Texaco Brussels' gleed langzaam de mist in BILT Schip uit Terneuzen op Waal gezonken Wanneer eindelijk wint mijn vrouw nou eens de Varapuzzel?' 2 OVERDRACHT IS MEI DIT JAAR JONG TERNEUZEN: ANIMO VOOR JEUGDBRANDWEER ALMANAK Groots zwembad plan van Vlissingen Politie met dokter en eten naar schip op de Oosterschelde Studenten-concert PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 JANUARI 1968 OPVARENDEN (3) SPRONGEN OVER (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/HEL Het mo torschip ,Netty' (576 ton) van de Terneuzense scheepvaart maatschappij .De Hoop' is zon dagmiddag omstreeks half vier op de Waal aangevaren door het Duitse schip ,Neckar- strand* en gezonken. Kapitein Gijs Harte (22), zijn vrouw, bei den uit Terneuzen en hun knecht Ad Meyer uit IJzendijke. konden nog net op tijd over springen op het zusterschip ,Mia' van de Sluiskilse kapitein' J. Riddering, voordat de Netty, binnen drie minuten na de aan varing, zonk. in het water. Kapitein Harte, rfie haar met een hand vasthield hij de sprong werd daardoor gewond aan een arm. Zijn rechterarm werd ont wricht. De drie opvarenden van de .Netty' verloren 3l hun bezittingen bij de aanvaring. Ook de scheepspapie ren van de Netty gingen verloren. Geramd vier ter hoogte van Hellouw en in ean zeer dichte mist. De Netty was voor anker. ,We waren net rondgegaan, het anker lag er onder. Toen kwam die vertelde Harte. Zowel de Duitser als de Netty waren geladen. De Netty zonk bijna onmlddelijk, zwaar als het schip was van de lading zand, bestemd voor Walsoorden. ,We zijn overgesprongen. We sprongen met z'n tweeën. Het moest direct. We hielden elkaar met een hand vast. Zo'n anderhalve meter naar de ,Mia'. die naast ons lag. Ik kwam aan boord terecht, maar mijn vrouw viel ln het water. Daardoor werd m'n arm ge raakt. Ik dacht eerst dat ze terug- zwom naar de Netty, maar ze ging naar de Mla. Ik ben weer terugge sprongen. Maar het was gelukkig al Cd. Ad de Meyer had haar aan rd getrokken met anderen samen'. Zo was het ralaas van Harte, die sinds een maand of vier kapitein is de Netty. Vandaag - maandag - len ze gedrieën uit Zaltbommfl, waar ze logeerden, naar huis terugkeren. De .Neckarstrand' voer na de aan varing kort door en ging hogerop ten anker. NIEUW MEDISCH CENTRUM VOOR SEROOSKERKE 8EROOSKERKE (W) Op zaterdag 30 februari zal de .Vereniging voor christelijke wijkverpleging1 te Seroos- kerke (W)-St.-Laurens een nieuw me disch centrum offiaieel in gebruik ne men. Het gebouw staat aan de Vroon straat 11 te Serooskerke. 's Middags om half drie zal de echtgenote van ae VAN SCHELDE'-HELLING TE VLISSINGEN yTISSINGEN De derde in nau we samenwerking van de NV Kon. Mij. ,De Schelde' in Vlissingen en ie NV .Wilton-Fijenoord' te Schie dam gebouwde tanker voor Texa co is zaterdagmiddag om kwart over twaalf in Vlissingen gedoopt en te water gelaten. Dat gebeurde pittig door de echtgenote van de heer James W. Kinnear. een vice- president van Texaco, die belast is met de leiding van Texaco's .Sup ply and Distribution Department'. Het schip .Texaco Brussels' verdween kort na het breken van ie champagnefles letterlijk in de mist die boven de werf hing. Het was voor het eerst, zo vertelde de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie later, dat een der gelijke samenwerking in dit veld plaats vond tussen de werven. ,Het resultaat was nog niet altijd, zoals wij beiden wilden, maar de goede wu en de goede samenwerking was er*. Afgelopen donderdag werd in Schie dam gedoopt de .Texaco Rotterdam' De .Texaco Ghent' het tweede schil van de serie van drie, dat bij de KMS werd gebouwd, ligt momenteel op d< Scheldepoortwerf ln Vlissingen-Oost Over ongeveer veertien dagen ls het schip geheel gereed. Omdat het zal wor den ondergebracht bij de Engelse vloot van Texaco, in plaats van de Ameri kaanse zoals aanvankelijk was voor- VLIS