Militaire uitgaven VS bijna 80 miljard dollar Yvonne Paul kwam weer naar Schiphol Duikboten nog niet gevonden Suriname wil steun Nederlandse pers Baronesse zes maal onder vuur genomen JAMIN Fabery de Jonge 3 KONING KLANT MAAKTE RECLAME Tijdens dodenrit door Den Haag Woestelinge na achtervolging gearresteerd DADER AANSLAG OP DAMRAK NU ACHTER SLOT EN GRENDEL INTERPELLATIE C.V.P. OVER LEUVEN IN GRENSGESCHIL MET GUYANA .Houding wordt als vijandig gevoeld' NKV: Vrouw sloeg man de hersens in DINSDAG 30 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRAPPE' BEGROTING INGEDIEND WASHINGTON (RTR) President Johnson heeft maandag in het Amerikaanse congres een .krappe' begroting van 186,1 miljard dollar ingediend die in hoge mate steunt op zijn voorstel voor een belasting toeslag van tien procent. De defensiekosten worden voor het op 1 juli as beginnende begrotingsjaar op 79,8 miljard dollar geraamd, waarbij nog geen rekening is gehouden met de kosten van de ,Pueblo'-affaire. MEER GELD VOOR: DEFENSIE GEZONDHEIDSZORG WERKGELEGENHEID SOCIALE VOORZIENINGEN ,We zullen op de een of andere manier meer belasting moeten betalen', zo gaf de Amerikaanse president het congres te verstaan .We kunnen kiezen uit de aanvaarding van de willekeurige er grillige lasten van inflatie en hoge ren tetarieven, waarschijnlijk gepaard gaan de met een achteruitgang van de be talingsbalans en het gevaar van een economische inzinking aan het eind van de hoogconjunctuur, en het bewandelen van de weg der verantwoordelijkheid' aldus president Johnson. Met, het oog op de tegenstand die zyn belastingvoorstellen tot dusver in het congres hebben ondervonden waarschuw de president Johnson dat de nu ai ven jaar durende hoogconjunctuur Verenigde Staten by het uitblyven een belastingverhoging kan worden ge volgd door een economische inzinking. Hy raamt de inkomsten, met inoegrip van de belastingverhoging, voor 'iet ko mende begrotingsjaar op 118,1 miljard dollar. Het tekort zal ongeveer acht miljard dollar bedragen, vergeleken met een tekort van 19.8 miljard voor hel lopende begrotingsjaar. Zonder de belastingverhoging zal net tekort volgens president Johnson onge veer 20 miljard dollar bedragen. ,ln een economie die reeds een krachtige expansie vertoont zal een tekort ven die omvang in 1969 duidelijk sterk bij dragen tot de inflatoire druk', zo zei hg. Hogere uitgaven De uitgaven die de sterkste stijging te zien geven zijn die voor defensie, gevolgd door gezondheidszorg, werk gelegenheid en sociale voorzieningen. Om de belastingtoeslag voor het con gres aanvaardbaar te maken scril president Johnson besnoeiingen voor op de uitgaven voor ruimteonderzoek, landbouw, scheepsbouw en het onder zoek van de zee. Hij wil echter meer uitgeven voor werkverschaffing, be strijding van de misdaad, genoorie regeling, gezondheidszorg, toezient op lucht- en waterverontreiniginj en onderwijs. President JoAnson zei een normale gioei van de Inkomsten van ongeveer 11,5 miljard dollar te verwachten, vergele ken met een stijging van naar schat ting 10.4 miljard in het lopendp begro tingsjaar. De toeneming van de 'nkom- sten zal ruim voldoende zijn om de stijging van de uitgaven te dekken. Dit betekent dat alle inkomsten uit de voorgestelde belastingverhoging en de versnelde inning van de maatschap pijbelasting zullen "worden gebruikt om net begrotingstekort te verminderen, zo zei hij. Minister achter BOV AG-klacht UTRECHT (ANP) De minister va cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft In een brief aan de BOV AG (Bond van Automobiel-, Garag; Aanverwante Bedrijven) in