Vogels in de Braakman houden het zo nog maar dag of drie uit Hilversum beslist op korte termijn over Zeeland-omroep 2 JACHTOPZIENER: C. RIEMSLAG: Hearing inZierikzee over visserij na afsluiting zeegaten BISSCHOP VAN BREDA PREEKT IN GEREFORMEERDE KERK GOES ALMANAK GAPINGSE FABRIEK BOUWT ALUMINIUM BUNGALOWS Vrachtwagens bij Rilland in botsing WÊÊItÊÊÊ WÊÊÊM discussie tussen inwoners-raad in Wemeldinge Ds Zijderveld over harttransplantaties in Zuid-Afrika VORIG JAAR CA 500 KINDEREN GFRORFM IN MIDDELBURG ,Hedenesse' in tv - Kenmerk' Dans en mens, Het Nationale Ballet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI 1968 Voederacties worden weer noodzakelijk HOEK/BIERVLIET Het wordt donker boven de Braakman. Dertienhonderd hectare natuurgebied in de sneeuw. Dertienhonderd hec tare en één jachtopziener, de heer C. Riemslag, in een een zaam huis in de Koninginne- polder. Hij maakt zich bezorgd in deze koude januarimaand. Om de waterhoentjes, de ganzen, de meerkoeten, de waterrallen, de vinken en de eenden: kortom om de vele honderden vogels die het krekengebied tussen Bier vliet en Hoek bevolken. Als het volgende week zo blijft vriezen vrees ik het erg ste. We moeten echt weer eens aan een voederactie gaan denken, sommige dieren houden het zo niet langer dan een dag of drie, vier uit. Een ritje per brommer door de landweggetjes levert in de hele Braakman hetzelfde beeld op: watervogels die bij elkaar scho len op de landerijen om er uit de dikbevroren en met een zeker tien centimeter dikke sneeuwlaag bedekte grond wat voedsel te ha len, want vrijwel alle sloten en plassen liggen dicht. .Toen ik hier donderdagmiddag langs kwam was er een schitte rend wak, daar kwamen heel wat vogels op af. En kijk nu eens: nauwelijks een nacht later is het volkomen dichtgevroren. Ik weet echt niet meer waar al die bees ten op de duur moeten blijven. Dit wordt werkelijk een ramp als het weer zo blijft', zegt Riemslag, on derwijl met de verrekijker zijn terreinen afspeurend, want je moet natuurlijk midden van ai het vogelleed toch attent blijven op stropers Ganzen Geweldige zwermen ganzen vlie gen af en aan: het zijn er zeker meer dan duizend- Waarschijnlijk het eerste symptoom van een na derend voedseltekort. Waterhoen tjes zoeken het in deze tijd van het jaar het liefst op het land. waar ze verschrikt opfladderen voor het geluid van andere vogels of dat van voetstappen, gedempt door een forse laag sneeuw. En dit winterse beeld van zijn do mein brengt de heer Riemslag dan al gauw op de december- en ja nuarimaand van het seizoen 1962- 1963, een waar rampjaar. Vele tientallen vogels vroren vast of kwamen om wegens voedselge brek en daar kon zelfs de school jeugd van Biervliet, die vrijwel onmiddellijk in competitiever band met het voederen begon, niets aan veranderen. .We zijn in de periode zeker 20 ton voer kwijtgeraakt, ja dat zal ik me al tijd blijven herinneren'. De winter 1967-1968 zette iets milder in, maar dat betekent naar het oordeel van de jachtopziener nog allerminst een reden tot jui chen. Een belangrijk gedeelte van januari, februari en maart moeten nog komen en dat zijn vaak, hij weet het uit ondervinding, de zwaarste maanden. ..Vrijwel alle kreken in de Braak man liggen dicht.