Onkruidbestrijding land- en tuinbouw regeringspartijen Voorzichtig met verwijderen van riet ZEELAND IN DE KOMENDE ONDERWIJSHERVORMING TERNEUZENSE BRANDWEER WÉL VOOR TAAK BEREKEND Teleurstellend bezoek aan expositie DOW en napalm Beschaving en dictatuur Griekenland en de democratie ZATERDAG 13 JANUARI 1968 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gebruik van chemische middelen Met belangstelling nam Ik kennis van het verslag in de PZC van 6 januari 1968 aangaande de chemi sche onkruidbestrijding In de land bouw. Laten we daar ook zeker de tuinbouw Ln zyn algemeenheid bij betrekken. Ik kan het volkomen begrijpen dat men in deze moderne tijd de chemi sche onkruidbestrijding niet weg kan denken, hoewel ze onmiskenbaar schade berokkent aan de vogelstand. Hoe dierbaar mij de vogels zijn, toch zal er niet aan te ontkomen zijn op de ingeslagen weg voort te gaan., en ons de slachtoffers te laten wel gevallen. Indien men echter met ver stand deze bestrijding toepast kan het aantal slachtofers tot een mini mum worden beperkt. Men ruimt ook niet de auto's en de vliegtuigen op. hoewel deze veel menselijke slacht offers eisen. Men kan onze samen leving niet meer indenken zonder de moderne bestrijdingsmiddelen en het moderne verkeer. Naast de gevaren voor de vogelstand wil ik wijzen op het verknoeien van stads- en landschapsschoon. Wat wordt door onoordeelkundige toepas sing veel schade berokkend aan bo vengenoemd schoon! Dat men tussen en onder vrucht bomen alles doodspuit kan ik begrij pen, noch met de hand of de ma chine is dit economisch uit te voeren. Waarom echter op onoordeelkundige wijze de sloot- en bermkanten te be spuiten? Vanaf mei zijn deze sloot- en bermkanten een geheel jaar door een ergernis in het stads- en land schapsbeeld, vanwege de dorren en dode vegetatie. Deze stommiteit laat zich echter gelukkig wreken, omdat in de daaropvolgende winter, sóms reeds in het najaar, de slootkanten afschuiven, omdat de dode wortels van de grassen en weldeplanten de ze niet meer vast houden, zoals d^t voorheen het geval was. De afwa tering komt hierdoor lelijk in ae verdrukking. Waarom gebrukt men niet een selectief bestrijdingsmiddel dat enkel de twee-zaadlobbigen doodt, zoals de brandnetels en dis-, tels Men spaart de grassen en de sloot- en bermkanten blijven mtact. We missen dan vele twee-zaadlobbi- ge wilde bloemplanten, maar het stads- en landschapsbeeld wordt niet bedorven. Niettegenstaande men het nadeel van deze dode kale slootkanten ziet, zijn er nog altijd onkruidbestrijders die deze domheid steeds toepassen. Wil men de eenzaadlobbige grassen in hun groei remmen dan behoort men met groeiremmiddelen te spui ten, met een zeer goed resultaat. Indien de slootbodem geheel begroeid is met riet. dan is dit niet te dulden met het oog op een goede afwate ring. Op de bodem van de sloot moet dit worden verwijderd. Maar laat men toch rekening houden dat op plaatsen met mooi landschapsschoon dit niet wordt aangetast. Niet mid den ln de zomer hiermede reeds be ginnen. Men kijkt dan een gehele zomer op het dorre riet. Ik geef toe dat men zijn werk zo goed mogelijk moet verdelen, maar spuit de mooie punten In het landschap en langs mooie wegen als het riet zijn bloe men gaat vertonen. Het riet leent zich nog zeer goed in de late nazo mer om dit dood te spulten. Laat men zeer brede rietkragen des noods wat intomen, maar laat in vre desnaam de smalle rietkragen in ves ten en welen intact. Nu is de mooie w waterplas (voorheen omzoomd don: SjKr de afgestorven rietkraag) omlijni met eenzelfde eentonige vestkant Steunpunten van de vestkanten wor- fy. den opgeruimd met alle nare gevol- gen van afschuiven of wegspoelen door het water. Op de grote water vlakten. waarop steeds veel water vogels voorkomen, kunnen deze geer. beschutting meer tussen de stengels vinden. Het broeden van de water hoentjes, die graag hun nest tussen de stengels bouwen, lukt niet meer Ook het zoeken van insekten tussen de stengels is niet meer mogelijk. Vooral is het een groot bezwaar voor de waterhoentjes, ganzen en zwanen, vooral voor de laatste, deze voeder, zich zeer graag en veel met onder water liggende en groeiende riet wortelstokken, het is niet denkbeel dig dat