Nederland levert aan Nigeria munitie voor twee fregatten JAMIN Weerstand Nederlandse economie is groot Sneeuw op helling Vesuvius Washington peilt gedachten Hanoi Nederlands protest tegen maatregel VS 3 MEER DAR 12.000 GOEDGEKEURDE DIENSTPLICHTIGEN HOEVEN NIET ONDER DE WAPENEN TE KOMEN Prof. Muntendam voorzitter KWF BRANDT BEREIDT EEG-ACTIF VOOR Strenge vorst in noord-Italië PROF. DRS G. BROUWERS IN E.-S.B. VRIJDAG 5 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTAL TRANSPORTEN VANAF ZESTIENHOVEN WAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID LEIDDE TOT MISVERSTAND SCHIPHOL (ANP) Op verzoek van de Nigeriaanse regering laat de Nederlandse regering op gezette tijden zo ook vorige week nog door Nederlandse chartermaatschappijen van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven ladingen scheepsmunitie van de koninklijke marine naar Nigeria verzenden. Draf munitie is bestemd voor bet frc-, gat .Queen Wilhelmina', dat Nederland enkele jaren geleden aan deze Afri kaanse staat heeft geschonken en voor een tweede fregat, dat korte tijd later (in 1965) in opdracht van de regering te Lagos op de werf van Wilton Filc- noord in Schiedam is gebouwd en dat thans de naam ms .Nigeria' draagt. Dat men b(j deze fregatten ook de munitie voor de seheepskanonnen levert, heeft op Zestienhoven weinig of geen opzien gebaard, wel echter hel waas van ge heimzinnigheid, waarin deze zendingen steeds gehuld worden. Misverstand Deze geheimhouding, van hogerhand ge ïnspireerd, leidde bij de voorlaatste zen ding in de afgelopen herfst tot een ko misch misverstand tussen twee officiële instanties. Terwijl op een afgelegen uit hoek van het vliegveld in het avondlijk duister een zending van 3 ton werd in geladen, die door de koninklijke marine per vrachtauto was aangevoerd, verscheen de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie per auto ten tonele De betrokken wachtmeesters, in de me ning verkerend dat zij op heterdaad eer illegaal wapentransport betrapten, wil den de verlading verhinderen. De in burger geklede officier van de koninklijke marine echter toonde zich aanvankelijk huiverig tot het verstrekken van inlichtingen, waarop de rijkspolitie dreigde het vliegtuig, een DC-6 van Transavia, aan grond te houden. Pas daarna w duidelijk uiteengezet, dat het gehele transport op bevel van het ministerie van defensie werd uitgevoerd. rijkspolitie blies toen de aftocht. Verzuim Er was verzuimd de dienst tijdig op de hoogte te stellen. Later bleek, dat de marine weliswaar tijdig het ministerie van justitie had ingelicht, doch in de hiërarchieke afdaling naar de dienst luchtvaart van de rijkspolitie was de waarschuwing ergens bij een officier van justitie blijven steken. Jozina' Een saillant detail van de hele kwestie is, dat de Nigeriaanse marine de uit Nederland ontvangen munitie o a heeft gebruikt om er eind oktober met het fregat .Nigeria' de Nederlandse kust vaarder Jozina' mee onder vuur te ne men. Dit schip was naar men zich zal herinneren met een lading wapens, die in Lissabon was ingeladen, op weg naar Biafra en bevond zich binnen de Nige riaanse territoriale wateren. Onze landgenoten werden dus door een gens opgebracht. Naar men zich zal her inneren zijn zij later in Lagos weliswaar wegens wapensmokkel tot zware straf fen veroordeeld, doch de Nigeriaanse re gering achtte de waarschuwing voldoen de en zette de hele bemanning al spoe dig het land uit. Onderdelen' Vorige week is van Zestienhoven op nieuw een zending van bijna 3 ton ver zonden. ditmaal met een vliegtuig van Martinair Holland, waar men echter met nadruk stelt: .Het was beslist geen munitie, het waren scheepsonderdelen.' Munitie' Het commentaar van de marinevoor lichtingsdienst in Den Haag op het ADVERTENTIE morgen voordeel waalerbiscuits 300 gram 69 57 niet duur wol heerlijk bovenstaande luidt, dat de regering iedere maal de verzoeken voor aan vulling van de attributen van de bei