Kapitaalsnota van Middelburg de BILT Schouwse Ruiters: cross te Haamstede Geen voorrang: 3 gewonden Zelfstandig Sluis verdedigde zijn belangen op tv 2 verwacht:.. ALMANAK ASTRA VIERDE 4e LUSTRUM STRUCTURELE MAATREGELEN VOOR WERKLOOSHEID NODIG' KONINKLIJK ZILVER VOOR DE SASSE BRANDWEERCOMMANDANT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 Brandweercommandant Renique (rechts) wordt hier gefeliciteerd door zijn opvolger, de heer E. de Vriend. jaar dienst bij de brandweer reikte de heer Kortus een medaille uit aan de heer W. Slock. De heer G. Schoo- nen kreeg een onderscheiding voor 12,5 jaar dienst bij de brandweer. In een toespraak memoreerde bur- femeester Den Boer dat de scheiden- e brandweercommandant Renique op 1 september 1927 bij de brand weer kwam. Een tijdlang nad hij als chauffeur-monteur de zorg over de brandspuit. In 1958 werd hij com mandant. Burgemeester Den Boer meende te kunnen constateren dat de heer Renique met hart en ziel aan de brandweer verknocht was. .Het moet In ieder geval een voldoe ning zijn het korps zoals het nu 13 aan een opvolger te kunnen over dragen', zei hij. De burgemeester sprak verder de hoop uit dat het brandweerkorps on der de leiding van de nieuwe com mandant De vriend een eensgezinde ploeg zal blijven. .In de functie van ondercommandant heeft de heer De Vriend in ieder geval al bewezen een waardig opvolger te zijn', be toogde hij. De heer Den Boer deel de voorts nog mee, dat de heer A, Kool Is benoemd tot ondercomman dant. Deze behoort tot de vaste brand weersta f van Dow-Terneuzen. Bij het afscheid van de heer Reni que werd verder nog het woord ge voerd door de Terneuzense brand weercommandant de heer C. van Strlen, die sprak namens de Zeeuw se brandweercommandanten. De lieer A. de Hulster voerde het woord in zijn functie van commandant van de brandweer Westdorpe. De nieuwe brandweercommandant do heer De Vriend, overhandigde zijn voorganger namens het korps een boekwerk, omdat, we u niet zomaar willen laten vertrekken'. Burgamee»* ter Den Boer had eerder al na mens het gemeentehestuor een stof felijk blijk van waardering gege ven door het aanbieden van een werp hengel. Aan het begin van de bijeenkomst deelde de burgemeester nog mee, dat de Sasse brandweer met vier nieuwe leden Is uitgebreid. Per 1 februari werden de heren H. Obrle, H Lippens, F Cappaert en F. In- ghela benoemd tot adjunct-brand wacht. EXAMENS Voor het te Breda gehouden examen van de modevakschool .Ensald' slaag den de dames mevrouw E. Aibregtse- Bril uit Breskena voor handwerkont- werpster, mevrouw M, Simpelaar-de Looze te Breskens vcor tailleuse, mejuf frouw A. Ekkenbus te Groede voor cou peuse, mevrouw B. Herman-Fremouw uit Sluis, mej, M. Asaard uit Bres- kens en mejuffrouw S. Schelstraete pit Breskens voor constumière. Allen wa ren leerlingen van mevrouw Van de Vel- de-Jacobs te Breskens. Voor het praktijkdiploma machlneschrlj- ven slaagden in Bergen op Zoom de dames J. van Beek-Nelissen, E. M. van Beveren, V. Boogert, A. J. Burgers, J. J. Goedegebuure, D. E. Heljboer, L» Kaashoek, H. Westdorp, H. C. Qutsc, J. Quist en de heren J. J. Burgera, V. J. van Dijke en N. J. Hage, allen te Slnt-Annaland. Aan de modevakschool .Ensaid' te Bre da slaagden voor costumlère de damej M. van de Guchte uit Driewegen, L Schrijver uit 's-Heer-Arendskerke en C, Hoogenboom uit Heinkenszand. De heer N. Kloet uit Vllsslngen ls aan de technische hogeschool