zwanen, indien het gewas bespoten is, hieraan sterven. Deze vogels zijn nu eenmaal pianteneters Ook het zuurstofevenwicht, dat door de water- en moerasplanten op pei wordt gehouden, dreigt door het uit roeien van bepaalde planten te wor den verstoord, hetgeen fataal is voor het water en dus ook voor de vis stand. Vesten en welen, toch reeds met stilstaand water, zijn meestal in de zomer met warme dagen een bron van ergernis. Te weinig zuur stof verwekt een onaangename geur en kleur van het water. Het mooie silhouet van het dode en dikwjjls van het berijmde riet is in de winter verdwenen, om nog niet te spreken van het mooie wisselende perspec tief en de gebroken lijnvorming van de oeverranden, zowel winter en zo mer, indien men langs deze water plassen wandelt. Men moet niet aankomen met de opmerking, dat het riet in de winter de schaatssport moeilijkheden be zorgt. Indien er slechts smalle riet kragen zijn, heeft niemand er hin der van. Nadat het ijs enigszins be trouwbaar is, kan men de dode riet stengels afschoffelen en de banen zijn klaar voor men gaat rijden. Komt er geen Ijs dan kunnen de vogels gedurende de gehele winter beschut ting zoeken tussen de stengels. Op vele vergaderingen, die ik inder tijd bezocht, heb ik steeds gepleit om met de natuurwetten rekening te houden. Bij sommigen vond ik gehoor, maar men is net zo vlug vergeten, bij anderen een medelijden de lach of opmerking. De voorbeelden van de niet nagekomen beloften lig gen voor het grijpen. Hopelijk dat deze regels ertoe mogen bijdragen, dat door het rustig lezen en herle zen meer toegepaste aandacht wordt betracht, ter meerdere glorie van ons mooie Zeeuwse landschap in al zijn facetten, en m het bijzonder van onze mooie flora en fauna. Nog een opmerking van andere aard. Door de stad wandelend, ziet men bij vele bewoners hyacinten op glas in de vensterbank staan, met een groene top van 2-3 centimeter. Dit wordt een grote mislukking. De top moet minstens 6-7 centimeter lang zijn voordat de bol in het licht mag. Dit heeft uw leverancier zeker ver teld. Zet ze vlug in het donker, dan is er tenminste kans dat de bloem uit de bol komt, doet u het niet dan krijgt u een miezerig in elkaar gedrukte bloem. Goes K. Goudzwaard Bemiddelaars Het is goed dat de politie waar schuwt tegen mogelijke onjuiste praktijken van bemiddelaars die zich middels een advertentie aanbieden voor verkoop van onroerende goede ren. U stelt in een artikel in de PZC van 29 december 1967 echter dat, alvo rens in te gaan op een advertentie van het voornoemde soort, het beste eerst contact kan worden opgenomen met de politie. Dit lijkt mij niet al leen een vrij omslachtige, maar bo vendien een volkomen overbodige methode. Nederland kent nl de ma kelaar in onroerende goederen, die als zodanig door een arrondisse mentsrechtbank is beëdigd. Zulk een beëdiging vindt pas plaats nadat een onderzoek is ingesteld naar vakbe kwaamheid. betrouwbaarheid en on afhankelijkheid. Wie niet is beëdigd mag de makelaarstite! niet voeren. Er kan dus zonder meer gesteld worden dat een ieder die zich bij de koop of verkoop tot een makelaar wendt voldoende waarborgen heeft, dat zijn belangen op de juiste wijze worden gediend. Indien er geen transactie tot stand komt dan zal aan de makelaar ook geen honora rium verschuldigd zijn. A«. Sinke jr secretaris Nederlandse bond van makelaars in on roerende goederen, afdeling Zeeland Het ls rnjj gebleken dat buiten Ter- neuzen de indruk is gevestigd dat de Temeuzense vrijwillige brandweer wat betreft manschappen en mate rieel niet berekend zou zijn op een brand als deze week hier heeft ge woed. Daarom voel ik mij verplicht een en ander nog eens nader toe te lichten. De totale inzet van gemeentemate riaal was: 1 hogedruk nevel wagen. 