Nieuwe chr. nationale school Riiland-Bath officieel open ■AGENDA» Bokken lichtten te Wemeldinge ,Virfi' NIEUWE NAAM: .DE WIEKSLAG' NOORD-ZEELAND Landbouwcoöperatie in Nieuwerkerk bij een Kaderdagen CPJ Zilveren Schor' werden afgesloten Automobilist had te weinig zelfdiscipline Satirisch programma over Middelburg op PvdA-biieenkomst MAANDAG 8 JANUARI 1968 y>/i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 ONTHULLING SYMBOLIEK EN NAAM RILLAND-BATH De heer L. F. J. H. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs in oos telijk Zeeland, heeft zaterdag morgen de officiële opening verricht van het nieuwe ge bouw van de christelijke natio nale lagere school in Rilland- Bath. De feestelyke gebeurtenis rondom het fraaie en uiterst modern geoutilleerde gebouw kreeg enkele extra accenten door nog twee officiële hande lingen: burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath onthul de een muursymbolïek en de heer J. A. van Bennekom, oud inspecteur van het Christelijk Nationaal Schoolverband de nieuwe naam ,De Wiekslag', zo als de .School met de Bijbel' voortaan heet. Voor een dorde onthulling in do hal van de school zorgden twee oud-l>e- stuursloden van de schoolvereniging, de heren M. VV. I.ohhczoo en .1. Roo- ze. Zij trokken een stuk karton weg, waardoor een gedenkplaat zichtbaar werd, waarop de naam de .School niet de Bijbel', de datum 2 mei 1924, waarop deze school werd betrok ken en «Ie nieuwe naam en datum van opening. In zijn openingswoord maakte de voorzitter van de schoolvereniging, de heer H. Verschuure duldeiyk, waarom men met zoveel vertoon de nieuwe school opende: ,Wij willen van deze unieke gelegen heid gebruik maken om stil te staan bij de betekenis van het onderwijs'. De heer Verschuure wees op het on gewenste Isolement, dat de plaatse lijke samenleving met zich kan bren gen en stelde vast: .De lagere school legt een basis voor iedereen; wc le ven nog teveel In de gedachte, dat de basis bij het uitgebreid en mid delbaar onderwijs ligt. Er moet meer durf en visie komen vanuit de plaat selijke gemeenschap'. Over de me thodiek van het onderwijs zei de heer Verschuure: .Al tientallen jaren spreekt men over onderwijsvernieu wing. Dat is wel een reden om eens vraagtekens te gaan zetten. We wor den te gemakelijk overspoeld met veel variaties. Men zou veel tijdver spilling en geldverspilling kunnen voorkomen als er een duidelijke richtlijn aanwezig was'. De heer Verschuure schetste verder de gang van zaken bij de plannen en realisatie van nieuwbouw. In 1957 werd de oude school te klein en moest die worden uitgebreid. In 1961 was verdere uitbreiding noodzakelijk en In 1962 kwam de weg open tot totale nieuwbouw. De heer Verschuure toon de zich dankbaar voor wat burge meester jobse, de heer Van Benne kom en de heer Frantzen hebben ge daan om tot nieuwbouw te komen. In 1966 kwam de rijksgoedkeuring af. Waardering toonde de voorzitter ook voor het werk van de aannemer C. J. Klap uit Waarde, de aanne mer, de firma Gebr. Molhoek uit Krabbendijke en alle verdere me dewerkenden. Het gemoed I)e heer Frantzen ging ln een toe- i spraak in op de wijzigingen, die zich lu «Ie afgelopen jaren hebben voor gedaan in het onderwijs. Hij wees erop, dat het lager onderwijs, over enkele jaren basisonderwijs, nlel meer eindonderwijs is. .Het is niet alleen de basis voor voortgezet on derwijs, maar ook de grondslag voor dc geestelyke groei van het kind, dat moet leren openstaan voor de mede mens', aldus de heer Frantzen. Als een aspect van de onderwijsvernieu wing zag hij het inzicht, dat het niet alleen de bedoeling is kennis te