Mobil Oil vond noordzee-gas Man na hart operatie overleden Frans-Russische samenwerking op gebied van de ruimtevaart Huks maken het Filippijnen weer lastig 3 Loodshelikopter bij experiment verongelukt Enorme zwendel in vals geld ontdekt in VS Yvonne Paul maandag voor politierechter SURVEYORS ZENDT MAANFOTO'S NA GESLAAGDE ZACHTE LANDING Gebied bij krater Tycho heuvel achtig SLECHTS PAAR HONDERD VERZETSLIEDEN Kapitein van de Sehiedijk' liet niets los DONDERDAG 11 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN NEW YORK: NEW YORK, KAAPSTAD, STAN FORD, TEL AVIV, EDMONTON REUTER-AFPDe 58-jarige Louis Block, die dinsdagavond in een Newyorks ziekenhuis het hart van een overleden vrouw kreeg, is woensdag - zeven-en-een-half uur na de operatie - overleden. Block, een gepensioneerd brandweerman, was de vijfde mens op wie een hart werd getransplanteerd. Hij was getrouwd en had twee zoons. Het voornaamste pro bleem hij de transplantatie werd ge vormd door de kleine omvang van het vrouwenhart, dat slechts half zo groot was als zijn vorige. Dr Kantrowltz, on der wiens leiding de operatie in het Mai- monideszlekenhuis was uitgevoerd, zei desondanks tot de transplantatie te heb ben besloten omdat donor en ontvanger dezelfde vrij zeldzame bloedgroep hadden, die slechts bij vier procent van de mensheid voorkomt. Het kleine hart had geen kracht genoeg om alleen Blocks bloedsomloop gaande te houden. Er was daarom na de opera te die acht uur en twintig minuten had geduurd en daarmee de langste uit de jonge geschiedenis van de harttrans plantatie was een speciale helium- pomp ingeschakeld. Pompcapaciteil Het Maimonidesziekenhuis deelde bij het bekendmaken van Blocks overlij den mee: .hij was een dapper en moe dig man wiens enige werkelijke le venskans in deze procedure lag. Het grootste probleem in dit geval hield verband met de pompcapaciteit van het getransplanteerde hart en de slechte conditie van de longen als ge volg van de langdurige hartkwaal van de patiënt.' Block, die het hart had gekregen van de 29-jarige secretaresse Helen Krouch, die kort tevoren was overleden aan een acu te hersentumor, is de derde patiënt die na een harttransplantatie is gestorven. Blaiberg Het Groote Schuurziekenliuis in Kaap stad deelde woensdagochtend mee dat dr Blaiberg gestaag vooruit gaat. De 58- jarige tandarts is goedgehumeurd en toont belangstelling voor wat er om hem heen gebeurt. Er zijn nog ,de meest strikte aseptische voorzorgsmaatrege len van kracht en zijn vrouw moet, wan neer ze met hem praat, achter een gla zen schot blijven. Dr Blaiberg hielp zich woensdagmorgen zelf met het ontbijt en zijn vrouw zei dat ze wat bier en limonade voor hem ging halen. Hij voelde zich, naar zij zei ,ge- toen hij zijn ontbijt op bed ver- Concrete projecten vastgesteld OOK AKKOORD OVER NUCLEAIR PROGRAMMA MOSKOU (AFP) Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben akkoorden gesloten voor .concrete samenwer king' op het gebied van ruimte vaart en studie op het terrein van hoogwaardige energie, zo heeft de Franse minister voor wetenschap pelijk onderzoek, Maurice Schu mann, dinsdag in Moskou ver klaard, naar aanleiding van de vergadering der Frans-Russische commissie voor samenwerking op wetenschappelijk en technologisch terrein. Volgens een woordvoerder van de Fran se delegatie is besloten aan het eind van dit jaar een Russische satelliet met Franse instrumenten in een baan rond de maan te brengen. Eind 1971 of begin 1972 zal vanaf een Russische basis de Franse satelliet .Roseau" voor exploratie van de interstellaire ruimte en