DE HARMONIE IS BIJNA JARIG Exm SCHUTTERKEIZER DE SCHRIJVER: ,iINGEWIKKELD REKENWERK' 75 JAAR 'T .MUZIEK' IN TERNEUZEN COMFORTABEL WONEN IN AXELS GROENE ZONE VRIJDAG 19 JANUARI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN gen onderging. .Maar met de nieuwe directeur, de heer Van Prooijen blijkt er een plezierig contact mogelijk. Wij hebben momenteel 4 klarinettisten. 3 trompettisten, een fluittist én een saxofonist in opleiding". De harmonie blijkt dus in de tijd van het grijze en kleurenscherm nog wel degelijk jongelui te trekken. .Wij beginnen met kinderen van 8 of 9. Die kunnen in de drumband. Willen ze in de harmonie, dan moeten ze wat ouder zijn. Op de muziekschool- krijgen ze dan een paar jaar alge meen vormend muziekonderwijs en daarna leren ze een instrument be spelen. Is dat toevallig een blaasin strument, dan proberen wij of we ze bij het korps kunnen krijgen'. MAJORETTEN Iemand heeft In een opgewekte bui het prille majorettenkorps van de harmonie de .face lift' van een 75-ja- rige genoemd en de heer Eekman stemt daar wel mee in. Achttien meis jes repeteren iedere vrijdagavond on der leiding van mevrouw Jansen- van Driel, een oud gymnastiekleid- ster, hoe ze gracieus en toch wel een beetje hip de muzikanten kunnen begeleiden, een duidelijke versterking van het showelement in de vereni ging- Dat is trouwens ook de boerenkapel, waarmee men enorm veel succes blijkt te hebben. Hij was er zomaar ineens, op een braderie. .Iemand van het bestuur was bij de heer Demul, een van de organisatoren op bezoek, toen hij het idee opperde om met een boerenkapel luister bij te zetten aan de festiviteiten. Nou, wij hebben eens in de vereniging gevraagd wie er be langstelling nad èn dat waren maar liefst 18 mensen. Nee, met die boe renkapel zit het wel goed'. Er lo pen momenteel uitnodigingen om op te treden in Zelzaete en bij verschil lende bedrijven. Een balans na 75 jaar, ook een fi nanciële balansen dan blijkt het allemaal veel minder rooskleurig dan ledereen die de fraai paraderende muzikanten ziet eigenlijk had ge dacht. Instrumenten kosten geld. uni formen kosten geld. Veel geld zelfs: voor een tuba betaal je 800,-, een bas kost het dubbele. ,Wij streven naar een goedkoop klasse-instrument', zegt Eekman en intussen wist hij zich al weer het zweet van het voor hoofd als hij denkt aan de komende concoursen, waar de vereniging toch me*, goed materiaal naar toe moet. DRUMBAND Neem nu de drumband: daarvoor heeft men een soort districtsconcours uitgeschreven in Tilburg. Temeuzen kan er niet naar toe: de reis is te duur. Maar toch blijkt er een oplos sing mogelijk te zijn, want op He melvaartsdag houdt de harmonie onder auspiciën van de Zeeuws-Vlaam- se bond van harmonie- en fanfarege- zelschappen zelf een concours in het Concertgebouw. ,We zullen nu da juryleden vragen of ze dan gelijk maar de drumband willen beoorde len. Dat mag officieel wel niet, maar anders weten we het ook niet. En dan die trommels: die moeten op zo'n concours afwisselend scherp en dof spelen. Nou, dat lukt bij on3 al leen maar met kunst- en vliegwerk. Dan binden we een zakdoek aan de snaren om het doffer te laten klin ken'. Ja, ja: zo gaat dat, of liever ge zegd: zo gaat het eigenlijk niet. Want er zijn meer wensen. Uniformen voor de majorettes, nieuwe instrumenten: zaken waarmee werkelijk fabelachti ge bedragen zijn gemoeid en achttien meisjes die straks de face-lift van een 75-jarige moeten vormen dragen uniformen van 250,- per stuk, al thans: die willen ze dragen... Met dat concours is het trouwens ook nog niet helemaal rond. Er wor den minstens zo'n tien korpsen ver wacht. Waat laat je al die muzikan ten op zo'n dag en waar laat je ze speciaal in het Concertgebouw, hoe veel kost het allemaal 7 Het zijn vra gen waarover de heer Eekman en zijn medebestuurders zich in deze tijd hot hoofd breken. Maar het concours kómt er, dat staat vast. Als 75-jari- ge die slechtere tijden heeft gekend laat