BAY KONOER RUSSISCHE RUIMTEVAARTBASIS MET GEHEIMEN OMGEVEN ALLEEN DE GAULLE MOCHT KIJKJE NEMEN IN 1954 DEEL TWEE VERBINDINGEN STERRENSTAD MYTHE Sinds de dood van hun kosmonaut Wladimir Komarov zijn de Russen betrek kelijk openhartig geworden met betrekking tot de ruimtevaart. De afgelopen maanden is dat in legio perscommentaren toegejuicht. Op slag hebben de aloude geruchten, dat de Russen al een dozijn of wat kosmonauten in de ruimte zouden hebben verloren veel van hun hardnekkigheid verloren. Overigens: wie op de hoogte is van de huiveringwekkende perfectie waarmee de Amerikanen satellie ten van alle nationaliteiten kunnen opsporen en volgen, klonken die verhalen al geruime tijd op zijn zachtst gezegd onwaarschijnlijk in de oren. Ook op de jongste lucht- en rulmtevaarttentoonstelling te Parfls lieten de Russen zich van hun goede en gulle kant xien. Behalve de Wostok-draagraket onmiskenbaar dé ■ensatie van de .Salon' toonden zij er een legertje sa tellieten van veelal indrukwekkende afmetingen, terwijl zij zelfs zonder blikken of blozen complete raketmotoren te kijk zetten. Dat was nog nooit vertoond! Er is dus ook in dit opzicht zeker sprake van vooruitgang. Aan de andere kant moeten wtj ons nu ook weer niet blind- ataren op die schijnbare overvloed aan ruimtevaartinfor matie uit de Sowjet-Unie. De bijzonderheden die werkelijk de Sowjetrussische ruimtevaart van dit moment .maken' worden voorlopig achter slot en grendel gehouden. Geen buitenstaander heeft de Woschod- en Sojoezcablnes gezien. En voor zover bekend heeft nog maar één buitenlander een retourtje voor de geheimzinnige basis Bay Konoer ge kregen: generaal De Gaulle. Op 26 juni 1965 zag hij op Ruslands .kosmodroom' bij een onmenselijke hitte de weer- eatelliet Kosmos-122 de ruimte instuiven. Sindsdien is Bay Konoer zo mogelijk nog hermetischer gesloten dan tevoren. Toch is er de laatste jaren zy het druppelsgewijs wel wat informatie over de geheimste van alle Sowjetrussische bases in het westen doorgedrongen. Bay Konoer de startplaats ligt ettelijke tientallen kilometers van het ge lijknamige Kazachstaanse steppendorp heeft een lange voorgeschiedenis. In 1954, drie jaar voor de start van Spoetnik-J werd in alle stilte met de bouw ervan begon nen. Terzelfdcrtijd werd het gebied voor buitenlanders tot verboden terrein verklaard. De plaats was weloverwogen gekozen. Allereerst was daar het simpele feit dat Bay Konoer een eenzame nederzetting was, in alle opzichten geïsoleerd van de buitenwereld en grotendeels bevolkt dooi- boeren en schaapherders die am per konden lezen of schrijven Daarnaast is het weer in deze contreien voor de ruimtevaart uitstekend: 360 dagen per jaar schynt in Bay Konoer de zon, terwijl de jaarlijkse hoeveelheid neerslag "beneden de tweehonderd millimeter blflfL Uitgestrekte zoutlagen in dit gebied (de zoutstad Aralsk vormt vanouds het hart van de streek) maken het voor nieuwsgierige etherspionnen erg moeilijk de uitzendingen van de machtige .kosmische antennes' op Bay Konoer op te vangen, De Amerikaanse afluisterstations in Turkije en Pakistan kunnen dar. ook nauwelijks iets zinnigs conclude ren uit het radioverkeer tusen .het kosmodioom', zoals de Russen hun basis noemen, en de rondcirkelende ruimte schepen. De basis zelf is omringd met M-2 luchtafweerraketten, slanke en snelle tweetrapsmonsters die steevast een suc cesnummer vormen van de traditionele 1-melparade op het Rode Plein De trefzekerheid van deze projectielen on dervond de Amerikaanse piloot Powers in mei 1960 toen hij met zijn U-2 in de omgeving van de basis aan .sightseeing' deed. Met de bouw van Bay Konoer begon in feite deel twee van het Russische rulmteoffenslei In 1947 al hadden de Sowjets met behulp van tenten, houten barakken en mili taire wagens een hoogst provisorisch rakettoilceutrum in gericht op