KLEEDJE HIER, TAPIJTJE DAAR .BAKKERS PRENTENBOEK' VAN D. W. DEN HERDER VAN EN VOOR HAAR WONINGTEXTIEL: OP NAAR HET VOORJAAR Zaterdag 13 januari 1968 zaterdagnummer f GOESE BAKKER DOET EEN 1 BOEKJE OPEN: GOES ,Vijftig jaren zijn voorbijgegaan hier ziet u vader Abraham staan hij raadt u aan om niet te staken maar de honderd vol te maken'. Het is de wens die bakker D. W. den Herder uit Goes al vaak heeft geschreven. Geschreven op marse pein. Want dit schone gedicht siert de bijna meter hoge Abrahams die de Goese bakker (op bestelling) maakt voor zijn klanten die de al even schone leeftijd van 50 jaar hebben bereikt. De hoge, heerlijke Abrahams van speculaas. Jazeker, bakker Den Herder maakt ze nog. Hij weet veel van speculaas en nog meer van spe culaasplanken; hij schreef er nu een boek over: het bakkersprentenboek. Het is een boekje geworden met 33 foto's en zeven bladzijden tekst. De inleiding is van ir Edm. Nicolas, het geheel werd geredigeerd door een andere koekplankenspecialist, ir M. C. A. Meischke uit Rotterdam. Terug naar Goes, terug naar bakker Den Herder. In de kamer staan en hangen spe culaas- en suikergoedplanken, in"de gang is geen enkel plekje onbenut: misschien hangen er 150 planken, misschien tweehonderd, grote en kleintjes, dikke en dunne, waaron der enkele eenvoudige en meerdere juweeltjes van planken. Het zijn ze nog lang niet allemaal, de Goese- naor heeft er ongeveer driehon derd, hij komt alleen wat muur en plaats tekort! Hij is de derde telg in de familie Den Herder die zich voor de plan ken en hun geschiedenissen interes seert. Daarom ook zijn er zoveel Goese speculaasplanken gered. De meesten gingen immers, eenmaal waardeloos geworden als bakkers gereedschap, de oven in. Enkele jaren geleden begon de .plankenrage'. Opeens was het er, de mensen zagen de schoonheid van de zorgvuldig bewerkte en uit gesneden speculaasplanken, ande ren zagen de waarde van zo'n stukje antiek en de handel kon be ginnen! En daarmee kwamen ook de nieuwe planken uit Amerika en Canada die voor .antiek' door moe ten gaan. Voor de heer Den Herder hoeft het niet: ,Dat is allemaal niks waard, ik zou er geen willen heb ben. Een echte antieke plank is mooi, zorgvuldig uitgesneden en uitgestoken, de moeite waard! Met die oude planken zijn we aan een ander gedeelte van zijn hobby gekomen: het repareren (het woord restaureren lijkt hier meer op zijn plaats) van de oude planken. Want ook die kleine houtwormpjes hou den van de speculaasplanken. En fin, de Goese bakker restaureert ze, met was. Hij heeft zelfs planken be handelt die in drie of vier stukken lagen; nu hangen ze weer in Goes of elders in het land. aan. Soms knap ik planken op van andere bakkers. Ik heb ook eens 3 dagen bij een Zwitserse bakker voor twee planken gewerkt. En je komt met liefhebbers in contact omdat er een paar mooie grote planken in de winkel en voor de etalage staan. En een mevrouw, die ze toch maar een sta-in-de-weg vond, stuurde me er eens acht. Een enkele keer belt er eens iemand op die ,zo'n mooie' heeft; dikwijls valt het tegen, mis schien ben ik te verwend?' RUITtRS pen te bakken en ze naar Amster dam te brengen. ,lk heb het niet gedaan. Het is nogal een breekbare zaak en dan neem ik niet het risico dat de helft kapot en dus on bruikbaar aankomt'. Soms stapt er iemand de winkel binnen die meer over de planken wil weten, andere verzamelaars komen en schrijven. De zoon van de heer Den Herder tekende een speculaaspop die op een briefkaart werd afge drukt. Die briefkaarten gaan naar connecties, met of om inlichtingen over de prenten. KWALITEIT Nederland heeft misschien vijf se rieuze verzamelaars. En één van hen is de heer Den Herder. In zijn ver zameling zit eigenlijk weinig sys teem, de veelvuldig voorkomende St.