PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIETCONG BEZET AMBASSADE VAN DE VS Stoffenfabriek in Tilburg sluit bedrijf Antwerpen moet aan stormstuw geloven' Straatgevechten in het centrum van Saigon ,Geen belasting op aow' CAIRO STAAKT VRIJMAKING SUEZ KANAAL Vandaag in de krant Artillerieduel duurde 1,5 uur CONCURRENTIE TE ZWAAR ONTSLAG VOOR 278 MENSEN Niet alleen bij brood BENOEMING CLIFFORD BEKRACHTIGD INSPECTEUR-GENERAAL ZEEDIENSTEN J0S. VERSCHAVE: Uniek idee voor bedijkte geul in Westerschelde Stop op leidammen 211c jaargang - no. 26 Woensdag 31 januari 1968 Laurent toont WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN zijntalenl ran dl C V Provincial Wililrrat 58-60, tal. I, rad. tol. 2734, adm Zaouwao Couranti P. van do Votda, P. B. don Boar an W. da Paftar. Hooldradactauri C. A. da Kok. Abonnamontiprija 1,04 por waak 5144 (b g rad. 2508. adv. I847/2841). Mlddolkurf. Markt 51, tal. 3841. (b s g red. 2078/3169. adv. 2375). Cooa Crota Markl 2, I *•*- - - - J. 2i^ x clot. Klaina adv. (rnaa. 8 rogola) 35 eont por ragel i. prlja 35 cant par m por adv. 5,25. Ingaa. n f. 6140 (b*»g rad. 7353, adr!^52lT)'oo.lourg, 1 In. 1.75). .Brievan kuroaa v. d. blad' 50 cant nu JARIGE PRINSES Prinses Beatrix viert vandaag haar dertigste verjaardag. PSEUDO-ARTS WEER IN ARREST AMSTERDAM (ANP) De 35-Jarige assistent-accountant Hendricua V. uit Den Maag, die zich vorig Jaar zonder arts te zijn wist te laten aanstelion als controlerend geneeskundige bij het GAK en het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, is opnieuw aangehou den, nu wegens diefstal van recepten «n briefpapier van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. de Amsterdamse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging nadat de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf wegens oplichting tegen hem had ge elst. Onmiddellijk na zijn vrijlating oegon V. pogingen te doen bij particuliere be drijven een werkkring in het medische vlak, onder andere als artsenbezocker, te krijgen, waarbij hij zich volgens de centrale recherche opnieuw uitgaf voor arts. Ook kon hij met nalaten rond te dwalen op de terreinen van de gemeen telijke ziekenhuizen. Maandag werd hij aangetroffen op het terrein van het Binnengasthuis. Bij een controle bleek toen dat hij in het bezit was van recepten en briefpapier van het Wilhelmina Gasthuis. Tegenover de re cherche voerde V. ter verontschuldiging aan, dat hij nu eenmaal graag als dok ter gezien wilde worden. Vietnam DE VIETCONG Ls gisteren diep doorgedrongen in het hol van de leeuw. Commando's bezetten on der meer de Amerikaanse ambas sade in Saigon, nadat de stad eon tijd lang wns beschoten met mor tieren en raketten. Dinsdag voerde de Vietcong overal in Zuid-Viet- nam aanvallen uit op bolwerken van de Amerikanen en Zuidviet- namese regering (pagina Vooruitgang ZIERIKEE heeft voor 1968 een tekort van f 430.000. Een vooruit gang: vorig jaar beliep het tekort 46O.OOO (pagina 2). Belachelijk EXERTS vonden de prijzen, die gisteren in Middelburg voor de munten uit de vondst van Raam- donksveer werden betaald, be lachelijk hoog (pagina 2). EEG DE VIJF hebben in Brussel tij dens een ontbijtbijeenkomst ge sproken over de Britse toetreding tot de EEG en de problemen die deze toetreding beiemmeren. Men kwam er niet helemaal uit, maar Engeland accepteerde het zoge naamde Beneluxplan, dat onder meer in nauw contact met de Britten voorziet(pagina 31 Duikboten ONDANKS HET toepassen van de modernste opsponngsappara- tuur is het dinsdag niet gelukt de twee verdwenen duikboten te vinden. Het zoeken wordt voort gezet al is de hoop op overleven den vrijwel opgegeven (pagina 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4, B en 11 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 7 SAIGON (AP) De Vietcong heeft woensdagmorgen vroeg de hoofdstad Saigon aangevallen en voor de tweede achtereenvolgende dag aanvallen gedaan op grote steden in het gehele land. Dinsdagavond omstreeks middernacht Nederlandse tijd meldde men dat de ambassade van Amerika in Saigon