SIN GEN Een paar minu ien na de tewaterlating van de Texaco Brussels' zaterdagmiddag in Vlissingen was van deze tanker niets meer te zien. Het schip ver dween compleet in de mist. Alleen de mannen aan het eind van de helling konden later vertellen dat de tanker echt te water was ge laten. Foto PZC) zien, moeten enkele inwendige verande ringen worden aangebracht om te kun nen voldoen aan enkele anders getinte Britse voorschriften. De .Texaco Ghent' zal waarschijnlijk nog deze maand in dienst worden gesteld. De .Texaco Brus sels' zal mei dit jaar worden overgedra gen. De .Texaco Rotterdam' moet maart dit jaar in dienst komen. Wat de samenwerking tussen de Rot terdamse en de Vlissingse werf betreft: .De Schelde' heeft het scheepsbouwge- deelte en .Wilton-Fijenoord' het ma- chinebouwgedeelte ontworpen en gete kend. De bestellingen van materialen en apparatuur werden gezamenlijk bij de zelfde onderleveranciers geplaatst. De twee bij de Vlissingse werf gebouw de tankers zijn volkomen gelijk. Ze zul len worden gebruikt voor vervoer van diverse soorten, vuile' en .schone' aarö- olieprodukten, vooral .agressieve' la ding hetgeen vele extra veiligheidsmaat regelen met zich brengt. De lading gaat vooral naar kunstmest, plastic- en verf- fabrieken. Na deze twee tankers heeft De Schel de nog vier schepen te bouwen: Rus sische viskoelschepen, die daarmee de seriebouw van deze gespeciali seerde vaartuigen (voor dezelfde op drachtgeefster). bij De Schelde op totaal tien brengt en waarvan net eerste schip al op de helling staat. Het laatste schip zal waarschijnlijk in 1969-1970 worden opgeleverd. steem. De werktuigkundige kan zonder op te staan de meeste noodzakelijke handelingen verrichten. Van de brug af kan eveneens worden gemanoevreerd, zonder tussenkomst van de machlneka- Tot de aanwezigen behoorden burge meester drs D. Roemers van Vlissin gen en ir. J. E. Woltjer, directeur van Wilton-Fijenoord. In het Scheldekwartier voerde tijdens een koude lunch als eerste het woord de heer Hupkes, die onder andere wees op het in februari vorig jaar afgebran de Scheldekwartier en op het feit. dat in deze hal in de jaren dertig vlieg tuigen werden gebouwd door de KMS. Hij herinnerde er ook aan, dat Je dok constructie van een Amerikaans patent is. waarvan De Schelde licentiehoudster is. Dit dak is het eerste van deze Ame rikaanse makelij in ons land. Automatisch De tewaterlating werd met muziek opgeluisterd door .Ons Genoegen'. Er was bijzonder veel belangstelling voor de stapelloop van de 22.200 tons (dead weight) bijzonder geautomatiseerde tan ker. De automatte betekent ook minder bemanningsleden, zoals in de machine kamer. waar dat al zo'n zes man scheelt. Het totaal aantal bemannings leden is nu 36 tot 38. In de machine kamer is een centraal bedienlngssy- Bromfietser lag bewusteloos in de sloot AXEL. In de nacht van zaterdag op zondag la ln de sloot langs de oude Zeedijk te Axel de bromfletsberijder VV. W. D. uit Sint-Jansteen ln bewusteloze toestand aangetroffen. zyn motor liep nog en het licht van de bromfiets brandde. Dokter W. G. C. Kok uit Axel verleende medische hulp en liet D naar het Sint- Liduinaziekenhuis te Hulst overbrengen. Daar biedt dat het slachtoffer een her senschudding en vrij ernstige verwon dingen aan het hoofd had opgelopen. D. is in het ziekenhuis operatief behandeld. Men neemt aan, dat D. op de Oude Zee dijk door de dichte mist in een flauwe bocht is misleid. TERNEUZEN De plannen van de Terneuzense brandweer om een jeugd- korps op te richten zijn weer een stap dichter by hun verwezenlijking. Niet minder dan 27 jongelui, in leeftijd variërend van 14 tot 16 jaar, gaven zich zaterdagmiddag in de brandweerkazerne op als toekomstig lid. Daaruit wordt een jeugdbrandweer van 18 tot 20 man geformeerd- Brandweercommandant C. J. van Strlen toonde zich bijzonder tevreden. De oorzaak