Den Haag dc bezwaren van deze organisatie onder schreven naar aanleiding van de televi sie-uitzending van .Koning Klanf op 24 oktober van het vorig jaar. De VARA-programmamakers hebben eveneens een brief van de minister ont vangen. waarin zij er onder meer op aandringt by het maken van dit soort programma's voor de consument de grootste zorgvuldigheid in acht te no men. In de bewuste televisie-uitzending werd een kwartier lang aandacht besteed aan de produkten, die de Algemene Nede.r- ise Automobilisten Club AN AC) op van automaterialen, olie en benzine wer den verstrekt. De BOVAG diende iia ae uitzending een schriftelijke klacht in bij de minister, omdat de bond van oor deel was dat hierbij de voorschriften met betrekking tot de reclame in de ether waren overtreden. De minister zegt in haar brief aan de BOVAG onder meer, dat uit het resui- tatenonderzoek is gebleken, dat in d° bewuste televisie-uitzending onvoldoende zorgvuldigheid is betracht ten aanzien van het voorschrift in het teievisieoe- slult 1956, dat uitzendingen niet dienst baar mogen zijn aan reclamedoeleinden. Overigens heeft de minister er wel bc- elementen kunnen bevatten die de re clame dicht benaderen. De BOVAG heeft in zijn eerder inge diende klacht over de televisie-uitzen ding geen bezwaar gemaakt tegen de ANAC zelf. ONTWIKKELINGSHELPERS KRIJGEN NU EERDER VRIJSTELLING DEN HAAG (ANP) De minist» vaai defensie, de lieer W. den Toon heeft in overleg met de minister zon li portefeuille, drs B. J. I dink (ontwlkki niigshulp), besloten de vrijstellingsrege ling voor ontwikkelingshelpers te ruimen. De periode die een jong; In een ontwikkelingsland moet hebben doorgebracht om voor vrijstelling vervulling van de dienst plicht in nierking te konten. Ls thans terugge bracht van drie Jaren tot twee jaren en drie maanden. Deze periode van 27 maanden komt een met de tijd die een ontwikkelings helper over het algemeen aan ontwik kelingshulp besteedt, namelijk twee ja ren in het ontwikkelingsland, aanslui tend op zijn drie maanden durende op leiding in Nederland. Na terugkeer uit het ontwikkelingsland in Nederland zui len de ontwikkelingshelpers tot buiten gewoon dienstplichtigen worden be stemd. indien hun verblijf in het ont wikkelingsland zonder wezenlijke onder breking tenminste twee jaren en drie maanden, inclusief opleidfngstijd, geduurd. Defensie 25,8 miljard dollar geraamd. Sedert de uitbreiding van de oorlogshandelingen in 1965 hebben de Verenigde Staten 76.363 miljoen dollar aan Vietnam uit gegeven. Bij de berekening van de de fensieuitgaven kon geen rekening wor den gehouden met de kosten die het geschil met Noord-Korea over de Pue blo' niet zich meebrengt. Volgens functionarissen van het Pen tagon bedragen de kosten van het reser- vepersoneel dat is opgeroepen i meer dan 14.000 man) al ten minste tien mil joen dollar per maand. Voor de econo mische hulpverlening aan het buiten land vraagt de president 2.5 miljard dollar en voor militaire bijstand 510 miljoen. Voor het lopende begrotings jaar is de totale buitenlandse hulpver lening vastgesteld op 2295 miljoen ciol- lar. Gezondheidszorg, werkgelegenheid en sociale voorzieningen vragen in het komende begrotingsjaar 51,9 miljard dollar tegen in het lopende jaar 46,4 miljard. Voor het ruimteonderzoek wil president Johnson 447 miljoen dollar minder besteden dan dit jaar. Hij verklaarde echter dat de Verenigde De militaire uitgaven zullen in het ko- Staten het onderzoek van de planeten mende begrotingsjaar met 79.8 miljard niet zullen opgeven. Hij zei de ontwik dollar 3,3 miljard hoger zijn