vex- meerderen. .Naast onderwijs voor liet hoofd Is ook de ontwikkeling van het gemoed lielnngrijk', stelde bij. RILLAND Burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath heeft zaterdagmorgen een symboliek onthuld, dat op een muur van de nieuwe christelijke nationale lage re school in zijn gemeente is aan gebracht. De inspecteur van het lager ondericijs in Zeeland, de heer L. F. J. H. Frantzen verrichtte de officiële opening van de school, die de naam J)e Wiekslag' heeft gekregen (Foto PZC) Namens alle kerken sprak ds W. L. Dekker, hervormd predikant te Ril land. Hij besloot de bijeenkomst ir het schoolgebouw. 's Middags bezichtigden de leerlin gen de nieuwe school. In optocht trokken zij achter de drumband van de muziekvereniging .Rillandia', langs de oude school naar de nieu we, waar hen een tractatie wachtte, hater op de. middag was er een receptie voor de ouders. De nieuwe school ,De Wiekslag* is zoer modern geoutilleerd. Men heeft de beschikking over film- en pro jee ti eapparatuur en er is een televisietoestel. De school zal wor den aangewezen voor tv-onderwijs door de Nederlandse onderwas tv-stichting. Sportwagen ramde op rijksweg 58 personenauto 's-HE ER-HENDRIKSKINDEREN Op rijksweg 58. ter hoogte van 's-Heer- Hendrikskinderen is zondagavond na een inhaalmanoeuvre een botsing ont staan tussen een sportwagen en eer personenauto. De bestuurder van de sportwagen, A. P. van V. uit Goes, liep een zware hersenschudding en hoofd wonden op en werd opgenomen in zieken huis .Bergzicht' te Goes. Het ongeluk ontstond doordat V.. die uit de richting van Middelburg kwam, bij het inhalen een tegemoetkomende auto, bestuurd door mej. A. L. C. uit Vlissmgen, hin derde. Zrj stuurde haar wagen de berm in. De bestuurder van de sportwagen remde en kwam in een slip terecht. Hij raakte met de linkerkant van zijn auto de voorzijde van de tegenligger waarna h|j een kwartslag draalde en weer op de rijksweg terecht kwam. De sport wagen werd totaal vernield. Mej. C. liep lichte verwondingen op. Dokter T. F. van der Werff uit Goes verleende eerste hulp. Geen voorrang: auto's botsten WALSOORDEN Zaterdagmorgen kwamen op de kruising van de Nieuwe Haven en de Mariadyk te Walsoorden twee personenauto's met eikaar in bot sing. Beide wagens werden totaal ver nield en moesten worden weggesleept. G. O. uit Kloosterzande reed met zijn auto over de Nieuwe Haven en verleen de geen voorrang aan P. I.. eveneens uit Kloosterzande. die uit de richting van de Walsoordensestraat kwam. Beide bestuurders verklaarden elkaar niet te hebben gezien. P. I., een slager, be landde met zijn auto via de berm in een sloot. De vleeswaren die hij bij zich had, raaiden hierdoor grotendeels bedorven O. had een hoofdwond en I. klaagde over een pijnlijke schouder. Er is geen arts ter plaatse geweest. Auto bij Axel tegen boom AXEL Op de weg van Axel naar Zaamslag is zondagavond om ongeveer tien uur een personenwagen, bestuurd door D. C. B. uit Zaamslag in een slip geraakt en tegen een boom gereden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Steen ovens bij de boerderij .Pauwvliet' en ont stond waarschijnlijk door de gladheid van het wegdek. B. en zijn passagiere C. uit Axel liepen lichte verwondingen op. Hond door auto overreden te Nieuwerkerk NIEUWERKERK Op de rijksweg 18, ter hoogte van ,De Nieuwe Wereld' te Nieuwerkerk, heeft een auto, bestuurd door F. W. S. uit Mariekerke, de hond van J. B. uit Nieuwerkerk doodgereden. De hond snelde de weg op toen S. over de rijksweg kwam aangereden. Ondanks krachtig remmen kon S. de hond niet ontwijken. De auto kwam in de sloot terecht en werd van voren zwaar be schadigd. De waren werd met een takel waren van de firma Istha uit Ooster- land weggesleept. De bestuurder kwam met de schrik vrij. MAANDAG 8 JANUARI 1968 GENT Koninklijke opera. 