DOS LEIDER IN DAMCOMPETITIE Toneelspel van Agatha Christie loopt al vijftien jaar in Londen Rennies MANNELIJKE NONNEN OP DE OOSTERSCHELDE 8 EEN WINNAAR IN SP0RTT0T0 DEZE MAAND AL PRATEN OVER PLOEGLEIDER TOUR DE FRANCE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI 1968 Ruim 6000 opvoeringen van ,De muizenval' I_Iet stuk ,De Muizenval' van Agatha Christie loopt nu voor het zestiende jaar in het Ambassadors Theatre te Londen. Sinds 12 april 1958, toen de 2.239ste opvoering plaatsvond, is het houder van het record voor de langste looptijd in de ge schiedenis van het Engelse toneel. In december is het de 6250ste opvoering gepas seerd. Het stuk is op 25 november 1952 in het kleine Ambassadors The atre heel bescheiden in première gegaan. Sir Winston Churchill was toen premier. De toneelcriticus van de .Morning Advertiser' schreef na afloop: .Het hele pu bliek zat verstijfd op de stoelen en ontspande zich vervolgens met een verlegen gemurmel, toen net gordijn was gevallen. Ik daag iedereen uit, te ontdekken wie de moordenaar was voor miss Chris tie heeft goedgevonden dat te ont hullen'. Meer dan twee miljoen mensen hebben sinds die avond verstijld op hun plaatsen gezeten «"-n het geheim van Agatha Christie ont sluierd gezien. Het gordijn is 75.000 maal omhoog en omlaag geweest. De kassa van het Am bassadors Theatre, die niet meer dan 433 zitplaatsen per voorstel ling kan verkopen, heeft meer dan 1.250.000 pond sterling ont vangen. Dat is voor Agatha Chris tie, die meer dan 60 spannende misdaad- en avonturenromans, nog 17 andere toneelstukken, zes liefdesgeschiedenissen en een boek over oudheidkunde heeft ge schreven (zij is de vrouw van de eminente Britse oudheidkundige, prof. Max Mallowan) min of meer een schok geweest. Zij is nu 76 jaar en onderwerot zich niet meer aan persgesprek- ken over ,De Muizenval'. Eens heeft zij evenwel gezegd: ,bij de première vond ik het een aar dig toneelstukje, dat heel goed in elkaar zat in deze betekenis, dat het publiek werkelijk wilde weten hoe het afliep, maar ik gaf het vier of vijf maanden, niet langer'. Zij heeft het stuk onge veer 30 keer gezien. Zij heeft niet bekend gemaakt, hoe zij op het idee voor het stuk is geko men, maar eens heeft zij verteld: .enkele van mijn beste intriques zijn in me opgekomen bij de gootsteen'. Zij heeft de rechten op ,De Muizenval' afgestaan aan haar kleinzoon, Matthew Prit- chard, toen hij nog maar twaalf jaar oud was. Hij is nu 27. Ge trouwd en riik. Bij de premiere werden de hoofd rollen gespeeld door Richard At- tenborough en zijn vrouw, Sheila Sim. Sindsdien zijn in het stuk, dat slechts acht rollen telt, 104 acteurs en actrices opgetreden. Peter Saunders, de producer, is van mening, dat hij de bezet ting elk jaar moet wijzigen om de opvoeringen fris en levendig te houden. De tegenwoordige be zetting met John Hiswood en Ca rol Haddon in de hoofdrollen, speelt het stuk sinds 27 november van het afgelopen jaar. Waar gaat het nu eigenlijk over? De hande ling vindt plaats in een pension niet ver van Londen, genaamd .Monkswell Manor'. In een sneeuwstorm komen gas ten aan om er te logeren. Bij de première werd hun medege deeld, dat de huur zeven pond per week bedroeg. Dit bedrag heeft men thans verhoogd tot twaalf pond per week. Er komt een detective op ski's, die te kennen geeft, dat hij moor den in het pension verwacht en aan het eind van het eerste be drijf wordt Inderdaad prompt een moord geleverd. Het stuk eindigt met het wegleiden van de moor denaar en als het terugroepen van de