HAKKEN MET HET BIJLTJE Zaterdagnummer "~3cncxT~>>OTV%< Rustend bankdirecteur M. Haasdonk (68, Goes) is een man, die meer met dat bijltje heeft gehakt. ,lk heb meer met dat bijltje gehakt' behoort tot lijn geliefde uitspraken, 20 heeft men ons geïnformeerd, weshalve wij tijdens het interview een blaadje in het notitieboekje blanco laten om te turven. Een man die gelooft in de kracht van de herha ling, maar ook een man, die dit zo nu en dan, zonder in een irritante arrogantie te verval len mag zeggen: hij heeft zoveel verdien sten voor het economische, maatschappelijke en verenigingsleven van Goes en de Beve- landen op zijn conto, dat hij van ons best wat met dat bijltje mag hakken. Verdiensten ook op provinciaal niveau, in het werk voor vreemdelingenverkeer, in de sport, als be stuurder van hand- en korfballers. Maar het is toch vooral het idee van het Goese fruit- corso geweest, dat hem tot een markant or ganisator stempelde. Een eerlijk maai: nij windt er geen doekjes om. dat zijn werk voor de sport ls uiter aard strikt ideëel zijn activiteiten een commerciële achtergrond hadden. Maar ook dan was niet de eigen oeurs het oogmerk, maar diende hij de belangen van de gemeen schap Het fruitcorso-bezoek bracht iedere keer zo'n twee tot drie ton in het Goese laatje En dat was slechts een nevenaspect: hoofdzaak was de propaganda voor het Zeeuwse fruit. Haasdonk, de consciëntieuze bankdirecteur, vertrouwd met geldzaken, zag men altijd in de figuur van penningmees ter, soms gecombineerd met het voorzitter schap. Hij is amper veertien jaar, als hem in Hans- weert. J weert, waar op bescheiden voèt een voetbal clubje opereert, voor het eerst het beheer over de penningen wordt toevertrouwd. Hij neemt een failliete boedel over. want zijn voorganger heeft juist, buiten het bestuur om, de doelpalen als brandhout verkwansedl en is met alle liquide middelen aan de haal. ne gentig cent. het saldo van de verenigingskas Zo wordt Haasdonk al vroeg geconfronteerd met een geval van fraude. Het zal hem niet beïnvloeden. Maar weinige jaren later, als hij zijn geboortedorp Baarland heeft verlaten en het in Goes verworven onderwijzersdiploma weinig vruchten afwerpt, ziet men hem ach tereenvolgens in Enschede, Hengelo. Zwolle en Amsterdam als een toegewijd employé bij de Twentsche'Bank. Dan komt, in het voor jaar van 1931, het moment van zijn terug keer naar de Bevelanden. In Goes, waar enkele banken in moeilijkheden zijn geraakt, zal de Twentsche Bank iets stichten. Wat ls in Twente ook nog niet helemaal duidelijk, maar er moet een pionier heen die in de kwaliteit van .beheerder' via zitdagen wat aan markt verkenning doet. Haasdonk, met een hang naar de geboortestreek, voelt er wel voor. Men kiest hem. Hij krijgt vijfduizend gulden mee en moet verder maar zien. Eigenlijk ging ik op blote voeten naar Goes. Ik kocht wat boekjes in de Bijenkort om de zaken in bij te houden'. Haasdonk had de wind mee. Al vrij snel be trekt de vestiging van de Twentsche Bank in Goes een pandje aan de Wijngaardstraat en nog in hetzelfde Jaar, 1931, opent men een geheel naar de eisen des tijds verbouwd pand aan de Markt. Jiet ging fantastisch hard door de moeilijkheden, die er hier onder de banken waren'. Hij slaagt er in het veiling wezen aan te trekken, wat tegelijk betekent, dat ook de commissionairs hun geldzaken via zijn bank beginnen af te wikkelen. Zo komt hij in contact met de hele agrarische ge meenschap. Zijn geldbolwerkje is gevestigd. Er zijn uiteraard ook moeilijkheden. Haas donk heeft al aardig met het bijltje gehakt, maar niet alles gaat van een leien dakje. rAls 