3 lagedrukpompen met een inzet van 16 stralen en daarnaast een wa terkanon met een vermogen van 3300 liter per minuut. Alle mate riaal werd ln eerste aanleg door eigen personeel bediend. Daar de toe stand zeer kritiek leel:, mede in ver band met de windkracht, rookont wikkeling en niet te voorziene risi co's het hoofd te kunnen bieden, werd een beroep gedaan op BB, Philips en Dow. BB voor eventuele reservemateriaal bij uitvallen van eigen materiaal, wat niet nodig is geweest. Philips en Dow hebben, na dat de brand ingesloten was en het uitbreldingsgevaar geweken, circa één uur na inzet (hetgeen in brand weertermen heet .de brand meester") de manschappen van Terneuzen ge leidelijk aan afgelost, van wie er verschillende gewond waren, en alle tot op de huid toe nat. Wij zijn hen dan ook zeer dankbaar. De blusboot van de firma Müller kwam zijn dien sten aanbieden, maar was niet meer nodig en is ln reserve blijven liggen. Mijnheer de redacteur, ik heb mij ver plicht gevoeld om naar aanleiding van allerlei geruchten de Terneuzense bevolking wat de brandweer betreft ferust te stellen en te verzekeren at wat materiaal en manschappen betreft ze berekend ls naar het brand risico van onze gemeente, en dit reeds verschillende malen heeft be wezen. gezien de branden in de Noordstraat van de afgelopen jaren. A. L. de Vin ondercommandant vrijwillige brandweer Temeuzen POLITIEKE VEREN Najaarskleuren ZCÊUWSC belangdl en rcedn zjjn najaars- Do natuur gaat reeds zj|n najaars kleuren vertonen en het Ijjkt of het riet wat. vroeger dan voorheen aan het afsterven is. Het effect van de bestrijding is hetzelfde. Het stads vest) of IandeH|k beeld wordt op deze manier niet verstoord. In de winter kan het dode riet worden op geruimd. Het riet 1» nu eenmaal niet weg te denken uit onze sloten, vesten en welen. Het is er een onverbrekelijk deel van, door vele dichters, ook he dendaagse, bezongen. Het Idee slaat steeds meer over om ook het riet te laten verdwijnen uit onze mooie Zeeuwse vesten en welen. De bestrij ding van het riet ten opzichte van de flora en de fauna als biologisch evenwicht, speciaal in vesten, wil ik nailer bek(jken. In navolging van de kersttentoon- stelllngen in het stedeiyk museum te Amsterdam, het gemeentemuseum ln Den Haag, het Boymansniuseum te Rotterdam en het Van Abben- museum te Eindhoven, heeft sinds enige jaren ook Zeeland in Middel burg zijn .kerstsnion' van de stich ting Zeeuwse eeldendc kunstenaars en nog wel in de prachtige Vleeshal van het stadhuis, zo centraal gelegen verlost dus van de gedecentraliseer de ligging van het voormalige kunst museum in het Schuttershofstraatje. Reuze. 22 Zeeuwse beeldende kunste naars krijgen daar de gelegenheid te tonen, wat met de creatieve potentie, elk schepsel meegegeven, wel of niet valt te bereiken. Helaas, het bezoek is bedroevend, plus minus 700 (vorig jaar 1000). Zelfs de scholen lieten nagenoeg verstek gaan, en wil men de beeldende kunst ais levensverrij king. als integrerend deel van de culturele samenleving ontwikkelen, dan moet men toch zeker bij de jeugd beginnen. Om de kerstvakan tie te ontlopen Is de tentoonstelling hiervoor verlengd tot 11 januari. Weer .a ship that past in the nlght'. on danks de medewerking van het ge meentebestuur en de pers. ondanks de Inviterende Zeeuwse vlag, goed zichtbaar aan de must vóór de in- jang van de Vleeshal. Nu zal er in boven aangehanlde steden ook we) iets aan mankeren, gelet op de op- merking, zo ad rem. van de 80-jarige grote bouwmeester Dudok van Heel namelijk: .Ik geloof, dat ons inner lijk geluk niet evenredig ls aan onze materiële welvaart'. Maar in onze provincie moet er nog héél wat gebeuren, voordat het ge nieten van beeldende, met haar ont stellende mogelijkheden, in is. Maar we vechten door. Het .Luctor et Emergo' geldt ook voor dit belang rijk onderdeel van onze samenleving. Louis Heymans Middelburg Discriminatie voor Zeeuiosch-Vlaanderen Onlangs, by de debatten over de mo tie van de heer Westerhout, tegen de verhoging van de veertarieven, door minister Bakker van verkeer on waterstaat voorgesteld, is weer eens duideiyk gebleken, dat met de belangen van Zeeland en vooral van Zeeuwsch-Vlaanderen door de vier regeringspartijen geen rekening wordt gehouden. Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen maar goed om belasting te betalen; zelfs een soort dubbele wegenbelasting. Men kan zich de vraag stellen en terecht: Hoe is het toch mogelijk, dat de vier regeringspartijen het goedkeuren; dat een g'.-deelte van het Nederlandse volk, namelijk de Zeeuws-Vlamingen, zv. 