P. A. T. EVERAERS, officier-Marva: VOOR EN VAN HAAR ,ZORG DAT JE ER OOK BIJKOMT' VROUWEN EN DE POLITIEK BLIK OP BONT: Bolero van bont voor de avond zaterdagnummer Men schrijft al een week 1968. Over al en door iedereen is teruggekeken op 1967. dat is nu eenmaal een on uitroeibare traditie. We doen het hier ook nog één keer. zonder uit te weiden, terugkijken op de vrouw in 1967. Ze was erg lief natuurlijk, niet bloe metjes en love-tns, ze was meestal goed gekleed: eindelijk liepen alleen de móóie bovenbenen te kijk en lie ten anderen de rok tot op de kui ten zakken. Phil Bloom was er ook bloot. En Yvonne Paul, zwijgend en wachtend. Ada Kok vlinderde suc cesvol door Europa en records heen, Stien Kuiser werd wereldkampioe ne. Prinses Margriet was de bruid en prinses Beatrix werd moeder. Ko ningin Anne-Marie van Qriekanland was de vrouw die veelvuldig de voor pagina haalde', om minder plezieri ge redenen. Een andere Griekse, He len Vlachou, uitgeefster, vluchtte naar Engeland en kreeg een pers prijs. De oudste inwoonster van Ne derland, de Vlissmgse mevrouw J. Pauwaart-Ratelband overleed op 106- jarige leeftijd. De televisievrouw van het jaar" was ongetwijfeld Hetty Blok als zuster Clivia. En dan was er nog mejuffrouw N. Barendrecht die voor de PVDA het jongste en fleurigste vrouwelijke kamerlid werd met elke dag een paar an dere gekleurde fantasiekousen. Over kousen gesproken: deze win ter droegen verschillende Duitse en Zwitserse voetballers maillots. Jim my Greaves van Tottenham Hotspur zei ervan: Je moet wel goed spe len om ze voor een grote menigte te dragen', maar zijn manager Bill Nicholsen zei: Jk kan me voorstel len dat sommigen er niets voor voe len, maar ik zou toch graag zien dat mijn spelers de wollen mail lots op hun praktische waarde be proeven'. Een poosje geleden zijn de doorzich tige meubels op de markt gebracht. Een enkele vooruitstrevende huisva der kocht er al een, de huisvrouwen schijnen er minder gelukkig mee te zijn: het is een meubeltje dat veel onderhoud (ook onder en achter de stoel! vergt en dat lichaam en hou ding onbarmhartig uit laat komen. Er ontbreken nog enkele .Missen' aan het internationale miss-front. Af en toe komt er weer eens eentje bij. Zo is de Antilliaanse stewardess Dol ly Borrebach tijdens de onlangs in Caracas gehouden verkiezingen, Miss Stewardess' geworden. De langhari ge schone stewardess uit Willemstad is twintig jaar. In Frankrijk heeft men uitgerekend dat jonge automobilisten (tussen de twintig en vijfentwintigviermaal zo- peel dodelijke verkeersongeluklcen veroorzaken als vrouwelijke auto mobilisten van deze leeftijd. Recente statistieken vermelden een verhou ding van ongeveer één op vier: per negentien verkeersongelukken met dodelijke afloop, veroorzaakt door vrouwelijke automobilisten tot S!i jaar, staan er 79 die veroorzaakt worden door jonge mannen. Weer iets nieuws voor wie van ver andering houdt: Italië bracht een nieuwtje op pruiken gebied. Het is een alpinopetje waaraan met klitten band een nnmaak-haardos (van echt haar) wordt bevestigd. De haarstuk jes kunnen worden gewassen en ge watergolfd, en worden in zes kleuren geleverd. In het Nederlands Textielmuseum te Tilburg wordt een tentoonstelling ge houden die een indruk geeft van de historische ontwikkeling van het spin nen en weven. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur ge opend; voorts op zaterdag- en zon dagmiddagen van 2 tot S uur en maandagavond van half acht tot tien uur. Er worden demonstraties gege ven en op aanvraag zijn rondleidin gen mogelijk. Onder de naam Sche ring en Inslag' blijft de tentoonstel ling minstens een half jaar open. Gasthuisring, Tilburg. Zaterdag 6 januari 1968 Steeds meer vrouwen vinden tiet normaal om bij het gebruik van hun stemrecht zelf hun keuze te uepalen en niet meer automatisch die van hui- echtgenoten te volgen' Dit is een van de conclusies an een onder zoek dat. onder het motto .Wat komt er van haar stem terecht?'