Dutch Swing College, ai 23 jaar populair Boek blijft - ondanks computer - voortbestaan Liberaal Beraad over vernieuwing ,DE MENS CENTRAAL STELLEN' EEN GOEDE RAAD Boeken in Florence Auto Krant Behandeling Misdaad Zender Flirt 10 PROWNVIXII Ï1IUW11 COURXNT ZATERDAG 20 JANUARI 1961 (ADVERTENTIE) De bandleider is ingenieur. Hij demonstreert dat nergens, want titels of .papiertjes' laten hem onverschillig. De bandleider heet Peter Schilperoort. Met een onderbreking van tweeëneenhalf jaar is hij sinds de bevrijding in 1945 de baas van de .Dutch Swing College Band'. Hij beschouwt de DSC als een instituut, dat vooral veel oude jazz liefhebbers grote muzikale vreugde verschaft. Dat instituut is ook in de omvang als een ernstige zaak opgevat. De .Dutch Swing College' was bedoeld als een conservatorium voor jazzmusici zo als het ook een tijd lang heeft gefunctioneerd. Niemand kon toen bevroeden dat de initiatiefnemers, die ook een kwartetje hadden gevormd, met dit kwartet roem zouden oogsten over de hele wereld. De jDutch' tijdens een openlucht- optreden in Groningen. Achter de microfoon Peter Schilperoort, de lei der van de band. Peter Schilperoort, 48 jaar, ziet nog geen einde aan de successen. .Numeriek ls ons publiek natuur lijk achteruit gegaan', zegt hij, ,maar de oude jazzliefhebbers zijn ge bleven en zelfs vermeerderd. Mis schien kun je het beschouwen als een vlucht uit de beat. De dixielandmu- ziek is niet dood. Een groot deel van de mensen die naar ons komen luisteren ligt qua leeftijd tussen de veertig en zestig jaar. Zij zijn bldj dat de muziek van de roaring twen ties' nog gespeeld wordt, dat wij dat nog doen'. Platenset Ook Phonogram is zich bewust dat de DSC gestalte geeft aan een mu ziekstijl die weinig meer wordt be oefend en dat dit gebeurt op een ■verantwoorde, authentieke manier. In mei dit jaar zal van de DSC een platenset uitkomen niet 24 nummers van de eerste geschiedenis tot nu toe. Peter Sehifperoort prijst zich gelukkig een aantal glasplaten te bezitten met opnamen die vlak na de oorlog zijn gemaakt. In dit album zal ook de beschreven geschiedenis worden gesloten van de DSC, ver lucht met een aantal foto's. Schilperoort: ,dit initiatief gaat Pho nogram veel geld kosten. Maar nu wij 23 jaar bestaan, achten zij de tijd aangebroken dat er iets com pleets van ons verschijnt'. Op de toon van de exacte weten schapper vertelt de lange bandleider uit welke omstandigheden het initia tief voor de .Dutcn' werd geboren. ,ln het begin van de oorlog studeerde ik al in Delft. In 1944-'45 zat ik sa men op kamers met Frans Vink Frans was een uitstekend pianist en ik speelde al gitaar en klarinet Wij hadden een mieterse samenwerking'. .Wij liepen met grootse plan nen rond. We wilden een in stituut oprichten voor jazzmusici. Dat bestond in Amerika ai jaren. Os car Petersen en Teddy Wilson zijn op dergelijke scholen begonnen. Op ADVERTENTIE onze conservatoria werd de jazz vol komen- genegeerd. Clandestien ga ven wij al les en ook later hebben we dat nog voortgezet. Inmiddels had zich een bandje gevormd, be staande uit Frans Vink piano, Tonny Niisser, die nu bij Toon Hermans zit, drummer. Henry Frohwean bas en ik gitaar en klarinet. Wij hadden een contract opgemaakt met de clau sule dat we op de dag van de bevrij ding in het openbaar zouden optre den. Dat gebeurde ook'. Grote hoogte Op 8 mei 1945 zaten we al te spelen op het Valkenbosplein in Den Haag. We maakten nummers van Elling ton en Benny Goodman. Drie we ken heeft dat geduurd. Toen kregen we een uitnodiging om te komen spelen in de Canadaclub in Apel doorn. Voor die job was een kwar tet niet voldoende. Het orkest dien de te worden uitgebreid'. ,We kregen Joost van Os erbij van de Swingpapa's, Billy Brant, die trombone speelde en Otto Gobius gi taar. Otto zit nu als journalist in