LEDEL MIST ZIJN RECHTERHAND PRINS NOZEMIUS ZWAAIT WEER SCEPTER OVER SAS IGENDJ KNIEËN BUIGE BEJAARDEN IN AXEL ,Rififi' in Oostburg en kanongebulder in Terneuzen Otello' op programma koninklijke opera Gent VRIJDAG 19 JANUARI 1968 AXEL Die dame in Axelse dracht had het er maar moeilijk mee: knieën buigen, knieën strekken, knieën buigen, knieën strekken... Tot overmaat van ramp kwamen daarna ook de armen aan de beurt en de vingers.... 't Valt niet mee als je al heel wat jaartjes rondloopt in de categorie ouden van dagen'. Maar ze waren er toch maar, de Axelse oma's en opa's. Ondanks de gladheid en de gestaag neerdwarrelende sneeuw hadden ze vorige week gebouw ,'t Trefpunt' we ten te vinden om er, onder leiding van de heer C. U. Snijders van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelands', aali gymnastiek te doen. En elke donderdag komen ze terug: om te buigen en te strekken, om te zwaaien en te zwenkenDoel van deze aangepaste oefenin gen: de bejaarden zolang mogelijk mobiel te hou den, hun dagelijkse beweging aanzienlijk te verge makkelijken, waardoor het zelfstandig wonen minder problemen oplevert. In Axel worden de lessen gegeven onder auspiciën van het Groene Kruis, in Hulst gebeurt dat dooi de plaatselijke afdeling van de r-k bond van ge pensioneerden en bejaarden en in West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt de heer Van de Velde uit Aar denburg zich er mee bezig. Hoe de heer Snijders fn dit werk terechtgekomen is? ,Wij, van de huishoudelijke voorlichting, had den al een leergang ,Beter bewegen'. Daar wa ren cursisten met een minimumleeftijd van IS jaar en er bestond geen maximumleeftijd. In sa menwerking met het Groene Kruis, en misschien wordt die samenwerking nog eens uitgebreid tot alle drie de kruisverenigingen, kwam er toen ook een cursus die meer specifiek was aangepast aan de bejaarden. Die werd hier in Axel ook al vorig jaar gegeven, trouxoens in heel wat plaatsen in Zeeland.' Voorlopig stapt de cursusleider twaalf weken in z'n auto om cle Axelse bejaarden te instrueren, daarna zal dat. werk moeten worden voortgezet door een plaatselijke kracht, die men tot nu toe echter nog niet heeft gevonden. Momenteel werkt men met veertien ouden van dagen, feitelijk net aan het randje, want een deelnemersaantal van 15 geldt als 'minimum. Misschien dat er morgen, donderdag, bij de volgende les wat meer mensen hun knieën willen buigen en strekken. Of is het hier meer een kwestie van je schouders eronder zetten?....... De poging van de stichting Sas- se Karnaval om de nieuwe Prins Karnaval tot op het laatste mo ment geheim te houden is vol ledig geslaagd. De stichting, die aanvankelijk had laten weten, dat Prins Nozemius I, in gewone doen Wïm Remery, na zes jaar prins geen prijs meer stelde op deze titel, had in volledig ge heim conclaaf opnieuw Prins Nozemius voorgedragen de macht over Sas van Gent in handen te nemen. Prins Nozemius I werd dooi de eerste minister van de Raad van Elf, de heer R. Marquini, voorgesteld aan het publiek dal in grote getale was gekomen naar de feestzaal van de glas fabriek in Sas van Gent, waar de bekendmaking van Prins Karnaval van Gent 1968 de cli max vormde van een carnavals bal waaraan Ronnie Tober en The New Five medewerking ver leenden. Verborgen onder een enorme bierton werd Prins Nozemius 1 de feestzaal binnengedragen en op een teken van eerste minister R. Marquini sprong hij als een duivel uit een doosje uit hel vat. Stomverbaasd keek het aanwezige publiek naar de nieuwe Prins Karnaval, och dezelfde van voorgaande zes ja ren, met dit verschil dat de prins gestoken was in een splin ternieuw pak. Natuurlijk ontbrak de eerste re devoering van Prins Karnaval niet en onder anderen sprak de prins over de EEG in het belang van Sas van Gent. Hij interpre teerde de EEG als volgt een Eensgezinde Eigen Gemeente. De Prins Karnaval riep zijn hof kapel, De