was bezet. Ongeveer twee compagnieën Amerikaanse militaire politie probeerden het gebouwen complex te bestormen, maar werden reeds bij hun eerste poging teruggeslagen. Op het dak van het moderne ambassadegebouw is een landingsplaats voor helikopters, doch helikopters die probeerden te landen werden verdreven door de Vietcongcommando's. De woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, heeft dins dagavond verklaard, dat de toestand in Saigon ,vrij ernstig' is. Vol gens Christian wordt president Johnson ,voor zover mogelijk' op de hoogte gehouden van de toestand. Tenminste zes belangrijke centra behalve Saigon kwamen onder vijandelijk vuur te liggen. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG De tweede kamer heeft dinsdag unaniem stelling ge nomen tegen de beslissing van de minister en de staatssecretaris van financiën om loonbelasting te hef fen van de aow-, aww- en bij standsuitkeringen. Tijdens de be handeling van de begroting van financiën drong de kamer er bij de bewindslieden op aan de belasting heffing op deze uitkeringen zo spoedig mogelijk in te trekken. Staatssecretaris Grapperhaus had begrip voor de bezorgdheid van de kamer, maar hij meende toch, dat het niet-belasten van de uitkeringen in strijd zou zijn met de wet. Bovendien war de staatssecreta ris van oordeel, dat hfl door loonbelas ting voor de aow-uitkeringen in te vo'e- ren, de betrokkenen automatisch enig soelaas heeft gegeven in de vorm van een extra fiscale aftrek van 150 gulden. Voorts kan een bedrag van 400 grilden aan andere inkomens belastingvrij wor den geïncasseerd. Motie Bij de replieken diende de heer A. de Goede van Democraten '66 een motie in, mede ondertekend door drs H. Wie- benga (psp). Deze motie verzoekt de regering met ingang van het jaar 1968 maatregelen te treffen welke voorko men, dat het besteedbare inkomen uit aow-aww en algemene bijstandswetuit keringen. door het heffen van loon- en inkomstenbelasting over deze uitkerin gen wordt verlaagd. De staatssecretaris Grapperhaus con stateerde in zijn repliek dat de voorllch- De beschieting van Saigon - met raketten of mortieren - begon om 3 uur plaatselijke tijd in de och tend en duurde met tussenpozen meer dan een uur. Tenminste ne gen belangrijke installaties in de stad werden onder vuur genomen, waaronder het onafhankelijkheids paleis, waar Ngoeyen Van Thieu en vice-president Ngoeyen Cao Ky hun bureaus hebben. Ook de Amerikaanse ambassade, het gebouw van de gezamentjke Zuidvietnaroese chefs van staven, drie officiersverblijven, de Philip- pijnse ambassade en de luchtbasis Tan Son Nhoet werden beschoten. Tegelijkertijd drongen zelfmoordcom mando's de hoofstad binnen. Tenminste 20 guerrillastrijders drongen het ter rein van de Amerikaanse ambassade binnen en kwamen in gevecht met de wachten van de Amerikaanse marine. Een groep commando's kwam tot vlak bij het onafhankelljkheidspnleis en ver- (Zie slot pag. 9 kol. 5) Drs Peschar per 1 februari uit tweede kamer (Van onze parlementaire redacteur) Drs H. Peschar, de financiële specialist van de PvdA-fractie, heeft per 1 febru ari bedankt als lid van de tweede ka mer. Kamervoorzitter Van Thiel deed dinsdagmiddag mededeling van een des betreffende brief van de heer Peschar, die zoals bekend zijn kamerlid maatschap neerlegt in verhand niet zijn benoeming tot lid van de reken kamer. tlng op dit terrein niet juist is geweest. Hij verklaarde echter verder: ,Ik ben ingehuurd om de wet tot uitvoer te bren gen. Als er een loonbelastingtabel is, moet die worden toegepast'. De staats secretaris verklaarde verder dat hem niets liever zou zijn dat hU geen belas ting zou moeten heffen over deze uitke ringen. Hy zegde toe de zaak nog eens te zullen overwegen. Vanmiddag zal de kamer over de motte alsmede over de begroting stemmen. NA ISRAËLISCHE BESCHIETING ISMAILIA-TEL AVIV-CAIRO (AFP-RTR) Egypte heeft dins dag na het zware artillerie- en tankduel met Israël aan het Suez- kanaal besloten, de werkzaamhe den voor de vrijmaking van de waterweg tot nader order te sta ken. Een woordvoerder