van deze onver wachte animo zocht hij voor een belangrijk deel in de branden van de laatste tijd, die vanzelfsprekend ook heel wat jeugdige belangstellenden trokken. Voorlopig zal men de groep, die zich aanmeldde als lid na kunnen de leden van de jeugdbrandweer meedoen aan brandweerwedstrij den. .Voor het grote werk komen ze pas ln aanmerking wanneer ze 18 zfln. de minimumleeftijd', aldus de heer Van Strien. Hij hoopte dat te zijner tijd veel jeugdige brandweerlieden de overstap naar het .volwassen' korps zullen maken. Dat ontplooit in deze maanden trouwens toch acties ledenwerfactlviteiten. Een recente actie leverde 15 nieuwe krachten op, die na een opleidingsperio de allen zullen worden ingezet bij de brandbestrijding. leeuwse Griep De man kon er op wachten. Om dat het al na zessen was, had hi) zojuist voet gezet in een voor hem vreemde apotheek, waar een vrien delijke Middelburgse dame het re cept in ontvangst had genomen. Ze had hem met een glimlach naar een zitbankje verwezen en van hieraf had hij na een fraai uit ziekt op de juffrouw, die aller lei beredderde met flesjes, pot jes en fijne weeginstrumenten en zo de cryptische mededelingen van de arts omzette in een concreet, tastbaar meaicijn. Uit de rijen stopflessen, die de lange boorden achter de juffrouw vulden, koos zij, met een voor het oog wat luchthartige wille keur, zo nu en dan een exem plaar uit en het dan, na zorg vuldige voorbereidingen, een ge ring 'deel van de inhoud op het weegschaaltje neer. Toen dit ritueel een einde vond, had de man er nog lang niet genoeg van. Hij veerde op en wees verschillende flessen aan: doet u nog maar wat van deze ook een beetje uit die met die mooie kleur, alsof hij zir.h in een medisch doe het-zelf centrum bevond. De juffrouw was er niet van on dersteboven. Ze lachte maar eens wat met diezelfde glimlach, waar mee ze de man op het bankje had geplaatst. Met .dat is twee dub beltjes voor het flesje" mocht hij er weer af hij had z'n tijd braaf uitgezeten, als een klein maar dankbaar publiek, dat men be minnelijk vergeeft als hel zich eens een keer met de voorstelling bemoeit. VLISSINGEN Ten onrechte is zater dag in het artikel over het zwembadplan van Vlissingen gesteld dat Middelburg en Vlissingen het niet eens konden wor den over de plaats van een gezamenlijk zwembadproject. De reden voor het niet doorgaan van het gecombineerde plan was een andere: de urgentie woog voor beide gemeenten niet even zwaar. Mid delburg heeft reeds de beschikking over een goed bad, terwijl Vlissingen slechts een zeer bescheiden accommodatie aan het Kanaal door Walcheren heeft. Daar entegen heeft Middelburg een schreeu wend tekort aan sportvelden, terwijl Vlissingen een redelijk voldoend aantal velden heeft. Ds J. van der Vlugt (ex-V rouwenpolder) overleden In de ouderdom van 86 jaar is vrijdag nacht overleden ds J. van der Vlugt te Bloemen daal. emeritus-predikant van de Ned. herv. kerk, die van 1906 tot 1909 predikant is geweest te Vrouwenpolder. Daarna heeft hij het ambt vervuld te Nieuw-Bulnen en Nieuw-Stadskanaal. Van 1922 tot 1944 was ds Van der Vlugt als geestelijk verzorger verbonden aan de psychiatrische inrichting .Vrederust' te Bergen op Zoom. In 1944 ging hij om gezondheidsredenen met emeritaat. Na een rouwdienst In de Ned. herv. kerk te Nieuw-Stadskanaal, dinsdag om twee uur. zal de teraardebestelling om half drie plaatsvinden op de begraafplaats van de hervormde gemeente. de samenwerking band in en op de ontwikkeling rond de Westerschelde. .Texaco weet er alles van, want zij heeft Gent gekozen voor een moderne raffinaderij', zo zei hij. Ook wees de Schelde-directeur op de Schel depoortwerf mogelijk van belang voor schepen die naar Gent zullen va ren. De voorzitter van de KMS-directie bleek vertrouwen te hebben in de dollar, hoe wel Amerika moeilijke tijden tegemoet heer Hpukes wees verder