te Delft ge slaagd voor 't kandidaatsexamen werk tuigkunde. Mejuffrouw H. J. HUlebrand uit Zie- rlkzee is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kandidaats examen Nederlandse taal en letterkun de. De heer D. P van Drlel slaagde aan dezelfde universiteit voor het arts examen. MIST STREMDE DE VEREN VLISSINGEN De veerdiensten In Zeeland zijn zondagmorgen vanwege de mist gestremd ge weest. I'as omstreeks het middag uur konden de eerste passagiers en auto's worden verplaatst. TIJDELIJK REGEN OF SNEEUW. Veel bewolking met tijdelijk regen ot sneeuw. KrneMge tot harde, langs de kust harde tot stormachtige wind tussen xuidoos en zuid. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 08.13 onder 17.3J Maan op 10.47 onder 01.41 Leeuwse Uit Sommige dingen komen wat Iaat aan hei licht, maar zijn te aardig om onvermeld te blijven. Een klein menselijk drama derhalve uit de nacht van de ijzel, vorige maand. Men zal zich herinneren, hoe toen enkele honderden jon gelui van de dorpen op de Beve- landen de nacht m het Goesc Schuttershof hebben doorgebracht. Het was te glad om een voet buiten Goes te zetten, er zat een voudig niets anders op. Pas nu hoorden wij, dat zich bij dit gezelschap ook een Middel burgse familie had gevoegd die per auto naar Goes was geko men. Dw familie kwam eigenlijk nooit in Goes. Mar nu moest ze er toch nodig een avondje heen. Er draaide zo'n aardige film: ,8amen uit, Samen thuis'. HAAMSTEDE Een der deel neemsters aan de cross van de Schouw se Ruiters op het par koers door de dominale duinen bij Haamstede. (Foto PZC). Auto reed door slagboom PSD te Breskens GOES - ter ere i schoolvereniging Astra' van het Chris telijk Lyceum voor Zeeland te Goes, werd vrijdag voortgezet met een wed strijddag. Er werd op vele takken van sport en kunst met enthousiasme ge streden. Winnaars: G. Quist, J. de Visser en F. van der Have HAAMSTEDE De rijverenigbi- gen .Eendrachtruiters' uit Oud- Vossemeer en .Schouwse Ruiters' uit Dreischor hebben zaterdag de finitief beslag gelegd op de vere- nigingswisselbekers voor respec tievelijk de lichte en de zware cros- die .Schouwse Ruiters' jaarlijks in 't duin bij Haamstede organiseert. Zaterdagmiddag bleek na afloop van de traditionele, wedstrijd over een prachtig parcours, dat beide verenigingen voor de derde achter eenvolgende keer als beste uit de bus waren gekomen. .Eendrachtrrilters' bezette in de uit slag van de zware cross (van de tien deelnemers werden er zes geklasseerd; de tweede, de vijfde en de zesde plaats. J>e .Schouwse Ruiters' bezette in de kop van het klassement de vierde, vijf de en zesde plaats. Aan de lichte cross namen 87 combinaties deei- Hiervan werden er 29 geklasseerd. Wlnaar van de lichte cross werd J de Visser van .Oranjezonruitera' uit tapel'BBg kilometer in 4.42 min. Blanche (.Paardebloem', Goes) deed er drie seconden langer over. Op de der de plaats eindigde mejuffrouw De Jon ge (evenens "van de .Paardebloem') in 4.51 min. G. Quist van de rijveremging .Walche ren' uit Nleuwland maakte met Arenko de snelse tijd in de zware cross: 4.24 min. M. Geluk met Helma (.Eendracht- ruiters) werd in 4.49 min. tweede en P. M. de Kam met Binaico (.Oranje- zonrultere') werd derde in 5.07 min. Florentien van der Have van de .Paar debloem' eindigde in de ponycross on bedreigd op de eerste plaats. Met Pe ter had ze een minuut voorsprong op Lisette Brnljning met Molda (even eens van .Paardebloem'), die