TEGEN EEN... .SPOOKHUIS' OP HET BURGPLEIN ▼Jfti Roof kunstschatten verontrust Engeland YVH verloor met 3-2 van Voorwaarts extiA BRUGGE ALS ADMINISTRATIEF CENTRUM Ook nederlaag Scheldesport II IN EENZAME LANDHUIZEN VRIJDAG 19 JANUARI 19Ó8 Het provinciaal hof op de Markt te Brugge. Daar zetelt de provincieraad. Aan de achter zijde zouden de nieuwe kantoren van de adm inistratie worden opgericht. (Van onze correspondent) In het oude Brugge, hoofdplaats van de provincie West-Vlaanderen, werkt een reusachtige administratieve machine, die steeds omvangrijker wordt. Men weet niet waar men blijven moet met de honderden ambtenaren van de staats-, stads en administratieve diensten. Zij bezetten tientallen herenhuizen en zelfs een verla ten kazerne. Deze versnippering betekent natuurlyk geld- en tijdverspilling. Er wordt ernstig gestreefd naar een gezonde oplossing. Zo werd een plan gemaakt om alle staatsdiensten onder te brengen in één enkel centrum, dat zou worden opgericht in de moderne Christus Koningwjjk in het noorden van de stad, een heel eind buiten het steeds erg drukke centrum. Dit laatste zou beslist een belangrijk winstpunt zijn. De administratie brengt immers ook op het gebied van het ver keer het zorgenkind by uitstek van Brugge tal van problemen mee. Een aanzienlijk stuk van de reeds veel te geringe beschikbare parkeerruimte wordt er doorlopend door ingenomen. jSsfeijlSg Hier zou het administratief centrum van West-Vlaanderen tot stand komen. Op de achter grond bemerkt men de Halletoren. Netjes is dit hoekje in het hart van Brugge nu beslist niet! Dit is wel eert van de voornaamste redenen van de grootscheepse en pit tige actie, die op touw wordt gezet tegen het .Spookhuis' op het Burg plein. Het lijkt waarachtig wel een verkiezingsstrijd. Op tientallen plaat sen in het .Venetië van het Noorden' werden allerlei leuzen aangeplakt. Er werden al betogingen georganiseerd en zelfs in de West-Vlaamse provincieraad werd er vinnig over geredetwist. Wat is er eigenlijk aan de hand? Op het Burgplein werd twee jaar geleden het tot op de draad versleten gebouw van de provinciale administratieve diensten gesloopt. De ambtenaren werkten er sedert vele jaren in werkelijk onmo gelijke omstandigheden. Het heeft trou wens heel wat voeten in de aarde ge had, alvorens tot afbraak besloten werd. Reeds in 1910 werd de noodzakelijk heid hiervan ingezien door de toenmali ge gouverneur, maar pas meer dan een halve eeuw later zouden de veel te enge kantoren verlaten worden. Meer dan tien jaar geleden werd het eerste ontwerp opgemaakt voor de nieuwe kantoren, die op dezelfde plaats zou den worden opgetrokken. Er zouden nog talloze andere projecten getekend wor den, alvorens er eentje de goedkeuring van alle instanties zou wegdragen. Brug ge is. zoals bekend, erg kieskeurig op alles wat verband houdt met het bou wen in het centrum. Angstvallig wordt erover gewaakt om het typisch karak ter van de stad ongeschonden te be waren voor het nageslacht. Wan neer men nu weet dat de nieuwe kan toren moeten worden opgericht op een boogscheut van het prachtige middel eeuwse stadhuis en de Heilig Bloed- kapel, kan men zich best indenken, dat de leden van de stedelijke en nationale commissies voor stedesohoon, monumen ten en landschappen de voorgestelde plannen met een vergrootglas bekeken. Moeilijk geval! Uiteindelijk gaven zij hun zegen over een project voor een gebouw in neo-renaissancestijl. Dit ver oorzaakte dadelijk een echt Vlaamse storm van protesten, vooral bij de jon- feren, die van oordeel ztfn dat het ge- eel stijl- en smaakloos