dan in keling van een nieuw ruimtevaartuig het lopende begrotingsjaar. De kosten' aan te bevelen dat in 1973 een reis van de oorlog in Vietnam worden op naar Mars moet maken. DEN HAAG (ANP) De 42-ja rige mevrouw R. V. baronesse E. van S. uit Parijs, een Nederlandse zonder beroep die tijdelijk in haar vaderland vertoeft, heeft zich maandag in Den Haag en Wasse naar als een woestelinge met een auto gedragen. Daarbij reed ze een ■pirant-agente van de Haagse po litie aan, trachtte zij een Wasse- Tse politieman te overrijden, en reed ze met veel te hoge snelheid pog door, toen in Den Haag de po litie met een zesde pistoolschot de linkervoorband van de auto kapot had geschoten. Uiteindelijk kon ze na een wild-west-vertoning wor den ingerekend. 's Morgens om half twaalf reed dc vrouw op de Koningskade in Den Haag een adspirant-politieagente aan. Uk op de fiets reed. De agente moest verwondingen aan een van haar oenen naar een ziekenhuis worden gebracht. '- Middags bleek de vrouw mei haar fagen, waarvan het kenteken was door gegeven, In het centrum van Wassenaar rond te racen, zonder zich aan ver keersregels te storen, terwijl ook de stoplichten van haar auto het niet d°- den. De Wassenaar se politie zette de achtervolging in. Op slot Op de Van Zuilen Van Nijeveltstraat stopte de automobiliste voor een cafe taria. Toen ze de politie ontwaardde, scheurde zc er met haar auto tussen uit. Daarbij werd een personenauto aan gereden. üi vliegende vaart .eed ze Wassenaar uit op de huid gezeten door de politie. In de Haagse woonwijk Mor lot werd de auto van de vrouw klem gereden. De politie vond de deuren en ramen van de auto op slot. Een van de agenten ging voor de auto staan Hij moest zijn leven redden door rap op zy te. springen, toen de vrouw met vol gas op hem inreed. De vrouw ver dween in de richting van het centrum van Den Haag. NA ONTSLAG UIT INRICHTING: Naar Amsterdam SCHIPHOL: Yvonne Paul heeft maandagochtend even haar ge zicht laten zien op de luchthaven. Zij is vrijdag ontslagen uit het provinciaal ziekenhuis in Sant poort. Voor fotograaf op de vlucht naar Amsterdam SCHIPHOL (ANP) Na een ver- blijf van twee weken in het provin ciaal ziekenhuis te Santpoort is Yvonne Paul, de 38-jarige voorma lige secretaresse van het Neder lands consulaat in New York, die per se naar Amerika terug wil, vrijdag ontslagen. Het medisch on derzoek in deze inrichting neeft uitgewezen, aldus hebben de be handelende geneesheren de officier van justitie in Haarlem laten we ten, dat er geen reden is tot voort zetting van de verpleging. Aangezien de officier van justitie te Haarlem, mr J. J. Bredius. zijn Jag vuarding die tegen haar wegens lokaal vredebreuk op Schiphol was uitgebracht, heeft ingetrokken, kan Yvonne Paul zich op het ogenblik min of meer buiten Bij haar ontslag uit het provinciaal vervolging achten, hoewel het juridisch ziekenhuis is Yvonne geen enkele be- mogelijk blijft een nieuwe daagvaar- perking opgelegd. ,Ze is niet veroor- ding tegen haar in te brengen. deeld', altlus de hoofdofficier van ju- Maandagochtend dook zij zoals kon stltie te Haarlem, mr L. H. Feiisma, worden verwacht weer op in de ver trekhal van Schiphol, nog steeds ge- kleed In dezelfde geleende blauwe re genjas, doch met daaronder nieuwe kle ren en niet meer de gebloemde japon. I nam ijlings de benen. Achtervolgd door de fotograaf en een cameraman van de NTS, die zich bij hem \oeg de, vluchtte ze het gebouw uit. er nam plaats in een KLM-bus, waarin ze naar Amsterdam reed. Yvonne Paul zag er ondanks de r gerstaking goed uit. Ze leek nauwelijks