na 5.59 min. de finish passeerde. De jongste deelnemer, de elfjarige A, Stouten van ,Sehouwse Ruiters', werd met Jos der de In 7.36 min. De verenigingsprijs bij de ponycross was voor de .Paardebloem', the met de eerste, de tweede en de vierde plaats de andere verenigingen ruim achter zich liet. Het parcours van deze cross was uit gezet in de dominale duinen bij de wa tertoren bij Haamstede. De leden van de .Schouwse Ruiters' hadden een par cours gekozen, dat van paard en rui ter zowel een behoorlijke dosis uithou dingsvermogen als een goede soepelheid in de gangen vroeg. Vooral in het eer ste deel van het parcours waren lasti- ook een grote wendbaarheid vereisten, opgenomen. De jury bestond uit de he ren Stils uit Zierikzee en Moermond uit Dreischor. De veartaen Rinsens uit Tfcolen en Van Roon uit Zierikzee ver zorgden de controle van de paarden. Uitslag zware cross: 1 G. Quist. .Wal cheren4.24; 2 M. Geluk. .Eendracht- rulters', 4.49; 3 P. M. de Kam. .Oranje- zonruiters', 5.07; 4 mej. G. Steendïjk. .Schouwse Ruiters', 5.15; 5 P. Groene- wegen, .Eendrachtruiters', 5.21; 6 A. Ge luk. .Eendrachtruiters', 5.37. Lachte cross: 1 J. de Visser. .Oranje- zonruiters", 4.42; 2 mej. R. Erius, .Paar debloem', 4.45; 3 mej. De Jonge, .Paar debloem', 4.51; 4 C. Stouten, Schouwse Ruiters', 4.55; 5 L. Klompe, .Schouw se Ruiters', 5.02. Ponycross: lFlorentien van der Ha ve, .Paardebloem', .59; 2 Lalsette Brudj- nlng, .Paardebloem', 5.59; 3 A. Stou ten, .Schouwse Ruiters', 7.04; 4 D. van Sas, .Paardebloem' 7.36; 5H. de Reus, .Schouwse Ruiters1,7.40. Wedstrijddag De wedstrijden schaken, muziek, vol leybal enzovoort werden in twee groepen gespeeld: de onderbouw en de bovenbouw. In de onderbouw won klas IA met 286 punten. De leerlin gen mogen de wisseltrofee een jaar in hun klas hangen. Klas 4W sleepte in de bovenbouw de wisseltrofee in de wacht met 294 punten. Coby van Damme, het enige meisje in deze klas, nam de prijs in ontvangst uit handen van rector drs K. de Jong Ozn. De dependanceklassen Terneuzen IA, en 2D brachten het er ook niet slecht van af. Ze werden in de onderbouw respectievelijk tweede en derde. Slotavond (Slot van pag. 1 trum werd weer In het plan opge nomen; realisering ervan in 1969 verdient volgens b en w alle aanbe veling. Er moeten voor het programma voor de komende vijf jaar de nodige re serves in acht genomen worden. Veel al moest van globale ramingen en ge gevens uitgegaan worden, terwijl ver schillende plannen nog in een zeer nril stadium verkeren. Het investeringsprogramma voor de komende 5 jaar ziet or als volgt uit: ciaa'-culturele voorzieningen (65.000 gulden) en algemene onderwijsvoor zieningen 90.000,- IN 1971 IN 1968 De slotavond in de .Prins van Oranje' werd een avond in stijl. Vele dames ver schenen in het lang en vele heren in smoking. Het programma dat de leerlin gen op de planken brachten mocht er zijn. Vooral het cabaret .Zeeland vakan tieland'. waarvoor Arie Sturm en Lode- wijk Bouwense de teksten hadden ge schreven, liet de aanwezigen nogal eens in lachen uitbarsten. In dit cabaret brachten Willenden 't Hooft, Gernan Schreuder, Lodewijk Bouwense en Arie Sturm behalve de schoolhumor een pa rodie op het toerisme. Na de pauze voerden leerlingen uit ver schillende klassen de klucht ,De herber gierster' van C. Goldini op. Het aangekondigde Astra trio' kwam door ziekte van één van de leden te vervallen. Het duo .David en Maria' ver