VISSEN IS BRESKENS exit a WOBN5DAG 10 JANUARI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Breskens leeft van vis. Althans, Breskens leeft op deze foto's van vis. Vier keer een vissershaven, vier keer mensen op een kade, allemaal op de een of andere ma nier bezig met iets dat mooischrijvers aanduiden als zeebanket'. Banket wordt het pas op tafel. Tussen de servetten en de botersaus, de messen en vorken. Vis betekent in Breskens alleen werk, het eerste stapje op een lange weg. Vis weg brengen, schoonmaken, verkopen en transporteren: daarmee is het dorp ver trouwd, daarmee staan de inwoners op en daarmee gaan ze, in het seizoen heel laat, slapen. Vissen en varen: een hard bedrijf, nog steeds een hard bedrijf al is er veel ver anderd sinds Heijermans zijn drama van de zee op papier zette. Vissen is ook aan de weg timmeren. Bij thuiskomst van de werk naar de kade en dat trekt altijd kij kers. Of peinzers, zoals op de boven staande fotoMensen kunnen vaak moei lijk loskomen van hun oude vak, zeker als ze er op bepaalde momenten weer volledig door worden overrompeld. Bij thuiskomst van de BR 12, de BR 14 of de BR 20. Bij thuiskomst van Henk, Kees of Piet, de zoveelste generatie vis sers. De zoveelste generatie die de zee opgaat om het land een plezier te doen. Vissen is een spel van gele olie jassen, zwart en groen, de kleuren van de boot. Een ruw spel soms, maar steeds een waarmee je helemaal bezig blijft. Breskens op een huiverige, natte herfst dag verschilt niet zoveel van IJmuiden of Scheveningen. De kabeljauwen zijn er allemaal even dik, de grapjes hetzelfde Maar de vissen kost het de kop en nog wat van hun inhoud. Die worden niet duur betaald door de gemiddelde klant. Trouwens, dat valt met de rest ook te gen, als je je oor in visserskringen te luis teren legt. Doe het dan op een rustige avond. Want als de vloot binnenloopt heeft niemand tijd voor prijzen, voor kij kers en voor meeuwen. Breskens werkt aan vis, Breskens is vissen en vissen blijft Breskens. Aan de glibberige kade maar ook op zee. Uithalen wat erin zit. Jaar in jaar uit, kade op, kade af. (Foto's PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 18