EN JOKE SCHRIJVER ROERT DE TROM GESTREEPT DE MODE IN KORTE ROK STAAT NOG STEEDS STERK VAN EN VOOR HAAR mm AAN DE VOORAVOND VAN .PARIJS' Zaterdag 20 januari 1968 zaterdagnummer T BESTE VAN SOUSTENCONCOURS SOUBURC GOES Het meisje van wie één der beste Nederlandse tamboers, de heer Martin Snijders van de militaire kapel verleden jaar heeft gezegd: ,Een vrouw met zo'n slag heb ik zelden gezien', woont in Goes. Het is de blonde 20-jarige Jo ke Schrijver, typiste op het kantoor van de ZLM in Goes. Joke trommelt. Zij is een van de beste tamboers in Zeeland. Ver leden week zaterdag werd in Souburg voor de tweede maal ln de Zeeuwse geschiedenis een so- llstenconcours voor tamboers en hoornblazers ge houden. Evenals vorig jaar bleek Joke Schrij ver de beste deelneemster. Het hoeft niet persé de beste tamboer te zijn die hier uit de con coursbus komt. want ouderen doen eigenlijk niet mee Men veronderstelt dat ze dat liever niet doen: uit angst voor de kwaliteit van de jeugd? Hoe dan ook, goed is ze in ieder geval. Joke Schrijver... Amper negen 'jaar oud werd ze lid van de Goese harmonie .Euphonia.' waar haar vader instructeur is. De familie had al van ouds her connecties met .Euphonia,' dus die keuze lag voor de hand. Ze begon de kleine trom te roeren, liep door de Goese straten, nog op witte sokjes. Probeerde later ook klarinet te spelen, maar de kleine vingertjes hadden nog wat moeite om de gaatjes helemaal te bedekken en daarna wijdde ze zich helemaal aan de trom. Zozeer zelfs dat er van school weieens klachten kwamen dat ze het wéér niet kon laten! De banken moesten het vroeger ontgelden nu is het 't bureau of de zij kanten van de schrijfmachine. .Daar krijg ik dan wel steeds commentaar op.' zegt de Goese die haar hart aan de trommel en de trommelmuziek heeft verpand. TROMMELAFREN Ze Is een vurig bewonderaarster van de .Trom- melaere van Roesendaele.' de Roosendaalse drum band onder leiding van de heer W. Laros. Met de hoogtepunten van zijn composities, door vader C. Schrijver bewerkt, behaalde zij op het Souburgse solistenconcours haar eerste prijs met lof. Ze heeft van één van de leden van deze band een grammofoonplaat gehad. .Geweldig is die, we draaien 'm ontzettend vaak. Ik kan alle marsen zo meespelen, ik heb ze allemaal zo bfl die plaat geleerd' méétrommelen op tafel! .Die jongens daar zijn stuk voor stuk goed,' zegt ze en haar vader knikt instemmend. Eén van de grote wen- «en van Joke Schrijver is ook: meespelen in zo'n goede band, maar het commentaar van de heer Laros op een opmerking van Joke in die richting was: ,Met vrouwen us niks te beginnen.' De trom- melaeren zijn dan ook allemaal van de andere lekse. BROODPLANK Het rommelt en roffelt nogal eens in huize Schrij ver. De heer des huizes kan een goede roffel weggeven: hij is vroeger drummer van een dans- orkest geweest, speelt verschillende andere in strumenten en is dus instructeur van .Euphonia Mevrouw Schrijver, die dus heel wat gewend is, heeft voor het solistenconcours weieens verzucht dat ze blij zou zijn als het voorbij was: toen Joke ervoor ziek was. werd er 's morgens, 's middags en 's avonds geoefend. Net zoiang tot iedere kor te en lange roffel was wat het moest zijn. Nor- meel gesproken is het wat rustiger. Dan trom melt Joke twee avonden in de week elders en wordt thuis de broodplank gehanteerd. ,Op de achterkant gaat het reuze goed en dat maakt niet zoveel lawaai.' Soms trommelt ze op een klein trommeltje van het drumstel van haar vader Vorig jaar deed ze het daar op het concours ook mee, maar deze keer was het verplicht een trommel aan handeleer te dragen, dus werd het een gewone kleine trom van de vereniging. Ze heeft er zelfs geen, een kleine trom kost al gauw bijna tweehonderd gulden! En trommelen kan ze toch wel. Vroeger deed ze het op schoolavondjes van de mulo. later heeft ze een poosje in een ac-. cordeonclubje gedrumd, maar: .dat voetenwerk vind ik wel moeilijk.' De drumband van .Euphonia' (IS leden, de hele harmonie heeft 25 leden) kan er als geheel overi gens ook wat van: dit jaar komen ze op concour sen in de ereafdeling uit! En dit tot groot ple zier van vader