PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEEL VLOOT VS RICHTING WONSAN Tijdelijke bijslag bij het minimuminkomen ,Dit jaar start mosselproef bij Texel' N.-Korea eist excuses Delen van H-bommen gevonden Grote veldslag verwacht in Vietnam Vandaag in de krant... WEVERIJ IN GOIRLE DICHT De verontwaar diging van mr van Riel Castro afgetreden als premier? Onderhandelingen als Amerikanen krachtmeting verliezen? MIMSTER IR P. J. LARDINOIS IN KAMERCOMMISSIE VISSERIJ: Wi MOGELIJKHEDEN VOOR BRUINISSE ÏN ONDERZOEK 't Horntje Getijcentrale 2He jaargang no. 21" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 3508. Id» 3647/3643). |V. do Psgtor. Hootdrodactour: C. A. do Kok. Akonnomontiprlfo 1,04 por wook. 13.50 por kwartaal, fraiK Markt 51, tol. 3841 (b frod. 2078/3169, adv. 2375). C<mo, Croto Markt 2. tol. 6140 (b l f red. 7853, a adv. t 5,25 ln»«x. mod. 214 tariot. KI.in. adv. (max. ren») 35 cent p Donderdag 25 j'an. 1968 Veel Vlissingse weistanders' wonen goedkoop Pagina 11 In. 1.75). .Brie Giro 35*300. PZC. I NA AANHOUDEN .PUEBLO': WASHINGTON, TOKIO (AF P/RTR) Terwijl president Johnson alle moeite doet een di plomatieke oplossing te vinden voor de nieuwe crisis die door het opbrengen door Noord-Korea van het Amerikaanse marine schip Pueblo' is ontstaan, vaart een deel van de machtige zeven de vloot, waarbij het vliegdek- schip Enterprise, in de Japanse zee in de richting van Wonsan. Ook zouden Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen in staat van alarm zijn gebracht. In Panmoendjom heeft de Amerikaanse Vice-admiraal Smith onmiddellijke te ruggave van de .Pueblo* en invrijheid stelling van de bemanningsleden geëist. Noord-Korea voerde daartegen aan dat het sehip een spionagemissie uitvoerde binnen de territoriale wateren van dat land en eiste van de Verenigde Staten excuses voor de schending van zyn ter ritoriale wateren- Het hoofd van de Noordkoreaanse dele gatie bij de wapenstilstandscommissie, generaal-majoor Pak Joeng Koek, heeft tevens bestraffing geëist van ,de orga nisatoren van de misdaad die door een Amerikaans spionagevaartuig In de ter ritoriale wateren van Noord-Korea is uitgevoerd', aldus het Noordkoreaans persbureau. Doden en gewonden Volgens Radio-Pjongjang zijn bij het opbrengen verscheidene Amerikanen gedood of gewond. In Washington is slechts bekend dat vier Amerikanen aan boord van het schip zjjn gewond, van wie een ernstig. Zij zouden hun wonden hebben opgelopen bij het vernietigen van de elektronische in stallaties. Het Pentagon meent dat alle geheime codes en de elektroni sche uitrusting tijdig zyn vernietigd voordat de Noordkoreanen aan boord kwamen. Rassen Woensdagavond werd in Washington bekend dat de Sowjet-Unle het Ameri kaanse verzoek om bij Noord-Korea te bemiddelen heeft afgeslagen. Minister Rusk zei dat de VS het opbrengen van het schip een zeer ernstige zaak vinden maar dat hij heeft aangeraden even af te wachten of het schip wordt terugge geven. Ontsnapping uit ,De kruisberg' DOETINCHEM (ANP) Uit het rljks- psychopatenasiel .De kruisberg* te Doe- tinchem is de 37-jarige gedetineerde H. ontsnapt. Men heeft nog geen spoor van de man gevonden. Hij zou tijdens een zangrepetitie door een raam zijn ge sprongen. Koningin Anne-Marie in Denemarken KOPENHAGEN Koningin An ne Marie van Griekenland, wordt omhelsd door haar vader, koning Frederik van Denemarkenby haar aankomst op de luchthaven van Kopenhagen. De koningin reisde naar de Deense hoofdstad, om het huwelijk op 3 februari bij te wonen van haar zuster, prinses Benedikte. Vloot VS EEN DEEL van de Amerikaanse zevende vloot stoomt in de Japan se Zee in de richting van Won san in Noord-Korea. Zuidkoreaan se en Amerikaanse troepen zou den in slaat van paraatheid zyn gebracht. IJlt alles naar aanlei ding van de nanliouding van een Amerikaans oorlogsschip door Noord-Korea (pag. 1). Nijverheidsschool MIDDELBURG heeft een nieuwe christelijke nijverheidsschool voor meisjes: de Waaijenburg In de Breewegwijk. De school werd ge