GEEN STOPZETTING LUCHTAANVALLEN Westmoreland: ergste moet nog komen' Herverkavelingscommissie Zeeland werk nu afgerond Johnson verklaart na regeringsoverleg: Kernbommenwerpers binnen nationale grenzen houden BURGEMEESTER VAN URK ZOEKT WRAK VAN UK 91 Vandaag in de krant... Mijn Griep Vietnam Werkloosheid Pueblo Economie éZLHD VIETNAM ROOFOVERVAL IN DEN BOSCH THANT DEED VERGEEFS BEROEP OP ISRAËL DR BERGHUIS IS ZIEK McNamara: AMERIKA VERLIEST TERREIN' Russisch voorstel in Genève: VOLGENDE WEEK DONDERDAG ,ST1L AFSCHEID Tussen '54-'64: 38.000 ha grond ,op de schop' 220 MILJOEN Suggestie MORO KRIJGT ZIJN ZIN 211e jaargang no. 28 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f. van da Valda, f. 8. dan Boar an W. da Pxtar. Hooldradactaun C. A. da Kok. Abonnamanta 3508, adv. 3647/3643). Mlddalbux. Markl 81. tal. 1841. (b trad. 1078/3168, adv. 2379). dv. prlja 35 cant per mm. Minimum par adv. 8,28. Inpaa. mad. 2i£ tarief. Kleine adv. (max. 8 rei Vrijdag 2 februari 1968 WASMNGTON-SAIGON (RTR-AFP) President Johnson heeft donderdag gezegd, dat de VS het bombarderen van Noord-Vietnam niet zullen staken voordat de vijand te kennen zou hebben gegeven, ,dat hij zijn terreur en agressie niet zal opvoeren'. De VS hadden een betere aanwijzing nodig, dan de incidenten van de afgelopen paar dagen in Zuid-Vietnam. In een toespraak tijdens een plechtigheid, waarbij een Amerikaanse piloot werd onderscheiden, zei de Amerikaanse president verder, dat het volgen van het advies van degenen die aandringen op stopzetten van de bombardementen, de oorlog zou verlengen en nog meer Ame rikaanse levens zou vergen. Zuid-Vietnam: De Vietcong onder neemt een aanval uit een van de goed gecamoufleerde schuilplaat sen. Onder dekking van een mi trailleur verlaat een geioeerschut- ter de greppel. URK (ANP) De burgemeester van Urk, «ie keer Bossenbroek, is donder dag met de reddingboot uit Oostmahorn mee naar de Noordzee geweest om te zoeken naar wrakstukken van de UK 91, ,De Jonge Albert', die vorige week vergaan is op de Noordzee in de buurt van Borkum. Er zijn op het moment nog geen resul taten gemeld. Het is de bedoeling, dat. de burgemeester zaterdag meegaat met enige ervaren wadlopers om op het strand van het eiland Borkum een on derzoek in te stellen. Er wordt deze keer geen grootscheepse zoekactie door de Urker kottersvloot ondernomen, want het merendeel der Urkers vertoeft mo menteel op meer zuidelijke visgronden. De opsporingsacties bij vorige rampen hebben met veel financiële opofferingen weinig of geen resultaat opgeleverd. TWINTIG jaar lag er een tank mijn bij de hoeve ,Dauwe7idaele' in Middelburg De bewoner dacht dat het een misbaksel was. (Pa gina 2). DE A-griep grijpt ook in Zeeland om zich heen- "het GAK noteerde vijftig procent méér zieken. (Pa gina 2). PRESIDENT JOHNSON is terug gekeerd tot zijn oude standpunt: geen stopzetting van de luchtaan vallen op Noord-Vietnam. Hij ver klaarde dit donderdag na het spoedoverleg met regering en congresleiders. In Zuid-Vietnam vechten Vieicongcommando's nog altijd lot de laatste man om ver overde bolwerken en steden in hun bezit te houden (Pagina I). DE WERKLOOSHEID Is geste gen tot. 114.000 personen. Minis ter Roolvlnk die dit donderdag meedeelde, ziet echter tekenen van een kentering ten goede (Pagina 3). AMERIKA heeft een Noordkore- aan.t voorstel om het geschil over •He Pueblo te bespreken in de be- standscommissie te Panmoenjom aanvaard. Noord-Korea weigert do zaak in de VN te laten rege len Pagina 3). PRESIDENT JOHNSON heeft een commissie voor de prijzen