Bedrijfsleven 1967-1968 In Midden-Zeeland Kamer v. koophandel pleit voor koopavond winkel in Zeeland Geen grote besluitvaardigheid havenschap Vlissingen-Oost 10 In verschillende takken grotere concurrentie Detailhandel in Zeeland verliest zelfbeheersing in de uitverkooptijd Zeeuwen treinden in 1967 minder Afweging Havenschap Sloekanaal Wegen-brug Capaciteit ,Vast' tracé Toerisme Pechiney Veertarieven Bestuur Kamer van Koophandel te Goes herkozen .NABETRACH TING' VEER TARIEVEN IN DE KAMER VAN KOOPHANDEL Onderhoud Kanaal door Walcheren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 JANUARI 1968 Overzicht kamer van koophandel MIDDELBURG Traditiege trouw heeft de heer C. A. Kamrae- raad, de voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden-Zeeland, bij zijn jaarsrede weer een uitgebreid overzicht samengesteld van het bedrijfsleven in het gebied van de kamer gedurende 1967. Voor ver schillende takken van handel, nij verheid en vervoer was tevens et verwachting voor 1968 vermeld. Gunstige berichten kwamen er in de industriële sector uit de scheepsbouw en aanverwante bedrijven en de sector aluminiumproaukten Door de gespan nen arbeidsmarkt op Walcheren"en Z.- Beveland hebben pogingen om nieuw personeel aan te trekken slechts een beperkt succes gehad. De omvang van de orderportefeuille in aanmerking nemend zullen de be drijfsafdelingen in 196S volledi; zet zijn. Voor het hele bedrijf zijn verdere groeikansen aanwezig, met name in de sectoren ketel bouw scheepsreparatie en aluminiumpro- dukten voor bouwnijverheid. De ver dere ontwikkeling van het scheeps bouwbedrijf dient in toenemende ma te te worden gezien in samenhang met de ontwikkeling van het helé Rrjn-Scheldeconcern. Eind 1967 was de orderportefeuille in de lampvoetenindustrie beter gevuld dan op het overeenkomstige tijdstip ln 1966. Gemeend wordt, dat de terug gang van 15 procent in 1968 zal kun nen worden goedgemaakt, hoewel daar mee de capaciteit niet benut kan wor den. De elektrïciteitsproduktie en -inkoop kende een forse groei, vooral door de sterke toeneming van het indu striële gebruik in het afgelopen jaar. Ook de gasverkoop stijgt snel, voor al als gevolg van de ontwikkeling van de ruimteverwarming en het ge bruik van aardgas voor industrigle doeleinden. Niettegenstaande het feit, dat de zo mer- en wintercollecties in de kinder- confectiesector goed werden ontvangen, bleven de kwantiteiten en de prijzen in 1967 beneden de verwachtingen. Het is bijzonder moeilijk op dit moment iets te kunnen meedelen over 1968. In de ijzergieterij zjjn de verwachtin gen in het algemeen voor 1968 niet zo hoog gespannen, maar door steeds meer specialisatie in het produktiepro- gramma kan ook gedurende het nieuwe jaar een redelijke werkbezettïng ver wacht worden. De dieselmotorenfabriek hoopt, dat de verbetering van de con currentiepositie een positief effect zal hebben op de orderportefeuille. In de groente- en fruitconservenindu- strie zijn de verwachtingen voor 1968 niet pessimistisch, voor de fabricage van veiligheidsartikelen zal 1968 weer gunstig zijn, terwijl voor 1968 een he vige concurrentie op de buitenlandse markten wordt venvacht. Ondanks de steeds toenemende con currentie en de hevige druk op de prij zen is het voor de fabricage van bak kerijgrondstoffen mogelijk geweest de positie op de markt te behouden en on sommige punten zelfs te verstevi gen. In de banketfabricagesector wordt voor 1968 een toenemende afzet ver wacht, zeker op de exportmarkten. In de betonindnstrie- en -mortelcen trales in 1967 ruim van opdrachten voorzien wordt 1968 met groot ver trouwen tegemoet gezien. In de chemi sche lijmindustrie wordt een gelijkblij vend resultaat verwacht, in de mossel- conservenindnstrie een redelijk seizoen resultaat en in de pearlessenceproduk- tie voor 1968 een export op hoog niveau. AMBACHT Wat het ambacht betreft zjjn de som bere verwachtingen, die velen koester den voor het bouwbedrijf in 1967 ge heel bewaarheid. De positie van de on dernemingen in de grond-, water- en wegenbouw is door het geringe aantal opdrachten zorgelijk. Voorts