STALINGRAD viel 25 jaar geleden Aangeboden: voor f.152,62 in de maand ZELANDICA AMRO-LENING Lezers schrijven GROOTSTE NEDERLAAG IN DUITSE GESCHIEDENIS Opmars van Sowjet-Ume als wereldmacht Een moeder geeft DavitamonlO. IptïïlTps batterijen! (als u in 18 maanden zou aflossen). (f IN DE GREEP X :§|VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS DINSDAG 30 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (ADVERTENTIE) Vijfentwintig jaar is het geleden, dat de huiveringwekkende wor steling van Stalingrad definitief ten einde was. Het trotse zesde Duitse leger en een deel van het vierde Duitse pantserleger, het geheel onder bevel van generaal-veldmaarschalk Friedrich Paulus, had opgehouden te bestaan. Het laatste verzet van kleine groep jes fanatieke nazi's werd 2 februari 1943 gebroken, nadat Paulus zelf zich reeds op 31 januari gevangen had gegeven, samen met 91.000 officieren, onderofficieren en soldaten, het restant van een leger dat overmoedig tot aan de oevers van de Wolga was opge marcheerd. Uiteindelijk hebben zesduizend ,Stalingradkampfer' na de Russische krijgsgevangenschap de Heimat' teruggezien. De ene opperbevelhebber heette Adolf Hitler, een man die zich, door waandenkbeelden opgejaagd, had la ten verleiden tot een diepe stoot in vijandelijk gebied, zonder dat de flanken van zijn oprukkende pantser- spits .behoorlijk waren beschermd en 'die, "toen hèt tij" keerde," niet be reid was één vierkante meter ver- Stalingrad! De Russische geschied schrijving vermijdt stad en slag te noemen Dij een naam die pijnlijke associaties wekt en spreekt al vele jaren van ,De slag aan de Wolga'. Als .Stalingrad' was deze krachtme- ting echter reeds de historie inge- c gaan het definitieve keerpunt in de tweede wereldoorlog. Na Stalingrad konden de strijd krachten van Hitier ook al zou het nog ruim twee jaar duren systematisch worden teruggedreven tot de plek waar op 1 september 1939 het bevel tot de aanval was gegeven, de rijkskanselarij te Ber lijn. Na Stalingrad werd de Sowjet- Unle zich opeens bewust van haar gigantische macht, niet slechts mi litair, ook politiek. Stalingrad bracht derhalve niet alleen een ommekeer in een oorlog, maar Stalingrad was de titel van een nieuw hoofd stuk van de geschiedenis der mens heid. Vijfentwintig jaar geleden speelde de Grootdultse radio Wagners ,Göt- terdiLmmerung' en het lied ,Ich hatt' ein' Kamaraden', klagelijk requiem voor tienduizenden mensen wier lij ken op dat moment rustten op een sneeuwsteppe, die zó stijf was bevro ren dat voor geen hunner een graf kon worden gedolven. Op hetzelfde ogenblik daverden over het Kremlin de saluutschoten. Zij verkondigden de inwoners van de hoofdstad, dat het Rode Leger zijn heroïsche taak aan de Wolga had volbracht. Radio Moskou liet de gehele wereld ln een rechtstreekse uitzending mee luisteren, ook de Fransen, de Ne derlanders. de Grieken en al die miljoenen andere mensen die wacht ten op hun bevrijding en nu met ln de overwinning V ol\erenslag Stalingrad neemt In de geschiede nis derhalve een volkomen eigen plaats in, niet slechts vanwege de consequenties die ln 1943 nog in het geheel niet konden worden over- Het was een hele reeks ingewikkelde operaties. In feite een volledige veld tocht, geen slag alléén. Aan de ene kant streden Duitsers, versterkt door hulptroepen uit Roemenië en Italië. Aan de andere kant vochten divisies uit olie delen van «le Sowjet-Unie, die zich amper hadden hersteld na een eindeloze serie nederlagen in eigen land. (ADVERTENTIE) andere