be noemd en gewaarschuwd tegen een oververhitting van de con junctuur. Looneisen zullen moeten worden gematigd en de prijzen dienen in de hand te worden ge houden. De president heeft in zijn boodschap over de Amerikaanse economie gesproken over minder aangename gevolgen van de ster lingdevaluatie (Pagina 9). Binnen- en buitenlands nieuwspagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5 Sport: pagina 11 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 7 De Amerikaanse president sprak z(jn| vertrouwen uit in de Amerikaanse troe-J pen. De mannen, die zich de afgelopen dagen met de vijand op de grond geme ten hebben, hebben zeer uitgesproken meningen over de waarde van de lucht macht. Zij kan de vijand niet beletten zich In slagorde op té stellen. Maar zij kan wel zijn stootkracht afremmen. Zij kan het aantal van die mannen, die de j onzen aanvallen, aanzienlijk doen slin ken. En wij zullen onze mannen de be scherming van onze luchtmacht blijven geven. In de buitenwijken van Saigon leverden Amerikaanse troepen en hun bondgeno ten donderdagavond nog verbitterde ge vechten met Vietcongstrijders, maar het centrum leek uitgestorven. De Vietcong zegt belangrijke delen van Saigon vast in handen te hebben, zoals de wijken Ba Tsjieu, Phoe Phoeam, Phoe Lam en Nga Bay, benevens de weg naar Bien Noa. ,In deze sectoren en in de om geving van de stad zijn met enthousiaste steun van de plaatselijke bevolking re volutionaire gezagsorganen in het Teven geroepen', aldus een door Hanoi geci teerde bekendmaking, volgens welke voort* talrijke officieren en manschap pen van het .marionettenleger van Sai gon' zich met hun wapens bij de .revo lutionaire strijdkrachten' hebben aange sloten. Steden Ook in vele andere steden van Zuid- Vietnam is donderdag hevig gevoch ten. De noordelijke provinciehoofstad Goeang Tri is door Amerikaanse luchtlandingstroepen en mariniers, die met helikopters waren aange voerd, heroverd. De stad was woens dag door de Vietcong ingenomen. Da- lat echter, dat het grootste deel van DEN BOSCH (ANP) In de zelfbe- dieningsgrossierdery Sllgro NV aan' de Weerdskampweg in Den Bosch, heeft donderdagavond een gewapende roof overval plaats gehad, waarbij behalve een geldkist met enkele honderden gul dens, ook plm. 200 sloffen sigaretten en enkele transistorradiotjes werden ontvreemd. Even na zes uur betraden twee mannen de winkels van de grossierderij, waar op dat moment alleen de bedrijfselder, de 48-jarige heer J. van der Ven. aanwe zig" was. Eén van de mannen, die bel den plm 25 a 30 jaar oud waren, had een kous over het hoofd, de ander had donkere bril op. Eén van hen hield vuurwapen op de bedrijfsleider richt. Toen deze naar buiten wilde pen, wierpen ze zich op hem en bon den hem met een touw uit de zaak vast, en wierpen een stofjas over zijn hoofd. Hij werd gedwongen hen te wij zen waar zich de geldkist bevond. Toen de overvaller." die hadden, haalden ze dozen uit het magazijn, en laadden daar de sigaretten in. Vervolgens brachten ze de heer Van der Ven naar een andere ruimte in het gebouw. Kennelijk heb ben ze daarna nog even verder gezocht, om dan het gebouw te verlaten. De heer Van der Ven hoorde een auto wegrijden, doch op dat moment wai ter plaatse een vrij druk verkeer, zodat hij niets met zekerheid kon vaststellen. Na een half uur kon de heer Van der Ven zich van de touwen bevrijden; de telefoonleiding bleek te zijn doorgesne den, waarop hij in een naburig bedrijf de politie heeft gewaarschuwd. de groentenaanvoer voor Saigon ver zorgt, is in handen van de