■AGENDAn Hoeve in Ovezande ontruimd Belang van een vlotte afzet in 1967 duidelijk gebleken Afvalprobleem moet aandacht van de gemeenten hebben Salarisverhoging voor dijkgraaf moet nog even wachten Bewoners wilden niet vertrekken Failliet ZWEMBAD EN GYMLOKAAL NOG NIET OP BEGROTING ZAAMSLAG Essentieel is bereidheid tot samenwerking Quick Up't is goed. Ko drinkt 't Veehouderij MARKTBERICHTEN vBidag 12 JANUARI IMS Wissel Zesuws-Vlaanderen PROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT 5 OVEZANDE De vier bewo ners en de totale inboedel van de boerderij aan de Oostlange- weg 3 te Ovezande zijn donder dag als gevolg van een gerech telijk bevel ,in de sneeuw' gezet. De hoeve moest worden ont ruimd, omdat de bewoners - de familie Boonman - het in juli vorig jaar publiek verkochte huis niet wilden verlaten. Ook die verkoop gebeurde op ge rechtelijk bevel, met de bepa ling, dat de hoeve per 1 januari 1968 ontruimd moest kunnen worden aanvaard. De familie Boonman - 80-jarige moe der, dochter en twee zoons - weiger de te vertrekken, hoewel er de afge lopen maanden zowel van de zijde van notaris W. P. de Noor|er uit Heinkenszand, deurwaarder M. Loe- ve uit Goes, de rooms katholieke kerk en burgmeester N. W. Mooijman herhaaldelijk is geprobeerd hen tot andere gedachten te brengen: de bur gemeester heeft ook een andere wo ning voor de familie aan de Dreef te Ovezande beschikbaar gesteld. Zoals heer M. Boonman uit- Nieuwdorp, wiens boerderij onteigend is in ver band met de industrialisatie van het Sloe. Koopsom: 635.000. Onverwacht verschenen deurwaarder Loeve, zijn assistenten en een vijftal rijkspolitiemensen onder leiding van adjudant Wisse uit 's-Heer-Arends- kerke donderdagmorgen rond negen uur op de hoeve. De bewoners wei gerden ook nu het. huis te verlaten, waarna ze met behulp van de sterke arm naar hun auto werden gebracht. Zij wilden ook toen niet vertrekken en brachten de ochtend door op de stoep van de woning. In het begin van de middag zijn zij naar Ovezan de gereden. (ADVERTENTIE) actie - verkoop van de ontruiming - hangs samen met bet faillissement, dat enkele jaren gele den ls uitgesproken ten aanzien van één van de familieleden. Bekend is, dat de familie zich nogal eens bezig hield met speculaties. Dat faillisse ment werd wat later, bij gebrek aan baten opgeheven. Het werd In fe bruari 1967 echter weer aangevraagd nadat de vader van betrokkene was overleden, die eigenaar van de hof stede was. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer 70.000,-. De familie weigerde echter .schel ding en deling" van het bezit toe te passen, waarop dit door de curator werd aangevraagd. Die mogelijkheid was er alleen, als de hele hofstede zou worden verkocht. Dat is in juli vorig jaar gebeurd, in een volle .Prins van Oranje' te Goes. Koper M. Boonman kwam na de oogst van vorig jaar in het bezit van de grond, waarbij hg niet werd gehinderd, en kreeg het recht de hofstede per 1 januari 1968 te betrekken. Op 8 no vember kwam het bevel van deur- Donderdag :s de inboedel van de hofstede Oostlangeweg 3 in Ove zande als gevolg van een gerech telijk bevel ontruimd. In de sneeuw werden de tafels, kasten, stoelen en dergelijke neergezet om overigens vrij snel weer in een verhuiswagen te voorden geladen. (Foto PZC) waarder Loeve aan de familie Boon man om de hofstede voor die datum te ontruimen. De heer Loeve: ,Van alle kanten is geprobeerd om deze gerechtelijke ontruiming te voorkomen. De nota ris is er over wezen praten, de pas toor is geweest, de burgemeester heeft herhaaldelijk contact met hen gehad en hij heeft zelfs een andere woning in Ovezande voor ze beschik baar. \Vjj hebben met de ontruiming gewacht, tot dat gelukt was, maar (Ie mensen willen er niet in'. Lang hebben de lampen, stoelen, ta fels, kasten en andere onderdelen van de inboedel donderdagmorgen en -middag niet in de sneeuw gestaan. Juridisch werden ze ,aan de open bare