opend door mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse Van der Feltz (pag. 2). Vissershaven BRKSKENS heeft meer kans op een centrale vissershaven in Zee land dan Vlissingen. Dat heeft minister ir Lardinois gistermid dag verklaard (pag. 2). Benelux-top MINISTERS uit de drie Benelux- Innden hebben de basis gelegd voor een Benelux-topconferentie ln Den Haag op 6 juni as (pag Mode DE PARIJSE modehuizen Patou cn Lanvin hebben hun nieuwe col lecties getoond (pag. 9). Bartling FRITS BARTLING werd giste ren de snelste óOO-meter-rijder die Nederland ooit heeft gehad. Deze schaatser kwam in Madonna di Campiglio tot een tyd van 40.6 seconde (pag. 9). Binnen- buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9; Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 11; Financieel nieuws: pagina 13; Sport: pagina 4 en 9; Radio en tv: pagina 7. GOIRLE (ANP) De directie van P«- nenburgs Weveryen NV te Goirle heeft aan haar personeel medegedeeld dat be sloten is de produktie stop te zetten. De lopende orders zuilen normaal wor den afgewerkt. Ook de verkooporgani satie van de onderneming zal blijven geleidelijk het in de onderneming werk zame personeel ten getale van ca personen ontslagen worden. In overleg met de vakbonden is een bevredigende afvloeiingsregeling tot stand gekomen voor de werknemers die vallen onder de werkingssfeer van de cao textielindustrie. Op dit moment on derhandelt men nog over een regeling voor het bazenpersoneel, het leidingge vend en administratief personeel. De aanleiding tot dit besluit vormen de be kende slechte gang van zaken in de oe- drijfstak en de verliezen in de laatste jaren in deze onderneming geleden me de als gevolg van structurele wijzigin gen in de afzetmogelijkheden voor arti kelen waarin dit oedrijf zich speciall- PANMOENJON (Noord-Korea) Op een bijeenkomst van de wapenstilstandscommissie heeft de Amerikaanse vice-admiraal J. V. Smith de teruggave van het Ame rikaanse manne-inlichUngenscliip pueblo' geëist en de vrijlating van haar bemanning. Smith (Se van links) richtte de eis tot de Noord koreaanse generaal-majoor Pak Joeng Koek (Se van rechtsdie deze echter verwierp en mede deelde dat het schip in Noord- Korea zou blijven. Fawzi Egyptische minister van oorlog BEIROET (RTR) Radio-Cairo heeft woensdagavond bekendgemaakt dat pre sident Nasser generaal Mohammed Faw zi benoemd heeft tot minister van oor log. Fawzi biyft daarbij opperbevelhebber van de strijdkrachten. Fawzi was tot op perbevelhebber benoemd bij een reorga nisatie van de Egyptische strijdkrachten na de Juni-oorlog in het Midden-Oosten. DRIE GULDEN PER WEEK TOT 1 JULI A S DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft woensdagmiddag besloten de minister van sociale zaken en volksgezondheid mee te delen dat het er akkoord mee gaat als aan degenen die een minimuminkomen hebben een tijdelijke bijslag zon worden gegeven van 3,- per week te beginnen met 1 januari jl. en eindigende op 30 juni a s. Het bestuur van de stichting heeft by het vaststellen van dit bedrag alleen re kening gehouden met de bekend zijnde stijging van de kostenfactoren in het eerste halfjaar van 1968. De tijdelijke bijslag van 3,per week of 13.per maand geldt tot 1 juli a s. Op die datum, zo verklaarde werkge versvoorzitter van de stichting, Ir J. Bnsma, zal, zoals in het oorspronkelijke akkoord van de stichting Is overeenge komen. pas een regeling van het mini muminkomen voor 1968 tot stand ko- Na neerstorten Van B-52 WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft woensdag meegedeeld dat stukken van een of meer van de vier H-bommen, die zondag bij het neerstorten van een B-52 in Groenland verloren zijn geraakt, woensdag zijn gevonden. De bekendmaking was de eerste officiële bevestiging dat zich vier nucleaire bom men bevonden in de B-52. die by Thule is neergestort. Er werd niet gezegd of grote stukken voor de kust van Groenland zijn gevon den. Eerder had een commissie van on derzoek van de luchtmacht gemeld