wordt mel ding gemaakt van de snelle toeneming van de beunliazerjj, die thans ook in de niemvbouwsector voorkomt. Over het geheel genomen wordt ver wacht dat 1968 nog ongunstiger zjjn dan 1967. Gunstige berichten kwamen er van het centrale-verwarniingsbedrijf en het loodgietersbedrijf. De verwachtingen in de smederijsector zijn voor 1968 niet hoog gespannen; meer orders uit Zee land kunnen de drukkerijbedrijven wat betere vooruitzichten geven. GROOTHANDEL In de groothandel in oude metalen zijn de omzetten in ijzerschroot en in non-ferrometalen qua gewicht op nieuw gestegen. Door de wat on gunstige ontwikkeling van de koers- beweging van het koper zijn bepaalde tot hu toe gunstige contracten op lange termijn min of meer in hun tegendeel gekeerd, althans een be langrijk gedeelte ervan leidde niet meer tot winsten. Uit dien hoofde is het resultaat dan ook lager dan 1966, maar indien men deze' factor zou elimineren dan is de stijgende kostenfactor weer door de stijgende omzet ruimschoots opgevangen Ook wordt nog meegedeld, dat van d oor spronkelijk aangev. orvcn 15 Spaanse arbeiders er uiteindelijk een kern van vier man is overgebleven, die tot de vaste kern gerekend kunnen worden. De vestiging van een Amsterdamse füiaalottderneming in een aantal Zeeuwse plaatsen heeft in de groot handel in levensmiddelen (en daar niet alleen) de tongen in beweging gezet. Het valt nog niet te overzien of deze onderneming zieh een vaste plaats zal veroveren in het koop- patroon van de Zeeuwse consnment. Voorts wordt, in deze sector nog op gemerkt. dat de groothandel in le vensmiddelen bij een gespannen con currentie en stijgende kosten 'iet roer stevig in handen zal moeten houden. Gunstige berichten kwamen uit de bouwmaterialenhandel, de handel in landbouwwerktuigen, de farmaceutische groothandel, de handel in huishoudelijke artikelen en de groothandel in dranken. Minder prettige berichten komen er -'an de kant van de aardanpelhandel. De oogstvooruitziehten 1967 zijn weinig hoopvol en daar in heel Europa een grote en goede on-rat is gegroeid zal het voor vele bdrijven extra moeilijk worden zich te h-- 'h-ven Dit geldt vooral voor de .middelbedrijven". waar Immers de hoge kosten van lonen enz en de onvoldoende mechanisatie nun woordje meespreken. Vooral door uit breken en nieuwe dreiging van het mond- en klauwzeer was het voor de veehandel ook maar een rnatig jaar DETAILHANDEL De detailhandel heeft over het geheel genomen een relatief bevredigend jaar afgesloten. Oorzaken: de vrij normale arbeidsmarkt en de goede zomer. Als de industrialisatie zich kan voortzet ten is er ook voor 1968 weinig onge rustheid, hoewel het aandeel van de vaste kosten scherp ln het oog ge houden moet worden. HORECA Het afgelopen jaar is voor de Zeeuwse hotellerie een jaar geweest met zeer uiteenlopende resultaten. Door een toe vallig samenvallen van de mooiweer- periode met de top van het vakantie seizoen zijn deze resultaten nog enigs zins geflatteerd. De conclusie voor 1968 moet zjjn: Ten einde betere resultaten te verkrjjgen zal in vele gevallen een keus moeten worden gemaakt tussen verhoging van de prijzen of vermindering van het dien stenpakket. Deze beslising kan voor vele. bedrjjven vérstrekkende gevolgen hebben. bedrijven en te komen. Als compensatie tegen over de buitenlandse concurrentie en het wisselvallige klimaat zou een inventarisatie van de Zeeuwse toeris tische bezienswaardigheden en evene menten in één programma aan de toerist ter hand moeten worden ge steld. De natuurlijke gegevens moeten beter uitgebuit worden, terwijl vooral de ont wikkeling rond de huidige wet op kansspelen nauwlettend dient te worden gevolgd, aangezien dit bijvoorbeeld in België voor de hotellerie tot hoogst in teressante resultaten heeft geleld, voor al ln het winterseizoen. VERKEER In de verkeerssector wordt over het beroepsgoederenvervoer gemeld, dat door de scherpe onderlinge concurrentie de kostenstijgingen over het algemeen niet voldoende gevolgd worden door tariefs verhogingen. Gevresd moet worden, voor een voortgaande verslechtering van de rentabiliteit van