acteurs een einde heeft genomen, stapt de detective naar het voetlicht met het ver zoek: .vertelt als 't u belieft aan niemand, wie het heeft ge daan'. De toneelopbouw is erg eenvou dig en wordt In het hele stuk gebruikt. Hèt is de grote zaal van Monkswell Manor met deuren naar de salon, de bibliotheek, de eetzaal, de keuken en de Kelder. Afgezien van een lederen stoel en een klok, die de slijtageslag van vijftien jaar hebben overleefd, is het hele meubilair tweemaal vernieuwd. De klok loopt nog, maar het publiek kan de wijzers niet zien. De kostuums zijn in de loop der jaren veranderd. De ja ponnen van de jongere actrices vielen in 1952 tot op de kuit. thans zijn zij gematigd mini ongeveer vijf cm boven de knie. Een paar handschoenen, dat in het stuk gedurende de uitvoering op 't toneel wordt gebracht maar nooit wordt gedragen, is zesmaal vernieuwd. Het verdwijnt een voudig. Acteurs en actrices komen en gaan maar de costumières Maiset Wil- mer-Brown, is sinds de première ononderbroken hij bet stuk ge bleven. Zij heeft berekend, dat /.ij in de loop der jaren voor de vijf mannelijke spelers meer dan 40 km overhemd heeft gestre ken. Acteurs, die de rol van de sinistere heer I'aravicini spelen, hebben meer dan 6.000 sigaren gerookt. Dit komt niet uit op een per voorstelling, want de heer I'aravicini heeft eens zes weken een keelontsteking gehad en toen mocht hij niet roken. Waarom? Ien plus een klein balkon en twee loges. Zo groot als poppenhuizen. Er is veel verguldsel in de versie ringen. De kassa heeft ongeveer de afmetingen van een telefoon cel. Volgens een legende had men. toen het theater in 1913 werd ge bouwd, vergeten er een kassa in te bouwen en dientengevolge moest men later een deel van de ruimte van de damestoiletten vor deren. Saunders heeft de film rechten in 1956 verkocht aan Ro- muls Films, maar daarbij be paald. dat de film pas in circula tie mocht worden gebracht zes maanden nadat het stuk niet meer op het toneel zou worden opge voerd. De film is nog niet ge maakt, aangezien niemand er enige idee van heeft, wanneer het stuk op het toneel zal zijn uitge speeld. Saunders heeft tweemaal aangeboden, de filmrechten terug te kopen, maar Romulus is bereid te wachten. De producers bewe ren niet, dat de lange looptijd van .De Muizenval' een wereld record is. Zq zeggen dat uit do cumenten blijkt, dat een stuk met name .De Dronkaard' 20 jaar ge leden heeft gelopen in Los Ange les. Toen ,De Muizenval' in 1952 haar première beleefde, kostten de beste plaatsen in de schouw burg 15 shilling, thans 25 shilling. TV-schurken voor de wijze, waarop zij worden voorgesteld op Ameri kaanse tv-schermen. Het Ham- burgse zondagsblad ,Bild am Sonn- tag\ dat in twee miljoen exem plaren in het hele land wordt verspreid, heeft de klacht geuit, dat de Duitsers in drie lopende tv-series worden afgeschilderd als .boosaardige idioten'. Het blad heeft de strijd aangebonden te gen .Garrison Gorillas' en ,Rat Patrol' van de American Broad casting Company (ABC) en ,Ho- San's Heroes' (ook op de Ne- erlandse tv) van Columbia Broadcasting System (CBS). Het blad merkte op, dat in één week ,in totaal 60 moorden' op Niemand heeft precies kunnen verklaren, waarom het stuk zulk een succes is geweest en nog is. afgezien van het feit, dat het wordt opgevoerd In een heel klein theatertje en de magische naam van Agatha Christie meedraag. Producer Saunders wijst erop. dat het een .uitstekend stuk voor het hele gezin met heel wat grappa momenten' is. .Niets om bezwaar tegen te maken en niets