. Ingesteld is in twaalf landen die bij de inter nationale alliantie van vrouwen zijn aangesloten. De alliantie strijdt voor de verbetering van de rechten van de vrouw en tracht vrouwen te stimuleren een actie! gebruik te maken van de verkregen rechten, vooral op politiek terrein. De landen die bij het onderzoek waren betrokken zijn Australië, Ceylon, Denemarken, Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Noorwegen, Pakistan, Zweden, Trinidad- Tobago, de Verenigde Arabische Republiek en Groot- Brittannië. In dit rijtje slaat Italië een slecht figuur: daar stemmen mannen nooit op vrouwen. De vrouwen worden er zelfs ernstig gediscrimineerd door de politie ke partijen; Iets dat elders (officieel) niet het geval is. Uit Ceylon daarentegen komt de mededeling dat daar niet alleen vrouwen, maar ook mannen bij duizenden op een vrouwelijke kandidaat hebben gestemd. In .Vrouwenbelangen', het maandblad van de Neder landse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenar beid en gelijk staatsburgerschap, worden de resulta ten van het onderzoek vermeld .Mannen uit intellectuele kring zijn eerder bereid om op vrouwen te stemmen dan mannen met minder ontwikkeling', meent men ln Groot-Brittannlë. In Denemarken blijkt een klein per centage mannen de .oprechte wens' te koesteren dat vrouwen zitting hebben in het parlement. ZELFVERTROUWEN In West-Duitslnnd gelooft men dnt het de vrouwen op dit terrein nog aan het nodige zelfvertrouwen ontbreekt. ,Men heeft weinig vertrouwen ln vrouwelijke kandida ten omdat de vi wen zelf zo weinig vertrouwen in hun capaciteiten hebben', aldus een van de menin gen uit de bondsrepubliek. In Trinidad en Tobago blijken mannen bereid te zijn op vrouwelijke kandidaten te stemmen, evenals ln de Verenigde Arabische Republiek. Toch worden maar wei nig vrouwen benoemd; naar men aanneemt omdat niet genoeg vrouwen gekozen willen worden. In Engeland krijgen vrouwen zelden zetels aangeboden. Zij zijn overal welkom als partijlid, maar slechts wei nig vrouwen worden lid van Invloedrijke besturen of be reiken een hoog ambt. In het algemeen wordt nog steeds een .verregaand voor oordeel' tegen vrouwen op politiek terrein gesignaleerd. In Australië heeft men al 63 jaar vrouwenkiesrecht; ln die periode zijn er slechts 33 vrouwelijke parlementsle den geweest. OPVOEDING Een van de vragen iiii het onderzoek was, of vrouwen zich bewust zijn van hun stemrecht. Op dit punt Jjzn de antwoorden weinig m„...m. u. vut uat nog altijd veel vrouwen zich nlvt sterk bewust zijn van de waarde en de mogelijkheden van hun stemrecht De partijorganïsaties doen wat dit aangaat ook wei nig om de kiezers op te voeden. Hebben vrouwen speciale voorkeur voor vrouwelijk» kandidaten? In Ceylon blijken de vrouwen op het plat teland bijzondere syrnpatie te hebben voor vrouwelijke kandidaten. In de Verenigde Arabische Republiek vin den vrouwen dat alleen vrou ven specifiek vrouwelijke problemen kunnen begrijpen. Vrouwenorganisaties ln Denemarken, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Ara bische Republiek en Groot-Brittannië vragen de mening van de vrouwelijke kandidaten over zakeD die vrouwen aangaan. In de overige landen zorgt men er alleen maar voor dat die zaken in de partijprogramma's wor den vermeld. Pakistan is het enige land waar men speciale vrouwen zetels kent; een systeem dat men echter uiteindelijk wil afschaffen. In Australië meent men juist dat dit syseem een ongelovig publiek zou kunnen overtuigen van de waarde van vrouwelijke parlementsleden. HILVERSUM Vrijdag 20 ok tober 1967 was het zover: sa men met 54 andere officieren werd Pieternella Adriana Tona Everaers uit West-Souburg be ëdigd. Toen was zij dan officiei van de marine vrouwenafdeling der 3de klasse KMR. Zij kon de bekende witte pet ruilen voor het marva officierenhoedje. Wat heeft haar ertoe bewogen naar de koninklijke marine te gaan Idea lisme? .Het leek me gewoon leuk. (ADVERTENTIE) Minn **n.v. verzekerings maatschappij ...om zéker te zijn brand-. Inbraak-, slorm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering west blaak 22-raam tel.010-110004* Ik schreef de marine naar aanleiding van een advertentie, met een getuig schrift drie jaar hbs in mijn zak. Vervolgens werd ik