de bedrijven en voor minimale winstmarges Uit drukkelijk wordt gesteld, dat de weinig rooskleurige situatie in het wegvervoer niet te wijten is aan overcapaciteit. Met scherpe concurrentie hebben ook het geregeld vervoer en het Benelux- vervoer te maken. Mede tengevolge van de tariefsverho gingen in 1966 en 1967 daalde de vervoersomvang op de lijndiensten van het geregeld personenvervoer in de eerste acht maanden van 1967 ten opzichte van dezelfde periode in 1966 met ruim 10 procent. Sedert september jongstleden valt even wel een licht herstel te constateren, zodat verwacht mag worden, dat uï- etndelijk in 1967 circa 8,5 procent min der reizigers zijn vervoerd dan in 1966. De opbrengst van de lijndiensten zal daardoor sïechts 8 procent hoger zijn don in 1966. In hoofdzaak door minder buitenlands .toerwerk' zal de toerpro- duktie financieel ongeveer 15 procent en wat aantal kilometers betreft circa 20 procent beneden de cijfers over 1966 liggen. Aangezien ook kt 1968 weer kosten stijgingen zullen optreden zal GOES ,In de detailhandel Is een gebrek aan zelfbeheersing te constateren by liet nakomen van de bepalingen van de wet op de uitverkopen'. Met de winteroprui ming weer voor de deur heeft de heer VV. P. J. Baars uit Middel burg deze klacht woensdag in Goe„ op de bestuurstafel van de kamer van koophandel en fabrie ken voor midden- en noordyZee- land gedeponeerd. Het komt namelijk steeds meer en vaker voor dat detailhandelaren in Zeeland vroeger met de uitver koop beginnen dan wettelijk is toegestaan. ,Er komt een steeds verder gaande inbreuk op de wet' stelde cïe heer Baars vast. ,We zijn er in hoge mate mee gebaat dat verwarring, vooral ten opzich te van de consument wordt voor komen Verwarring is namelijk voor geen van ons bevorderlijk De detailhandel doet er goed aan, dit duidelijk voor ogen te nouden'. Van verschillende kanten in de kamer werd de klacht van deze Middelburgse vertegenwoordiger uit de sector detailhandel neaamd. Kamervoorzitter C. A. Kamme- raad zegde dan ook toe, deze kwestie in het bestuur nog nader te zullen bezien. MIDDELBURG De NS hebben in de eerste acht maanden van 1967 minder treinreizigers vervoerd dan in dezelfde periode in 1966, Van de stations langs de Zeeuwse lijn vertrokken in die pe riode in 1967 circa I.S85.000 reizigers (vorig jaar 1.394.000), waarvan uit Mid delburg 337.000 (vorig jaar 341.000). - - Ook het goederenvervoer was dit jaar verdere verhoging van de tarieven niet iets geringer. Exclusief stukgoed kwam te ontkomen zijn. Het is een dringende! op de Zeeuwse stations dit jaar aan bijna noodzaak, dat van overheidswege vol-j 95.000 ton (vorig jaar ruim 109.000 doende maatregelen op wettelijk, ver- ton) en er ging weg ruim 76.000 ton keerstechnisch en fiscnal terrein wor- (vorig jaar ruim 81.000 ton), den genomen om het streekvervoer de1 Deze cijfers kwamen naar voren in het nodige faciliteiten en steun te verle-i overzicht van de kamer van koophandel nen en daardoor te bevorderen. voor Midden-Zeeland. STANDPUNT RAPPORT WINKELSLUITING VRIJE KEUS VAN HALVE DAGSLUITING OOK NIET IDEAAL GOES Positief vóór een koopavond tot half tien per week: dat is liet stand punt van de kamer van koophandel en fabrieken voor midden- en noord-Zee land. Enkele maanden geleden heeft de kamer in een besloten zitting over dit en andere facetten uit het rapport van de commissie winkelsluiting gesproken en thans is de opvatting van de Zeeuw se kamer in een brief aan het bestuui can de landelijke vereniging van kamers van koophandel geformuleerd. In de nieuwjaarszitting vande kamer, gister- 'gen te Goes, heeft de secretaris, mi M. Otten, deze brief voorgelezen. Een aantal leden van de kamer, zo oleek uit de conclusies, wilde aan een koop avond de voorwaarde verbinden van een winkelsluiting op zaterdagmiddag na Het rapport van de commissie winkel sluiting is een zaak, die tot controver siële opvattingen aanleiding heeft gege ven. In de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden is dat ook geble ken. Vandaar dat de landelijke vereni ging van kamers van koophandel er op 24 januari