Genève. Na een half jaar hadden we d'r genoeg van. Het orkest was inmiddels tot grote hoogte geste gen. We gingeh ons specialiseren m dixieland en zo ontstond de JDutch Swing College Band'. Nu zijn er een heleboel mensen die de oprichting anders willen propageren uit senti mentele overwegingen'. ,Toen ik in 1958 bij Fokker zat als werktuigkundig ingenieur, was Joop Schrier de leider van de band. Wat Joop nu is Die is al sinds men senheugenis bibliothecaris. Joop had een stuntje nodig vanwege de eerste radio-uitzending van de band. Hij vertelde dat de band tien jaar be stond om de aandacht op het orkest te vestigen. Dat lukte, want de pers kwam erbij en schreef verhalen over het jupileum. Ik was daar be paald niet mee ingenomen'. Had ik. al vertéld dat ik in 1943 bij Klaas van Beek heb gespeeld voor de radio? Kort voor 1948 werd mij gevraagd een aantal uitzendin gen te verzorgen voor de wereldom roep, toen nog PCJ geheten. Ik heb dat domweg geaccepteerd, ondanks het feit dat we in personeelsmoei- lijkheden zaten. Ik vormde een nieu we band met Wim Kolstee trombo ne. Dim Kesber klarinet een leer ling van me en Kees van Dorsser trompet. Het werd een doorslaand succes. Je kon spreken van een we dergeboorte. Begin 1956 verliet ik het orkest om bij Fokker te gaan werken. Ja, ik wilde toch ingenieur worden. Toen ik dat eenmaal was, meende ik dat mijn muzikantenperi ode voorbij was. Ik wilde het nog we! voor mijn plezier doen, maar niet meer als beroep'. PrikM°k JB1J Fokker heb ik verschrikkelijk hard gewerkt, maar ik hield het er niet uit. Het was allemaal te regle mentair, een te schools geheel. Het ontbrak me niet aan plichtsbesef, maar ik paste niet in het gareel. Die prikklok en al die toestanden, nee, dat was niets voor mij. Ik nam ontslag*. .Terug naar de band? Nee, niet on middellijk, je bent namelijk niet een, twee, drie overgeschakeld. Ik „SPAAR ACHTER AF' Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt! 225 vestigingen In Nederland DEN HAAG ANP) ,De discussie over party vernieuwing moet niet. be perkt blijven tot het discussiëren over al of niet een andere partijstructuur en al dan niet een ander kiesstelsel. In het gesprek over politieke vernieuwing zal de vraag: ,hoe zien wij de plaats van de mens in de maatschappij, hoe willen wij heid dragend individu realiseren?' een centrale plaats dienen In te nemen'. Dit is het standpunt van het Liberaal Beraad' bij de beantwoording van de vraag, waardoor de huidige partijstruc tuur in ons land onvoldoende functio neert. Het .Liberaal Beraad' bestaat uit de dagelijkse besturen van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie (wd), het Liberaal Democratisch Centrum, de Jongeren Organisatie Vrijheid en De- I mocratie en de Federatie van Liberale I Studentenverenigingen in Nederland. JDe partijen van gisteren en vandaag passen niet meer op de problemen van vandaag en morgen', zo luidt een van de conclusies, waartoe het overleg leid de. Opgemerkt wordt, dat de scheidslij nen die ons volk in politiek opzicht ver deeld houden, niet meer samen vallen met de grenzen tussen politieke parttj- I en, maar .deze lopen daar veelal dwars doorheen'. VAKANTIE-OORD VAN VAKBONDEN IN ISRAËL SCHIPHOL (ANP) ,VVe hebben een optie genomen op een terrein hij Tel Avlv aan de Middellandse Zeekust voor het stichten van een vakantieproject. We denken aan een bungalowpark met 400 bedden. Volgens de voorlopige ra ming zullen de bouwkosten ongeveer H/i miljoen gulden bedragen. Met de di rectie van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al hebben we besprekin gen gevoerd over voordelige tarieven voor de vliegreizen. In Nederland zullen we overwegen of het project gezamen lijk met de andere vakcentrales zal wor den uitgevoerd'. Dit heeft NW-voorzitter A. H. Kloos donderdagmiddag op Schiphol in ant