Erremenie van Lol en Leut uit tot Prinselijke Erre menie, een troostprijs omdat het predikaat koninklijk bij het zeventigjarig bestaan van de harmonie, niet verleend was. Bij de foto: Voor de harmonie de Verenig de Vrienden uit Sas van Gent, tijdens het karnaval Erremenie van Lol en Leut. Prins Karnaval reikt aan de harmonie de titel prinselijk uit. Van links naar rechts op de foto: eerste-minis- ter van de raad van elf de heer R. Marquini. Prins Karnaval Nozemius I, dhr Wim Remery, dhr R. Verhelst, vorzitter van de Harmonie de Verenigde Vrienden en daarnaast dhr A. Inghels, lid van de raad van elf. OOSTBURG Schmitt is weg en dan mag het ,Ledel'-theater in Oostburg nog zo vol zitten, 't blijft een beetje leeg De decorbouwers zullen hem missen, de bezoekers van de toneel voorstellingen, de mensen van de verenigingen: ja wie niet eigenlijk? M. Schmitt maar zelf zegt hij veel liever Schmitt en echtgenote houdt er mee op. de heer en mevrouw Schmitt-de Witte uur of zeventig, tachtig in de week Bijna 21 jaar heeft hij .Ledel'-theater beheerd (officieel heet zo'n functie chef-filmoperateur be last met de leiding), maar nu, aan de vooravond van zijn 67e verjaar dag, vindt hij het welletjes. Zijn fraaie dienstwoning aan het winterse Ledelpleïn staat leeg. De bewoners zijn naar Terneuzen vertrokken, naar een splinternieuwe flat aan de Bach- laan om er tussen de plakboeken vol documentatie over het theater na te genieten van 21 jaar hard wer ken. .Maar mooi werk, heel mooi azegt de heer Schmitt, die als e van 19 bij het Terneuzense -theater in de filmcabine stond. En omdat hij het zo graag-deed zei de oude heer Standaert in 1946: ,Ga jij maar naar Oostburg, naar het Le- delth eater*. Maar om precies te zijn: dat was het échte .Ledel' niet. Want na de oor log startte de firma in Oostburg met een houten noodzaal, achter de tegenwoordige bioscoop. Mevrouw Schmitt-de Witte herinnert net zich nog precies: in '47 draaide haar man er de eerste film en dat zou hjj in die primitieve (,maar oergezelli- fe') omgeving nog negen jaar blijven oen Het was 1956 toen de deuren open gingen van het nieuwe theater. Kijk het maar na in de plakboeken: een foto van het vervaardigen van het stoere portret van Ledel. een foto ook van afstammeling Willy Ledel, die het conterfeitsel van zijn zoveelste achtergrootvader persoon lijk kwam bekijken. ,Een hele fijne tijd. Zie, hier heb ik een foto met handtekening van Truusje Koopmans, ja, al die arties ten zijn hier opgetreden. Benny Vre- den voor de VPRO en de AVRO met ,Im weissen Rössl', trouwens de ca baretavonden van de KRO waren ook altijd uitstekend verzorgd. Ik weet nog dat er van het toneel af eens parfum in de zaal is gespoten: nou, dat rook Je weken daarna nog.' Was de heer Schmitt, oorspronkelijk afkomstig uit Beieren, aanvankelijk uitsluitend belast met de filmverto ning, later kwamen daar van liever lee taken bij. Hij zorgde dat het SCHMITT MET PENSIOEN theater onderhouden werd, regelde de contacten met verenigingen die uitvoeringen wilden geven. Instrueer de garderobepersoneel en was be hulpzaam in ae koffiekamer. Gemid delde werktijd: .Nou, niet al te over dreven: toch wel een uur of zeven tig, tachtig in de week.' DIPLOMA'S Er zijn zeker drieduizend films door nog wel meer. Vorige week klom hij wat weemoedig met de laatste meters celluloid in de cabine. Filmoperateur: een moeilijk vale, waarvoor je diploma's moet nalen. Hij heeft er drie jaar op gestudeerd in Amstc-rdam. .Het gaat met name om de veiligheidsvoorschriften, die zijn enorm streng. Je moet oppassen met brand en uitkijken voor explosies en dergelijke. De laatste tijd valt het wel mee, maar vroeger waren er films die gingen branden. Dan zijn er weieens doden gevallen, als zo'n projector uit elkaar klapte. Nu schroeit het celluloid. Maar w\j wer ken nog wél met zogenaamde .kool spitsen' in de machines. Dat is ge vaarlijk voor je gezondheid, aaar schijn je melk voor te moeten drin ken.' Van welke rolprenten houdt hij zelf? 