~ (Foto PZC teau zou moeten worden uitge stald, bestaat in deze winterperio- de uit rotte appels, wat zaad en vet:zonder zout. bij voorkeur reu zel. De dieren hoeven geen drin ken te hebben, aangezien er ge noeg vocht in de appels zit en zij ook uit de sneeuw het nodige na- ter kunnen halen. Bij het huis in de Koninginnepoldor staat e»n dergelijk diner al een hele tjjd klaar, en reken maar dat r gegeten wordt... Drie dagen Hoelang houden de koperwieken, de eenden, de roerdomp en de zeldzame waterral het nu nog uit tussen de bevroren kreken? Riemslag rekent op een dag of drie, maar dan zitten de dieren ook volledig aan hun maximum. .Veel hangt af van de toestand bjj volle maan, begin volgende week. Als het weer omslaat blijft het waarschijnlijk vrij mild, hou den we deze temperaturen dan kun je een strenge winter ver wachten'. Op verschillende punten in de bos sen van de Braakman zfjn er al voedselplaatsen ingericht: bij een ervan kan men tientallen patrijs sporen aantreffen. Deze dieren zijn nog wel het best tegen de winter bestand. Heel anders is het bijvoorbeeld met de waterhoentjes en de Ijsvogel, een zeldzaam exemplaar. Boven de sloten wor den er nu ook regelmatig leeuwe riken gesignaleerd en hier en daar een koperwiek. Het ideale vogelmenu dat, als liet aan de heer Riemslag zou liggen bij ieder huls op een voederpla- C. RIEMSLAG ...nog drie dagen... Foto PZC) ZIERIKZEE (ANP) De deltacom missie van liet visserijschap heeft vrij dag in Zierikzee een hearing gehouden, waar gesproken is over de consequenties voor de visserü van de aanslaande af sluiting van de Grevelingen en het Brou- wershavensegat. Tijdens deze hearing brachten vertegenwoordigers van de ver eniging voor Zeeuwse visserijbelangen Zevibel en van plaatselijke verenigingen in Ouddorp, Bruinisse, Zierikzee, Tholen, Hontenlsse en Philippine de volgende punten naar voren, die hun zorgen baren. Het nog steeds uitblijven van de wette lijke schaderegeling voor de visserij op grond van art 8 van de deltawet en het gevaar dat nog voordat de inhoud van de deltaschadëregeling bekend is, de mosselkwekers voor de keus zullen wor den gesteld tussen compensatie door middel van mosselpercelen in de Wad denzee en uitkering in geld. Gesnroken werd ook over de mogelijk heid van een uitkoopregeling voor mos selkwekers in verband met net verloren gaan van percelen in Zeeland, waardoor een aantal bedrijven zal moeten afvloei- Men vroeg zich voorts af of de nieu- visserijhaven van Stellendam na de afsluiting van het Haringvliet nog wel berijkbaar zal blijven voor de visserij. Per telegram zullen de vissers de vaste commissie voor de visserij uit de tweede kamer, die op 24 januari as vergadert, deelgenoot maken van hun zorgen. Auto's botsten te Souburg SOUBURG Op het Koopmansvoetpad te Souburg zijn vrijdagmorgen om half elf twee personenauto's tegen elkaar ge reden. K. S. uit Nieuw- en Sint Joosland kwam uit de richting Kanaalstraat en begon te slippen. Hij kwam in botsing met H. T. S. uit Vlissingen. De auto van werd hierbij licht beschadigd. (Van onze rtv-redacteur) VLISSINGEN Naar alle waarschijnlijkheid ligt er medio 1968 een pasklaar rapport op tafel, dat de commissie voor de regio nale uitzendingen van de Nederlandse Radio Unie, zal samen stellen over de wenselijkheid van een regionale omroep voor Zeeland. toegezonden. Het NRU-bestuur heeft het rapport Inmiddels doorgenomen en voor ver dere behandeling verwezen naar zijn commissie voor regionale uitzen dingen. Deze commissie is zo kersvers dat de definitieve samenstelling zelfs nog niet bekend is. De commissie kan gezien worden als een studiegroep, die over het al dan niet toelaten van regionale en plaatselijke grootstedelijke omroepen tot de ether, advies aan het NRU-bestuur zal uitbrengen. Naar .Hilversumse kringen' verwachten en met stelligheid beweren zal op zeer korte termijn een rapport over de .kwestie-Zeeland' verwacht kun nen worden. Dezelfde bronnen maken ook melding van een met voorrang behandelen van het Zeeuwse rapport. Aan de commissie zijn inmiddels ook rapporten van andere streken en grote