op het be lang van samenwerking in de Neder landse scheepsbouw en noemde daarbij met name die tussen KMS en Wilton Feijenoord voor de Texaco-serie. Ver volgens overhandigde hij mevrouw KI11- naer het tewaterlatingsbljltje en een broche bezet met briljanten. De heer J. I. Mlngay ook een vice-president van Texaco bood haar een armband aan. Burgemeester Roemers, die de d oops ter een historische kaart van Vlissingen aanbood, zei nog iets over de industrlë- Ie ontwikkeling rond de Westerschel- de, in de wat nlj noemde zustersteden Vlissingen en Middelburg en in Ter- VARA-HEARING IN VLISSINGEN KLEIN SUCCES (Van onze rtv-redacteur) VLISSINGEN De VARA heeft aangekondigd langs nieuwe we gen naar een rechtstreekse band tussen kijkers en luisteraars ener zijds en programmamakers an derzijds, te zoeken en heeft naar het zich laat uanzlen dio weg ge vonden. Zaterdagmiddag werd in Vlissin gen een eerste proefballonnetje er meer ballonnetjes, verspreid over het land zullen worden op gelaten want zoals programmalei der Jan de Troye aan het slot van de middag zei: ,Het is best bevallen. Het was wel niet razend druk, maar in elk geval genoeg lijk'. Co de Kloet zei het iets anders: ,We hadden gedacht dat we de hele middag zouden kunnen zitten kaarten, maar het is er niet van gekomen'. Razend druk is het be paald niet geworden en de VARA heeft ook niet veel nieuwe leden moeten inschrijven. De gehele zaterdagmiddag door Is echter een regelmatige aan loop geweest van mensen die gek genoeg meestal geen aan merkingen hadden, wel met de held. ,Ik zie die man zo dikwijls op de buis en nu ben Ik benieuwd hoe hij er in werkelijkheid uit ziet', is hoogstwaarschijnlijk wel de voornaamste drijfveer voor een bezoek aan VARA s bonte zater dagmiddagtrein geweest. Reportageman Henk van Stlpri- aan: ,Vait me reuze mee. Je moet niet vergeten dat het voor die mensen een vrije zaterdagmid dag is Ze kunnen dan lekker gaan winkelen of gewoon thuiszitten. Wat zouden ze hier nog voor de deur gaan staan dringen. We die Phii Bloom van de VPRO dan zeg ik: Geef mij de VARA maar, Maar wat zien >k De laatste keer dat ik Mies en scène opzet komt me daar oók al een filmpje met een blote dame in voor. Kan dat nou niet wegblij ven meneer? Dat ls toch niet ori gineel'. .Meneer, ik vind de VARA goed maar de ondertiteling van de films gaat te vlug'. .Bent u nou meneer Van Stip- riaan? Ik ben al dertig Jaar lid en ik heb u nog nooit gezien'. Opvallend was dat er aan het eind van de middag al meteen gezegd kon worden welke vraag nu het meest gesteld was. Dat was: Kan .Uitgerekend', de consumentenru briek. niet wat langer duren. Ger- rit Eerenberg, de man aan wie deze vraag uiteraard het meest werd voorgelegd, heeft overigens geen boze middenstanders of fa brikanten te woord moeten staan. ,Bij Dorus op schoot' wil men ten faveure van 't jongere kijkerspu bliek wat vroeger. De brass-band- muziek moet volgens één onte vreden lid van de zaterdagmorgen tje werkt. Er moeten natuurlijk meer voetbalwedstrijden zowel voor de mikro als voor de ca mera Muzieklessen op de tv ls een verzoek dat meermalen ls gedaan. Men wil ,Zo is het' te rug en een vraag die de VARA- medewerkers nog echt eens diep gaand zullen bespreken is .Wan neer wint mijn vrouw nou einde lijk eens de VARA-puzzel?' Foto: VAR A-contactpunt jes in Vlissingen. Ellen Blazer (,Ui?) en oud-Vlissinger Adri van Oor schot spreken vanuit hun linkse' tafelhoekjes met een VARA-be- langstellende. Ellen Blazers rech terarm rust op een krant met de kop: ,De jonge artiesten willen kort leven'. (Foto PZC) en aanmerkingen conclusies trachten te trekken en er het no dige VARA-voordeel mee te doen. 10 Regi Conclusies Bloot Er kwamen de nodige gekke vraagjes los. Waarom doet de VA- De VARA-medewerkersstaf die zaterdag in Vlissingen was. is al gemeen van oordeel, dat het ini tiatief voortgezet