'ardcr worden belast dan de cverige Nederlanders. Men behoeft tijd geen neger te zijn om achteruitgesteld te worden. Het is ten overvloede naar voren ge bracht. dat het onbegrijpelijk is, dat er tol moet worden betaald om als Zeeuws-Vlaming het zogenaamde moederland te bereiken. Ieder nuch ter mens beschouwt de veren als een verlengstuk van de wegen, wat ze ook zijn. De bruggen, tunnels, zes- baanswegen. klaverbladen enz. in overig Nederland zijn tolvrij. Er wordt altijd zo hoog van de toren geblazen door de regering, over de discriminatie, bijvoorbeeld blank te genover zwart in andere landen. Ze laten zelfs miljoenenorders duik boten voor duizenden mensen werk die niets met discriminatie tc maken hebben, naar andere lan den gaan. Het ware beter in eigen huis schoon schip te maken! De discriminatie viert hier in Ne derland nog hoogty, vooral tegen over de zelfstandigen, bijvoorbeeld de algemene kinderbijslagwet om maar één voorbeeld te noemen. Zo is het ook met de veren over do Westersohelde gesteld, deze behoren op grond van gelijke rechten, gelijke burgers, vry te zijn, dit is een natio nale plicht. Ik lean daarom de KVP, VVD, AR en CHl." niet begrijpen; op welke reële gronden z(j voor deze verhoging van de veertarieven heb ben gestemd. Ik hoop daarom dat zy. hij een volgende verkiezing hier in Zeeland, de rekening worden aan geboden. Wie wil er nu nog nis Zeeuw voor een partij stemmen, die tegen de gclrkheid en ontwikkeling van Zeeland is? Ook in de provinciale staten van Zeeland hebben de frac tieleiders van bovengenoemde partij en heel wat politieke komedie ten tonele gebracht met de verenmotie. Dc heren hadden zich uiterlyk wel de moeite kunnen besparen zich hier over druk te maken, want de neu zen waren reeds bij voorbaat in hun fracties van de tweede kamer geteld en ze hebben zelfs geen kans gezien ook maar één lid van haar fractie mee te krygen. De vier Zeeuwse ka nverleden hebben gewoon dispensatie van hun fractie gekregen om tegen te stemmen voor de uiterlijke schijn. Het kon toch geen kwaad. Het woord is nu aan het actiecomité, het bedryfsleven en het Zeeuwse volk. Er is een gezegde ,het moet eerst goed slecht zyn, wil het beter worden'. Slecht en oneeriyk Is het, maar we moeten biyven vechten tot dat er weer vrije vereu zijn. Of moet onze hoop gericht zijn voor Zecuwsch- Vlaanderen, zoals voor de Industrie, op onze zuiderburen. G. de Waal Nieuw-Namen Het chemische concern Dow Chemi cal produceert napalm ten behoeve van do Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam. Vorige week is publieke lijk de vraag gesteld of Dow Che mical Temeuzen ook napalm ver vaardigt. Op deze vraag heeft een woordvoerder van Dow Chemical Temeuzen ontkennend geantwoord. Volgens deze woordvoerder maakt de vestiging in Terneuzen wel polysty reen (het belangrijkste bestanddeel van supernapalm), maar voor een an dere toepassing. Na afloop van de Vietnamdemonstra- tie in VÜssingen op 30 december jl sprak ik in het Concertgebouw over het door Bertrand Russell in het le ven geroepen Vietnam-Tribunaal. Bij een bespreking van de door de Ame rikanen ln Vietnam gebruikte wape nen kwam ook de Dow Chemical ter sprake. De Dow Chemical maakt niet alleen napalm voor de Amerikaanse oorlogvoering, maar heeft ook toege zegd het ontbladeringsmiddel 2, 4, 5. T aan het Amerikaanse leger te le veren. Dit middel wordt gebruikt om de oogst te vernietigen in die gebie den, die onder controle staan van het Zuidvletnamese nationale bevrij dingsfront. Dat het Dow Chemical- concern deze toezegging heeft ge daan ontleen ik aan liet rapport over chemische oorlogvoering' dat de Pa- rijse hoogleraar Edgar l^derer het Veitnam-Tribunaa lheeft voorgelegd. Andere chemische bedrijven die de zelfde toezegging hebben gedaan zyn: Diamond Akali, Uniroyal Che mical. Thompson Chemical. Herru les, Monsanto, Ahsul and Thompson Hnyward. Ik heb in dit verband ge zegd, dat lk niet weet of in Terneu zen napalm, polystyreen oestemd voor napalm, of 2, 4. 