gruwe lijks.' .Het staat ook op een lange lijst van dingen, die iedere toe rist moet hebben gezien.' zegt hij. .Ze gaan 's middags naar ae To wer en 's avonds naar J5e Mui zenval.' Van het theater kan men niet anders zeggen dan dat het knus is. Er zfln maar 16 rijen stoe- Amerikaanse tv-schermen zijn gebracht. .Slechts één (van de Duitsers) had menselijke eigen schappen. Alle anderen waren of wel domkoppen, sadisten of voer voor de machinegeweren van hun geallieerde tegenstanders'. Gedu rende een enkel gedeelte van .Gar risons Gorillas', dat een half uur duurde, telde de Newyorkse cor respondent van ,Bild am Sonn- tag" 39 Duitse lijken. .Een man was geworgd, een an dere doodgeslagen met een ben zinekan, twee waren doodgesto ken, twee in stukken gereten met handgranaten en de overigen dood geschoten. Hun tegenstandera hadden evenwel geen schramme tje gekregen'. De conclusie i3: zij (de Duitsers) zijn te dom om ook maar de geringste kans te hebben tegen Amerikaanse su permensen', aldus ,Bild'. De Duit se kolonel Klink en sergeant Schultz uit .Hogan's Heroes', ver volgt het blad, worden op het scherm gebracht als een soort Laurel-en-Hardy-typen. Klink is een zot en Schultz is een half zachte, ,met wie de Amerikaan se krijgsgevangenen konden doen wat ze wilden'. De Westduitse tv-functionarissen, die vele Amerikaanse tv-banden uitkiezen ter vertoning aan hun kijkers, betwijfelen, dat de drie series in Duitsland door de tv zul len worden vertoond. Joseph Vie- hoever, de programmaleider van het tweede Westduitse tv-kanaal (ZDF) zeide: ,Ik ben een tegen stander van alle stereotypering. Dit heeft niets te maken met een beoordeling van het nazi-des- potisme. Ik ben van oordeel dat dit een misdadig regime was. Maar ik maak bezwaar tegen zwart-wit afschilderingen van al le Duitsers als slecht en alle Amerikanen als goed of omge keerd'. De correspondent te Washington van het Hamburgse blad ,Die Welt', schreef: sinds de eerste wild-westfüm is de eredienst van de krachtpatserij het fundament geweest van het Amerikaanse amusementsbedrijf. Een halve eeuw lang hebben de Indianen de rol van de schurken gespeeld. Het publiek werd van deze een tonigheid verlost, toen de oorlogs films een afwisseling boden. Sindsdien zijn de Indianen niet meer de enige schurken. De schur ken van nu zijn de Duitsers....' Hondse laarzen Nieuw-Zeeland, zullen binnen kort linnen laarzen dragen wan neer zij worden gebruikt in situa ties. waarin zij verwondingen aan hun poten kunnen oplopen door gebroken glas of andere scherpe voorwerpen. Dit is onder meer het geval bij opstootjes e d. Een lelij ke verwonding kan de dieren ge ruime tijd uitschakelen. De poli tie verwacht dat de honden spoe dig aan het dragen van laarzen gewend zullen zijn. VN-vergaderingen Een van de oorzaken van het begrotingstekort bij de Ver. Naties is dat er te veel wordt vergaderd. Dit is de conclusie waartoe een speciale commissie van de volkerenorganisatie is ge komen, die tot taak heeft enige lijn in de steeds grotere reeks van bijeenkomsten te brengen. Het aantal conferenties in VN-verband is van 2373 in 3954 tot 5388 m 1967 gestegen. In het afgelopen jaar werden 2492 bijeenkomsten in het hoofdkwartier in New York gehouden, tegen 2896 in het Eu ropese hoofdkwartier in Genève. Een van de gevolgen van de toe neming van het aantal vergade ringen is een grote achterstand bij het verwerken van de versla gen. Zo had op 10 december j! de Engelse vertaaldienst een achter stand van 2150 bladzijden, terwijl deze achterstand voor Fran3. Spaans, Russisch en Chinees res pectievelijk 4915. 