20 uur: .Une foij par f-mJilne'. koudekerk»: Hotel Rljckbomt. 20 uur: jaarvergadering Koudckcrkie IJsclub. oostbuik. - Ledcllheoier. 14 uur: jeugd voorstelling .Dc ware vriend'. Du Conierie: bijeenkom*! filatelisten .Het land van Cadxond' TENT O L. i hi t E N middelburg - Rijksarchief Zeeland. Slnt- Pleterstranl 38. 9.3012 30 en 13 30—17 30 uur: tentoonstelling .Curieuze archiefstukken' Vleeshal stadhuis. 15—17 uur tentoonstelling werken Zeeuwse beeldende kunstenaars wrstdorpe - Galerie Troutzaertc. 18 uur: tentoonstelling werken Els Boonc. Theo Dobbelmnn en-Rudy Bierman bergen' OP ZOOM Roxy nachten Ui Zweden 18 Jaar goes Grand. 20 uur. .Samen uit. samen' thuis', alle leeftijden hulst - Bloseoopgcbouvv. 20 uur: .Caprice'. H Jaar middelburg - City. 20 uur: .de Jonge leeuwen', 14 Jaar. TKRNEUZEN - Luxor. 20 uur; .Gelssel des Flelsche.s', 18 jnar VLISSINGEN Alhambra. 20 uur: .Moeras der zonde 18 Jaar OPGAVEN VOOR OF INLICHTINCEN OVER DEZE RUBRIEK: G. VAN OORSCHOT P/A PZC - VlISSINCEN TEL 01114-5144. TOESTEL 43 uitleg van de naam van de school. ,De Wiekslag' duidt beweging aan, geeft aan dat in de school iets tot sland komt. Dit is een christelijke school. Het Is het beeld uit de bij bel van de arend, die de jongen draagt op zijn vleugels, ze brengt naar het kiezen van eigen wegen'. De heer Van Bennekom maakte dui delijk, dat het de bedoeling is de kinderen het evangelie te leren uit dragen in de wereld, in de school moeten zij dat hebben geleerd. Burgemeester Jobse memoreerde de periode van plannen maken en bou wen. ,Dit Is een markant gebouw; het is een sieraad voor de woonwijk, ik ben verrukt van deze school', al dus burgemeester Jobse. Het hoofd van de school, de heer H. Wagenaar. die ook de gelukwen sen van het personeel aan het be stuur overbracht, overhandigde ver schillende medewerkers een geschenk, dat direct verband houdt met de bouw van de school: een tegel uit de speel plaats, een raam, zoals ln de hal Is gezet. De heer L. Visser, de huidige in specteur CNS kwam met gelukwen sen en gaf de raad: ,U hebt nu een nieuwe "jas, laat hem open staan, zodat men kan zien wat er gebeurt'. Verder werd hel woord gevoerd door de architect, de heer Klap uit Waarde: .Het afscheid doet ons wel wat', de heer A. Koppejan, namens de bouwcommissie, de heer W. Els- hout, oud-hoofd van de school met de bijbel in Rilland en de heer L. Holting, die ook hoofd van de school is geweest. De heer Koppejan deed de suggestie voor de nieuwe naam van de school. Bromfietser gewond bij aanrijding onder Nieuwerkerk NIEUWERKERK Bij oen aanrijding op rijksweg 18 bij Nieuwerkerk is vrij dagmiddag de 20-jarige bromfietser T. v. d. il. uit Nieuwerkerk gewond. Hfj moest met een gecompliceerde been breuk worden opgenomen in het Zweed se Rode-Krulsziekenhuls te Zlerikzee. Van de H. reed op het zuidelijk fiets pad in de richting Oosterland ter hoog te van ,De Wereld' Over de Jud Nw.