woord op vragen medegedeeld bij de te rugkeer uit Israël van de gemeenschap pelijke delegatie van de drie vakcentra- Als een .voorlopig uitgangspunt' wordt gesteld, dat voor een juiste functione ring van de partijstructuur nodig is het bestaan van politieke partijen, die paral lel lopen met de politieke verschillen die ons volk verdelen. Met andere woorden Klitieke partijen moeten voor wat de langrijkste uitgangspunten en doel stellingen betreft politiek-homogene groepen zijn. Als voorlopige slotsom zegt het Libe raal beraad: .ging het tot ongeveer 1920 om de rechten van de staatsburger en daarna om de verdere emancipatie van de confessioneel georiënteerde en de ar beider. thans gaat het om de zo volledig mogelijke ontplooiing van ieder mens ir alle facetten van het mens-zijn. scheurden zij ons net zo de kieren van het lijf. Complete hysterie, ik had nog nooit zoiets meegemaakt'. Reizen volgden er naar het Verre Oosten, naar Australië. Nieuw-Zee- land en Afrika. Opvallend aspect: de JDutch Swing College Band' viel nimmer uit elkaar hetgeen in de wereld van de lichte muziek een unicum is. Peter Schilperoort heeft een simpele verklaring: .wie niet bij ons past, Ct vanzelf weg. Hij voelt zich niet py. Onze orkestleden moeten sociaal voelende mensen zijn. Als je drie weken met elkaar op tournee bent. moet je elkaar kunnen verdra gen. We hebben nu een nieuwe trom pettist aangetrokken. Het is een traditie dat de oude wordt uïtge- fuifd en de nieuwe ingefuifd. Dat gebeurt in een dansschool in Den Haag. Ieder voorjaar is er een reünie, waarop tot diep in de nacht muziek wordt gemaakt'. Concerten heb eerst een paar maanden zeilles gegeven hier op de Kaag. In sep tember 1958 vroeg Iemand mij of ik een bedrijfsfilmpje kon maken. Filmen is mijn hobby namelijk. An derhalf jaar heb ik toen hoofdzake lijk geleefd van films maken. Ik werkte samen met de fotograaf Max Koot. Eén januari 1960 werd het orkest beroeps'. De manier van spelen ls uiteraard anders dan in 1945. Maar het credo van de dixieland collectief ge- improviseerde muziek heeft de .Dutch' niet losgelaten. JDe collectieve improvisatie', zegt Schilperoort, ,is de basis waarop de ze muziek leeft. Het is gewoon een kwestie van meer stemmen die door elkaar heen lopen. Nou is de vraag: v/elke noten kies je? Dat kan In de loop der jaren veranderen. Wij schu wen het moderne trekje niet. En het valt niet op als een anachronis me. Wij hanteren meer de soepele swing dan de hoekige frasering van vroeger. In het moderne ritme •speelt het bekken een grote rol. In de ritmesectie wordt trouwens meer getolereerd dan in' het blazen. Dat kan ook niet anders. Wij spelen wel de .sikkies'. ,Wij zijn dus geëvolueerd. Hetzelf de is gebeurd met de muziek van Bach. Bach heeft in zijn tijd ook anders geklonken dan nu. De om standigheden van het leven zijn be palend, maar ook de modernere in strumenten. Ik ben tegen de zuivere puristen die de nasale klank van vroeger willen handhaven. Men ver geet dan niet, dat die nasale klank net gevolg was van de gebrekkige opnametechniek. Het spel van King Oliver heeft even welluidend ge klonken als dat van ons'. Peter Schilperoort denkt weinig aan de toekomst. ,Ik speel muziek die ik lekker vind en geen muziek die tegen mijn muzikaal gevoel indruist. Als die muziek niet meer gewild is. word Ik leraar wis- en natuurkunde aan een hbs of zo'. Het geven van een concert wordt door de .Dutch' als een doodserieu- ze zaak beschouwd. Aan dc opbouw van het programma wordt veel aan dacht besteed. Peter zegt: ,onze for mule berust op ervaring. We begin nen meestal niet een flink, lekker openingsnummer, waarin alle blazers aan bod komen. Daarna een pittig nummer. In de tweede helft laten we een solist optreden. Wij besehou-1 wen dat als een feature. Tegen het einde komt er een rustpunt om