ving hen echter op uitstekende wijze. Met een virtuoze gitaarbegeleiding van David zongen ze enkele folksongs. In zijn slottoespraak zei rector K. de Jong Ozn dat hij bijzonder trots was dat zijn leerlingen een programma van een dergelijk hoog peil konden brengen. Verder sprak hij zijn waardering uit over het bestuur onder leiding van voor zitter Anne Vermeer, dat deze lustrum- dagen zo voortreffelijk had georgani seerd. BRESKENS A. H. uit Terneuzen reed zondagmorgen met zijn auto door een slagboom bij de kaartverkoop van de provinciale boot te Breskens. Door de mLst was het wegdek glad gewor den en toen H. wilde afremmen begon de auto te slippen. Anto en slagboom werden beschadigd. Beenbreuk bij val met brommer TERNEUZEN De 18-jarige mejuf frouw M. van D. uit Zaamslag brak zondagmorgen even na middernacht naar rechteronderbeen, toen ze op de hoek Arsenaalstraat-Burgemeester Gell- straat viel met haar bromfiets. Vermoe delijk ls ze geslipt, doordat het wegdek door opvriezing glad was. Ze ls opge nomen in het Jullana-zlekenhuls. i het alleen maar verlam mend werkt. Vanuit de vergadering kwam naar voren, dat het verschenen varslag van de kamercommissie zeer vaag ls en meer duidelijkheid vraagt. Zeeuwse vraagstukken kwamen <>r bij de discussie in ruime mate naar voren. Zo werd voor de werkgelegenheid en doorstroming gepleit voor uanbesteding van werken in het najaar en werd over de vrije-veren de opmerking geplaatst, als zou deze zaak de Indruk wekken van boerenbedrog. Naar aanleiding van het brug-tunnelplan over de Wester- schelde van ir. Lievense, zei kamerlid C. F. van der Peljl uit Kloetinge, dat is toegezegd, dat het tracé zo apo< dig mogelijk zal worden bepaald. Ove de Péchiney-vestlglng plaatste de heer Van der Peljl de opmerking, er niet aan te moeten denken, als deze fabriek Zeelands neus voorbij zou gaan, door zich bijvoorbeeld in België te gaan ves tigen. Over de buitenlandse politiek zo werd opgemerkt, dat de voorlichting over Vietnam en de ontwikkelingslan den door de moderne communicatie xaak te tendentieus is. Er worden dan beelden opgeroepen diet niet juist zijn. Het in de statenkring bij de laatst Mr W. Scholten in Goes: Nog meer zeggen over Vietnam ,niet verstandig' GOES ,De structurele werkloosheid gestegen tot ruim 114.000 man vereist structurele maatregelen. Met conjunctureel geënte inspuitingen zal het probleem niet worden opgelost'. Dit zei het tweede-kamerlid rar YV. Scholten bij het belichten van de werk gelegenheid, toen hij zaterdagmiddag in de .Prins van Oranje' voor de slaten kring Goes van de Christelijk Histori sche Unie sprak over de actuele poli tieke situatie. Over de verontrustende situatie in Viet nam zei mr. Scholten, dat er bij de behandeling van de begroting van bui tenlandse zaken géén verdere uitspra ken meer over moeten worden gedaan. Dit is in het verleden al gedaan. Om dit nu weer te doen achtte hij in het huidige stadium niet verstandig. Wel zei mr. Scholten te hopen, dat deze ver schrikkelijke oorlog door onderhandelin gen op korte termijn zal kunnen worden beëindigd. Spreker was van mening, dat ondanks de problemen in eigen land en gewest, de ontwikkelingshulp meer aandacht moet krijgen. .De kloof tussen arme en rijke landen mag niet nóg groter wor den'. Hij zag de ontwikkelingshulp me de-beslissend voor de problematiek van de komende jaren. Naar aanleiding van het verslag van de kamercommissie over de herindeling