van het Egyp tische kanaalbestuur deelde mee dat het werk woensdag in ieder geval niet wordt hervat en dat het besluit zowel de operaties in het zuidelijk als die in het noordelijk deel van het kanaal geldt. Het is volgens hem noodzakelijk dat het kanaal over de gehele lengte op be vaarbaarheid wordt onderzocht ,om na te gaan door welke uitgang de geblokkeerde schepen kunnen vertrekken'. De woordvoerder zei voorts dat bij het vuurgevecht van dinsdag een gewonde was gevallen aan boord van een Egyp tische barkas. Het hoofdkantoor van het kanaalbestuur en een ziekenhuis in Ismailia waren door Israëlische gra naten beschadigd. ,Het gebeurde moe digt ons niet aan onze taak voort te zetten. Tweemaal hebben de Israëliërs dinsdagmorgen blijk gegeven van hun vastbeslotenheid, ons te verhinderen on ze werkzaamheden uit te voeren' zei de functionaris. Incident TILBURG (ANP) De wollen- stof fenfabriek Beka NV voorheen Van der Bergh-Krabbendam in Tilburg gaat sluiten. De directie van het bedrijf heeft dinsdagmor gen aan de personeelsleden, in to taal 278 man, meegedeeld dat voortzetting van het bedrijf in ver band met de toenemende interna tionale concurrentie en de overca paciteit van de fabriek niet langer verantwoord is. Er zijn zo veel af zetgebieden weggevallen dat het niet langer lonend is de fabriek langer te laten draaien. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Tilburg deelde liet ANP mee. dat de ontslagprocedure voor het personeel tot volle tevredenheid is gere geld. .Deze ondernemer heeft tijdig in gezien dat doorgaan niet langer zin heeft. Nu hij nog in de gelegenheid is zijn personeel op een behoorlijke ma nier te ontslaan heeft hij daaraan de voorkeur gegeven boven een eventueel doorgaan tot de tijd, dat een behoorlijk ontslag niet meer mogelijk is', aldus de directeur van het GAB in Tilburg. Tot de 278 personeelsleden behoren -36 Van de resterende mannelijke personeelsleden is ongeveer eenderde jonger dan 25 jaar; eenderde behoort tot de middengroep en eenderde is ouder dan vijftig jaar. In het district Tilburg zijn ongeveer 3300 werklozen. Het ge westelijk arbeidsbureau was niet opti mistisch gestemd over de eveutuele plaatsingskansen van de ontslagen B ek a-werknemer s REDELIJK De heer H. A. C. Huysmans, voorzit ter van de katholieke bond van werk nemers in het kleding, en textielbe drijf, noemde de afvloeiingsregeling die is getroffen, vergeleken bij ,wat in het zuiden over het algemeen ge beurt', redelijk. De werknemers tot en met 59 Jaar (91 procent van het totaal) krijgen een uitkering van dertig gulden per dienstjaar. De werkloosheidsuitkering van de werknemers boven de zestig zal worden aangevuld tot 90 procent van het loon, terwijl het bedrijf bo vendien hun pensioenpremie helemaal voor zijn rekening neemt. Het personeel wordt niet zomaar op straat gezet: de onderneming neemt de opzegtermijn volledig in acht. Er wordt gedureude die periode doorgewerkt te gen het normale loon. Alle verkregen rechten (op vakantie-uitkering en der gelijke) blijven behouden. Ook de heer Huysmans is zeer pessimis tisch over de kansen op herplaatsing van de ontslagen werknemers. Niet alleen omdat Tilburg al ruim 3000 werklozen telt, maar ook omdat In an dere bedrijven nog eens duizend mensen hun opzegtermijn aan het afmaken zijn en dus binnenkort eveneens zonder werk komen. De oorzaak van het 1% uur durende incident was, dat Egyptische scheep-1 jes de noordelijke helft van het ka- naai probeerden op te varen, om een onderzoek te verrichten voor de vrij making van de waterweg. Israel had alleen toegestemd in verwijdering van obstakels uit het zuidelijke deel van het kanaal maar volgens Egyp te wil de kapitein van het Ameri kaanse vrachtschip Observer fI7.ol4 ton) een van de 15 schepen die sinds de Juni-oorlog in het kanaal zitten opgesloten de waterweg aan zijn schip zo snel mogelijk een Europese haven te bereiken. De Is raëliërs beweren echter dat Egypte zich het recht van doorvaart wilde toeëigenen, terwijl vorig jaar Juli overeengekomen was dat alleen met toestemming van