is. Het werd .Het Spookhuis' gedoopt, ook al moet de eerste steen ervan nog worden ge metseld. ,Dan maar liever een modern gebouw, dat de stempel van de 20ste eeuw op het oude Brugge drukt', vin den ze brutaal. Voor de behoudsgezin- den is dit natuurlijk erger dan een doodzonde! De tegenstanders van het ontwerp worden gesteund door ver schillende politieke partijen. Toch werd het plan goedgekeurd. De aanbesteding had plaats en er werd ook al een aan nemer aangewezen, maar men aarzelt en treuzelt om met de werken te be ginnen. De reacties zijn te heftig! Dit alles heeft echter tot gevolg dat het leger ambtenaren waarschijnlijk vele jaren .voorlopig" de door de militairen verlaten Knaepenkazerne aan de Hugo Losschaertstraat zal moeten bezetten. De rel is verre van uitgewoed. Eigenlijk willen de tegenstanders van het project in de eerste plaats berei ken dat het provinciaal administratie! centrum niet zal opgetrokken worden Ln het hart van Brugge, maar liefst in het noorden, waar rond het nieuwe ziekenhuis een moderne stad zal groei- en. Zij achten het onverantwoord heel dit loger ambtenaren onder de Halle toren "te laten werken, vooral omdat niet eens gezorgd wordt voor aanvul lende parkeerruimte. Bovendien hebben zij uitgerekend, dat de kantoren reeds onvoldoende zullen zijn wanneer het gebouw in gebruik zal worden geno men. Het provinciaal bestuur is zich hier trouwens van bewust en er wordt zelfs overwogen om heel het blok, be grensd door het Burgplein, de Philip, stockstraat, de Markt en de Breijdel- straat in te palmen. Op de begane grond zouden echter winkelgalerijen worden ingericht. Het plan stuit echter op heftige tegenstand. Een eeuwenoude stad als Brugge moet zich, zoals men merkt, heel wat inspan ning getroosten om zyn middeleeuws karakter te bewaren. Het is immers de hoofdtroef van het toerisme! Het zou natuurlijk doodeenvoudig zijn te slopen, brede vlotte straten te trek- ken en moderne hoge gebouwen te laten oprichten in staal, glas en beton. Dit zou echter een wereldschandaal worden! En terecht Men kan echter van de stad ook geen reusachtig museum ma ken want er moeten ook meer dan 50.000 mensen in leven. Daarom tracht men het middeleeuwse Brugge zo goed mogelijk te verzoenen met de veelei, sende 20ste eeuw. Eenvoudig is deze opgave beslist niet Studenten organiseerden een betoging tegen het Spookhuis'zodra het project voor het nieuw provinciaal administratief centrum op het Burgplein goedgekeurd was. VOLLEYBALCOMPETITIE In de volleybalcompetitie van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in de tweede klas WH en Scheldesport 11 een verrassende nederlaag geleden. WH verloor met 3-2 van Voorwaarts I, terwijl Scheldesport. een 3-1 nederlaag leed tegen PHL II. Door deze uitsla gen is er de nodige spanning in de kopgroep. Timc-Out versloeg rerhole III in een wedstrijd vol verrassingen. De uitslagen zijn: PHL n - Schelde sport n 3-1, WH II - I. S. v. G. 0-3, Voorwaarts - WH 3-2, Voorwaarts II- SAS uitgesteld. Terhole m - Time-out 1-3, OVC - YVC H 3-0 (eerste klas) OVC - YVC n 3-1. In een zeer matige wedstrijd heeft het zwak spelende YVC II geen regen stand kunnen bieden aan het technisch beter spelend OVC. Tegen het einde ging YVC iets beter spelen, maar de zege van de Oostburgers werd met in gevaar gebracht. Er was dan ook weinig spanning in deze wedstrijd die door OVC met de setstanden 15-4, 15-8. 