opperbevelhebber sef Stalin. Ook zijn strategisch In zicht was een bron van bange twij fel geweest. Hij was evenwel juist op tijd ontnuchterd en liet zich sindsdien adviseren door generaals die het vak verstonden. Er is over Stalingrad een hele sta pel boeken verschenen honderden. In getuigenissen va.n Stalingrad- strijders, Russen zowel als Duitsers, weru verslag uitgebracht van men selijk lijden, wordt verteld van moed en lafhartigheid op het slagveld ter wijl de thermometer; tot twintig, derig en zelfs veertig graden bene den het vriespunt was gedaald. Overlevenden wisten te melden, hoe niet alleen Russische kogels maar ook afschuwelijke ziekten de Duitse troepen teisterden, al die da gen dat het leger zat opgesloten in de eironde omsingelingsgreep, 72 kilometer van west naar oost, 23 kilometer van noord naar zuid. Zij getuigden ook van de honger. Aan vankelijk kregen de Duitsers nog brood, de soldaten twee ons per dag, de generaals vijf ons. Half januari waren het laatste paard en de laat ste hond opgegeten. Romanschrijvers hielden zich met het drama bezig. Russische historici Heten zich door Stalingrad inspire ren om Stalin te verheerlijken. Ver volgens hebben zij Stalins beleid te schande gemaakt en kreeg Nikita Kroesjtsjev alel lof. Uiteindelijk werd alle eer gegeven aan de naam loze Russische soldaat, die gewoon zijn eigen gezin en ziji eigen fa briek tegen de indringers verdedig de. Ook de manipulaties van Duitse ac teurs zijn op zichzelf een boek waard. Jarenlang hebben de verne derde generaals gepoogd hun krijgsmanseer te redden door de schuld geheel op Hitier te wer pen. Langzaam maar zeker is even wel in Duitsland overtuigend geble ken. dat zelfs een .militair genie' als veldmaarschalk Erich von Mann- stein afschuwelijk heeft geblunderd en dat de historicus niet bij machte is veel postume lauwerkransen uit te reiken. Hoewel ook nu nog over bepaalde aspecten te twisten valt. bestaat over de hoofdtrekken van de .veldtocht naar Stalingrad" voldoen de zekerheid ne moesten bloedige offers worden gebracht. De ingesloten Russische troepen gaven geen enkele stelling lichtvaardig prijs. En intussen be reidde het opperbevel van het Rode Leger ln alle stilte een strategi sche manoeuvre van ontzagwekken de allure voor, de omsingeling van het gehele Duitse leger «lat zich in de puinhopen van Stalingrad had vastgebeten en daarbij had verzuimd de noordelijke en zuidelijke flanken van de diepe wig behoorlijk te be veiligen. Om 10 uur ln de mistige morgen van de 19e november brak het Rus sische offensief met een dreunend spervuur van kanonnen en raket werpers los. De troepen van het Rode Leger, meer dan een miljoen strijders, was een duidelijk doel voor ogen gesteld. ,Het uur is geslagen, met de lafhar tige vijand af te rekenen. Wij moe ten stromen vijandelijk bloed laten vloeien uit wraak voor het bloed van onze vrouwen en kinderen, die door de fascistische kannibalen werden vermoord, uit wraak voor het bloed van onze medestrijders en comman danten. Ten aanval, kameraden!. Het lot van ons machtige volk ligt nu in onze handen. Van ons alleen, van onze hardnekkigheid-en van ons plichtsbesef hangt het: af, of de Sow jet-mensen ln eigen land zullen kunnen leven dan wel of zij zich als slaven zullen moeten bukken voor de baronnen. Dood aan de Duitse bezet ters!' heette het ln de dagorder van het hoofdkwartier. Tussen het puin van de uit elkaar geslagen stad zoeken de tanks van Russen en Duitsers behoedzaam naar doelen. Omsingeld Wat niemand voor mogelijk had