HET DORP ZONDER POLITIE SCHONE RIOLEN IN TERNEUZEN Schipperen,' zegt wielerconsul IJsebaert extiA HONDERD VERRASSINGEN IN IJZENDIJKE VRIJDAG 26 JANUARI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN WATERLANDKERKJE Fotocamera, shag en sigaretten ge stolen uit auto's, Personenauto zwaar beschadigd bij aanrijding', Voetganger gewond bij oversteken het zijn wat kleine krante koppen tussen een stroom dagelijks nieuws, tussen Wilson en Ko- sygin en Johnsons'State of the union'. Aan de andere kant bete kenen ze evenzoveel karweitjes voor de mannen van de korpsen rijks- en gemeentepolitie. Elk dorp heeft tegenwoordig wel eens een aanrijding binnen de gemeentegrens, gevallen van inbraak en diefstal concentreren zich niet uitsluitend in de stad. krijgen', aldus de heer Verbrugge, .maar het zou al een belangrijke voor uitgang zijn als er zich hier een ver tegenwoordiger van de rijkspolitie ves tigde. Die man mag dan zijn werk zaamheden verder in Oostburg heb ben'. De politionele controle van Waterland- kerkje gebeurt nu al verscheidene ja- De ongeveer 500 inwoners van Wa terlandkerkje doen het anno 1968 nog •teeds zonder rijkspolitieman. Ruim zeven Jaar geleden kwam de post vrij door het overlijden van opperwacht meester A. Vermeulen en wie in het telefoonboek kijkt ziet dat hij zich voor alarmgevallen moet wenden tot de rijkspolitie in buurgemeente Oost burg. .Ben onbevredigende situatie', vindt Waterlandkerkjes burgemeester, de heer M. J. Verbrugge, die zich al verschillende malen heeft beklaagd bij het districtsbureau van de rijkspo litie hl Middelburg. .Nu is het niet zo dat ik daar geen gehoor heb ge kregen: de overste en de adjudant de len mijn bezwaren. De zaak hangt voor een belangrijk deel af van een woning, die ls op dit moment niet beschikbaar". Het huis van de vroeger*, postcom- mandant aan de Molenstraat wordt bezet door een ander gezin. De enige hoop van de burgemeester is het uit breidingsplan, waar misschien nog dit jaar twintig huizen zullen verrij zen. ,Nu besef ik wel dat wij hier nooit meer een eigen rijkspolitiepost zullen WACHTEN OP EEN WONING ren door het korps uit deze plaats. Gevraagd naar commentaar deelde men er mee dat het hier een probleem geldt dat de interne dienst betreft, waardoor het moeilijk wordt medede lingen te doen. ,De korpsen rijkspoli tie beschikken vrijwel zonder uitzon dering over een auto, dus Je komt vanuit Oostburg verschillende keren por dag langs het dorp'. Burgemeester Verbrugge heeft geen kritiek op de Oostburgse rijkspolitie als zodanig. Hij vindt dat de mensen doen wat binnen hun vermogen ligt om de zaken van de buurgemeente te behartigen. Wél toont hij het onbevredigende van de huidige situatie aan door een voor beeld te geven van de wijze waarop dit, binnen de dienstopdracht, gebeurt: .Af en toe komt er aan mij iemand vragen hoe het in de gemeente is. Merkwaardig: dat moet ik juist bij de politie kunnen informeren'. Nu be perken de strafbare feiten van de gemiddelde inwoner van Waterland kerkje zich tot het uitproberen van een brommer of het veroorzaken van een aanrijding: op zichzelf geen wereld schokkende gebeurtenissen, al eisen ze wél politaebemoeienis. ,Aan de an dere kant vind ik vestiging van een rijkspolitieman belangrijk om de pre ventieve werking die ervan uitgaat. De mensen grijpen niet zo licht naar de telefoon, maar het is toch gemakke lijk als er hier in het dorp iemand woont die ter plaatse kan zijn wan neer er zich eventualiteiten voordoen'. Zoals