van gemeenten op Zuid-Beveland, zei mr. Scholten. dat de tijd rijp is dat er wat gebeurt. Zeeland staat grote structurele wijzigingen te wachten en het ls goed om hierop reeds vooruit te lopen, zo vond hij. Een zaak die niet ontweken kan wor den, maar die voor alle lagen van de bevolking van grote betekenis zal zijn. noemde mr. Scholten de invoering van de nieuwe vorm van omzetbelasting. .De prijzen zullen er door in beweging komen. De uitwerking wordt dan ook met grote zorg tegemoet gezien', aldus het kamerlid. Van oordeel was mr. Scholten, dat de politieke koers van de PvdA ln de toe komst meer naar links zal worden ge richt. Ben ontwikkeling die volgens hem op grote bezwaren stuit om aan een stembusakkoord met deze partij te den ken. Ten aanzien van het gesprek van de groep van achttien, zei "het kamer lid, dat dit waarschijnlijk in maart in de openbaarheid zal worden gebracht mits er in de KVP geen brokken wor den gemaakt. Voorzitter P. G. Vermaire uit Kapel- Ie wees er in zijn openingswoord op. dat de politiek oude stijl ook voor ae CHU zijn tijd heeft gehad. Van belang achtte de statenkrin^voorzitter het, dat de KVP, AR en CHU voor de eerstko mende verkiezingen tot een federatieve samenwerking hebben besloten. Volgens de heer Vermaire krijgt de links-radi cale richting binnen de confessionele partijen in de publiciteitsmedia teveel aandacht- Ook was de statenkringvoorzitter van mening, dat de herindeling van Zuid-Beveland groot gezien en uitge voerd moet worden en dat deze zaak met voortvarendheid moet worden afgewerkt, omdat niemand mei een langdurige periode von onzekerheid is 1968: Aan netto-investeringen wordt ruim 6 miljoen gulden g*- raanul. De objecten niet daarach ter de invest erirgsbedragen zijn voor dit jaar: Eerste lagere school Dauvvendaele 675.000,-), twee salouwagens voor tijdelijke huisvesting kleuterscholen Dauwendaele 141.000.-) eerste kleuterchool Dauwendaele 270.000) eerste gymnastieklokaal Dauwendae le 350.000,-), tweede bijzondere kleuterschool magistraatwijk een be drag van 200.000,-). tijdelijke huis vesting LOM-school in Gravenstraat 100.000,-). imbecielenschool Vij- vervreugd plus turnlokaal 1,34 miljoen)", buitengewoon onderhoud blo-school 125.000.-), uitbreiding begraafplaats (ruim 5 ton), voorzie ningen zweminrichting 2 miljoen), verbetering openbare verlichting ƒ75 000,-), vernieuwing straten 60.000,-)aanpassing slachthuis aan EEG-eisen 40.000.-). verbete ring spoorwegovergang Kanaalweg- Nieuwlandseweg 100 000,-). soci aal-culturele voorzieningen 74.000) en algemene onderwijsvoorzieningen 90.000,-). 1971: Voor dit jaar is aan netto-, investeringen ruim 4,2 miljoen gulden geraamd. Verplaatsing gsd (2e fase 148.000,-) uitbreiding stadhuis 200.000), aan leg vuilstortplaats 190.000.-), aan leg vuilverbrandingsinstallatie 2 miljoen), verbetering Poelendaele- weg-Koudekerkseweg 59.000,-). vierde lagere school Dauwendaele 675.000,-), derde kleuterschool idem 270.000,-), tweede gymnas tieklokaal Magistraatwijk 1350.000 gulden), verbetering verlichting voor 75.000,-), vernieuwing straten ten bedrage van 45.000.-), voorziemin- son jeugd- en bejaardenaccommoda tie 100.0000), sociaal-culturele voorzieningen 13.000,-en onder wijs-voorzieningen 90.000,-). IN 1972 IN 1969 1969Aan netto-investeringen wordt dat jaar ruim S'/j miljoen gulden geraamd. Prot.-chr. lagere school Griffioen 675.000,-), tweede lokaal prot.