12.714. 21.688 en 40.046 pagina's was. Genoem de commissie merkt in haar rap port aan de algemene vergade ring op, dat een aantal construc tieve voorstellen om orde op za ken te stellen. .opvallend weinig effect heeft gehad.' Zonnebrand De 15.000 padvinders, die deel namen aan de jamboree van Australië hadden zich goed voor bereid op de subtropische zon van Brisbane. Zij haden breedgeran de hoeden en grote hoeveelheden zonnebrandolie bij zich. Maar de zonnebrand kwam van een heel andere kant. De organisatoren van de jamboree hadden om de toilet ten van het jamboreekamp uit hygiënische overwegingen snel en grondig te reinigen metalen bril len aangebracht. Het effect van de zon op dezer metalen brillen was echter bijzonder pijnlijk. De padvinders leden zeer onder dit hygiënisch .gemak'... Gas en dekens Het vinden van gigantische aardgasreserves in ons land heeft niet alleen de handel in vas te brandstoffen de das omgedaan en de vraag naar verwarmings apparatuur sterk gewijzigd. Uit de nieuwjaarsrede, die de voor zitter van de kamer van koop handel en fabrieken voor Rijnland, ir J. J. G. van Hoek, heeft ge houden kwam naar voren, dat het aardgas ook de industrie van wol len dekens niet onberoerd heeft gelaten. De afzet van wollen de kens is namelijk definitief ach teruitgegaan, nu de aardgasvondst leidt tot snel toenemende toepas sing van centrale verwarming In particuliere woningen. Menu van de eeuw dagen de vrieskou getrotseerd door in de rij te gaan staan voor de publiciteitsstunt van een New Yorks restaurant: maaltijden te gen de prijzen van 100 jaar gele den. Het .Old Homestead' restau rant, dat precies een eeuw gele den zijn deuren opende, heeft vijf uur lang biefstukken verkocht voor 4 dollarcent (15 cent), soep voor 2 dollarcent (7 cent), koffie voor 1 dollarcent (3.6 cent) en een compleet diner van vijf gangen voor 12 dollarcent (43 cent). Ei genaar Michael Wayne, die een menu uit 1868 had laten herdruk ken becijferde zijn verlies op cir ca 4000 dollar (14.400 gulden) of tewel op 4 dollar (14,40 gulden) per persoon. Een ding was echter precies hetzelfde gebleven, zei kelner Al Duetsch verdrietig. ,Je kimt het geloven of niet,' mop perde hij, .maar twee mensen gin gen weg zonder me een fooi te gwen op een rekening van 24 dol- rcent (86 cent). (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel'.' helpen direkt! DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 27 van het afgelopen weekein de zijn: deelnemers: 586.134; bruto In leg: 814.483,80: prijzenbedrag: 268.780: eerste prtfs: 147.829. Een melding met 13 goed voorspelde uitslagen. Voor winnende kolom wordt bruto 117.647,06 uitgekeerd. Restant eerste prijs, 30.181,94, gaat naar prij zenbedrag van sporttoto 29. Tweede prijs: 80.634. 47 meldingen met 12 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt bruto 1.715,60 uitgekeerd. Derde prijs: 40.317 gaat naar derde prijs van sporttoto 29. DE VOGELS VAN YERSEKE Over meeuwen, eenden en ganzen Een derzer dagen ontvingen we een uitvoerige brief van de se cretaris van de vogelwacht W est-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarin vermeldde hij allerlei in teressante gegevens over het rij ke vogelleven... niet uit Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals u wellicht zult denken, maar uit Zuid-Beveland en wel uit de om geving van Yerseke. Het be roemde mossel- en oesterdorp herbergt nl duizenden vogels! VLISSINGEN In het nieuwe jaar werden de clubwedstryden om