de fregatten op zijn merites bekijkt. .Inderdaad bestaan die attributen voornamelijk uit munitie," aldus de zegsman, ,zo ook de zending van vo rige week vrijdag per Martinair.' De geheimhouding wordt volgens de voorlichtingsdienst echter zeker niet bedongen door de marine. De staatsse cretaris heeft speciaal bepaald, dat de verzendingen alle dienen te geschieden vanaf normale burger-vliegvelden. .Wil den wij de zaak geheim houden, dan hadden wij de munitie immers met mi litaire vliegtuigen van militaire vlieg velden kunnen laten verzenden,' aldus de •iegsman. Dat op Zestienhoven toch gepoogd is de zaak niet te laten uitlekken verklaart de zegsman niet de mededeling: ,We hebben uiteraard geen aanleiding ge zien deze verzendingen aan de grote klok te hangen.' SCHIEDIJK BIJ VANCOUVER GESTRAND (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Kapitein A. van Djjk (50) en vijf bemanningsleden, die aan-, vankclyk aan boord waren gebleven van; de bij het eiland Blight aan de west-1 kust van Canada aan de grond gelo-' pen nis .Schiedyk' van de HAL, hebben in de loop van donderdagavond het schip verlaten: in een reddingboot zou den zjj voorlopig in de buurt blijven. De 34 overige bemanningsleden zijn door de toegeschoten .Camseil' aan boord ge nomen, nadat zij zes uur in reddingbo ten op de in die buurt woelige zee had den rond gedobberd. Of de 7594 ton me tende vrachtschip .Schiedyk' in 1949 gebouwd en in 1960 omgebouwd van stoomschip tot motorschip, als verloren moet worden beschouwd kon donder dagavond bij de HAL nog niet worden medegedeeld. De .Schiedyk' liep in mistig weer en slagregens "aan de grond bij het eiland Blight, twee uur nadat het schip woens dagavond zeven uur plaatselijke tijd Vancouver (Gold River) had verlaten op weg naar Portland in de Amerikaanse staat Oregon. Het had te Vancouver 1800 ton houtpulp geladen. De verdere lading bestond uit graan. Defensie zit met een overschot (Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ruim twaalfduizend reeds voor de militaire dienst goedgekeurde jongemannen hoeven waarschijnlijk nooit op te ko men. Minister Den Toom heeft deze beslissing genomen, omdat er bij de krijgsmacht aanzienlijk minder mensen nodig blijken te zijn dan waarover beschikt kan worden. Het deel van de goedge- keurden dat als overcompleet kan worden beschouwd, zal .buiten gewoon dienstplichtig' worden verklaard. Alleen in tijd van oor log of oorlogsgevaar maken zij een kans te worden opgeroepen. De woordvoerder van defensie deelde ons desgevraagd mee dat deze maat regel niet tot gevolg heeft dat de keu ringseisen worden verzwaard. Alleen de selectie van de goedgekeurden verscherpt. Het komt er op neer bij de indeling per onderdeel een rang orde van medische geschiktheid voor de uit te voeren taken in acht wordt genomen. deze beslissing een niet onbelangrijke rol. Zij hebben een sterktevermindering ling voor jeugdige bouwvakarbeiders de stijging van het aantal goedgekeur den een in vergelijking met andere jaren groter potentieel dienstplichtigen haar beschikking. Voor dit jaar komen voor de krijgs macht 123.000 dienstplichUge jongeman nen in aanmerking. Daarvan zullen er, wanneer men op de statistieken afgaat, een 57.000 afvallen wegens het niet voldoen aan de keuringseiesen. wegens vrijstelling (broederdienst) of wegens gewetensbezwaren. Er resten dus 66.300 jongelui die daadwerkelijke dienst zou den kunnen vervullen. De behoefte aar. dienstplichtigen bedraagt dit jaar echter 45.700. Om dit aantal in dienst te krij gen, moeten er 54.000 jongeren worden opgeroepen. Een achtduizend zullen na melijk om studieredenen en dergelijke vrijstelling of uitstel krijgen. Het aantal dat ais overcompleet kan worden beschouwd is dus 66.300-54.000 Is 12.300. SURINAME: VOORLOPIG GEEN ARBEIDERS NAAR DE0R0N0QUE PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) Naar het ANP in Paramaribo verneemt, heeft de Surinaamse regering besloten