Gasvorming boven tank oorzaak van Shell-explosie Brand in Pernis voor Shell geen financiële ramp9 Olieleiding door Israël is thans in aanleg 100 GULDEN JAMIN 3 OOGGETUIGEN MELDDEN GEVAAR DIRECT MAAR KWAMEN TE LAAT BRAND BIJ PAKHOED DOOR STATISCHE ELEKTRICITEIT Zichtbare schade Albatros NV enige miljoenen SPIONAGESCHIP OPGEBRACHT Mr Beernink geeft visie op 'ovestie-Groningen PLEIDOOI VOOR L00NBELEID OP LANGERE TERMIJN IN DE BOUW JUWELIERSZAAK LEEGGEROOFD VARA-enquête: Ajax-Feijenoord VAN RODE ZEE NAAR MIDDELLANDSE ZEE WOENSDAG 24 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORLOPIGE CONCLUSIE COMMISSIE VAN ONDERZOEK: Leren leven ROTTERDAM (ANP) De commissie die maandag een onderzoek is begonnen naar de oorzaak van de ramp bij de Shellraffinaderij in Pernis, heeft zich al globaal een beeld kunnen vormen over wat er zaterdagmorgen om zes minuten voor half vijf op de raffinaderij moet zijn gebeurd. De commissie heeft drie ooggetuigen onder vraagd, die volgens ir Van den Bergh verklaringen hebben afgege ven die elkaar volkomen dekken kunnen. Aldus is dinsdagmorgen verklaard op de persconferentie welke door de Shell-directie in Rot terdam werd gegeven. Uit de verklaringen van deze oog- 200.000 kubieke meter. Op het raffi- nadei ijterrein van Shell staan in totaa getuigen is gebleken dat zaterdag- morgen om vier uur op de raffina derij nog geen vuiltje aan de lucht was. Niets wees er toen op dat er zich nog geen half uur later een verschrikkelijke explosie zou voor doen. De eerste tekenen dat er iets aan de hand was deden zich vol gens ir Van den Bergh omstreeks kwart over vier voor, toen drie mensen van de raffinaderij onaf hankelijk van elkaar constateer den dat uit één van de tanks zich met grote snelheid een witte nevel losmaakte. Eén van de getuigen dacht te ruiken dat de nevel afkomstig was van een benzineachtig produkt. De mannen die de moeilijkheden aan de tank -.onsta- teerden liepen daarna snel terug om in de controlekamers te vertellen wat er aan de hand was Men was 1 er toen wel over eens dat de situatie zeer gevaarlijk uitzag Volgens ir Van den Bergh zijn de wachtchefs in de controlekamers er daarna niet meer in geslaagd om per telefoon de moei lijkheden door te geven. De explosie volgde namelijk kort nadat de drie Shellmensen de gevaarlijke situatie aan de tank hadden gerapporteerd. Wolk De onderzoekcommissie is volgens ir Van den Bergh van mening dat de nevel die uit de tank kwam, is blijven hangen en een wolk heeft gevormd. Op een of andere manier moet daarna deze wolk in brand De directeur van de Shellraffinade rij verklaarde op de persconferen tie nog dat men aanvankelijk heeft gedacht dat moeilijkheden aan een hogedrukton de explosie en de daar op volgende brand hadden veroor zaakt. Deze mening heeft men sinds maandag echter laten varen. Uit een voorlopige inventarisatie blijkt dat door de explosie en de daarop vol gende brand in totaal 18 tanks volko men z(jn vernield. Zeer zwaar bescha digd werden 80 middelgrote tanks. De, vernielde en de beschadigde tanks had den een totale opslagcapaciteit van ROTTERDAM (ANP) Hoewel het volledige onderzoek naar de oorzaak van de grote kerosine brand op zaterdag 13 januari bij Pakhuismeestèren/Pakhoed in het Rotterdamse Botlekgebied nog niet helemaal is afgesloten, zijn deskundigen toch al tot de conclu sie gekomen, dat de explosie in tank 525, die de brand veroor zaakte, moet worden gezocht in het voorkomen van statische elek triciteit. Een woordvoerder van Pakhuismeeste- ren heeft verklaard dat de 4400 m3 J. P. 4-vliegtuigbenzine die de tank bevat te, kort tevoren uit een zeeschip overgepompt. Deskundigen nemen aan dat de