1e als nieuweling ergens begint, krijg je de beroerdste gevallen eerst. De persoon van Haasdonk is op Zuid-Beve land een persoon met een pre. Hij spreekt het streekdialect vlekkeloos en dat betekent, dat hij in het Goes uit de dertiger jaren een streepje voor heeft. Later. b(j de geldsane- ring na de tweede wereldoorlog, zal blijken, hoe groot het vertrouwen is: Haasdonk en zijn mensen komen uienzakjes en velling- kisten tekort om het bij hen ingeleverde geld op te bergen. Het hele gebouw staat vol. Intussen heeft Haasdonk zich op gemeen- schapsgrond gewaagd. H(j is secretaris-pen ningmeester van de VVV geworden: het bord je hangt aan de gevel van de bank, die nu tegelijk als VVV-kantoor fungeert En hoe wel hij eigenlijk in zijn vrije tijd de handen al vol heeft aan zijn activiteiten in de sport sector, begint hij met de organisatie van autobustochten over Zuid-Beveland. Er komt een contract met de spoorwegen. Voor twee gulden kan men uit Den Haag naar Goes voor twee gulden. Daar staan autobussen gereed voor de rondrit. Soms ls het een stoet van twintig autobussen, die met meer dan duizend passagiers van dorp naar dorp rijden. Haas donk heeft gidsen opgeleid. Om een goede gids te zijn moeten ze zijn interesses delen. Ze moeten weten dat de schandstenen van Baarland om de hals werden gehar.gen van twistzieke vrouwen, die zo naar Oudelande moesten lopen, bij welke wandeling men hen mocht bekogelen met rotte uien, ze moeten weten waarom 's-Gravenpolder een vis op de toren heeft, waarom men spreekt over de kapers van Heinkenszand. yAUes ten gerieve van de middenstand en de horecabedrijven'. Dat was in 1938. In die tijd ontwikkelt hij nog een andei plan. De Flandria-boten, met duizenden toeristen uit België, kunnen meren in Hansweert. Dan kunnen de bussen vanuit Hansweert rijden. En omdat hij intussen in België een droeve ervaring heeft opgedaan, toen hij daar infe rieure appels zag, geannonceerd als .Zeeuws fruit' zal hij in de prijs een mandje met écht Zeeuws fruit calculeren, wat de bezoekers dan .gratis' wordt aangeboden. Maar het gaat niet door De Belgen zullen op zondag komen en dat ontmoet tegenkanting. ,Als ze dat ge daan hadden was Goes een tweede Sluis ge worden, maar men wou niet, ze zaten liever achter de horretjes". Als de oorlog voorbij is de tochten zijn ln de oorlog voortgezet, nu per flets, het ge beurde wel, dat Haasdonk aan het hoofd van een drie kilometer lange stoet reed als de oorlog voorbij ls, zint hij op nieuwe evenementen om Goes in de belangstelling te plaatsen, mensen naar de Bevelanden te trekken. Jk vind alles belangrijk wat de gemeenschap kan dienen'. We moesten hier eens wat hebben, zoals in Zundert, prakki- zeert hij. En op een zondagmiddag, als zijn hond hem aan de lijn door de Poel trekt, van boom tot boom, mondt dat prakkizeren uit in een idee: Jiloemen kan hier niet, wel fruit. Een frultcorso. We moesten hier een fruilcorso hunnen organiseren. In 1954 komt het eerste corso op de weg. Het is geen zaak meer van WV, maar van een evenementencommissie, waar hij overi gens zelf in zit. Ais, weer wat later, de commissie opgaat in een stichting, zal Haas donk de penningmeester zijn. Er ontbreekt nog iets aan. Het Westland heeft een druiven- prinses, Lisse een bollenprinses, Zundert een bloemenprinses Goes kan er niet bulten, meende Haasdonk, en zo stond men aan de wieg van de fruitfee, mét twee hofdames. .Eén keer hebben we het eens met zes hof dames geprobeerd, maar dat werd een troep. Nee, ik bedoel het aantal, de optocht werd te groot. Maar met de fee zijn niet alle pro blemen opgelost. Hoe