plasma's worden gelanceerd in aan wezigheid van Franse technici en ge leerden. De .Roseau' zal een baan om de aarde gaan beschrijven niet een la.agtepunt van 100 en een hoogtepunt van 200 000 kilometer. gebouwd, het jaar daarop wordt de bellenkamer zelf gebouwd, die na vol tooiing naar Serpoechof in de Sowjet- Unie zal worden overgebracht om met de versneller verbonden te worden. Voorts is vastgesteld dat beide landen een .gemeenschappelijk belang' hebben in ontziltingsprocessen. /ADVERTENTIE Bases De dood op de weg Frankrijk stelt Rusland de basis Koeroe in Guyana ter beschikking voor de volging van Russische be mande ruimtevluchten, aldus Schu mann. De minister heeft een uitno diging gekregen om Russische we tenschappelijke installaties te be zichtigen waarvoor hij belangstel- I ling heeft. Volgens goed ingelichte zegslieden zal hij mogelijk ook de Russische lanceerbasis voor ruimte vaartprojecten te Baikonoer in Si berië mogen bezoeken. Tot dusver is. generaal De Gaulle de enige die deze basis bezichtigd heeft, tijdens zijn bezoek aan Rusland in juni 1966. Kernenergie Wat betreft de samenwerking op het gebied van kernenergie is bereikt dat het complex, bestaande uit een Rus sische deeltjesversneUer en de Franse .bellenkamer' Mirabelle uiterlijk begin 1970 in gebruik zal worden genomen. In 1968 zal te Saclay een model op wa re grootte van de Mirabelle worden HELEN KROUCH weldig* t orberde. Kasperak Mike Kasperak, de patiënt op wie dr Norman Shumway zondag de vierde harttransplantatie in de geschiedenis toepaste is belangrijk vooruitgegaan, of schoon zijn toestand nog steeds als kri tiek wordt beschouwd, zo is woensdag in het universiteitsziekenhuis van Stanford (Californië) meegedeeld. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft Kasperak verscheidene ma len met slingerende benen op do rand van zjjn bed gezeten, ter bevordering van do bloedsomloop. Klep Prof. Morris Levy van het Belinsonzie- kenhuis te Tel Aviv heeft met succes een hartklep van een kalf overgeplant op een vrouw en treft voorbereidingen om een volledige harttransplantatie uit te voeren als een donor beschikbaar komt, aldus medische correspondentep in de Israëlische pers. Het Belinsonzie- kenhuis heeft geweigerd bijzonderheden over de operatie of de patiënt te ver strekken en volstond met de mededeling dat de operatie geslaagd was. De prak tijk is dat defecte hartkleppen v> gen worden door plastic kleppen. DOOR LIFTER BEROOFD UTRECHT (ANP) De 28-jarige tegenwoordigcr H. C. A. de K. uit Utrecht is in de nacht van zondag op maandag in Maartensdijk door een lif ter beroofd. De vertegenwoordiger deed dinsdag aangifte. Hij nam in die nacht een onbekende lif ter mee, die hem even buiten Maartens dijk een klap op z'n hoofd gaf. Toen de automobilist na twintig minuten weer bijkwam, was de lifter verdwenen met 15 uit zijn portefeuille. Aangezien de man voor behandeling in het Sint-An- toniusziekenhuis in Utrecht moest wor den opgenomen, kon hij pas dinsdag de rijkspolitie over het gebeurde in lichten. Ontslag mr Zaaijer DEN HAAG (ANP) Mr J. Zaaijer is 1968 eervol ontslag verleend uit z(jn ambt van advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage. Dienstplicht in Israël tijdelijk verlengd TEL AVTV (RTR) Voor een deel van de Israëlische strijdkrachten is de dienstplicht tijdelijk van twee en een half tot drie jaar verlengd, zo is woensdag in Tel Aviv bekendgemaakt. De maatregel is alleen van toepassing op militairen die In de periode tussen 7 januari en 31 maart 1969 zouden af zwaaien. Het voornaamste doel hiervan is