B-52 ZOU MET 4 KERNBOMMEN ZIJN GEZONKEN Geheim overleg in Moskou Britse troepen naar Mauritius Vlissingen heeft vertrouwen in toekomst Neergestort bij Groenland Bij overval gewonde man is buiten levensgevaar Wilson-Kosygin: Vandaag in de krant... B-52 Politiebureau WV-drukte Ratten Mode Hawker-Siddeley gaat dicht - 1200 man zonder werk GUANEZEN MOETEN UIT SURINAME Bloedige rellen duren voort NOG GEEN FINANCIERING VOOR GROTE PROJECTEN Reserve stadhuis S POST VOOR ONVOORZIENE UITGAVEN: f242.000 Vermakelijkheid Politiebureau DANKZIJ BELASTINGVERHOGINGEN EEN SLUITENDE BEGROTING Doelmatigheid Derde Haagse uitbreker gepakt 211e jaargang - no. 19 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN luranl! F. VIn 4a Vtl4a, t. <Un Bo.f 1 rad. J50B, adv. 3*47/3643). Mlddalb 0 Adv. prija 35 cant per mm. Minimum Dinsdag 23 januari 1968 Vlissingen gaal een lichtje op Pagina 4 i TREINBOTSING IN HEERLEN - ZES GEWONDEN jHEERLEN (ANP) Een trein uit de I richting Sittard is maandagavond om kwart over acht by het binnenkomen van het station Heerlen op een stilstaan - j de personentrein gereden. Drie van de i reizigers werden naar een ziekenhuis i gebracht. Een van hen, de 46-jarige J. \V. uit Bocholt, moest met een neus- fraetuur en vermoedelijk een hersen schudding opgenomen worden. De twee anderen konden, na behandeld te zijn, weer naar huis terugkeren. Drie ande re passagiers, die lichte verwondingen hadden opgelopen zijn ter plaatse door van de ggd behandeld. MOSKOU (AP) Sow jet-premier Alexei N. Kosygin, is maandag- besprekingen over wereldvraag stukken begonnen met de Britse premier Harold Wilson, kort na dat een geheime Amerikaanse boodschap was ontvangen, blijk baar van president Johnson. Wilson was per vliegtuig in Moskou aangekomen en ging onmlddellyk naar hert Kremlin voor uitgebreide bespre kingen. Britse nocli Sowjetautoriteitcn wilden zeggun welke wereldvraagstuk ken aan de orde kwamen in de bycen- komst van negentig minuten. Maar be kend was dat Vietnam Cambodja en het Midden-Oostan op de agenda ston den. Stilzwijgen Zowel de autoriteiten van de Ameri kaanse ambassade als de Sowjets be waarden het stilzwijgen over het doel van het bezoek van de Amerikaanse ambassadeur lm Moskou, Llewellyn E. Thompson aan Kosygln, dat 30 minu ten duurde. ZJJ wilden alleen zeggen dat het bezoek afgelegd werd op verzoek van Thomp son. Dat betekende dat hij een bood schap moest overhandigen, waarvan de Inhoud niet bekendgemaakt werd. Diplomatieke waarnemers lieten doorschemeren dat Thompson Kosy gln bezocht in verband met Vietnam of Cambodja en dat Wilson belde on derwerpen zou bespreken. Verwacht wordt, dat Wilson op 8 en 9 februari in Washington Johnson verslag zal uitbrengen van zijn bevindingen in Moskou. In do officiële bekendmaking over de ontmoeting werd meegedeeld dat .ver schillende topkwesties besproken wer den in een vriendschappelijke atmos feer'. WASHINGTON (AP, AFP, RTR) Zondag is een B-52 bom menwerper van de Amerikaanse luchtmacht voor de kust van Groenland neergestort en is vermoedelijk met vier waterstofbom men door ruim 2 meter ijs gezakt, aldus is maandag van rege ringszijde in Washington meegedeeld. In een officiële bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie stond, dat een B-52 bommenwerper met kernwapens bij de basis Thule op Groenland is neergestort. Het ministerie legde er de nadruk op, dat er geen gevaar bestaat voor een kernontploffing, daar de wapens niet op scherp stonden. EEN AMERIKAANSE B-52 bom menwerper met