PTT MAAKTE IN 1967 F 140 MILJOEN WINST Steun aan dollar een bittere pil voor West-Europa Johnson studeert op nieuwste verklaring Hanoi Modern Duits-Amerikaans gevechtsvliegtuig 3 Tariefverhogingen in 1968 niet nodig Postdienst nog 50 miljoen verlies Limburgs Dagblad naar GPD Dochter van Blaiberg houdt zich schuil Toch begrip voor maatregel van Washington Verstandig' Vredesoffensief Philippijnen? Scherpe kritiek van Wayne Morse op Washington DICHTE MIST MISLEIDT AUTOMOBILISTEN Kettingbotsingen op gladde wegen DUUR PROJECT BLIJFT OP TEKENTAFEL Duur en te revolutionair OT Hypotheken RPS voor PTT'ers in vaste dienst WOENSDAG 3 JANUARI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ongeveer 140 mil joen gulden winst heeft het gehele bedrijf van de PTT gemaakt over 1967. Tenzij de ontwikkeling van baten en lasten een ander beeld geeft dan thans is te voorzien waarbij uiteraard de loonontwik keling in 1968 zowel rechtstreeks als in de prijzen een belangrijke rol speelt is met het in 1967 behaalde resultaat een basis ver kregen voor de verwachting, dat zonder algemene tariefsverhogin gen in 1968 en rekening houdende met verdere verbetering in de doelmatigheid van het werk dit jaar een winst kan worden bereikt van 193 miljoen en daarmee een investeringsniveau van 500 mil joen gulden. Dat zei mr J. J. Klaasesz., waarne mend directeur-generaal van de PTT, dinsdagmorgen onder meer in zijn nieuwjaarstoespraak voor het personeel in Den Haag. Van het investeringsni veau wordt 476 miljoen of rond 95 pro cent door het bedrijf zelf opgebracht. Mr Klaasesz.: ,In het afgelopen jaar hebben wij voor een bedrag van onge veer 430 miljoen kunnen investeren. Het zal dus zaak zijn. dat wij onze ver werkingscapaciteit, optimaal benut, dit jaar tot het door mij genoemde investe ringsniveau van 500 miljoen gulden op- De omzet van de PTT gemeten aan de opbrengsten, nam ten opzichte van 1966 toe met rond 286 miljoen tot 1760 mil joen gulden. Per onderdeel van het be drijf bedroeg de winst: telefoondienst 55 miljoen, telegrafie 4 miljoen, postche que- en girodienst 26 miljoen. Met ver- Ues werd gewerkt bij de onderdelen: postdienst 50 miljoen, draadomroep 4 miljoen. Met het saldo van de overi ge voor het hele bedrijf geldende baten en lasten van 110 miljoen geeft dit een resultaat van ongeveer 140 miljoen gul den winst. In de eerste maanden van 1968 ver schijnt het rapport van de twee orga nisatiebureaus .Bosboom en Hegener' en .Berenschot', die in het afgelopen jaar een onderzoek hebben ingesteld naar mogelijkheden tot verbetering van het dienstbetoon en de exploitatie-uit komsten van de postdienst. Mr Klaa sesz.: ,Het rapport zal ongetwijfeld een aantal principiële beleidspunten aan de orde stellen ten aanzien van de or ganisatie van ons werk en ook ten aan zien van het zinvolle dienstbetoon, dat bij een verantwoorde exploitatie kan en moet worden gegeven' Gouverneur Debrot herdacht ramp op Curacao WILLEMSTAD (ANP) De gouver neur van de Nederlandse Antillen, ni N. Debrot, heeft in een nleuwjaarsred" gezegd, dat het niet mogelijk is vai het afgelopen jaar afscheid te nemen zonder nogmaals de momenten van ern stige tegenslag en tegenspoed te bele- Concentraties in de dagbladpers DEN HAAG (ANP) Een commissie uit de persraad heeft dezer dagen in het kader van de adviesaanvrage van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van begin de cember inzake de recente concentratie- verschijnselen in de dagbladpers, aantal personen gehoord. De commissie werd bijgestaan door de deskundigen prof dr A. Th. de Lan ge, hoogleraar in de bedrijfseconomie en de professoren mr dr M. Rooy en inr L. G. A. Schlichting, hoogleraren in de leer der publicistiek. De pers- raad komt op 18 januari in vergade ring bijeen en streeft ernaar enkele we ken nadien zijn advies aan de regering uit te brengen. HEERLEN (ANP) Naar