-Joris hangt naast een tninder po pulaire stadhouder. Een vijf centime ter dikke plank hangt naast een en kele millimeters dunne prent (De bakker spreekt niet van een plank, maar van een prent, vandaar ook .Bakkersprentenboek'). De enige norm die hij zelf zou willen leggen, is misschien kwaliteit. ,lk ben erg kritisch geworden. Minder goede planken gaan er bij mij na verloop weer uit. Ik handel er overigens niet in, maar ik ruil weieens, met musea of andere particulieren. Kopen en verkopen, daar is geen beginnen Af en toe haalt bakker Den Herder een plank van de muur af, wijst op overeenkomsten, verschillen en merkwaardigheden. ,Geen enkele plank is gelijk. Er zijn veel ruiters, maar iedere ruiter is weer anders'. De kunst van het plankensrfijden is niet aan Nederland voorbehouden, ook in overig Europa en zelfs ver der zijn planken teruggevonden. De bakkersprenten werden vooral van hout gemaakt, maar in hef begin stadium werkte men ook met ste nen vormen en in Portugal vond men zelfs ivoren prenten. Sommige planken tonen de actuali teiten van toen, andere geven bij belse voorstellingen, weer andere zijn plaatselijk bekend, zoals de ,Goese Koeien', die ter gelegenheid van de toondagen toen, en de feest dagen nu, werden gemaakt. Sommi ge bakkers maakten hun prenten zelf. Zo vermeldt de heer J. J. Schilstra in zijn boekje .Koekplan- ken' een bakker Franken in Vlis- singen en bakker Haring in Goes. Er gebeuren leuke dingen in hef leven van een prentenverzamelaar. Bakker Den Herder kreeg zo eens een verzoek van het Hiltonhotel in Amsterdam om tweehonderd pop- HET BOEK Tenslotte nog even het jakkers- prentenboek'. Het is een uitgave van de NV Uitgeversmij. De Tijd stroom in Lochem. Al drie jaar ge leden waren er plannen voor het boek. Ging de heer Den Herder aan het schrijven en herschrijven. Het duurde even voor het echte boek er was, want het was nog maar de vraag of er voldoende belangstel ling zou zijn van de zijde van het gewone publiek', maar toen een grote firma een paar duizend exem plaren voor relaties wilde hebben, kwam het er dan toch van. D. W. den Herder schreef tot nog toe alleen in bakkerstijdschriften, maar ook hef schrijven als creatieve bezigheid heeft hem nu te pakken: ,lk ben bezig aan een boek, een streekverhaal. Heel anders, dat wel'. De planken blijven hem echter boeien. ,lk hoop dat ik door dit boek, nog meer contacten krijg'. Hij weet er ontstellend veel van, D. W. den Herder uit Goes. Maar hij zou er nog veel meer van willen weten. ,1 k ben nu eenmaal gek op die ouwe planken'. ADVERT FN TIK) RUWE HANOU» LtTHJ.il uw handen vragen erom .ONDERLAAG HOUDT TAPIJT MOOI' .Alleen zijn It nicl good vooi tapijt', zegt men bij de Stichting Propaganda Woninginrichting. Men bedoelt daarbij dat voor tapijt (en voor iedere vloerbedekking) oen goede ondervloer onmijbaar it. Vloerbodekking komt minder goed tol zijn recht en verslijt sneller wonneer de ondervloer niet goed geen ondorlaog is aangebracht. ,0e eventueel nodige onderlaag', zegt de Stichting Propaganda Woninginrichting, want tapijten die oon de onderkant al een .onderrug' hebben (in wafolvorm