kernbommen aan boord is zondag neergestort bU de basis Thule op Groenland. Het vliegtuig zou door het ys zijn ge zakt en gezonken met de bommen nog aan boord (png. 1). OP DE urgentiedijst van Vlisan- gen staat als eerste een nieuw politiebureau. Meer over dit .wen- senprogramma' en meer over de gemeentebegroting van Vlissln- gen op de pagina's 1 en 4. NU AL zet de provinciale VVV zich schrap, want de vakanties concentreren zich vooral m juli. Zeeland zal dan overspoeld wor den door toeristen (pap. 2). OP SCHOUWEN-DUIVKJLAND Is de rattenbestrijding dan eindelijk gestart. Sneeuw en vorst zorgden voor afstel dat geen uitstel werd (pag. 2). IN PAKI.JS hebben maandag en kele couturiers nieuwe collecties getoond (pag. 9). Zeeuws nieuws: pagina's: 2, 4, 5 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en Financieel nieuwspagina 11 Sport: pagina Radio en tv: pagina 7. De aehtmotorige bommenwerper af komstig van de basis Plattsburgh in de staat New York had een bemanning van zeven koppen. Vijf van hen redden zich per parachute. Eén stoffelyk over schot werd gevonden. Het zevende be manningslid werd na 24 uur te hebben doorgebracht op het ijs, teruggevonden en naar het ziekenhuis in Thule ge bracht. Het toestel kwam terecht op een ijsveld op ongeveer 11 km van de lan dingsbaan van Thule. Het toestel pro beerde een noodlanding te maken en verongelukte daarbij. Verdwenen Het Pentagon zei niet hoeveel bom men zich aan boord bevonden noch dat zy verloren waren gegaan. Maar zegslieden deelden mee dat de B-52 door het dikke ijs van de Noordster- baai zakte en dat het wrak geheel verdween, waardoor het zeer twijfel achtig is of de bommen geborgen kunnen worden. De diepte van het water op die plaats wordt geschat op ongeveer 100 meter. De temperatuur is min 17 graden. B-52'ers hebben vier thermonucleaire bommen aan boord in de 20 megaton- klasse terwijl zij langs de noordelijke randen van het Amerikaanse continent vliegen voor het geval een oorlog met de Sowjet-Unie zou uitbreken. De zegslieden verklaarden dat aangeno men kan worden dat aan boord van het toestel vier bommen waren, maar hun grootte werd niet bekendgemaakt. Mr Van Riel in Achter het nieuws (Van onze rtv-redacteur In de rubriek .Achter het nieuws' van vanavond heeft Herman Wig- bold een gesprek met eerste-ka- merlid mr H. van Riel over diens omstreden uitspraken, zaterdag jl op het jubileumcongres van de VVD, over de terreur die zou uit gaan van sommige tv-informatle- rubrieken. PORTSMOUTH. ENGELAND (AP) De Hawker Siddeley-vliegtuigfabrïek heeft bekendgemaakt, dat zij haar fa briek simt, Dat betekent dat 1200 arbei ders werkeloos worden. De fabriek maakte de romp voor Trident-vliegtui- gen. Rel SCHOTEN IN AMSTERDAM Inmiddels leek het ongeluk in Kopenha gen een grote politieke rel te gaan ver-I oorzaken, enige uren voordat vandaag algemene verkiezingen worden gehou-| den. Bij de Amerikaanse ambassade ln de Deense hoofdstad stonden maand avond honderd demonstranten, verse dene linkse groeperingen hebben aange kondigd eveneens te gaan demonstreren. Enige Deense politici hebben een onder- (Zie slot pag. 9 kol. 7) AMSTERDAM De gewonde employé van C en A na de schiet partij op de hoek Warmoesstraat- Oude Brugsteeg. PARAMARIBO (ANP) Premier Pengel van Suriname heeft maandag avond bekendgemaakt, dat de minister raad heeft besloten, dat de daarvoor in aanmerking komende Guyaneze arbei ders binnen veertien dagen het land moeten verlaten met het oog op het grensgeschil met Guyana. PORT LOUIS (AFP) In