaalwerken in Terneuzen komenvoor wat de nieuwe bin nenvaartsluis en de bruggenbouw bij Sluiskil betreft, in een beslis send stadium. Een drijvende bok is momenteel in de buiten-voor- haven van de sluis bezig met het aanbrengen van de afmeerpalen. (Foto PZC). breed. Schepen kunnen bij elke getij stand schutten, een belangrijke tijd winst. en verder wordt het mogelijk om de buitenvoorhaven veilig In te va ren, zonder dat het schip eerst op de rede van Terneuzen moet wachten tot het tij kentert. Automobilisten krijgen niet meer te maken met .flessehaüzen' Axelse- en Ribbensbrug. Brug .Wij zijn momenteel bezig met. de volle dige afwerking', was het commentaar ujt Sluiskil met betrekking tot de draai brug. Ook hier geen aanwijsbare oor zaken voor het niet nakomen van vroe gere prognoses. .Als de brug over een werkperiode van jaar eens zes we ken later is, dan betekent dat nog niets. Volgens de oorspronkelijke be stekken zou er pas in juli sprake zijn van voltooiing. Met die urgentie kwam de verwachting rond januari en nu is het dan midden-maart'. rekening moet worden gehouden. Over de afgelopen periode zijn er betrekke lijk veel geweest en dat heeft vanzelf sprekend invloed op het verloop van de werkzaamheden. De draaibrug heeft een lengte van 144 m en is 28 m breed. Zo wel het wegverkeer als de trein maken er gebruik van. Een derde pro ject. de bouw van de brug in de buurt van Sas van Gent, is een stap dichter bij zijn voltooiing gekomen. Maandag maakte de firma Kloos en zonen te Kinderdijk een begin met het trans port van het draaibare burggedeelte naar het werkterrein. Dat gebeurt in twee helften: over. enkele dagen wordt het SLUIS Uit vele delen van het land is de afgelopen dagen gerea geerd op de berichten over de inbeslagname van 44 honden bij de kennel van Marie de Rijke in Sint Anna ter Muideu. Maandag ging verscliillende keren de tele foon bij opperwachtmeester G.J.M. Ultee van de Sluise rijkspolitie, die de leiding had by de inbeslagname. Er waren reacties uit de meest uiteenlopende plaatsen', vertelt hij. Een kennelhouder uit Hoofd dorp met accommodatie voor 100 dieren wilde best wat honden op nemen en iemand uit Nijmegen voelde er veel voor om er een te kopen'. Dat zal echter voorlopig niet gaan, omdat de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Die ren die een grote rol heeft ge speeld bij de opruimingsbeurt) de inbeslaggenomen honaen ver voerde naar haar asiel in Asten, waar ze verblijven in afwachting van een gerechtelijke beslising. De heer Ultee maakt belangstellen den er voorts opmerkzaam op dat er op het bedrijf van mej De Rij ke, waar nog 40 dieren zitten, schurft heerst. De eigenaresse heeft de de opknapbeurt van haar nu toe onbewogen aangezien. Wel helpt ze mee bij het naar buiten dragen van dieren. Maandag rond den rijkspolitie en dierenbescher ming hun driedaags karwei op het erf van de kennel af. Een belangrijk gedeelte van de kooien op de dfjk en hun Inventa ris verdween met behulp van At lasgrijpers en vrachtwagens van de aardbodem. Ingrijpen- lar erf tot ring in café De Vriendschap' is een afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het veteranenlegioen Nederland opgericht. De 25e euws-Vlaamse leden van het VLN ressorteerden tot dusver onder Midden- Zeeland. Omdat er sinds kort voldoende leden waren om statutair tot de oprich ting van een algen afeling over te gaan, besloot men een zelfstandig be staan te gaan leiden. De oprichtings vergadering stond onder leiding van de voorzitter van het gewest Zeeland, lui tenant-kolonel b.d. H. Huisken te Mid delburg. MIDDELBURG Op vier plaatsen