en vervolmaakt zal worden. Het past uitstekend in het kader van de algemene pzet. die van de band tussen leden en programmamakers de band die bindt moet maken. Een eerste troef daarin was de geheel vernieuwde VARA-gids en ae re clame die daar omheen Is ge maakt. De tweede stap ls de te lefonische enquête die .Achter het nieuws' nn elke uitzending houdt en als 3e kwam de boven gesig naleerde medewerkersactie uit de bus. Aan het eind van de toernee door Nederland, die na het Vlissingse aanvangasucces ongetwijfeld zal volgen, zal men uit ae vragen, op Vlissingen ls overigens niet zo maar zonder meer als startplaats gekozen. De VARA-mensen ma ken er geen geheim van dat het min of meer was ter ontloping van het verwijt dat men altijd in het centrum zit te drenzen. Boven dien is Vlissingen een hechte ves te van PvdA, NW en VARA. die hun krachten op de eerste plaats reeruteren uit de leden van de ANMB. Belangstelling van deze stad voor de VARA-zaak was dan ook wel te verwachten. Bovendien durft men vanuit Vlissingen in de gewestelijke VARA-vergaderingen nog wel eens de mond open te doen, ook als men het ergens niet mee eens is. Met de eensgezindheid viel het zaterdagmiddag allemaal best mee. Alleen hopen we voor de VARA dat de vrouw van die ene meneer nu eindelijk eens de puzzel wint. trekpleister voor mensen die het nog eens over vroeger wilden heb ben. Jt»n de Troye. Bas Roodnat. Max van Gijn, Wim Hoogen- dOOrO, Ellen Blazer, Co de Kloet. Joop Koopman, Henk van Stip- riiian, Gabri de Wagt. Gerrït Ee renberg, Joop Söhne en Piet te NuyI. Herman WIgboId, die ook zou komen, zat zaterdagmiddag merkwaardigerwijs In een radio programma en enkele jeugdige meisjes, die speciaal voor Koo« Postema waren gekomen moest tot Ieders spijt worden verteld dat ook Koos er niet was. Zijn vrouw was namelijk jarig. Zij tenslotte nog vermeld dat drs D Roemers, burgemeester van Vlissingen met zijn echtgenote ter opluistering aanwezig was en dat Adri van Oorschot ook zijn vader, oud-wethouder en statenlid L. P. van Oorschot aan het inlich- tlngontafeitje kreeg. Oude kaart neuzenT .WIJ hopen, dat het Franse concern Péchiney zal komen to het Sloe', aldus de heer Roemers. GOES De rijkspolitie te water heeft zondagmiddag op de Oosterschelde twee gezinnen vier volwassenen «n drie kinderen, waarbij een vier weken oude baby geholpen aan een dokter, bn- j en andere etenswaren. De ge- ..aren In moeilijkheden ge*omen door de dichte mist. Hun schip, het motorschip Comb! (800 ton) lag naast de zandzuiger Rival. De opvarenden van de Combi waren al enkele dagrtn niet naar de wal geweest, omdat er niet kon wor den gevaren. Van de .Rival' vroeg men zondagmid dag om vier uur per mobilofoon om een dokter voor de Combi. Belde oche- ter hoogte van het Sas van .ter E. C. Facee Schaeffer uit Kapelle voer op do RP 18 van We- meldtage uit om de vier weken oude zuigeling en zijn moeder het helpen. De RP 18 spoorde de .Combi' met de radar op en leverde er behalve de dok ter een flinke hoeveelheid levensmidde len als brood, vlees, melk en voedsel voor de zuigeling af De .Combi' ls ei gendom van zandwlnnlngsbedrljf Ver- schoors NV in Rotterdam. Grootmoeder en kleindochter bewusteloos door kolendamp OOSTBURG In haar woning Volder straat 2 to Oostburg Ir zaterdagmor gen de 66-jarige weduwe mevrouw M. de Rijko-Rlemens door kolendamp vergiftiging bewusteloos aangetroffen. Gekleed ln nachtgewaad lag het slacht offer in de kamer op de vloer. Haar 8-jarige kleindochter M. Folmer uit Schoondijke, die bij haar logeerde lag eveneens bewusteloos in de gang. De melkbezorger W. Riemens uit Oost burg, die om ongeveer 10 uur aanbel de en geen gehoor kreeg, zag het kind ln de gang liggen. De ijlings gewaar schuwde politie forceerde de deur. Zo- KUNST Middelburg, concert- en gehoorzaal. Un de serie concerten die het Neder lands Studenten Orkest