de hoofdstad van Mauritius, Port Louis, duren de bloedige incidenten die het afgelopen weekeinde begonnen zijn, voort. Maandag zijn zeven mensen vermoord. In totaal beloopt het aantal doden nu 14. De gouverneur van Mauritius, Sir John Shaw Rennie, maakte maandagavond bekend dat Britse troepen uit Singa pore naar het eiland zullen worden overgebracht om de rust te herstellen en dat hy de politie grotere bevoegdheden heeft gegeven by haar optreden tegen de geweldpleging. Uit Singapore werd gemeld dat 200 Britse militairen uit hun garnizoen in westelijk Maleisië ln Singapore zijn aangekomen. De helft daarvan zal per vliegtuig naar Mauritius ver trekken, de rest blijft gereed staan voor het geval nog meer versterkin gen nodig zijn. Noodtoestand Gouverneur Rennie heeft de noodtoe stand afgekondigd in Port Louis. Er hangt een loodzware sfeer en de meeste kantoren en winkels zijn gesloten. Hoe wel de politie alles doet wat zij kan om de toestand meester te worden, schijnt zij hierin tot dusver nog niet te zijn êeslaagd. 'e oorzaak van de onlusten is nog niet vastgesteld, maar rassenhaat schijnt een grote rol te spelen en waarnemers sluiten ook politieke drijfveren niet uit. BJj de onlusten zijn benden elkaar te lijf gegaan met sabels en ijzeren sta ven, werden versperringen in de straten opgeworpen en auto's omver geworpen. Volgens de politie zijn de gewelddaden in rassenonlusten tus sen mohammedanen en andere ras- sengroepen veranderd. De politiebu reaus zitten vol angstige gezinnen, die inderhaast gevlucht zijn. Velen zouden ook uit Port Louis trekken. Mauritius zal op 12 maart onafhanke lijk van Engeland worden. Ook ln 1964 waren er ongeregeldheden tussen bevolkingsgroepen op Mauritius en werden Britse troepen uit Aden naar het eiland gezonden waarna de rust spoedig hersteld was. Meer dan de helft van do bevolking van Mauritius ls jonger dan 21 jaar. De 768.692 zielen tellende bevolking bestaat uit 394.365 Hindoes, 126.098 mohamme danen, 233.357 Creolen en blanken en 24.872 Chinezen. Door de bevolkings aanwas op het dichtbevolkte eiland is het vraagstuk van de werkgelegenheid, zeer moeilijk geworden. CHAUFFEUR GREEP ÊEN VAN DE TWEE OVERVALLERS AMSTERDAM (ANP) Maan dagochtend om half twaalf is op de hoek van de Oudebrugsteeg en het Damrak in Amsterdam de 52-jari- ge chef interne dienst van C en A H. R. Schaeffers by een roofover val in de buik geschoten. De man is overgebracht naar het Binnen gasthuis, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Maandagavond was hij buiten levensgevaar. De overval werd gepleegd door twee mannen, die op de hoek van genoemde straten stonden. Zij waren gekleed in zwarte lederen jassen en droegen witte valhelmen. Z(j probeerden de heer Schaeffers, die vergezeld werd door de 54-jarige hoofdcassière A. Pauw eai twee vrouwelyke employés, twee tassen met naar schatting 300.000 gulden, af handig te maken. De tassen met geld moesten van C en A overgebracht wor den naar een bijkantoor van de Amro- bank aan het Damrak. Scholen Toen de twee overvallers er niet in slaagden de tassen in hun bezit te krijgen em de heer Schaeffers op de grond was gevallen, loste een der overvallers twee schoten. Een daar van raakte de heer Schaeffers in de buik. Bij het andere schot kreeg mejuffrouw Pauw licht letsel aan de hand. De overvallers vluchtten over het Damrak in de richting van het Beursplein. Zij werden achterna gezeten door de 33- jarige chauffeur W. F. Burgemeester, die er op het Beursplein in slaagde een der overvallers te grijpen. Deze, een naar schatting 25-jarige Nederlander, die weigerde zijn naam te zeggen, werd toen door toesnellende politiemannen Zie slot pag. 9 kot. 1 MAANVAARTUIG GELANCEERD KAAP KENNEDY (AP) Maandagavond om 2S.