aanleiding van de toenemende concentraties en fu sies in de Nederlandse dagbladwereld, hebben commissarissen en directie van het Limburgs Dagblad te Heerlpn, zo deelde het Limburgs Dagblad dinsdag avond mede, ter versterking van de vrije en onafhankelijke positie van het Lim burgs Dagblad, besloten de samenwer king met de stichting do Zuid-Oost Pers on met de Limburgia Pers te beëindigen, respectievelijk met ingang van 81 de cember 1968 en 1 april 1968. Inmiddels werd contact opgenomen met het bestuur van de vereniging de Grote Provinciale Dagbladpers (GPD). Het contact resulteerde in een goed overleg over toetreding van het Limburgs Dag blad tot de GPD, aldus het Limburgs Dagblad. Naar aanleiding van de beslissing van het Limburgs Dagblad om uit de Lim burgia Pers te treden, hebben directies en hoofdredacties van de beide andere Limburgse bladen, te weten het Dag blad van Noord-Limburg te Venlo en de Maas- en Roerbode te Roermond, tegen over het ANP verklaard, dat de Lim burgia Pers haar werkzaamheden voort zet. Zo zal onder meer de parlementaire en Haagse redactie in haar huidige sa menstelling haar werkzaamheden ook na 1 april normaal kunnen blijven verrich ten. Personeel Het aantal personeelsleden bij de PTT steeg in 1967 met circa 700 man tot 66.800 man. Mr Klaasesz. noemde dat de: .Resultaten van het enerzijds aantrekken van personeel vooral in het westen en an derzijds een wat verminderen van de personeelsbehoefte in den lande door een kleiner verkeersaccres dan werd verwacht, alsook van de invloed van de doelmatigheid verhogende maat regelen. Het personeelsverloop was lager. De toestand op de arbeids markt zal daaraan niet vreemd zijn'. In 1967 werden 234.000 telefoonaanslui tingen aangelegd, 20.000 meer dan in 1966. De wachtlijst daalde van 156.000 op 1 januari 1966 tot 130.000 eind de cember van het afgelopen jaar In 1967 werd voor de verkeersmiddelen van de telefonie een bedrag geïnvesteerd rond 340 miljoen (gei pen). In de 1 heeft een onuitwisbaar stempel op het beeld van 1967 gedrukt. Vijftien personen hebben bij de uitoefe ning van hun taak voor de opbouw van ons land het leven geofferd, terwijl de inbegre- materiële schade nog niet is te overzien pw.,. xu w daarvoor Hij zei verder onder meer: in een we- opgenomen rond 375 miljoen gulden reld. die zich heeft gekenmerkt door TT- j- r-i Ti'fTaliTTtyan on Kornonrncron 7nll 1QK, VOOr Wanneer de investeringsbedragen de volgende jaren zeker worden gesteld, zal een stijging van de wachtlijst ver meden kunnen worden en tegen 1971 een inhaal optreden. melingen en beroeringen, zou 1967 voor onr land als een oase van stabiliteit kun. nen worden aangemerkt. Dit geldt zo wel voor de politieke, sociale als de economische en culturele sector. ÉÉN OP DE MILJOEN LONDEN (DPA) Door een zeldzaam toeval heeft de 21-jarige Duitse student Frank Steiner zijn bril terug, die hij in september 2 kilometer uit de kust ter hoogte van de Zuidengelse hadplaats Bournemouth van het. dak van de kajuit van een motorboot in zee zag glijden waarna hjj 13 meter diep tot op de zeel>odem zonk. Een duiker heeft thans op de plaats waar Steiner zijn bril ver loor een bril opgedoken en deze Is door een Engelse vriend van Stei ner ,mot aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid' als het ver loren eigendom van Steiner her kend. .Dit toeval is er een van een op de miljoen', zo meent hij. HAIFA (RTR) «TUI Blaiberg, de 20- jarige Zuidafrikaanse wier vader dins, dag als derde mens ter wereld een nieuw hart ontving, heeft haar intrek geno men hij vrienden in Haifa om te ontko men aan de pers en zich te herstellen van de schok -an het nieuws der trans plantatie. Jill kwam vijf maanden geleden als vrijwilligster naar Israël, waar zij zich voorgoed wil vestigen en volgt een cur sus Hebreeuws. Het was op school dat zfi het nieuws van de operatie vernam. Hoewel