gedurende de maand januari in Nederland geeft, kwam Middelburg na het openingscon cert in Den Haag vrijdag als tweede tad van optreden aan bod. Vooraf- •aande aan deze en nog komende pu bliekelijke optredens doorstonden de mu sicerende studenten de traditionele, twee weken durende nieuwjaarsretraite in de Ruïnekerk van het Noordhollandse Bergen. Een in afzondering van Je bui tenwereld doorgebrachte werkperiode, gedurende welke dirigent Jan Brussen voor de vijftiende achtereenvolgende keer voor de opgave gesteld werd om een ad hoe samengesteld ensemble van jonge muzikale dilettanten tot een hech te eenheid te smeden. Een uitsluiten de hantering van vaktechnische be kwaamheden zou hem In de realise ring van deze moeilijke taak niet ver gebracht hebben. Het instrueren van een lekenorkest vergt van een dirigent meer dan een tot op het virtuoze af beschikken over dergelijke kwaliteiten. Een onderstreping van deze uitspraak leverde enige jaren geleden Bernard Haitlnk. die. geplaatst voor een identiek gelegenheidsensemble als het Interna tionale Jeugd Orkest van de .Jeunes- ses Musicales', op bepaalde, waarschijn lijk meer psychologische dan muzikale punten, de greep op de jeugdige musici miste. De leider van een jeugdorkest, en dit geldt misschien des te klem mender voor de dirigent van een tel- dient namelijk, in de beste zin van het woord, in belangrijke mate 'n jeugd leider te zijn. Niet ten onrechte spreekt het (keurig uit gevoerde) programmaboekje over de va derlijke rol die Brussen zich over zijn musicerende studenten ln de loop der jaren toebedeeld zag. In deze rol kan een meeleven en zelfs, zij het niet al tijd mogelijk meegaan met de ideeën van de jeugd, naast een op zijn tijd gepaste strengheid, borg staan voor een meer dan welwillende respons aan ds zijde van de Jongeren. Een grote wel willendheid ls evenwel niet voldoende om een gezamenlijke muzikale presta tie te leveren die de toehoorder vol ver bazing recht op zijn stoel doet gaan zit ten. Een groot deel van de musiceren de zonen en dochters van Brussen (ia- ten wij het beeld van zijn vaderschap over het orkest uitwerken) zou daar toe primair een, gelet op de aard van de uitgevoerde werken, grotere techni sche vaardigheid hebben moeten tonen dan wij vrijdag hieromtrent constateer den. De omvangrijke bloemlezing uit de verschillende studentenorkesten die het Nederlands Studenten Orkest is, viel te oordelen naar de Middelburgse ver richtingen, dit jaar minder gelukkig uit dan in voorbije jaren. Het vorig jaar irijk voor de dag komende en semble, zag nu meer dan de helft vaa zijn toenmalige musici vervangen door een nieuwe aanwas, hetgeen streven naar een orkestrale homogeniteit door Jan Brussen zeker bemoeilijkt zal heb ben. Des te meer bewondering mogen wij dan uitspreken voor deze vakdiri- 5;ent geboren Jeugdleider, die laar op aar, bovengeschetste hinderpalen ten >nge HgPjHHI spijt, zijn jonge mensen zij het niet bij voortduring tot voortreffelijke, in elk Eeval tot appreciabele muzdeklnterpre- itles wist te Inspireren. prograr ran net Ne wel de grootmoeder als de kleindochter werden direct in de bultenlur'-* bracht De Oostburgse arts G. de Bruijckere liet belden per ambulan ce naar het St Antonlusziekenhuia te. Oostburg vervoeren. De toestand van belden is redelijk. Vermoed wordt dat De Rijke 's morgens bij het binnenkomen vaai de woonkamer door de kolendamp is bevangen. Het klein dochtertje heeft waarschijnlijk de groot moeder horen vallen. Toen zij naar be neden ging om te gaan kijken wat er aan de hand was, kon zij niet verder komen dan de gang. Afscheid van da De Neeling te Zuidzande ZUIDZANDE Voor een tot dc laat ste plaats bezette kerk heeft zondag middag de hervormde predikante da H. B. de Neeling te Zuidzande afscheid genomen van haar gemeente. ZIJ zal vol gende week zondag worden bevestigd als predikante