beide partijen het kanaal bevaren kon worden. Volgens de Israëlische lezing waren eerst twee Egyptische barkassen, oie van het Timsah-meer het kanaal op wilden varen, na een hun vanaf de oostelijke oever door Israëlische wacht posten toegeroepen waarschuwing te ruggekeerd. maar zonden de Egyptena- ren vier uur later weer twee boten uit. De Israëliërs hadden toen waar schuwingsschoten gelost, waarna Egyp tische posten met automatische wa pens het vuur openden en spoedig ook artillerie inschakelden. De Israëlische troepen op de andere oever hadden het vuur beantwoord. Het woord .planning* ie in onze tijd onvermijdelijk, het duikt overal op, evenals Qf\ het magische jaartal 2000. Op tH zichzelf is dat een redelijke ^3 zaak, dit bezig-zijn met de toekomst en met de eisen die deze toekomst stelt: men moet daarmee immers nu reeds rekening houden. Het opvallende bij deze plannenmakerij ia echter, dat deskundigen op bepaalde ge bieden vrij concreet kunnen aangeven wat er in die toekomst nodig zal zijn. maar dat hun collega's in andere sectoren uiterst vaag doen. Om een voorbeeld te noemen: economen en havendeskundigen hebben vrij nauwkeurig aangegeven wat er tussen nu ea 2000 in het zuidwesten van Nederland nodig zal zijn aan zeeha venterreinen. Maar als men nu vraagt wat er in dezelfde periode zal moeten ge beuren op het stuk van sociaal-culturele voorzieningen in hetzelfde gebied, dan hoort men eigenlijk niets. De ontwikke- lingsscheits 1967 van het provinciaal bestuur (,het gele boekje"), het zeeha venrapport Zuid-West Nederland, zijn inderdaad voornamelijk technisch-econo- mische benaderingen en laten de sociaal- culturele sfeer buiten beschouwing. Inmiddels is echter bekend geworden, dat de raden die in Zeeland het -op- bouworgaan' vormen sportraad. Jeugdraad, culturele raad. maatschap pelijk werk met de eerste verken ningen te dien aanzien zijn begonnen. Daarbij zal zonder twijfel blijken hoe moeilijk deze problematiek ligt. Economen en technici hebben het ten aanzien van toekomstverwach tingen' makkelijker dan de mensen, die zich met de cultuur bezighouden. De eersten kunnen ontwikkelingslijnen doortrekken, daarbij rekening houdend met bepaalde tendenties en even tuele versnellingen of vertragingen. Weliswaar rijn er ook in deze sectoren vraagpunten, maar toch beschikt men over vrij exacte basisgegevens. Ten aan zien van culturele voorzieningen ligt dat echter veel moeilijker, omdat men een voudig niet weet of voorzieningen, die vandaag de dag normaal en gewenst zijn, over twintig-dertig jaar nog pre cies zo worden beschouwd. Als dat in derdaad zo zou zijn lag de zaak een voudig: men behoefde niet meer te doen dan een bepaalde bevolkingsformule toe passen. Bijvoorbeeld: op zoveel inwoners een grote schouwburg, een concertzaal bouwen en een symfonie-orkest stich ten, op zoveel Inwoners een expositie ruimte enzovoort. De vraag is echter of in die toekomst de conventionele schouwburg, de vanouds bekende con certzaal, het thans nog altijd gangbare museumtype. of al deze verschijningen nog wel zullen thuishoren in het cul turele denken en handelen van die toe- Kanonnen Egypte zegt daarentegen dat de Israë liërs eerst met kanonnen de vaartuigen hadden beschoten en vervolgens de wes telijke oever onder vuur namen. Ii Cairo worden Israëlische beweringen dat Egypte het Suezkanaal weer voor de internationale scheepvaart wil gaan openstellen, tegengesproken. Daarvan kan geen sprake zijn zolang de Israëliërs zich niet van het schiereiland Sin ai hebben teruggetrokken, zegt men. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Egyptische berichten te gengesproken, als zou de Egyptische stad Ismailia door Israëlische vliegtui gen zijn gebombardeerd. WASHINGTON (AFP, AP) De Amerikaanse senaat heeft dinsdag met algemene stemmen de benoeming be krachtigd van Clark Clifford tot minis ter van defensie. In diplomatieke bronnen in Washington verluidt dat de geallieerden van de Ver enigde Staten in Vietnam verrast zijn door uitlatingen van Clifford, die ge zegd heeft dat .normale' bevoorrading met voedsel, manschappen en munitie door Noord-Vietnam van de communis tische troepen in Zuld-Vietnam stopzet ting van de bombardementen niet in de weg hoeft te staan. Het state department is door verschil lende van Amerika's bondgenoten om nadere uitleg gevraagd over Cliffords verklaring. Volgens net Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is diens ver klaring volkomen in overeenstemming met de San-Antonio-formule die presi dent Johnson in september heeft be kendgemaakt. (Van een onzer redacteuren) A NTWERPEN Het is in Antwerpse havenkringen al lang geen theoretische vraag meer of er tussen de Neder lands-Belgische grens en de stadsagglomeratie nu al dan niet een stormstuw in de Schel de moet komen. ,We kunnen er niet meer tussenuit', zegt zee gedecideerd een man als Josel Verschave (56), inspecteur-ge neraal van het bestuur der wa terwegen bij de Antwerpse zee diensten. En als om te bewijzen dat het de Belgen nu ernst is met de bescherming van hun vi tale belangen in Antwerpen te gen abnormaal hoge vloeden Iaat hij ons weten dat er in het waterbouwkundig laboratorium te Borgerhout proeven worden genomen om na te gaan welk soort van stormstuw er zou moeten komen. Dat nu dan toch het serieuze plan wordt gekoppeld aan een onderzoek naar de mogelijkheden van ^en idee van dezelfde heer Verschave om de Westerschelde tussen Perkpolder en Lillo een rigoureuze nautische ver betering te laten ondergaan. Hel plan-Verschave (laten we het zo maar noemen) komt op het volgende neer: Ter hoogte van Perkpolder wordt de vloedstrooni in tweeën ge splitst; er komt over een afstand van ongeveer 15 kilometer een genormaliseerde geul langs de Zeeuws-Vlaamse oever en het iand van Saeftinge, tussen dijken tot 7 meter hoog; deze geul la be stemd voor de zeescheepvaart en de ebstroom zal er door terug trekken. Een zogenaamde .wilde' geul be noorden dit gekanaliseerde deel JOS. VERSCHAVE zeker van zijn zaak van de Westerschelde. waar door heen de vloedstrooni trekt en die voornamelijk bestemd zal zijn vocj de binnenscheepvaart; in deze geul met zover mogelijk naar het oosten een bodembekleding en een drempel liggen dan de beruchte bochten van het Nauw van Bath Door middel van de zuidelijke dijk van de geul voor de zeescheep vaart zou eigenlijk meteen hel Land van Saeftinge zijn ingedekt In het waterbouwkundig laoo- ratorium van Borgerhout wordt eer model gebouwd voor dit plan-Ver- schave. In de loop van februari gaan de proeven er van start. De onder zoekers willen nagaan, waar het split- singspunt van de stroom het bc-: kan komen, hoe hoog de drempels in de .wilde' geul moeten worden, welke invloed deze stroomlijning van de We-sterscheidevaargeu! zal heb ben op de snelheid van het getij in Antwerpen. De heer Verschave: ,De energie van het getij komt Immers via minder grote hindernissen door naar Ant werpen. Ik verwacht dat het hoog water vier minuten eerder valt dan thans, en het laag water negen mi nuten eerder.' Nu dit laboratoriumonderzoek naar het plan-Verschave en naar de me thode van een stormstuw op gang gekomen is hebben de Belgen beslo ten om het leidammenplan voor het Nauw van Bath voorlopig maar even in de doofpot te stoppen. De bouw van leidammen daar nad de badoe- g om de g. spookbeeU loódsen wat af te bovendien wilde men bereiken, dat het jaarlijkse baggerwerk in de geu- en zou kunnen worden beperkt. .Het valt nog ernstig te bezien of die leidammen nu werkelijk wel zo'n verbetering in de Westerschelde zeu len opleveren', zegt de heer Ver schave. .Proeven hebben uitgewezen lat de natuurlijke methode in zo'n engte als het Nauw van Bath eigen lijk de beste is Leidammen daar zouden laag moeten blijven; anders wreekt zien de aanleg op andere plaatsen via aanzanding. En dan: de bochten blijven bestaai-. Die lief je met leidammen niet <>p In het Nauw van Bath is dat juist de grote handicap. Er kan maar één schip van 60.000 ton tegelijk door heen en het wordt er al gevaarlijk, wanneer er een baggermolen ligt. Wanneer de scheepvaart nog inton- siever wordt zal de situatie al snel