guerrilla strijders, en de Zuldvietnamese rege ring en de Amerikanen maken zich dan ook zorgen over de voedselvoor ziening van de bevolking van de hoofdstad. Ook houdt de Vietcong een groot deel van de noordelijke stad Hoe-e bezet. Er zou daar een revolutionaire raad zijn In gesteld met aan het hoofd een hoogle raar van de plaatselijke universiteit, dr Le Van Hoa, die voor de radio een be roep op de bevolking heeft gedaan, 'zich nog feller tegen de Amerikaanse agres sors te keren en de verraderskliek van Thleu en Ky ten val te brengen.' Donderdagavond laat viel de Vietcong in de Mekong-delta de provinciehoofd stad Vinh Long aan. Hevige strijd wordt ook gemeld uit Ban Me Thlcot, waar een Noordvietnamees regiment zich tot even buiten de stad heeft teruggetrokken, en Kontoem, in het centrale hoogland. Slachtoffers Gedurende de eerste zestig uur van het Vietcongoffensief zijn volgens de Ame rikaanse mededelingen 5800 Vietcong- (Zie slot pag. 9 kol. 5) NEW YORK (AP) Secretaris-gene raal Thant van de Verenigde Naties heeft donderdag verklaard tweemaal tevergeefs Israël verzocht te hebben j Egypte toestemming te geven tot het uitvoeren van een onderzoek op het noordelijk deel van het Suezkanaal in verband met het vrymaken van de vijf tien buitenlandse schepen, die reeds sinds vorig jaar juni op het kanaal lig- fiij deelde tevens mee. dat Egypte de VN op de hoogte heeft gesteld dat de aanwezigheid van VN-waarnemers niet kan garanderen dat Israël geen pogin gen zal doen dergelijke onderzoekingen te verijdelen, zelfs als dit het gebruik van wapens mee zou brengen. Thans betoogde dat zowel hij als luite nant-generaal Odd Bull, stafchef van de VN-commissie van toezicht op naleving van het bestand, van mening zijn, dat het voorstel van Egypte tot onderzoek van het kanaal .redelijk en aanvaard baar' is en geen bedreiging inhoudt voor de veiligheid van Israël of de po litieke positie van dat land. DEN HAAG (ANP) Dr W. P. Berg huis, voorzitter van het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Party, bur gemeester van Kampen en lid van de eerste kamer, is in verband met over vermoeidheid opgenomen voor onder zoek in het Dr J. H. Jansenriekenhuls in Emmeloord. Zoals hekend wordt dr Berghuis genoemd als kandidaat voor het burgemeesterschap van Hilversum. WASHINGTON (AFP) Wij hebben in bepaalde gebie den van Vietnam terrein ver loren en de onveiligheid is te ruggekeerd in bepaalde zones die als gepacificeerd werden beschouwd. Dit zegt de aftre dende Amerikaanse minister van defensie, Robert McNa- mara, in een rapport dat hij al voor het jongste Vietcong offensief aan de senaatscom missie voor de strijdkrachten had toegezonden. De minister stelt dat de oorlogs inspanning van de Zuidvietnamese regering en de strijd tegen de corruptie moeten worden uitge breid. Het is nodig dat meer jeug dige Zuidvietnamezen voor de mi litaire dienst worden opgeroepen. Hoewel de verliezen aan de kant van de tegenstander in de afgelo pen 2% jaar zeer zwaar waren geweest, was de pacificatie in be paalde gebieden, door aanvallen van de Vietcong op dorpen en ge huchten, vertraagd en wel in 29 districten. In 35 districten was de toestand verbeterd. Ook had de Vietcong het aantal aanvallen op districtshoofdplaatsen en provin ciale hoofdsteden vergroot". De mimister spreekt in het rapport de mening uit dat de Vietcong evenwel niet in staat is zich van deze stadscentra meester te ma ken. Het rapport kan sinds enkele dagen als verouderd worden be schouwd. McNamara verklaarde donderdag na een bijeenkomst van de se