15-10 werd gewonnen. WH n - ISvG 0-3 Een goed spelend Instuif-team deed zijn naam eer aan en versloeg in een matig gespeelde wedstrijd een rteeds verder afzakkend WH II dat nog steeds geen enkel winstpunt heeft we ten te behalen. In de le set wist WH zich nog enigs zins staande te houden maar het werd langzaam maar zeker in de verded- ging gedrongen. Het gevolg hiervan was diat de aanval geen steun meer had waardoor het spel steeds dieper wegzakte. Setstanden 10-15, 6-15 en 3-15. VOORWAARTS I - WH I 3-2. Deze anderhalf uur durende wed strijd. de beste tot nu toe in de 2e klas, heeft tenslotte voor Voorwaarts de negeerde overwinning gebracht. Twee aan elkaar gewaagde teams lijk had WH de beste papieren de door het winnen zij met ge ring verschil van de le en 2e se:. Midden in de 3e set. toen WH een geringe voorsprong had. wist de reach van Voorwaarts genoeg van de opbouw en verdediging van de tegenstanders waarna hij een andere tactiek ging toe-, passen welke al direct vruchten af wierp. Hoewel WH zich uitstekend! bleef verzetten kon het toch niet -oor-I komen dat Axel de drie resterende sets won. Het missen van een goed eiden-i de coach liet zich in deze wedstrijd bij i WH wel zeer duidelijk voelen. Tecn- nlsch was Voorwaarts iets beter het geen dan ook uiteindelijk de doorslag gaf in deze wel zeer spannende en ener-1 verende wedstrijd waarbij het setstan- denverschil steeds zeer klein was. Voorwaarts dat enige tijd nodig had om los te komen is nu nog het enige ongeslagen team in de 2e klas. waar door de strijd tussen WH, Schelde sport, Voorwaarts en ISvG zeer inte ressant kan worden. TERHOLE - TIME OUT 1-3 Een wedstrijd vol verrassingen zou men de ontmoeting tussen beide teams kun nen noemen. Twee aan elkaar gewaag de teams met gelijke kansen welke zij echter maar half wisten te benutten en waarbij de jeugd zich het slimste toonde. Vooral in de verdediging was Time Out stukken beter. In de le set kreeg Terhóle een voorsprong van 8-1 maar verloor de set nog met een groot verschil. Zo verging het ook Time Out dat in de 2e set de leiding had met 12-2 en een dusdanige inzinking kreeg dat Terhole met 15-13 kon winnen. Oorzaken van dezè inzinkingen waren niet aan te wijzen. Het uithoudings vermogen en lenigheid van de jeugd heeft hier tenslotte gezegevierd ln een spannende en vooral prettige wedstrijd. Na deze speeldag ziet de stand er uit als volgt: WH I Vorrwaarts I ISvG Scheldesport II Time Out SAS Terhole ni PHL H (X) Voorwaarts II WH II 7 6 1 12 20-5 4 4 0 8 12- 2 6 4 2 8 13-10 7 4 3 8 13-11 5 3 2 6 9-9 5 2 3 4 9-13 5 2 4 4 11-13 5 2 3 2 6-12 5 1 4 2 9-12 6 0 6 0 3-18 (X) 2 punten in mindering gebracht. Dames De Ieidingaangevende damesteams heb ben ook deze week weer geen stelten laten vallen en hun tegenstandsiers de overwinningen afgesnoept. IJ VC II blijft een waakzame volgster ais vier de op de ranglijst. Uitslagen: IJ VC I - Terhole II 3-0;i VC Terhole 10-3: PHL - Schel- j desport II uitgesteld: Scheldesport I - Voorwaarts 3-0. IJ VC II - TERHOLE I 0-3. Een goed geslaagde oefening in net serveren zou men de wedstrijd tussen IJ VC II en Terhole 1 kunnen noemen. Vooral in de le set heeft Terhole niets moeten doen dan opslaan Slechts een paar speelsters van IJ VC hebben de bal kunnen raken. In de 2e set kreeg IJ VC II enige gelegenheid om te spe len en maakte daar gebruik van om een voorsprong te nemén van 10-4 Eeni juist ngrljpen van de coach van fer hole deed de rollen omdraaien re Ter- hole vlug naar de setwinst grijpen. De derde set was slechts een formaliteit en had dan ook niets meer te betekenen. De setstanden waren 1-15. 