die inbraak in een zomerwo ning, eigendom van een Duitser even buiten de bebouwde kom. Drie jaar klommen er onbevoegden naar bin nen, de laattse keer kennelijk met de bedoeling het huis in brand te steken. In de kamer vond men wat huisraad met kaarsen en petroleum eronder. Het vuur was gestikt in de rook. Tot nu toe weet niemand wie de pyro maan is. Vingerafdrukken en foto's van het parket uit Den Haag lever den geen enkel resultaat op. De bur gemeester wil daarmee niet zeggen dat de zaak rond zou zijn als er een politiefunctionaris in Waterlandkerkje had gewoond, maar wie weet: mis schien was het dan wel niet zover gekomen. De 500 inwoners .vachten intussen op hun uitbreidingsplan, het gemeente bestuur heeft vooral belangstelling voor die ene woning TERNEUZEN De Terneuzense reinigingsdienst heeft vorig jaar meer dan 20 kilometer rioolbuis schoongemaakt. Dit blijkt uit het Jaarverslag 1967 van de dienst openbare werken. Voor het reini gen van riolen kreeg men In maart 1967 de beschikking over een hogedrukspoelappar aarBij het gebruik daarvan bleken fou ten in het riool snel aan het licht te komen. Vooral in het oude stadsgedeelte werden tekortkomin gen geconstateerd. In verband met de wateroverlast op 14 Juli en 13 augustus werden de riool gedeelten in het lage gedeelte van de binnenstad tweemaal gereinigd. Tevens werden de pompen van het gemaal Roeiersgang grondig gecontroleerd en bijgesteld. De pompen en motoren van het ge maal Industrieweg kregen een re visiebeurt. In het afgelopen jaar werd in Terneuzen 28.260 m2 herbestraat. In de plantsoenen plantte men 665 bomen, 86.000 struiken, 2300 rozen, 70.000 voorjaar»- en zomer bloemen, 18.000 bollen en 500 vas te planten. In de vijver bij De Blide werd een fontein geplaatst. By staatsbosbeheer werden twee nieuwe beplantingsplannen inge diend. Het eofi betreft de aanleg van een groengordel bij Dow en het andere de beplanting van de Katspolderdijk. In voorbereiding is een beplantingsplan voor het kleinindustrieterreta. De heide- mij. heeft de eerste fase van het recreatieplan Otheense Kreek bé- stekklaar gemaakt. De kweekkas van de gemeentelij ke kwekerij werd in 1967 met 170 m2 uitgebreid. In het hertenkamp werden 6 herten geboren. Eén hert moest wegens verwondingen worden afgemaakt. Acht dieren werden verkocht. De levende ha ve bestaat thans uit één bok en 5 hlndes. De broedmogelijkheden voor de vogels werden verbeterd door vergroting van het vogelei land in de vijver. Voor het bestrijden van de glad heid werd in 1967 op de Terneu zense straten en wegen 55 ton zout uitgestrooid. Er moest in to taal op 9 dagen worden gestrooid. Door de snelle en effectieve be strijding van de gladheid onder vond het verkeer weinig overlast. De dienst openbare werken telde eind 1967 119 personeelsleden. Waarvan 19 met een halve dag taak of minder. Op de tekenzaal werden een groot aantal civiele werken bestek klaar gemaakt Daaronder waren ook de noodza kelijke reconstructies In verbind met de komende ingebruikname van de nieuwe binnenvaarlsluis. Er werden exploitaties opgemaakt voor de bestemmingsplannen Noord, r-k begraafplaats, kanaal havens en winkelcentrum Zuldpol- der. In voorbereiding is momenteel de reconstructie van het kruispunt Axelsestraat-Esdoornlaan, de der de fase van de verlenging Invals weg-Zuid en de riolering in het exploitatieplan noord. De afdeling landmeten bracht 412 hectare In kaart. De totale oppervlakte van het ingemeten en gekarteerde ge bied