naatscommissie, waarvoor hij het woord had gevoerd, dat de Viet cong in de afgelopen drie dagen zware verliezen' had geleden, tien maal zo groot als die aan Ameri kaanse en Zuidvietnamese zijde. Khe San De Amerikaanse minister ver klaarde tegenover journalisten dat h(j het niet nodig vindt meer mili tairen naar Zuid-Vietnam te stu ren. Het geweldige verschil in verliezen bewijst volgens hem dat de aanwezige troepen tegen hun taak zijn opgewassen. De afweer was bevredigend gebleken en de Vietcong was er niet in geslaagd Amerikaanse strijdkrachten wee te zuigen van .het kritieke gebied van Khe San'. GENEVE (RTR) Een internationale overeenkomst om geen vlieg tuigen met kernbommen buiten de nationale grenzen te laten komen. Dit heeft de Rus Rosjtsjin donderdag op de ontwapeningsconferentie in Genève voorgesteld. Hij zei, dat het recente ongeluk met de Ameri kaanse kernbommenwerper in Groenland de behoefte aan een derge lijk akkoord onderstreept. Rosjtsjin, die zei dat Rusland bereid is na totstandkoming van het voorgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens over volledige en algemene ont wapening te praten, zei dat een volledig verbod van kernproeven de volgende kwestie moei worden opgelost. Dit zou dan het sluitstuk zyn op het Moskouse krnstopverdrag van 1959, waarbij alle kernproeven op de ondergrondse na wer den verboden. GOES Er staat Zeeland vol gende week donderdag een ,stil afscheid' te wachten: dat van de herverkavelingscomniissie Zeeland. Twintig jaar lang heeft de commissie de leiding gehad van de herverkavelingsprojec- ten, die na de oorlog, maar voor al ook na de ramp van 1 februa ri 1953 zijn uitgevoerd en die agrarische gebieden een nieuw gezicht hebben gegeven. Wal cheren was, na de oorlog, het begin en later volgden nog vier blokken: de polder Waarde (920 ha), Sehouwen-Duiveland (20.600 ha). Tholen (12.200 ha) en de Zak van Zuid-Beveland (4500 ha). Drie jaar geleden, op 8 decern Der 1964, passeerde de akte van toede ling in de laatste twee gebieden, waar een herverkaveling is geweest; Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. Toen restte nog de behandeling van de bezwaren, die tegen de geldelijke regelingen waren gemaakt. Hervekn- velingseommissievoorzitter mr A. J. van der Weel: .Daar zjjn we eind 1967 volledig mee klaar gekomen. En dat hetekent tegelijk het. sluitstuk van het werk'. de schop' gegaan, nadat in augustus 1953 de herverkavelingswet Walche ren van toepassing werd verklaard op de vier rampgebieden een totale oppervlakte van 38.000 ha Onder lei ding van de herverkavelingscommis sie Zeeland en met adviezen van agrarische subcommissies voor elk gebied, begonnen ambtenaren met de voorbereidingen voor de werken, die op vier fronten waren toegespitst een nieuwe, efficiënter verkaveling van de grond; een betere ruimtelij ke opvang van de schade van de in undatie; verbetering van het wegen patroon en de waterbeheersing; een mogelijkheid om de kleine bedrijver te vergroten. Tussen 1954 en 1964 werd ln hervcr- kavelingsverband 650 kilometer lard bouwweg en ruim 100 kilometer rijks- en provinciale wegen aangelegd. Kr werd 450 kilometer waterleiding ge graven, 550 nieuwe bruggen en 1 lil stuwen gebouwd. Er kwamen tien nieuwe gemalen, die mét de gehand haafde gemalen de totale oppervlakte van 38.000 ha bemalen. Er w»rd in totaal 24.000 kilometer draineerbuizen gelegd. Er werden 1200 gebouwen op het elektriciteitsnet en 850 ,>er( e- len op het waterleidingnet aangeslo ten. Bij de herverkavelingen waren 9400 grondeigenaren en 3600 pachter» betrokken. Het totale bedrag, dat asn de uitvoering van de werken is be steed, beloopt bijna 220 miljoen- Voor Walcheren, dat na de oorlig op de schop ging, waren de belangrijkste cijfers: 300 kilometer landbouwweg, 70 kilometer provinciale en rijksweg. 