extia DE ELECTRISCHE DRAAD VAN '14-18 OUD-WESTDORPE' GRAAFT NAAR WESTDORPE GUIDO PARIDAEN WONDE CROSS TWEEMAAL... De cross in Kruiningen werd voor de renner uit Sint-Kruis zelfs een dubbele overwinning: zowel in de sector nieuwelingen als in de sector amateurs en profs ging hij met de eer strij ken. Hoe dat kon? Toen Guido zich na veertien ronden al win naar mocht noemen bij de nieu welingen reed hij door in de ca tegorie .amateurs en profs' en dat betekende nog eens zesmaal door de modder. ,Ik vond het helemaal niet zo erg', bekent Paridaen, ,dit is namelijk niet mijn eerste cross. In België heb ik er verschillende gereden, al lemaal over zo'n kilometer of twintig. Ik dacht bij die cross in Kruiningen na vijftien kilome ter nou die tien kunnen er ook wel bij'. Guido is overigens wel iemand die zijn hart volledig heeft ver pand aan de wielersport. Onge veer anderhalf jaar geleden ging hij voor het eerst op de fiets zitten en hij zou zijn hobby niet graag ruilen voor een an dere. ,Het is eigenlijk gekomen door een broer van me. Die had aanvankelijk nogal liefhebberij in het koersen, maar na een tijdje deed hij er niets meer aan. MENSEN IN DE SPORT Mijn vader zei toen: voel jij er niets voor, nou toen heb ik het maar eens geprobeerd'. Bij de nieuwelingen behaalde Paridaen het afgelopen seizoen 3 overwinningen: twee in Bel gië, een in Schoondijke. Hij wil zich toeleggen op wegkoersen, deelname aan een cross bete kende voor hem meer een ex periment, iets om je fit te hou den in de lange gure winter. .Aanvankelijk wou ik nog mee doen aan het crosskampioen schap van Nederland, op 11 fe bruari. Maar dat valt feitelijk veel te laat. Ik zit dan al mid denin de voorbereidingen voor het wegseizoen. Crossen is mooi, maar je loopt de kans dat het je teveel vermoeit Daarom houd ik er voorlopig maar mee op. Die cross van Middelkamp is wel de laatste geweest. Mis schien dat ik over veertien da gen nog cross in België, maar dat weet ik echt niet'. Intussen blijft het wel zijn plan om nog eens prof te worden. Maar dan heeft hij nog even de tijd, want daarvoor heeft vadertje staat de minimumleeftijd van 21 be dacht Guido traint intussen on vermoeid verder. De enige wiel renner van .Sinte-Kruus' spint op nieuwe successen. VAN D'EE TOT HONTENISSE ZEEUWSCHVLAANDEREN In dagblad J3e Slem' van zaterdag 9 december jl, la* ik een artikel over een Kilometers lange barricade van tweeduizend volt' waarin Graaf de Sécilton, bewoner van kasteel Sinnich te Teuven, vertelt over zijn erva ringen tijdens de twee wereldoorlogen. Omdat daarin staat, dat de Duitsers in de eerste wereldoorlog een elektrische prikkeldraadversperring lieten aanleggen van Antwerpen tot Aken, dacht ik dat het mogelijk wel interes sant kon zijn om in de rubriek van d'Ee tot Hontenisse eens iets te laten zien van die barricade die ook langs de Zeeuws-VlaamsBelgische grens gelopen heeft. In mijn verzameling heb ik wel een foto die een veel beter beeld geeft van die versperring dan de wit geplaatste, maar die ene foto geeft dan ook werkelijk niets anders dan wat houtgewas met er tussenin de nodige palen met daaraan de porseleinen potten voor het bevestigen van de elektrische draad. Voor de rest is daar niets btj te vertellen of we zouden het moeten hebben over de mensen die er aan zijn blijven hangen bij vluchtpogingen, smokkelhandel, enz. en helaas voor een enkeling, ook wel als middel tot zelf moord. Laten we dat maar rusten en ons bezig houden met de foto die hierbij geplaatst wordt en indertijd genomen is in Sas van Gent bij het Fort St. Antonie. Dat is aan de oostzijde van het kanaal, vlakbij de Belgische grejis. Het huis op de achtergrond staat op Belgisch gebied. De verhoging op de achtergrond is geen dijk, maar de eerlang zo bekende Jleuvel', een zanddepot in vroeger tijden aangelegd bij verbredingswerken van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Tegen de meest rechtse boom staat een bijzonder lange lad der tot in de fop van die boom waarin een uitkijkpost is gebouwd. En waar het dan eigenlijk om gaat, op de begane grond