hot oproepen van reservisten met alle gevolgen daarvan voor de staatshuis houding te vermijden, aldus de bekend making. Hoeveel man bij deze verlen ging zijn betrokken is niet duidelijk, aangezien de sterkte van het staande leger geheim gehouden wordt. Dertig mijl NO Great Yarmouth LONDEN (RTR) Naar Mobil Oil woensdag heeft bekendgemaakt, heeft de maatschappij op de Noordzee in put 53/02/1 bij het veld Leman, ongeveer dertig mijl ten noordoosten van Great Yarmouth, aardgas gevonden. Volgens een woordvoerder van de maatschappij wordt er nog steeds geboord en zal het waarschijnlijk nog een dag of tien duren voor iets naders over de vondst kan worden gezegd'. DEN HOUT (ANP) Woensdagmor gen om tien voor half acht is in de Nieuwstraat te Made de 19-jarige wiel- rijdster mej. J. van Dongen uit Den i Hout, op slag gedood toen zij op weg naar haar werk door een tegemoet ko mende vrachtwagen met oplegger werd aangereden. NBDBRHORST DEN BERG (ANP) Dinsdagavond omstreeks zes uur vond op de Middenweg in Nederhorst deni Berg een aanrijding plaats tussen een; fiersonenauto en een stilstaande onver- ichte aanhangwagen. De personenauto reed onder de aanhangwagen, waardoor drie inzittenden, het echtpaar H. J. Pool en zijn tweejarig zoontje, gewond raak ten. Het jongetje werd in zeer zorg wekkende toestand naar het r-k zieken huis in Hilversum overgebracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. CUXHAVEN CAP) Wrakstukken van een liefschrocfvliegtuig, dat eerder werd vermist boven de Noordzee, wer den waargenomen op het water in de buurt van Cuxhaven, maar van de twee inzittenden ontbrak ieder spoor, aldus kustradio Norddeieh. De Alouette helikopter steeg woensdag morgen voor zonsopgang op uit Bruns- büttel aan de mond van de Elbe op weg naar de loodsboot Kommodore Ruser op de Noordzee. Twaalf minuten later meldde de piloot dat het toestel in een sneeuwstorm terecht gekomen was. Nadag het radiocontact verbroken was, werd een reddingsvliegtuig uitgestuurd. De helikopter was betrokken bij het onderzoek naar de deugdelijkheid van een nieuw experiment om schepen met behulp van een helikopter havens bin nen te loodsen. ICE EASY formule om uw "spirit" te doen stijgen als de thermometer daalt. MEDA TIIIUIG DEN BOSCH Eind strooi 14 Houvtl strooi 44 SCHAPENmorfct 17 Tel. 31 OU Tel. 31*20 Tel. 39125 PASADENA: rotsblokken op een af stand van JS nautische mijlen van de krater Tycho op de maan, gefotogra feerd en overgeseind door de purvey or-Vil'. Links is de antenne van de maanverkenner te zien. NEW YORK (AFP) De Newyorkse justitie is een zwendel In vals geld op het spoor gekomen, die volgens de sub stituut-officier van justitie, Raymond waarmee wellicht een bedrag van 50 miljoen dollar is gemoeid. In verband hiermee is maandagavond op de internationale luchthaven van New York een 39-jarige advocaat uit Miami, Joel Lee, gearresteerd. In de staat Ohio zijn al eerder twee personen aangehouden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie op 29 december vorig jaar be slag legde op 4,1 miljoen dollar aan vals geld. Volgens de officier heeft Lee in contact gestaan met een zekere Denis Lorrain. die de advocaat had voorgesteld valse biljetten van honderd dollar voor tien procent van de waarde van hem over te nemen. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Maandagmorgen zal Yvonne Paul terecht staan voor de poli tierechter in Haarlem, wegens het. ple gen van lokaalvredebreuk op Schiphol. Zij werd daar, zoals bekend, verleden week in de vertrekhal gearresteerd. Yvonne Paul werd diezelfde dag voor geleid bij de Haarlemse officier /an jus titie mr Plevius, waarna de rechtbank in raadkamer besloot haar vijf dagen m verzekerde bewaring te brengen. Deze hechtenis werd thans voor eenzelfde ter mijn verlengd. Nog steeds bevindt Yvonne Paul zich in de vrouwenafdeling van het Amster dams huls van bewaring. Zij wordt door een psychiater onderzocht. Diens "oplg 1 Russen vragen opheldering over Moskous proces MOSKOU (Reuter) Eenendertig Russische schrijvers, kunstenaars en ge leerden hebben in een brief aan de rechtbank die de 31-jarige schrijver Alexander Ginsburg en drie andere jon ge intellectuelen berecht, verzocht de feiten bekend te maken die Ginsburg ten laste worden gelegd, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen. De eenendertig wensen ook dat ces meer openbaarheid krijgt en dat partijdigheid wordt betracht bij de keu ze van de getuigen. Het lange voorarrest en het ontbreken van persberichten over het proces wek ken bezorgdheid, zeggen de briefschrij vers. Zij herinneren aan het nog niet zo lang geleden verleende eerherstel aan de vele Russen die indertijd op val se beschuldiging zijn veroordeeld. De 20-jarige in Duitsland geboren Ve nezolaanse student van Russische af komst, Nicolas Brocks Sokolov, die vo rige maand in Moskou is aangehouden op verdenking van spionage, heeft woensdag tijdens het proces verklaard dat de NTS, een In West-Duitsland ge vestigde organisatie van Russische emi granten, hem naar Moskou had gezon-, den om de nu terechtstaanden te hel pen. PASADENA (RTR) - Het Amerikaanse ruimtevoertuig .Sur veyor 7' de laatste van een serie onbe mande ruimtevoertui gen naar de maan heeft dinsdagnacht om 02.05 uur (Nederland se tijd) een zachte lan ding op de maan ge maakt. Naar het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, meedeelde, zendt de .Surveyor 7' signalen uit Het was de vijfde gestangde Men had de kans dat het ruimtevoertuig een zachte landing zou ma ken in de buurt van de krater Tycho' op de zuidelijke helft van de maan op ongeveer 40 procent geschat. De .Surveyor 7' werd zaterdag vanaf Kaap Kennedy gelanceerd en in de nacht van zondag op maandag werden kort na elkaar twee koerscorrecties uitge voerd. De satelliet is onder andere uitgerust met een camera, een graaf instrument en een apparaat voor het ma ken van bodemanaly ses. Het gebied van de kra ter Tycho was voor de landing uitgezocht om dat dit één van de grootste jonge kraters op de maan is en in geologisch opzicht ver schilt van eerder onder zochte terreinen. Het .Surveyor 7'-expe- riment is het laatste onderzoek van de maan vóór de Ameri kanen tegen 1970 hopen een mens naar de maan te sturen. Met het ,Surveyor'-pro- gramma was een be drag van 580 miljoen dollar gemoeid. Het ruimtevoertuig is na de landing begon nen met het overseinen van foto's naar de aar de. De eerste foto's toonden het landings gestel- De .Surveyor 7' is terecht gekomen op circa 40 km ten noor den van de krater Ty cho op een hoogte van 4500 m. Volgens de .NASA' is het terrein te geaccidenteerd om ge bruikt te worden als bij een bemande ruim- tevlucht een noodlan ding moet worden ge maakt. Volgens waar nemingen vanaf de aarde en foto's die eer der vanuit satellieten zijn genomen is het een folvend gebied waar rokken .steen* van vijf tot tien meter lig- Barnard (Van een speciale medewerker) J)c Zuidnfrikaanse chirurg Christ laan Barnard heeft woensdag meegedeeld dat h(j belangstelling heeft voor een functie in de Verenigde Staten die hom aange boden is. Prof. Barnard zei tijdens zjjn dagelijkse persconferentie, dat ltjj er meer bijzonderheden heeft gevraagd. Als ik Zuld-Afrika zou verlaten, zou het niet om politieke redenen zijn maar een hoger salaris en betere mogelijkheden voor onderzoek zouden een verbetering voor mij betekenen, zei de chirurg. Hij voegde er aan toe dat hij nooit een werk kring in het buitenland zou aannemen, als enk,-Ie leden van de ploeg waarmee ln grl,llgo .