weg' gezet, maar eigenlijk wer den ze dadelijk door de gemeente In een verhuiswagen geladen en naar de woning aan de Ovezandse Dreef ge bracht. Bij het ontruimen van de wo ning stootten de politiemensen nog op portemonnees met aanzienlijke be dragen geld, in een sigarenkistje vond men enkele gouden armbanden en in een papieren zakje onder meer een handvol gouden tientjes en enke le gouden 20-dollarstukken. De vee stapel werd bij de ontruiming niet uit de stal gehaald: de heer M. Boonman verklaarde zich - tegen redelijke ver goeding - bereid de dieren te verzor gen, zo lang dat nodig is. Burgemeester N. W. 'Mooijman van Ovezande verklaarde ons, dat de-ge meente wellicht formeel niet ver plicht is hulp te bieden, maar dat men dit heeft gedaan om te trachten de betrokken mensen een zo goed mogelijk tijdelijk onderdak te bieden. ,We hebben onze diensten eigenlijk aangeboden uit medemenselijkheid. De gemeente heeft ook voor verwar ming, verlichting en water in de wo ning gezorgd. Het is uiteraard wel bedoeld als huisvesting in een over bruggingsperiode. ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST Kaartwedstrijd ,Sint-Cecilia' De kaartclub ,Sint-Cecila' te Huist heeft voor haar leden, tellende voor het clubkampioenschap, een kaartwed- strijdavond belegd. Er waren 36 deel nemers. De uitslag van deze wedstrijd was: 1 E. de Kort, Axel, 29 punten; 2 A. Dleleman, Hulst, 28 punten; 3 J. v. d. Voorde, Hulst. 27 punten: 4 J. I Schauwaert. Hulst, 24 punten: 5 K. Kayser, Hulst. 20 punten: 6 T. Bulsse. Hulst. 15 punten: 7 E. de Nijs, Hulst, 13 leden: 8 Fr. Herwegh, Hulst. 12: punten: 9 A. Prince. Hulst, 12 punten:' 10 J. Verbraeken, Hulst, 12 punten. OOS7 BURG Filmavond CHU .Waar de zee het land ontmoet', de film over Zeeland die eind vorig Jaar in Middelburg in première ging, wordt maandagavond 15 januari in de zaal van de heer J. Adriaanse aan de Markt te Oostburg vertoond, op de filmavond van de statenkring Sluis van de CHU. De tweede film is .Elementen trotseren elementen'. De heer A. J. Kaland, lid van gede puteerde staten van Zeeland zal voorts aanwezig zijn om actuele politieke aan gelegenheden te bespréken. De film begint om half acht. SINT-JANSTEEN Veertig jaar Wit-Gele Kruis De vereniging het Wit-Gele Kruis te St. Jansteen bestaat 40 jaar. Dit feit was voor het bestuur aanleiding om de ingezetenen, die nog geen lid waren de kans te geven om tegen normale contri butiebetaling lid van de vereniging te worden. Jubileumtoemooi biljartclub De biljartclub .Zondags Vermaak' te St. Jansteen heeft een jubileumtoemooi georganiseerd. De eerste wedstrijd tegen een Belgische club uit Sombeke werd door de St. Jansteense club gewonnen. Zij wist daarmee de 10de zilveren beker van dit seizoen in ontvangst te nemen. Vrijdag 12 januari ARNEMUIDEN De Arne, 19.30 uur: mu ziekuitvoering .Arne's Genoegen'. BlIRGH-H AAMSTEDE .Het wapen van Btirgh'. 19.30 uur. feestavond sportvereniging DFS met toneeluitvoering .Flanel en mll- 1 eentjes'. goes Juliana, morgenuren: beurs fruit teeltmachines. Prins van Oranje, middaguren: bijeenkomst met causerie van het NFO. heinkenszand - Taverne. 10.30 uur: uit voering .Euterpe' met medewerking van de toneelvereniging Kunst naar kracht'. middelburg Schouwburg 14 uur: Jeugdvoorstelling door het nationale ballet. Schouwburg. 20 uur: avondvoorstelling van het nationale ballet. Schouwburg, h uur: brldgebijcenkomst van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. Stuivertje. 20 uur: sociëteit. Zuiderbaken. 20 uur: filmvertoning voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. Gouden Poorte. 20 uur. feestavond .Dynamo', t Raedthuys, 20 uur: vergadering oud-lccr- ltngen christelijke mis. OUWKRKERK Verenigingsgebouw, 19,30 uur: toneeluitvoering van .Op Drift'. sint-philips land De Druiventros. 19 30 uur- uitvoering .Concordia' met toneeluit voering .Rapaljc over de vloer' ZIKRIKZEF - Iluls van Nassau. 