voorlopig geen arbeiders te zenden naar de hydrologische |>ost aan de Oronoque- rivier, die midden december door Guya nese politiemannen werd bezet. Om streeks 23 januari zal de Surinaamse grenscommissie naar Nederland vertrek ken voor besprekingen in verband met het Oronoque-incident en om overleg te plegen met betrekking tot de grensbe paling van Guyana en Suriname. Een officieel woordvoerder van het ka binet van de viee-mlnister-president In Den Haag heeft desgevraagd aan het ANP nog meegedeeld, dat de strijd krachten tot taak hebben de integriteit van het grondgebied van de landen van het koninkrijk te verzekeren, tegen mil- taire agressie. In het onderhavige ge val is er sprake van een grensgeschil De Surinaamse en de Nederlandse re geringen zijn beide van opvatting, dat een zodanig geschil dient te worden op gelost met de middelen, die de moderne internationale rechtsorde ter beschik king staan. Dit is overleg' of een be. slissing van geëigende gerechtelijke or ganen. Hoewel de Nederlandse regeling de aan spraken van Suriname op het betwiste gebied volledig ondersteunt, aldus de woordvoerder en met de Surinaamse re gering het politiële optreden van Guya nese zijde veroordeelt, is er geen sprake van een situatie, waarin van militaire middelen gebruik .zou moeten worden ge maakt. AMSTERDAM (ANP) Donderdag avond is prof. dr P. Muntendam, tot voor kort voorzitter van- de .Stichting Landelijke Organisatie voor Kankerbe strijding', benoemd tot voorzitter var de .Stichting Koningin Wilhelmina- fonds, Nederlandse organisatie voor de kankerbes trading'. BONN (RTR) Willy Brandt, de Westduitse minister van buiten landse zaken, heeft in een gesprek met ,Die Welt' gezegd dat hij spoe dig met een plan hoopt te komen om Engeland en de Skandinavi- sche landen in de EEG te krijgen. Volgens het Ifambiirgse blad denkt Brandt nan een geleidelijk vernauwen van de betrekkingen van genoemde lan den met de EEG. culminerend in een volledig lidmaatschap. In regeringskringen in Bonn verzekerde men dat de hondsregering nog niet over nog deze maand verscheidene denkbeel den over een toenadering tussen de EEG en Ie aspirant-leden '"i net voorleggen. Pas wanneer de regering op 10 of 17 januari een of meer van deze sugges ties zou aanvaarden, zal minister Brandt de belanghebbende landen er over polsen. Voorlopig wil het ministe rie van buitenlandse" zaken zich niet over de plannen uitlaten. Wel verzekert men dat hot doel het volledige lidmaat schap van Engeland en de andere aspi rant landen blijft. Slot van pag. 1 len' als de Amerikanen de bombar dementen stopzetten was het eerste openlijke commentaar van een hoog geplaatst regeringsfunctionaris, ter wijl aan alle kanten wordt gespecu leerd op een eventuele vrede. Het beleid van de Verenigde Staten, aldus Rusk, is er op gericht de bom bardementen vanuit de lucht en door de marine op Noord-Vietnam te be ëindigen, wanneer zij er zeker van zijn dat het stopzetten .onmiddellijk gevolgd zal worden door vruchtbare vredesonderhandelingen'. Cambodja Rusk weigerde de laatste verklaringen van Hanoi als een .proefballonnetje' te beschouwen. Hij zei ook dat het ,te vroeg* is om de verklaringen als propa ganda van de hand te wijzen. .Als het wijst op een verandering van hun standpunten', zei hij, ,zijn wij geïn teresseerd in veranderingen die kunnen leiden tot een vreedzame oplossing". Over de aangekondigde besprekingen die ambassadeur Chester Bowles zal hebben met prins Sihanoek van Cam bodja over het gebruik van de commu nisten van Cambodjaans grondgebied als toevluchtsoord, zei Rusk dat het vraagstuk van de achtervolgingen van de communisten door de Amerikanen Cambodja een .hypothetisch door de oorzaken die er aan ten grond slag liggen weg te nemen', zei hij. ,Als Cambodja en de internationale controle commissie samen tot een regeling kun nen komen die een eind maakt aan de oorzaken, de aanwezigheid van commu nistische strijdkrachten op Cambod jaans grondgebied, zouden we dat toe juichen'. C/iina China heeft woensdag .plechtig* ver klaard dat het niet met de armen over elkaar zal toekijken .wanneer het Ame- ROME (AFP) In de afgelopen 36 uur zijn in het noorden van Italië als gevolg van felle koude drie mensen omgekomen. In Mi laan vroor het acht graden en in Padua. 