't Worden uitersten: óf een deskun dig vervaardigd drama óf een dolle klucht. SCHOOLAVONDJES Heel veel plezier beleefden de heer en mevrouw Schmitt ook aan de schoolavondjes van de lyceumvereni- r lang na sluitingstijd bleef. ,Dan vroegen ze: zeg, meneer Schmitt, hebt u niets meer onder de kurk? Nou je, je bent maar eens iong. Mijn vrouw kwam eens een ;eer met een fles wijn, ik moet hem tot op heden nog terugkrijgen.' Of die hele lastige acteur, die tn Oostburg een jeugdvoorstelling gaf. Hij arriveerde wat te vroeg aan het theater, de deuren waren dicht. De beheerder heeft het geweten: een half uur, zonder in herhalingen te ver vallen... De toestand werd er niet beter op toen de heer Schmitt een aanwijzing van dezelfde toneelspeler verkeerd opvolgde. ,Hij zei: als ik in uw rich ting knik moet die en die lamp aan. Nou, ik zat gespannen te kijken: maar laat er in het stuk nou een scène zitten waarin hij moet knikke bollen. Ik dacht dat het en seintje was. Nog eens een half uur...' Maar toen hjj de brave man er over aan klampte omdat een beheerder zoiets niet hoeft te nemen, antwoordde die heel verbaasd: wat is er voorgeval len, waarom maak je je druk?' Meneer Schmitt én mevrouw Schmitt lachen erom. Al hun toneelleed 'voor zover ze dat geleden mochten heb ben) is afgelopen week grandioos goed gemaakt op de afscheidsrecep tie in hun eigen theater. De burge meester, de vertegenwoordigers van de verenigingen en kennissen uit het Oostburgse maakten daar duidelijk dat Schmitt bij Ledel hoort, ook al woont hij nu in Terneuzen... Volgens ooggetuigen liet zelfs het portret van deze historische figuur bij zoveel hartelijks een traan. Maar die was wél heel snel opgedroogd! Begroting 1968 in raad Hoek HOEK In de woensdag 31 Januari te houden vergadering van de gemeen teraad Hoek wordt ae begroting voor 1968 behandeld. B en w stellen voor om de tarieven voor het ophalen van huisvuil te verdubbelen. Bij goedkeu ring gaat deze verhoging in per 1 ja nuari 1968 en zal neerkomen op een nieuw tarief van 15,- voor een emmer, 22,50 voor twee emmers, f 30,- voor drie emmers, 37,50 voor vier emmers en 45,- voor vijf of meer emmers. De stichting De Hoekse Rakkers heeft een vorm van samenwerking gevonden met de Algemene Stichting Club- en Buurthuiswerk te Terneuzen, onder meer met het ook op het aanstellen van een half-time deskundige beroepskracht. De stichting komt nu in aanmerking voor een bijzondere subsidie van rijkswege. Deze subsidie heeft evenwel een tijdelijk karakter en wordt alleen gegeven wan neer het gemeentebestuur bereid is de subsidie mettertijd over te nemen. B en w stellen daarom voor om jaar lijks.'met Ingang van 1971, vijf procent meer te subsdiëren, tot heit tijdstip waarop door de gemeente 40 procent in de door het rijK subsidiabel geachte exploitatiekosten wordtbijgedragen. Voorts stellen b en w voor om het be drag per leerling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1968 te bepalen op 80,70. In de raadsvergadering komt verder ter behandeling ter tafel de drank- en hore- caverordenlng, de benoeming van twee gemeentelijke lijkschouwers en de be las tingreclames. De vergadering begint 's avonds om half acht. VOORLICHTING OVER BESTRIJDINGSMIDDELEN Dat de landbouwers de wintermaanden gaarna aanwenden om eventuele nieu wigheden op het gebied van de landbouw bij te houden. bTeek wel zeer duidelijk uit de grote belangstelling die er dins dagmiddag bestond voor een voorlich tingsbijeenkomst in hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg. De coöperatieve aan- en verkoopvereniging .Landbouwbelang van West-Zeeuwsch-Vlaanderen' hieli een technische bestrijdingsmiddelenbij eenkomst, die vanaf 2 uur 's middags duurde, even onderbroken voor een ge zamenlijke koffiemaaltijd. Nadat de