5, T voor de Amerikaanse oorlogvoering vorden gemaakt. Natuurlijk ls het belang rijk om terdege uit te zoeken of deze produkten ln Terneuzen worden ver vaardigd. en zo ja, of ze al dan niet voor de Amerikaanse oorlogvoering In Vietnam bestemd zyn. Klaar notr GEVAARLIJKE LAKSHEID Het lezen van het verslag over de Vietnam-demonstratie (PZC van 2- l-'68) heeft me er toe aangezet ook eens naar de pen te grijpen. Onge veer honderd mensen liepen in die betoging mee. De demonstranten zelf Tvaren over dit aantal niet on tevreden. Echter dat honderdtal is naar schatting slechts één procent van hen die wisten dat deze demon stratie gehouden zou worden. Het Zeeuws Vredescomité, dat de betoging organiseerde, verspreidde, om eén ding te noemen, 7500 sten cils waarop de protestmars werd aangekondigd. Aldus gezien is hon derd betogers niet veel. Het is te weinig, veel te weinig. Hoe komt dat Waarom is men zo weinig actief? Uiteraard lopen voorstanders van de Amerikaanse politiek in de kwestie Vietnam niet mee met zo'n'demon stratie. Voorts is het begrijpelijk dat een aantal mensen door beroepswerk zaamheden op de zaterdag verhin derd ls om actief deel te nemen aan een demonstratie. (Ik bedoel winkel bedienden enz., niet dominees, die ook graag met dit argument komen). Ten derde en ten vierde kan men nog onderscheiden: zij, die niet mee durven lopen en zij, die de zin van demonstreren niet inzien. Uit gezonderd de tweede groep, hadden al deze mensen toch wel de lezing kunnen bijwonen na afloop van de de demonstratie. Dat was niet het geval, enkele goeden niet te na ge sproken. Een andere vorm van sympathie betuiging was mogelijk geweest door het storten van een gift ter bestrij ding van de onkosten die zo'n pro testmars met zich meebrengt. Ook dit behoorde tot de uitzonderingen. Nu wil ik hier niet pretenderen alle vormen van sympathiebetuiging te hebben opgenoemd en evenmin dat ik alle bezwaren van niet-demon- stranten heb aangetoond. Toch con cludeer ik, ondanks dat, een grote mate van laksheid bij velen. Want het is toch haast onvoorstelbaar, dat alle niet-aanwezigen het eens zijn met wat Amerika in Vietnam doet. Of iaat het u gewoon koud? Bent u uw broeders hoeder niet? Laat u Gods water over God3 aldcer lopen, of anders gezegd: laat u, zonder enige vorm van protest, napalm, giftige stoffen enz. door de .barm hartige Samerikaan over het volk en de velden van Vietnam gooien? Mijns inziens ls de kwestie belang rijk genoeg om er eens over na te denken. Tot slot zou ik een beroep willen doen op alle sympathisanten van het ZVC, van de demonstratie, van de achtergrond daarvan om, in dien nodig, actief'te zijn en actief te blijven. Nogmaals: de kwestie is belangrijk genoeg, angstwekkend belangrijk. Het gaat om de vrede in de wereld. Het gaat om een halt ln een volke renmoord, om het voorkomen van een dc-rde wereldoorlog. De zwijgers, de toestemmers graven hun eigen graf, zoals dat nu letter lijk door Amerikanen is toegepast als ondervragingsmethode in Viet nam. Mijn slotvraag: war was u zaterdag 29-12-'67, waar staat u E. Reinhoudt. Oude Kade 4 Wolphaartsdijk belangrijker ls het. In te zien dat Dow Chemical Terneuzen deel uit maakt van een concern dat er blij kens de verklaringen van zijn oresi- dent-directeur Herbert Doan een principe van maakt napalm te pro duceren. In Time van 3 november 1967 legt president Doan er de na druk op dat napalm economisch ge zien onbelangrijk is voor het oedrijf. Het maken van napalm is veel meer een principekwestie dan een kwestie van geld. En ln Newsweek van 13 november 1967 zegt Doan: .Niemand van ons houdt echt van napalm, maar wij hebben niet te oordelen over de morele kant van het gebruik van na palm Het zou echt onmogelijk voor me zijn om Bob McNamara op te bellen en te zeggen: .Sorry hoor jon gen, maar we schelden er mee uit je vuile werk te doen.' Wij geloven in de algemene politiek van de rege ring. Wanneer de geschiedenis iater zou oordelen dat Lyndon Johnson een massamoordenaar of een tweede Hit- Ier Is. dan zouden wij ook graag te recht staan voor het feit, dat we ge loofden dat ons land moreel aan de goede kant stond.' Hans Maureau Amsterdam Regentenmentaliteit en het gymnasium te Middelburg De PZC heeft er m.l. goed aan ge daan zijn lezers in kennis te bren- gsn met een artikel van drs F. J. urger in het maandblad .Branding*. Wat de lezer van dit curieuze stuk wel het meest opvalt, is het feit dat de schrijver niet in staat blijkt te zijn een zakelijk en sluitend betoog te geven en zelfs vervalt in het doen van uitingen, die op een