19.30 uur: voorlichtingsavond over gebruik mengmest- «offen Hervormd verenigingsgebouw, 20 uur: wln- terbijeenkomst vereniging van vrijzinnige hervormden. Plannen en nog eens plannen ZAAMSLAG In de begroting voor 1968 van de gemeente Zaamslag zijn nog geen bedragen opgenomen voor J" exploitatie van het zwembad en gymnastieklokaal. Dit delen b en mede in een apart schrijven aan de raad. De aanleg van het zwembad moet namelijk nog door gs worden goedge keurd. Zoals bekend moet voor dit pro ject op een jaarlijks tekort van f 23.000 worden gerekend. Het opnemen van be. dragen voor liet gymnastieklokaal is met opzet nagelaten omdat het nog onzeker is wanneer de exploitatie een aanvang zai nemen en het tekort daar op zeer afhankelijk is van de datum van ingebruikname. Overigens ls voor dat gymnastieklokaal wel een exploitatieoverzicht samenge steld. De bouw- en grondkosten worden geraamd op 296,000,-, af to schrij ven in 40 jaar. Voor de inventaris denkt men een bedrag nodig te hebben van 33.000,-, af te schrijven in 15 jaar. De jaarlijkse lasten Inclusief salarissen, verwarming en dergelijke zullen on geveer 37.000,- bedragen waar tegen over ruim 35.000,- aan inkomsten staan. Op de begroting voor 1968 zul len verder drukken uitgaven tbv het bestemmingsplan Zuid-West (kapitaal- werk van 210.000,-), aankoop nieuwe brandweerauto, eon aansluiting van Spui op de afvalwaterleiding (lasten voor 1968 respectievelijk 6500,- en 2850,-) en verbetering van het Dok tersstraatje (drukt op de gewone dienst voor ruim 650,-). Door de verschillende wijzlgingsposten blijft op de post .onvoorzien' slechts een bedrag over van 8930,-hetgeen ontoe reikend wordt genoemd. Vandaar het voorstel tot verhoging van de reinigings rechten, waarmee de inkomsten met circa 7000.- zullen stijgen. Voorts blijken er in b en w verschil lende plannen te bestaan, zoals met na me vergroting van de muziektent, ver legging- van het rijwielpad langs de Axelsestraat, aansluiting van de dorps kom op de afvalwaterleiding aan leg van een trottoir aan het eind van de Terneuzensestraat. Werken waarbij de gemeente indirect zal worden be trokken, zijn de bouw van 22 bejaar denwoningen van 14 zogenaamde mid denstandswoningen en van de rust huis voor bejaarden mot 50 bedden. IJZENDIJKE IJZENDIJKE HOUDT VAST AAN ZELFSTANDIGHEID HEUGEN OP ZOOM Luxor. 20 uur; .liet oudste beroep ter wereld'. 18 Jaar Roxy, 20 uur; .Commando der wraak', 14 Janr. GOES Grand. .Samen uit, samen thuis', alle leeftijden MIDDELBURG - City. 20 uur: .Ardennenof fensief 1944', 14 Jnni' VLISSTOGEN - Alhambra. 20 uur: .Je leeft maar twee keer'. 14 'aar. OPG/ DEZE Ipzc. OPGAVEN VOOR OF 1NLICHT1NCEN OVER DEZE RUBRIEK: C. VAN OORSCHOT P/A VlISSINGEN - TEL. 01184-5144-TOESTEL4J AARDENBURG Het Nut gaat naar Gent Het departement Sluis, Aardenburg van het Nut gaat maandag 22 januari een bezoek brengen aan de koninklijke Schouwburg te Gent Daar wordt het toneelstuk ,De drie zusters' van Anton Tsjechow gebracht. De regie berust bij w. Eijsselink. SLUIS .Jaontje' wordt nogmaals vertoond De streekfilm .Jaontje' zal weer In Sluis worden vertoond. De vorige maal moes ten wegens plaatsgebrek veel mensen worden teleurgesteld. Deze film wordt zaterdagavond gedraaid in het jeugdge- bouw van de Nederlands hervormde gemeente. heeft burgemeester Ficq er in zijn nieuw jaarsrede op gewezen dat 1968 voor IJzendijke een belangrijk jaar kan wor den. De zelfstandigheid Is voor IJzen dijke nog geen afgedane zaak. .Wij zullen voor behoud van onze zelfstandig heid blijven streven, omdat wij ervan overtuigd zijn dat IJzendijke daar het best mee gediend zal zijn', aldus bur gemeester Ficq. Voor de verdere instandhouding van de openbare lagere school zal worden ver zocht deze school ook voo- 1968 in bij zondere omstandigheden te verklaren. Het bedrag per leerling werd vastge steld op 85. Voor het aanbrengen van zonwerende golflijnen in het sportlokaal werd