bedraagt nu 800 hectare, waarvan het grootste gedeelte bin nen de bebouwde kom valt, dus zeer arbeidsintensief was TERNEUZEN De heer B. A. IJsebaert, wleleroonsul voor Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Wlelrenunle heeft zijn moeiUjkste vergadering weer achter de rug. Afgelopen zondagmiddag stelde hij mei vertegenwoordigers van de wielereomités uit de provincie de wedst rijd kalender voor het nieuwe seizoen vast. Ook dit jaar in alle pais en vree, al bljjf je natuurlijk kleine wrijvingen houden. .Wielersport, een moeilijke sport', vindt dc heer IJsebaert en dat kan hij na meer dan twintig jaar ervaring weten. Al in 1946 was hij jurylid van de KNAU en official van de Nederlandse Sportfederatie en daar kwam toen nog de functie van jurylid van de KNWU bovenop. Zeven Jaar geleden werd IJsebaert consul voor Zeeland niet een plaatsvervanger naast zich voor boven de Schelde. Sind1 januari doet hij zijn om vangrijke taak, die bestaat uit het leggen van contacten met gemeente besturen, het uitreiken van licenties, het keuren van parcouraen en liet aanstellen van juryleden, weer hele maal alleen. En met plezier, hoe lastig een consul het soms ook kan hebben. Jfeem nu die kalenderver gadering. Voor het komende seizoen staan er in Zeeland heel wat meer wedstrijden op het programma dan vorig jaar. Maar aan de. andere kant zegt rijkswaterstaat dat men er he lemaal niet voor voelt om tijdens de drukte van het zomerseizoen in de weekends de wegen af te sluiten als er een koers verreden moet wor den. Over deze zaak gijn zelfs lan delijke richtlijnen uitgegeven. Ik ga op korte termijn praten met de di recteur-generaal in Middelburg, om deze kwestie tot een oplossing ie brengen'. Bovenstaande mag gelden als dui delijk praktijkvoorbeeld var de ka rakteristiek die Terneuzenaar IJse baert zelf van zijn wieier werk geeft, schipperen en nog eens schipperen. Tussen de wielrenners en de orga nisatoren van wedstrijden, tussen ju ryleden en organisatoren, tussen ie dereen. Anders gezegd: diplomaat zijn, vooral ook als er straffen uit gedeeld moeten worden, want ook dir bevoegdheid berust bij de consul .Ja, en dan loop je de kans op kwa de gezichten. Ik herinner mij nog dat. 'tijdens de ronde van Zeeuwsch- Vlaanderen Wim van Est Van di Klundert een klap gaf. Nou, dat was me natuurlijk een heel incident. Ik heb toen tegen Wim gezegd: bied je excuus aan en daarmee was voor mij de zaak gesloten. Maar dat ge val kwam in de krant tc staan: dc vuistslag van Van Est. De KNWU heeft me toen gevraagd om een rap port te schrijven. Waarom ik Van Est niet geschorst hebt Kijk: daar komen dc. belangen weer om de hoek kijken. die jongen moest een paar dagen later Bordeaux - Pa rijs rijden/mag ik hem dan voor pakweg zo'n 10 mille duperenf Het gaat er toch niet om om die jongens in hun carrière zó ernstig te scha den 7 Schipperen: ook tussen mensen van de plaatselijke comités en de van de plaatselijke comité's en de juryleden. Ze zijn allebei goud waard, maar dat betekent niet dat de ju ry's met goud worden betaald. Vol gens de richtlijnen van de bond moe ten er altijd negen juryleden zijn. Maar niet elk comité kan dat bekos tigen waardoor de praktijk vaak een man of vijf oplevert. Die betaling is MENSEN IN DE SPORT mijns inziens toch wel een zeer be langrijk punt. Wanneer een jurylid per wedstrijd £,50 overhoudt en hij moet die dag ZO,- onkosten maken, cn heus het zijn niet alleen maar voorbeelden, dan kan ik dir man moeilijk verwijten maken