7. Belluno had het zeer koud met min 14 graden. De kou degolf strekt zich uit tot in mid- den-Italië, waar de Romeinen de thermometers tot drie graden he neden nul zagen dalen. In de buurt ran de hoofdstad viel sneeuw. Ook in andere delen van Europa is het volop winter. In Schotland zijn enkele wegen door de sneeuw versperd. In Noord-Duitsiand en op de wegen naar Berlijn werd het wegverkeer eveneens door sneeuw val belemmerd. Op een bergpas nabij Andorra in de Pyreneeën zijn woensdag 300 toeristen door een sneeuwstorm van de buiten wereld afgesneden. Ze bevinden zich allen In een aan de pas ge legen plaatsje. Hun toestand baart overigens geen zorg. Men meent dat binnen 48 uur de weg naar Spanje wel zal zijn vrijgemaakt. Ook in het anders zo zonnige zui den van Italië regeert koning win ter op het ogenblik in zijn volle grimmigheid. "Op de foto een beeld van de Vesuvius, waarvan de hei ig sneeuw r zeer zel den voorkomt. rikaanse Imperialisme een oorlog tegen Cambodja durft te ontketenen'. In dat geval zouden ,de 700 miljoen Chi nezen alle nodige maatregelen nemen om het Cambodjaanse volk te steunen In zijn rechtvaardige strijd tegen het imperialisme', zo heet het in een verkla ring van het Chinese ministerie van bui tenlands zaken. China heeft donderdag een partij oor logsmateriaal aan Cambodja verstrekt, waaronder elf vliegtuigen, een patrouil leboot, 20 houwitsers en 20 kanonnen. Er was ook medische uitrusting bij. Motie Saigon heeft intussen luien weten geen regering met communisten te zullen ac cepteren. ,Het Vietnamese volk, hoewel verlangend naar vrede, zal nimmer een coalitieregering met de communisten accepteren', zo staat in een motie die woensdagavond door de Zuidvietnamese j kamer van afgevaardigden is aangeno men. De motie verwerpt eik overleg met het bevrijdingsfront, dat als .een werk tuig van Noord-Vietnam' wordt aange merkt. Van de 87 aanwezige kamerle den gaven 64 hun goedkeuring aan de motie. De senaat heeft van z\jn kant naar aan leiding van geruchten als zouden be sprekingen met het bevrijdingsfront worden overwogen, besloten de regering opheldering te vragen. Slot van pag. 1 maakt tegen de maatregelen die Amerika inzake het toerisme wil ne-| men. Met krachtige nadruk heeft zij erop gewezen dat deze beperkingen betrekking hebben op de lopende re keningen van de betalingsbalans en daardoor tegen de gedachtengang, zoals die ontwikkeld is bij het Inter nationale Monetaire Fonds, ingaan. Nederland wenst dat deze maatrege len een niet tegen Europa gericht discriminerend karakter krijgen. Dej Amerikaanse delegatie is geatten-l deerd op het feit, dat bepaalde be-' drijven in Nederland er bijzonder sterk door zouden worden getroffen terwijl een sterk ontwikkeld toeris tenverkeer tussen Amerika en Euro- u pa toch een normale ontwikkeling is.! Van de kant van onderminister Katzen- bacht werd medegedeeld, dat Washing ton zelf nog niet weet hoe men de toe ristische beperkingen vorm zal geven. ,In ieder geval is er geen sprake van dat gezegd zal worden: u mag het land niet uit', aldus de heer Katzenbach, die zei te weten dat niet wordt gedacht aan een beperking van de hoeveelheid geld die toeristen mogen meenemen en evenmin aan een beperking ten aanzien van het reisdoel. voorstellen tot belastingverhoging moe ten doorvoeren. Groot ongenoegen heeft de Nederlandse mlndstersgroep uitge sproken over het feit, dat Japan (dat met Engeland, Australië en Nieuw-Zee land slechts een investeringsheperking van 65 procent krijgt tegen Neder land 100 procent) specifiek bevoordeeld is; hierdoor zo is gezegd wordt de Nederlandse