aanstaande nog een speciale vergadering aan wijdt. De heren C. Ver ton en P. H. Roovers zullen namens de Zeeuwse kamer die vergadering bijwo nen. Uit de brief van de kamer kwamen gisteren nog de volgende conclusies naar 1 handhaving van de zondagssluiting vond algemene instemming; Slot van pag. 1 terschelde geprojecteerde kern energiecentrale kan dan deze stroomafnemers blijven bedienen, meende de heer Kammeraad. Over de verwerking van de Bel gische belangen in de ontwikkeling van het Westerscheldegebied was er voor de kamervoorzitter, zo liet hij weten, niet zoveel te zeggen. Wel meende hij, dat .zolang er nog geen gelijkwaardigheid is ln de Belgische en de Nederlandse offertes aan ge gadigden voor een vestiging van een bedrijf, er weinig heil te verwach- persconferenties'. Duidelijk is echter volgens de ka mervoorzitter wel, dat de gemeen schappelijke interesse van België en Nederland bij de vaart op de Wes- terschelde een verdere afweging van beider economische belangen bij het oevergebruik vraagt. Voor de integratie van de Belgische belangen in het Westerscheldegebied zou de harmonisatie van de wederzijdse ves tigingsvoorwaarden een goede bij drage kunnen zijn, meende de heer Kammeraad. Hoewel het wetsontwerp voor het havenschap Vlissingen-Oost eindelijk verschenen is leek het de kamervoor zitter nog geruime tijd te duren voordat de wet in het staatsblad zal staan. De uitspraak van de Zeeuwse staten om het bedrijfsleven bij de gereglementeerde werking van het havenschap te betrekken achtte hij een aanzienlijke verbetering. .Minder Ingenomen ben ik', aldns de heer Kammeraad, ,met de nog steeds onzekere toekomstige po sitie van de NV Haven van Vlls- singen in de havenontwikkeling van het Sloegebied'. Hij vervolg de: ,het lijkt mij, dat de be stuurders van het havenschap de waarde var» deze onderneming voor de zelfstandige ontwikkeling \an economische activiteiten ln Vlissingen-Oost nog onvoldoende onderkennen. De moeilijke en trage besluitvorming over de aan leg van een ioskade lijkt mij niet het gevolg van een juist be grip voor de hieraan verbonden belangen'. ,De indruk, die nog steeds door dit havenschap wordt gemaakt is er nlel één van grote besluitvaardig heid', vond de kamervoorzitter. Van groot belang achtte hij, dat de ver houding tussen het havenschap en de NV Haven van Vlisslngen zo spoedig mogelijk geregeld wordt, opdat daarna het beheer van de havengebieden op beide Schelde-oe- vers in één havenschap voor het ge hele Westerscheldebekken kan wor den ondergebracht. ,Voor 'n passend gebruik van de specifieke mogelijk heden van beide oevers is er geen betere organisatie', aldus de indruk van de heer Kammeraad. dit kanaal. Dit lijkt mij niet gun stig voor de indruk, die de buiten wereld hiervan krijgt. Indien de me ning bestaat, dat de aanleg van dit kanaal afhankelijk is van de aard van de bedrijven die zich ln Vlis singen-Oost vestigen, laat men dit dan duidelijk stellen'. Het zon volgens de kamervoor zitter zeer goed knnnen, dat naarmate grotere geneigdheid getoond wordt om dit kanaal te graven de vestiging van be drijven, die het nodig hebben, be vorderd wordt. De heer Kammeraad stelde verder, dat de Zeeuwse haven- en industrie- activiteiten ook afhankelijk zijn van de capaciteit van de Volkerakslul- zen, Hij wees op de lange wacht tijden en verzekerde, dat het ver loop ervan met grote aandacht ge volgd zal worden. De capaciteit van de sluizen dient volgens de voorzit ter zodanig te zijn, dat het groei ende scheepvaartverkeer vlot ver werkt kan worden. Ook het verkeer kreeg in deze nieuwjaarsrede ruim aandacht, uiter aard daarbij rijksweg 58. De heer Kammeraad vond, dat door de snel heidsbeperking tot 80 km de vei ligheid zeker vergToot is. ,Met on geduld blijven wij echter uitzien naar verdere versnellingen van de aanleg van het nieuwe tracé', ver- zékerde hij. De heer Kammeraad achtte ook het toenemende gebruik van de Zeeland- brug verheugend, speciaal van het vrachtvervoer. Dat de expoloitatie financieel nog niet rendabel is, vond hij niet zo verontrustend. De kamervoorzitter zei