dei climax van de laatste drie nummers j beter tot haar recht te laten komen', i .Midden in de tweede helft zit een drumsolo. Dat willen de mensen zo hebben. Gastarttesten laat ik meestal optre den Ln het tweede deel van de eerste helft. Je moet zorgen dat het pu bliek geboeid blijft. ,Mood Indogo' bijvoorbeeld doet het geweldig, Dan kun je een speld horen vallen. Dan zijn er de aankondigingen en grap jes'. Het dixielandrepertoire biedt ruim schoots gelegenheid steeds met een nieuw fris programma voor het voet licht te treden. De jongens moeten Eara at zestig nummers in het hoofd ebben. Hoge eisen Priegelen Het huidige orkest wordt gevormd door Bert de Kort, kornet, Huub Jan sen. drums, Dicky Kaart, trombone, Arie Lighthart, banjo en gitaar, en Chris Smildeger, contrabas. Sinds 1945 hebben ongeveer dertig muzi kanten deel uitgemaakt van de .Dutch Swing College Band', Arie Lighthart, die al in 1951 in het or kest kwam is de manager van het orkest. Hij sluit de contracten af, verzorgt de tournees. Schilperoort houdt zich bezig met de muzikale aspecten. Drummer Huub Jansen staat bi] Schilperoort in hoog aanzien. .Mo derne drummers priegelen te veel.' zegt hij, .bij Huut staat het. Bij de moderne drummers komt het wel heel fijn uit het polsje, maar het is geen bloed aan de paal. beggijp je?' Hoogepunten in de geschiedenis, van de .ÏDutch'. De eerste buitenlandse trip was naar een jazzconcours in België in 1946 Peter w^rd bestem peld als de beste solist en de beste klarinettist. De .Dutch' werd als de beste band gekwalificeerd met de beste ritmesectie. In 1947 3pcclden de mannen op een groot filmfesti val in Brussel en in 1948 namen zij deel aan een jazzfestival in Knok- ke. .Ik kwam daar met twee klarinetten en dat sloeg in ais een bom', ver telt Schilperoort .Het was een nieu we sound en die maakte geweldige I indruk. Het regende uitnodigingen. Tot 1960 waren we semi-professional geweest, daarna traden we op als beroeps. We begonnen in Duitsland en Engeland eri reisden achtereen volgens door alle landen van Europa In 1961 speelden we drie maanden in Argentinië. Uruguay en Chili. Het succes daar was enorm. Men praat nu over de Beatles, maar in die tijd Peter Schilperoort Ls van mening, dat er aan de Nederlandse orkesten te weinig eisen worden gesteld ,In Amerika liggen de eisen veel hoger. Men is hier gauw tevreden. Ik heb Count Basie meegemaakt tij dens een repetitie. Een nele middag lang was hij bezig acht maten in te studeren voor de saxen. Acht ma ten, niet meer. Wij hebben mee ge daan aan de eerste kleuruitzendtng in Berlijn. Drie dagen lang zijn we daar bezig geweest. Als we niet nodig waren, mochten we de kleed kamer niet uit. En dat ls stomverve lend. Maar we kregen ook driemaal zoveel gage'. Terug naar de publieke belangstel ling. Peter Schilperoort zegt dat zijn leeftijd de jongeren niet af schrikt. ,Nee, weet Je wat de jongeren zeg gen? Als ze mij zien zeggen ze: ,dat ls nog eens een echte'. Ik heb het aureool van de echtheid om me heen. Jonge muzikanten staan nog onvoldoende mat hun voetjes in de traditie van de jazz. Ik was tien jaar toen deze muziek Nederland bin nenkwam. Ik heb het van het begin af meegemaakt. Van thuis mocht ik het niet horen. Mijn ouders vonden het muziek van de duivel. De muzi kale opvoeding van mijn vader was orthodox klassiek. Hij was bang dat mijn smaak bedorven zou worden Maar dat ls niet gebeurd. Ik ben een liefhebber van Bartok. Dat is geworteld ln echte cd niet in syn thetische klanken. Zijn strijkkwar tetten zijn zo enorm mooi. daar lo pen de rillingen van over m'n rug". Studio I'eter Schilperoort noemt ons mee do trap op naar zijn film- on ge luidsstudio. In deze ruimte brengt hij zijn vrije tijd door. Met de mo dernste apparatuur werkt hij soms dagen on nachten aan oen 'nieuwe film, aan opnamen