brandmerken, weggeslingerde stukken en een ,te verwaarlozen hoeveelheid ra dio-activiteit' gevonden te hebben bij de plaats van het ongeluk. Daarbij zal worden uitgegaan van het huidige bedrag van het minimuminko men, namelijk 128 per week. Daar zal dus de tijdelijke bijslag van 3.niet worden bijgeteld als uitgangspunt voor het opnieuw regelen van dit inkomen per 1 juli a s. Inmiddels zal de wettelijke regeling van het minimumloon al bij de kamer aanhangig zijn, of reeds zijn be handeld. Kostenfactoren Ir Bosma zei desgevraagd nog dat het bestuur bij het vaststellen van het be drag geen bepaalde met name genoemde kostenfactoren in de besprekingen had betrokken. Daarmee werd vermeden dat zich geschillen van mening zouden voor doen over het aantal factoren dat wel of niet bij de berekening in aanmerking zou moeten worden genomen. Er Is bij het vaststellen van het be drag van de tijdelyke bijslag geen enkel verband gelegd met het voor schot van twee proeent dat de amb tenaren krijgen, er is daarbij ook niet gekeken naar cijfers die in onderhan delingen in sommige bedrijfstakken zijn genoemd. Het vrijere loonbeleid wordt naar de mening van het be stuur der stichting op geen enkele wijze doorkruist door het bedrag van ƒ3,—. Zowel in de vergadering van de loon- commissie als in de vergadering van het Maatregelen ter stimulering van Franse economie PARIJS (AFP, RTR) In zijn verg dering van woensdagmorgen heeft het Franse kabinet zyn goedkeuring gehecht aan een aantal maatregelen die ten doel hebben de economische expansie in Frankryk welke is gedaald tot bene den de doelstelling van rijf procent per jaar van het vyfde vijfjarenplan versnellen. Zij zullen de staat ongeveer drie miljard frank kosten. Het programma wordt eveneens gezien ais strijdmiddel cegen deflatoire gevolgen van de versobe ringsmaatregelen die president Johnson onlangs heeft aangekondigd ter verdedi ging van <te dollar. bestuur was men het snel met elkaar eens, zo bleek na afloop. Dat de stich ting toch nog ongeveer anderhalf uur bijeen was kwam omdat er naast de be spreking van het minimuminkomen nog enige andere punten op de agenda ston den die blijkbaar de meeste tijd vergden. Het beraad van woensdagmiddag was uitvloeisel van een midden december door minister Roolvink tot het bedrijfs leven gericht verzoek de zaak van het minimuminkomen nog eens nader te be kijken. De stichting wil bewust deze kwestie niet voor 1 juli as regelen om te voorkomen dat bij een regeling per 1 januari de vrijere loonvorming zou kun nen worden beïnvloed. Zij handhaaft haar standpunt wat de de finitieve regeling per 1 Juli betreft, maar meent dat een tydeiyke bijslag in het eerste halfjaar tegemoet komt aan de inzichten van minister Roolvink. HAVANNA (RTR) In Havanna doen onbevestigde geruchten de ronde, dat Fi del Castro als premier van Cuba zou zyn afgetreden. De functie van partyleider, de belangrijkste post, zou hy echter heb ben behouden. Castro heeft woensdag het centrale comité van de communis tische partij In spoedzitting bijeengeroe pen. Tegen de gewoonte ln werd deze bijeenkomst in de plaatselijke krar aangekondigd, waarby Castro voor eerst .algemeen secretaris van de party* werd genoemd. Tot nog toe was de Cubaanse leider behalve als premier bekend als eerste secretaris van de partij. Sommige waar nemers zyn van mening dat Castro's broer, de vice-premier en minister van defensie, Raul Castro, in zijn plaats tot premier zal worden benoemd. Ook de naam van president Osvaldo Dorticoe wordt in dit verband genoemd. NOORDVIETNAMEZEN CONCENTREREN ZICH SAIGON (RTR) In de noord westhoek van Zuid-Vietnam, bij de Amerikaanse basis Khe Sanh, worden zeker 16000 Noordvietna- mese militairen samengetrokken. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon verwacht men elk moment het uitbreken van een grote slag ,zo groot dat de oorlog op het land van guerrilla zal overgaan in mobiele oorlogsvoe ring op grote schaal'. Een gevangengenomen Noordvietnamese officier had volgens de woordvoerder ministerie van defensie. Doel van het offensief was volgens de Noordvietnamese officier de vernietiging van aile Amerikaanse strijdkrachten in de twee noordelijke provincies van Zuid- Vietnam. Generaal Giap ,De overwinning zou gevolgd worden door onderhandelingen, en de campagne zou belangrijk genoeg zijn om onder lei ding te staan van het ministerie van de- fensie', aldus de woordvoerder. De Noordvietnamese minister van defensie, generaal Giap. die in 1954 de Fransen versloeg bij Dien Bien Phoe, is de laatste paar maanden niet in Hanoi gezien. Eerder op de dag had een Ameri kaanse officier gemeld dat de Noord- vietnamezen de stad Khe Sanh, vier kilometer van de Amerikaanse basis verwijderd, ai hadden bezet, nadat deze dinsdag door Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen was verlaten. Artillerie Vanuit de stad wordt met artillerie ge vuurd op de Amerikaanse stellingen en verwacht wordt dat de Noordvietname- zen in de stad veel vuurmonden zullen verzamelen. De Noordvietnamese versterkingen zou den bestaan uit twee volledige divisies, de 325ste en de 304e. Rond de gedemili tariseerde zone bei-inden zich nog zeker een en mogelijk twee Noordvietnamese divisies. De Amerikaanse woordvoerder in Sai gon gaf op vragen van verslaggevers toe dat ,zou kunnen blijken dat wij Khe Sanh niet willen verdedigen', maar vol gens hem beschikken de Amerikanen op een beter antwoord op artilleriebeschie tingen dan tijdens de beschieting Con Thien in september vorig jaar. In Khe Sanh zyn 5000 Amerikanen ge legerd. Ook is een brigade van de eerste luchtcavaleriedivisie overgebracht naar Phoe Bai, 65 kilometer ten zuidoosten van Khe Sanh. Uit de omgeving van de stad hebben de Amerikanen ruim 1000 burgers geëvacueerd. Bard gevecht Zouden zich in de gedemilitariseerde zone en in de noordwestelijke provin cie Guang Tri vier Noordvietnamese divisies bevinden, dan zou de Noord vietnamese mankracht 32 tot 40.000 man bedragen. .Wij verkeren ln een zodanige toestand dat als zij aanval len, er een hard gevecht zal komea', aldus de Amerikaanse woordvoerder. fcantlijK (V?~ een onzer redacteuren) T")EN HAAG Eind van dit jaar zal een begin kunnen worden gemaakt met de labo ratoriumproeven naar het ver wateren en bewaren van mosse len aan de zuidpunt van het ei land Texel, by 't Horntje. In de loop van 1969 zal daar dan het semi-technisch onderzoek op gang komen. De moeilijkheden bij het voorbereiden van '*cze proeven zijn thans zover over wonnen, dat we aan het werk kunnen'. Deze voor de Zeeuwse visserswereld belangrijke ;uede- deling deed minister ir I'. -J. Lardinois woensdagmiddag in de openbare vergadering van de vaste commissie voor de visse rij uit de tweede kamer. Een dag lang hebben de com missieleden zich samen met de minister van landbouw en visse rij over de problemen van het visserijbeleid gebogen en van ge dachten gewisseld. Uit het vraag- en antwoordspel kwamen nog enkele voor Zeeland gewich tige uitspraken naar voren: De minister had de indruk, dat het wel niogeiyk is dat in de loop van dit parlementaire jaar de Uanier voorstellen zullen hereiken over een regeling van de tegemoetko ming aan gedupeerden on grond van artikel 8 van de, deltawet. De bewindsman toonde zich bereid na te gaan, wat kan worden ge daan voor de vissers en de ge meenschap van Bruinisse, die bin nen enkele jaren als eerste Zeeuw se vissersplaats direct te maken krijgt met de gevolgen van de delta-afsluitingen. Hy kondigde aan dat Bruinisser vissers mede gegadigden zullen kunnen zijn voor eer. beperkt aantal bedrijven van beroeps (zoet water) visserij op de straks afgesloten Grevelin- gen. Wensen, die Bruinisse heeft op het terrein van de recreatie- accommodatie ter compensatie van de verdwijnende visserijbedrij vigheid, beloofde minister Lardi nois te zullen doorgeven aan zyn collegae van economische zaken en van cultuur, recreatie en maat- schappelyk werk. De minister van landbouw en vls- sery ziet geen aanleiding tot on gerustheid over de voorschotuitke