hierover: bedacht moet namelijk worden, dat elk goed ontworpen en tijdig Sebouwd kunstwerk een aanloop- jd nodig heeft om verkeerseco- nomLsch aan zijn optimale waar de te komen. Ik krijg wel eens de Indruk, dat de met de Zee landroute te behalen tijdwinst nog onvoldoende gewaardeerd wordt'. Bevordering van de be kendheid van de brug achtte, hij een zeer nuttige bezigheid. De heer Kammeraad signaleerde voorts, dat aan de vernieuwing en verbetering van het provinciaal we gennet met voortvarendheid ge werkt ls en wordt. Wanneer vol gens de voorzitter op evenredige wijze ook de minder goede wegen van lagere orde ter hand worden genomen zal het Interne Zeeuwse net weinig te wensen overlaten. Een aantal van deze wegen van la gere orde op Walcheren en Zuid-Be veland is dringend aan herstel of verbetering toe, verzekerde hij. het exploitatietekort een belang rijk aspect van de begroting van verkeer en waterstaat is vind ik zeer ernstig. Dat de staten er niet voor voelden om deze lastenverzwaring voor Zeeuwse rekening te nemen aeht. ik vol komen juist. Het bedrag van 1,3 miljoen is bovendien 5 pro cent van de Zeeuwse begroting voor 1968, maar het is niet veel meer dan 1 promiie van de be groting van verkeer en water staat voor dit jaar'. Onafhankelijk van de problematiek van de veertarieven zag de kamer voorzitter de noodzaak tot vergro ting van de capaciteit van het veer Vlissingen-Breskens, dat thans dicht bij zijn optimale verwerkingsmoge lijkheid is. Hij herinnerde er aan, dat in het ontwerp-streekplan Mid den-Zeeland een nieuwe Vlissingse veerhaven ten oosten van de huidige is geprojecteerd, waardoor er meer auto's opgesteld kunnen worden. ,Dooh het is', zo verklaarde de ka mervoorzitter, ,meer het varend deel van deze oeververbinding, dat het eerst uitbreiding behoeft. Gelet op de groei van het verkeer lijkt het mij, dat de tijd coor het bestel len van dubbeldeksboten, ook voor dit veer, reeds nu is aangebroken. Wanneer hierover niet spoedig een besluit wordt genomen vrees ik, dat ook hier kostbare wachttijden zullen ontstaan'. De heer Kammeraad verzekerde ver volgens met grote belangstelling uit te zien naar de aanwijzing van het tracé voor de vaste oeverver binding tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. De ontwikke- dle nog nodig is voor het bouwen van deze verbinding. Vooral voor dienstverlenende instellingen zal dit gebied dan een aantrekkelijke ves tigingsplaats zijn. Ook releveerde de heer Kammeraad de groeiende belangstelling voor bet ln het Noord- sloe geprojecteerde vliegveld, waar over hij overigens meer wilde ver nemen dan thans bekend is. Over de werkgelegenheid in het gebied van de kamer was de Keer Kammeraad gematigd op timistisch. Hij meende, dat aan onderzoek naar de toekomstige behoefte aan geschoolde arbeid en de voorlichting hierover nog wel het een en ander te verbete- Over de vestiging van het Pechl- nayconcern sprekend, leek het de kamervoorzitter toe, dat de regering bij dit soort van zeer delicate ves tigingen zich in het verleden wat te veel heeft vastgelegd, óf dat zij zich toen te veel heeft laten be ïnvloeden door omstandigheden van het ogenblik. ,Het openhouden van de vrijwel unieke ontwikkelingsmo gelijkheden aan onze zeekust ver eist. toeh de eerste zorg en aandacht. Tot nu toe kan ik de gang van zaken bij deze vestigingsaanvrage waarderen noch begrijpen', aldus de heer Kammeraad. Het Sloekanaal komt, zo liet de voorzitter weten, wel in de toelich ting op het slreekplanontwerp voor Midden-Zeeland voor, maar niet als aanduiding op de kaart, .Hierdoor ontstaat', aldus de heer Kammeraad, .een onzekerheid over de houding van de overheid ten opzichte van Gen enkel °;oed woord had de kamervoorzitter over voor de ver hoging van de veertarieven over de Westerschelde. ,Dat de Wes- terschelde ons niet alleen goede kansen biedt maar ook econo misch nadeel kan bezorgen lijkt de minister van verkeer en wa terstaat het Zeeuwse bedrijfsle ven en In het bijzonder de be roepsvervoerders wel duidelijk te willen maken', verklaarde de heer Kammeraad. De nationale vervoersorganisaties