krediet van 2000 beschikbaar gesteld. Hierna volgde de aanbieding van de ge- mccntcbcgroting-1968. jeugdzorg. Naar aanleiding van de In Temeiizen pleitte hij voor de aan schaf van modern brandweermateriaal., Dc voorzitter zei dat het materiaal van de brandweer perfect is. hoewel niet alles het nieuwste is. Misschien zouden enkele zwaardere hulpstukken kunnen worden vervangen doo lichtere. De manschappen zijn voor hun taak berekend. ZLM-VOORZITTER IR PRINS GOES De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir J. Prins, heeft tijdens de jongste vergadering van het dagelijks be stuur geconstateerd, dat de land en tuinbouw het afgelopen jaar eens te meer is geconfronteerd met de belangrijkheid van een goede, vlotte afzet van de produk- teil. Ir. Prins meende: ,De ervaringen van '67 hebben nog eens de noodzaak derstreept om de problematiek in deze materie zit aan een nader onderzoek te onderwerpen'. Van es sentiële betekenis in dit verband achtte de ZLM-voorzitter ook, dat de bereidheid tot samenwerking zijn ruimste vorm aanwezig is. Ir. Prins had de indruk, dat na het verontrustende beeld van de nationale economische situatie van vorig jaar de situatie nu iets gunstiger lijkt tc zijn. ,Als inderdaad zou blijken, dat er nog enige ruimte is in het nationale budg-' dan wordt onzerzijds een verruimi van het structuurbeleid in de landbouw een eerste vereiste geacht', aldus de heer Prins. De vergadering sprak haar verontrus ting uit over de positie van de aard- appelmarkt. De afzet verloopt zeer on regelmatig en een nader beraad op provinciaal en nationaal niveau over de problemen rond de afzet Ls naar het oordeel van de vergadering dringend geboden. Met waardering nam men ken nis van het streven van de provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij om in het kader van de bijzondere regeling voor aanl6uiting ran onrendabele per- Dijkgraaf P. van Hoeve INSTALLATIE VOOR VUIL VERBRANDING MOGELljKE OPLOSSING AXEL Dijkgraaf P. van Hoeve van het Waterschap Axeler Am bacht heeft donderdagmiddag kri tiek geleverd op de wijze waarop de gemeentelijke overheid zich in het algemeen opstelt ten aanzien van het afvalprobleem. ,Er wordt op dit terrein een kortzichtige po litiek gevoerd. Als ik rondrijd door dit gebied en ik zie overal de vuil nisbelten als een verschrikking in het landschap opdoemen, dan rij zen mij de haren ten berge'. Hij stelde de gemeenten voor eens aan een centrale vuilverbrandingsin stallatie voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen te denken. ,Laat de be volkingsomvang momenteel nog te gering zijn - als ik de prognoses van de PPD mag geloven dan zal deze sterk uitbreiden en tevens de industriële activiteiten'. De heer Van Hoeve, die sprak aan het begin van een vergadering van het al gemene waterschapsbestuur, zei niet te geloven dat een oplossing voor hei vraagstuk van het huishoudelijk afval te duur zal zijn. ,In onze moderne maatschappij is overal geld voor. Het is alleen d: vraag waar wij de bestrij ding van dit ernstige euvel op ons verlanglijstje plaatsen. Moeten eerst alle andere verlangens vervuld worden, of plaatsen we ons voor de uitdaging: hoe lossen we dit op?'. Dat ook het waterschap belang heeft bij het verdwijnen van vuilnisbelten, on derstreepte de dijkgraaf nog eens extra. Voor de berging van afvalstoffen wor den in de praktijk kreken en laaggele- r weilanden gebruikt. Daarmee wordt mogelijkheid voor waterberging steeds kleiner. Als gevolg daarvan moet het waterschap extra maatregelen ne men om mogelijke wateroverlast voorkomen. Ten aanzien van het probleem van oppervlaktewatervervuiling liet de heer Van Hoeve belangrijk optimistischer ge luiden horen. Dankzij de gesloten afval- ADVERTENTIE) Na een dapper gedra gen lijden, is van ons heengegaan, onze lieve zoon en broer JAN SOKTEN op de leeftijd van 14 jaar. Cadzand: J. Dol M. Dol-Sonnevljlle Mineke Corrie Hennie Nico Cadzand, 31 jan. 1968 Mr P. C. Hennequin- laan 21. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 13 januari 1968, des namiddag? om 2 uur, te Cadzand. Liever geen bezoek celen een laatste aantal van circa 501 port. Hoewel het aanbod groot is kon percelen alsnog aan te sluiten. Het be- de prijs na Kerstmis daardoor belang- stuur besloot in een schrijven aan de rijk aantrekken. De propaganda^actie ZLM-kringen nogmaals op deze moge- van het Centraal Bureau van de furn- lijkheid te wijzen. bouwvelllngen die in Engeland werd ge- voerd voor de sla. was effectief. Naar aanleiding van enkele praktijk- uoj. naar spujten is er een goede vraag, gevallen achtte de vergadering de mede ult heL buitenland. De prijs ligt waterleiding in de kanaalzone die nog deze zomer geheel in bedrijf komt, en dank zij de toekomstige afvalwater leiding Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-oost, zal ernstige vervuiling van de openba re wateren in het waterschap tot het verleden gaan behoren. Uit het betoog van de beer Van Hoeve en uit mededelingen die hjj later tij dens de vergadering deed, viel af te leiden dat het waterschapsbestuur de nodige aandrang uitoefent op gemeen tebesturen die nog niet op een afvalwa terleiding aangesloten zijn. ,\Vjj kunnen het als beheerder van vele openbare wateren niet blijven tolereren', aldus de dijkgraaf, ,dat wjj voortdurend ge confronteerd worden met een snel toe nemende hoeveelheid rioolwater af komstig van woningen en industriëe be drijven'. De heer Van Hoeve deelde in zijn ope ningswoord verder mee, dat de dijk verzwaring in de Hellegalpolder ver moedelijk in juli reeds voltooid zal zijn. Dat is aanmerkelijk vroeger dan de streefdatum van 1 september 1968. grondmechanica een onjuist advies heeft uitgebracht over de wijze waarop dijkverzwaring diende plaats te vinden op de plaats van het sluit gat uit 192®. De bodem bleek daar over ongeveer 250 meter minder stabiel te zijn. Hoewel de eigen technische dienst van het waterschap een geheel andere methode wilde volgen, werd het advies van grond mechanica opgevolgd omdat daarvan de rijkssubsidie afhankelijk is. In de praktijk bleek deze werkwijze echter niet te voldoen. Met toestemming van grondmechanica is daarna toch de eigen methode gevolgd. Deze heeft inmiddels het beoogde resul taat opgeleverd. Dijkgraaf Van Hoeve zei voorts teleur gesteld te zijn over de verdeelverorde- ning voor de uitkeringen op grond van de wet uitkering wegen. Het provinciaal bestuur is op geen enkele wijze te gemoet gekomen aan de verlangens van de Zeeuwse waterschapsbond, die de heer Van Hoeve ,zeer redelyk' noem de. Het deskundigenrapport van de ge zamenlijke hoofden van diensten van de Zeeuwse waterschappen vond geen genade in de ogen van gedeputeerde staten en de meerderheid van provin ciale staten. momenteel geldende regeling \oor heffing van registratierecht hij rui ling van land onrechtvaardig. Wan neer de ruiling gaat tussen land bin nen en bulten een ruilverkavellngs- gebied moet wél, wanneer het geheel binnen de ruilverkaveling blijft, be hoeft geen registratierecht betaald te worden. Aangezien ruiling bijna altijd structuur-verbeterend werkt acht de vergadering het juist indien ruilingsovereenkomsten ook in de l>o- vengenoemde gevallen worden v~" gesteld van registratierecht. Voorts besteedde de vergadering uit voerig aandacht aan het ontwerp De- lasting op de toegevoegde waarde (BTW). Gezien het feit, dat voor een groot aantal landbouwprodukten een ge reduceerd tarief van 4 pet zal gelden, zal het wenselijk zijn, naar het oordeel van de vergadering, dat de voordruk voor de agrarische ondernemer hiermee in overeenstemming zal zijn, waardoor heffing en voordruk tegen elkaar weg zullen vallen. In het ontwerp wordt voorts de moge lijkheid gecreëerd, dat een landbouwer ~ebruik maakt van een speciale land- >ouwregeling. In dit geval wordt hij echter niet aangemerkt als ondernemer in de