ziet ti een verzameling palen waarlangs liet elektrische gordijn gespannen was. Zoals in het artikel van Graaf de Sécilton ook te lezen staat, was ook In deze streek de belangstelling voor ,den elektrieken draad' groot. Een groep autoriteiten uit Sas van Gent heeft zich zelfs daarbij eens laten vereeuwigen en het is teel een bijzonderheid dat op deze foto de drie soorten ordebewaar ders zijn afgebeeld die Nederland tot 191,0 gekend heeft. Helemaal links met de kepie op, een lid van de koninklijke marechaussee; derde van links in lange frak, de gemeenteveldwachter van Sas van Gent de heer Lammens; helemaal rechts met platte pet, een rijksveldwachter. De Nederlandse mili tair is mij onbekend, maar de drie burgers' zal wel iedere Sassenaar ken nen en met hen velen daarbuiten. Het zijn nt: Se van links, de heer Frans Stubbé, die meer dan JJO jaar gemeentesecretaris van Sas van Gent is ge weest; naast de gemeenteveldwachter (met gleufhoed)de heer Neeteson, de vader van drs Neeteson, algemeen directeur van de glasfabriek, en daarnaast de lieer Amand Stubbé. De heren Neeteson en Stubbé hebben jarenlang deel uitgemaakt van het gemeentebestuur van Sas van Gent. In het particuliere leven zaten ze beiden in de suiker, de heer Neeteson bij de ENCBS en de heer Stubbé bij de CS3I, toentertijd de JUalotaua?. Ik dacht dat met dit praatje het plaatje iets aantrekkelijker geworden was, want ik heb zo de indruk dat de elektrische draad van 11,-18 dezelfde afschrikwek kende functie en betekenis had als de Berlijnse muur van nu. Rob Slock WOENSDAG 10 JANUARI 1968 In dit pandje is de verzameling van ,Oud West-dorpe' ondergebracht. SINT-KRUIS Guido Paridaen (18) uit Sint-Kruis won vorige week in Kruiningen de cross waarmee de wielerclub ,Theo Mid delkamp' zijn activiteiten voor 1967 officieel besloot. In de modderige contreien van het Kruiningse natuurreservaat ,Den Inkel' bleef hij erkende concurrenten als Dies Kosten, Cees Priem, Ton Stroosnijder, Theo Schou- wenaar en Ko Tolhoek de baas. WESTDORPE De .Stichting Oud Westdorpe' mag zich sinds vorige maand ook officieel stichting noemen. Om dat te bewijzen laat .meester' E. E. F. Hendriks, hoofd van de plaat selijke lagere school en een van de mensen die zich actief be zorgd maken om de conservering van de historie van dorp en streek, een papiertje zien waarop het ministerie van justitie breed uitgemeten en in plechtig Nederlands te kennen geeft dat ,Oud Westdorpe' voortaan kan rekenen op een plaatsje in het stichtingenregister. En daarmee heeft dan ook het initia tief van Westdorpenaar A. Thomas een hechte basis gekregen, waarop in de toekomst zeker verder wordt gebouwd. Dat initiatief bestaat uit het verzamelen van bodemvondsten en zaken van oudheidkundig belang, die men onderbrengt op de zolder van het voormalige raadhuis aan de Graaf Jansdijk. Thomas begon er mee en hij is de grote animator ge bleven. .Het kwam eigenlijk door de boeren hier in de streek', vertelt de heer Hendriks, .als zij graafwerk zaamheden moesten verrichten stuit ten ze vaak op steenresten. Thomas en zijn vader hadden allebei belang stelling voor archeologie en het ge beurde dan vaak dat men bij die landbouwers terecht kwam. Zo do ken er al gauw potscherven en an dere bodemvondsten op. in ieder ge val zaken die van belang waren voor de geschiedenis van het dorp'. Om dit particulier initiatief een wat bredere opzet te geven besloot men de Stichting Oud Westdorpe in het leveg te roepen. In de statuten wordt het doel in artikel 2 uitvoerig om schreven: .De stichting heeft ten doel het bestuderen van het en het doen van onderzoekingen naar de geschie denis van het dorp en de gemeente Westdorpe en omgeving, het orga niseren van op aat doel gerichte filmvoorstellingen, lezingen en ten toonstellingen, het inrichten en ex ploiteren van een museum, alles in de ruimste zin des woords'. Dat mu seum kwam er, het juiste pand kwam er nog niet. Voorlopig vinden de bo demvondsten, een uitgebreide foto verzameling en tal van historische voorwerpen een wat bekrompen on derkomen op de zolder van