restanten benzine die ".ie.. de scheepstank bevonden waterdeeltjes hebben bevat. Deze waterdeeltjes heb ben er mogelijk toe bijgedragen dat zich statische elektriciteit in de pijpleiding heeft verzameld, toen deze onder druk werd leeggemaakt. Men neemt aan dat deze statische elektriciteit een elektri sche stroom heeft veroorzaakt door het midden van de tank naar de oppervlakte van de vloeistof, met als resultaat een ontbranding van de dampen die zich lus sen de oppervlakte van de vliegtulgben- zine en het dak van de tank. Voorlopige onderzoekingen hebben ver der uitgewezen dat de bijzondere veers en droog een optimale mogelijkheid voor de ontwikkeling van een te grote hoeveelheid statische elektriciteit kan hebben meegebracht Bij Pakhulsmeesteren wordt overwogen om verandering te brengen rn de nehan- dellng van produkten als J P 4-vliegtuig- beo7!ne in verband met de ervnri die men zaterdag 13 januari door het bij zondere pa meispel van nmstopd' -hed» heeft opgedaan. Brandwee' Zoals men weet zjjn vele tientallen 'to M'!u eerlieden v an lir-ilrijlshrandweren en korpsen uit Rotterdam en omgeving lüiia 21 uur bezig geweest de brand op bet terrein van Pakhuismeesteren ii Botlek te bestrijden. (ADVERTENTIE) ie van zeventig procent van de norma le kan wordon bereikt. Het feit dat de raffinaderij zes dagen niet actief is, betekent dat 260.000 ton ruwe olie niet zal worden verwerkt. Deze olie on getwijfeld reeds onderweg uit het Mid den-Oosten of elders zal naar een andere bestemming moeten worden ge bracht, aldus de directeur van de raffi naderij, ir T. P. van den Berg. Shell Chemie .Shell Nederland Chemie' NV ls -.hans verstoken van een aantal grondstoffen die door de raffinaderij moeten wor den geleverd en ook van brandstof. Een deel van .Shell Chemie' werkt namelijk met gas en dat wordt op het ogenblik niet gemaakt. Er is overigens een goe de verstandhouding met de naburige raffinaderij Chevron, die thans reeds een gedeelte van het benodigde gas vert. .Shell Chemie' zou afgelopen nacht met een aantal fabrieken starten. Hot grote probleem blijft echter dat men afhankelijk is van de voeding /an 'ie kant van de raffinaderij. Een deel van deze voeding zal eind deze week te rugkomen wanneer de raffinaderij weer begint te produceren. Het onderzoek van de Justitie ls reeds enigermate gevorderd. Een deel van het terrein dat woensdag ten was afgesloten Ts gegeven. Schade door de autoritei thans weer vrij- Op de persconferentie werd nog mee gedeeld dat minister Roolvink maan- iag tijdens het bezoek dat hij aan de Shellraffinaderij bracht, namens de re- Over de schade die is toegebracht gering zijn deelneming met de ramp de naburige fabrieksgebouwen van heeft betuigd. De heer Roolvink was I batros Superfosfaat' en van Van Leer' onder de indruk van de wijze, waarop Vatenfabriek. trad de directeur Je politie, medische diensten, brand- Shell raffinaderij, ir Van dan Berg. eer en ook de Shell de ramp nebben niet zeer in bijzonderheden. Wel wisl, bestreden. ,We moeten leren leven met nien dat ook bouwkundige schade aan de moderne chemische industrie. Dit deze complexen is toegebracht. Eenxï<>rc;e." verplicht echter tot uiterste waakzaam- overzicht hiervan heeft men echter niet. heid en optimale veiligheid', zo nadlHet onderzoek naar de explosie-brand minister Roolvink maandag verklaard, wordt enigszins bemoeilijkt doordat de De Shellraffinaderij in Pernis zal naar' documenten die inlichtingen moeter nu wordt aangenomen zes dagen totaa!geven over de inhoud van de verbran- niet produceren. Eind van deze week,; de tanks ontbreken. Deze documenten begin volgende week hoopt men weer bevonden zich in een controlekamer