ringen aan gedupeerde oesterkwe kers In Zeeland op grond van de voorlopige wet van 1966. .Er cal precies dezelfde gedragsiyn wor den gevolgd als by de onteige ningswet', zo legde hy nog uit. Al deze zaken en nog vele andere werden woensdag aangesneden in de openbare commissievergadering, die 's morgens onder leiding stond van de vorige minister van landbouw, thans kamerlid mr B. W. Biesheuvel, en ir. de middaguren werd gepresideerd door dra G. M. Nederhorst. Van twee kanten werd gevraagd naar de stand van zaken rond de mossel- proef bij Texel. Het Zeeuwse kamer lid voor de KVP, dra W. R. V. Dusar- duijn wilde graag weten of de vvaar- schynlijkheia van de start met dit laboratorium- en technisch onderzoek in 1968 werkelijkheid zal worden en ook de heer C. Egas (pvda) vroeg Zoals men weet heeft minister Bies heuvel eind 1966 't Horntje bij Texel aangewezen als het terrein, waar al- tijd water van voldoend hoog zoutge halte aanwezig zal zijn voor de mos selproef. Eerst was het namelijk de bedoeling dat het onderzoek bi] Zü- richeroord aan de Friese Waddenkust zou worden uitgevoerd. Het zoutge halte van het water daar bleek aan te grote schommelingen onderhevig, zo dat van deze plaats wend afgezien. De' mosselproef zal moeten uitwijzen aan welke eisen dient te worden vol daan om mosselen bedrijfszeker te kunnen verwateren en opslaan. Mede aan de hand daarvan zal worden be paald welke terreinen aan de Wad denzee of buitendijks van de delta- dammen in Zeeland hiervoor na af sluiting van de Oosterschelde in aan merking zullen komen. Van de minister kregen de beide com missieleden dus nu een vry concreet antwoord. Vager was de bewindsman in zijn reactie op een vraag van het Zeeuwse kamerlid J. A. van Benne- kom (ar), naar de mogeiykheden om via een getycentrale in de deltadam door de Oosterschelde een deel van de zoutwatercultures in de Zeeuwse wateren te behouden. Ir Lardinois: .Het onderzoek naar een getycentrale wordt by het ministerie van verkeer (Zie slot pag. 11 kol. 2) 'as het niet Wlm Kan, die een lied zong in één van zijn oudejaarsccmferences .Nee, nee. nee, namen noemen we niet"' Mr H, van Riel kan zich in dit opzicht bij Wlm Kan aansluiten, a1 zal hy zich er misschien niet thuis voelen: cabaretiers zijn meestal links, zoals hij dinsdagavond m de tv-rubr.ek .Achter het nieuws" op merkte. Aanleiding tot de verschijning van mr Van Riel óp het scherm waren enkele passages uit de feestrede, die hij vorige week uitsprak tijdens het twintig- '-~e bestaan van de VVD. Daarin oefen- Ie liberale senator scherpe kritiek uit .enkele televisiecommentatoren en vele werknemera bij de televisie, die blijkbaar aan niemp-nd verantwoording schuldig zijn en aldus een ongecontro leerde invloed in de samenleving kunnen uitoefenen'. In diezelfde rede deed hii ook nog enkele uitspraken over de dagblad pers, o-a. over de vorming van het Lnitei- concern. Daarin gaan dagbladen samen aldus mr Van Riel .die als regel een goede nationale politiek steuren'. Aldus suggereerde hij dat de Unitel- kranten (NRC. Handelsblad, Algemeen Dagblad en Telegraaf) met alleen een tecnnisch-commerciëie, maar ook een redactionele samenwerking zijn aange gaan. Dat is zoals men weet niet juist. De NRC en het Handelsblad hebben de heer Van Riel dat inmiddels in scherpe commentaren nog weer eens duidelijk laten weten. In "de tv-uitzending van dinsdag ging het interviewer Herman Wig bold er kennelijk vooral om te weten wie precies en welke uitzendingen mr Van Riel had bedoeld. Dat kwam echter met uit de verf. In ieder geval weigerde de liberale senator ook maar één naam te noemen: ,Ik vecht niet tegen mensen, maar tegen ideeën'. Wy geloven dat het te betreuren is, dat mr Van Riel noch in zijn eerste verontwaardiging noch in het tv- mterview namen én voorbeelden heeft genoemd. In gevallen als deze heeft men nameiyk zo weinig aan generalisaties, bovendien zijn ze onbillijk jegens allen, die bij de diverse omroepen ais commen tator optreden. Enkele maanden