het oude gemeentehuis aan de Sint Jansdijk. Meester Hendriks gaat je voor: door een verweerd deurtje, op een smal le ladder en vervolgens weer door een krakend luik. Wie oudheidkundi ge ambities koestert moet zich in Westdorpe echt wel de nodige moei te getroosten! VERZAMELING Maar het zoldertje is de zware klim alleszins waard. Tussen de oude jaargangen van de Katholieke Illu stratie (met een uitvoerige beschrij ving van de wonderbaarlijke spreek machine die .pathofoon' heet), een fraai model van de Sasse bark .Ma ria' en tientallen foto's van .West- dorpe-toen' vind je er de schoorsteen van een landhuis uit de dertiende of veertiende eeuw. Het eerste aan knopingspunt met de andere .Stich ting Oud Westdorpe', de mensen die de polder ingaan om gezamenlijk stukje bij beetje de historie van hun streek bloot te leggen. ,Dit landhuis hebben we in '66 gevonden, tenmin ste de omtrek ervan. We graven nog al eens in de Austrichenpolder. Aan staand voorjaar willen we daar proberen een twaalfde-eeuws kerk je boven te brengen. Dat is dan hei kapelletje van het oude Westdorpe, dat meer naar de kant van Stroo- dorp heeft gelegen. Maar Zoiets kun nen we natuurlijk niet alleen, daar aan moeten vrijwilligers te pas ko men. De hulp van de kant van de bevolking is overigens heel behoor lijk. Als je bedenkt dat we van ie mand een kolossale graafmachine mochten gebruiken. Dat ding draai de drie uur voor 15,-, een bedrag van niks'. RUGGESTEUN De Westdorpenaren zorgen ook zelf voor de financiële ruggesteun van hun museum. Voor een bedrag van 2,50 per jaar kunnen ze donateur worden van de stichting en van die mogelijkheid hebben tot nu toe 150 inwoners gebruik gemaakt. Daar naast komt er geld binnen van bui ten de Zeeuwse grenzen. Mensen uit Rotterdam, Maastricht en Groningen, toch nog een heel klein tikkeltje ver knocht aan hun geboorteplaats, stu ren regelmatig bijdragen. Ze gaan allemaal in de grote pot waaruit de lopende kosten worden betaald. Vorig jaar was dat zo'n 320,-, geld dat hoofdzakelijk werd gespendeerd aan het gebouw, duide lijk een zorgenkindje van de prille stichting. Al3 de heer Hendriks het echt eens helemaal voor het zeggen zou heb ben koos hij voor zijn oudheidkundi ge activiteiten een ruim en in goe de staat verkerend woonhuis uit, Schoolhoofd Hendriks tussen de collectie op het zoldertje. waar alle bodemschatten een afzon derlijk plaatsje konden vinden. ,Een kamer voor de ansichten en foto's, een kamer voor de scherven en een aparte ruimte voor spullen die wei ln bruikleen ontvingen. Daar moeten we nu echt wel rekening mee gaan houden, iedereen kan namelijk door dat we stichting zijn geworden iets afstaan. Dan krijgt hij van ons een officiële akte'. SAS VAN GENT Nu is het helemaal niet onmogelijk dat er op korte termijn iets aan die huisvestingsproblemen wordt gedaan. Ook in Sas van Gent bestaan name lijk plannen om tot een museum te komen en als het een beetje wil gaat men die combineren met de activi teiten van ,buur' Westdorpe. ,Het probleem voor Sas is voorlo pig om aan materiaal te komen. Wij zullen als dat nodig mocht blijken graag helpen, waarbij we ons ook af vragen of het niet mogelijk is om beide collecties onder te brengen in één pand, een beetje gemakkelijk te bereiken vanuit belde plaatsen' De gebrekkige accommodatie van 't Westdorpse museum, zo onderstreept de heer Hendriks, heeft tot nu toe nooit een beletsel gevormd voor de bezoekers. Die komen, bij tientallen en uit heel de streek. In het gasten boek tref je bijvoorbeeld de naam aan van ir. Trimpe Burger. Hij heeft in het verleden meerdere keren blijk gegeven van zijn belangstelling. ,We hebben nu weer een oude strijdbijl aan de collectie kunnen toevoegen. Hij was afkomstig uit Zelzate. Ir. Trimpe moet de juiste datum maar eens bepalen, daar halen we hem bij'. En ach. in Westdorpe kan dat alle maal: daar werken amateurs en .profs' gelijk op. De inzet: een stuk streekhistorie, een museum en heel veel waardering. Uit Groningen en uit Maastricht bijvoorbeeld...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17