het dam kampioenschap van Zeeland voortge zet en In de le klas is het een enerve rende stryd wie er als kampioen uit de bus zal komen. I)OS uit Bergen op Zoom wist met het kleinst mogelijke verschil van 9-11 Zierikzee te verslaan en heeft de leiding met 6 punten. In de finale aanstaande maandag zullen de wedstrij den Souburg-Zierik7.ce, Sommelsdijk II- Goes II en DOS-Onddorp worden ge speeld. In de hoofdklas geen spectaculaire uitslagen ofschoon het er naar uit ziet dat Kapelle ten minste zijn eer ste punt zal behalen. In de wed strijd tegen Vlissingen met voorlopi ge uitslag 9-9 zal gezien de afgebro ken stand In de laatste partij tussen Op 't Hof en Schuitema het in ieder geval 10-10 worden of 31-9 voor Ka pelle. Een verdienstelijk resultaat van de Kapel lenaren met nu in hun midden de studentenkampioen van Nederland Dallinga. Middelburg boekte wederom een grote overwin ning nu op Lammeren burg met 16-4 terwijl 's-Gravenpolder met 8-12 St. Laurens versloeg. De wedstrijd Go es- Middelburg op 22 januari aanstaan de zal de beslissing moeten brengen in de hoofdklas want beide tiental len z(jn nog zonder verllespunten. AMSTERDAM (ANP) Terwijl Euro pa zucht onder de wrede greep van ko ning winter wordt In wielerkringen reeds sterk gedacht aan warmers tijden. De voorzitter van de sportcommissl^ van de KNWU de heer W. van Steenber gen, maakte op een bijeenkomst in Val ken swaard waar de nieuwe ploeg van Willem n-Gaxelle werd voorgesteld, be kend, dat de sportcommlssle op 26 Ja nuari met de Nederlandse sponsors (Willem U-Gazelle, Smith's, Cahallero) gaat praten over het ploegleidersschap voor de komende Tour de France, die weer met landenploegen wordt ve den. Op deze bijeenkomst zullen zowel de KNWU als de sponsors de laatste groepering heeft bepaalde figuren op het oog hun kandidaten bekend ma ken. ,Het Is te hopen, dat we dezelfde mensen op het oog hebben. Dan be hoeven we niet lang te praten', aldus sportcommissielid C. Westerneng. De bijeenkomst van Willem Ü-Gazel- le stond in het teken van de tevreden heid. De ploeg heeft In 1967 ruim vijf tig overwinningen geboekt, reden voor dë beide directies om zeer lovende woorden te spreken. De formatie be staat nu uit de Nederlanders Peter Post, Maarten Breure, Jan Hugens, Harm Ot- tenbros, Jo de Roo, Jo van Seggelen, Harry Steevens, Jan Tummers, Rini Wagtmans en Huub Zilverberg, de Duit ser Clemens Grossimlinghaus en de Belgen Rik van Looy, Willy Derboven, Jules van der Flaes, Herman van Loo, Marces Maes, Jos Timmerman en Hen ri de Wolf. Ploegleider Ton Vissers heeft een ambitieus programma voor 1968: alle klassiekers, diverse grote ron den onder meer die van Sardinië, Catalonië, België. Spanje, Italië en Zwitserland en voorts wil hij een gooi doen nagr de zege in de monster- Vlissingen en Souburg aan de leiding gaan met 4 punten. De uitslagen luiden als volgt: Zierikzee - DOS 9-11: Smalheer - nog 2-0, Verton - v. d. Kreeke 1-1, West dorp - Verdoolaege 1-1, Huigens - Dal- sem 0-2, Flikweert - Wagenaar 1-1, Kostense - C. Suurland 0-2. Folmer - nneer 0-2, De Wild - Kievit 2-0, Hogerland - J. Suurland 2-0, Van Burgh - Blok 0-2. Kapelle - Vlissingen 9-9 voorlopig: v. d. Schraaf - v. Rijswijk 1-1, Iz. op 't Hof - Schuitema afgebr., Dallinga - De Vlieger 2-0, Adriaanse - P. Goedbloed 1-1, De Blaaij - L. Goedbloed 0-2, C. v. Liere - Hellinga 1-1, v. d. Vrie - Grim 0-2, De Koe ij er - Veenstra 2-0, v. d. Moore - Labruijère 1-1, J. C. v. Liere - P. Koster 1-1. 