von rubber of plastic) hebben geen los onderlapijt nodig. Een goede onderlaag voor tapijt beteken!: een on derlapijt dol blijvend veerkrochtig is, geen harde korrels of ondere delen beval, niet te dik is en in de loop van de !i|d niet kon verkruimelen. Ook de vloer zelf moet goed vlak zijn Ongelijke vloeren worden glad gemaakt door egaliseren, gevolgd door het leggen van goed doorgesprjkerd hard board. Ook als et onderlapijt wordt gebruikt is Etn bliksembezoek aan sou fabriek maakt wel duidelijk dut de mot/ome industrie in de sector woningtextiel vele. vernissende gezichten heeft. 'tt het nabije Oost-Brabant, in de aloude Indu- stneslad Helmond ontmoet men weer andere facetten van de ontwikkelingen op het gelned tnn de woningtextiel. Textielfabrieken met van oudsher bekende namen houden zich intensief bezig mei het zoeken naar nieuwe combinaties tan textiel en kunststof. Dat het woord mode ook m woningtextiel tegen woordig een dwingende klank heeft blijk! uit enkele cijfers die men ons in dit laatste bedrijf verstrekt over liet uitbrengen van nieuwe col lecties. Voor dc damcsstoljcn gebeurt dat vier maal per jaar. Voor de woningtextiel komt men eenmaal per jaar met een nieuwe collectie dekens en twee maal per jaar met nieuwe gordijnstof jen uit Dekens fungeren tegenwoordig met alleen als bescherming tqgen koude, maar ook als warm en aangenaam kleurelement in het moderne in terieur. Gordijnen zijn van onpersoonlijke ruam- bedekkingen in saaie kleuren geëvolueerd tot boeiende medespelers ut het decoratieve spel van de woninginrichting Nederland is. om een mindei Iraai woord te QttVritikcn ,iconingtcxtielminded' geworden. VVo- In eert grote fabriekshal in Sittard glijden met trage regelmaat enorme banen ka merbreed' tapijt van reusachtige machi nes die voor de leek een duizelingwek kend samenspel van dreunende en tik kende onderdelen zijn. Elders schuiven de tapijten in een mengeling van koele, gedempte en gloeiende kleuren over een snijmachine die ze in stukken van verschil- niuginrichting is tegenwoordig een miljoenen- affaire: liet bedrag dat de Nederlanders op het ogenblik gezamenlijk aan woningstoffering be steden wordt op één miljard per jaar geschat. Zeven jaar geleden lag dit bedrag nog onder het halve miljard. Nieuwe grondstof feu, nieuwe produkten, nieuwe produktlemethoden: ook de consument lieeft het er moeilijk mee. Hij heeft de keus tussen klas sieke en synthetische materialen die ieder op zichzelf voortreffelijke eigenschappen kunnen hebben, tussen tientallen kleuren en diverse fa bricagemethoden. Hij wordt gepijnigd door de vraag wat .tufted' betekent en wat hij moet onder Jlocktapijt' en gebreid tapijt'. Textiel en kunststof Een van de vele interessante ontwikkelingen ui de textielfabricage is de combinatie textiel en kunststof Een veelbelovend produkt op dit terrein ie het vist ram dat vooi Nederland dooi een Helmondse veredelingsindustrie wordt, ge fabriceerd en gevormd wordt door een synthe tische laag die op geruwd katoenweefsel wordt aangebracht. Het resultaat is een soepel, op leer gelijkend materiaal dat in meer dan dertig kleuren icordl gefabriceerd en waarvan men met lende lengte verdeelt, afhankelijk van de maten die de grossiers voor woningtextiel hebben besteld. Weer andere machines bieden het wonderlijke beeld van mate rialen voor de vloerbedekking die wor den bestreken met een soort dik .beslag' dat zich onwrikbaar aan de ondergrond