13-15 en 4r-15. IJ VC I - TERHOLE H 3-0. Een goed spelend Terhole II heeft be hoorlijk tegenstand geboden aan de da-< mes van IJVC I die af en toe al hun krachten moesten bundelen om de serve te kunnen overnemen. Al doen de set standen 15-7, 15-6 en 15-2 het niet ver moeden, men mag toch spreken van een spannende wedstrijd. Had Terhole kunnen beschikken over de vaste speel sters van het 2e team dan staat nog te bezien of IJ VC I een overwinning had kunnen behalen. Scheldesport I - Voorwaarts 3-0. Een zeer sterk spelend Scheldesport- team had niet de minste moeite met de dames va.n Voorwaarts, die een zwakke partij speelden. De setstan den 15-4, 15-4 en 15-5 laten wel duidelijk zien dat Voorwaarts geen noemenswaardige tegenstand heeft kunnen bieden. Voor Scheldesport was het een goede oefening voor de zware en bel: terdag tegen I De stand bij de dames is als volgt: IJVC I 6 6 0 12 18- 3 Terhole I 7 6 1 12 20- 3 Scheldesport I 6 4 2 8 13- '3 IJ VC n 6 3 3 6 9-13 Terhole H 8 3 5 6 11-18 Voorwaarts 6 15 2 10-15 PHL 7 2 5 2 7-18 Scheldesport H 6 1 5 2 5-16 Zaterdag worden de volgende wedstrij den gespeeld: Heren le klas. Terhole II - PHL I, Hulst 16.00 uur; Terhole I - Scheldesport I, Hulst 17.00 uur; IJ VC I - IJ VC II, IJzendijke 19.00 uur. De belangrijkste wedstrijd van deze dag is ongetwijfeld de ontmoeting tus sen TerhoTe I en Scheldesport I. Beide teams zijn nog ongeslagen en zullen hun best doen de winst te behalen. Ge zien de meerdere wodstrijdervaring van Terhole I mag aan een kleine zege voor de gastheren gedacht worden, hoe wel ook Dij volleybal de bal raar rollen kan. PHL I zal er wel niet in slagen het goed spelende Terhole H te verslaan zodat het de overwinning ln Hulst zal moeten achterlaten. De wedstrijd IJ VC I tegen IJVC II Is meer een formali teit. IJ VC II dat aanzienlijk zwakker is dan voorgaande competitie heeft ?r dit seizoen nog niet veel van terecht gebracht. Verwacht mag dan ook wor den dat het niet in staat zal zijn enige tegenstand van betekenis te bieden. Heren 2e klas: Scheldesport II - SAS. Temeuzen 16.00 uur: VVH I - WH H, Sint-Jansteen 16.00 uur; Voorwaarts II - Terhole III. Axel 19.30 uur; Voorwaarts I - PHL II, Axel 20.00 uur. Overwinningen voor Voorwaarts l, Ter hole Hl en WH I r PHL H, Voorwaarts gen in deze afdeling zeker verwaent worden. Voorwaarts I dat aan zijn zege reeks bezig is zal PHL II gemakkelijs de baas blijven, evenals WH I dat zich wel zal wreken voor de neder laag die het vorige week tegen Voor waarts I leed Terhole IH zal het ln Axel niet zo ;emakkelijk 'nebben tegen Voorwaarts il maar eer. zege kan het daar wel behalen. Een vraagteken echter \s de strijd tussen Scheldesport n en SAS Kan SAS met zijn volledig team aantre den dan heeft Scheldesport de winst nog niet binnen De Terneuzenaren zui len natuurlijk alles in het werk stellen hun hoge klassering te behouden Vooral zilver en porselein (Van een speciale verslaggever) LONDEN In Engeland heerst toenemende bezorgdheid over inbraken in landhuizen, waarbij kostbare kunstwerken geruisloos verdwijnen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat dit een nieuwe vorm wordt van misda dige activiteiten op grote schaal en dat achter de scher men bepaalde organisaties werkzaam zijn. Alleen reeds één verzekeringsfirma. Hart en Co., heeft in totaal beloningen tot een bedrag van 4,5 miljoen gulden in het vooruitzicht ge steld voor aanwijzingen, die de politie op het juiste spoor kun nen brengen. Het bedrag heeft uitsluitend betrekking op DAMES: Scheldesport I UVC 1, Temeuzen 19.00 uur; Scheldesport II IJ VC n. Temeuzen 20.00 uur. Het nog ongeslagen IJ VC 1 dat op bezoek gaat Dii de dames van Schelde sport is nog niet zeker van de uitslag in deze wedstrijd, Mogelijk