's-Gravenpolder - Aagtekerke 10-10: J. Blom - J. Blaas 0-2, G. Blom - Engel vaart 1-1, A. Krijger - Willemse 2-0, Harthoorn - Maranus 0-2, Jac. op 't Hof - F. Blaas 2-0, W. Krijger - S. de Visser 1-1, M. Quakkelaar - Bosse- laar 1-1, v. Overbeeke - S. Blaas 1-1, Huissoon - Houmes 2-0, v. d. Plasse - A. Francke 0-2. Middelburg - Lammerenburg 16-4: M. J. Walraven - De Buck 1-1, Strooband jr - J. Koppejan 1-1, De Jonge - De Looff 1-1, Lente - A. Francke 2-0, Da- vidse - Boone 2-0, Strooband sr - Heij- dra 1-1, De Ruijter - Vinke 2-0, Raaij- ens - Brasser 2-0, Tange - W. Koppe jan 2-0, Coppoolse - v. d. Heijden 2-0. St. Laurens - 's-Gravenpolder 8-12: Lav. Davidse - J. Blom 0-2, Adriaanse - G. Blom 1-1, Ln. Davidse - A. Quakkelaar 1-1, Flipse - A. Krtfger 1-1, L Walra ven - Jac. op "t Hor 2-0, Kesselaar - W. Krijger 1-1, v. Keulen - v. Overbeeke 1-1, De Kam - Huissoon 0-2, v. d. Broe- ke - M. Quakkelaar 0-2. Souburg V - Middelburg V 6-4. De Pag- ter - CornelIsse 2-0, Marijs - Buljs 0-2, De Wolff - L. Boon 2-0, Verhage - J. Boon 0-2, Arendse -nog 2-0. STANDENLUSTEN Middelburg 's-Gravenpolder Goes Aagtekerke Vlissingen Lammerenburg St.-Laurens Sommelsdijk Kapelle DOS Ouddorp Zierikzee Souburg Goes II Sommelsdijk Vlissingen Souburg Aagtekerke Middelburg Sommelsdijk HOOFDKLAS 5 2 12 EERSTE KLAS 4 2 0 2 4 12 1 4 112 RESERVES 2 0 11 Doordat hij geregeld in de gelegen heid is deze streek te bezoeken kon hij en passent in z'n vrije tijd vo gels tellen met name de grote con centraties waterwild die op de pla ten voor de Y'ersekse kust, in de Oosterschelde verblijven. Uit de op somming blijkt zonneklaar dat het hier om zeer grote aantallen en talrijke soorten gaat. We willen gaar ne van de gelegenheid gebruikma ken om met toestemming van brief schrijver, hier een uittreksel te pu bliceren temeer omdat het uit een streek komt waarvan ,men' over het algemeen althans wat de vogels be treft niet zo goed op de hoogte is. Veel populairder zijn bijvoorbeeld de vogelgebieden op Schouwen- en Dui- veland, in ,De Braakman', .Het Zwin', en ,De Poel' om er maar eens een paar te noemen. Yersekse bank, ten oosten van Yer seke: Dit zijn de verwaterplaatsen van mosselen. 12 december 1967. (Na een korte vorstperiode steeg net kwik overdag weer boven het vriespunt (Ongeveer 2 graden C.). Er woei een matige zuidwesten wind. Gezien werden onder meer de volgende aan tallen en (duikeenden) soorten: 35 brilduikers, 30 nonnetjes (waaron der ook mannelijke nonnen! 150 grote zaagbekken, (waaronder plm 90 mannen) en maar liefst 700 mid delste zaagbekken (waaronder plm 300 mannen). Op 13-12-'67 tevens 8 zee-eenden. In de nieuwe haven van Yerseke: 1 geoorde fuut (vrij zeldzame win- tergast „t Geultje", ten westen van Yerseke: 10 bergeenden, 40 meerkoeten. 17 brilduikers, 33 rotganzen, 60 grote zaagbekken en plm 200 middelste zaagbekken. Deze plek op de Ooster schelde kan tevens een aantrekkellj- t concentraties aanwezig zijn tot 400 stuks toe. Bij laag water ligt de plaat bij „t Geultje' droog, hierop komen dan vaak grote troepen schol eksters en wulpen. Langs de dijk ten westen van Yerseke zijn bovendien altijd wel steenlopers te zien. Meeuwen Bij laag water komen de banken ten noordwesten van Yerseke bloot. Op een gedeelte hiervan worden sedert jaren de lege mosselschelpen gestort welke afkomstig zijn van de mossel kokerijen. Hier komen zeer grote zwermen meeuwen op af. Want er zit tussen de lege schelpen voor de vo gels nog allerlei voedsel ln de vorm van zeesterren, krabben, kapotte en kleine mosselen welke niet geschikt waren voor de verkoop etc. etc. Aan