„„„„„„p m.o- hij de twee harttransplantaties heeft ver- v.. richt, niet met hem mee zouden mogen. den-Luzon op de Filippi|nen|acht op zegge en De hartchirurg J. C. Callaghan, de ,va- schrijve honderd vijftig opstandelingen. De re der van de op batterijen lopende .gang- bellen, bewapend met onder meer 40 geweren SK yaSrilSZ ven he, Afrikaanse lype M-,6. kun geen levenskans hebben. Hij is van me ning, dat chirurgen zich pas aan een harttransplantatie bij mensen mogen wa gen als zij het (vergelijkende l protoplas- maonderzoek geheel beheersen. vóór de tweede wereldoorlog een groepering van gelijkgezinde uiterst-linksen. Hun politieke rich- Vijfduizend manschappen van het Filippijnse ting werd bepaald door de Indonesische commu- leger maken in het grillige landschap Mid- nist Tan Malakka, die het communisme in ver scheidene landen ln Azië wortel heeft doen schieten, en door de socialist Pedro Abad Santos. Vele aanhangers van deze groepering sloten zich aaneen tot de .Hukbong Bayan Laban Sa Hapon'. het .anti-Japanse volksleger* in de jaren van de nen evenwel rekenen op de sieun van 30.000 Japanse bezetting van de Filippijnen. 1942-1945 sympathisanten. De president van de Filippijnen, Na de oorlog won de Huk-organisatie aan macht Ferdinand Marcos, heeft de jacht op de Huks en invloed. Aan het einde van de jaren veertig. het .Bevrijdingsleger het volk' on- toen in de Filippijnen vele communistische langs aangegrepen als excuus voor het feit dat «"bode-h organisatie J 3 r in nnn rA^IAliilr rtAurnnAn/lA trAonnn An AAn nnnln i land geen troepen kan leveren i nirl-Vietm de strijd morgen voordeel kokos macaróontjes 250 gram 85 75 |vu..0t j.wvwi uv; uiuppijnse autoriteiten de beloning verhoogd die in het vooruitzicht wordt gesteld voor degene die de negen voor- Inaamste Hukleiders gevangen neemt of dood- i schiet. De prijs op net hoofd van Pedro Taruc is verhoogd van 100.000 tot 150.000 pesos 1(135.000 gulden) en die op het hoofd van zijn i naaste medewerker Faustino del Mundo van 180.000 tot 120.000 pesos (ruim 100.000 gulden) De verhoging van de beloning voor het uit- (schakelen vari de twee leiders van de opstande- l lingen is een onderdeel van de actie van de re- gering-Marcos om korte metten te maken mei haar lastigste tegenstanders. Het is zeer te be zien of de regering in deze opzet zal slagen Er gaat bijna geen dag voorbij of van de strijd 10.000 redelijk bewapende troepen en een aantal sympathisanten dat de 300.000 royaal over schreed. Aan het begin van de jaren vijftig waren de Huks aardig op weg om de conser vatieve regering omver te werpen. Door het drastisch ingrijpen van de toenmalige mi nister van defensie, de latere president Ramon Magsavsav. werden hun plannen :n 1953 verij deld. grondbezitters. Het schrijnende maatschappelij ke vraagstuk kan in één enkele zin worden ge schetst: in de Filippijnen zijn de rijken steen rijk en de armen straatarm. Pedro Taruc, de 57-jarige .grijze eminentie' van de Huks. heeft onlangs volgens een Amerikaans weekblad verklaard dat de Huks geen commu nisten zijn. .We zijn nationalisten.. We worden gedreven door ons misnoegen over het droevige lot van de gewone rnan.' Padro Taruc, die aan hernia lijdt, zegt