en dochter, die zich ook heeft op geworpen als instructrice van de kleinsten. ,Ik heb er nu een hele steun aan,' zegt haar vader. CONCOURSFN r-.um hebben, ik niet.' Er is weieens over ge dacht, maar die studie vergt nog altijd vijf jaar en het is er in ieder geval nooit van gekomen. En omdat er aan de Zeeuwse muziekschool ook geen opleiding voor slagwerkers beskaat. houdt ze net voorlopig op .Euphonia.' Natuurlijk hoopt ze dat er elders in den lande méér solistencon coursen komen. Er wordt in heel Nederland geen landelijk solistenconcours gehouden. Souburg heeft wat dat betreft een uniek muziekgebeuren onder de waakzame vleugels van .Vlijt en Vol harding.' Dat concours. ,Ik was verschrikkelijk nerveus. Vorig jaar trad ik eerst in een duo op en pas later in een solo. nu was dat andersom. Het heeft géén invloed op het spelen gehad, dat niet." Het gin? daar in Souburg vorige week zaterdag voor het lekeoor ongelofelijk en onnavolgbaar snel. Een roffel en het paradidle Een Ameri kaans woord voor het accentueel slaan) leveren geen moeilijkheden meer voor haar op. Toch haal de ze niet 8 punten voor een perfecte uitvoe ring. Ze kreeg voor twee afdelingen een tien, voor de andere een negen. Het commentaar was: .Goede wijn behoeft geen krans.' Dat vindt ze jammer. Het ging bijzonder goed, op één klein aarzelingetje na. (Haar vader hoorde het. maar hg is dan ook een vakman bij uitstek). .Als er iets niét goed aan was. hadden ze het moeten becommentariëren, maar ja. vooruit maar!' Vol gens Joke Schrijver, die nu dus ook een groepje leerlingen onder haar hoede heeft, haal je de mensen met aanleg er na een paar weken zo uit. M. C. VUIJK Waar maar even getrommeld wordt in de omge ving is de familie Schrijver aanwezig. Trouwens, als het even kan. is Joke Schrijver dit jaar ook in Delft om de .Taptoe Delft' van zeer nabij mee te maken. Andere hobby's en interessen zfln be- nalve zeevarende verloofde die misschien een echte bongo uit de West meebrengt, lezen (de tectives en romans) en naar andere muziek luis teren. Sammy Davis' bij voorkeur'. Verder jazz en ook wel klassieke muziek. Via de televisie ziet ze weieens een concert van het Kunst- maanclorkest. Een kolfje naar haar hand: .Daar staat een blond meisje achter het slag-werk. Dat lijkt me ook machtig en dat zou ik ontzettend graag' willen doen, maar die zal wel conservato- .De rest is oefening en nog eens oefening.' Zelf had ze het voordeel dat de liefde voor de trommel er met de paplepel werd Ingegoten. De heer M. C. Vuijk, instructeur van .Vlijt en Volharding.' van St-Caecilia en van ,Ons Genoegen', zelf tamboer van het korps mariniers zegt er dit van: ,Er zjjn meerdere systemen van slaan: de kilasiseke manier van de marinierskapel en een nieuwe van het .Teesinksysteem'. De laatste heeft veel moeilijkheden, zoals de vlamroffel, niet. Joke Schrijver beheerst het Teesinksysteem goed, en heeft daarmee op het concours een eerste plaats gehaald. Nummer twee speelde volgens het klas sieke systeem, ik vraag me of af Joke Schrijver dat ook beheerst. Maar hoe dan ook: ze is goed en in haar klinkt het goede instructeurschap van haar vader door'. Geel en oranje geven de vrolijke noot aan dit gestreepte skipak in vier kleuren van Michèle Rosier. Het materiaal is een matelassé van nylfrance-taffetas met een effect dat aan een grove visgraat doet denken. Pak en bijpassende pet vertonen niet alleen gele en oranje, maar ook zwarte en zandkleurige strepen. Het jack heeft een kol en raglanmouwen, valt tot op de heupen en wordt met een tweedelige ritssluiting gesloten. Onder de kniebroek: grove wollen kousen in een van de kleuren van het pak. ADVERTENTIE oiiwruivnnEHHl uw handen vragen erom Parijs staat aan de vooravond van de grote modeshows voor voorjaar en zomer 1968. Komende week beleven de collecties van een aantal grote figuren uit de Franse couturewereld de première. Die collecties kunnen nog voor spectaculaire verrassingen zorgen, maar ingewijden in de modewereld verwachten niet dat eventuele surprises de roklengte zullen betreffen. De langere rok die het tijdens het wintermodeseizoen niet heeft .gehaald', zal