hecht: hier wordt de moderne pvc-vloer- bedekking geboren. alleen voor dc woninginrichting, doch ook voor de mode grote verwachtingen heeft. Hel oude ambacht van het weven is in de wo- ning textielindustrie achterhaald door moderne fabricagemethoden. Zeer m het kort gezegd komen de fabricagemethoden op liet volgende neer: flocktapijt ontslaat doordat een grond- weefsel wordt bedekt met kleefstof waarin ver volgens een pool van synthetisch materiaal wordt geschoten'. In een droogoven wordt de kleefstof daarna verhard, zodat de pool onwrikbaar vast komt te zitten. Dit niet geweven tapijt, waar van de rug wordt geappreteerd of met schuim rubber oi schuimptastic wordt beplakt kan zon der gevaar voor rafelen tn alle richtingen wor den gesneden. ,Het tuften' van tapijt ts een methode die de laatste jaren snel is opgekomen en waarvan het principe waarschijnlijk in de tijd van de Indianen al bekend was. Het tuften, dat tn de zuidelijke staten van Amerika al sinds jaar en dag als huisarbeid wordt gedaan, heeft als basis een stevig grondwecfsel. meestal van jute. De vele honderden naalden van de tuftingmachme ste ken de draden in het grondweefsel. Ze worden als lussen op een bepaalde lengte getrokken en kunnen ook worden doorgesneden zodat een moguctte-effect ontstaat. De pool wordt met rub ber of plastic tn het grondweefsel verankerd. Een vroege blik op de voorjaarsmode 196S. Ontwerpers beloven dal het jong' blijft. Of ze daarmee bedoelen dat de mode boven de knieën blijft, ts niet bekend. De confectiefalrricage is al be gonnen en daar hoopt men dat de mini met uitgebannen cal worden. Verschillende fabrikanten houden knielengte aan en ho pen dat de koopsters dan eelj aan het verkorten zullen slaan. Verder belooft de voorjaarsmode comfortabel te zijn. En dat met alleen wat de modellen, maar ook wat de stoffen betreft. Die zullen soepel, kreukherstellena en krunpvrij zijn. Voor de dag- kleding blijft jersey tin dunne uitvoering! favoriet, voor de cocktail- en avondkleding nylfrance kant en tule. Op de foto's twee (toch weer korte!) voorbeeldeneen zandkleurig pak. Heel anders dan het al traditioneel geworden broekpak; hier duikt het bermudashort weer op: Kraag, ceintuur en epau letten zyn kastanjebruin. Misschien een ideetje voor de vakantief Hagelwit, heel onschuldig maar dijkort is het nylfrance cocktail- ensemble, een simpel wit jurkje met een guirlanderand, gecom pleteerd met een genopt tulen jasje met capuchon. Na de plakplaatjes in de vorm van bloemetjes en vlindertjes zijn er nu andere zelfklevende bijous" op de Engelse markt gebracht. De kle- vertjes die voor wangen, kin of voor hoofd (en eventueel een mooie schou der) zijn bestemd, hebben nu geo metrische vormen en zijn er weer in allerlei kleurtjes. Ze komen uiter aard uit Amerika. Cuir-artique en cuir-sauvage. Twee termen die het gaan doen bij het jeugdige tassen publiek. Het zijn na men voor het gevlamde leer en leer waarin de kleurschakeringen erg goed zichtbaar zijn. Na de antieke" schoenen ook de .antieke tassen'. De kleine en middelgrote maten zullen de toon aan gaan geven, en verder zijn de kleuren lichtbruin, donker bruin en beige favoriet. Dat is al lemaal te zien op de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren die de ze week in Utrecht is geopend. Op dezelfde beurs zijn koffers te tien van vistram kunstleer. Het nieuwe procédé maakt de koffer» voor de helft lichter dan de norma le exemplaren en