vermagerd. Vermoedelijk heeft ze om streeks 20 januari in het ziekenhuis haar houding gewijzigd en is toen wel gaan eten. ïn leder geval gedroeg ze zich de gehele vorige week zo normaal, dat de medici haar niet langer als een patiënt konden beschouwen. Met de bus aangekomen op het Mu seumplein te Amsterdam begaf Yvonne zich naar het Amerikaanse consulaat, dat daar gevestigd is. .WIJ geloven niet, dat ze van plan is opnieuw in de hal te bivakkeren', aldis de heer R. G. Wijnholt van Schiohols persdienst. .Dat heeft ze vanochtend al thans in de hal tegen enkele personeels leden gesuggereerd. Ze zou wel hsboen ingezien, dat dat geen zin meer heeft Geen beperftrng (ADVERTENTIE) 'ttk fc BRILJANTRINGEN Gaan Uw gedachten uit naar een prachtige entourage-ring, een mooie slagnng of een klassieke solitair-ring? In onze kollektie zult U voortreffelijk kunnen slagen. Prijzen varieren van f 90.- tot f 1500.- lange kerksts 30 - tel sc en bij ontslag uit een inrichting past niet het geven van voorwaarden. Mogelijk heeft men haar wei in over weging gegeven haar doel op een ande re manier na te streven. Iedereen die het wel met haar voor heeft zal haar zeggen, dat het geen zin heeft terug te gaan naar die vertrekhal'. Mr Feitsma hoopte, dat mej. Paul niet opnieuw aanleiding zal geven tot Ingrij- slist geen rolgenzo zei hij. .maar zij moet binnen de gren zen van de strafwet blijven*. Spitsuur In de residentie keek intussen de Haagse politie uit naar de auto. Hel was inmiddels half vijf geworden en het spitsuur brak aan. Met snol heden van negentig en meer kilome ter per uur wist de vrouw zich steeds aan haar achtervolgers te onttick- ken, waarbij zij stoplichten negeer de, op linkerweghelften reed, en ook wel een fietspad nam om heen te komen. Op de Cremerweg in Schevemngen, waar het tijdens het spitsuur niet zo druk was, schoot de politie op de wagen. De automobiliste trok zich er mets van aan. Op de Nieuwe Parklaan nam vrouw net fietspad. De met zwaailicht werkende politiemannen in de loeiende auto konden naast de wagen van ae vrouw komen, de linkervoorband werd lek geschoten. De voortrazende Nederlandse uit Parijs trok.er zich niets van aan. Ze vlocg zonder voorrang te verlenen over een kruispunt en maakte nog tal van over tredingen voor haar wagen bij het ne men van een bocht in de Zwolse Straal doorslipte en klem kon worden gere den. Het bleek dat de auto door drie van de zes afgevuurde kogels was ge troffen. De vrouw hield aanvankelijk deuren en ramen van de wagen ge sloten. (ADVERTENTIE) morgen voordeel waaierbïscuits 300 gram van 69 voor 57 -niet duur wet heerlijk Medicijnen Ze liet. zich tenslotte overreden zich te laten arresteren. De vrouw maakte op de politie de indruk een beetje suf te zyn, mogelijk als gevolg van het gebruiken van medicijnen. Ook was ze mociljjk ter been. Op het hoofdbureau van politie is ze in verzekerde bewa ring gesteld. Het bleek dat ze het kalmeringsmiddel librium had gebruikt, waarvan een buisje met nog een paar tabletten op haar werd aangetroffen. Proces-verbaal voor een hele reeks mis daden en overtredingen zal worden op gemaakt. Schande ,Ik vind het een schande, dat ze me op die manier naar een ziekenhuis heb ben ontvoerd', aldus de verontwaardig de Yvonne bij haar terugkeer op Schip hol in een gesprek met een ANP-ver-' slaggever. .Ze hebben me zenuwziek willen verklaren op grond van het feit, dat ik in hongerstaking ben gegaan, toen ze me van Schiphol wegvoerden. Ik heb 15 dagen lang geleefd op een glaasje water per dag. Zonder me te vertellen wat ze met me gingen doen hebben ze me in een auto