- landseweg reed een personenauto, be stuurd door L. D. van K. uit Nieuwer kerk. Van K. wilde rechtdoor rijden en moest daarvoor de -ijksweg 'verste ken. Door het slechte weer zag h'.l vrij Iaat de bromfietser aankomen. Hij remde en zijn voertuig kwam een klein stukje op het rijwielpad tot stil stand. Van de H. zag niet dat de auto een klein stukje op het njwtelrad schoof en reed met zijn rechter knk 3 inwoners minder in Stavenisse Het zielental van de gemeente Stavenis se nam in het afgelopen jaar af met 3. Op 31 december 1966 bedroeg het aantal ingezetenen 1502 (778 mannen en 724 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 28 (14 mannen en 14 vrou wen) en door vestiging met 27 (12 man nen en 15 vrouwen): het verminderde door overljjden met 12 (6 mannen en 6 vrouwen) en door vertrek met 46 (22 mannen en 24 vrouwen). Op 31 decem ber 1967 bedroeg het inwonertal dus 1499 (776 mannen en 723 vrouwen). Er werden 13 huwelijken voltrokken, er werd 1 echtscheiding ingeschreven Inwonertal Poortvliet nam toe met 21 Het zielental van de gemeente Poort vliet nam in het afgelopen jaar toe met Op 31 december 1966 bedroeg het tal ingezetenen 1642 (860 mannen en 782 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 27 (13 mannen en 14 vrouwen) en door vestiging met 64 (31 mannen en 33 vrouwen); het ver minderde door overlijden met 14 17 man nen en 7 vrouwen) en door vertrek met 56 (27 mannen en 29 vrouwen). Op 31 december 1967 bedroeg het inwonertal dus 1663 (870 mannen en 793 vrouwen). Er werden 23 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen inge schreven. Z1ERIKZEE Tijdrede SGP Dinsdag 9 januari zal de heer A. de Redelijkheid, godsdienstonderwijzer uit Ouderkerk aan de IJsel voor de SGP, afdeling Zlerikzee, in de kerk van de gereformeerde gemeente te Zlerikzee een tijdrede houden, waar hij om half acht aan begint. Gunningen De dienst gemeentewerken van Zierik- zee heeft het aanleggen van ca 125 m riolering en betrating in de Raamstraat -egund (onderhands) aan Aannemings- iedr(jf .Schouwen-Duiveland' NV te Zie- rikzee voor de somma van 26.000. De dienst gemeentewerken te Zlerikzee heeft namens het bestuur van de speel tuinvereniging ,De Molleman' het aan leggen van een speeltuin in de nieuw bouwwijk .Malta' gegund aan Aanne mingsbedrijf M. C. van den Dries te Zie- rikzee. De centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht .Noord-Zeeland' te Tholen heeft namens b en w van Stavenisse het maken van bestratingen en rioleringen in de verbindingsstraat tussen de Post- straat en de Graaf van Loonstraat te Stavenisse gegund aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij te Goes voor 29.700. THOLEN Toneelstuk voor plattelanders De Nederlandse bond van plattelands vrouwen en de PJG-afdelingen van Tho len en Slnt-Philipsland zullen donderdag 11 januari ln het dorpshuls te Stave nisse het toneelstuk getiteld: ,De z'.c tegemoet' opvoeren. NIEUWERKERK ARNEMTJÏDEN De kaderdagen van de Zeeuwse christelijke plattetmdsjon- geren in het jeugdcentrum ,Het Zilve ren Schor' te Arnemulden werden za terdag besloten met een tweetal refera ten, namelijk over de verhouding stad en platteland en de ontwikkelingen bin nen de room8-katholleke kerk Het eer ste onderwerp werd ingeleid door de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, G. A. de Kok Hij ging met name na welke verschijnselen •an de hedendaagse verstedelijking op Ut moment in Zeeland '.e signaleren ouden zijn. Daarbii ging hij met na- ne in op verschuivingen in kerkelijke ipvattingcn. wijzigingen Sn dc agrari sche verhoudingen en het opgaan van Zeeland ln grotere economische een heden. In plaats van de heer G. Baart, vor mingsleider van Hedenesse, nij was plotseling verhinderd sprak kapelaan O. A. Gielliet uit Groede over de ont wikkelingen binnen de R-K Kerk. Op beide referaten volgde een boeiende i discussie. Met een sfotmaaltljd werden deze geslaagde kaderdagen besloten. Weekeind ,Hedenesse' in plaats van catechisatie CADZANI) In plaats van de norma le catechisatie maken ongeveer 35 jon geren van de hervormde gemeenten in Etten