groot gedeelte van de raffinaderij j lie na de explosie vernietigd was. ROTTERDAM (ANP) AJbatros Su- perfosfaatfabrleUcn NV te Rotterdam heeft in antwoord op vragen aan liet ANP meegedeeld, dut de zichtbare schade aan gebouwen door de explosie bij de naburige Shell raffinaderij eni ge miljoenen' bedraagt. Mogelijke be schadiging van installaties is nog in onderzoek. Maandagavond sprak men ln assuran tiekringen met bezorgdheid over de schadeclaims die van Albatros 2n vin Van Leer's Vatenfabriek zijn te ver wachten. Meegedeeld werd dat het niet waarschijnlijk ls dat de verzekerings maatschappijen de uit te keren bedra gen kunnen verhalen op de Koninklij ke Shell Groep, ten eerste omdat assu radeuren zelf veelal afstand hebben ge daan van het recht op verhaal, ten tweede doordat voor een verhaal r.odig is dat er sprake moet zijn van ;chuld of nalatigheid. Het ziet er naar uit dat de schade aan particuliere woningen toegebracht in het niet valt vergele ken bi] de schade aan de naburige fa brieken Assuradeuren schatten blj- voorbeeld de schade ln Hoogvliet op enige honderdduizenden guldens. in Vlaai-dingen ligt zoals bekend de scha- de aanmerkelijk lager dan in Hoog vliet. WASHINGTON fen archxej- opname van het Amerikaanse ma rineschip J'ueblo'. Slot van pagina 1 DIRECTIE SHELL NEDERLAND: BEDRIJF GOED VERZEKERD ROTTERDAM (ANP) De ma teriële schade ontstaan na de ex plosie bij de Shellraffinaderij te Pernis, wordt voor het overgrote deel gedekt door verzekeringen bij buitenlandse assuradeuren. Dit geldt ook voor de schade aan der den. Het eigen risico van Shell is in beide gevallen van vrij onderge schikte betekenis. Deze verrassende verklaring ln te genspraak met eerdere mededelingen van de zijde van de Shellraffinaderij werd dinsdagmorgen ln Rotterdam gegeven op een persconferentie van de directies van Shell Raffinaderij Neder land en Shell Chemie Nederland, die orr tien uur te Pernis begon. Zaterdag de rampdag voor de Shell raffinaderij zei directeur ir. Van den Bergh dat het risico intern was gedekt bij de eigen groeps-verzekerings- maatschappij. Wel voegde hij eraan toe, dat misschien bepaalde toprisico's bij Lloyd's waren ondergebracht. Zelfde opvatting werd zondag ook vertolkt door de Shellpersdienst. Shell voor het overgrote deel gedekt Een ander aspect, het produktieverliss. wordt opgevangen door een geheel van flexibele operaties binnen de over de hele wereld gespreide Shell-groep. Men zal op deze wijze het produktieverlies kunnen opvangen. Voor Pernis zelf be tekent het produktieverlies inderdaad een schadepost maar voor de groep als geheel zal er geen sprake zijn van .substantiële Invloed' op de cijfers. Ir. T. P. van den Bergh, directeur i de Shell Raffinaderij Nederland NV v Beurskoers In hoeverre de verwarrende infor matie van invloed is geweest op de beurskoers van aandelen Koninklijke Olie is moeilijk uit te maken. De koers daalde maandag met 2,- per aandeel tot 153,50. Op de Am sterdamse effectenbeurs was echter over het algemeen sprake van een afbrokkelend koerspeil. De invloed van de calamiteit op de Koninklijke Shell-groep als geheel werd dinsdagmorgen uiteengezet aoor drs O Fischer, financieel deskundige van de groep uit Den Haag. .Onze dekking is zo dat het bedrag van de schade dat voor rekening van de Shell komt betrekkelijk relatief zeer gering is. De schade zal geen .substantiële invloed' hebben op de financiële cijfers van Shell Pernis'. Het is geen financiële ramp. aldus drs Fischer. De materiële schade is onder gebracht bij verzekeraars in Londen, en het ziet ernaar uit dat vanuit Lon den op grote schaal herverzekering heeft plaatsgevonden, zodat een zeer wijde