bittere en rancuneuze geestesgesteldheid schij nen te wijzen. Volgens hem zou het gymnasium te Middelburg exponent zijn van .Zeeuw se regentenmentaliteit'. Het verder in stand houden van het gymnasium, zelfs als gymnasium nieuwe stijl, zou om deze reden onvoorwaardelijk af gewezen moeten worden, ja zou zelfs in strijd met de wet op het voort gezet onderwijs rijn. Het blijkt wel duidelijk, dat de schrij ver deze wet nog nooit heeft Inge zien. Hij had toch kunnen weten, dat het gymnasium als normaal schooltype naast het atheneum, de havo en de mavo genoemd wordt, en wel in de eerste plaats. Een vreem de omissie voor iemand, die hoogge kwalificeerde arbeid moet leveren op het gebied van politiek en bestuur! Verder verwart hij zich in tegenspra ken, als hij de voorstanders van het gymnasium te Middelburg eerst een .groepje mensen' noemt, en daarna klaagt, ,dat er nog zovelen zijn', die voor het behoud van deze schooi pleiten. Het gebruik van de emotio nele term .bizar", ter kwalificering van de mening van hen, die het niet met hem eens rijn en zich op de wet beroepen, kan het gebrek aan kennis van zaken niet maske ren. Ook het feit, dat er momen teel 60 gymnasia in Nederland be staan, schijnt hem geheel onbekend te zijn! Het is te betreuren, dat drs Burger geen beter object heeft gevonden, waarop hij zijn verontwaardiging kon richten, dan een gewone en normale onderwijsinstelling. H. W. Fortgens Volgens berichten In de. PZC berei den verschillende Zeeuwse ge meenten zich voor op de invoering van scholengemeenschappen, dat wil zeggen combinaties van een aantal ongelijksoortige scholen, tot één school. Maar de gemeenten kunnen dat niet op eigen gelegenheid doen: volgens art 99 der overgangswet, die de invoering der zogenaamde mammoetwet mogelijk maakt, moe ten zij daartoe een verzoek tot de minister van onderwijs en weten schappen richten vóór 1 februari '68. Vandaar de gemeentelijke activiteit op onderwijsgebied in de laatste weken. Waarom de gemeenten niet eenvou dig de bestaande scholen in nieuwe volgens de nieuwe wet omzetten, maar ze in scholengemeenschappen willen samenbrengen, vermelden de berichten niet. Blijkbaar gebeurt het niet om de pedagogische voor delen, die zij naar men zegt zouden hebben, want daarover wordt niet gesproken. Misschien wi! men door een dergelijke concentratie tot een betere organisatie komen. Ongetwij feld geeft de overweging dat scho len in gemeenschapsverband met minder Teerlingen kunnen worden gesticht en in stand gehouden dan op zichzelf staande scholen, de door- Steïiig gaat men er ook van uit, dat bekostiging door het rijk van nieu we en intrekking van subsidie aan te klein geworden bestaande scholen aan vaste, bepaalde getallen leer lingen gebonden rijn. Het kan nut tig rijn de juistheid van deze min of meer bewuste overtuiging aan de artikelen der nieuwe wet te toetsen. Straat zonder trottoirs De mededeling van de gemeente Vlis- slngen, betreffende de verhoging van de straatbelasting, deed mij als bewoner van de Middelburgsestraat te Oost-Souburg dit stukje plaatsen. Bovengenoemde straat, loopt ver op de tijd ten achter. Trottoirs ontbre ken: in plaats hiervan is er een bre de berm, welke bij nat weer onbe gaanbaar is, en een ergernis is voor leveranciers en bewoners. Als voet ganger is er bij slecht weer niet te lopen, daar bij passeren van auto's of bussen ie in de berm moet gaan, die dan één modderpoel is. Boven dien is de straat nog gevaarlijk, om dat de naast de weg gelegen strook hier en daar ongeveer 15 cm lager ls gelegen dan het wegdek, dat bij het uitwijken voor fietsers levensge vaarlijk is. Ik hoop, dat de gemeente Vlissingen, hieraan in 1968 eens de nodige aandacht zal schenken. Mevrouw Lako Oost-Souburg Peter Nottet sneller Gaarne zou ik u opmerkzaam willen maken op een fout in de door u ge publiceerde .wereldranglijst' schaat sen (PZC 8 januari): Peter Nottet reed namelijk 27 februari 1967 in In zeil de 500 meter in 41.5 seconden, zodat zijn puntentotaal (als ik goed heb gerekend) op 177.093 komt. Hij neemt daarmee de negende plaats ln op de wereldranglijst en met de veertiende, zoals u schrijft. W. Ch. Riemens Terneuzen Noot redactie: De heer Riemens heeft gelijk. Het ANP, dat deze