nadrukkelijk dat de acties van de Huks op alle mogelijke en onmogelijke communistische centra worden gedirigeerd. Dit neemt niet weg, dat er sterke aanwijzingen zijn dat de Huks wel degelijk steun in deze richting krijgen. En wel in de vorm van fondsen als een welkome aanvulling van de gelden, die de Huks op alle mogelijke en onmogelijke manieren verwerven Mai WERELDGEBEUREN BEN IS BINNEN Mevrouw Made line Arnison uit Keswick in Engeland heeft haar 14-jarige terrier Ben 5000 pond sterling nagelaten, opdat hij een onbezorgde oude dag heeft. Van haar nalatenschap van 20.000 pond zette zij een kwart vast en van de rente daarvan zal Ben lekkere hapjes krijger en zul len de 3 mensen die daan.-oor zorgen worden betaald. Zij mogen Bens dage lijkse .uitje' niet vergeten. [agsaysuy toonuc eerst z;jn .ijzeren vuist door de Huks te laten neerschieten ln een serie vernietigingsacties. Daarna toonde hij zijn .fluwelen handschoen' aanzienlijk effectiever door de Huks die zich overgaven aan land en boerderijen in Mindanao te helpen. De afgelo pen veertien jaar hebben de Huks nauwelijks van zich doen spreken, hoewel bekend is dat zij ■liet waren ingenomen met de ivorige) regering Macapagal. tegen de Huks wordt met grotv koppen mei- Sedert 1965 is Ferdinand Marcos staatshoofd ding gemaakt in de kranten van de Filippijnse hoofdstad. Met de regelmaat van de klok worden Huks gedood óf gevangen genomen. De op standelingen leveren korte maar vaalt felle vuur gevechten met de soldaten. In de gelederen van de politie vallen geregeld doden in de strjjd. De Huks leggen hinderlagen voor legercomman danten en vermoorden hun tegenstanders on der wie burgemeesters en andere prominente fi guren geruisloos en snel Wie zijn de Huks en welk doel hebben z(J voor ogen? Volgens historici vormden zij reeds Hij is een nationalist, in feite een overloper uit de enige andere grote politieke partij in de Filippijnen, de liberalen. Marcos had tijdig in gezien dat hij wel als nationalist maar niet; als liberaal de presidentszetel zou bemachtigen, [n feite zijn beide partijen even conservatief in hun binnen- en buitenlandse politiek, (n de Filippijnen bestaat volgens vele onpartij dige waarnemers dringend behoefte aan een soci aal-democratische party, die een doorbraak op sociaal terrein teweeg kan brengen en een einde kan maken aan de te sterke invloed van groot- communistische revolutie in de Filippijnen nu .groter dan ooit tevoren'. Communistische cellen houden zich bezig met propagandawerk, guerrilla en het organiseren van de plattelandsbe volking, zo zegt het Chinese persbureau Hsinhua Huk-leidQt-s, onder wie de vijftigjarige Fausti no del Mundo (alias .commandant Soemolong'i naast Pedro Taruc een vooraanstaande plaats inneemt, lachen smakelijk om de manier, waarop de Filippijnse kranten en de wereldpers hun acties verslaan. Een veelgebruikte uitdrukking die op de lachspieren van de Huks werkt is .de onzichtbare regering", die zij in een aantal provincies zouden hebben opgericht. Hoewel zij toegeven bijzonder actief te zjjn op vier gebie den: belastingheffing, handel, rechtspraak en politiek. Het doel van de Huks is vestiging van een .ware Filippijnse regering, vrij van buitenlandse in terventie of overheersing. De Huks ijveren voor een totale utschakeling van de Amerikaanse invloed in hun land, de invloed door handelsover eenkomsten, de politieke invloed door de steun aan machtige groepen van gevestigde belangen, de grootgrondbezitters en de suikerbaronnen en de militaire Invloed die zich manifesteert in de Amerikaanse bases in de