steden voorgelegd. Binnenkort zullen enkele andere de stapel aanvullen. Verondersteld wordt echter dat de rapporten nog niet zó uitgewerkt zijn als dat van de Zeeuwse voor bereidingscommissie. In dit geval kan men namelijk al spreken van een rapport, dat rijp is voor een aanvrage. Mocht een volledig rapport op korte termijn niet haalbaar zijn, dan zal de commissie met een interimrapport op tafel komen. De verwachting is dat het tijdsbestek waarin een en ander zal gebeuren, in de termen van .enkele maanden' valt. In Hilversum noemt men het .voordehandliggend' dat een vergunning voor een Zeeuwse regionale omroep weinig belemmeringen zal ontmoeten. Financiële zaken (de NRU zit - zoals we al eerder meldden - met een ongedekt tekort van ongeveer vijf-en-een-half miljoen gulden) zouden echter de treurige rimpelen der bedenkingen op het voorhoofd van de commissieleden kunnen brengen. In gebedsweek voor de eenheid IKOR-opnamen van zangavond in Middelburg VLISSINGEN Op diverse plaatsen in Zeeland zullen in de week van gebed voor de eenheid der christenen speciale bijeenkomsten worden gehouden. Deze weck van 18 tot en met 25 januari aanstaande wordt voor liet eerst dit (aar samen gehouden door de In de Vereldraad van Kerken samenwerkende kerkgenootschappen en de Rooras-Ka- tholieke Kerk. Plaatselijk nemen ook de gereformeerde kerken deel. In Goes zal in de gereformeerde Westerkerk bisschop H. C. A. Ernst uit Breda spreken In een door het comité Volkskerstzang in Goes ge organiseerde gebedsdienst op zater dag 20 januari om half acht. Dit comité is zeer ruim van opzet. Zo treft men er onder andere christelijke gereformeerde, hervormden, nooms-ka- tholieken, gereformeerden en vrijzinni- gen in aan. Vlissingen belegt het contactorgaan der kerken een gebedsdienst zondag avond 21 januari om zeven uur in de t gereformeerdePetruskerk aan de Paul Krugerstraat. Muzikale medewer king verlenen het gereformeerde kerk koor onder leiding van Flip Feij en het r-l< jeugdkoor onder leiding van de heer A. v. d. Dries. Bovendien is er ln Britannia in de Scheldestad weer een, lezing ln een reeks eveneens uitgaand va.n het contactorgaan. Die is vrijdag avond 19 januari om acht uur. Spreker is ds N. ft. v. d. Akker uit Den Bosch IKOR-radio Op de eerste en de laatste donderdag van de gebedsweek, 18 en 25 januari, is er in Middelburg het avondgebed in de Engelse kerk om kwart over zeven. Dit ZWS-VLAAMSE KINDERKOOR IN KRO-TV-PROGRAMMA (Van onze rtv-redactie In het KRO-televisieprogramma ,En nu wij', dat elke zaterdag ten behoe ve van de wat jongere kijkers wordt uitgezonden, is vandaag het aandeel opgenomen van het Zeeuws-Vlaams kinderkoor uit Hulst. Dit zal zingen onder leiding van broeder Leandei en aan de piano worden begeleid door Jo Ivens. .En nu wij' begin', om vijf uur en is te zien op het eerste net. (ADVERTENTIE) wonen met allure gabriëlse Leeuwse Verwondering Bij een Middelburgse meneer Prins ging gisteren de telefoon. Meneer Prins nam zelf aan. Jdet Prins'. Met De Koning. Met wie zegt UI' Met Prins- Nee rat u me niet kv:alijk dan heb ik verkeerd gedraaid'. Maar onze grootste verwondering gaat toch uit naar de Vlisstngse editie van Hervormd Nederland waarin een predikant een tv-do- cumentaire aanbeveelt: Zie voor al zelf ook deze documentaire: H, januari, Nederland 1, van 17.00 tot 18.00 uur. Wie over deze docu mentaire nog na wil praten op een avond die late mij dat schriftelijk weten: naam en adres, met ver mei ling ,Vuur op aarde" (bijvoor beeld bij mij in de bus, of even afgeven in de consistorie Johan- neskerk, na de avonddienst) We moeten dit met kracht ontra den. Terneuzcn ligt nog té vers ht het geheugen. NIEUW