dat de IJzen- dijkse dames hun Waterloo vinden tegen het steeds sterker spelende Schelde sport is de laatste tijd aanzienlijk beterd en het beschikt over enkele "be de smashers Beide teams zullen zich dan ook tot het uiterste moeten reven willen zij de winst behalen. De dames van IJ VC wensen hun reputatie igeslagen zijn te behouden zodat .lier een spannende wedstrijd mag wo verwacht. De dames van [J VC II zul len het wel gemakkelijker hebben tegen Scheldesport II dat tot nu toe nog niet veel heeft laten zien en dan ook in de onderst p regionen verblijft. kunstdiefstallen in afgelegen landhuizen. Deze firma is be paald niet de enige, die zich op dit gebied heeft gespecialiseerd. Aangezien de aangeboden belo ning doorgaans tien procent van de waarde van de vermiste eigendommen betreft, mag wor den aangenomen dat er min stens 45 miljoen gulden mee is gemoeid. Tot de slachtoffers in het afgelopen Jaar behoren de ambassadeurs van Frankrijk en Chili, verscheidene kunstliefhebbers uit de hoge Britse adel en leden van het parlement. Vele inbraken werden volgens een zelfde methode uitgevoerd. In tal rijke gevallen sloegen de daders hun slag juist nadat de verzamelingen voor het publiek waren opengesteld of nadat het landhuis of de eigenaar op de een of andere wijze in het nieuws was geweest. Zij hebben blijk gegeven van grote vakkennis, niet alleen wat betreft de waarde van de objecten in kwes tie, maar ook met betrekking tot de plek waar zij zich precies be vonden. Zij komen zon landhuis meestal binnen .door verbreking van een raam of door het slot van een achterdeur te forceren. De politie heeft geconstateerd, dat zij een voor liefde hebben voor de vrijdagavond, terwijl iedere maand de nacht van de 18e op de 19e een speciale aan trekkingskracht blijkt uit te oefe nen. Het gestolen zilverwerk of por- Zijn zilveren voorwerpen nog ln ge- orulk, bijvoorbeeld als zoutvaatje ot aeperbus dan wordt de Inhoud stee vast netjes op een tafeltje gedepo neerd. Tot 1964 meende de politie, dat dit soort inbraken het werk van één man was. hetzij een bezeter verza melaar, hetzij een gewetenloze han delaar. Daarna werd de leiding van het onderzoek toevertrouwd aan commander Hatherill van Scotland Yard, die zelf een waardevolle ver zameling antiek zilver cultiveert. Hol van de leeuw In december 1963 kreeg de politie een tip uit de onderwereld, dat zelfs de collectie van Hutherlll ge vaar liep. Op het uur-U' werden overvalauto's opgesteld. Rechercheurs in burger liepen zo genaamd argeloos in de buurt rond, sommigen kropen zelfs ln struik gewas en ln do toppen van bomen, maar geen dader kwam opdagen. Voor alle zekerheid controleerde commander Halherlll enige tijd la- Ier zijn omvangrijke verzameling. Er bleek zilver ter waarde van 2500 gulden te ontbreken. Allengs is de politie tot de over tuiging gekomen, dat er vermoede lijk niet van één. dader sprake is, maar van een aantal, werkend vol gens een vaste methode, Voorts zijn ér verscheidene aanwijzingen, dat het roofgoed naar Frankrijk en de Verenigde Staten wordt gevoerd met als verzendpunt in Engeland 'n klei- kust groep handelaren aan de zuidoost- st. De eigenlijke daders opereren waarschijnlijk met zijn tweeën Zij bezichtigen landgoederen die voor het publiek toegankelijk zijn gesteld en snuffelen in de kranten naar be richtjes dat de eigenaar tijdelijk afwezig is. bijvoorbéeld met vakan tie. voor een zakenreis of als lid van een parlementaire delegatie. De mensen achter de schermen ma ken uit, wat moet worden gestolen en wanneer de slag dient te worden geslagen. Als na het