krijgen we die appels er op? Doorsnijden en plakken, meent men, maar met wat? JSlsonkit" zegt Haasdonk, ,da's een Goes' produkt. Het lukt. Haasdonk lacht ln zijn vuistje als men bfl de veiling, die met een eigen wagen komt, eigenwijs wil wezen en iets anders probeert. Jiun je begrijpen. De appels vielen er af als rijpe vruchten. Toch jammer, het was een mooie toren. De gaten vielen er zo maar in'. De veiling, nota bene de veiling zélf, zou later nog een keer roet in het Zeeuwse des sert gooien. Een prachtige wagen, de Kolos van Rhodos, compleet met de overspannen Bosporus. ,Dat is erg Grieks', dacht men bij de veiling en men plakte de kar vol met Griekse druiven. JDat kón natuurlijk met. Wat heeft dat nu met Zeeuws fruit te makent' Haasdonk heeft gelijk: je kunt er wel bana nen op plakken. JSn bovendien is de keuze toch niet zo beperkt. Je hebt allerlei soorten fruit, in allerlei kleurschakeringen'. Deson danks is het fruitcorso in artistiek opzicht niet altijd een hoogvlieger. Vaak doet het resultaat van vele uren appels klieven en plakken wat trouwhartig aan, een zeer per soonlijke mening overigens, maar aardig om eens aan de heer Haasdonk voor te leggen. Jk zeg altijd neem juffrouw Snepvanger. Ze is niet duur en maakt een behoorlijke werktekening. Neem nou die wagen van Schouwen eens vorig jaar. Michiel de Rugter op een fregat. Prachtig. Hij sprong er met kop en schouders boven uit. De keuze van de fruitfee, waarbij de heer Haasdonk een vinger in de pap heeft, baart ieder jaar zorgen. Jijt kost ons wel eens grijze haren. Maar we zijn er altijd goed uitgekomen'. Gegadigden verschijnen voor een soort keuzecommissie, die de meisjes een stuk je laat lezen en mede daaruit de geschikt heid afleidt. Want de fee moet spréken. Voor autoriteiten. ^Daarom maak ik altijd de spee ches voor haar. In een bejaardentehuis is dat wat anders. Dan zeg ik maak maar een praatje. Maar op het stadhuis kan dat niet. Dan laat je ze iets zeggen waar inhoud in zit". Hier klinkt even Iets door van een lichte eigengereidheid, een weinig storende eigen schap, zolang, als bij Haasdonk, de beminne lijkheid overheerst. Hij lacht met het gepo lijste optimisme van de regionale organisator, spreekt ook zijn jargon: ,We moeten de krach ten bundelen, de streek verkopen, de leef baarheid vergroten en iedere afdeling houdt inspraak in het geheel'. Zijn verdiensten voor de sport zijn wel be kend hij toont sportiviteit, als men in Tiel ook een fruitcorso op poten wil zetten en hij, voor advies, benaderd wordt door een meneer Bruggeman, een soort frultbaasje van TieL Tiel mag, wat Haasdonk betreft, van de Goese ervaringen profiteren, en dan treedt de zakelijk handelende penningmeester weer op de voorgronc als men het corso maar niet op dezelfde dag organiseert. Niet onhandig. Een kwestie van zorgvuldige, wel overwogen voorbereiding. Als hij in 1964 als bankdirecteur wordt gepensioneerd, zegt de centrale directie van de bank: .In Goes zijn geen problemen, want we merken niet dat Haasdonk weggaat.' Dal klink! wat minder complimenteus, terwijl het toch als hulde bedoeld was: Haasdonk had het op de bank altijd zo geregeld, dat twe» mensen het werk van de derde be heersten, hem onmiddellijk konden vervan gen. Die formule betrok hij ook op zich zelf. Tenslotte had hij drieëndertig jaar met dit bijltje gehakt We kiiken het nog even na: hij heeft het niet éénmaal gezegd. Een fraai voorbeeld van zelfcorrectie. Haasdonk, die voor zijn carrière bij de bank nog anderhalf jaar voor de klas stond, was niet te oud om te leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13