-//8 uur onze tijd te vanaf de basis Kaap Kennedy de Lunar Module 1 gelanceerd. Het on bemande ruimteschip te de voorloper van de capsule waarmee Ame rikaanse astronauten een reis naar de maan zullen maken. Doel van de ruimtereis van de Lunar Module te het beproeven van het start- en landingsvermogen. De draagraket was van het type Saturnus I, die een gewicht heeft van 650 ton. De capsule zelf weegt 16 ton. De baan van de Lunar Module ligt tussen de 160 en 227 kilometer. AMSTERDAM Maandagoch tend is in het centrum van Am sterdam bij een overval een man neergeschoten. Een van de da ders werd onmiddellijk gegrepen, doch trachtte zich op weg naar de politieauto los te rukken hetgeen een vechtpartij met de politie ten gevolge had. YTISSINGEN Niet langer is de financiële toestand van Vlls- singen zo benard als enkele ja ren geleden, toen de gemeente begroting met een tekort van enkele tonnen werden aangebo den. De ontwerp-begroting voor 1968 die nu bij de raadsleden is afgeleverd is sluitend met een post voor onvoorziene uitgaven van 242.000 gulden. Opgewekt besluiten b en w hun begelei dingsbrief dan ook met de woor den: Gelet op de huidige ont wikkeling van de gemeente kan de toekomst, ook in financieel opzicht, met een zeker vertrou wen tegemoet worden gezien'. De ontwikkeling van Vlissingen als industrie- en recreatiege meente brengt echter de nood zaak van omvangrijke projec ten met zich mee. .Hierbij willen wij in het bijzonder de aandacht vestigen op de bouw en exploi tatie van een overdekt zwem en instructiebad, een object dat wel bijzonder spreekt tot de be volking dezer gemeente', aldus b en w. Ook de bouw van een politiebureau kosten ander half miljoen staat hoog op de lijst van prioriteiten. Het is echter nog niet duidelijk hoe voor dit alles de vaste financie ringsmiddelen moeten worden verkregen. Met nadruk wijzen b en w er op dat de post onvoorziene uitgaven voor namelijk verkregen kon worden dankzij de onlangs door de raad ge accepteerde gemeentelijke belasting verhogingen. Door die verhogingen kan een meeropbrengst worden ge raamd van 290.000 grilden: 107.000 gulden meer aan reinigingsrechten, 150.000 aan straatbelasting. 23.000 aan personele belasting en 10.000 aan hondenbelasting. B eh w wijzen er daarbij op dat de Vlissingse belas- In vergelijking met andere lelgrote gemeenten beslist met hoog kunnen worden genoemd. Vlis- singen voldoet nu aan de minimaal door het rijk gestelde eisen van be lastingheffing om voor een aanvul- lende bijdrage uit het gemeentefonds in aanmerking te kunnen komen. Om de begroting sluitend te krijger moest bovendien ,zij het beperkt' de reserve worden aangesproken. Voor dekking van de exploitatielas ten van het nieuwe stadhuis werd 186.000 gulden uit de reserves ge haaid. Gs ran Zeeland stemden hier mee in. De exploitatielasten van het stadhuis bedroegen aanvankelijk voor 1968 ruim 520.000 gulden. Door het aanspreken van de reserve en door huuropbrengst gebruik ran een gedeelte van het stadhuis door der den 48.000) konden de netto-ex ploitatielasten ternggebracht worden tot 285.670. Een meevaller voor de gemeene is ook de algemene wet bijzondere ziek tekosten. B en w schrijven: ,Wij ver wachten uit dezen hoofde ,een voor zijn noodzakelijk want de begroting 1967 die aanvankelijk