VOOR NEDERLAND GAPINGE Het ziet er naar uit dat Gapïnge hoge ogen gaat gooien in de vaderlandse bouwwereld want daar wordt zeer binnenkort voor het eerst in Nederland be gonnen met de bouw van alumi nium bungalows. Het wordt het hoofdprodukt van deze fabriek waarvoor nu enkele grote hallen in de maak zijn. De fabriek zal straks aan totaal honderd man werk kunnen bieden. Anderhalf j'aar lang is Alga, de fabriek van aluminiumprodokten NV in Ga- pinge in samenwerking met de aluminium wals- en persbedrijven te Amsterdam bezig geweest met de ontwikkeling van vier nieuwe types. Er worden op het ogenblik onderhandelingen gevoerd over een concrete (Nederlandse) order an 200 tot 300 aluminium bun galows, te leveren in drie jaar tijds. Directeur P. A. Noordermeer vertelde gisteren dat de bungalows worden opgebouwd uit zogenaamde sandwich panelen die bestaan uit een laag alu in laag roofmate, een soort P.ILLlAND-BATH Vrijdagmorgen om streeks halftwaalf zijn op rijksweg 58 ter hoogte van café Zeeland bij Rillacd-Bath twee vrachtwagens tijdens een inhaal manoeuvre met elkaar in botsing geko men en in de berm terecht gekomen. Beide vrachtwagens kwamen uit de rich ting Bergen op Zoom. De chauffeurs G. B. B. uit Arnhem en A. H. van de A. uit Waarde zagen geen mogelijkheid tijdig in te voegen toen er tegenliggers naderden. De beide wagens raakten, na met elkaar in botsing te zijn gekomen, van de weg af en werden hierbij bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. plastic (produkt van DOW Chemical)later werd dc fabriek weer verkoent en weer een laag aluminium. De con- j aan Ir De Necs, die het bedrijf heeft structie zal zodanig worden, dat er igebracht in de huidige'nv. De nieuwe dubbele wanden ontstaan. De vloeren 1 briok, waaraan thans met voortvarend- zuilen worden gemaakt en de verbindingsstijlen zijn van alumi nium. Op een verkenningsadvertentie zijn een kleine vijftig reacties binnengekomen, onder meer uit Engeland en Frank rijk. De kleinste bungalow zal een op pervlakte krijgen van 24 meter (speci aal bedoeld voor campings) en de groot ste een oppervlakte van 70 vierkante meter. De prijzen zullen variëren van 7000 tot f 25.000, geplaatst en wel. Goede isolatie Er zal naar worden gestreefd een zodanig systeem toe te passen dat straks zelfs enkelwandige bunga lows zullen kunnen worden gebouwd. Dat zou een gunstige invloed kunnen hebben op de prijs. Als voordelen worden genoemd de uitzonderlijke goede isolatie van het materiaal, net lichte gewicht, dat verplaatsing ge makkelijk mogelijk maakt en het uitsluiten van een rottingsproces. AJga is een naam die sinds 1965 wordt gevoerd. Er staat Immers al twintig jaar een fabriek in Gapinge. Aanvan kelijk heette die de Zeeuwse lichtme taalmaatschappij. later werd die over genomen door KOCO Voorschoten, weer prototype van de bungalow le fabriek te kijk worden ge- ïeid wordt gebouwd komt te staan in het uitbreidingsplan kom Gapinge. De vorst houdt het metselwerk nog even op en dat is een hinderpaal want volgens de onderhandelingen over de helnngrijke order van 200 tot 300 bun galows zou de eerste uit de reeks reeds in april geleverd moeten worden. Wanneer de produktie kan zal een een ruim te van zevenduizend vierkante meter voor de nieuwe hallen uitgetrokken. Er komen er voorlopig twee, met een tota le oppervlakte van veertienhonderd vier kante meter. Verder komt er een ma gazijn een kantine en een waslokaal met daarboven kantoorruimte. De per- soneelsterkte in de huidige fabriek bedraagt thans dertig. In de nieuwe fa briek zal naast een grotere produktie van aluminium ladders, trappen, stei gers. ladderwagens, en balkonbekken nog een aantal