maken onder andere veroorzaakt door de concurrentie, geen florissan te ontwikkeling mee, door de hogere veertarieven komt daar nog eens een bijzondere en onontkoombare post bij. De Zeeuwse, vervoerders moeten voor een belangrijk deel van hun werk gebruik maken van de ve ren en moeten dus ook deze apar te bedrijfslast dragen. ,Het is en blijft voor Zeeland een aangele genheid met een nare smaak', al dus de heer Kammeraad, die ver volgde: .Vooral de motivering, dat de mindere rijksbijdrage in Wijzer.d op de grote groei, die het toerisme de laatste jaren doorge maakt heeft, verklaarde de kamer voorzitter al enige tijd niet gerust te zijn over de verdere ontwikke ling. ,Naar mijn idee is te weinig bekend over de aard en de invloed van de groei van het toerisme, en daardoor weten wij te weinig over de maatregelen, die op de langere duur het meeste effect zullen neb ben'. Hij herinnerde daarbij aan eer. uitspraak van staatssecretaris Van Son va.n economische zaken: .er zijn weinig terreinen waar zoveel vanuit een amateuristische gezichtshoek wordt benaderd en de noodzaak van vakmanschap wordt onderschat', die volgens de kamervoorzitter in sterke ma te voor Zeeland geldt. ,Ik wil beslist niet <te indruk wek ken', zei de heer Kammeraad, ,dat de ondernemers of de gemeenten of de VVV's zich niet Inspannen, inte gendeel, maar Ik geloof wel, dat. meer onderzoek en meer coördinatie dringend gewenst is alvorens be langrijke investeringen worden ge daan. Dit geldt voor de diverse soor ten van recreatie en recreatievoor zieningen. Speciaal zou lk willen aanbevelen een onderzoek in te stel len naar die voorwaarden, waaron der het toeristenseizoen verlengd kan worden'. i Ir J. P. Berdenis van Berlekom ant woordde de kamervoorzitter op zijn nieuwjaarsrede. Hij stelde daarbij vast dat het Westerscheldebekken ,een kans uit duizenden' is voor de ontwikkeling van Zeeland, een ont wikkeling in een enorm economisch geheel van Europese allure. In dit verband zag hij graag de havenge bieden Vlissingen-Oost en Terneuzen onder beheer van één havenschap. Verder sprak de heer Berdenis van Berlekom de hoop nit dat in de ko mende havennota van het provinciaal bestuur ,een aanbeveling voor bet Reimerswaalplan zal ontbreken'. Hij vond het ,een krampachtig plan, niet te vergelijken met wat in het Wester scheldebekken aan de hand is'. Vol gens de heer Berdenis van Berlekom is het zaak, alle kraclften te concen treren. Over de plannen voor een vaste oe ververbinding Westerschelde zei hij nog, dat het particulier initiatief niet bij voorbaat moet worden uitgesloten. De aanleg van een vliegveld in het Noord-Sloe achtte hij een uitermate belangrijke stap voor de verdere ont wikkeling van Zeeland. ,De admini stratieve voorbereiding loopt naar een goed einde. Het wachten is nu op de financiën. Een belangrijke bijdrage van het bedrijfsleven kunnen en mo gen we daarbij toch wel verwachten'. 2 bij het voorstel om het dagelijks slui tingstijdstip op 18.30 uur (half ze ven 's avonds) te stellen tekende een aantal leden van de kamer aan, dat dit weerstand zou kunnen wekken bij de werknemers als gevolg van de onaantrekkelijke werktijden, daaruit voortvloeien; 3 vrije keus van de ondernemer bij het bepalen van de halve dag per week, waarop de winkel gesloten zal zijn was voor een aantal leden van de ka mer een even onaantrekkelijke pro positie als de huidige branchegewijze sluiting; deze leden stelden zich op het standpunt dat de reglementering' vanuit een ander standpunt zou moe ten komen, zij vonden een uniforme halve dag-sluiting bevorderlijk vooi de instelling van de vijfdaagse werk week voor het winkelpersoneel. Voor het overige is de kamer van koop handel van mening dat de gedwongen vakantieregeling moet komen te verval len. Er was algemene instemming over het standpunt dat er een welomschreven regeling moet komen voor de uitzonde ringen op de winkelsluitingswet zoals in de sinterklaas- en kersttijd. En daar voor wil men dan waarborgen van de zijde van de kamer van koophandel. Ver der was men de mening toegedaan dat de arbeidsvoorwaarden voor het