tweehonderd kilometer van Stalingrad, dat te genwoordig Wolgograd heet. Daar vertrok, nagestaard door een handvol Duitse technici en Russische arbeiders, midden van dat jaar de eerste V-2 van de Sowjet-L'nie. Die Duitsers de meesten van hun repatrieerden eind 1953 stonden onder leiding van Helmut Gröttrup, eens een gewaardeerde medewerker van Von Braun op het ei land Peenemünde. Daar by Stalingrad bleek al dat de Rus- Ben niet bang waren van een op scherp staande raket. Vjjf Beconden vóór de V-2 zou vertrekken, zakten startstellage en volgetankte raket naai één kant door. De Russen be dachten zich geen ogenblik, renden naar voren en hesen het sissende projectiel met lieren en balken weer lood recht. Enige seconden later vertrok het vlammen spuwen de monster Terwijl de Duitsers vanuit de veilige beschut ting van een oude bunker toekeken, wierpen de Russen zich op hun buik in het steppegras naast de kokende ■tartstellage. De primitieve basis van weleer groeide uit tot het modem geoutilleerde Kapoestin Jar. Ook nu nog vertrekken vanaf aeze lanceerplaats met regelmaat van de Kremllnklok onbemande verkenners in de richting van de ruimte. Overigens zit aan dat Kapoestin Jar een fraai staaltje van internationale contraspionage vast. De Russen realiseerden zich natuurlijk terdege, dat de Amerikanen met hun mach tige radarapparatuur (een ANFPES-17 installatie van General Electric), die in de Turkse kustplaats Samsun stond opgesteld, met weinig moeite de vanaf Kapoestin Jar vertrekkende raketten konden volgen. Er was alles aan gelegen om te voorkomen dat de Amerikanen de juiste positie van de lanceerbasis aan de weet zouden komen. Nu bleken de geografische omstandigheden hulp te bieden. De hoge toppen van de Kaukasus, die zich tussen Samun en Kapoestin Jar uitstrekt, zorgden ervoor dat de raketten pas door de Amerikaanse radarpost konden worden ge signaleerd als zij al een hoogte van tientallen kilometers hadden bereikt. Via slinkse wegen lieten de Russen .uit lekken' dat het plaatsje Krasnij Jar de startplaats zou zijn. Er bestaat inderdaad een dorpje van die naam, maar dat ligt tweehonderd kilometer ten zuiden van Kapoestin Jar, in de Wolgadelta. Jarenlang werd in het westen als start plaats van de meeste onbemande Russische satellieten Krasnij Jar opgegeven, terwijl in werkelijkheid geen raket ooit haar neuskegel in dit vredige dorp had laten zien! Er z(jn twee mogelijkheden om Bay Konoer vanuit het westen te bereiken: per vliegtuig, met de comfortabele Tupolev-114 van Aerofiot, en per trein. Vanaf het even bulten Moskou gelegen vliegveld Vnoekowo kan men recht streeks en goedkoop naar het vlakbjj de lanceerbasis ge legen vliegveld koersen. Deze speciale luchtlijn wordt ech ter slechts In bepaalde gevallen gebruikt, zoals voor het vervoeren van de leden van de ruimtevaartcommissie en ais de kosmonauten hun entree maken voor de traditionele huldiging op het Rode Plein. verder reizen tot aan Wladiwostok, maar de reizigers met bestemming Bay Konoer moeten ln Tselinograd overstap pen op de lijn die in zuidoostelijke richting naar Karagan da voert. Honderdtwintig kilometer ten zuiden van deze hoofdstad van Kazachstan buigt de trein plotseling af in zuidwestelijke richting. In Russische schoolatlassen houdt de lijn op by Karsakpal, maar in werkelijkheid loopt het traject nog ruim honderd kilometer in pal westeiyke rich ting om tenslotte Bay Konoer te bereiken. Voor wie naar het .kosmodroom' wil reizen, zijn er dus reikt. Allereerst zal Intourist geen medewerking verlenen. En de avonturier die het dan maar met het eigen autootje gaat proberen, komt beslist niet verder dan tot op honderd kilometer van de lanceerplaats. De basis wordt namelijk beschermd door drie concentrische bewakingsringen, res pectievelijk op honderd, zeventig en tien kilometer van Bay Konoer