- chr. kleuterschool Warande St.-Lau- rens 80.000,-), bouw medisch cen trum (ƒ750.000,-), tweede lagere school Dauwendaele 675.000,-), derde lokaal kleuterschool .De Wan- tewevers' in magistraatwijk (f 69.000 gulden), idem Klein-Poortershof een bedrag van 69.000,-), vervanging gymnasium 700.000,-), turnlokaal Breeweg^ijk (ƒ350.000,-), LOM- school In Stromenwijk (1 miljoen), uitbreiding reinigingsgarage (100.000 gulden), vernieuwing-uitbreiding wagenpark reinigingsdienst (100.000 gulden), verbetering openbare ver lichting 75.000,-), le fase verbou wing Concert- en Gehoorzaal (achter- bouw 290.000,-), vernieuwing stra ten 45.000,-), verbetering sport parken Nassaulaan 200.000,-), ver- betenngswerken Toren weg (100.000 gulden), voorzieningen jeugd- en be- jaardenaccommodat)e 50.000,-), en algemene onderwijsvoorzieningen 90.000,-). 1972: Aan netto-investeringen is voor dit jaar ruim 4,3 miljoen ge raamd. Kleuterschool Griffioen 270.000,-) tweede turnlokaal Dauwendaele ten bedrage van 350.000,-), vernieu wing-uitbreiding wagenpark reini gingsdienst 100.000.-), vervanging lagedrukspuit 60.000.-), vijfde la gere school Dauwendaele 675.000 gulden), vierde en vijfde kleuter school idem 540.000,-). vervan ging gereformeerde school Heren gracht 675.000,-), verlichting ten bedrage van 75.000,-), straten 45.000,-), aanleg buitendijks dee! kampeerterrein oude Middelburgse haven 145.000,-), droogtoren en oe fenruimte brandweer 110.000,-), sportvelden Dauwendaele (500.000 gulden), verbetering Selsbinnenbrug 142.000,-). tweede fase verbouwing Concert- en Gehoorzaal 400.000,-), voorzieningen jeugd- en bejaarden accommodatie 100.000,). sociaal- culturele voorzieningen 69.000) en onderwijsvoorzieningen 90.000,-) Pro-memorie (als het kan worden ze nog in 't programma ondergebracht) zijn geraamd: de verbreding van de begraafplaats 185.000,-). IN 1970 1970: Aan netto-investeringen wordt voor dit jaar bijna 5,5 mil joen gulden geraamd. Uitbreiding kantoor gemeentewer ken 300.000,-), werken zuidzijde nieuw kanaalbrugplan 400.000,-), derde lagere school Dauwendaele 675.000,-), tweede kleuterschool Idem 270.000,-), vierde lagere school magistraatwijk 675.000,-), prot.-chr. kleuterschool Griffioen 270.000), bijzondere kleuterschool St. Jorisstraat 270.000,-), turn zaal Griffioen 350.000,-), bijzon dere kleuterschool Klarenbeekplan 270.000,-), subsidie dorpshuis-turn zaal Nleuwland 225 000), verplaat sing gsd (le fase 100.000,-), aan leg tijdelijke sportvelden 80.000,-), verbetering verlichting 75.000,-), vernieuwing straten 45.000,-), ver- beteringswèrken Schroeweg van Sta- tenlaan tot rijksweg 58 235.000,-), loswal kleln-industrieterreln (35.000 gulden), voorzieningen jeugd- en be jaardenaccommodatie 50.000,-), so- houden verkiezingen geleden stemn verlies van 1,3 procent tegen landelijk een half procent, was voor secretaris D. Lodder uit Driewegen aanleiding om meer activiteit te vragen. De heer lad der pleitte ook voor een goed contact en doorstroming kiezer-gekozene. Penning meester J. Veerhoek uit Wemeldinge moest een klein nadelig saldo melden. Bij bestuursverkiezing werden de he ren J. A, de Bruyne, Goes; J. Dieie- man, Wlssenkerke; M. J, Geuze, 's-Heer-Arendskerke en J. Lako, Krui- nlngen, herkozen. De vergadering ging akkoord met het voorstel het bestuur één zetel uit te breiden en deze zetel te bestemmen voor een lid van de Chris telijk Historische Jongeren Organisatie. VLISSINGEN - Drie gewonden zondagmorgen om kwart voor twaalf ln Vllsslngen toen een bus je op de Pres. Rooseveltlaun hoek V redehoflaan geen voorrang ver leende aan een personenauto die van rechts kwam. De bestuurder van de personenauto, de Middel burger C. W. kreeg een hersen schudding en een hoofdwond. Zijn vader J. YV. had een snijwond bo ven het linkeroog. Mej. A. O. L. medeinzittende van het busje, uit Rhoon afkomstig, kreeg een ge broken linkeronderbeen en 'n die- po hoofdwond. VV. sr kon na be handeling In h.