en Oosterhout twee lange week einden mee op het oecumenische vor mingscentrum .Hedenesse' in Cadzand. Het eerste weekeinde is juist geëindigd, het volgende is het eerste weekeinde van april. Deze twee weekeinden bete kenden voor de catechisanten periment. Voor de IKOR-tv was dat een reden om zaterdag opnamen te maken, die waar schijnlijk op maandagavond 15 janua ri in .Kenmerk' zullen worden uitgezon den. In de hervormde gemeenten werd gecollecteerd voor de trip van deze ca techisanten naar Zeeland. Het eerste Vijfentwintig jaar ,bij de post' Kapelle KAPELLE De PTT te Kapelle heeft vorige week een zilveren Jubilaris ge had: de heer M. J. de Jager vierde de dag dat hfj vijfentwintig jaar geleden als besteller in dienst trad bij de PTT. De heer P. A. Dansen, «lirecteur van het post- en telegraafkantoor Goes, on- MIDDELBURG .Het is een kwestie pelard. De afgelopen dagen was er bij de 15-20-jarige jongens en meisjes dis cussie naar aan'eiding van de film ,De slakken' over de machten die de we reld bedreigen, zoals de slakken in de film verbeelden tirannie en dictatuur. Zaterdagmiddag kwamen in de discus sie ter sprake de problemen van de oorlog en de vraagstukken van de ont- Onder voorzitterschap van de heer H. J. v. d. Zande kwam dezer dagen de coöp. vereniging tot exploitatie van land bouwwerktuigen bijeen in hotel ,De meebaal' te Nieuwerkerk. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de goede opkomst. Na de lezing van de notulen door se cretaris A. van Klinken kwam de be spreking van het afgelopen seizoen aan de orde. Voor de landbouwers is 1967 een zeer goed jaar geweest. Vooral het weer heeft daaraan meegewerkt. Men heeft aan het eind van het jaar een goed resultaat kunnen boeken. Spreker schet ste de zeer uiteenlopende verschillen en toestanden in de wereld. .Hier hoopt zich een overvloedige massa vruchten op, terwijl elders de grond bijna niets oplevert. In het afgelopen jaar heeft de vereniging enkele landbouwmachines aangekocht om de leden zoveel moge lijk van dienst te kunnen zijn. De heer v. d. Zande zei tot slot dat vorig jaar weinig bestrijdingsmiddelen zijn ge bruikt voor ,de kweek'. De heer H. van Driel gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden in de jaren 1966 en 1967. Talrijke duidelijke verschillen van werkmethodes kwamen naar voren. Na de pauze nam de voorzitter het woord en dankte in de eerste plaats het aan wezige personeel voor het vele werk het afgelopen jaar verricht. De voor zitter drong erop aan een betere samen werking aan te houden, want vooral in de oogsttijd zit nien heel krap in de transportmogelijkheden met graan naar Zienkzee. .Velen denken dat dit van de vereniging afhangt, maar als men tot een betere samenwerking kan komen, zijn deze moeilijkheden snel overwonnen'. Volgende punt op de agen da was de eventuele aankoop van land bouwwerktuigen. Na uitvoerige bespre king werd besloten tot aankoop van een volledige sproeicombinatie sproel- tractor met toebehoren) en een nieuwe maaibalk voor grasland en graszaad. In voorgaande jaren heeft men -en dergelijke maaibalk gebruikt voor het maaien van slootkanten. Daar de con ditie hiervan zeer achteruit gaat, zal men op de RAI uitkijken naar een spe ciale kantmaaier. Ook de aanpak van de rattenbestrijding, die maandag 8 ja nuari Is Ingegaan, werd besproken. De vereniging zal aan deze actie het hare bijdragen. Een tractor en een wagen met personeel staat ter beschikking om het gif te vervoeren. Tot slot van de vergadering sprak d' heer J. v. d. Zande, voorzitter van de landbouwvereniging .Eendracht Bindt' een waarschuwend woord tot