gezet en naar Santpoort vervoerd. Ik heb daar tegen de geneesheer-directeur gezegd: u moet me niet nemen, het doet mijn zaak geer goed. Maar ik werd toch opgenomen'. IN WEEKEINDE UIT PARIJS GEHAALD AMSTERDAM (ANP) De 20-jarige Thijs CHfenberg, die op het Damrak in Amsterdam de schoten zou hebben afgevuurd op de chef interne dienst van C en A, de heer Schaeffer, bij een po ging 300.000 gulden te bemachtigen, zit achter slot en grendel. Hoofdinspecteur Westerhof, chef recherche van het politiebureau aan de War moesstraat, heeft hem zondagmiddag in Parys, waarheen de jongen was ge vlucht. opgehaald. Eenmaal in de Franse hoofdstad aangekomen, moet het de jongen duidelijk zijn geworden, dat hij geen of weinig mogelijkheden had in vrijheid te blijven. Bovendien blijkt hjj veel spyt van zijn daad te hebben. Dit deed hem besluiten via een Amsterdamse kennis de politie mee te delen, waar hij zich bevond en te vragen opgehaald te worden. Hetgeen dit weekeinde ls gebeurd. Uit een voorlopig verhoor men zal nog veel dieper op de zaak moeten in gaan blijkt wel vast te staan, dat Thijs de schoten heeft gelost, dia de heer Schaeffer in het ziekenhuis hebben gebracht. Gebleken is, dat de jongeman na zijn vlucht van het Damrak de valhelm die hij tijdens de overval droeg op een paal tje in de binnenstad achterliet en zijn leren jas met het pistool in het water gooide. Vervolgens trok hij liftend naar de Belgische grens, waar hy in de avond aankwam. Omdat hij geen paspoort bij zich had kostte het hem enige moeite om België binnen te komen. Hij wacht te gelegen in een greppel in een bos ten zuiden van Tilburg de ochtend af en nam over de grens een bus naar Antwerpen. Vandaar ging hij via Kort- rijk naar de Franse grens. Toen hij deze wilde passeren werd hij staande gehou den door een douaneambtenaar, die hem meenam naar zijn kantoor nadat de Amstelvener hem verteld had dat hij Engelsman was en zijn paspoort miste. Hij wachtte echter een nader onderzoek niet af, nam de vlucht en stond na een klauterpartij over een dak en. een schut> ting weer op Belgisch grondgebied. En kele uren later zag hij toch kans ln Frankrijk te komen. In Rijssel nam hij de trein naar Parijs, waar hij woensdag aankwam. Hier kwam hij in contact met een Franse jongen, die hem een zol derkamertje in Montmartre bezorgde. Slot van pag. 1 ge Middellandse Zee is verdwenen met zijn bemanning van 69 koppen, wordt gevonden of komt vast te staan dat het is gezonken. De speurtocht concentreert zich mo menteel op het gebied tussen Fama- gusta op de zuidoostkust van Cyprus en Haifa. In dit gebied zijn radio signalen ontvangen, misschien af komstig van een van de boeien die in geval van nood door de Dakar kun nen worden los gelaten. Maar Errel noemde het weinig waarschijnlijk dat de signalen van een boei van de Da kar zouden gekomen zijn. Olievlekken en wrakstukken die tot dusver bij het de Dakar afkomstig. Cousteau De Franse zeeonderzoeker Yves Couste au helpt bij het zoeken naar de Minerve. Hy werkt met zijn duikklok SP-300 en op afstand te bedienen, met televisie camera's uitgerust duikvaartuig. Dicht- LEUVEN (ANP) De Vlaamse fractie van de Christelijke Volks-Party, de CVP, heeft maandagavond bekendgemaakt een interpellatie te hebben gericht de Belgische regering J te weten te komen ovt van de Franstalige afdeling van de Leu vense universiteit naar Wallonië. Nog in de loop van deze week zal de interpella tie worden behandeld in de kamer. Het ls nog niet zeker of men eventueel zal wachten op herstel van de thans ziek zijnde premier Vandenboeynants van de C.V.P. by de