zin van de wet. Dit zou inhou den, dat de landbouwer in dit geval ook geen aanspraak kan maken op res titutie van omzetbelasting bij export. Daarom achtte de vergadering het wen selijk, dat de landbouwer, die van de 1 andbouwregeling gebruik maakt als on dernemer aangemerkt blijft. Bovendien vond men het noodzakelijk, dat het begrip landbouwer zodanig ge ïnterpreteerd wordt in de nieuwe wet, dat ook de veredelingslandbouw, de loon werkers en de bedrijfsverzorgingsdien- sten e.d. als zodanig aangemerkt wor den. Discriminerend achtte de vergadering het, dat de landbouwer in geen geval gebruik kan maken van de voordelige regeling voor de kleine ondernemers. De periode waarvoor gekozen wordt voor de landbouwregeling wordt in het ontwerp op 5 jaren gesteld. Het bestuur vond deze periode te lang en voelde voor een overgangstermijn van bijvoor beeld twee jaren. .Waar het systeem van belastingheffing gebaseerd is op een onmiddellijke aftrek is het ongerijmd, dat afbreuk aan dit principe wordt ge daan in het ontwerp, wanneer bepaald wordt, dat de minister van financiën, in overeenstemming met z'n collega van economische zaken deze aftrek kan tem poriseren of zelfs geheel verbieden', stelde men. Tenslotte merkte de vergadering op, dat de in het ontwerp genomen rege ling voor vrijstelling van registratie recht bij overgang van onroerend goed in de agrarische sfeer in de rechte lijn zodanig uitgebreid dient te worden, dat ook een gedeeltelijke bedrijfsovergang onder deze regeling zal vallen. Het be stuur zal zijn opmerkingen aanhangig maken bij de desbetreffende instanties De heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de situatie in de groenteteelt de laatste weken voor verscheidene pro- dukten is verbeterd. Er is een sterke vraag naar wintersla, vooral voor ex- thans op een gunstig peil. Het grote aanbod wordt vlot afgenomen. De vraag naar kool blijft zwak en daardoor is het prijspeil aanhoudend laag. Daaren tegen ligt witlof gunstig in de markt met goede prijzen. Wat de afzet van fruit betreft is er een groot verschü tussen peren en appels. Naar peren is er een goede vraag in binnen- en buitenland. De prijs is zeer bevredigend en ook in de komende periode zijn geen afzetmoeilijkhedea :e verwachten. De appels vormen hier mee een tegenstelling. De voorraden zijn groot, zowel ln ons land ais in de buitenlanden, onder andere Frankrijk en Italië, aldus de heer Dekker. Het binnenlandse verbruik is bevre digend, doch de vraag voor export de mogelijkheid opengesteld om weer fruit uit te voeren in meermalig fust. Dr- grootwinkelbedrijven in het bui tenland blijven de voorkeur geven aan éénmalig fust, doch de grensex- nrt is toegenomen met gebruikma- ng van meermalig fust. De heer De Buck deelde mede, dat de paardenstapel steeds kleiner wordt, In 1967 werden er in ons land ruim 15.000 geslacht en ruim 9.000 uitgevoerd tegen een invoer van 5800, meestal uit landen achter het Ijzeren gordijn. De schapen blijven duur; import uit Enge land is niet mogelijk. Er is oen ver bod in Nederland uitgevaardigd, dat het verboden is drachtige schapen te slachten, met de bedoeling aanstaand voorjaar voldoende lammeren te hebben. Er was ln de afgelopen week een zeer belangrijke uitvoer van levende var kens, terwijl er 157.000 geslacht werden, waarmede het totaal aantal in decem ber 650.000 stuks beloopt. Frankrijk is een belangrijke afnemer van vers var kensvlees. Oostenrijk nam 5000 ton bulkspek sf, terwijl veel ham en schouders in in geblikte vorm naar Amerika en Ens-e- land gaat. Ongeveer 40 pet van varkensvlees blij" einden in eigen 1 Ten aanzien van het slachtvee deelde de heer De Buck mede, dat de laatste dagen de prijs weer iets is aangetrok ken, hoewel de algemene stemming zo wel bij de handel als bij de veeweider- en mester ontevreden blijft. Men moet in de komende tijd veel aanbod ver wachten, ook uit het buitenland, zodat men in de loop van dit