de aan wezigen over het doodsproeien van aardappelen. Enkele landen, onder an dere Duitsland, wensen geen dood ge sproeide aardappelen te importeren. Spreker maande daarom de aanwezigen aan om de nieuwe methode .benegas' te gebruiken. Hiermee wordt het loof binnen enkele uren totaal verschroeid. Het middel arcenenieten, een van de goedkoopste middelen, brengt schade aan de produkten. BURc.H Feestavond DFS De sportvereniging DFS (Door Fusie Sterk) te Burgn-Haamstede houdt vrij dag 12 januari in hotel ,Het Waper a.i Burgh' te Burgh haar jaarlijkst feestavond. Opgevoerd wordt het toneel stuk: .Flanel en miljoentjes'. Etten en Oosterhout die de groep geleidde ging zaterdagavond m op wat het menszijn bedoeld te zijn en hoe het wordt bedreigd. Zondagmorgen vond de creatieve verwerking van het week- eindthema plaats en dit was ook het onderwerp van de huisdienst. De catechisanten zullen tijdens een ge- spreksavond in Etten binnenkort de li turgie van de kerkdienst daar bespre ken en verzorgen zoals zij op .Hede nesse' hebben gedaan. MIDDELBURG Het satirisch pro gramma rondom de Middelburgse ge meenteraad vormde zaterdagavond de Gouden Poorte het hoogtepunt de traditionele .iaarwisseHngsbijeen- komst van de Partij van de Arbeid. De tekst ran de journalisten Han van den Berg en Hans ten Houten en de liedjes van de heer A. A. van Aalst stonden borg voor een kostelijk sketche vol prikken en steekjes, waar vooral de ingewijden onder de belangstellenden zich biizonder aan zullen hebben gea museerd. Jammer, dat de leden van de PvdA- fractie Sn de raad maar heel beschei den op hun bijeenkomst waren verte genwoordigd. jammer ook, dat zo'n klein publiek kennis heeft kunnen ne men van de pennevruchten van de sa menstellers. die overigens ook Vlissin- gen in het spel betrokken toen de dub belstadgedachte er weer eens bij werd gesleept en men onder meer de Vlis- singse wethouder .Gillen om bedragen' in actie zag. Een amusant detail uit het satirische programma vormde de ex cursie van de" gemeenteraad langs de Middelburgse bars. een bar gezellige toernee extra opgevrolijkt door twee hippe meisjes-van-plezier. In een poli tiek cabaretprogramma bracht Kees van der Weel. die in de Middelburgse bijdrage als burgemeester optrad, aar dige liedjes waarvoor de heer Van Aalst de tekst schreef. Uitschieters waren. .Daar komt S(w)iebe(r)tje van der Zee', en ,m'n ouwe opa (De Gaulle). De heer Mijnsbergen zorgde voor de begeleiding aan de piano De heer Roels. secretaris van het gewest Zee land van de PvdA pleitte" voor meer aandacht voor de jongeren. De bijeen komst werd verder muzikaal omlijst door medewerking van De Kleine Stem. de Pheasants en door een leuke vocal- group van de rijkskweekschool. Dr Bakker deed intrede in Vlissingen VLISSINGEN" In de doopsgezinde gemeente te Vlissingen heelt mejuf- irouw dr A. H. A. Bakker zondagmor gen haar intrede gedaan als predikante van de doopsgezinile gemeenten in Mid delburg en Goes. Zij is de opvolgster van mejuffrouw dr M. J. van Hamel, die enkele jaren geleden vertrok. Dr Bakker werd ingeleid door de heer J. Oosterling, die de gemeente liet zin gen het lied ,God is tegenwoordig, God is in ons midden'. De predikante had als tekst gekozen 1 Cor. 3:16 .Weet gij niet, dat gij Gods tempel zijt en dat de Geest Gods in u woont'. Voor de gemeente waren aanwezig bur gemeester drs D. Roemers, wethouder I. Filius en gemeentesecretaris J. W. Peters. Als representanten van net con tactorgaan der kerken toonden belang stelling de heren Loof en Dronkers. Voorts waren vertegenwoordigd apart nog de centrale kerkeraad van de her vormde gemeente, de gereformeerde kerkeraad, de remonstrantse broeder schap en de vrijzinnige hervormden in de Scheldestad Na afloop was er ge legenheid om kennis te maken met dr Bakker. SINT-PHIUPSLAND Uitvoering .Concordia' De muziekvereniging .Concordia' te St.