rang- samenstelde, verzuimde de uit- van Inzeil er in te verwerken. lijst slag De laatste tijd is er, naar aanleiding van het dictatoriaal regime dat in Griekenland werd gevestigd, vaak met weemoed geconstateerd «lat de ze daad van wilelkeur en tirannie nu juist moest plaatsgrepen in een land dat terecht als bakermat van de democratie wordt aangemerkt. Inderdaad is het woord van Griekse oorsprong, inderdaad werd het begrip er géborén. Maar tirannie is even eens een Grieks woord en de Grieken hebben, om een Franse zegswijze over te nemen, ervoor betaald om de term te leren kennen. Zo heeft met name de heerschappij van de dertig tirannen op het einde der rijfde eeuw voor Christus in Athene duch tig huisgehouden en al vielen er tij dens dit regime .slechts' 65 doden tengevolge van terechtstellingen zon der vorm van proces, toch kan men dit zonder meer met dat van de .kolonels'. 2300 jaar later, vergelij ken. De redenaar Lysias, die in zijn aan klacht tegen een van hen, Eratos thenes, er het nodige van mededeelt, begint rijn rede met een opmerking die de moderne lezer aan het proces van Neurenberg herinnert: vroeger, zo merkt hij op, was het by de rechtspraak de gewoonte de aankla ger te vragen waarom hy hem die zich tegen hem vergrepen had haat te; thans, zegt hy, verzoekt men de verdachte mee te delen waarom hy zijn slachtoffer haat! Herkent men hier niet de vraag aan Eiehmann wat hij toch tegen de joden had Overigens is het eveneens heel leer zaam in dezelfde tekst te lezen dat in de ogen van Lysias en in die van de democratische Grieken van zijn tijd de naam van moordenaar niet alleen degene verdiende die metter daad en met opzet doodde, maar ook die hem er toe aanzette, ja, iedereen die in verder verwyderd verband de verantwoording voor de moord droeg. De kwestie of iemand als Johnson al of niet voor moordenaar mag wor den uitgemaakt, was dus voor hén geen probleem. En van .bevriende staatshoofden' had men toen nog geen last... Merkwaardig is ook om te vernemen dat in hun ogen tegenover demo cratie niet alelen tirannie, maar ook oligarchie en monarchie stonden. Re den temeer om ook tegenwoordig de term .democratie', althans in de oorspronkeiyke zin van het woord, met de grootste zorgvuldigheid te gebruiken. Dr D. K. de Graaf Ëwgtcp 9 Ift Getallen met betrekking tot de op richting van nieuwe scholen worden in art 69 slechts voor een beperkt aantal schoolsoorten genoemd Kweekscholen en hts'cn bijvoor beeld vallen er buiten. De oprich ting van deze blijft geheel aan het oordeel van de minister voorbehou den. Op welke wijze verkrijgt men nu subsidie bijvoorbeeld voor een nieuw gymnasium, atheneum, havo, mavo (nu ulo), of lagere technische school Elk Jaar stelt dc minister vóór 1 ok tober een driejaarlijks plan van nieuwe scholen op. die in dc 3 ka lenderjaren na 1 Januari daar a&n- vo'.gend zullen bekostigd worden. Om de door hen gewenste scholen op het plan tc krijgen, moeten dc gemeente- en schoolbesturen, of wel de lichamen die hen vertegen woordigen, ze vóór 1 februari op geven De minister neemt natuurlijk niet alle scholen op. Maar hij neemt in elk geval (let op deze laatste woorden) de scholen op. waarvan redelijkerwijs kan worden aangeno men (door dc minister natuurlijk), dat zij blijkens statistische gege vens, waaronder die van het cen traal bureau voor de statistiek, be zocht zullen worden door een bepaald aantal leerlingen ln de hoogste (dus niet in de eerste) klas, welk aantal afhangt van de soort van school en de grootte van de gemeente. Er moeten dus voor de minister aannemelijke prognoses worden ge geven van dé bezetting van het hoogste leerjaar ener nog niet be staande school, dat misschien pas 7 of 8 jaren later zal functioneren. Een hachelijke onderneming, wan neer men bedenkt, dat prognoses ln de regel niet uitkomen. Vandaar dat zij de minister redelijk moeten toe schijnen, hetgeen de beslissing over hun al of met aanvaarding geheel in handen van de minister legt. Maar éls de minister de prognose redelijk vindt, dan moet diezelfde minister de school op het plan zet ten. Maar dan is de oprichting ook verzekerd, zal men denken. Toch niet. Immers, elk jaar wordt het driejaarlijks 6cholenplan aangevuld, dat wil zeggen