het komende voorjaar zéker niet redden, is de algemene verwachting. Korte rokken dus. die in lengte waarschijnlijk weer zullen mini en hyper-mini voor de jonge en zeer jonge meisjes, tot boven of op de knie voor de vele tienduizenden die zich niet tot het dragen van mini geroepen voelen en toch .met de mode willen meedoen'. Dat laatste lijkt op het ogenblik gemakkelijker dan ooit. Er is zoveel dat .in' is op mode gebied en het chapiter van de roklengte geeft zoveel vrijheid dat het gangbare modebeeld op het ogenblik heel wat minder star en eenvormig :s dan enkele seizoenen geleden. De vrouw en vooral de jonge vrouw, lijkt zich n:et meer zo druk te maken om een bepaald silhouet en een zekere roklengte die men haar vanuit de hoogste regionen der haute couture wil voorschrijven. Zij kiest, afhankelijk van haar leeftijd, datgene wat zij op een bepaald moment gek, fijn of prettig vindt om te dragen. Een instelling die het straat modebeeld aanmerkelijk levendiger maakt! PAAR GREPEN Uit de reeds gelanceerde confectiemodellen van de bekende Franse en Italiaanse modehuizen spreekt opnieuw een* duidelijke voorkeur voor de korte rok. De lengte varieert van enkele tot vele centimeters boven de knie voor jurken, robes-manteau en tailleurs. Broekrokken en broekjurken zullen zich waarschijnlijk evenmin laten verdringen in de komende voor jaarsmode. Een paar grepen uit de .prét-a-porter'-kleding van bekende Franse en Italiaanse modehuizen: broekjurken %-an garbadme met lage taille: lange overhemdblouses van genopte zijdeachtige stoffen op korte broekrokken van dezelfde stof; sportieve mantels van vezelkleurig gestreepte jerseys over effen jurken in een corresponderende kleur; nauwe broekjurken in mili taire stijl met biezen en epauletten in contrasterende kleuren: ensembles in een combinatie van effen en gedessineerde materialen waarbij de man tel omkeerbaar is. ie pict-u-pm tri tooi voor jam 1'JhS wille reversible ju* •■•ft klemt binnen znde gemaakt van een gedessineerde stof ia groen met nulmi in pon ii verwerkt. Mantel en jurl, hebben hooggeplaatste in ilv em m urn kleine klepjes en dwarsnaden. De modellen zijn iriehrt materiaal is een weefsel t an oilon en wol. Broek-ensemble voor komend voorjaai. bestaande uit een lange overhemd- blouse met lange mouwen op een wijde korte broekrok met lichtere rand. Het model is t on Cacharel, het materiaai U tergal-twill m marron met gele noppen .De broekrok is geplisseerd. Kleuren en kleurencombinaties- wit met groen, met marineblauw, geel of zandkleur met marron, v blauw, helderroze, rood en ivoorwit. wit met rood. felgeel .t met geel en marine- Muakten de gastvrouwen van de Olympische winterspelen in Greno ble 'n paar weken gele den bekend hoe zij de vele gasten tegemoet zouden treden een blauw stewardess-ach- tig mantelpak)nu was het de beurt knopen en een donkerblauwe hoofd- aan de Amerikaanse deelnemers. Zij zullen een donkerblauwe pantalon dragen, een rood jack met blauwe col. asymmetrische sluiting en witte band. Dat laatste naar het schijnt ook voor de heren-deelnemers. Ontwerp ster is de 20-jarige Karen Denise Saloomey uit Hew York. Horman HartweU. de couturier van koningin Elisabeth van Enge land heeft er zijn show met veel mi nt opzitten. Tijdens de show voor pers en genodigden was er enige hilariteit toen een mannequin Humbugeen roze gestreept pakje toonde, het jasje losknoopte en te laat bemerkte dat zij er geen blouse onder droeg. Ter wijl zij het jasje haastig weer dicht knoopte fluisterde de speaker zon der iets van verbazing te laten mer ken: JDat was een heel aparte lijn in de blouses'. JZen modebeeld' is de titel t an een tentoonstelling die tol en met 18 februari m het stedelijk museum in Amsterdam wordt gehouden. Nijve re mensen hebben de koppen bielk aar gestoken om alle fraaie en bi zarre facetten van ,mode" wat dat dan ook moge zijn uit te drukken. Deelnemers aan de tentoonstelling zijn Alice Edeling, Berry Brun, Maar ten van Dreven en Jan Jansen. Dat de mode terug wil naar de twintiger jaren is geen nieuws meer. Dat net zo radicaal gebeurt wél. Verleden week werd in het Londense Carlton-hotel de