220 kilometer waterlopen. 55 kilome ter watergang, 180 boerderijen her bouwd. 17 nieuw gebouwd. 1 miljoer bomen en 2 miljoen struiken ge plant. Kosten 78 miljoen. Een van de uitgangspunten bjj de herverkaveling was een betere ka- velindelir.g Zo zijn in de polder Waarde van de 1300 oude percelen 726 nieuwe percelen gemaakt. De 23.300 kadastrale percelen op Schou wen-Duiveland werden er in herver- kavelingsverband 8720, en de gen.id delde oppervlakte ging van 0.88 h naar 2.36 ha Tholen: het aantal oud- percelen van 17.600 werd terugge bracht tot 6600. toegedeeld aan 260c (Zie slot pag. 4 kol. 4) j^AKtlljK \ltlf voorzitter van de Zeeuws- Xvc'ir.y L/ Vlaamse kamer van koop- \nl§w\ handel heeft gepleit voor éèn havenschap voor de Wester- BSrvtrij schelde. Nu maar wachten op een soortgelijk pleidooi van ^53* deze voorzitter om tot één kamer van koophandel voor heel Zee land te komen: de overwegingen die voor één havenschap pleiten, kunnen met enkele aanpassingen ook wel gel den voor de kamers van koophandel in deze provincie. Wie van de beide voor zitters stelt dit onderwerp eens aan de orde in een nieuwjaars- of andere rede? Overigens heeft de heer Van Krevelen theoretisch gelijk met zijn betoog één groot havenschap zou zeker aan te bevelen zijn maar de praktische moeilijkheid is, dat het daarvoor te laat is. Het zou jaren vergen om alles weer terug te draaien en om opnieuw te be ginnen. De hele gang van zaken rond deze havenschapwetgeving is een voor beeld van slecht Haags kruimelwerk, een ambtenarenbeleid in kleine stijl onder verantwoordelijkheid van enkele ministers, die in feite deze kwestie te onbelangrijk vonden om er eens Iets zelf aan te doen. We willen deze opvat ting met enkele niet weg te redeneren feiten staven. Pt nummer één: bij de totstandko ming en de werking van het eerst* havenschap in Nederland, dat van Delf zijl, kwamen feilen naar buiten waar over vooral in het Noorden allerlei te doen is geweest en waarvan menigeen achteraf zei: .Dergelijke fouten moeten een volgend keer zeker worden verme den'. Tweede feit: na een overmatig langdurig vooroverleg ligt er eindeiyk een voorontwerp van wet voor Viissin- gen-Oost op tafel, dat echter als twee druppels water lijkt op dat van Delfzijl. Alsof er geen voorgeschiedenis daar ginds is geweest, alsof de gang van za ken daar de subliemste vorm van be stuur zou zyn gebleken. Maar bovendien feit nummer drie is geen rekening gehouden met de mogelijkheid deze hele zaak in Zeeland in breder verband te zien. Men zou bijvoorbeeld kunnen denken aan Terneuzen en omgeving, maar ook aan een combinatie op klei ner schaal. We denken daarbij met name aan Middelburg. In de jaren, waarin ln Den Haag gezwoegd is op het over schrijven van het wetsontwerp-Delfzijl, bleek dat Middelburgs groot-industrie terrein als aanvulling moest worden beschouwd van de Sloeterreinen. Wat lag er dus meer voor de hand dan dat dit Middelburgse ter rein onderdeel van het havenschap zou worden, met als ge volg tevens dat Mid- delburg volwaardig dat wil zeggen: betalend deelne mer in het havenschap zou worden. Maar neen, zo breed kon men het niet zien. Sommigen in Den Haag maar niet alleen daér vonden het onjuist dat het Middelburgse terrein dan ook zou profiteren van de industrie-kern- regeling, die nu voor de Vlissingse