kapitaalmarkt ernstig bedreigd. De Nederlandse delegatie heeft overigens met voldoening kennis genomen van het feit dat Amerika de Nederlandse vleese.xport niet wil aan tasten. In het normale handelsverkeer zal men weinig van de beperkingen merken. De maatregelen hebben voorts geen betrekking op Amerikaanse mili taire vestigingen in Nederland, zoals bijvoorbeeld het squadron in Soester- Europees advies De Amerikaanse onderminister ver klaarde, dat Washington zijn maatre gelen mede neemt op advies van een aantal vooraanstaande Europese ban ken. Hij was verheugd over de steun die hij tot dusver in Europa voor het Ame rikaanse standpunt had aangetroffen, ook en met name in Nederland. De vraag of Nederland bijzonder moeilijk was geweest ontweek hij: .Holland is al tijd bijzonder aardig* zei hij. Internationale conferenties over de Amerikaanse problematiek zag hij niet komen slechts incidentele raadple- ,ren over en weer en overleg in orga- ties als bijvoorbeeld de OECD. Met Nederland zal speciaal nog worden ge sproken om de schade op toeristisch ter rein zo beperkt mogelijk te houden. Uit zonderingen op de regel van het verbod van dollarexport voor investeringen zul len zeker worden gemaakt, maar in uiterst beperkte mate. Belasting Van Nederlandse kant Is b(j de adhesie betuiging aan de Amerikaanse sane ringsvoorstellen de restrictie gemaakt, dat de VS allereerst maar eens him Na infiatieperiode nieuwe problemen (Van onze Haagse redactie) Aan de horizon doemen na de inflatieperiode van de laatste vijftien jaar, die volgden op de zeven magere jaren van het herstel, nieuwe problemen: vap sociaal-economische politiek, van technologische ontwikkeling, van maat schappelijke organisatie, van vormgeving aan de Europese samenwerking. Laten wij de boel netjes aan kant brengen tot het doek opgaat voor een nieuw bedrijf. Aldus de secretaris-ge neraal van het ministerie van economische za ken, prof. drs G. Brouwers in een artikel, dat hij traditiegetrouw bij de jaarwisseling schrijf» in Economisch-Statistische Berichten van deze week. De weerstandskracht van Neerland's economie opnieuw verrassend groot gebleken, zo vangt prof. Brouwers zijn artikel aan. Produktie en uitvoer stegen ondanks een zeer gematigde internationa- U conjunctuur meer dan het vorig jaar. De prijs stijging was met 3 pet relatief beperkt. Zelfs werd sinds vier jaar voor het eerst een overschot je op de betalingsbalans verkregen. Deze lijn schijnt zich, terwijl de internationale conjunctuui weer aantrekt, in het komend jaar voort te zet ten Hebben wij, sinds de overbestedingsgolf zich in 1964 verhief, eindelijk vaste grond bereikt en groeien wij met een vrije loonpolitiek nu even wichtig verder?, vraagt prof. Brouwers. In deze blauwe lucht toont zich volgens de se cretaris-generaal een donkere wolk, namelijk een nog beperkte, maar toch te grote en hardnekki ge werkloosheid. Nederland wordt geconfronteerd niet een nieuw probleem: de combinatie van over- besteding en structurele werkloosheid. Tot voor kort was van de overbesteding een overspannen arbeidsmarkt de onafscheidelijke metgezei. Jaren lang lag het percentage van de werkloosheid op het ijzeren minimum van bijna 1. Het is nu 2,5. Een communis opinio wil, dat het juiste midden 1,5 2 is, het cijfer, dat ook in de middellange termljnprognosen voor 1970 voorkomt. Op het eerste gezicht is 2,5 dus niet iets om zich over op te winden, schrijft prof. Brouwers, althans, zo gaat hij verder, wanneer het tijdelijk is en evenredig over het land gespreid. Noch het een noch het ander is echter geval. In het westen is net cijfer 1,5. in de rest van het land gemiddeld 3,5 met plekken van 5 en meer Dit «ijst op een structuurprobleem. Er Is echter meer, betoogt prof Brouwers. Een ander nieuw gegeven is, dat de industrie in tegenstelling tot het verleden nog slechts in re latief beperkte mate arbeidskrachten opneemt. De bedrijfstakken, die de sterkse groeikracht