gelegen. Elke ring bestaat uit een dubbele af rastering van prikkeldraad, waartussen oplettende wacht posten met grimmige honden patrouilleren. niet alfjjd ten antwoord dat de bewapeningswedloop eraan debet is. Ik hoorde een motivering die bepaald verrassend klonk: ,Wij Russen beschouwen de ruimtevaart als een nationale zaak, waarbij alle inmenging van buitenaf ons als onge rijmd voorkomt. Men moet een Rus zgn om dat te kunnen begrijpen. Elk jaar herdenken wij in Nederland de Geor- giërs die tijdens de tweede wereldoorlog op Texel zijn om gekomen. Na afloop van de officiële kranslegging komen onze mensen in besloten kring by elkaar, waarbij wodka, cognac en Russische champagne rijkelijk vloeien. Voor Nederlanders is de sfeer rond een dodenherdenking moei lijk te rijmen met alcoholische dranken. Voor een Rus ls het ondenkbaar dat bij een dergelijke bijeenkomst geen wodka en kaviaar zouden worden gebruikt'. Dit antwoord verklaart de zaak natuurlijk niet voor hon derd procent, er zyn zeker ook militaire factoren die mee spelen. Maar waarschijnlijk is toch wel, dat de mentaliteit van de Russen in hoge mate debet is aan de graad van geheimzinnigheid waarmee met name de ruimtevaart in hun land wordt omringd. De Russen zijn gevoelsmensen die behoefte hebben aan een mythe. Er gaat geen lancering voorbij of er worden gedichten en liederen aan gewijd. Hoewel het aantal Russische journalisten dat lanceringen bijwoont steeds toeneemt, hoort de doorsnee Rus weinig details over de gebeurtenissen in en rond Bay Konoer. Al te grote openhartigheid zou de mythe haar levenskansen ontnemen. naar mogelijke indringers. Slechts zelden horen de wacht posten aan de twee buitenste gordels het gedempte ge rommel van vertrekkende raketten. De mannen ln de bin nenste ring zien hoogstens het zwakke schijnsel van de uitlaatvlammen als de raket al vele kilometers hoog is geklommen Op de basis wordt geen particuliere auto toegelaten. Zelfs de leden van de opperste Sowjet en van de speciale rege ringscommissie, die bij elke bemande lancering aanwezig is, moeten gebruik maken van speciale bussen. Met Rus sische nauwgezetheid worden alle toegangsbewyzen ge controleerd, alvorens de bezoekers in de bus stappen. Zelfs de hoofdconstructeur en de chef-theoreticus ontkomen niet aan deze controle. Bij aankomst op het lanceerterreln waar een woud van op rails verrijdbare starttorens oprijst, moe ten de speciale passen nogmaals worden getoond. De Rus sen bewaren hun geheimen zorgvuldig. Als men een deskundige Rus vraagt naar de reden van naar onze opvattingen al te geheimzinnig gedoe krijgt Zowel voor onbemande als voor bemande raketten zijn op Bay Konoer verscheidene honderden tonnen zware start- installaties opgetrokken, zodat het bijvoorbeeld mogelijk ls twee bemande ruimteschepen vrijwel tegelijkertijd te lanceren. Dat is al twee keer gebeurd: met de dnbhelvluch- ten Wostok 3 en 4 (Nicolajew en Popiwitsi) en Wostok 5 en 6 (Bvkowskv en Teresjkown). Waarschiinlbk zou ook de Sojoez gevolgd ziln door een tweede ruimteschip van deze naam als tijdens de jongste Russische ruimtevlucht geen moeilijkheden waren opgetreden. Pas als zil hun training voor een groot deel achter de rug hebben maken de kosmonauten kennis met Bav Konoer. Eerst krijgen zij namelijk een algemene opleiding on de Zioekowskl-luehtvaartacademle ln het plaatste Koestüno, even buiten Moskou. Ook na aankomst on Bay Konoer kriigen ze de basis zelf niet meteen te zien Wel wordt hen een geriefltik huis ter beschikking gesteld in Sterrenstsd. het Russische enuivaient van Cocoa Beach Het stadje, voomameliik bestaandp uit witte. In mod«rne stijl onge trokken gebouwen, ligt od circa dertig ki'nmeter van de startplaats. De vrouwen en kinderen van de kosmonauten merken er niets \-an als hun mannen en vaders naar de kosmos vertrekken Tn Sterrenstad