van zijn orkest. Schilperoort is een perfectionist. Vijf jaar lang beoefende hij de sportvlie- gerlj om te welen hoe die toestel len in elkaar zitten en wat hun mogelijkheden zijn. Ieder jaar gaat hij met zijn zeewaardig zeilschip de Noordzee op om de kunst van het navigeren te verstaan. Hij stelt hoge eisen aan zijn bandleden maar ook aan zichzelf. Vervelen doet hij zich nooit. Dat mag ook niet, want in het droomhuis woont Peter alleen, .Tja', zegt hij aan het begin van het gesprek, .mijn vrouw en Ik" hebben dit samen opgebouwd. Toen het klaar was. had ze er geen zin meer in. Ze is weggegaan'. (ADVERTENTIE) Gebruik Grocno-Krulshocstbonbons by hoest, verkoudheid, keelpyn, heesheid. In zakjes van 50 cent. Qndanks alle concurrentie van nieuwe media is de uitgeverij van boeken al meer dan tien jaar een van de snelst groeiende indu strieën in de Verenigde Sta ten. In die periode is het aantal boeken dat elk jaar wordt uitgegeven verdrie voudigd van ongeveer 10.000 titels naar 30.000. De ver koopwaarde is gestegen van 750 miljoen dollar naar meer dan twee miljard per jaar. De uitgevers zeggen goede rede nen te "hebben om te Beweren dat de tegenstelling .boek versus com puter' fout is. Deze twee kunnen elkaar aanvullen, omdat zfl ver schillende functies hebben. Ook moeten zij aan verschillende eisen voldoen. De kostenfactor beslist welke medium in aanmerking komt. Het komt er allemaal op neer wat gevraagd wordt en wat iemand kan betalen. Boeken zijn het best geschikt voor het leve ren van grote brokken Informa tie aan betrekkelijk grote aan tallen mensen over een periode van jaren. Voor vele mensen is het boek een goedkope en com pacte bron van gegevens. Com puters zijn het best in het sorte ren van betrekkelijk gelimiteerde hoeveelheden informatie uit een grote massa gegevens en in het snel leveren van een paar exem plaren van het resultaat. De uit gevers, van wie er velen zakelijke belangen hebben bij verschillende technologische media, zien het elektronische systeem a.ldus: Computers zijn er voor de snel heid. Zy geven een besparing van uren, dagen en weken zoeken naar research-materiaal uit enorme hoeveelheden. Zij doen het in se conden. Zij leveren feitelijke ge gevens op een paar velletjes of een paar meter papier, of zij pro jecteren codetekens op een buis. Maar de elektronische machines hebben ook hun beperkingen. Zij kunnen alleen maar leveren wat een mens in hun heeft ge stopt, en dat is dikwyls een lang en daardoor duur proces ook is er deskundigheid nodig om die op geborgen informatie tevoorschijn te brengen. Men moet byv. weten hoe de vragen te formuleren die de machines gesteld worden en hoe de tekens moeten worden ge decodeerd. Een zwaar geladen machine le vert meer dan nodig is, of zoals een uitgever zei; .Computers heb ben geen verstand, zij spuwen al les uit', met andere woorden, het menseiyk oordeel is nodig by het laden en ontladen van een com- Suterbank, en vandaag de dag is t nog een moeilijke factor. Ver der kunnen computers geen grote hoeveelheid kopieën maken. Als er honderden of duizenden exem plaren van zekere gegevens no dig zijn. is het beter om het origi neel van de computer te nemen, te laten zetten en er boeken van tc drukken. De computertechniek kan gebruikt worden om de zet machines te laten werken. Tech nisch is het uitvoerbaar om de gehele tekst van een dik boek met een computer te zetten, maar economisch is dit niet. Globaal gesproken zyn ,de alge mene' hoeken geen voedsel voor de machine, zoals romans, oiogra fieën, essays, commentaren, kook boeken, toneelstukken, reis- -'n avonturenboeken enz. Het druk ken van deze hoeken is goedkoper dan de inhoud elektronisch op te slaan en er weer uit tc halen. Daarom zal het boek, wat er ook gaat gebeuren, voortbestaan. In ons tijdperk is de computer een waardevol