lonen, zijn zeer kapitaalintensief. De andere meer traditionele industrieën, moeten door con solidatie en efficiencyvergroting de sterke kos tenstijging van de laatste jaren zien op te van gen. De landbouw stoot als bekend jaarlijks om streeks 3 pet van zijn bezetting af. Het oouwbe- drijf heeft voor het eerst sinds de oorlog bij een hoge produktie een overschot aan arbeid. Dit zijn problemen, die ook in andere landen spelen Met het stijgen van de welvaart neemt de dlen- jtensector een groot deel van de overtollige ar beid op. Het bijzondere van ons land is echter, ildus prof. Brouwers, dat zijn beroepsbevolking jaarlijks met 1 1,5 pet toeneemt. De diensten sector heeft zelf nog te zeer behoefte aan meer efficiency om zonder moeite dit aanbod volle dig op te vangen. Om dit vraagstuk op te lossen is naar de me ning van prof Brouwers een snellere groei ver eist,. Deze is slechts te financieren wanneer de economie als geheel in evenwicht is. En dit even wicht is er nog maar nauwelijks en naar alle waarschijnlijkheid nog slechts zeer voorlopig. Het verwachte beperkte overschot op de betalingsba lans is het resultaat van niet-stijgende investe ringen enerzijds en een matige toeneming van de consumptie anderzijds. Beide behoeven als ge volg van de zich herstellende internationale con junctuur maar betrekkelijk weinig af te wijken om de betalingsbalans weer deficitair te maken. Verder wijst prof Brouwers erop, dat wij kam pen met een chronisch spaartekort. Willen wij de voor een menselijke welvaartsgroei nood zakelijke bedrijfsinvesteringen, de onvermijdelijk sterker stijgende publieke investeringen, een aan zienlijker woningbouw en het voor de ontwikke lingshulp nodige overschot op de betalingsba lans bewerkstelligen, dan zullen wij zowel de besparingen als de export krachtiger moeten op voeren. Daartoe Is een in de pas lopen van lonen en prijzen met het buitenland niet genoeg. Wij Madden en hebben behoefte aan een concurren- tiereserve om onze sterk groeiende bevolking werk te geven, zolang wij haar niet laten emigreren naar de landen om ons heen of overzee. Dit te meer, nu de structuurverschuivingen, die ons land beroeren, zich ook elders voordoen en de concurrentie op de internationale markten fel ler «-ordt. Dc vrije loonpolitiek is volgens prof Brouwers voor dit beleid niet het meest voor de hand liggende middel. Haar gunstige werking is af hankeiijk van een ontspannen arbeidsmarkt. Die hebben wij dan nu, doch niet op de wijze en in de mate, als wij haar zouden wensen. Niette min zullen ook de huidige werkloosheid en de straffere buitenlandse concurrentie haar effect niet missen. Het begrip voor de besparingsnood- zaak toegepast, kan de vrije loonpolitiek haar rol in het conjunctuur-structuurbeleid. dat de naaste toekomst vraagt, medespelen Hoe haa? streven naar differentiatie op den duur te rijmen valt met het stuwen van arbeid naar de tertiaire sector, zien wij later dan wel weer. Voorlopig zullen wij het ermee moeten doen. Prof. Brouwers wijst erop, dat wij de laatste vijf tien jaar vooral globaal conjunctuurbeleid heb ben gevoerd. De structurele problemen, die ons. nu daarnaast gaan confronteren, zullen volgens hem primair door de markt, door een zo vrij mogelijke functionering van het bedrijfsleven en door een activering van de concurrentie moeten worden opgelost. Ook de overheid heeft hier een taak. Stimulering en sanering zullen in toe nemende mate de bijstand van de overheid be hoeven, voorzover zij daartoe tenminste kwali tatief ook in de toekomst nog in staat zal zijn De doorgaande afbrokkeling van het leidende ka der door een volstrekt onvoldoende aanvulling na dert een kritisch punt. De problematiek van het structuurbeleid staat ook Europees, al dan niet geprikkeld door ie de- ii Americain, in het centrum van de belangstel ling. Terwijl de hele sociaal-economische ont wikkeling van het moment roept om een voort durende verbreding en