nog vóór dereste rende scholen zijn afgewerkt. Daar de minister niet aan een bepaalde volgorde ls gebonden, kan hij een nieuw Ingeschreven school laten voorgaan aan een reeds vorig jaar (of vorige jaren) ingeschreven school, indien hij ze belangrijker vindt. Zo kan een school misschien wel 5 jaar op het plan staan. Maar dan moet zij volgens art 74 aan de beurt komen. Tenzij de omstan digheden veranderd zijn, waarop al le kans is bij een zo lang wachten de school. In dat geval kan de mi nister de school uit het plan schrap pen ingevolge art 67.3. Zoals gezegd, het genoemde arti kel 69 spreekt slechts van scholen, die in elk geval in het plan moeten worden Ingeschreven. Dat wil zeg gen de minister kan in zijn plan elke school, ongeacht de prognose, opnemen. En dat zullen er niet wei nige zijn. Jaren geleden, op 1 de cember 1959, tijdens de bcgrotings- debatten in de tweede kamer, blz 2227 der handelingen, zei minister Cals, de Indiener der wet: '....de helft der scholen....die ln een plan zullen worden opgenomen, zal aan die norm (het huidige art 69) voldoen Met andere woorden de helft zal er niet aan voldoen. In feite blijft de vrijheid, die de minister tot hier toe had om nieuwe scholen voor voortgezet onderwijs, geen ulo-scho len. al of niet te subsidiëren, onver anderd bestaan. De beëindiging van de bekostiging van scholen, wier leerlingenaantal daalt beneden een bepaald getal, afhankelijk van de soort der school en de grootte der gemeente, wordt dwingend voorge schreven door art 110. Maar het volgend art. biedt in zijn vierde ali nea een ontsnappingsmogelijkheid: in bijzondere gevallen, door de minis ter te bepalen, kan de bekostiging toch doorgaan. Aan het bovenstaan de dient te worden toegevoegd, dat bijzondere scholen, in tegenstelling tot de openbare, onafhankelijk van hun leerlingenaantal steeds kunnen worden gesticht of ln stand gehou den, mits de bekostiging uit eigen middelen plaatsvindt. De gegeven uiteenzetting leidt tot de conclusie, dat het persoonlijk inzicht van de minister volledig de doorslag geeft bij het subsidiëren van op te richten scholen en van overwegende nvloed kan zijn op het al of niet beëindigen van de bekostiging van bestaande scholen. A. M. v. d. Giezen Middelburg In de PZC van 30 december geeft u de heer H. P. Schaap de gelegen heid om zyn visie over het jaar 1967 ten toon te spreiden. Een visie die ik gaarne van commentaar wil voorzien. Het is voor hem een treurig jaar geweest, vooral gezien het .stem ming maken' tegen de in zijn ogen ,zo nodige oorlog in Vietnam Waar om al dat anti-gedoe? Onze bescha ving wordt toch door Amerika over gebracht op minderontwikkelde vol keren? Juist: maar realiseert 1= heei Schaap zich wel dat onze besenaving daar bezig is om een volk dood te drukken in zyn eigen land? Naar mijn mening heiligt het door de heer Schaap gestelde doel niet de midde len die worden gebruikt. Onze be schaving is niet te brengen met na- Eilm- en splinterbommen! at de heer Schaap geen voorstander ls van een dictatuur stelt mg gerust. Alleen twijfel ik eraan, of "hij er hetzelfde onder verstaat als onder getekende. Immers, in zyn ogen ls een .militaire junta', zoals in Grie kenland, geen dictatuur. Zij bezit echter wel vele dictatoriale elemen ten, die biykbaar aan de heer Schaap ontgaan. Mijn twyfel wordt versterkt aLs ik lees dat Portugal zo goed is opgeknapt door de al dan niet de mocratische heer Salazar. Daar kan democratie zeker samengaan met on derdrukking van .anti's' in eigen land en overheersing van volkeren buiten haar grenzen. Rest mij nog om de heer Schaap te zeggen, dat ik graag zou zien dat he! gezag werd ondermijnd indien dit slechts een uiterlijk .faqadege- zag zou zyn. in stand gehouden dooi autocratische, dictatoriale instanties Een gezag waar we juist niet meer heen moeten, mijnheer Schaap! Juist in deze eeuw worden velen zich bewust dat inspraak, ook b: belangrijke gezagskwesties, nodig ls Inspraak door, zoals u dat minach tend noemt ,Jan publiek', is nodig democratische beginselen. Ik dat deze. helaas voor de heer Schaar teleurstellende ontwikkeling, ook i: 1968 verder zal worden doorgevoerd. Breskens J. Boelhouwcr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29