sluitend was, vertoont nu een tekort van 400.000 gulden. Vlissingen rekent daarom op ,een aanpassing van de uitkering uit het gemeentefonds uit hoofde van de gestegen kostenindex.' Door de ab normaal grote stijging van de uitga ven in de sociale sector met name verpleging en verzorging van by- standsbehoeftigen in inrichtingen komt er voor 1966 een vermoedelijk rekeningstekort van 294.000 gulden. Het bevreemdt b en w dat de ver makelijkheidsbelasting zal worden afgeschaft, terwiil voor 1968 een te kort van 400 miljoen voor het ge meentefonds wordt verwacht. De vermakelijkheidsbelasting voor bios copen verdwijnt op 1 januari 1969. Voor de overige vermakelijkheden zal de afschaffing in etappes ge schieden. Voor de gemeenten moeten er compensatiemaatregelen komen. de plannen voor de bouw van ee (Zie slot pag. 4 kol. 2) fctuttlijii a de poLtleke discussie in Ne derland krijgt D '66 nogal eens het verwijt te horen het gebeurde bijvoorbeeld vrij dag jongstleden tijdens een de batavond in Middelburg dat zij als partij nog zeen gezicht heeft. Een verwijt dat de D 66-ers uiter aard afwijzen, waarbij dan voortdurend hun politieke sleutelwoord .pragmatisme' wordt gebruikt. Men zou het kunnen ver talen met .doelmatigheid', het te althans het woord dat m het politiek program ,van D '66 herhaaldelijk voorkomt. In de I filosofie is het pragmatisme uit Ame rika eind vorige - begin deze eeuw over gewaaid naar Europa. Globaal aangeduid zou men kunnen zeggen, da: voot de pragmatici de waarheid samenvalt met praktische bruikbaarheid. Als juist wordt namelijk datgene beschouwd, dat voor een doelmatig handelen bevorderlijk is. .Men heeft de" aanhangers van deze op vattingen nogal eens verweten dat deze doelmatigheid niets te maken heeft met een ideaal of met principes, een verwijt dat in onze dagen ook opklinkt uK de rijen van de oudere politieke partijen aan het adres van D '66. Inderdaad schijnt het ondenkbaar dat D '66-ers met elkander ontroerd over hun .heilig ideaal' zouden zingen. Toch zullen zij willen ontkennen dat zij politiek zonder principes voeren: him uitgangspunt is aldus htm program .radicale de mocratisering van de Nederlandse sa menleving'. De middelen echter om dit te bereiken worden bepaald door hun doelmatigheid. Het klinkt eerlijk en ook wel boeiend. Maar toch geloven we dat diegenen gelijk hebben, die betogen dat D '66 nog géén eigen gezicht heeft .Het ge zicht is althans nog niet volledig. Want met die .radicale democratisering' alleen komt men er niet. Zeker, het gaat hier om een wekroep, waarmee D '66 groot succes heeft geoogst: het functioneren van de democratie was in Nederland voor een deel in het slop geraakt (zo meenden velen) en menigeen was bereid onvoor waardelijke steun te geven aan een groep jongeren, die met frisse methodieken de democratie uit de doodlopende Neder landse steeg wilden halen. Het eerste parlementaire optreden van D '66 be antwoordde in dit opzicht volkomen aan de verwachtingen. Maar dat neemt niet weg dat het pragma- tisme van D '66 tot nu toe uitsluitend of vrijwel uitsluitend een zaak van metho den ia gebleven. Men zal zeggen: dat kan moeilijk anders, het zit als net ware besloten in de .doelma tigheids'-leer, tegelijkertijd is duidelijk dat de vraag naar de politieke ideologie onbeantwoord is, De Democraten '66 zullen misschien ontkennen dat 'een dergelijke ideolp- ge nodig is. Hun oprichting was een van de omstandigheid dat we ci teren nu hun program ,de ideologieën van de bestaande partijen geen