in Middelburg hebben onbekenden in de nacht van zondag op maandag gezocht of er wat te halen viel. Op ai deze utsen was de buit nihil. Men dr< ïen in een kantoor bij de firma aan de Zandstraat, bij de Zeeuwse da- meshandtassenfabriek, op het kantoor van de gemeentelijke sociale dienst en in het kantoor van een al eerder door on gewenst bezoek .vereerde' pretroleun maatschappij aan de Kanaalweg. Hoek door defecte kabel zonder licht ben maandagavond van half zeven tot half acht zonder elektriciteit gezeten. De oorzaak was een storing in een defecte kabel op het terrein van de Dow Chemi- im Terneuzen. Door uitschakeling van de gestoorde leiding kon de stroomtoe voer vla andere kabels nadien normaal worden geregeld Voor het staatsexamen Franse taal en beschaving slaagde, met eervolle ver melding, aan de Alliance Frangaise te André Step uit Vlissingen van de Vlis- singse boksclub DOS is geslaagd voor het examen bondsoefenmeester A van de Nederlandse Boksbond. tweede deel van het in totaal 157 m lan ge gevaarte overgebracht. De verwach ting is dat de brug rond augustus of september kan worden gebruikt. Op algemene vergadering Goes GOES ,De schapenfokkerij is in 1967 zeer rendabel geweest. In veel opzieh-j ten was het vorig jaar gunstig voor de fokkerij'. Deze tevreden constatering deed de voorzitter van het schapeiistum- boek voor Zeeland, de heer J. Nieuwen- huijse uit Lewedorp, maandagmiddag in zijn openingswoord bij de algemene ver gadering van het stamboek, die in liet landbouwecmrum in Goes werd gehou den. Opmerkelijk vond de heer Nieuwen- huijse de groei van de geregistreerde schapenfokkerij ondanks de afnemende sehapenstapel. Het aantal leden van het Zeeuws schapenstamboek bleef in liet afgelopen jaar gelijk; het aantal In schrijvingen steeg met 187 tot 2095. Tevredenheid bleek ook uit net jaar verslag van het schapenstamboek Zee land. dat maandag aan de orde k-.v im De vergadering keurde de rekening V/er 1967 en de begroting over 1968 zonder meer goed In 1967 bedroeg het nade lig saldo 522.05 De heer R T. Haal- stra, medewerker van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren bracht verslag uit over het werk van de dienst. Onderzoek is onder meer gedaan naar de maag-, darm. en leverparasieten bij schapen en daarbij bleek, dat het per centage parasieten-eieren bij lammeren te hoog lag- i Secretaris-penningmeester J. J. Zon- VLISSINGEN" Bij een bedrijfsonge val op het terrein van de Steenkolen handelsvereniging te Vlissingen is de zer dagen de 22-jarige Vlisslngse haven arbeider A. E. S. zodanig komen te vallen dat hjj met nogal ernstige kwets- suren naar het Sint-Josephziekenhuis moest worden overgebracht. Er was geen direct levensgevaar aan wezig. Inmiddels is gebleken dat de ver wondingen zich ernstiger lieten aan zien dan werd verwacht. S. heeft ver moedelijk inwendige kneuzingen en bloe dingen opgelopen. Hij klaagde over pij nen in buik en rug. S. was met twee andere havenarbeiders bezig een zware ijzeren pijp te verscl ven op een ongeveer drie meter h w steiger. Hij stond daarbij op een losse Slank. Vermoedelijk ten gevolge van e gladheid is S. van de plank gegle den en op de basaltglooiing gevallen. Hij werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Recherche-onderzoek heeft Inmiddels uitgewezen dat het ongeval te wijten is aan de weersom standigheden zodat van enige schuld aan de kant van werknemers en bedrijf geen sprake is. Ook bij Kruiningen en Waarde worden heel wat kubieke meters zand verzet voor de verbetering van rijksweg 58. Hier wordt ge werkt aan de verbreding van de weg, die nodig is om straks de verkeersstroom van de dubbel deks-veerboten te kunnen verwer ken (men zié het artikel op pagi na 1). Alice Mommersteeg over Lapland in Terneuzen TERNEUZEN Tijdens twee lezingen heeft mevrouw Alice Mommersteeg maandag in de kantine van de Terneu- zense UTS iets verteld over haar reis naar Lapland, enkele jaren geleden. 