gehouden, gebeurde. Binnen vier da gen bereikten de Russen in bllksem- snollo manoeuvres van liet zuiden en hot noorden uit de stad Kalatsj, 130 kilometer achter de oorspron kelijke frontlijn. Het was een pres tatie, die uniek is in de krijgsge schiedenis. Zó verrast waren de Duitsers, dat het vele dagen heeft geduurd vóór generaal Paulus en zijn staf enig inzicht kregen ln de omvang van de ramp die hen zo plotseling had getroffen. De Russische communiqués boden daarbij geen enkel houvast. Al die tijd zwegen zij over de successen en toen de beslissende stoot reeds (ADVERTENTIE) die móéten wel I ~goedzijn\ was toegebracht, werd de voorpagi na van de .Prawda' nog gevuld met een verslag van ,De vergadering van de academie van wetenschappen te Swerdlowsk'. Pas daags daarop werd het sensationele nieuws aan de gehele wereld bekendgemaakt. Natuurlijk had het Duitse leger, 265.000 man sterk, zich op dat mo ment nog gemakkelijk naar het westen kunnen terugtrekken en daarbij de ijle ring doorbreken. Hit- Ier besliste anders. ,Die sechste Ar mee igelt sich ein,' luidde kort en bondig het bevel via de radio uit het hoofdkwartier van de Führer. Er was geen twijfel. Het zesde leger moest zich als een egel oprollen, aan alle kanten de stekels opzetten en zich daarmee de vijand van het lijf proberen te houden. Stalingrad werd een belegerde ves ting. Hermann Goering, de opperbe velhebber van de Luftwaffe, zou er wel voor zorgen, dat de troepen vol doende wapens, munitie en voedsel ontvingen, 500 ton per dag.-Weer.' loze'belofte! Hitler heeft .in Sta;„ frad niet slechts een .geheel leger, ij heeft er ook een complete lucht vloot verloren. In december deden Duitse pantser troepen buiten de omsingelingsring krachtige pogingen, de verbindingen met het ingesloten leger te herstel len. Twee operaties werden uitge werkt, operatie ,Wintergewitter' van buitenaf en operatie .Donnerschlag', een stoot naar de bevrijders toe. Tot op veertig kilometer afstand konden de divisies doordringen, Daarna ble ven zij leeggebloed liggen. Het was, achteraf bezien, alleen maar een wanhoopsdaad, bjj voorbaat tot mislukken gedoemd, een .Katastro- phenlösung' weten Westduatse histo rici thans uit te leggen met een precisie die krachttermen vereist. Want generaal Paulus mocht van Hitier immers niet uitbreken. Hij moest als een dodelijk gewonde egel. tot het laatste moment "de Russische legers blijven binden, ook al zou dat honderdduizenden Duitse levens kos ten. Langzaam, maar met kille efficien cy neeft het Russische opperbevel onder leiding van maarschalk Kon- stantin Rokosowski de strik steeds verder aangehaald. Het vliegveld Pi- tomnik, de belangrijkste Duitse aan- voerbasis, ging na een vernietigend spervuur van 7000 kanonnen en mor tieren verloren. Tanks, gevolgd door dichte massa's infanterie, doorbraken de grendelstellingen. Op 2 januari Van uitgebreide gebieden in Stalingrad was na afloop van de strijd slechts een puinveld over, waaruit de staketsels van verkruimelde gebouwen om hoog staken. Schoorstenen markeren hier de plaats waar ooit een gebouw heeft gestaan. Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 x 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten,waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK begon de laatste stormloop, schrom pelde de verdediging Ineen tot af zonderlijke verzetshaarden. Juist deze fase van de strijd heeft Russische en Duitse schrijvers la ter volop gelegenheid gebcxlen ver slag uit te brengen van dapperheid, vertwijfeling, wankelmoedigheid. Terwijl Duitse soldaten ndet veel meer dan kruipende geraamten weigerden zich over te geven, ver- "drongen" officieren zich rond de pilo- 'ten van de Luftwaffe, boden zij han- denvol geldvoor een plaats in de laatste transportvliegtuigen. Elders gaven hele regimenten zich over dat de munitie was uitgeput. De grote haas' Op 31 januari naderde een Russi sche stoottroep onder bevel van eer ste luitenant Michailowitsj lltsjenko voorzichtig de machtige ruïne van een perceel dat eens een drukke supermarkt was geweest. De vlam- spuiten flitsten aan. Opeens dook uit de rook een Duitse officier op, de handen omhoog. Hy bleek van een tolk te zijn vergezeld. ,Onze grote baas zou graag met jullie grote baas willen spreken', gaf de vijand te kennen. De luitenant bezag misprij berookte gestalten. ,Luist< grote baas heeft momenteel wel iets anders aan het hoofd. Hij kan niet komen. U moet het maar met mij af handelen', zei htj. Vergezeld van veertien man drong lltsjenko naar binnen. Hij stiet op een onoverzichtelijke schare stinken de, hongerige, angstige soldaten, die daar bescherming hadden ge voor het vuur van de Russische tieren. Ergens, ln een kelder van het ge bouw, bevond zich Friedrich Paulus, zojuist radio telegrafisch door Hitier tot veldmaarschalk bevorderd. Hij lag op een (jzeren ledikant, ln uni form. Traag stond hij op en wilde de nazigroet brengen. Nog juist op tijd bedacht hij zich. De reeds half geheven arm zakte omlaag. ,Guten Tag, het is afgelopen, niet?' meende de veldheer. Twee dagen later werd ook het al lerlaatste verzet gebroken. Op het slagveld waren de lijken van 147.200 Duitsers en 46.700 Russen geteld. Voor Duitsland betekende Stalingrad Zeer veel talrijker zijn echter de toevallige vondsten, die aangetroffen worden bij agrarische en bouwkundige werkzaamheden. Telkens weer vormt het vinden van oude mun ten- een verrassing bij het ploegen van een ak ker, het rooien van bomen, het intens bewerken van tuinbouwgrond, bij het afbreken, of restaureren van oude gebouwen...' reeks: Munten in muntvondsten, van de hand van dr H. Enno van Gelder en drs Joh. S. Boersma. Naast de toevallige vondsten komt een klein gedeelte te voorschijn bij systematische opgra vingen. Bij de opgravingen te Aardenburg kwam een flink aantal Romeinse munten voor de dag. Het boekje heeft een tijdsindeling als onze schoolboeken vanaf de Romeinse tijd tot de nieuwe tijd toe. Bij elk tijdperk wordt de plaats van de vondst en het jaar genoemd. Zo vindt men in de tijd van de 80-jarige oorlog de vondst te Serooskerke in 1966 terug. De schrijvers zeggen hiervan dat zelden een muntvondst zo in de publiciteit is gekomen als deze. Hier werd duidelijk de Invloed van de media pers, radio en televisie gedemonstreerd. Zoals men weet bedroeg het totaal van de schajt tenminste 1147 goudstukken, die waarschijnlijk in 1622 aan de bodem werd toevertrouwd. Zoveel mogelijk wordt bij de vondsten vermeld welk kapitaal zij Indertijd vertegenwoordigden. Van Serooskerke heet het dat de totale waarde in toenmalig geld, berekend naar het ln 1622 geldende officiële munttarief van de staten-generaal ruim 7000 gulden bedroeg, ,wat toen tenminste de waarde van een kapitaal huis of van een aanzienlijke boerderij betekende'. Het blijkt dat de eigenaar van de munten met overleg ls te werk gegaan en zelfs een zekere selectie heeft toegepast. Achterin het boekje wordt een lijst van muntvondsten gepubliceerd. Per provincie worden de vondsten chronologisch gerangschikt waarbij de jaar tallen van de