plaats waar het stalen voorwerp is waargenomen heeft een helikopter eerder op de dag twee plastic bollen uit het water gevist, terwijl voor de kust van Porquerolles ook een rubber hand schoen is gevonden. Al deze vondsten werden gedaan op ongeveer 40 km van de grote olievlek die zondagavond op 40 km ten zuidwesten van Toulon werd waargenomen. De Amerikanen hebben besloten het spe ciale reddingsschip voor onderzeeërs, de Petrel, die in de buurt van Gibraltar vaart, aan de opsporing van de Franse onderzeeër te laten deelnemen. (Van een onzer redacteuren) f^eorge P. Hering, perschef van de minister- president van Suriname en hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, wenst niet meer te dingsplaats bevorderen, dat een Nederlands journalist een gesprek heeft met premier J. A. Pengel. De Surinaamse regering is bijzonder teleurge steld in de houding van de Nederlandse dag bladen, zo zegt hij. ,lk heb nog geen regel ge lezen, waarin het optreden van de regering in Georgetown wordt veroordeeld of waaruit waardering spreekt voor de rustige, waardige, afwachtende houding van onze regering. Daar bij moet de regering-Pengel nog opgroeien te gen scherpe kritiek uit het land zelf. Vele Suri- namers vonden aanvankelijk de uitspraken en maatregelen te slap. De regering bleef echter geduld betrachten. Den Haag stelt dat duide lijk op prijs. Dit zegt de heer Hering, die - vriendelijk maar beslist - de boot afhoudt wanneer hij wordt benaderd over een gesprek met premier Pengel ,de ervaringen, die ik, vooral de laatste weken, met de Nederlandse kranten heb opgedaan, ver vullen ml) met het grootste wantrouwen. Ik ben zelfs geneigd te verwachten, dat stukken van journalisten, die ons doen en laten in het juiste daglicht plaatsen, door de redacties in Nederland gewoonweg niet worden opgenomen'. De heer Hering vraagt zich af hoe het. in het ondenkbare geval dat België een stuk van Ne derland gewapenderhand zou bezetten, met de reacties van de Nedrlandse kranten zou zijn ge steld. Zou men de Belgen maar rustig willen laten zitten en pleiten voor de gang naar de conferentietafel? Het lijkt een lachertje. Toch eist men, ondanks de schending van het grond gebied en agressie, d,at Suriname het allemaal maar zo laat en met een gemoedelijk gezicht gaat praten, terwijl Guyana Intussen, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is het kamp aan de monding van de Oronoque-rivier ver sterkt. Luchtfoto's tonen aan, dat de politiemacht in het gebied, waar de kampen van de arbeiders liggen, werd uitgebreid en dat men een lan- helikopters heeft gebouwd. Forbes Burnham voel zich kennelijk sterk Guyana zegt wel een vreedzame oplossing voor te staan, maar waar blijkt dat uit Het doet als of het de hele zaak al in de zak heeft. En dat lean, aldus nog steeds de heer Hering, onze re gering toch echt niet tolereren. Op de Neder landse regering oefent hij geen enkele kritiek. Die staat volledig achter de Surinaamse en .toont het begrip dat de Nederlandse kranten ont breekt'. Om nog even op die commentaren terug te komen: de heer Hering vreest vooral de In vloed daarvan op de Nederlandse publieke opinie. Men speelt op een onverantwoordelijke wijze met de image van Suriname, vindt hij. het en Overigens spreekt door hem beslist niet de re gering. al is hij er wel solidair mee, zo ver zekert ons de heer Hering. Wie meent, dat de heer Hering voor eigen pa rochie preekt, heeft wed gelijk, maar het blijft een feit, dat hij meteen de mening weergeeft van gematigde Nederlanders, die zelf economisch niet zo sterk aan Suriname zijn gebonden en dus