spreiding van het risico optreedt Men verwacht geen .ketting-effect' op de groepsciifers van dit kwartaal. Ook voor de schade aan derden is de Gewonden brand in de raffinaderij op jl zater dag. Bij geen van de patiënten is levens gevaar aanwezig. Het is een oude vrachtboot die omgebouwd is voor con- tra-spionage. Het incident zal recht streeks met de Noordkoreaanse autori teiten worden opgenomen op de o ij een- komst van de militaire wapenstilstands commissie die vandaag te Panmoendjom wordt gehouden, Amerikaanse functionarissen in Wash ing! on zeggen dat het schip zich buiten do Noordkoreaanse territoriale wateren bevond omdat zij de gren- daarv op 12 mjjl stellen, zoals Noord maar op 3 mijl. Verscheidene vragen blijven door net Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken onbeantwoord, zoals waarom het schip pas anderhalf uur na de som matie moest opstomen en waarom het geen hulp gevraagd heeft aan de Ameri kaanse marine- en luchteenheden in de omgeving. Incidenten De bijeenkomst van de wapenstilstands commissie vandaag was voor een ander doel belegd, namelijk het bespreken van de Incidenten die zich al enige tijd aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korca voordoen. De VS nemen deze incidenten hoog op. Gevangenenruil voltooid TEL AVIV (RTR) Israël eti Egypte] ter bereid lit-bben dinsdag de uitwisseling krijgsgevangenen uit de oorlog van juni voltooid, zo is officieel in Te! Aviv be kendgemaakt. Israël liet 4.481 Egypti sche gevangenen, onder wie 493 Officie ren, vrji en Egypte zond tien Israëliërs terug. Bij deze tien waren zes officieren. DEN HAAG (ANP) De minister van binnenlandse zaken, rar H. K. J. Beer nink, heeft op verzoek van twee leden van de tweede kamer nader uiteengezet waarom zijns inziens geen meerder heid der leden van de tweede kamer gemeenteraadsverkiezingen in Gronin- I' gen wenst. Indien de kamer, of een meerderheid van de kamer, bij nadere overweging tot het inzicht zou zijn gekomen dat net wetsontwerp dat de gemeentegrenzen van Groningen wijzigt en dat niet in .usen- tijdse gemeenteraadsverkiezingen voor ziet. om die reden ten onrechte dooi de kamer is aanvaard, zouden er wel wegen zijn gevonden om mij dit ter kennis te brengen, of zou mij dit -vel ter ore zijn gekomen, aldus mr Beernink in antwoord op schriftelijke vragen van drs J. J. Voogd en drs E. van Thijn (beiden pvda). Dit is niet het geval ge weest. Daarom antwoordde hij op schrif telijke vragen van het tw,eede-kamerlid P. Jongeling (gpv), dat hem .ook langs andere weg" geen aanwijzingen hadden bereikt dat de kamer voorstander was van verkiezingen. In de vaste kamercommissie voor binnen landse zaken heeft de minister aldus drs Voogd en drs Van Thïjn. een dis cussie met mejuffrouw mr A. M. Goud smit (d'66) over de vraag of de minis- vas zelf een novelle (wijzi- ST-JOHN'B FIELD Opvaren den van het Nederlandse koel- schip O dean Sprinteronder wie de echtgenote van de hoofdma chinist, mevrouw R. van Os, ver laten de kotter van de Amerikaan se kustwacht, die hen van hun schip redde. gingswet. in dit geval om verkiezingen mogelijk te maken) in te dienen, afge sneden door te zeggen dat hij de vraag van mejuffrouw Goudsmit niet kon be antwoorden nu de heer Jongeling schriftelijke vragen had gesteld. De minister zegt het niet eens te zijn met deze voorstelling van zaken. Na mejuffrouw Góudsmit voerden tien ka merleden het woord, voordat de minis ter, in zijn antwoord wees op de schrif telijke vragen van de heer Jongeling. HEARING IN HOOGVLIET NA BRANDEN HOOGVLIET (ANP) De fracties van de Partij van de Arbeid van de Rotterdamse Vlaardingse gemeente raad, alsmede dc Partij van de