maken de ruimtevaarders zieh klaar voor de snrong in de ruimte. Zij leren er alle details van de ruimteschepen kennen, bestuderen kaarten van het lan dingsterrein en leren hoe te reageren in een noodsituatie. In Sterrenstad ook brengen zij on een kamer in het plaat selijke hotelletje hun laatste nacht voor de start door. Op de dag van de start zelf Is heel de basis een en al koortsachtige activiteit. De rakpt op de nens de felrode letters CCCP schilfert in het zonlicht, terwijl de technici op de mobiele montagestelllngen de laatste controles uit voeren. Vanuit de gigantische kazemat die grotendeels on der de hete steppebodem ligt, wordt de hele procedure nauwlettend In de gaten gehouden. Anderhalf uur voor de start nemen de kosmonauten af scheid. al dan niet gekleed in ruimtepak. Tijdens de vlucht van de Woschod-1 droegen de ruimtevaarders alleen oen licht, tweedelig kostuum. Dezelfde uitmonstering een blauwe broek met een grijs jasje droeg ook Komarow toen hij de dood tegemoet'ging in de Sojoez-1. Een lift die over een soort hijsarm schuin naar boven loopt brengt hen naar de cabine. Kosmonautennrts Jewgeni Anatoliewitsj Pobjedonosev en zijn assistent sluiten de elektronische ap paraten aan. die gegevens over temperatuur, hartslag en ademhaling van de ruimtevaarders aan de aarde zullen doorgeven. Tenslotte vergrendelen de technici het zware ronde cabineluik. De bemanning is alleen met de Instru menten. Alleen via de radio hebben de kosmonauten nog contact met de buitenwereld. Precies om de vijftien seconden geeft het automatische elektronische controlesysteem in de cen trale bunker inlichtingen over de conditie van draagraket, draaien die de op rails geplaatste controletorens wegrollen, ruimteschip en alle overige apparatuur. Kort voor de start beginnen de zware elektromotoren te draaien die de op rails geplaatste controletorens wegrollen. De technici en arbeiders zijn de veilige beschutting van de controlebunker binnengegaan. Via een grote periscoop kijkt de afvuurleider toe. terwijl de aftelprocedure haar einde nadert .Tri... dva... odjin... noelj.. poesk!' (start) Met donderend geweld maken de machtige raketmotoren het projectiel los van de aarde Het hoofd in de nek volgen de wachtposten aan de tien-kilometer-barrière de fel lich tende stip die na enkele seconden boven de horizon ver schijnt. Ruimteschip nummer zoveel is zyn reis naar het heelal begonnen. Gespannen controleert de commandant van de bemanning de aanwyzlngen van de Instrumenten tegenover hem. Elk ogenblik knn de rode lamp oplichten: Vnimanyje! (Opgelet!), waarna hij de capsule van de draagraket moet scheiden. Hij weet dat de kans dat er iets verkeerd gaat erg klein is. maar er moet rekening mee worden gehouden. Ver onder de kosmonauten nu ligt de Sowjetrepubliek Ka zachstan, land van uitgestrekte steppen en vruchtbare kolchoslanderljen, land van eenvoudige herders en boeren, doch ook van de modernste wetenschap en techniek. In de Sowjet-Unie liggen de uitersten vaak niet meer dan één ■tap van elkaar verwijderd. De draagraket van een ruimteschip van het type Wostok, waar mee Joeri Gagarin als eerste de ruimte inging, was onmiskenbaar dé trekpleister van de jongste lucht- en ruimtevaartsalon te Parijs. Het bijna veertig meter lange gevaarte heeft een stuwkracht van 570 ton. Twee beroemde Sowjetkosmonauten: links Joeri Alexejewitsj Ga garin, de eerste mens in de ruimte, rechts Wladimir Komarov, die in zijn ruimteschip, de Sojoez-1, om het leven kwam. De juiste plaats van het Russische ,Cape Kennedyis lange tijd geheim gebleven. De pijl geeft aan waar Bay Konoer, de start plaats van de Sowjetkosmonauten, zich bevindt. De spoorwegver binding Bay Konoer-Karaganda-Zuidsiberische spoorlijn is aange geven door middel van een dikke lijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11