-t St-Josephzieken- huis naar Middelburg worden overgebracht. De twee andere ge wonden werden opgenomen. Het bosje sloeg om en kwam op z(jn rechterkant terecht. De personen auto kwam tegen een lantaarn paal tot stilstand. Het busje werd bestuurd door W G. L. uit Poortugaal en het reed over de Rooseveltlaan in de rich ting van de boulevard. De perso nenauto kwam van rechts over de Vredehoflaan uit de richting Koudekerkseweg aangereden. Dokter E. Kant verleende eerste hulp. Beide auto's werden vrijwel geheel vernield. Bij commando-overdracht Een afscheid na meer dan 40 jaar SAS VAN GENT Brandweercom mandant J. P. Renique van Sas van Gent is zaterdag bij de overdracht van zijn functie aan de heer E. de Vriend onderschelden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter R. A. J. den Boer speldde hem de versierselen op tijdens een af scheidsbijeenkomst ln de brandweer kazerne. Bij deze overdracht van het com mando over de Sasse brandweer wer den tevens enkele jubilarissen gehul digd. De heer Renique zelf ontving uit handen van de heer G. Kortus, rijksinspecteur voor het brandweer- wezen te Breda, de brandweermedall- le voor 40 Jaar trouwe dienst met ©en bijbehorende oorkonde. Voor 25 IN AVRO'S ,REGIOVIVIER' WILLEM ENZINCK LAS VOOR UIT WERK TERNEUZEN Ais het YVost- Zeeuws-Vlaamse Sluis zijn zelfstan digheid niet weet te behouden, dan zal dat zeker niet liggen aan de bevol king van dat toeristische grensstad je of aan zijn burgemeester P. F. van Hootegem. Telkens en opnieuw weet de stem van Sluis namelijk door to dringen tot politieke partijen en hun vertegenwoordigers, tot dug- en weekbladen en tot radio en televisie. Vaak krijgt men daarbij de indruk alsof Sluis door de voorgenomen her indeling van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen aan de rand van de af grond staal of van de aardbodem dreigt te worden weggevaagd. Zaterdagavond was Sluis opnieuw op de televisie, namelijk op het twee de net ln AVRO's .Regiovizier' dat een mini-documentaire over annexa tieproblemen in Nederland op het scherm bracht. In de AVRÓ-bode werd Sluis voor deze gelegenheid aan gekondigd als ,Het Zeeuwse scadje dat opgeslokt dreigt te worden door Aardenburg met alle vooral eco nomisch rampzalige gevolgen van dien'. Als je zoiets als Nederlander leest, dan gaat uiteraard meteen al le sympatie naar het arme bedreig de Sluis en de tegenzin bij voorbaat naar de gulzige moloch Aardanburg Gelukkig bleef burgemeester Van Hoo tegem in het vraaggesprek mee re dactrice Ria Bremer met beide be nen op de grond staan. Goed, luj liet de kijkers weten dat hij na liet be reiken van de 65-jarige leeftijd in de eerste plaats als burgemeester van Sluis ls aangebleven om leiding te geven ln het verzet tegen de sno de plannen van de minister van bin nenlands© zaken en dus tegen de sa menvoeging met Aardenburg. Burgemeester Van Hootegem zei ver der dat hij minder is tegen samen