je je zomaar niet ontmoedigen. En dan nog wel met zo'n plezierige verjongingskuur xeeuwsch-vlaanderen een foto uit 1935, toen de harmonie nog ,de verenigde werklieden1 heette. tientallen muzikanten sterk, re peteert. In de bovenzaal van ca fé ,La Bellevue', op een steen worp afstand van de Axelse- brug, staat dirigent P. Eekman elke dinsdagavond trompetters, klarinettisten, saxofonisten en al het andere koperwerk te leiden. En als iedereen om half tien zijn instrument heeft op geborgen, de stoeltjes aan de kant gezet en de lichten uitge draaid wordt er beneden nog even nagepraat. Over toonladder zus en zo die niet helemaal klopte, over een concours en, maar dan opvallend veel, het 75- jarig jubileum, want daar werkt ,'t muziek' op het ogenblik heel hard naar toe. Dit najaar wil men feest vieren: met een taptoe, een festival en vooral heel veel plezier, want daar heeft de harmonie altijd al op ge dreven. .Vroeger, zo'n jaar of zeven geleden, als je middenin die rottijd zat en het praktisch allemaal alleen moest opknappen heb ik wel eens een ogenblik gedacht: Ik laat de boel schieten, maar ec-ht: het is me niet gelukt, ik kan gewoon niet van de muziek loskomen', zegt directeur Eek- man en dan denkt hij misschien wel aan al zijn voorgangers, mensen die er ook lol in hadden om hun vrije tijd te besteden aan het dirigeren van een muziekgezelschap. Harmonie Temeu zen 75 jaar: voor het bestuur tijd om even stil te staan bij het wel en wee van driekwart eeuw verenigings leven, maar ook om je ernstig af te vragen wat de komende 25 zullen brengen. Nu blijken die herinneringen bij na dere informatie vrij beperkt. Je moet er voor naar meneer J. van Luik, een oude getrouwe die in 1963 afscheid nam nadat hij maar liefst van 1911 af muzikant was geweest. De eerste muziekuitvoeringen in groepsverband kwamen in Terneuzen van ,'t muziek van little', een gezelschap dat hoofd zakelijk bestond uit personeelsleden van de vroegere rederij .Little en Johnson'. Zonder uniform maar mét enthousiasme gaven ze regelmatig concerten en luisterden activiteiten in de stad op. In een later stadium kreeg de groep de naam ,De Verenig de Werklieden' nadat men eerst nog een tijdje .Apollo' had geheten. ,In die periode van ,De Verenigde Werklieden' hadden wij dirigent Van den Eekhout uit Hulst', vertelt de heer Van Luik, .later speelden we onder leiding van Schirris. Die heeft ook veel muziek geschreven, net als pastoor Kersten. ,De Vere nigde Werklieden' gaven vaak uitvoe ringen op zondagen. Dat gebeurde dan in de theetuin, waar nu het sta tion is. Ons clublokaal was bij Feij- ter, daar repeteerden we hoofdzake lijk 's winters. Je had in die tijd nog veel muzikanten die op de bo ten werkten, dat betekende al om een uur of vier beginnen. Maar ze ont braken noott hoor, noch op uitvoe ringen, noch op repetities'. DIRIGENTEN De naam Schirris duikt meer op in de verhalen van harmonieleden. Het gaat hier om een van de eerste diri genten, die enorm veel voor het mu ziekleven in Terneuzen heeft gedaan. Hij werd opgevolgd door de heer Meijers en in deze periode was er echt wel sprake van een bloeitijd. Het korps deed mee aan concoursen (in uniform, want dat kwam er in 1950, toen men ook de naam .Harmo nie Terneuzen' ging voeren) en het heeft zelfs nog eens in de afdeling uitmuntendheid gespeeld. Op initia tief van het gezelschap kwam het zo in de vijftiger jaren ook tot oprich ting van ae .Terneuzense muziek school', waar jonge krachten werden opgeleid. In deze periode stond het korps onder leiding van de heer Keij- ser. En toen was er ineens niets meertenminste tot die conclusie kom je als je de heer Eekman hoort. ,We hebben vanaf 1960 eigenlijk vol komen in een malaiseperiode geze ten. Er was geen actief bestuur, de prestaties gingen achteruit en de belangstelling liep terug. Ik heb toen de leiding op me genomen, maar ik was zo'n beetje alles tegelijk: mu zikant, dirigent, voorzitter en secre taris. Vanzelfsprekend