geleden heeft de Leidse hoogleraar Drlon over dergelijke veralgemeniseringen be- hartenswaardige opmerkingen gemaakt tijdens een rede (.Intellectuelen en de mocratie') ter gelegenheid van de uni versitaire 26-novemberherdenking in de Pieterskerk te Leiden. .Verontwaardi ging is een meeslepende emotie, die het levensgevoel verhevigt. Er bestaat dan ook een instinctieve afkeer bij de meeste mensen tegen alles wat him verontwaar diging bedreigt', aldus professor Drion. .Maar een verontwaardiging, die zich niet bloot durft te stellen aan de intellec tuele test van objectiviteit, brengt zich zelf in diskrediet. Meer en meer gaat de goede bedoeling van ae verontwaardiging over een misstand be schouwd worden als een voldoende rechtvaardiging voor ge brek aan kritisch vermogen, en dat óok, of misschien zelfs juist, door intellec tuelen'. Het lijkt er haast op alsof deze woorden van professor Drion speciaal zijn gericht aan het adres van mr Van Riel. Nu eiste de senator dinsdagavond tijdens het tv-interview het recht voor zich op ,ott ook emotioneel te zijn'. Na tuurlijk heeft hij dait recht. Maar als in teger intellectueel heeft hij tevens de plicht zich verre te houden van algemene en vage beschuldigingen. Nogmaals: wie bedoelde hy precies? De bezadigde dr L. de Jong? Of de zéér deskundige Neu mann? Zou het misschien men kan nooit weten Hilterman zijn De groep van Brandpunt? Het blijft gissen. Nee, mr Van Riel had zich in zijn verontwaar diging niet aan generalisaties schuldig mogen maken, maar exact moeten mee delen wie hij bedoelde. Dat had de dis cussie scherper, maar tegelijkertijd eer lijker gemaakt. We hebben ons overigens afgevraagd of mr Van Riel niet een te grote waarde toekent aan de invloed' van tv-commentatoren. Hij dicht hun gezag toe, al wil hij dan dat woord tussen aan halingstekens plaatsen, zo bleek uit zijn rede van zaterdag. Is dat wel juist, dit toekennen van gezag? Televisiecommen tatoren oefenen immers geen gezag uit, maar geven een mening, niet "meer. De kijker is het daarmee eens, of niet eens, maar daarmee is de zaak dan ook afge daan. Wanneer mr Van Riel nu sugge reert dat sommige commentatoren bijna een soort .terreur' uitoefenen, dan be schouwt hij de kijkers als een weinig intelligente massa, een groep die geen kritisch vermogen heeft, evenmin er een mening op nalioudt, maar alles slikt. Is dat van de heer Van Riel niet al te on genuanceerd gedacht" Eenzelfde denk trant kwam ook dinsdag tijdens het in terview naar voren. De heer Van Riel zei namelijk, dat hij De Telegraaf zo •goed vindt .omdat dit blad zich zo voor treffelijk vereenzelvigt met het beeld van de kleine man'. Blijkbaar verdeelt mr Van Riel de Nederlandse samenleving m Intellectuelen en .kleine' 'gewone?) mensen. Voor de laatste categorie zou de tv blijkbaar gevaarlijk zijn. Oók in dit verband is een citaat uit de Leidse rede van professor Drion op zijn plaats. Op zijn beurt had deze hoogleraar het ont leend aan een studie van Theodor Gei- ger: ,Het lot van de democratie is onver brekelijk verbonden aan de intellectuali- sering. aan de voortschrijdende opvoe ding in redelijkheid van haar burgers'. We hebben de indruk dat de televisie nogal eens bezig is met die opvoeding in redelijkheid. Zij dwingt vaak tot te genspraak. tot steilingnemen, dat wil zeggen: tot nadenken! Toch heeft mr Van Riel zaterdag gesproken over de dreiging van terreur. Vermoedelijk heeft hij zich zonder zelfkritiek laten meene men door de golven van zijn verontwaar diging. Jammer. Een dergelijke passieve houding is !n strijd met zijn reputatie. Volgende maand ontwerp nieuwe visserijwet DEN HAAG Het ontwerp voor een nieuwe visserijwet zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden in de loop van de volgende maand bij de tweede kamer worden ingediend. Minister Lardinois van landbouw ea visserij heeft dit woensdagmorgen me degedeeld tijdens de openbare vergade ring van de kamercommissie voor de visserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1