werktuig voor het on derzoek in wetenschap, technolo gie, bedrijven, onderwys en andere feitelijke gebieden. Maar niet voor gedicht, lied, roman, toneel stuk of grappen. die zij overigens heel gemak- keliflc de pen op de neus zou kunnen zetten. De uitzendingen duren elke dag 15 uur en 45 minuten. Zij worden in acht ta len gehouden de meningen hebben voornamelijk betrek king op landen, waarmede de Sowjet-ünie officieel op niet zo goede voet staat. De voor naamste doelwitten zijn com munistisch China, de Verenig de Staten, Israël, de Duitse Bondsrepubliek en Portugal. Uitzeytdingen in het Engels en Hindi hebben deze tointer ge leid tot protesten in het Indi sche parlement toen Indische staatslieden werden gekriti seerd. Siyids het tumult dat daarover ontstond zijn de aan vallen op Indië gestaakt. Tala- nov heeft verklaard, dat de zender in 106 Jf is gesticht. Zijn grondwettige bestaansrecht wordt gevonden in de artike lendie vrijheid van de pers en vrijheid van vereniging garan deren. Het voorbereiden en voorlezen van de programma's in het Engels, Frans, Duits, Chinees, Spaans, Portugees Hebreeuws en Hindi geeft'aan 60 personen werk. De nationale bibliotheek van Florence, een van de oudste en rijkste van Europa, is onlangs weer voor het publiek openge steld. De bibliotheek is 14 maan den dicht geweest om het her stelwerk te kunnen verrichten aan 1 miljoen boeken, die door een overstroming waren beschadigd. Het langzame en moeilijke her stelwerk is uitgevoerd door een groep studenten, wetenschappeiy- ke ambtenaren, vakmensen en monniken. De bevolking van de kunststad Florence sprak van de .baggerengelen'. Professor Salva- tore Accardo, directeur van de bi bliotheek met in totaal 3 miljoen delen, zette de ploeg op 6 novem ber 1966 aan het werk, toen het vallende water van de Arno een dikke laag modder en zout in het gebouw achterliet. In de 14 maan den, die het herstelwerk hebben gevergd, zyn ruim 300.000 aoeken en manuscripten weer op hun plaats gebracht. Zij kunnen ge raadpleegd en uitgeleend worden. De uitleendienst, die boeken per post naar alle delen van de we de meest zwierige vormen schijnt te zijn, dat een Cubaanse man met de handen op zijn heupen het voorwerp van zijn verering van 't hoofd tot de voeten en van de voe ten tot het hoofd bekijkt, terwijl hij de dame langzaam begint toe te spreken en blijft praten tot zij buiten zijn bereik is gekomen. Maar de meeste Cubaanse man nen schijnen tevreden met drie of vier welgekozen woorden zoals: ,Je bent wel groot, maar toch een schat', ,Wat loop je mooi' of een voudig: .Waar zullen we heen gaan' Bijna iedere vrouw tussen 15 en 50 jaar wordt geacht .wild' te zijn uniform met krakende soldatenschoenen niet uitgezonderd. Vrouwen van buitenlanders, voor al die uit landen van het oostelij ke blok worden door de pdropo in verlegenheid gebracht, maar Cu baanse vrouwen laten zich niet van de wys brengen en somimgen van de jongeren weten gevat te ant woorden. Sinds de minirok in Ha vanna in zwang is gekomen, heb ben de Cubaanse mannen een he le nieuwe serie opmerkingen moe ten bedenken. De minirok heeft ook de kankatuurtekenaars nieu we ammunitie geleverd en geruch ten doen ontstaan, volgens wel ke de regering misschien het een of ander tegen dit soort kleding zal ondernemen. De meeste waarnemers evenwel, achten een verbod van de mini rok hier even onwaarschijnlijk als hot verbieden van de plropo. Vol gens de dames ia het dragen van dit kledingstuk een onmiskenbaar teken, dat een dame er nog goed uitziet. reld zendt, heeft haar werk in middels ook weer hervat. Profes sor Accardo raamt dat van net miljoen beschadigde boeken slechts 10.000 tot 20.000 onher stelbaar zyn. Ruim 700.000 delen worden nog gedroogd Het groot ste deel van het herstelwerk, dat thans nog moet geschieden, wordt uitgevoerd