gekeurd, goed gekeurd en ging ik naar Amsterdam voor de eerste militaire vorming. Daar leer je exerceren, niet bepaald mijn grote liefde, maar het hoort erbij en jij kunt er zeker als je net oegint, veel plezier mee hebben.' Na Amsterdam naar Hilversum, voor de vakopleiding marvaschrijver. Ver volgens in Den Helder geplaatst bij de commandant zeemacht; na twee maanden overgeplaatst als een soort assistent-secretaresse op de marine stafschool in Den Haag daar krijgen officieren een hogere krijgskundige vorming) en terug naar Amsterdam, waar mejuffrouw Everaers secreta resse werd van de commandant mari tieme middelen. In haar vrfle t(jd studeerde ze voor haar hbs-A-diplo- ma en toen ze dat eenmaal had, werd ze aangewezen voor de oplei ding tot officier. Na een opleiding van één jaar (ge deeltelijk in Hilversum, gedeeltelijk in Amsterdam) voor verbindingsof ficier, zette ze weer koers naar Den Helder, waar ze van maart tot au gustus 1967 als sergeant-aspirant reserve-officier marva in functie van verbindingsofficier van de wacht kwam. En deze hele lange rij wordt voor lopig besloten met vermelding van het feit, dat ze sinds eind augustus in het marineopkomstcentrum werk zaam is bjj de psychodiagnostlsche keuring. Offlcier-marva Everaers is de he le dag bezig jongens, die willen zorgen dat ze er óók bijkomen, te ondervragen. Ze vraagt ze het hemd van 't lijf. ,Ik moet hun hele levensloop weten. We maken tests om te kijken of ze qua persoon lijkheid wel voor de marine ge schikt zijn. .Zij is de enige en eerste marvaofficier die dit werk doet. Men zou kunner verwachten dat de jongens het niet prettig vinden alles aan een onbekende, nog zo jonge vrouw, te vertellen. Ze zegt ervan: ,Nog nooit Iets van gemerkt, ik geloof er niet zo in.' Dienstplicht Wat te denken over de dienstplicht? ,Ik vind het noodzakelijk, omdat we anders in Nederland niet genoeg mensen zouden hebben om een ver- dedigïngsapparaat op de been te houden. En ik ben ervan overtuigd, dat een dergelijk apparaat nodig is als preventief middel. Nederland heeft ook een taak in de NATO, een organisatie die we nodig hebben. Alleen kunnen we niets beginnen.' Ze zegt dat ze niet zo erg in poli tiek is geïnteresseerd: ,Ik ben het zeker niet eens met pacifisten en zulk soort dingen; natuurlijk volg ik weieens wat er in de kamer gebeurt, maar ik doe niet actief aan politiek.' Over de dienstplicht voor meisjes: .Daar moeten ze maar niet aan be ginnen. Ik geloof dat het geen nut zou hebben. In Israël wel, daar moe ten ze altjjd paraat zijn, maar hier? En heeft het nat om een andere dienst, bijvoorbeeld de verpleging, verplicht te gaan maken voor meis jes? Dan zou het gedwongen liefde werk worden. Nee Mejuffrouw Everaers, in het kamp eerbiedig aangesproken met het voor- feschreven .mevrouw', wordt daar- uiten weieens minder eervol beti teld. .Dat varieert van Mary Poppins tot .stewardess op een sleepboot'. ,Maar daar reageer je niet op Boven dien, buiten het kamp mag je bur ger dragen; dan zien ze aan je neus ook niet of je marva bent.' Aan het uniform heeft ze geen hekel. ,Het is een beetje saai, maar wel erg netjes'; het donkerblauwe man telpakje, twee plooien in de rok, witte overhemdblouse, stropdas, tau- pekleurige nylons en zwarte gladde pumps, het hoedje en bovendien de schoudertas. Mejuffrouw Everaers draagt op haar uniform twee medailles: het vier- daagsekruis en een herinneringsme- daiile aan het huwelijk van Beatrix en Claus. Op het vierdaagsekruis ben ik wel trots, we hebben inder tijd in marineverband die vierdaagse gelopen. Die andere medaille heb ik gehad omdat ik in die tijd als se cretaresse van de commandant iD Otter Ib een van de sterkste bontsoorten en heeft een levensduur die tussen de twintig en de achtentwintig jaar ligt. Dit kan men leren uit de bontsterkte- tabel', een uitgave van de stichlng bontwaarborg in Dein Haag die allerlei bontsoorten heeft laten testen door TNO. Niet alleen de mode, ook de weten schap blijkt zich Intensief met bont te bemoeien. Wat die mode oetreft: het is al geruime tijd duidelijk dat bont in de afge lopen jaren een