win kelpersoneel ook in de toekomst los van de winkelsluitingswet moeten worden bepaald. Als algemene conclusie heeft het be stuur van de kamer van koophandel nog aan de brief toegevoegd dat onge lijkheid van arbeidsvoorwaarden voor aan de ene kant personeel van indus trieën en kantoren en aan de andere kant winkelpersoneel moeilijkheden kan veroorzaken voor de arbeidsvoorziening in de detailhandel. GOES. De kamer van koophandel en fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland heeft het bestuur gistermorgen in zjjn geheel herkozen. De heer C. A. Kamme raad zal opnieuw als voorzitter funge ren. Als ondervoorzitter treden weer op de heren C. Hoek (werknemers) te Goes, K. van Everdingen te Vlisslngen en C. F. van der Peijl te Kloetinge. Drie nieuwe leden zijn tot de kamer toegetreden: de heren J. Merison te Kloetinge (groothandel en tussenperso nen), P. H. A. Roovers te Middelburg (detailhandel) en F. van de Velde te Vlissingen (ambacht). Niet in de kamer keren terug de heren J. Balkenende te Kapelle en L. J. van 't Westende te Middelburg. Voorzitter C. A. Kammeraad sprak tijdens d« lunch woorden van dank en waardering voor het werk, dat zij in het belang van de kamer van koophandel hebben gedaan. De heer Balkenende treedt terug omdat de vereniging van handelaren in granen en zaden inmiddels is opgeheven. GOES. Er is woensdagmorgen in de vergadering van de kamer van koop handel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland nog een soort van (nabe trachting' gekomen op de bewogen kwes tie van de verhoging veertarieven op de Westerschelde. De nieuwe vertegen woordiger uit de sectie groothandel en tussenpersonen, d" heer J. Merison nit Kloetinge, kwam ermee bij de rond vraag. Hij betitelde de behandeling van deze zaak in de tweede kamer als een .schertsvertoning' en vroeg het bestuur van de kamer om er alsnog alles aan te_ (loen, wanneer er nog maar een minimaal kansje zou zijn. De heer C. F. van der Peijl gaf hierop ten antwoord dat er een theoretische mogelijkheid is om de zaak nogmaals aan te snijden bij de behandeling van de begroting 1968 van verkeer en water staat in februari, maar hij geloofde dat het allemaal nog maar weinig zal uit halen Overigens corrigeerde hij de heer Merison op het punt van de stemmen verhouding in de kamer rondom de mo tie-Westerhout en verder gaf hij nog een uiteenzetting van de argumenten die minister Bakker en de kamerleden over en weer hadden aangevoerd. ,Er 13 altijd nog een mogelijkheid om een be roep te doen op de eerste kamer', op perde de heer \£an der Peijl tenslotte nog. De heer J. H. Roose bracht de rechts positie van de provinciale stoomboot diensten in Zeeland in deze zaak nog in het geding. ,Als de rollen nu eens omgedraaid werden: rijksveren met een provinciale bijdrage in plaats van pro vinciale veren met een rijkstegemoet koming in de kosten, zou de zaak dan niet anders gelegen hebben?' vroeg hij zich af. Daarop reageerde de heer Van der Peijl: ,Dan geef je als provincie allea uit handen. Nu hebben gs in ieder ge val nog alle zeggenschap over het func tioneren van de dienst'. Van de heer R. J. van Strien kwam nog de suggestie om de kamer van koophandel te laten horen bij het vaststellen van de nieuwe tarieven. Hij speelde met de gedachte wat meer te schuiven met enkele-reis- kaarten en retourkaarten en verder zag hij graag wat meer differentiatie In de tarieven voor vaste en incidentele ge bruikers. Van de zijde van het bestuur van de kamer kwam nog de opmerking dat de nieuwe verhouding in de tarier- opzet wel goed ligt en de heer C. Hoek waarschuwde voor discriminatie in de tarieven ten opzichte van de gebruikers. Met de opmerking van de heer Van der Peijl: ,Er is gesteld in de kamer dat de zwaarste last niet bij het bedrijfsleven moet liggen', werd deze nabeschouwing op de tarievenzaak afgesloten. MIDDELBURG Rijlcswaterstaat di rectie Zeeland heeft gisteren te Mid delburg aanbesteed het onderhoud van het Kanaal door Walcheren. De inschrijving luidt hiervan aldus: K. W. Dekker te Veere 283.000; Leen- houts aannemersbedrijf te Sluis 291.800 en C. v. d, Klippe te Vlissingen 297.000. Heden overleed onverwacht onze geliefde vader, behuwd- en grootvader CORNEUS VAN NOPPEN weduwnaar van Adriana Wielemaker in de ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, Fam. Van Noppen. Koudelcerke, 3 januari 1968. Dorpsplein 22. ^£^ëTmoêdïg^gêdragë!Hïjdën^?toïïny!