Arbeid- fractie van dc Rijnmond raad hebben besloten donderdagavond in het recre atiegebouw aan de Oude Wal in Hoog vliet een openbare vergadering te be leggen. Alle overige politieke groepe ringen uit deze raden zijn ook uitge nodigd om kennis te nemen van de on lustgevoelens onder de Hoogvlietse be volking, die het gevolg zijn van de explosies op de terreinen van Pakhoed en Shell Raffinaderij NV. Voor deze vergadering zijn bovendien de Hoogvlietse bewoners, alsmede de autoriteiten van Pakhoed en Shell uit genodigd. Het zondag opgerichte actiecomité in Hoogvliet zal op deze vergadering als eis stellen dat er volkomen open heid moet zijn van het onderzoek naar de oorzaak van de rampen. Verder zal het comité eisen dat er een centrale calamiteiten-organisatie in het leven geroepen wordt voor het ge hele Botlek- en Europoortgebied. Het comité eist eveneens medezeggen schap van de burgerij in de verdere ontwikkeling van het Botlek-Euro- poortgebied, aan de Hoogvlietse wijkraad zal verzocht worden een en quête te houden cmder de bevolking over de eisen van het comité. DEN HAAG (ANP) Bij k b van 22 meente Zaandam de heer R. Laan (Rot terdam 1De heer Laan, die 53 jaar is, is lid van de tweede kamer. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. KATHOLIEKE BOUWONDERNEMERS: Aantal opdrachten daalt als gevolg van inhaaleffect ARNHEM (ANP) Sprekende over de aan de gang zijnde onder handelingen over de nieuwe cao voor de bouwnijverheid heeft de voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Aannemers- en Patroons bond, de heer J. P. A. Nelissen, dinsdag op de jaarvergadering van de bond in Arnhem gezegd, dat men er op den duur niet aan kan ontkomen met betrekking tot het loonbeleid een wat langer zicht te nemen. Ook dient het loonbeleid in de bouwnijverheid als een ge heel te worden gevoerd. Hij toonde zich voorstander van een cao voor het gehele bouwbedrijf, waarbij de eenheidsvoorwaarden in de mantel un de afwijkingen per sector in bijlagen worden geregeld. Van versnippering ver wacht hij alleen maar nadelen. De kans moet worden benut om de cao van op zet te vereenvoudigen, doorzichtiger te maken, logischer van opbouw en te ont doen van de .franje'. Het invoeren van een minimum- en maximumloon zou de spanning van het tegenwoordige systeem wegnemen: we moeten de cao han teerbaar maken voor het gehele tand binnen en buiten de randstad en tevens voor de onderscheiden onderne mingen. De cao mag niet langer een confectieharnas voor iedereen zijn. ,Het is tijd om wat meer differentiatie U brengen in plaats van het eenheidsar tikel, dat niemand smaakt', zo betoog de hij. Voorzichtigheid In het begin van zijn betoog had hij op grond van de verwachting van het Centraal Planbureau (in 1968 een langzame groei van de economie) zich afgevraagd of wij ook voor de bouw wat optimistischer mogen wor den. Hij geloofde dat voorzichtigheid de ondernemers voor te lichtvaardi ge conclusies moet behoeden. De ontwikkeling in de bouw besprekend merkte hij op dat van 1963 af de bouwcapaciteit met enorm veel elan is opgeschroefd. Wat vooral opviel was de toeneming van het aantal arbeiders in verhouding tot de pro- duktieomvang. In de opgaande periode beschikten bedrijven over een wat de heer Nelis sen noemde doelmatige overcapaciteit. De zeer grote stijging van de arbeids- produktiviteit, die thans in onze be drijfstak wordt genoemd, wordt vooral as er in feite al eerder: zij werd echter versluierd door de noodzaak om een overcapaciteit per bedrijf aan te houden. In 1967 is de overcapaciteit ten opzichte van 1966 met 3,1 procent afgenomen. Werkgelegenheid De ontwikkeling van de werkge'egen- held vormt een' niet