'sMiddags stond ze voor uts-leerlin- gen en 's avonds waren ZVU en Neder landse vereniging van huisvrouwen aan de beurt. Alice Mommersteeg deed op de heenweg Denemarken aan en verbleef ook enige tijd in Finland. Aan de hand van dia's kreeg men een indruk van Helsinki en de leefgewoonten van de be volking. Veel noordelijker ligt het ori ginele .Lappengebied',* dat slechts via één weg bereikbaar is. Mevrouw Mom mersteeg kwam via relaties in contact met de bevolking, die hoofdzakelijk leeft van de rendierteelt. De middernachtszon en de daaraan aangepaste leef. en werkwijze vormt de spil van dit in alle opzichten kille bestaan. De Lappen zijn vaak heel handig in het vervaardi gen van fraai bewerkte kleding. TERNEUZEN Een fikse bin nenbrand heeft maandagavond het magazijn annex werkplaats van de heer W. F. A. de Koek in de Walstraat te Terneuzen geteis terd. Van de opgeslagen appara tuur, waaronder wasmachines en elektrisch installatiemateriaal bleef niets over. Op enkele plaat sen vrat het vuur zich door het plafont heen naar de zolder, maar het doeltreffende optreden van de Ternenzense vrijwillige brandweer voorkwam een uitslaande brand. De toeschouwers kregen zodoende niet meer te zien dan een enorme rookont wikkeling, die even deed herinneren aan de brand die op 9 januari in de Noord straat woedde. Ook de brand van maan dagavond speelde zich weer af in het hartje van de binnenstad, niet zo heel erg ver van de plaats van de vori| brand. Om tien minuten voor half e kwam de melding bij de brandweer bin nen. Met drie nevelspuiten en twee slan gen op de brandkraan ging men het vuur te lijf. Reeds omstreeks vjjf over half elf had men het vuur omsingeld. Om kwart over elf begon men aan de nablussings werkzaamheden. Men had het vuur weter te beperken tot het maga zijn. Een anto kon nog op het laatste nippertje worden gered, hoewel de achterkant van de wagen al rookte en de belde achterbanden lek waren. De heer De Koek kon nog niet vertellen hoeveel de schade zal belopen. Hjj Is wel verze kerd. De oorzaak van de brand ls nog onbekend. derland deelde aan het begin v<_. de vergadering mee, dat de subsidie van het ministerie van landbouw a visserij voor het schapens tam boek - jaarlijks 171 met ingang van op de ZLM-tentoonstelling, die bijl het 125-jang jubileum dit jaar in de Wilhelminapolder wordt gehou den, wordt deelgenomen door het schapenstamboek met enkele provin ciale showrubrieken. Ir W. L. Harmsen. adviserend lid van het Zeeuws stamboek, reikte maandag middag de prijzen uit aan de winnaars van de provinciale fokdag in 1967 In het bestuur werden gekozen: voor Noord-Beveland de heer J. C. J v d. Velde uit Kamperland en als plaats vervanger de heer A. P. Steendyk uit dezelfde plaats. Voor Schouwen-Duive- land de heer C. J. Zoeter uit Ouwerkerk en als plaatsvervanger de heer J. J. A. v d. Velde uit Nieuwerkerk en voor Tholen de heer M A. Geuze uit Oud- Vossemeer en als plaatsvervanger de heer C. P. Burgers uit Sint-Maartens dijk. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer M. van 't West einde uit Ossemsse werd de heer H.1 Goethals uit Westdorpe gekozen. Op de algemene vergadering van het Centraal Bureau voor de Schapenfok kerij. die 27 februari in Utrecht wordt gehouden, zal aan de orde komen de vaststelling van de nieuwe woleisen. zo deelde de heer 25onderland mee. Bij de rondvraag werden een aantal technische zaken besproken, zoals het gebruik van blikken en het voer voor schapen. By een botsing tussen twee per sonenauto's op de kruising van rijksweg 58 met de Zanddyk naar Yerseke, tussen Kruinin gen en de Vlakebrug, zijn maan dagmiddag drie mensen gewond geraakt, waarvan twee ernstig. de richting Goes naderde. De bestuur der van de over de Zanddijk rijden de auto was J. van B. uit Kruinin gen. Er zat een passagier in de wa gen. A.N. uit Hansweert, die eveneens ernstige verwondingen opliep. De auto, die over de rijksweg reed. werd bestuurd door J. F. L. D. uit Breda. Hij werd licht gewond: D. kon op eigen gelegenheid in St-Joanna in Goes komen, vanwaar hij na behande ling huiswaarts kon keren. De schade aan de beide auto's is bijzonder groot, zij werden beide aan de voorzijde ingedrukt. De wagen van de Bredase automobilist raakte van de weg, en reed door het schrlk- hek van de dijk af en kwam met de neus in een sloot terecht. De rijkspo litie zorgde ervoor, dat hel verkeer van het ongeluk weinig hinder on dervond. Op de foto's een beeld van de scha de. die aan een van de wagens werd toegebracht (onder). Hiernaast: de op de rijksweg rijdende auto kwam onder aan de dijk in de sloot terecht. (Foto PZC) HAAMSTEDE Het stoffelijk oven schot van een manspersoon dat donder dag aan het strand btj de vuurtoren werd gevonden is vrijdagmiddag op de begraafplaats te Haamstede ter aarde' besteld. Do technische recherche van de rijkspolitie ls na een langdurig onder zoek niet tot een Juiste identificatie kun nen komen. Het bleek nog dat de over ledene veel langer in het water heeft gelegen dan in het begin werd gedacht en het onderzoek wees uit: twee of drie maanden. TERNEUZEN In Terneuzen is waarschijnlijk dit weekeinde een in braak gepleegd bij de grossierderij H. Maas aan de Industrieweg. Er wordt niets vermist. Een dochter van de heer Maas ontdekte zondagavond dat onbekenden zich door het stuit slaan van een ruilt toegang hadden verschaft tot het kantoor van de zaak. Daar was vrijwel alles overhoop gehaald, maar niets ontvreemd. De politie ls bezig met het onderzoek. Tot op heden heeft het geen resultaten opgeleverd. ZIERIKZEE Als het aan do VVV Zlerlkzve en aan de inwo ners van de Schouws» Centrum stad ligt, zullen de toeristen Zie rikzee deze zomer een nog .liever stadje' vinden, dun ze voorheen al doden. I)e plaatselijke VVV schryft namelijk voor het komende sei zoen een soort- wedstrijd uit, waarbij de bezoekers kunnen uit maken, wie hen op de vriendelijk ste manier heeft ontvangen. Als zij zich tol het WV-kantoor wenden om Informatie, krijgen zij een .vriendelijkheidscoupon' die ze kunnen geven aan de persoon, die er het meest biijk van geeft hen prettig te willen ontvangen: dat kan een parkeerwachter, een poli tieman. een informatrice of wie dan ook zijn. Wie aan het eind van de zomer de meeste coupons heeft gekregen, krijgt daarvoor een prijs van de WV. Het is de bedoeling van de plaat selijke WV de inwoners van Zie rikzee orvan te doordringen van welk belang het is vriendelijk te zijn voor en goede service te ge ven aan de toeristen. Een stimu lans dus voor een zeer langdurige en massale love-ln... REGEN OF SNEEUW Zwaar bewolkt mot op de meeste plaat sen tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind, overwegend tussen zuidoost en zuid. Temperaturen enkele graden hoven het vriespunt. ZON EN MAAN 7 februari Zon op 08.12 onder 17.37 Maan op 11.04 onder 02.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2