biedt nog als voor deel dat. se kunnen uitzettenal naar gelang de hoeveelheid bagage. Van hetzelfde materiaal worden ove rigens ook hand- en boodschappen tassen gemaakt- Nog meer nieuws van de beurs, de zestiende souvenirbeurs, die tege lijkertijd in Utrecht wordt gehouden. Zeer grote orders zijn al geplaatst voor de lepeltjes met portretjes van prins Willem-Alexander en koningin Juliana of van de jonge prins alleen. De foto's zijn in email ingebrand. De .Jets', de reusachtige brei pennen, maken een ware opmars door Nederland. Er is nu ook specia le extradikke woL Werden de enor me grove werkstukken eerst met drie of zelfs wel vier draden gebreid, nn zijn er gemêleerde garens in hyper- dikke breiwdlsoorten op de markt gebracht De bijbehorende patronen beperken zich niet langer tot jurken en pullovers, ook omvangrijke sjaals en mouwloze tunieken doen mee aan deze mode. Het voorlichtingsbureau, voor de voeding In Den Haag geeft regelma tig voor enkele luttele centen of dub beltjes leuke, informatieve boekjes uit. Onlangs verschenen er weer 2: de S'/ste herziene druk van het 20 bladzijden tellende boekje .Lekker nijen voor huiselijke feestjesen de 11/6 herziene druk van JJe voeding voor de schoolgaande jeugd'. Om maar met de laatste te begin nen: het is een vrolijk geïllustreerd blaadje (het heet vouwblad, maar het is een keurig geniet blaadje). De illustraties zijn van Tom van RieL: In het boekje wordt, zoals we dat het peulvruchté-eiwit pas goed gewend, op overzichtelijke wijze uit eengezet wat goede en wat verkeer de gewoonten bij het gebruik van de maaltijden zijn. En is het bekend dat het peulvruchteneiwit pas goed tot zijn recht komt bij combinatie met vlees, ei of melk Achterin fDe voeding voor de school gaande jeugd! twee (ideale) week- menu's. Aan de huisvrouwen de rest.' De titel van het andere vouwblad' zegt eigenlijk al genoeg, lekkernij en voor huiselijke feestjes" geeft re cepten ban truffels, babbelaars, zand koekjes, poffertjes, appelflappen, appeltaart, cake, soezen, kaaskoek jes, zoute stengels en bitterballen. De vrolijke tekeningen zijn van A. H, J. L. Groenheyde. De boekjes zijn ook te verkrijgen bij de afdeling Middelburg van de na tionale federatie voor huishoudelij- Ice en gezinsvoorlichting. Nu zelfs de huishoudelijke bezig heid van het koffie zetten geauto matiseerd is. leek het de consumen tenbond nuttig om een aantal koffie zetmachines eens grondig te bekij ken en tn de praktijk te proberen. De koffieproevery leidde onder meer tot de ontdekking dat voor kleine gezinnen de koffiezetmachines voor dagelijks gebruik minder ge schikt zijn. Alle tien onderzochte ma chines produceerden behoorlijke kof fie die echter in ieaere machine naar verhouding slapper werd wanneer een kleine hoeveelheid werd gezet. Een roze vosje is het helemaal. De bont mode gaat tegenwoordig niets meer uit de weg, en daarom is het ouderwetse vossebontje er ook weer~ in allerlei fantasiekleuren. Pastel kleuren als zachtroze en lichtblauw zijn de .toppers'. Nieuwe variatie op de maillot en de panty-nylons ie de .pantinette'. Een combinatie van twee losse kou sen die aan de buitenzijde tot de taille doorlopen en met een verstel bare elastiekband in de taille worden dichtgeknoopt. Voordeel: bi) een lad der kan de beschadigde kous wor den afgedankt en een andere kous tn dezelfde kleur uiteraard (dus twee paar tegelijk kopen) gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19