konden we ons ook niet meer op een concours laten zien'. Pas vorig jaar hebben de mensen van de harmonie de draad weer op kunnen vatten. Er kwam een nieuw bestuur, een majorettenkorps, een boerenkapel en er was een goedgeoe- fende drumband. Momentèel telt de eigenlijke harmonie zo'n 35 leden, de drumband 20 en het majoretten korps 18. Een ander punt Is de samenwerking met de muziekschool. Die was niet al te best, nadat deze instelling de stichtingsvorm kreeg waardoor de inspraak van de harmonie beperk ln- P. Eekman ,laat je niet los TERNEUZEN De man aeh- ter de grote trom doet het heel indrukwekkend. Iedere keer als hij aan de beurt is slaat hij uiterst waardig een paar ma ten. Ze verklinken in het opge wekte geheel van Colonel Boo gie'. Met andere, woorden: de harmonie Terneuzen, enkele elke dinsdagavond repeteren AXEL B.B. ir. Axel, maar dan staan die letters voor (inderdaad ook niet onaantrekkelijke) Bogaers-bungalows aan de Van de Gistellelaan. Huis-tuin-keuken: allemaal op de begane grond, allemaal in één comfortabel huis aan Axels' groene zóne'. Want iedereen weet het (en als hij het nog niet weet staat het op een groot bord aan de Kanaalkade) ,Axel, uw wöongemeente' Enkele jaren geleden al maakte men er deze slagzin waar, door in snel tempo een serie bungalows te creëren aan de zomen van de stad. Axel blijft aan die rooskleurige toe komst bouwen, al zullen de zonneschermen in deze tijd van het jaar wel opgetrokken zijn. (Foto: PZC) OOSTBURG Wie meneer W. de Schrijver uit Oostburg belt loopt de kans zich deerlijk te vergissen. JJent u de nieuwe schutterskeizerf' klopt nog wel, maar dan houden alle ver gelijkingen met de edele handboog sport op. De hobby van #ijne majes teit' heeft totaal niets te maken met hoog- en zijvogels, met liggen de of staande wippen. De heer De Schrijver houdt het helemaal bij de twintigste eeuw: hij schiet met de luchtbuks en liefst middenin de roos. Dat gebeurt elke maandagavond in café ,De Vier Emmers' waar de plaat- MENSEN IN DE SPORT selijke vereniging J)e Trefferszijn clublokaal heeft. Jk ben aL van de oprichting, in 195S, af lid. We zijn met zo'n 20 man. Nu word je overi gens niet zomaar keizer daar komt heel wat rekenarij aan te pas. Op de schietavonden kun je drie kaartjes raken en dat levert een maximum van 270 punten op. Stel dat je aan 1,5 wed strijden meedoet, dan haalt men er na een jaar bijvoorbeeld de 18 besten eruit. Als je dan de meeste punten hebt over zo'n periode ben je koning. Drie keer koning betekent keizer, en die titel is er dan nou'. Het is dit jaar overigens een hele zware strijd geworden: slechts een puntje meer dan zijn naaste rivaal, de heer A. de Poorter, leverde De Schrijver zijn keizerstitel op. ,lk had er 4768 en hij 4767, een minieme zege'. fie Treffers' zorgden in hun bijna 15-jarig bestaan al voor heel wat .majesteiten': in het seizoen '55-'56 ging de koningstitel naar P. Verhulst, De Schrijver kreeg hem het jaar daarop, A. Beerens werd koning in 1958 en A. de Poorter mocht zich zelfs keizer noemen omdat hij drie jaar lang, 1959,1960 en 1961 de hoog ste ogen (of de beste kogelsgooide. ,Het jaar '62'63 was voor mij wel spannend. Ik had beide keren da koningstitel gehaald en ik dacht: nou misschien zit er wel wat meer in. Maar dat is toch niet meer ge lukt: Beerens werd in 196), koning en daarmee was mijn kans verke ken'. Maar De Schrijver, hoe kan het ook anders: hij zit in zijn winkel elke dag tussen de buksen en de pistolen, kwam terug. In '65 schoot hij stug door naar de koningstitel, in '66 wist hij die te prolongeren en ook het jaar daarop kon geen clublid hem wat maken: jDe Treffers' moesten zich serieus voorbereiden op de kro ning van een keizer. ,Zal ik mijn muts opzetten f' zegt hij, als er een plaatje gemaakt moet worden. Want ach: De Schrijver is eenvoudig ge bleven Bij de foto: De heer W. de Schrij ver wij wel even demonstreren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19