verdieping van de Europe se integratie, houdt één man de geschiedenis op. Tet was fout, aldus prof. Brouwers, het rader werk tijdens de onvermijdelijke stagnatie te doen verroesten. Het zou onherstelbaar kunnen blij ken. Wij moeten nu op twee sporen rijden. Al dus kan straks het best de noodzakelijke aanslui- :ing tot stand «-orden gebracht. Aan beide zij den van het kanaal vraagt dit standvastigheid en koelbloedigheid. Maar iat is niet de eerste keer. Prof Brouwers pleit ten slotte voor net sme den van de banden tussen gelijkgezinden op het continent. Een homogene Benelux is daar voor een eerste eis Het draagt ten slotte op dit ount, maar nuchterheid behoede ons voor het outere vendelzwaaien. Het gebrek aan politieke «dl tot sanienhandelen, dreigt schuil te zullen gaan onder een profusie van organen, zodat men door het imposante gebladerte de enkele «'eerbarsti- ge stammen niet meer ziet. Als met de guirlandes •vü, alia, maar het centrale Beneluxprobleem, de nog steeds niet vrije intragrens, blijve niet on opgelost. Pas dan kunnen «dj ons als een wer kelijke homogene machtsfactor in Europa op gaan stellen, aldus prof. PTT DANKT HARRY VERNOOY COTHEN (ANP) .Dank zij jouw kwiekheid en tegenwoordig heid van geest konden de overval lers woensdag snel worden ge pakt. Het kenteken, <lat je vlug noteerde en aan de politie, doorgaf Dit zei donderdagmiddag de direc teur van het postdistrict Utrecht, mr H. Snel, in de woonkamer van de familie Vernooij in Cothen. De 15-jange Harry Vernooij, de op drie na oudste zoon uit een gezin van elf kinderen, was er woens dagmiddag getuige van dat twee Italianen er met enkele honderden guldens vandoor gingen, die zij even tevoren buit hadden gemaakt bij een overval op het kleine handen naar Cothen gekomen. Namens het district Utrecht bood hij de gelukkige Harry enkele ca deautjes aan. waarmee deze bij zonder blij was: een transformator voor zijn racebaan en twee race wagentjes, waarvan het blauwe exemplaar het kenteken van de blauwe Fiat van de overvallers zal dragen. Harry bekommerde zich verder niet om al het Jioge' bezoek, maar ging direct zijn nieuwe speelgoed proberen. De overvallers hebben nog steeds geen bekentenis afgelegd. De dood op de weg APELDOORN (ANP) Bij een auto botsing op het kruispunt Neervelder- weg-Garderenseweg in Apeldoorn is donderdagmiddag de 50-jarige arts L. E. van Hoorn uit Garderen om het le ven gekomen. De heer Van Hoorn kwam met zijn auto uit de richting Garderen en reed plotseling de voorrangsweg, de Neervelderweg, op, waar hij in botsing kwam met een personenauto, bestuurd door de 26-jarige J. H. D. uit Deventer. Gebleken is dat dokter Van Hoorn een hartverlamming heeft gehad. Het on derzoek wees niet uit of hij deze hart verlamming kreeg voordat de botsing plaats had of tengevolge ran de schrik door de botsing. WAALRE (ANP) Woensdagnacht om half twee is in de Noordbrabantse plaats Aalst (gemeente Waalre) op de Eindhovense weg een personenauto die linksaf wilde slaan door een tegemoet komende personenauto frontaal aange reden. De lestuurder van de eerste wa gen. de 52-jarige J. Th. van Eist uit Waalre, overleed tijdens zijn overbren ging naar een ziekenhuis in Eindhoven. ,Adenauerdamm' wordt weer de ,Kaiserdamm' WEST-BERLIJN iRTR) De .Adenau- erdamm', een hoofdstraat in de Britse sector van West-Berlijn, zai opnieuw ,Kai3ersdamm' gaan heten Negen maanden geleden besloten b en w van het West.berlijnse district Charlotten- burg, waarin de straat ligt, de ,Kai- seraamm' om te dopen tot .Adenauer- damm' ter ere van wijlen bondskanse lier Konrad Adenauer van West-Duits- land. Het besluit lokte destijds veel kritiek uit, omdat Adenauer nooit erg populair is geweest in West-Berlijn. De bordjes met de nieuwe naam van de straat werden overgeschilderd en op de huizen in de straat verschenen biljetten waarop stond: ,Deze straat blijft Kaisersdamm heten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3