- Philipsland houdt vrijdag 12 januari in hotel ,De Druiventros' te Sint-Pliilips- land haar jaarlijkse uitvoering. De to neelvereniging .Rederijkerskamer' uit Oud-Vossemeer zal medewerking ver lenen met het stuk .Rapalje over de vloer', een blijspel in drie bedrijven door Joop Spit De regie is in handen van mevrouw M. Renes-van Geer. dc jubilaris feliciteren. De gelukwei van directeur Dansen ging vergezeld van de gebruikelijke enveloppe met in houd. Zaterdagmiddag vierde de heer Dc Jager het jubileum met zijn colle ga's en het overige personeel van het postkantoor Kapelle. Namens hen bood de heer J. M. Hulssoon als oudste be steller een cadeau aan. Afwikkeling van ruilverkaveling op Beveland komt op gang KLOETINGE ,De belanghebbenden l»ij de ruilverkaveling en in het bijzon der zij die grond bezitten of in exploi tatie hebben waarover de nieuwe rijks weg 58 zal worden aangelegd zullen bin nenkort een belangrijke beslissing moe ten nemen namelijk of zij vervangend» grond dan wel geld willen hebben'. Dit zei de heer J. Markusse, voorlich tingsambtenaar van de ZLM, vrijdag avond in het verenigingsgebouw Amt- citla te Kioetinge tijdens de bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de ZLM. Op deze avond die ook werd bij gewoond door leden van de vereniging van oud-leerlingen van land- en tuin- bouwcursussen en NFO liet de heer Markusse de problemen die met de ruilverkaveling van de gebieden Kapel- le-Wemeldinge en ,De Poel' verband houden nog eens de revue passeren. Spreker deelde mee dat dezer dagen de eerste uitnodigingen voor de indivi duele gesprekken die vanaf 15 januari met de belanghebbenden zullen worden gehouden, worden verzonden. Twee we ken later worden dan de beslissingen bij de commissie in het landbouwcen trum te Goes Ingewacht. Met het oog daarop liet spreker aan de hand van en kele voorbeelden zien wat voor de be langhebbenden de consequenties van hun beslissingen zullen zijn. Voorts wees hij op de mogelijkheid van bedrijfs- verplaatsing naar de Flevopolder. Met nadruk adviseerde hij de aanwezigen om wanneer de stukken betreffende de gehouden schattingen ter visie worden gelere! daarvan kennis te nemen en revolg te geven aan de oproep voor ie zo genoemde wenszittingen. In zijn welkomstwoord had voorzitter J. v. d. Velde de talrijke aanwezigen onder wie burgemeester P. Danlëlse, aandacht gevraagd voor de rattenbe strijding. Hij vroeg de aanwezigen er aan mee te helpen een rattenplaag te voorkomen door op eieen bedrijf en in eigen rayon de bestrijding zelf ter hand te nemen. Auto's bij botsing zwaar beschadigd Vrijdagmiddag rond vier uur kwamen op het voorrtmgskruispunt Kerkdreef- Noordstraat te Axel twee personenau to's met elkaar in botsing. Een Bel gische automobilist, M. N. A. H. uit Lo keren. verleende geen voorrang aar de Axelaar I. van H. Beide auto's lie pen flinke materiële schade op. Opbrengst collectes De opbrengst van de bijzondere collecten gehouden in de Ned. hervormde kerk te 's-Heer-Arendskerke in december be droegen voor de oecumene 53.07, zangdienst voor vluchtelingenhulp 118,45, Kerk en Wereld 231,92. terwijl de oudejaaracollecte 505.87 opbracht. van zelfdiscipline'. zei officier van justi tie mr P J. V. Roxeam Abbing vrij dagmorgen ln de zaak van de zaken man Van W. uit Westersehouwen. die in de haast een niet onderbroken xtreep op dc weg liet voor wat die wss en toch aan net Inhalen sloeg. De kanton rechter had de automob..::<t een geld boete van 225.