al te rooskleurig beeld. Het lijkt er veel op. aldus de voorzitter, dat de bouwcapaciteit te groot is geworden. Wij -tomen steeds meer tot het inzicht dat de werkloosheid in de bouw niet van conjuncturele aard is. We hebben hier duidelijk te maken met een structureel probleem Er is een duidelijke teruggang van de vraag te zien en te voorzien: niet ten gevolge van de hoogte der bouwkosten, al den ken sommigen dat misschien, maar wel tengevolge van het zogenaamde inhaal effect bij het inhalen van het kwantita tieve woningtekort. Dit heeft niet eens met een slecht economisch klimaat te maken, zelfs wanneer het economisch klimaat beter wordt blijven we met de gevolgen van het Inhaaleffect zitten, al dus de heer Nelissen. Beleid Of er niet aan te ontkomen was. vroeg de heer Nelissen zich vervolgens af, daarbij opmerkend dat minister Schut medio dit jaar met een nota over krot- opruiming en sanering zal komen. Zal men zo gemakkelijk de bewoners van .krotten' wellicht, tegen hun zin naar nieuwe, veel duurdere woningen kunnen sturen? Dan krijgen we een nieuw dirigisme in de plaats van het dirigisme, waaraan nn langzamerhand met- onze instemming een eind wordt gemaakt, meende hjj. Iïij achtte 1"t"~ politieke beslissing nodig. hier e Slot van pag. 1 waardevolle voorwerpen, die zich in de winkel bevonden, verzamelde en mee nam. De hele overval was een kwestie van enkele minuten. Omdat het zo stil was op de dijk, zoals een Volendammer aan een ANP-verslaggever meedeelde, heeft niemand kans gezien om een dui delijk signalement van de beide daders of van de auto te noteren. Toen de overvallers de juweliers winkel verlieten, hebben z(j de telefoondraad doorgesneden en de (leur op slot ge daan, waardoor juwelier Veeken niet in staat was snel alarm te slaan. Dit heeft de overvallers de tijd gegeven om ongezien het dorp te verlaten. Duitsers (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De VARA-bllksem- enquête heeft gisteravond 12.420 tele foontjes opgeleverd van mensen die Ja of nee wilden zeggen op de vraag die in de tv-rubriek .Achter het Nieuws' werd gesteld: Vindt u het aanvaard baar dat Feyenoord deze week niet op nieuw tegen Ajax wil spelen?' Uitslag 46 procent ja, 54 procent nee. De heer Veeken is ervan overtuigd, dat de overvallers Duitsers waren. Ik heb zo veel ervaring met buitenlanders, zo zei hij tegenover het ANP, dat ik heel goed weet of ik met Nederlanders of met Duitsers te maken heb. Zijn echtgenote bevestigde deze indruk van haar man. Mevrouw Veeken was na de overval zo danig overstuur dat zij niet in staat was om handelend op te treden. (ADVERTENTIE) Capaciteit 60 min ton (Van een medewerker) lVAet de aankomst uit Italië van de eerste 1000 van de 84.000 ton staal die nodig zal zijn, heeft Israël een begin gemaakt met de aanleg van een 330 km lange pijpleiding voor olie- transport. Dank zij deze leiding, die de Rode Zee me» de Middellandse Zee moet verbinden, zullen tankschepen niet meer door het Suez- kanaal behoeven te varen of de bmweg rond Kaap de Goede Hoop te maken. Dit laatste is, ook als het Suezkanaal weer zal zijn openge steld, een noodzakelijke route voor tankers die meer dan 85.000 ton meten. ,De pijpleiding, die een capaciteit van 60 miljoen ton olie krijgt, zal de Israëlische haven Eilath met Asjkelon verbinden. In Israël overweegt men reeds bij deze laatste havenplaats aan de I Middellandse Zee een raffinaderij te bouwen. De 'raffinaderij te Haifa heeft een maximale jaar- capaciteit van vtjf miljoen ton olie. Zij is slechts voor drie miljoen ton in gebruik, aangezien zij alleen voorziet in de olie die Israël zelf nodig heeft. Niettemin heeft zij over het jaar 