jaar niet op be duidend betere prijzen moet rekenen, zo zei de heer De Buck. Men kan spreken van een lonende melkveehouderij in 1967. In het af ge- lopend jaar is 100.000 ton melk meer «Rn de zuivelfabrieken geleverd dan in 1966 tot een totaal van ruim 7 miljard kg. De nieuwe melkprijs ln de EEG gaat in op 1 april 1968 met een bedrag van 35,50 per 100 kg met 3,7 pet vet. Voor de consumptiemelk is in EEG-ver- band nog geen prijs vastgesteld. Axeler Ambacht twijfelde BEGROTING VOOR 1968 WERD AANVAARD AXEL Een voorstel van het hoofd ingeland M. K. van Dijke om g s te vra gen het salaris van dijkgraaf P. van Hoeve te verhogen, heeft donderdag middag <le bestuursleden van het water schap Axeler Ambacht nogal wat com mentaar ontlokt. In principe bleek men weliswaar niet ongenegen te zijn de jaar wedde van de dijkgraaf (voor dit jaar ƒ15.305) nog wat óp te trekken, maar ™n" hÏÏd de^sltuatt ee"S J*®" èn^bij'na Ys'oÓ "c^'ad^Vuhf^natn"^ whaDwn lirt »ere( W5Ï Provmcie te verkopen ten behoeve van scnappen ligt. Het draaide er tenslotte; de aanleg en verbetering van de wev op uit, dat het voorstel in het dagelijks Hulst-Dneschouwen-Wesidorpe. nf en dat er voldoende argumenten zijn om het meer in overeenstemming te bren gen met de verantwoordelijkheid en het werk dat aan de functie verbonden is. De heren M. de Vos en J. Scheele zei den niet te kunnen beoordelen of de dijk graaf al dan niet genoeg verdient. De heer W. Koster stelde voor de hele zaak maar een jaar aan te houden en in die tijd eens te informeren bij de polder en waterschapsbond. Dijkgraaf Van Hoeve gaf tijdens deze discussies de voorzittershamer tijdelijk uit handen. Het waterschapsbestuur ging akkoord met de (sluitende) begroting 1968. Men besloot voor ruim 70.000 stukjes grond bestuur zal worden besproken, dat er overleg zal worden gepleegd met de Zeeuwse polder- en waterschapsbond en dat er in een volgende vergadering een agendapunt van zal worden gemaakt. De heer Van Dijke ging er bij het indie nen van zijn voorstel van uit, dat het salaris van de dijkgraaf veel te laag is VELING GOES. II Januari. Appels: coxs orange pippin 1 80-85 62; 75-80 59; 70-75 56; 65-70 43; 60-65 28; 55-60 10: 2 70-75 44: 65-70 37; 60-65 24; 55-60 10; golden delicious 1 85-90 37; 80-85 38—45; 75-80 39—48; 70-75 38—47; 65-70 27—32; 60-65 19— 20: 2 85-90 32—35; 80-85 32—'l; 75-80 26—45' 70-75 24—46 65-70 16—31: 60-'5 15—17, goud renet 2 95-105 36: 85-95 21—35: 75-85 20—29; 65-75 19; 2 D 16; Jonathan 1 75-80 23; 70-75 25—26; 65-70 21; 60-65 15: 2 75-80 21; 70-75 10—28; 65-70 10—22; 60-65 10—16. Peren: St-remy 1 70-80 96; 60-70 93; 2 70-80 92 60-70 90; conference 1 65-70 83—84 60-65 84; 55-60 82; D 46—54; 2 65-70 79; 60-65 78 55- 60 76; comtesse de paris 1 75-80 59. 70-75 52; 65-70 55; D 42; 2 60-65 52; 55-60 46^-47; op monster: conference 1 65-70 83; 60-65 84; 55- 60 82. Gewone veiling appels; coxs orange pippin 2 D 10; grof 10: golden delicious 2 80-85 30; 75-80 34 70-75 27 85-70 18 60-65 15: grof 10— 19; goudrenet 1 95-105 30; 85-95 21—31. 75- 85 28—30; 65-75 16—21; 2 D 10: 2 95-105 23; 85-95 24 75-85 15: grof 1018: Jonathan 1 80- 85 21; 75-80 26—27; 70-75 29; 65-70 24 60-65 10: -85 10—19; 75-80 10—17; 70-75 10—16 85- 70 10: 60-65 10; grof 10—15; Winston 1 80-85 37; 75-80 60-63; 70-75 58—67; 65-70 46—55: 60-65 33—34 55-60 10; grof 26; 2 85-90 47; 80- 85 52; 75-80 53: 70-75 41—57; 65-70 50; 60-65 23—32; 55-60 10. Peren' saint remy 1 80-90 89—92; 2 D 74, gr 7084; fijn 5566: kroet 1339: conference 3 grof 59—63; fijn 25-43: kroet 6—14. Totale aanvoer hard fruit 11.400 kisten. VEI UN GKRABBENDIJKE. IIJanuari. Appels: golden delicious 1 85-90 29 —32; 80-85 35—38; 75-80 33—42; 70-75 21—41; 65-70 17—24; 60-65 15; 2 80-85 20—33; 73-80 29 —39; 70-75 19—39: 65-70 19—23 60-65 doordr.; 2 D doordr; 3 grof 15—27 en dd; 3 fijn dd; kroet dd: coxs orange pippin 1 75-80 54: 70- 75 53; 65-70 40—43; 60-65 24 55-60 10; 2 70-T3 47; 65-70 36—38 60-65 20—22 55-60 10; 2 D 10, 3 grof 1518; 3 fijn 10; kroet 10; jonathan 1 80-85 19 75-80 29; 70-75 32; 65-70 24; 60-65 16—17; 2 D 10; 3 grof 15—16; .3 fijn 10; kroet 10; goudrenet 2 85-95 25 75-85 24; 65-75 19 2 D 10; 3 grof 15: 3 fijn 10: kroet 10. Peren: 1 70-75 78: 65-70 83. 