kleinere aluminiumpro- dukten vervaardigd worden. De bouw van de fabriek wordt geheel in eigen den naar vijf weken. avondgebed komt in de plaats van maar is hetzelfde ais) het oecumenische vrij dagavondgebed. De oecumenische jeugd raad heeft behalve deze gebedsdiensten nog een activiteit op het programma: een zangoefening van oecumenische en nieuwe liederen, dinsdagavond 23 janu ari om acht uur. Ais titel is gekozen .Zingend geloven'. Het IKOR zal opna men maken van deze avond, die onder leiding staat van Frits Mehrtens. Het zeevaartschoolkoor uit Vlissingen zal hier tevens zingen onder leiding van kapelaan G. Rosenberg. De Zeeuwse contactgroep jeugd en oecu mene, die een steentje bijdraagt aan de oecumenische activiteiten in dit gewest onder andere door een inventaris van de gebeurtenissen in de gebedsweek, meldt ons, dat voorts onder andere in Zierikzee in de lutherse kerk dinsdag gehouden. De avond, om acht uur, wordt georganiseerd dor de oecumenische werkgroep Schouwen-Duiveland. In Sas van Gent wordt donderdag 25 januari om acht uur een woord- en antwoorddienst gehouden in de hervorm de kerk. Liturg is ds E. E. Stern (her vormd) predikant ds W. H. Gispen (gereformeerd, Terneuzen). In Sluiskil wordt in de gebedsweek de traditionele reeks gebedsdiensten ge houden in de drie plaatselijke kerken. Donderdag 18 januari is die in de r-k kerk (voorganger de hervormde predi kant H. J. Ruis),, maandag 22 die in de hervormde hervormde kerk (voorgan ger pater Paulinus) en woensdag 24 januari in de ziekenhuiskapel (voorgan ger ds Berger, gereformeerd). De diensten beginnen om kwart over zeven. Tot slot van de gebedsweek is er een gezamenlijke llefdemaaltljd. een agapè, donderdagavond 22 januari om acht uur in het r-k ziekenhuis. MEVR. DE CASEMBROOT OPENT CHRISTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL MIDDELBURG Mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, zal in haar hoedanigheid van erepresidente van het schoolbestuur van de christe lijke nijverheidsschool voor meisjes het nieuwe schoolgebouw aan de Breeweg op woensdag 24 januari aanstaande om ir officieel openen. WEMELDINGE De gemeente Wemeldinge wil proberen het contact tussen het gemeentebe stuur en de inwoners te verstevi gen. Daarom is er een uitnodi ging uitgegaan naar de bevolking om de vergadering van de raad op aanstaande dinsdag, 16 januari, bij te wonen. Dat wordt een korte raad, met slechts enkele agenda punten. Het idee is geopperd nn de officiële raadsvergadering de aanwezigen gelegenheid te geven tot het stellen van vragen en met de leden van het gemeentebestuur over bepaalde zaken te discus siëren. De vergadering begint 's avonds om acht uur. VLISSINGEN De Middelburgse pre dikant ds G. A. Zijderveld (gereformeer de gemeente) is trots op de harttrans plantaties, die in Zuid-Afrika zijn ver richt. ,De Zuidafrikaners zijn dan toch niet achterlijk, zoals de wereldpers dik wijls voorgeeft. De feiten bewijzen het tegendeel. Kaapse specialisten hebben op het gebied van de hart- wetenschap al meer van zich laten spreken. Was het niet een paar jaar geleden, dat men het hart van een jonge vrouw, dat reeds enige minu ten stilgestaan had, weer op gang heeft gebracht. Dit nieuws werd wei nig gepubliceerd, want het was maar ln Zuid-Afrika, het land van de apart heidspolitiek', aldus stelt ds Zijder veld in het zojuist verschenen num mer van het SGP-weekblad .De nier' Ds Zijderveld schrijft, dat Nederland met recht trots kan zijn op z'n broe dervolk in Afrika. .De geest van Oud- Holland leeft ln dit volk, al wordt het door de rode Imperialisten op al lerlei wijze belasterd en beschimpt' Ds Zijderveld noemt de harttran