onhoudbaar zijn. Daar komt nog bij dat lage leidammen bij hoog tij om zichtbaar zijn. Loopt een schip op (Zie slot pag. 2 kol. 6) föantlijK De discussies daarover zijn eigenlijk nog maar pas begonnen, discus sies die zo blijkt in diverse delen van de wereld op gang komen. In Ne derland was daarvan de opvoering des tijds van Peter Schat's .Labyrinth' een symptoom: een poging om een nieuwe theatervorm te schep pen, geheel los ge zien van het conven tionele opera-gebouw. In West-Duits land is thans een geladen discussie aan de gang naar aanleiding van een .Spiegeïlnterview' met de Franse componist Pierre Boulez. Deze had daarin de opmerking gemaakt, dat men al die conventionele operagebou wen beter maar in de lucht kon laten :en, omdat zij elke vooruitgang tegenhouden. In een gesprek voor de Noordduitse radio heeft hij dat be toog nog weer eens nader uitgewerkt: een groot operagebouw beschikt over een eigen koor en orkest, zal mede op Cnd daarvan altijd weer met het be de repertoire voor de draad komen en niet geneigd zijn tot uitvoerig expe rimenteren. Bovendien is een derge lijk gebouw, architectonisch gezien, in wezen gelijk gebleven aan de theaters uit de achttiende en negentiendeeeuw, aldus Boulez. Tot een soortgelijke con clusie kwam vorige week ook de in Duitsland niet onbekende bouwkundig publicist Bernhard Leitner, namelijk in een artikel in .Die Zelf. Hij bezocht het nieuwe cultuurcentrum van New York, het Lincoln Center for the Performing Arts. Met de perfectie die men ook op Cape Kennedy aantreft, (zegt Leitner) is hier een combinatie gemaakt van .klassieke' gebouwen: het theater, de opera, het museum, zonder dat gepoogd is een werkelijk nieuw, modern kunst centrum te bouwen. Hoe zou het dan wel moeten? Leitner erkent dat het moeilijk is nu reeds met duidelijke om schrijvingen te komen: we moeten ruim ten scheppen voor de mensen van straks, waar men kan experimenteren, waar gelegenheid is tot bezinning, voor spel en polemiek, zo ongeveer luidt zijn antwoord. elijke discussies kan men ook de kerken horen: moet in nieu we wijken en steden een conventioneel kerkgebouw worden gezet, dat wil zeg gen een representatieve, tevens (sacraal beleefde) liturgische ruimte? Of gaat het veel meer in de richting van een modern gemeenschapsgebouw, waarin de kerk met anderen een plaats heeft? Waaraan moet dan zo'n gemeenschaps gebouw voldoen? In ons land is recen telijk een poging gedaan overigens buiten de kerk om daarop een ant woord te geven, namelijk in Dronten (Flevopolder). Ek is daar een gebouw gesticht, waar allerlei gemeenschaps functies bijeen zijn gebracht: sporthal, theater, jeugdgebouw, markt, restau rant, gezamenlijk tv-kijken (eidofoor- scherm). ja zelfs de befaamde .pantof felparade'. die men vroeger in bepaalde winkelstraten zag, is naar dit gebouw verplaatst: een informeel ontmoetings punt voor tieners. Wie dit gebouw be zoekt moet erkennen dat het een bij drage tot de discussie over deze pro blematiek vormt, maar zeker geen laat ste woord. Daarvoor is het te gebonden aan de plaats (nieuwe gemeente in een nieuwe polder), daarvoor draagt het bo vendien te nadrukkelijk de kenmerken van een compromis. Met enige ironie zou nien zelfs kunnen zeggen dat het compromis er tot principe is verheven. Niettemin, het gebouw is een poging om een eigentijdse culturele voorziening tot stand te brengen. Er bestaat bij sommigen in onze sa menleving een neiging zich ge ïrriteerd te tonen als er weer eens een technologisch of economisch rapport van de overheid is verschenen. .De mens zal bij brood alleen niet leven', roepen de gëïrriteerden dan gebelgd uit. Het moeilijke echter is dat wel ongeveer kan worden aangegeven hoe het brood in de toekomst moet worden gebakken, maar dat men over allerlei andere za ken nog zo weinig weet. Gelukkig ziet men overal dat er een discussie op gang komt, dat men probeert tendenties op te sporen. Ook in Zeeland zal dat moeten gebeuren: een uiterst moeilijke, maar tevens noodzakelijke vorm van pla

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1