oudste en jongste munt in iedere schat worden vermeld. Voor Zeeland staan 33 vondsten genoteerd met als vroeg ste jaartal 1797. Men vindt de vondsten over heel de provincie verspreid. We behoeven de hoop niet te verliezen. Industriecentrum In de zomermaanden van 1942 wa ren de Duitse troepen over de lcurk droge Kalmukkensteppe tussen de rivieren Don en Wolga ver naar het oosten doorgestoten. Opnieuw moesten de Russen wijken. Het mo reel van het Rode Leger was slecht Niettemin werd op een aantal plaat sen zó verbitterd verzet geboden, dal generaal Paulus er toch niet ir slaagde, in één nik naar de Wolga op te marcheren en Stalingrad t« veroveren. Inderdaad: Stnlingrnc" was het doei. de enorme industrie stad die zieli over een afstand vai 85 kilometer langs de rivier uil strekte- Half augustus leek het doel te zij: bereikt. Honderden Duitse bommen werpers wezen de tanks de weg. O] 23 augustus sloten de Duitsers df Wolga af ten noorden van de stad even later ook aan de zuidzijde Slechts wankele stellingen op dc westelijke oever bleven in Russisch» handen. In september en oktober woedde ver volgens een hevige strijd om de ge bouwen van de stad. Daarbij toonder de Russen zich meester ln het bar ricadegevecht en in de camouflage Voor elk huis, elke kelder, elke rui de zwaarste nederlaag die een Duits leger ooit had geleden, voor Rusland was het de overtuigendste zegepraal, in een vernietigingsslag behaald. Dankzij de victorie van Foltawa ln 1709 had de Russische tsaar zich een plaats veroverd onder de grote Europese machthebbers. Met Stalin grad begon de krachtsontplooiing, van de Sowjet-Unie als een der in vloedrijkste staten ter wereld. De Sowjetrussischc veldheren werden bezield door zelfvertrouwen en deden zich ook aanstonds in geallieerd ver band geducht gelden. Geen andere geallieerde bevelhebber kan er trouwens op beroemen, zo'n specta culair wapenfeit te hebben bevoch ten. De historie sindsdien heeft over tuigend aangetoond, dat de Sowjet- Unie in de winter van 1943 op de sneeuwvlakte langs de Wolga aan zienlijk meer heeft bereikt "dan de grootste militaire overwinning uit ztjn geschiedenis (ADVERTENTIE) helpt u eruit (en spaan bovendien de maag). Poeders, tabletten, cachets. Carnaval in Middelburg-Zuid Naar aanleiding van de rubriek van 27 januari j 1 getiteld: .Eiland rond de toren' willen wy ten zeerste pro testeren tegen het begin van carna valsviering in onze stad. W(j hopen dat onze gemeenteraad hiervan goede nota wil nemen en hieraan geen con cessies zal doen, daar men goed kon weten wat carnavalsviering betekent. Dit feest, dat volgens ons met ge loor' of godsdienst niets te maken heeft, wordt in de regel een ieest van onvoorstelbare hoeveelheden al cohol, dansen en daarmee samenhan gend seksuele uitspattingen. Dit kun nen we zeer goed vaststellen, daar we ons dagelijks beroep in Brabant uitoefenen en deze ergerlijke gevol gen hebban vernomen, zelfs vecht partijen waren niet van de lucht. We hopen dan ook. dat onze plaatselijke overheid dergelijke uitspattingen zal wallen voorkomen en reeds nu de in voering van carnaval zal verbieden. Onze burgerij zal er wel bij varen, .vanneer de orde en rust zal worden gehandhaafd. Degenen die de laatste laren in onze stad zijn komen wonen hebben zich, volgens ons, aan te pas sen aan de gewoonten en zeden zoals die hier bestaan. In dit geval zouden wij dus willen zeggen: .Overheid van Middelburg, let op uw sa eek!' A. C Adriaans* Jacob Catsstraat 56 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9