- en dr> maanden zegging van de rijbevoegdheid opkUegO. Het was het .*at*te waarvoor en W. hoger beroep aantekende bij de recht bank te Middelburg. Op de zitting bleek vrijdag dat Van W. de inhaalmanoeuvre niet had kunnen voltooien omdat er een tegenligger na derde. Bij het invoegen moest een achter hem rijdende automobilist hevig remmen om brokken te voorkomen. En omdat er In deze remmende auto een po litieman zat was de zaak aan het ro.- len gekomen. Bij de behandeling van dc zaak voor de meervoudige strafka mer van de rechtbank vroeg de ofifc.er bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter. Raadsman mr Liglhart vond de ontzegging te zwaar. .M:jn cliënt kan zijn rijbewijs niet missen'. zei de raadsman. Over veertien dagen zal blijken hoe de rechtbank erover denkt. Dan wordt uitspraak gedaan ln deze De Bergenaar Van L. was destijds door de kantonrechter vrijgesproken van het ten laste gelegde omdat er een onvol komenheid ln het proces-verbaal stond. Door het horen van de verbalisant op de zitting werd deze onvolkomenheid alsnog uit de weg geruimd zodat de officier toch nog een geldboete van 50,- kon eisen. Loos alarm in Terneuzen TERNEUZEN Zondagavond rond zeven uur rukte de brandweer te Ter- neuzen uit omdat er volgens de brand melder brand zou zijn in het kleding magazijn ,De Kledingbokser* in da Nieuwstraat. Toen de twee brandweer auto's bij de winkel aankwamen, bleek er niets aan de hand te zijn. Ook de eigenaar van het magazijn wist ner gens van. De politie veronderstelt te doen te hebben gehad met een grap penmaker. Zielental Tholen nam toe met 86 Het zielental van de gemeente Tholen nam in het afgelopen jaar toe met 36. S 31 december 1966 bedroeg het aan- ingezetenen 3676 (1808 mannen en 1868 vrouwen). Dit aantal vermeerder de door geboorte met 77 (36 mannen en 41 vrouwen) en door vestiging met 219 (134 mannen en 85 vrouwen); het verminderde door overlijden met 27 (15 mannen en 12 vrouwen) en door ver trek met 183 (106 mannen en 77 vrou wen). Op 31 december 1967 bedroeg het inwonertal dus 3762 (1857 mannen en 1905 vrouwen). Er werden 34 huwe lijken voltrokken, er werden geen echt scheidingen ingeschreven. MARKTBERICHTEN COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING DER ZUID-HOLLANDSE EILANDEN G-A. ROTTERDAM Vrijdag 5 januari 1968. Andijvie Ia 132—143. Ha 73—122. Boerenkool 2229. Groene kool 2539, Rode kool 1227, Grote Peen 1018 per kg. Peterselie 3039. Selderij 2738 per bos. Prei Ia 5578. na 32 —59 per kg. Sla Ia 22—38 per stuk. Uien I (grof) 18—40. middel 17—10. Drielingen 16— 50. Pickles 16 per kg Aanvoer 24 toru Sprulten Ia 75—100. Ha 56—71, It 83. Id 82— 119. Witlof Ia 94—125. na 78—1(M. Ib 83—110, lib 70—84 per kg. Aanvoer 30 ton. HANSM LEKT /.aierdagtnld- dag werd in de buitenhaven te Hansweert het wrak van de 1340 ton metende .Virfi' gelicht door de drijvende bokken Walcheren'. .Grutto IT (J. A. v. d. Akker, Vlissingen) en .Actief" en .As sistent' (Van der Graaf, Rotter dam). Tevens werd assistentie verleend door «1e bergingsvaartuigen .Montgommery', .Stormvogel', ~eewolf' en ue slecpuoot ttanja'. Omstreeks kwart over vijf kwam het wrak waaruit te voren de la ding fosfaat was gehaald door het drjjvende kraanschip .Kraan vogel' boven water. Nadat het was leeggepompt werd het overge bracht naar de zijhaven te Hans- weert. De .Vlrfi' zonk 16 december van vorig jaar na een aanvaring met het Belgische motorschip Angeli-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15