Filippijnen. De bases zijn een nagel in het vlees van vele Filippino's, de drie eeuwen Spaanse overheersing en 50 jaar Amerikaans bestuur ruim voldoende vinden. Van de tweeëntwintig burgemeesters in Midden- Luzon, in het hart van de Filippijnen, zijn er slechts drie fel tegen het programma van de Huks. Van de overige negentien is bekend dat zij mede dank zij de steun van de Huks tot burgemeester zijn gekozen. Toch vormen de Huk-sympathisanten slechts eenzevende van het totaal aantal stemgerechtigden in dit gebied: 230.000. De sympathisanten die bij dood of arrestatie van actieve leden hun plaatsen in het kleine .leger* innemen zijn merendeels in het regeringsprogram teleurgestelde kleine boeren -n arbeiders Onpartijdige Filippijnse waarnemers oescnou- wen de Huks in de eerste plaats als een zeer noodzakelijke pressiegroep in een land dat voor meer dan 80 procent katholiek heet te zijn. Deze waarnemers associëren de conservatieve stroming binnen de kerk met het rijke volk, mede omdat :1e kerk zelf tot de grootste landeigenaren kan vorden gerekend. Volgens de Huks faalt de eger.ng-Marcos hopeloos in het verwezenlijken van de beloften, gedaan in de maanden vóór de iresidentsv-erkiezingen. Voor de gewone man maakt het geen enkel verschil geregeerd ;e worden door een liberaal of door een .naciona- lista', zeggen zij. Het lijdt geen twyfe) ot de Huk-beweging gaat een bloeiende periode tegemoet, mede als gevolg van de grote publiciteit die de kranten ln de Filippijnen aan de regeringsacties tegen de Huks geven. De .harde hand' werkt opnieuw averechts: de acties wakkeren de sympathie voor de doeleinden van de Huks eerder aan dan dat zij ze afschrikken. President Marcos en zijn regering gaan een uiterst moeilijk jaar tegemoet. SCHIPHOL (ANP) Woensdagoch tend \-roeg is de kapitein van de bij Vancouver aan de westkust van Cana da gezonken .Sehiedijk', de 49-jarige Arie van Dijk uit Voorburg, per KLM- vliegtuig uit Canada op Schiphol terug gekeerd. Daar doorstond hjj een sper vuur van vragen, die journalisten op hem afvuurden, zonder iets over de oor zaak of de schuld van de schipbreuk tos te laten. Hij had zich goed op bet gesprek met de pers voorbereid en begon met te zeg gen, dat men de antwoorden over het ongeluk zeker zou krijgen, maar dan op de zitting van de raad voor de scheep vaart, niet nu. Vervolgens las hij van een velletje papier voor, dat de beman ning zich moedig had gedragen, dat hij de directie van de Holland-Amerika Lijn dankbaar was voor de efficiënte repa- triatie en dat hij zich ais kapitein zonder schip eenzaam en verloren gevoelde. Naar men zich zal herinneren sloeg het bijna 7600 ton metende schip op 4 janua ri lek in een breed fjord 12 kilometer van het nieuwe havenplaatsje Gold River, toen het met een lading houtpulp op weg was naar open zee. Volgens de verklaringen van de tweede stuurman, die drie dagen geleden op Schiphol aan kwam en die in zijn eigen hut zat. toen het schip lek stootte, was er geen duide lijke aanleiding voor de schipbreuk. Ter wijl het windstil was en het zicht goed. was de .Sehiedijk' op een rotswand gelo- Kapiteln Van Dijk deelde woensdagoch tend op desbetreffende vragen nog mee, dat hij niet was afgeweken van de ad viezen van de Canadese loods, die mee hem op de brug stond, en dat hij al eens eerder door dit vaarwater was gekomen. Op de vraag of hij achteraf terugziend op de schipbreuk zich zelf verwijten maakt, bleef hij een antwoord schuldig. Ook op de vragen of de loods verhoord was wilde hij geen antwoord geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3