splantaties .een medisch wonder, een daad, waar de hele wereld over spreekt' MIDDELBURG Dc groei van liet Mid delburgse inwoneraantal (van 27.996 naar 28.399) In 1967 niet 403 personen Is ontstaan door een geboortenoversehot van 220 baby's en een vestigingsover schot van 183' personen. De 27.996 inwoners op 31 december 1966 werden gevormd door 13.557 mannen en 14.439 vrouwen. In het afgelopen jaar werden er 491 kinderen geboren, waar van 266 jongens en 225 meisjes. Er over leden in het afgelopen jaar 271 inwo ners, waarvan 155 mannen en 116 vrou wen. Het geboortenoversehot (meer boren dan overleden) bedroeg derhi 111 mannelijke inwoners en 109 lijke. Er vestigden zich in het afgelopen jaar In Middelburg 1709 personen: 842 man nen en 867 vrouwen, Er vertrokken er in totaal 1526: 728 mannen en 798 vrou wen. Het vestigingsoverschot van 183 had dus betrekking op 114 mannen en Aan het einde van 1967 werden zodoende de 28.399 inwoners gevormd door 13 782 mannen en 14.617 vrouwen. Deze cflfers blijken uit de .Loop der bevolking 1967'. zoals de provincie die voor Zeeland heeft samengesteld. CADZAND In de CVK/TKOR tv-uit- zending .Kenmerk' op Nederland 1 zal maandag aanstaande lussen zeven er. half acht een opname worden gegeven van het vorige week gehouden week eind op .Hedenesse' van een groep HET NATIONALE BALLET SCHOUWBURG, MIDDELBURG Aan het eind van de nationale ballet avond, gisteren in de Middelburgse Schouwburg, drong zich nogal sterk de vraag op hoe het in hemelsnaam mogelijk is dat een ensemble dat ra drie achtereenvolgende programmapun ten sublimeert, de twee andere onder delen door slordig en zwak gedans van het programma veegt. Het antwoord zou mogelijk kunnen lig gen in het feit dat die twee gewraakte onderdelen meteen ook de twee begin punten waren. Men zou dus kunnen spreken van .ach. ze moesten nog even indansen'. Mogelijk, maar het moet niet mogen en zeker niet ai te lang duren. Nu we aan hel eind zijn van deze wat ige opmerkingen, wiuen we ovolgens voor de goede orde meteen .01 Out ue lesu van het progiam- de uitvoering daarvan allerminst geven lot zuur gescnriji. Integen deel. Het Nationale Ballet had de goeda wijn oiijKDaai' voor net laatst bewaard. inuiuK, oie het optreden achterliet is lan ook een die zyn diepte ontleent ouwonderiiig. bewondering voor een uoorgevoei ue tianspenectie, zeirs en vooral ui de choreografieën, die genoeg i muite neten oni zo nu en dan eens stevig uit ue boot te vallen, uiaiispunc van not programma was on- getwijield, we hadden na een vorigs oorereiung ook nier niet anders ver wacht, de uitvoering van Oscar Araiz' .AureoolAraiz, ue jonge Argentijn door Sonia Gaskelis Nationale Ballet meegenomen van de Zuidamerikaanse tournee, is ln meer dan één opzicht deKking. H(j heeit dit plezierige: dat hij heeft leren luisteren naar men sen en dat geluid heeft omgezet in beweging. Hij heeft bovendien leren luisteren naar hun muziek. In zijn .Aureool', misschien wat w^ds en ouiten de styi van de tijd aan te dui den ais het stralenkrans je rond het programma, gingen üe concrete voor stelling en de suggestie samen. Leuk genoeg beet dat niet, maar het streel de. Aureool, het verhaal van man en vrouw in hun onbegrensde menselijk heid, doet naar Araiz uitzien. Sylva Bakker en Guus Wijnoogst, die dit bal let gestalte gaven, mogen hun beheerste optreden zien als meer dan een beheer- iing van spieren alleen. We hebben op deze plaats al eens eer der gevraagd wanneer we nu eindelijk eens .theater' zouden zien, daarmee zo iets bedoelend als een totaal-geoeuren dat verder komt dan het podium alleen. We hebben vrijdagavond iets van dat theater gekregen van het Nationale