ontdekken van het misdrijf eindelijk een lijst van de gestolen objecten kan worden verspreid, is het roofgoed allang het land uit. [n de haven van Li verpool heeft de politie eens een container achterhaald, die volgens de papieren .antiek aardewerk' zou bevatten. Er bleek gestolen zilver ter waarde van tienduizenden gul dens in te zitten. Zowel de politie als de assurantie firma's menen, dat de inbraken de laatstp tijd een zeer bepaald oog merk hebben De prijzen die mo menteel voor kunstvoorwerpen wor den betaald zijn dusdanig gestegen dat 1968 wel eens een topjaar vooi de inbrekers kan worden. Gevreesd wordt, dat ook kerkgebouwen niel aan hun aandacht zullen ontsnappen Kerstkaart Bekend is het verhaal van een ver zamelaar, die dc trotse bezitter was van een onbetaalbare collectie van 3212 zilveren munten. Even voor Kerstmis zijn zij gestolen. Merk waardig genoeg was de complete reeks kort tevoren in de Verenigde Staten geëxposeerd. Een verzame laar in liet graafschap Bedfordshire stuurde vrienden en kennissen een kerstkaart met een plaatje van zijn unieke collectie Franse uurwerken. Mr E. Holland Martin te Tewkes bury stelde de afgelopen zomer zijn landhuis één dag open voor bezich tiging. Op 18 september maakten inbrekers zlcli meester van zijn Swansea-porselein, maar andere waardevolle objecten werden niet aangeraakt. Op langere termijn bezien zijn er bij de kunstdiefstallen bepaalde hoogte en dieptepunten van activiteit te constateren. Nog altijd geldt, dat zo snei mogelijke publlkaties ven de vermiste objecten de opsporing in de hand werkt. Een duidelijk voor beeld hiervan is de diefstal uit hot landjuis Buxted Park in Sussex, waarbij fraaie stukken uit de col lectie porselein van Mrs Nellie Ioni- des, ter waaide van 35.000 gulden, werden ontvreemd. De politie van Sussex liet geen moment verloren gaan. Zij zorgde ervoor, dat foto's en gedetailleerde beschrijvingen aan alle belanghebbenden werden ge stuurd. Vanaf dat moment maken de misdadigers bij de bonafide han del geen schijn van kans meer. Een tussenpersoon zorgde er dan ook voor, dat de meeste objecten onop vallend aan de eigenaar werden te- even, u" lelonlng. Duidelijk is nu ook hot risico van geïllustreerde reportages over be paalde verzamelingen in vakbladen. De dieven die het landhuis van Lord Fitzwililam binnendrongen, lieten een exemplaar van het blad .Coun try Life' achter. Juist ln dit num mer was uitvoerig over dc collectie geschreven. In december jongstleden publiceerde hetzelfde blad een des kundig artikel over Wimpl Hall in het graafschap Cambridge. Bij het artikel waren een plattegrond van dc benedenverdieping, alsmede een aantal foto's van de fraaiste kunst voorwerpen afgedrukt. Vier dagen nadat het blad van de pers was gekomen, ln de nacht van 18 op 19 december, werd het landgoed het doelwit van inbrekers, die zich van onvervangbaar Meissener porse lein meester maakten. Met andere bladen is een soortge lijke ervaring opgedaan. Minstens één blad heeft reeds besloten, voor taan geen pubilkatie meer te ver lenen aan bijzondere verzamelingen, tenzij op geen enkele wijze wonit onthuld waar zij zich bevinden. in Engeland bij de politie één cen trale instantie werd opgericht ora gestolen kunstbezit te behandelen. Bovendien zouden de eigenaren al vorens een verzekering te kunnen afsluiten verplicht moeten worden, duidelijke foto's van kostbare objec ten over te leggen. Deze afbeeldin gen zouden dan •-I llürtl UIL, UAL i-- fortuinlijk jaar wordt voor de rekers die zich op landhuizen spe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 20