1966-1967 een winst van zeven miljoen gulden gemaakt. De raffinaderij van Haifa is pas in 1956 weer in gebruik gesteld, nadat Israël vrij toegang had verkregen tot de haven van Eilath aan de golf van Akaba, die in de Rode Zee uitloopt. Van Eilath naar Haifa werd toen een olieleiding aangelegd. De gestremde doorvaart van het Suezkanaal heeft Israël ertoe geactiveerd, een aanmerkelijk grotere pijpleiding door het land te leggen. Deze leiding met een doorsnede van 105 cm is bestemd voor olie die alleen door Israël behoeft te worden ge voerd. Met een aantal oliemaatschappijen is de Israëlische regering overeengekomen, dat de tan kers hun lading in de leiding overpompen te Eilath. in welke diepe haven zij vrijwel aan de kust kunnen meren. De olie wordt te Asjkelon dan weer ln tankers opgevangen, om verder te worden vervoerd. Aangezien door het Suezkanaal maar tankers tot 85.000 ton kunnen varen en de oliemaatschappijen reeds tankers in bestelling hebben van 250.000 ton en meer die via Kaap de Goede Hoop dienen te varen, zal de olieleiding door Israël naar verwachting een belangrijke rol spelen omdat op transportkosten aanmerkelijk kan worden bespaard. Met de aanleg van de leiding en bijbehorende faciliteiten is 120 miljoen dollar gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag zal worden besteed voor verbetering van de haven van Asjkelon Drie kilometer voor de kust moeten pieren wor den aangelegd, aangezien de tankers niet dich terbïj kunnen komen, daar stranding anders onvermijdelijk is Voorkomen moet worden dat tankers, die hun Dallast moeten lozen alvorens Asjkelon aan te doen. zee en stranden met een laag olie zouden bedekken. Daarom wordt voor de kust in de Middellandse Zee een installatie r gebouwd, die de ballast moet opvangen en het water van de olie scheiden Naar verwachting zai de olieleiding begin volgend jaar in exploitatie worden geno men. De capaciteit zal dan nog niet hoger zön dan 20 miljoen ton per jaar. Dat is evenwel vol- doende om haar rendabel te maken. De leiding; zal, zo hebben deskundigen berekend, al winst opleveren voor tankers met meer dan 30.000 ton olie. De pijpleiding is overigens met de enige .plaatsvervanger" van het Suezkanaal. Sinds de zesdaagse oorlog ls met spoed een asfaltweg van 314 km aangelegd, die Eilath met Haifa verbindt. Schepen brengen hun lading naar Haifa waar deze via de weg naar Eilath wordt vervoerd om vandaar per schip de tocht te vervolgen. Eni ge Griekse vissers, die door de sluiting van het Suezkanaal werden verrast tijdens de vangst in de Rode Zee, voorzien de Griekse bevolking mo menteel op deze wijze van vis. In koelwagens wordt de vangst over de Israëlische wegen ge reden, om in Haifa in Griekse schepen te worden overgeladen Israëlische ingenieurs hebben tevens nog een gigantisch project in studie, dat beoogt door de Negev een tweede Suezkanaal te graven, omdat, afgezien van de politieke situatie, het zeker is. dat het Suezkanaal omstreeks het J"aari 2000 onmogelijk in de behoeften van de scheep vaart kan voorzien. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarpian tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bi] Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raifieisenbanken, Postkantoren. Banken. Borgstellings fondsen. Hypotheekbanken. Bouwfond sen. Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen. assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank, i Of vraag per briefkaart aan Premi® Spaarpian. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. morgen voordeel diverse noomboterkoekjes 250 gram van 115 voor 99 nlot duur wol heerlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3