Ballet. Rudi van Dantzigs ,De disgeno ten' gaf meer dan we verwachten. Dat was al erg veel, maar er kon nog wat bij. ,De disgenoten' moet aan de dansers Ln zijn vrijheden helse beperkingen op leggen. Waar we in een sprekend ver haal de sublimering van dans en ge baar kregen, werd die moeilijkheid geen zoetvloeiende oplossing maar een dia ruimte overliet aan dc mensen, die er te maken hadden. Het verhaal, de homofiele jongen, zijn familie, de klap en de breuk, is om dat het zo gewoon is, allang geen dap per verhaal meer. ,De disgenoten' is wel een goed verhaal, knap gedanst in een knappe choreografie, die Bartóks wonderlijke muziek achternazit en noot jes zift. Twee namen, die van Carlos 8 err an o en Istvan Matula, mateloos boeiend, deels vanwege hun plaats in het ver haal. grotendeels vanwege hun dans kunst. Hun pas de deux was geen ge woon pas de deutje maar een die een onderwerp waar verstand wel kan spre ken maar af en toe stilstaat, waar zelfs emotile los van komt te staan en gevoelerlgheid plaats laat aan simpel» gevoeligheid, Icon verdragen. Na de pauze was er dan Balanchlnes' verbelde .Four Temperaments', verhaal technisch niet meer als een benadering, vau de vele bewerkingen van de vier geestelijke typen, waarin men de men sen meent te moeten onderschelden. Themadansers Ineke Hulssen en Clyde Geldorp, Sonja Marchiolli en Tatsuo Sakai boeiden zeer. Ronald Snijders, Olga de Haas, Maria Bovet en Benja min Felllcsdal (de mooiste danser) ga ven Balanchlnes' choreografie wat za waard ls. een prachtult voering waarin (een gelukkige) plaats is voor mensen. Reuven Voorembergh tenslotte danste naar de bewondering toe. We nemen aan dat het langdurig applaus na afloop met. al deze namen wel iets te maken heeft gehad. Tot onze spyt nog wat opmerkingen uit een andere hoek. De uitvoering, waarmee begonnen werd, .Kompositie •an Robert Kaesen getuigde van een o slordige dansgoest, dat we een beet je bang waren voor dc rest. De pas de deux .De zwarte zwaan' uit het (in middels naar we aannemen reeds lang gedempte) Zwanenmeer, leverde voor velen do teleurstelling van de avond op. Marianne Hilarides bleef door ziek te ln Amsterdam, Haar plaats werd nauwelijks Ingenomen door Jessica Vol kerts en waar Sylvester Campbell naar alle waarschyniyicheld gedanst zou heb ben. sprong nu Rcné Vincent. Deze zwarte zwaan zal het voorlopig rustigjes aan moeten doen en op tijd staaJpillen slikken. Dubbele teleurstelling dus. schillende programma-onderdelen onge stoord rona ons konden kyken. We gaan geloven dat ..- -M.. als we blijven beweren dat het Mid delburgse cultuurtompeltje veel en veel te weinig voorstellingen per jaar geeft- We hebben altijd vanuit onze over- techisanten uit Etten en Oosterhout. De tuiging betoogd dat er wel degeiyk hervormde predikant, ds B. J. Blaam belangstelling voor goede evenementen wendraad heeft nameiyk de gewone ia. Het ls een beetje pijnlijk als een qua catechisaties vervangen door twee lan- peil zeer goede uitvoering als die van Nationale Ballet, mol vervelend lege oranje stoelen moet draaien. O Ja. nog even dit: kan dat verschrik- keiyke gekwebbel achter de Middelburg se Schomvburgroullssen nu eindelijk eens één keertje achterwege blijven? D. O. ge weekeinds. Daar dit iets nieuws ls wordt hieraan ln .Kenmerk' aandacht geschonken. WINTERWEER Zonnige perioden maar ook plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. In do ochtend matige tot strenge, in de mid dag meest lichte vorst. ZON EN MAAN 14 Januari Zon op 08 43 onder 16.55 Maan op 15.07 onder 08.32 15 Januari Zon op 08.42 onder 16.57 Maan op 16.17 onder 09.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2