voor- gen welkom had geheten, kwamen de heren J. Hertgers van de Cebeco te Rotterdam en D. Wiskerke van het land- bouwproefbedrijf .Zeeland', die elkaar afwisselend en met discussies tussen door de chemische bestrijdingsmidde len tn de landbouw in vele aspecten be lichtten. Hierbij werden zowel de on kruid- als de ziektebestrijding uitvoe rig besproken, een en ander toegelicht met dia's. Examens Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen scheikunde de heer L. Dey te Axel. WSC-Sluiskil vergaderde Met het oog op de kalendervergade ring en de onmiddellijk hiermede ver bandhoudende wielerwedstrijd, welke men ook dit jaar hoopt te organiseren, kwam de wielersupportersclub .Sluiskil' bijeen. Er werd besloten om weer een loterij te houden. In verband met het succes van vorig Jaar wil men weer een criterium voor amateurs organi seren. Op vrijdag 1 maart zal er een prijskaartlng worden gehouden, waar schijnlijk vrij kort daarop gevolgd door een algemene ledenvergadering. Io'. HULST Graanbeura, 20 uur: bijeen komst NKV. LOKEREN Jazzzolder, 20.30 uur: ,The Guldo Ross 4-tet'. TERNEUZEN Luxortheater. 20 uur: ,De kanonnen van Navarone', 14 jaar. Galerie J 34. 14-18 en 19-21 uur: tentoon stelling Jn brons bestendigd'. ZATERDAG 20 JANUARI AARDENBURG Sociëteitsgebouw, 20 uur: filmvoorstelling van Jaontje'. ANTWERPEN Koninklijke Nederlandse schouwburg. 15 en 20 uur: Jn wankel evenwicht'. Koninklijke Vlaamse opera, 19.30 uur: .Tannhauser". OOSTBURG Ledeltheater, 20 uur: ,Ri- fifl ln Parijs1. 18 jaar. SLUISKIL Café de Sport. 19.30 uur: jaarvergadering .SlulskUse reisduif. TERNEUZEN 't Kotje. 19.30 uur: .The Shazams'. Luxortheater. 20 uur: ,De kanonnen van Navarone'. 14 Jaar. Galerie J 34, 14-18 uur: tentoonstelling Jn brons bestendigd'. IJZENDIJKE Café de Lozanna, 20 uur: jongerensociëteit. ZONDAG 21 JANUARI ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse opera, 14.30 uur: .De macht van het nood lot'. 20 uur: .Die Fiedermaus'. Koninklijke Nederlandse schouwburg, 15 en 20 uur: .In wankel evenwicht'. GENT Koninklijke opera. 14.30 uur: .Der Bettelstudent'. 20 uur: .Otello'. OOSTBURG Ledeltheater. 14. 16.30 en 20 uur: .Riflfl ln Parijs', 16 jaar. TERNEUZEN Luxortheater, 14.30 en 20 uur: .De kanonnen van Navarone'. 14 jaar. Galerie J 34. 14-18 uur: tentoonstelling .In brons bestendigd'. MAANDAG 22 JANUARI ANTWERPEN Koninklijke Nederlandse schouwburg. 20 uur: Jn wankel even wicht'. TERNEUZEN Luxortheater. 20 uur; J>e kanonnen van Navarone', 14 Jaar. Moody Blues' naar Terneuzen? TERNEUZEN Naar alle waarschijnlijkheid komt zaterdag 4 februari de bekende Engelse hluesgroup .The Moody Blues' naar Terneuzen. Het wordt hun eerste optreden op het vasteland. De group steeg de laatste we ken pijlsnel op de hitlijsten. De vraag is alleen of de muzikanten een werkvergunning kunnen krij gen voor enkele dagen. Lukt dat inderdaad, dan worden ze over enkele weken in het patronaats gebouw verwacht. Deze avond staat onder auspi ciën ran .Het Kotje", dat sinds enige tijd kan rekenen op de me dewerking van Jaap de Doelder, die aanvankelijk zelfstandig beat- groups engageerde. Aanstaande zaterdag speelt in Het Kotje' een Zeeuwse band: namelijk .The Shazams' uit Goes, een drie jaar bestaande groep. Afgelopen zomer maakten de le den een succesvolle promotie- toer" door België, waar hun r en b-geluld hijzonder aansloeg. De avond beg :nt om 19.30 uur. nl-kh-toer DINSDAG 23 JANUARI BRESKENS De uitkomst. 19,30 uur: uitreiking oorkonden door het gemeente bestuur. HOEK Gemeentelijke gehoorzaal. 