voeging met andere, gelijkgerichte ge meenten zoals Cadzana en Retran- chement ook al zijn die meer gericht op het verblijfstoerisme, terwijl Sluis het in de eerste plaats moet hobben van het dagtoerisme. ,Is die combinatie te lcleln, dan kan Aarden burg er ook nog wel bij', zo vervolg de burgemeester Van Hootegem zijn tv-praatje. Een samenvoeging met Aardenburg alleen wees hl (op nieuw) van de hand, met name om dat de belangen van bolde gemeen ten te ver uiteen liggen. Uiteraard kwam ook weer het bedrag van 60 miljoen gulden ter sprake dat Sluis jaarlijks aan deviezen in casseert. Maar ook nu ontbrak van de andere zijde weer de vraag of dat enorme bedrag aan deviezen dan ver loren gaat als Sluis bij A arden burg wordt gevoegd of dool gaat uitma ken van één grote gemeente m West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet-Ingewij den zouden de Indruk kunnen krij gen dat zulks wel het geval Is; Jn zelfs dat ilo gemeenten, die niet zelf standig blijven, gewoon van de aard bodem zullen worden weggevaagd. Volgens burgemeester Van Hootegem ls men ln Den Haag absoluut niet op de hoogte van de situatie ln Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder had naar zijn mening voer het betrokken gebied eerst een structuurplan opge maakt moeten worden eer men aan herindeling van gemeenten ging den ken. ,Hier ls de omgekeerde vjigor- de toegepast', zo vervolgde de heer Van Hootegem, die optimistisch blijft ten opzichte van de plannen voor de toekomst. Ria Bremer bleek ln het westen ook nog een roddelpraatje te hebben opgevangen, namelijk dat de oud-bur gemeester van Aardenburg (v. Don gen) en nu gs-lid, zijn oude gemeente nooit aan Sluis zal opofferen. Er wa ren ln het programma ook nog een paar beelden van Aardenburg. Tij dens deze flitsen lanceerde R'a Bre mer de ons inziens verstandigste op merking uit hot hele programma, na melijk: ,Tn Aardenburg is men geluk kig en dat wil inen anar blijven' Willem Enzinck In hetzelfde programma van ,Re-;lo- vlzier' las verder de Oostburgs© au teur Willem Enzinck voor ilt z:jn boek over West-Zeeuwsch-Vlaanderen (met een paar passen bulten dat ge bied). Zeeuwsen-Vlaanderen noemde hii de appendix van Nederland niet dikke en vette aarde en met procen tueel de meeste zelfmoorden. .Er moest ook in dit gebied zonodig ge- lndustraliseerd worden. De planolo gen kregen in de zogenaamde kanaal zone r.og hun zin ook', aldus de au teur die er aan toevoegde dat het in die zone nu zo stinkt, dal je de ramen niet meer kunt open zetten en geen konijnen houden omdat die er allemaal dood gaan. Ziezo, dat we ten ze dan in de rest van ons lieve vaderland ook weer. Het deed hem genoegen te kunnen con stateren dat het westen voor indu strialisatie gespaard ls gebleven. Vervolgens waren er beelden te zien van Oost burg (centrum), Aardenburg (St. Baaf en opgravingen), Retrun- chement (.ligt daar als een poes te sluimeren') en over kust- en recrea tiemogelijkheden. ,De mannen heten er bijna allemaal Izaak, Abraham of Johannes; de vrouwen Sarah en Su- zanna'. Verder dat de Zeeuwsch-Vla- mlngen van nature grensoverschrh- ders zijn, hetgeen legaal gebeurt bij St. Anna tor Muiden. Daar komen ook de vreemdelingen het land bin nen. In Sluis ls het alles Vlaams en Frans wat men hoort. Willem En zinck besloot zijn verhaal met de ty pisch West-Zeeuws-Vlaamse af scheidsgroet: ,Dag eh...'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2