aanzienlijke verjongingskuur heeft ondergaan. De omvang rijke bontmantel van vroeger die toch al matrone-achtige vrouwen nog twee keer zo omvangrijk leek te maken, heeft ruimte gemaakt voor allerlei jeug dige modellen in lichte tinten en zelfs in felle kleuren. Spectaculaire man tels van dwarftverwerkte vellen, opvallende details in het knopen- en ceïn- tuurwerk en allerlei bijpassende petjes en hoedjes van bont illustreren deze radicale ommezwaai in het bontwerk duidelijk. Bont kan sportief zijn: in spencers die bij wintersport over een trui worden gedragen. Ze zijn meestal eenvoudig van model en worden ook uit eenvoudige bontsoorten gemaakt. Korte bontjasjes worden sportie] gegarneerd met biezen van leer of suède of met klepzakjes. De bolero van bont wordt eveneens welwillend in de bontmode ontvangen, maar dan als avonddracht. Op de foto's twee jeugdige bontjassen, gemaakt uit bekende bontsoorten. De lange mantel in Russische stijl is gemaakt uit bueno-breitschanz. een platte gekrulde bontsoort die in beige, bruin, grijs en zwart te koop is. De garnering is van pastel-nerts. De sportieve bontjas met smalle leren ceintuur is van naturel nerts-cadia, een van de vele bonldelen die de nerts levert. Nertskoppen, nertsflanken en nertspootjes horen ook tn deze groep thuis. Bij DE HAAS ligt op Uw aanvraag te wachten: GRATIS REISPROGRAMMA meteen wereldwijde keus uit goed verzorgde touringcar-, trein en vliegreizen. Groot aantal vertrekplaatsen en boekingskantoren. VRAAG VANDAAG EVEN AAN BIJ: gezegd wordt. Het ls niet waar: een marva is een gewoon, gezond Hol lands meisje. Het wordt niet op prijs gesteld als je een manwijf bent. De keuring is vrij streng, ook op die dingen wordt echt wel gelet.' Meer ui! Het Nederlandse marvakorps is vrij klein; er zijn niet meer dan 300 meis jes bij de marine. Gqjvone Hollandse meisjes met een leuke baan', zegt mejuffrouw Everaers. Gewone mar va's tekenen als ze eenmaal goed gekeurd zqn een contract voor twee jaar en 3 maanden, officieren voor 3 jaar. Mejuffrouw Everaers tekende verleden jaar haar contract; één jaar voor de opleiding tot officier, daarna nog twee jaar werken. Vervolgens kan ze iedere drie maanden ontslag nemen. Trouwlustigen kunnen vrijwel direct uit de dienst. ,Ik heb het voor lopig best naar m'n zin marva zijn bevalt me enorm', aldus de Sou- burgse officier. (ADVERTENTIE) Amsterdam veel werk heb verzet voor verschillende gebeurtenissen op de huwelijksdag.' Varen ,Ik vind varen erg fijn; ik zeil ook graag. Maar als marva gaan wij r ooit varen. We hebben wel een schip: .HM De Schorpioen'. Hij kón nog varen, maar het ge beurt nooit, het doet dienst voor de huisvesting van de marva's in Den Helder. Ik heb er ook nog even gewoond. Aan boord volgen we wel hetzelfde ceremonieel als bij de varende marine', het vlag- hysen, de bijzondere vlaggen op hoogtijdagen en dergelijke din gen. het groeten van de vlag.' ,De marva heeft een leventje van een vorstin.' Het is een uitspraak van officier-marva, Everaers. .Vroe ger wilde ik weieens stewardess wor den. Nu heb ik het daar veel te goed voor. Ik verdien behoorlijk, heb vaste werk tijden: van 's morgens tot 's avonds. Als er marva's in het kamp zijn, blijft er één van de officieren de wacht houden. Hier in het kamp zijn we met zijn tweeën Veel vrij dus, en met gunstige vakantieregeling. Achttien dagen ln de zomer en nog eens tien in de win ter. plus een paar snipperdagen.' ,Er zijn pen aantal regels, daar heh je je aan te houden. Men is, geloof ik, voor een marva minder streng dan voor een Jan. Maar iedereen moet zich aan de krijgstucht onder werpen, dat is normaal. Ik vind dat logisch; in een militaire organi satie moet er orde en tucht zijn. net als in ieder ander groot bedrijf, anders wordt het een troep. Juist in die kleine dingen is het belang rijk. Als je dat laat verwateren, is er ln de grote dingen ook geen hou den meer aan.' Zijn marva's stoere types, een beetje mannelijk ,Ik weet dat het weieens DE HAAS NV Veenendaal Kerkewijk 87 93 Telefoon: (08385) 12845 4 Lid A.N.V.R.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 14