door monniken, die zich hebben gespecialiseerd in het herstel van oude miniaturen. Vol gens professor Accardo verloopt het herstelwerk met een slakken gang. Een Westduitse fabriek van kunststoffen heeft onlangs een krant laten drukken die men ook 'n een stortbui kan lezen. De krant is namelijk gedrukt op folie van de kunststof .styropor', die wa ter afstoot. Er zyn 10.000 exem plaren van vervaardigd. De kunst stof wordt al enige tijd onder meer voor verpakking van diep- vriesprodukten gebezigd. Het sty ropor is volgens dc fabriek ook te gebruiken voor boeken en tijd schriften. Prins Charles, de 19-jarige op volger van de Britse troon, zal binnenkort Incognito door Londen razen in zijn eerste sportauto: een blauw geval, dat 200 kilome ter por uur doet. De auto werd vrydag afgeleverd te San dringham onder luide bijval, dat Charles zich achter de ,ik sta achter En geland' en ,koop Brits' campag ne luid gesciiaard door een En gelse wagen te kopen. Extra snuf jes aan de zes cilinder sportwa gen vnn de British Motor Corpo ration zijn buitenspiegels, veilig heidsgordels, spaakwielen, een zwart leren stuur, een elektrisch te richten radio-antenne en een elektrisch te verwarmen achter ruit. De auto kan in 20 seconden op trekken van 0 tot 145 kilometer. Een woordvoerder van Bucking ham Palace zei dat de wagen zal worden voorzien van een gewoon numinerl>ord. omdat het hof wenst dat het voertuig anoniem zal blij ven. Charles haalde vorig Jaar zijn rij bewijs bij zijn eerste poging. Hij heeft nog een snufje van zichzelf in de nieuwe auto laten inhouwen: een elnxon met het geluid van een loeiende stier. Een lasser uit Hamburg ls don derdag in Kopenhagen tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in augustus vorig jaar een bank in de Deense hoofd stad had overvallen, svaarbij hij 30.000 kroon (bijna 14.000 gulden) had buitgemaakt. De beklaagde vroeg vrijspraak, daar hij volgens zijn zeggen niet van plan was ge weest zich met zijn daad te ver rijken Zijn arts, die hem behandelde voor een longziekte en een infec tie in de botten, zou hem hebben aangeraden in een land van de Europese vrijhandelsassociatie, waartoe ook Denemarken be hoort, achter de tralies te gera ken, om de best mogelijke medi sche behandeling te krijgen. De schelle en krachtige stem van een nieuwe Russische radiozender brengt de wereld dagelijks bitter politiek com mentaar. Wanneet de aange vallenen zich beklagen zegt de Sow jet-regering dat zij hulpe loos is. Radio Vrede en Voor uitgang,' zegt hoofdredacteur Lev Talanov, ,is eigendom van openbare organisaties.' Deze cryptische verklaring bete kent. dat het Kremlin zich wenst te distantiëren van de commentaren van de zender. Het couununisme heeft heel wat veranderingen in Cuba ge bracht. Een van die, waarover de mees te drukte wordt gemaakt is de gelijkstelling van de vrouw met de man. Maar het traditio nele mannelijke voorrecht van de .piropo' het flirten op straat is zo goed als onaangetast ge bleven en belde geslachten schij nen dat best te vinden. De Cu banen beperken hun toenadering tot woorden, maar wat zij zeggen of op welke buitensporige vnjze zij dat doen, schijnt aan geen be perkingen onderhevig. Een van In het afgelopen jaar zyn in de stad New York 22,7 procent meer misdaden gepleegd dan in 1966. Dit heeft de commissaris van politie van New York, Howard Leary, donderdag meegedeeld. Vorig Jaar vonden gemiddeld twee moorden per dag plaats, voor een totaal van 745, wat een stijging van 14,1 procent betekende ten opzichte van 1966. Voorts waren er 35.934 gewapen de roofovervallen (52,7 procent meer). 150.245 inbraken <24,3 pet meer), 1905 aanrandingen (8.2 pet meer), 24.828 gevallen van geweld- ïlng (7 procent meer). 124 595 stallen (29.5 pet pleginf diersta

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 10