ook hun gedachten niet behoeven te verdoezelen. Een arts zei dit: ,Door de commentaren uit de WERELDGEBEUREN WAAR BLIJVEN BREEDBAND- MILJOENEN? UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond betreurt het, dat de regering die steeds wyst op de nood zaak van vergroting van de spaarguote en op het belang van bezitsvorming, een effectief instrumentarium ais het Breedbandfonds volledig onbenut laat. Volgens het NKV liggen de nonderd miljoen gulden uit de opbrengst van de verkoop van Breedband aan Hoog ovens, die de regering in 1965 ©eatemde voor stimulering van de bezitsvorming, nog onaangeroerd in de schatkist. Ais de regering zich door kapitaalschaarsle tenminste niet onverhoopt heeft laten verleiden tot een ander gebruik van dit het standpunt geld, hetgeen, naar het oordeel van de overheveling het NKV, zou getuigen van kortzich tigheid. Minister Veldkamp diende ln oktober 1966 een wetsontwerp in, waarin finan ciële en fiscale tegemoetkomingen in het vooruitzicht werden gesteld ten be hoeve van kopers van bepaalde waarde papieren. zoals participaties in beleg gingsdepots. Hij concretiseerde daar mee de gedachte van de regering, dat de Breedbandmlljoenen moesten worden gebruikt ter bevordering van het effec tenbezit onder kleine spaarders. Minis ter Rooivink verklaarde als toelichting op de rijksbegroting-1968, dat van hem geen initiatieven op het terrein van de bezitsvorming zijn te verwachten. Pre cies één nietszeggende zin. aldus het NKV, had hij in" de memorie van toe lichting over voor het wetsontwerp en verder ls het gebleven bij de vage be lofte, dat hij noopte .binnen niet al te lange tijd iets meer over het Breed bandfonds te laten horen'. ROTTERDAM (ANP) Uit de sectie *«lt Guayana, da, de Coe~em.Koe.art a|a eï grensrivier moet worden aangemerkt. Tegen die damse hotelkamer aan de Schiedamse- historische rechten kan het echter met succes i dijk overleden Noorse zeeman Ragnar worden opgenomen, zo maakt Suriname op uit 'n Olsen is komen vast te staan dat het rapport van 1962. Overigens is er in de loop der slachtoffer om het leven is gekomen jaren al heel wat te doen geweest over het door een ernstig hersenletsel, dat is vei ten westen van de Corantijn tot de Britse kolo nie zou behoren en de grens met Suriname de linker oever van de rivier zou zijn, van mon ding tot oorsprong. Het gaat nu vooral om die oorsprong. Volgens Suriname is de Boven-Co- rantijn de grootste en derhalve de voortzetting van de Corantijn. Wijzend op historische rech- Nederlandsé pers (die ook hier in de kranten worden opgenomen) ontstaat een stuk verwijde ring tussen Nederland en Suriname, die zonder meer jammer ls. In Suriname was de sympathie Nederland altijd groot. Wat heeft men hier tig Surinaamse arbeiders hun jachtgeweren afna- grensverloop in het betwiste gebied. De Surinaamse regering acht het een met weg te cijferen zaak. dat in de .driehoek' fcl vele jaren beheersdaden werden verricht door Suriname, zonder dat Guyana ook maar in het minst rea geerde. Het optreden van de Guyanese politie, die, met tommy-guns bewapend, de ongeveer vijf- klap i et een hard Lhet blad van de leider van de kleinste rege ringspartij D. G. A. Findlay, ook stevig het spel van het zvvart-wit commentaar. Over de Neder landse kranten een zinnetje als dit: .De Surinaam se bladen laten zich niet in met hetgeen in Neder land plaatsvindt. Zou men van Nederlandse zijde niet hetzelfde kunnen doen? Deze bemoeizucht in Surinaamse aangelegenheden begint erg verve lend te worden'. En veel militante uitspraken als bijvoorbeeld: .ook aan ons geduld is