^rote" droefheid van my heengegaan, mijn lieve man JOHANNES BOUCHERIE op de leeftijd van 63 jaar. Het leven is de krijgsbanier tot in Gods hand te dragen. Boucherie-In den Bosch. Vlissingen, 3 januari 1968. Kasteelstraat 59. De rouwdienst zal worden gehouden in het wijk- gebouw van het Oranje Groene Kruis, Bonedljke- straat 155, op zaterdag 6 januari des voormid dags 9.15 uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze lieve, zorgzame man, vader, zoon, schoonzoon, behuwd- en grootvader, de heer PETRUS PIETER VAN FRAAIJENHOVE echtgenoot van S. W. van Hoeve, en eerder van C. Dekker, op de leeftijd van 60 jaar. Axel: S. W. van Fraaljenhove-van Hoeve Terneuzen: M. A. Dleleman- van Fraayenhove M. Dieleman Carla Maarten Kats: E. S. van der Maa»- van Fraaljenhove H. C. van der Maas Jacco Axel: G. van Fraayenhove Axel: P. B. van Hoeve E. van Hoeve-van Fraayenhove Axel, 2 januari 1968 Beoostenblljsestraat 4 De teraardebestelling zal plaatshebben vanaf het verenigingsgebouw der geref. kerk, Kerkdreef, op zaterdag 6 januari te 2 uur. Geen bloemen Op 1 januari 1968 overleed onze vriend, jeugdleider, lid en ve teraan van VCK MARINE'S JOOSSE Wy allen zullen hem in onze herinnering be waren als een actief en toegewijd mens, die veel overhad voor de vereniging als geheel en voor alle leden per- soonlljk. Koudekerke, januari 1968 Heden overleed onze zuster, behuwdzuster en tante LEUNTJE HOSSELAAR weduwe van E. Smit, op de leeftyd van 64 jaar. Namens de familie, L. Bosselaar De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 5 januari. Vertrek van Bouwen Ewout- straat 10 om 1<».00 uur. Op 2 januari nam God uit ons midden weg, ons zeer gewaardeerde lid, mevrouw J. DE JONG-BIKKER NCVB, afdeling Middelburg 't Zand Heden overleed, tot ons leedwezen, onze ge liefde nicht geboren Van Lindonk, op de leeftyd van 68 jaar. D. G. C. Hooftman- C. Hooftman- van Moolenbroek Enige kennisgeving t Heden ls geheel onver wacht van ons heenge gaan, myn geliefde man, onze lieve vader en opa PIETER JACOBUS DE SMIT Uit aller naam, M. de Smit-Visser De overledene ligt op gebaard in de rouwka mer van het St-Joseph- ziekenhuis. De gezongen uitvaart dienst zal plaatshebben op vrijdag 5 januari, om 10.30 uur, in de pa rochiekerk te Vlissin gen, gevolgd door de begrafenis op het r k kerkhof aldaar. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve vriendin, tan- in de ouderdom van 72 jaar. Haar opgewekt karak ter en warme genegen heid zullen wy nooit vergeten. Anno Koree Rinske Koree- Lollcema Geke en Jan Rennie Harry Froukje Anjum (Friesland) Yerseke, 30 dec. 1967. Heden overleed, na een langdurig lyden, onze broer en zwager FRANS VERWEI op de leeftyd van ruim 66 jaar. Kortgene: F. Valkier-Verwei Ch. Valkier M. Vetwei L. Verwei-Bouwense C. Verwei A. C. Verwei-Wolse J. Verwei P. Verwei-Kramer Kortgene, 2 jan. 1968 Met droefheid geven wij kennis dat onver wacht uit ons gezin van ons heenging onze lieve moeder en oma LENA GEELHOED weduwe van Johannes A. Boot in de ouderdom van 84 jaar. F. M. P. Boot A. E. Boot van Splunder Hanneke Francisca Burgh, 3 januari 1968. Hogeweg 25. De begrafenis zal Êlaatshebben maandag januari vanaf de .Koebel' te Burgh des namiddags 14.00 uur. Zacht en kalm Is nog onverwacht van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante NEELTJE LIST in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam, C. List. Vlissingen, 3 januari 1968. Coosje Buskenstr. 56. De overledene ls opge baard ln de rouwka mer van het St.-Jo- sephziekenhuis. Bezoekuren van 10 30- 11.30 uur en van 16.00- 17.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben za terdag 6 januari om 11.00 uur op de alge mene begraafplaats. Voor uw familieberichten de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 10