ter reinen van het havenschap geldt. Alsof het ryk op dit ogenblik al niet zo'n tien miljoen heeft betaald aan allerlei infrastructuurwerken ten be hoeve van het Middelburgse gebied. Enfin, men weet het gevolg: in het ont werp is Middelburg adviserend lid ge worden, een naar ons gevoel verkeerde regeling. Het gebied van het havenschap had namelijk óók dit Middelburgse grootindustrie-terrein moeten omvatten, i plaats daarvan is er een slechte compromis-regeling uit de bus gekomen. Een enkele opmerking nog over het hierboven aangeduide eerste feit: de fouten van Delfzijl. De belangrijkste daarvan is wel, dat men ondanks bittere ervaringen in het noorden heeft nagelaten een adviesraad van het bedrijfsleven bindend voor te schrijven. In het voorontwerp-Vlissingen-Oost heeft men het maar rustig op zijn be loop gelaten. Dankzij felle reacties uit Zeeland ziet het er nu naar uit, dat in Den Haag een departementaal amb tenaar zyn huiswerk moet overmaken. Vóór het stuk bij de kamer zal wor den ingediend, zal er namelijk een bepa ling aan worden toegevoegd, dat een adviesraad van het bedrijfsleven ver- Klicht is. Veel meer zal er wel niet aan et ontwerp worden veranderd. Als er namelijk teveel aan moet worden ge dokterd, zou het interdepartementale overleg over dit stuk weer moeten wor den geopend. Als dat zou gebeuren, is het met meer mogelijk in termijnen van weken te denken, maar moet men met maanden en nog eens maanden rekening houden. Dat laatste Is nu precies het punt waarop het betoog van ir Van Krevelen, de Zeeuws-Vlaamse kamer voorzitter, stuk loopt. Theoretisch is het te verdedigen dat er een beter door dacht stuk op tafel moet komen, een voorstel, waarin rekening wordt gehou den met ontwikkelingen, die er nog niet waren toen de eerste lezing van het ontwerp werd vastgesteld. Maar nu men eenmaal zó ver is gevorderd dat er een redelijke mate van overeenstemming bestaat tussen belanghebbenden - een overeenstemming die pas na jaren is bereikt is het maar beter niet al te perfectionistisch te zijn. Het is ta verkiezen dat het havenschap Gissin gen-Oost eindelijk een wettelijke status Krijgt boven het opnieuw beginnen van een lange periode van bureaucratisch vooroverleg. Waarom deze keus? Om dat het hier om een openbaar lichaam gaat, terwijl er mets van werk en be neer van deze instelling zich thans in het openbaar afspeelt. Niemand van de buitenwacht weet iets van een begro ting. de besluitvorming komt achter ge sloten deuren tot stand, alles verschuilt zich achter de twee letters io: in op richting. Met dat laatste is men nu al jaren bezig. Als de suggestie van ir Van Krevelen zou worden opgevolgd, zou er opnieuw een lange periode aan worden toegevoegd. Dat lijkt ons niet verantwoord. ROME (DPA) Het Italiaanse hu» van afgevaardigden heeft donderdag rijn \t-rtruuwen uilgesproken in de regering- Moro. Daarmee is een einde gekomen aan de heftige debatten in verband met de beschuldigingen aan het adres van de voormalige stafchef van het leger, generaal Giovanni de Lorenzo en de con traspionagedienst .Sifar'. Men heeft de generaal en de contraspionagedienst ver weten dat rij tijdens de politieke crisis in juli 1964 van plan rijn geweest een trouwenskwestie gesteld om zijn tegen standers ln de coalitieregering van vier partyen te dwingen zich voor of tegen zijn opvatting uit te spreken. Moro wil de nl geen officieel onderzoek laten in stellen naar de beschuldigingen omdat dan mogelijk militaire geheimen aan het licht zouden komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1