als er klachten binnenkomen over de ju rering. Verdient hij daarentegen goed, dan heb ik ook het recht om van hem te eisen dat hij zijn taak stipt uitvoert'. Hoe staat het nu met de wielersport, in Zeeland in het alge- meent IJsebaert vindt dat er de laatste jaren een duidelijke niveau verbetering aan de dag is getreden. Als voorbeeld noemt hij Theo Ver- schueren. De zaak waar het om draait bij de ontwikkeling van Jon- B.A.I. ,Klap ua ge talenten: de begeleiding. Op de vergadering van de KNWU uit Utrecht heeft de Terneuzense official er nog eens ernstig op gewezen: wees voorzichtig met het verlenen van licenties aan ploegleiders, het komt nog maar al te vaak voor dat er zich in deze sector mensen bewe gen die volkomen ongeschikt zijn. Nu valt dat nog mee als het goed willende amateurs betreft, met in de verte toch nog wel het doel de renners hogerop te brengen. Veel kwalijker wordt de kwestie als de coureur te doen krijgt met onbekwa me verzorgers, bij icie het geld een belangrijker rol speelt dan 't welzijn van de pupil in casu de ethiek van de wielersport. ,We moeten niet ver geten dat die jonge renners volko men op hun verzorgers zijn aange wezen. Als die man bijvoorbeeld zegt dat ze een middel moeten slik ken dan doen ze dat. Waar kunnen ze anders naartoe t Nee, je krijgt vaak de indruk dat de verzorgers er op uit zijn pittige buitenlandse rei zen te maken en een hoog rendement op te strijken, zonder er ook maai iets voor te doen. Uitstapten nan Van Est' Man, uitstapjes naar Oostenrijk, maar de renners blijven in de kou staan'. Op het eerste gehoor een somber ge luid, dat de gemiddeld Zeeuw zich echter niet al te zeer hoeft aan te trekken. De begeleiding die een club als Theo Middelkamp de ivielersport in dit gewest, geeft verdient naar het oordeel van de KNWU-consul een groot compliment. Alleen al aan die activiteiten is het ie danken dat bij voorbeeld geruchtmakende dopingge- vallen vrijwel niet voorkomen. Nu geeft de heer IJsebaert overigens toe zich op dat gebied duidelijk een leek te voelen: hier komen de dok toren, ja zelfs de specialisten opdra- Problemcn, problemen, problemen en schipperen: de weinig opwekken de dagindeling van een wielercon sul, Hoewel, de positieve kant mag er ook zijn: ,Je maakt ontzettend veel vrienden, legt contacten met gemeen tebesturen. Nee, ik blijf dit werk voorlopig wel doen. daarvoor heb ik er veel te veel plezier in'. En zo'n opmerking maakt veel van zijn som ber getinte voorgangers goed IJZENDIJKE IJzendijke valt uiteen in honderd ver rassingen. Levert de ene hoek een fraaie, 17-eeuwse kerk op, de andere zorgt voor een niet minder mooie molen en een derde gunt wie dat maar wil een blik op het raadhuis. Wandelen In IJzendijke betekent schuifelen over eeu wen historie. .Maurits moet hier nog hebben gelopen en achter de glas-ln-lood ramen van een plaatselijk etablissement zaten rond 1800 welvarende burgers ge noeglijk rond de snuifdoos. .Maar ze weten ook nog dat de radio kwam en de fiets, de inwoners van IJzendijke. Ze hebben de eerste knetterende muziekjes uit ,den aether* opgevangen cn later trillende televisiebeelden nit het Gooise bewonderd. IJzendijke bleef IJzendijke: eem decor voor 1600 en voor 1968. Mét de nodige aanpassin gen uiteraard. Zoals een verkeersbord bij een kruising1. Voor de auto's en hun kilometertellers»—. (Foto PZC Bijna 500 inwoners zonder politieman Burgemeester Verbrugge: onbevredigend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21