16 en 20 uur: filmvoorstellingen van het Rode Kruis. TERNEUZEN Luxortheater, 20 uur: .De kanonnen van Navarone', 14 Jaar. Galerie J 34, 14-18 uur tentoonstelling .In brons bestendigd'. Zoon oud-minister Lely onthult monument Sluiskil Onlangs hield de heer H. J. Colsen een lezing in café Dallinga te Sluiskil, waarbij werd besloten een monument op te richten voor de personen, die des tijds hebben geijverd voor een brug te Sluiskil. Naast de namen van de heer Lammens, Fermont en Kooman, zal te vens de naam van de minister van ver keer en waterstaat uit die dagen, name lijk minister Lely, op het monument worden vermeld. Interessant is net te weten, dat de 84-jarige zoon van deze oud-minister Lely Lz.t. het monument zal onthullen. De heer Colsen onderhoudt hiertoe contact met de in Velp woonach tige heer Lely. éGENT De opera van Gent heeft de komende weken erkende meester werken op het repertoire. Laten we eerlijk zijn: het is maar één stevig ritje ver voor Zeeuwsvlamin gen. En de beloning valt niet ln meters uit te drukken. Opera houdt het de komende voorstellingen bij Verdi's Otello'. De première is bijzonder enthou siast ontvangen en die teneur kenmerkte ook de kritieken. Hoofdrollen voor Maria Bokhachek, Todor Kostov, Jan Joris, Yola de Gruyter, Chris tian Portanier, Freddy Flamengo, Jef van dem Berghen en anderen. Zondag 21 Januari wordt er op het podium plaats ingeruimd voor een ander genre; ,De Bedelstudent' van Carl Miliöcker. Een melodieus geheel dat men tot het klassieke operetterepertoire rekent. De melodieën date ren van de hoogtijdagen van het Wecnse muziekleven, waar namen als Strauss, Von Suppé en Zeiler wedijverden om de gunsten van de lieve luis teraar. De sterbezetting bestaat uit: Wilma Driessen, Johan van der Zalm, Simonne van Parijs, Wim Koopman, John Geemtjens, Fola de Gruy- ter, Mia Clein en anderen. Voor 28 januari staat de première van ^amson en DalDa' op het programma. OOSTBURG-TERNEL'ZEN Paulo Berger is een invloedrijke Parijse gangster die samen met zijn vriend Walter een uitgewezen Duitser een uitgebreide smokkelhandel met het buitenland bedrijft. Als extra inkomsten houdt Paulo er een nacht club van niet al te best allooi op na. Het is daar dat de Amerikaanse journalist Thomson verliefd wordt op de entraineuse Lilli. Hij beseft dal hij alleen verzekerd kan blijven van haar gunsten wanneer hij over veei geld beschikt. Een journalistensala ris (ia, ja!) schiet ln zulke geval len hopeloos tekort. De oplossing wordt nem door linke Lilli zelf aan de hand gedaan: ga werken voor Paulo Berger, die heeft heel wat duiten te kan Iedereen maar dan moet hij minstens achttien zijn bekijken ln het Oostburgse .Ledel'-theater, waar de film .Rififi in. Parijs' draait. Terneuzen haalde voor dit weekein de de .Kanonnen van Navarone" ln huis. Een overbekende rolprent met sterbezetting: Gregory Peck, 'avid Niven, Anthony Quinn. Stanley Ba ker. James Darren en anderen. Het verhaal: de Griekse eilanden zijn be zet door de Duitsers. Alleen op Khe- ros liggen nog 2000 Engelsen: onbe- De opzet slaagt: Berger ziet wel wat in de potige Amerikaan. Zijn vertrouwen blijkt zo groot, dat hij hem zonder blikken of blozen met een zending goud naar Japan stuurt De opdracht wordt keurig uitgevoerd en als beloning krijgt Thomson eer plaatsje in de rij van Paulo's gunste lingen. Jammer, héél jammer voor het Parijse bendewezen: want de kie ne nieuwsjager blijkt in werkeujkheic Mike Coppolano, een van de geducht- ste agenten van het Amerikaanse ministerie van financiën. Hjj gaat op zijn gemak een onderzoek instellen naar de financiële manipulaties van zijn .baas'... En tot wat dat leidt reikbaai voor de marine van nun vaderland, beter bereikbaar voor de vijandelijke troepen, die overwegen -'en offensief in te zetten. Het laat ste redmiddel: een sabotageoloeg, die de Duitse kanonnen op de rotsen van Navarone onklaar moet maken. Het groepje wordt gearresteerd maar via allerlei slinkse spelletjes slaagt men erin de Duitsers te ontkomen. Zo wordt onder meer het bericht verspreid dat de Engelsen een groot scheepse aanval op Navarone over wegen. En maar hopen dat Hitlers troepen het verhaaltje gelovend- Toegang: 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21