voor Hulst en Hontenis- se. Bij dit afscheid koos da De Neeling, die in Zuidzande werkzaam was als vi caris, de tekst Jesaja 46:4. Aan de dienst verleendem medewerking het jeugdkoor, het dameskoor, de zondagsschool en de trompettist J. Legrand. De scheldende voorgangster werd toe gesproken door achtereenvolgens de con sulent ds T. A. C. van Drunen te Oost burg, burgemeester Ph. de Wilde na mens de burgerlijke gemeente, ds Pak- sy te Oostburg namens de recreatie commissie, ds Pr aas, vrij evangelisch predikant te Breskens, rector Verdur- men. namens de patiënten van net Oostburgse ziekenhuis, ds W. Luuring, namens het ziekenhulspaatoraat, me vrouw D. Kramer, die de jeugd van Zuidzande vertegenwoordigde en de heer P. Moll, president-kerkvoogd en verte genwoordiger van het kerkbestuur. Na afloop zong men gezamenlijk gezang 117: 2 en 4. In do consistorie konden de gemeenteleden persoonlijk afscheid nemen van da De Neeling. Ais openingsstuk van het .Variaties en thema' door Bertus van Lier. Een werk dat afweek van de tra ditionele gang van zaken door het the ma (,Io Vivat') na een reeks daaraan voorafgaande variatie-achtige toespelin gen, voor het slot te bewaren. De moei lijkheidsgraad van deze compositie lag beduidend boven de eisen die aan een dlllettantenorkest gesteld mochten wor den. Het Nederlands Studenten Orkest beet zich met groot enthousiasme tn de op een verruimd-tonale basis rusten de partituur, die een aantal reminiscen ties opriep aan werk van onder meer Richard Wagner (tweede deel, zowel in harmonisch als ln orkestraal opzicht), Marius Flothuis (vooral het eerste deel riep diens boeiender .Symfonische Mu ziek' voor onze geest op), Matthijs Ver meulen (polymelodische klankverdich* ting, bijvoorbeeld in de finale). Naast fraaie fragmenten (de kernachtige matische gegevein ln het eerste deel) konden deze vaak in klank dichtslaan de .Variaties en thema' (onder andero In net onbevredigende, door de reeda eerder gesignaleerde opeenstapeling van melodische curven te statische slot, dat een geestige pointe had) ons bij een eerste kennismaking niet geheel vol- Ada Brussen (leerlinge van Phia Berg hout) en Paul Verhey (leerling van Hu- bert Barwahser) tekenden voor ae so listische bijdragen in Mozairts beken de ^Concert voor harp, fluit en orkest'. Zij excelleerden elk op hun instru ment én in hun vrijwel vlekkeloze sa menspel, dat jammergenoeg in het ron do door een te voorzichtige aanpak van de dirigent niet spits genoeg opgevan gen werd door het van toen af op een wat rommelig repetitieniveau spelend orkest. Het orkest dat merkwaardiger wijs ln het eerste deel van Mozarü, voor lekonmuzlkanten uitermate gevaar- lljke, concert een werkelijk adembene mende prestatie geleverd had. In Schumanns prachtige eerste sym fonie was Jan Brussen, alle heftigheid in gebaren-en zelfs in spreek-)taal ten spijl, helaas niet meer Dii machte om dit speelpell opnieuw te "bereiken. De exactheid verdween (eerste thema van het .alegro molto vivace',) aarzelingen en onzuiverheden doemden op 1 onder andere In de overgang tussen de in leiding en het hoofdthema); in "het .scherzo' werd het klankeven wicht tus- .-•en de verschillende orkest groepen op gevaarlijke wijze verstoord. Zou de fac tor vermoeidheid (twee weken lang in- tans studeren) hier een rol gespeeld kunnen hebben? Een stampvolle concert- en gehoorzaal reageerde spontaan op het gebodene; dirigent Jan Brussen werd door zijn musici met een lauwerkrans gehuldigd. Na afloop was er een gezellige ont vangst ten stadhulze van Middelburg. VERWACHT. MIST Op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking en overwegend droog weer. Meest zwakke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of Iets hogere. ZON EN MAAN 23 januari Zon op 08.34 onder 17.10 Maan op 02.02 onder 11-33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2