tallen van 800-1000 mantelmeeuwen (grote en kleine, doch hoofdzakelijk kleine mantel meeuwen)'. Bovendien zijn 4000 kokmeeuwen en 5000 zilver meeuwen er geen zeldzaamheid! De ze laatste bestaan in hoofdzaak uit volwassen exemplaren (70 pet). Ook uit volwassen vogels. De kokmeeuwen fourageren ln het algemeen op het land en komen op de banken slapen. Merkwaardig is dat stormmeeuwen weinig worden aangetroffen. De aantallen van de overige hierboven genoemde soorten zijn echter groot. Op 3 januari jl tijdens regen, zui denwind en ongeveer 4 graden C. werd hier opnieuw geteld en toen bleek dat bijvoorbeeld de aantallen duikeenden nog verder waren toege nomen. Op de Yersekse bank werden toen onder andere gezien: 25 brilduikers, 5 zwarte zee-eênden, 200 grote zaag bekken (minimum aantallen) en maar liefst 900 grote zaagbekken minimum-aantallen! Al met al een concentratie water vogels om van te .watertanden!' Rotganzen .Helaas zullen wanneer eenmaal de Oosterschelde afgesloten ls en dus de mosselcultuur is verdwenen de ze grote concentraties van duikeen den en meeuwen ook verdwijnen daar dan de voedselrijkdom welke ln de aangevoerde mosselschelpen zit, stil zal komen te liggen', aldus brief schrijver, welke wij zeer hartelijk dankzeggen voor zijn uitvoerige brief met de vele prachtige vogelwaarne mingen. Die bovendien uitmuntend zijn uitgewerkt. Een goed voorbeeld van hoe het eigenlijk moet name lijk de waarneming dateren, plaats beschrijving, aantallen, als het mo gelijk is geslacht van de vogels be palen, en verdere bijzonderheden als het weer, hoog of laag water en als het vliegende vogels betreft de trekrichting.Over vliegende vogels gesproken: tijdens de telling op woensdag 3 januari jl kwamen over de Oosterschelde nog 150 rotganzen ook. Ze trkken op een hoogte van circa 100 meter ln zuidoostelijke richting. Dit waren de vogels op de Ooster schelde. Kijken we echter landin waarts dan ligt daar een groot dras sig weidengebied dat eveneens vol vogels zit, bekend als de Yersekse Moer. Dit is een prachtig gebied, circ» 500 ha drassig grasland, nogal ge accidenteerd, waarvan de lago ge deelten 's winters onderlopen. In dit terrein dat helaas ook alweer be dreigd wordt door allerlei landbouw kundige ingrepen, vertoeven ln het voorjaar en de zomer grote aantal len kieviten, tureluren, leeuweriken, graspiepers, kluten, scholeksters a al dat bonte goedje, die een ou weidelandschap zo intens boeien maken. In de wintermaanden is hel desnoods nog drukker: naar gelang de weersomstandigheden pleisteren er tientallen brandganzen, soms dui zenden rietganzen en enige duizen den kolganzen. Vermoedelijk ook kleine rietganzen. Deze vogels ko men overdag grazen en trekken meestal 's avonds naar onder ande re de platen van het Verdronken Land van Reimerswaal. Altijd een fascinerend kijk- (en hoor)spel om de lange slingers ganzen, dikwijls ln de bekende omgekeerde v vlie gend hier te zien overtrekken van de slaap- naar de graasplaatsen en om gekeerd. Nu het poelgebied ten wes ten van Goes wordt herverkaveld is de Yersekse Moer een gebied waar we beslist extra zuinig op moeten zijn, want naast alle reeds genoem de soorten, komen ook eendracht!" gen zoals wilde eenden en smien ten er in grote getale voor! Bovendien nog talloze steltlopers, die er komen .overtijen' zoals dat heet Als het hoog water ls op de Ooster schelde zoeken zij onder meer een goed heenkomen in de (nu nog) vei lige en rustige Yersekse Moer...! P. Schollevaer (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 8