Maxi-hoedencotlec- tw voor 1968 getoond. De cloche was de ster van de show. HoogboUiga hoeden die namen droegen als jSpeak easy', Black bottom', .rag time' en JJonnie' en Glyde' oevrschadme den de ogen bijna helemaal. Hoeden hebben veelal veren (een veerpartif heeft dat dan opzij, baretten kregen een pompoen. Vilt was de meest gebruikte stof, gevolgd door stro en synthetische stoffen. Ouer de Olympische Spelen is nog niet zo veel nieuws te melden. Uil Hammarst Rand in Zweden komt het bericht dat de 16-jarige Zweedse Be- rit Salmonssons weieens bijzonder goed beslagen op de ijzige sneeuw zou kunnen komen. Bent is rodelkam- ploene (eenmansalede) en heeft zich duchtig op het komende evenement voorbereid. Regelmatig proberen vrouwen elk aar de loef af te steken. Mannen zeggen dat het. een eigenschap ts en stellen jaarlijks een lijst met- de best geklede vrouwen op om dat te bewijzen. Kolen op het vuur gooien. Enfin, het. heeft succes. Bekende en minder bekende dames, allen wel voorzien van kapitaal, doen een gooi om op de lijst te komen. Dit keer is de beruchte lijst opgesteld door Elea nor Lambert (toch een vrouwaan de hand van een opinie-onderzoek on der personen (dat zullen dan wél he ren zijn geweestuit de modewe reld. Nummer één is prinses Lee Radzi- will, de zuster van Jacqueline Ken nedy. Verder komen op de lijst voor Sophia Lor en als nummer negen, mrs Lyndon B. Johnson als nummer vijf (verleden jaar nog no. twee), mrs Henry Ford en natuurlijk twee da mes Vanderbilt. Het wachten is nu op het lijstje met. de slechts geklede vrouwen. De Engelse modeontwerper Ted dy Tingling heeft, zijn collectie tennis- kleding voor het komende seizoen gepresenteerd. Tijdens zijn show droegen de mannequins charmante recht op het hoofd staande hoedjes met. zonnekleppen; tijdens het spel zullen ze zeel afgaan. De pakjes zelf blijven (traditioneel) wit maar met een fantasie-rand. Behalve de korte rokjes komt ook de short weer te rug op het. tennisveld. Het internationale wolsecretariaat heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de kleedgewoonten van de Ja- prnise meisjes. Hieruit bleek dat ruim 90 pet de kimono niet meer dan zes dagen per jaar met inbegrip van het feest der jaarwisseling draagt. De overigen hebben in 1967 de ki mono geen enkele maal gedragen. De meeste Japanse meisjes zijn zo westers geworden dat zij niet eens meer iveten hoe zij een kimono moe ten aantrekken. De paar keer dat zn de kimono willen dragen moeten ze de hulp van hun moeders inroepen bij het kleden Meer aan tueehonderd jonge Ne derlanders hebben ontwerpen inge stuurd voor ren internationale mode- ontwerpwedstrijd. uitgeschreven door het Engelse olad .Sunday Times'. Van die ruim tweehonderd zijn er na een selectie tien deelnemers overge bleven. Uit deze groep van tien wordt, maandag de beste ontwerper of ont werpster gekozen die Nederland in f slotconcours (21 maart in Oxford) zal vertegenwoordigen. In de jury voor de Nederlandse finale zit mode ontwerper Frans Molenaar en Sophie i an Kleef. Frans Molenaar is tevens het Nederlandse jurylid in het slot concours. Op een receptie die hij dezer da gen voor beroemde meiisen uit de wereld der kunsten en letteren gaf, zag president De Gaulle ditmaal mei louter conventioneel geklede recep- tiegangers verschijnen. Voor het, af en toe waarschijnlijk lichtelijk ver baasd presidentieel oog verschenen onder anderen Brigitte Bardot (in een van haar geliefde pantalonkostuums zangeres Barbara (in een mantel van zwart apehaarj, en filmacteur Bel- mondo tin een nonchalante leren sport jasBrigitte, ,/k ben niet het type om in Chaneltailleur en nerts mantel naar een receptie te paan. maar een minirok wilde ik ook niet aantrekken. Het was voor mij een echt probleem. Tenslotte heb ik ge zegd. als de generaal mij uitnodigt is dat. omdat hij mij wil zien zoals ik ben, ,avec ma vraie personnaliié' Ik trek dus aan wat ik gewoonlijk draag'. Dat was dan een zwarte pan talon met zwart jasje vol goudgalon en met strepen op de mouwen, hef pak dat op het ogenblik het favoriete tenue van Bardot is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19