60-65 82; 55-60 78; 2 D 56; 3 grof 63; 3 fijn 46. kroet 13—22. GROENTEN EN FRUITVEILING ZW'LJND RECHT Donderdag. 11 januari 1968. Andijvie 86,00—115.00. Uien 15.00—21.00. Prei 50.00—63.00 Boerenkool 17.00—31.00, Rode kool 6,50—22.00. Savooie kool 8.00—21.00. Winter peen 16.00. Veldsla 316.00—350.00.. Witlof AI 133.00—148.00. All 95.00—135.00. bu 77.00— 105.00. Spruiten A 98.00—103,00. b 105,00— 110,00, C 53.00—56.00. D 78.00—96.00. Sla At 29.0042.00. Cl 15.0017.00. Knolselderij 20.00 —39.00. 18,00—20.00, Selderij 21.00—23.00. Pe terselie 13.00—27.00. VEILINGVERENIGING .NOORD-BRABANTS WESTHOEK' FTJNA4RT 10 januari 1968. Cox's Oranje Pippin 55-60 15. 60-65 20-35. 65- 70 37—57, 70-75 43-64 verp.73. 75-80 51—68 verp. 71. 80-85 53-65 verp. 71. 85-90 58—65. II 60-6S 24—31. 65-70 23—51, 70-75 41—59. 75-80 5065, 80-85 61—63. Jonathan. II 60-65 15. 65- 70 1617, 70-75 2429 Goudrenetten 1 65-70 15—17. 70-75 19—24. 75-80 21S0 80-85 21—46 85-90 25-47. 90-95 27—42 II 65-70 15—16 70- 75 17—20. 75-80 18—25. 80-85 21—25. 85 90 24— 27. Winston I 55-60 20. 60-65 38. 65-70 45. 70- 75 53. 75-80 62. 80-85 62. Golden Delicious I 60-65 15—18. 65-70 23—27. 70-75 30—39. 75-80 32 -42. 80-85 33—43. 85-90 32—39. 11 60-65 15—16, 65-70 15—25, 70-75 21—36, 75-80 26—40. 80-85 22 37. 85-90 23-35. Do-enne du Cornice I 65-70 1,14. 70-75 1,30, 75-80 1,31, 80-85 1,27, 85-90 1.20 -L23. kwartaire wegen Ln het waterschap zul len in principe over een breedte van 4 of 5 meter worden verhard. Door het toegenomen wegverkeer blijkt de huidige breedte van vaak 3 meter of zelfs 2,70 meter veel te smal. De eerste wegen die onder handen zullen worden genomen liggen in het ruilverkavelingsgebied Koewacht. Het betreft de Vrouwstraat, de St-Janstraat en de St-Marcusstraat. De verbreding zal worden uitgevoerd onder supervisie van de cultuurtechni sche dienst. Het waterschap (en even tueel de betrokken gemeenten) hoeft al leen de meerkosten te betalen. Voor de genoemde wegen komt dat op ongeveer 20.000. 6 Naar aanleiding van een vraag van het hoofdingeland Ongena deelde dijkgraaf Van Hoeve mee, dat het Axeler Ambacht voorlopig met denkt over het invoeren van een classificatie van de landbouw gronden. De heer Ongena had betoogd dat het onbillijk is. dat bij het bepalen van het geschot geen rekening wordt fenouden met de kwaliteit van de grond, ij de rondvraag informeerde de heer M. Padmos of een kippenfokkerij bij Terneuzen toestemming heeft afvalstof fen te lozen in de z g ,Oude Vaart* tus sen Terneuzen en Driewegen. Er blijken klachten te zijn over stank en hinder. De dijkgraaf en het hoofd van de tech nische dienst deelden naar aanleiding van deze vraag mee. dat het bedoelde bedrijf wel toestemming heeft spoelwa ter te lozen. Daarin komen andere af valstoffen mee. Over de kwestie is ove rigens reeds overleg geweest met de be trokkene. De heren S. van Hoeve en J. Scheele attendeerden op de ongewenste situatie die ontstaat doordat de ge meente Zaamslag haar afvalwater op de omliggende poldersloten loost. Blij kens het antwoord van dijkgraaf Van Hoeve ,We kunnen dit niet veel langer meer tolereren') is er overleg geweest met het Zaamslagse college van Ti en w. Overigens is het de bedoeling dat ook Zaamslag wordt aangesloten op de af valwaterleiding, waardoor het euvel voorgoed zou zijn bezworen. Tenslotte werd er vanuit de vergadering nog op aangedrongen om in de toekomst vragen die bij de behandeling van de be groting in de districtsvergaderingen worden gesteld, schriftelijk te beant woorden en ter kennis te brengen van alle hoofdingelanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13