antwoord meer geven op de vragen die ons bezig houden'. Zij zullen wellicht ook betogen dat politieke ideologieën niet meer in deze tijd passen: allerlei technologische ontwikkelingen immers leiden schijn baar los van de politiek hun eigen leven. Toch blijkt iedere keer weer op nieuw dat ideologische kernvragen de politiek van vandaag nog steeds beheer sen, dat wil zeggen vragen over de in richting van de maatschappij. Daarbij blijkt voorts dat het oude. vaak afge schreven en verwenste begrippenpaar .rechts* en .links' nog alttjd geldig en te gebruiken is. En nu kén er een moment komen voor D '66, dat zij in het parle ment bijvoorbeeld niet genoeg heeft aan doelmatigheidsoverwegingen, zodat zij haars ondanks een ideologische keuze zal moeten doen. Tot nu toe is er zulk een moment niet geweest. Vandaar dat sommigen menen terecht naar ons gevoel dat het gezicht van D '66 nog onvoldoende duidelijk is. Deze partij ver tegenwoordigt een methode, geen ideolo gie. Een methode echter is op de lange duur onvoldoende om er politiek mee te bedrijven. In deze wereld is sprake van een voort durende spanning tussen .zijn' (de boe- stand van nu) en .behoren' (de ideale situatie, naar de verwezenlijking waar van moet worden gestreefd). Met andere woorden het gaat er om vast te stellen met elkaar hoe men vindt dat de mens in deze wereld zou móeten leven (de ideologie), voorts hoe de maatschappij- Inrichting van thans moet worden gewij zigd om de ideale toestand te bereiken (dé methode). Op de eerste vraag heb ben allerlei politieke denkrichtingen een antwoord geformuleerd: het liberalisme, het democratisch socialisme, het commu nisme, de christelijke partijen. De prak tijk van vandaag heeft hèt echter nog niet mogelijk gemaakt een scherp inzicht te krijgen in het antwoord van de prag matici uit D '66. een inzicht dat er even min is na lezing van het partijprogram ma. Trouwens, een oordeel als hier be doeld moet gebaseerd zijn op én de theorie van het program én de praktijk van de dagelijkse politiek samen. De functie van D '66 heeft zich tot nu toe beperkt, zo leert die praktijk, tot het fungeren als een doelmatïgheidsgeweten van de tweede kamer. Een nuttige func tie, maar op den duur onvoldoende voor een politieke partij. De vraag lijkt ons derhalve gewettigd of de Democraten '66 niet wat al te onbekommerd omspringen met hun uitdrukking .pragmatisme'. In de praktijk komt dat neer op het toe passen van een bepaalde methodiek. Men kan zich een pragmatisch liberalisme of een pragmatisch socialisme voorstellen: een methode namelijk om het liberalisme of het socialisme doelmatig te verwezen lijken. Maar een pragmatisch pragmatis me Het is aan' D '66 daarop een ant woord te geven. DEN HAAG (ANP) Bij controle trof de Haagse politie zondagnacht in zijn woning m Den Haag de 32-jarige op perman J. V. van den B. aan. een van de vier mannen, die zaterdag 13 januari utt het huis van bewaring aan de Ca- suarisstraat ontsnapten. Voortvluchtig ls nog de 23-jarige Haagse kelner B L. B. De Rotterdam mer A. H. K. en de Hagenaar N. J. H. werden al eerder aangehouden Uit de verhoren is gebleken dat de drie Hage naars na hun ontsnapping in de binnen stad diverse cafés bezochten om later ln de nacht uit elkaar te gaan. H. ver klaarde overnacht te hebben in cafés en bij familieleden. Van den B. werd rond middernacht aangehouden. Hii was de hele avond al thuis. Bij de arrestatie van Van den B. deden zich geen moeilijkhe den voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1