thans een einde gekomen. Dat men dit goed begrijpe'. .De heer Findlay schrijft nogal wat, voor Nederlan ders althans, schokkende dingen. :n de oorlog meegeleefd. Ook nu beseffen len, dat een goede samenwerking in koninkrijks- verband in deze periode van opbouw van belang kan zijn. Door de hele ontwikkeling slaat de houding, die uit de Nederlandse commentaren spreekt, de aanhangers van een langduriger samenwerking de middelen om dat aan te tonen uit handen, ter wijl de stromingen in de richting van een volle dig verbreken van de band hun argumenten krijgen toegespeeld. Bovendien mis ik in de stuk ken de kennis van de achtergrond van en de ver houdingen in Suriname. Het is zo echt niet, te accepteren'. Een ander: .men zou in Nederland moeten beseffen, dat de regering-Pengel het gezien het hele patroon van omstandigheden, be slist niet slecht doet'. op gewezen, dat de grens tussen Suriname en Guyana een logisch uitvloeisel is van een vroeger gesloten overeenkomst tussen de gou verneurs van beide landen. Van Batenburg en Frederic! - betden Nederlanders. Dat was ln de jaren 1799-2800. Bepaald werd dat al het land men en dwongen het gebied te verlaten, vindt men ronduit agressie. De mannen waren bezig met de voorbereiding van het ontwikkelingsplan West-Surlname, waar al een bedrag van twin tig miljoen Surinaamse guldens in was gesto ken. aVn te voren, toen er alle gelegenheid was om aan de conferentietafel te gaan zitten, toonde premier Burnham geen haast. Nu valt men dus binnen en versterkt daarna de greep op het ge- Tied (waar ondertussen ook weer arbeiders met Surinaamse bewaking zijn gearriveerd) Wat de Surinaamse regering wil is dat pas na het ver dwijnen van de Guyanese politie een vreedzame iplossing zal worden gezocht. Zij wenst niet met ie rug tegen de muur te onderhandelen. Om druk n deze richting te kunnen uitoefenen zijn sterk vertraagd tot uitvoering gebrachtemaatregelen als uitwijzing van Guyanese arbeiders (vooral uit het grensgebied) en het vormen van een vrijwil ligerskorps genomen. De aanmelding voor het korps is groot geweest, vertelt de heer Hering. Samen met de reacties uit de bevolking een be wijs. zo vindt hij. dat Suriname zich als geheel duchtig in het vlees gesneden voelt. oorzaakt door voorwerp. De 26-jarige echtgenote van de Noor. die door de politie is gearresteerd, heeft in verhoren verklaard niet meer pre cies te weten wat er zaterdagmorgen vroeg op de hotelkamer is gebeurd."Zij heeft wel gezegd dat er een enorme ru zie is ontstaan en dat zij daarbij haar man met een stoel of een tafel op het hoofd heeft geslagen. .Wanneer ik kwaad ben weet ik niet meer wat ik doe', zo verklaarde de vrouw tegenover de Rotterdamse recherche. Uit de verhoren en uit de gegevens van het rechercheonderzoek meent de po litic te kunnen concluderen dat de touw dooslag kan worden verweten. Aanvan kelijk hield de politie het op een geval van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. In 1967 werd de watervoorziening in Nederland verzorgd door 155 waterlei dingbedrijven die tezamen circa 750 miljoen kubieke meter water distribu eerden. Dit is ongeveer 50 miljoen méér dan in 1966 werd gedistribueerd. De bedrijven zorgden voor de watervoorzie ning van ruim 98 pet van de bevolking aldus een overzicht van de VEWIN (Vereniging van Exploitanten van Wa terleidingbedrijven in Nederland). De produktie van de Nederlandse wa terleidingbedrijven is. zo blijkt voorts,- in 15 jaar tijds verdubbeld Zij steeg van 365.400.000 m3 in '53 tot 744.900.000 m3 in 1967.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3