zij al wist dat haar vader In aanmerking kwam als de volgende pa tiënt van prof. Barnard op wie een hart transplantatie zou worden uitgevoerd, was zij te zeer geschokt om ook maar iemana te woord te staan. Wel wisten haar klasgenoten Jill over te halen om een op de band opgenomen boodschap aan haar vader te zenden. Voor de operatie had zij al haar ver trouwen uitgesproken in het slagen van de operatie, ,Ik ben er zeker van dat hij alles goed zal doorstaan en weer ge zond zal worden', zo zei zij. Dr Barnard met wiens dochter zij op school hpeft ge zeten, vond zij een .fantastische man'. CENTRALE ALARMERING VOOR AMBULANCES TIEL (ANP) Het gezamenlijk over leg om In de Betuwe en in een gedeel te van Maas en Waal te komen tol een centrale alarmering voor ambulances heeft ertoe geleid dai er per 1 janiiai niet een dergelijke belangrijke concen tratie kon worder gestart. 21 gemeenten nemen aan deze centra le alarmering deel Aan deze regeling wordt voorts deelgenomen door de am bulances die gestationeerd zijn in Cu- lemborg, Druten Geldermalsen. Op- heusden, Tiel en Zaltbommel De cen trale alarmering wordt verzorgd door de Tielse gemeentepolitie. PIJNLIJK Een bezoek aan een Zweeds opleidingsschip is voor kapitein Luis Maria Reddiego van de Argen tijnse marine niet zo vlekkeloos ver lopen als h(] zich had voorgesteld. Ter wijl hij in ceremonieel tenue over de loopplank schreed om de Zweedse com mandant voor een bezoek aan de wal uit te nodigen, struikelde de Argentijnse zeeofficier om vervolgens met een spec taculaire duik in de Platarivier te ver dwijnen. Zweedse matrozen doken hem na en wisten hem veilig aan de kant te brengen Tot verdriet van kapitein Redidiego ligt zijn sabel echter nog op de bodem van de rivier... Slot van pag. 1 met een volledig moratorium op Ame rikaanse beleggingen welke in 1966 een bedrag van 614 miljoen dollars bedroe gen, verreweg het hoogste in West- Euopa. Verder mbgen de in West-Duits- land werkende Amerikaanse maatschap pijen maar 35 procent van hun verdien sten gebruiken voor verbetering en uit breiding. De rest moet naar de Verenig de Staten worden overgemaakt. Ten slotte heeft de president plannen be kend gemaakt om de uitgaven van Amerikaanse militairen in West-Duits- land te beperken. Deze bedragen onge veer 800 miljoen dollar per jaar. Dollar De dollar is krachtig gestegen op de de viezenmarkten van Parijs, Frankrijk en Londen, 30 punten in Londen en 55 In Parijs. De beurs van ZUrich was we gens nieuwjaar gesloten. Maar er zijn nog geen tekenen, dat internationale hamsteraars en speculanten het goud kwijt wilden dat zij de vorige maand hebben opgeslokt. Goudaandelen daalden echter flink Londen en verloren tot 10 shilling. Ho tel-, restaurant- en andere waardepapie ren die verband houden met het toeris me zakten scherp. In het algemeen gold de meeste reactie de verwachting, dat de Amerikanen as zomer minder dollars in Europa zullen uitgeven. Men wacht met spanning op de wijze waarop Washington het reizen wil beperken, vooral of die beperking zal worden opgelegd of vrijwillig zal zijn. Toerisme In 1966 telde Engeland 770.000 Ame rikaanse bezoekers en toeristen die 167 miljoen dollar uitgaven. Hierin waren niet de uitgaven begrepen van Amerikaans militair personeel en in Engeland wonende Amerikanen. Italië had 613.000 Amerikaanse toe risten die 153 miljoen dollar uitga ven. Frankrijk 685,000 met 116 mil joen, West-Duitsland 558.000 met 86 miljoen, de drie Beneluxlanden 495.0000 met 39 miljoen, Zwitserland 245,000 met 60 miljoen en Spanje 245.0000 met 53 miljoen. Ierland met zijn 24 miljoen dollar per jaar uitge vende 132.000 Amerikaanse toeristen had op een geweldig jaar gehoopt door de devaluatie. aan stringente binnenlandse bepalingen om de koopkracht van de Amerikanen te beperken. Emillo Colombo, Italiaans minister van financiën, noemde het be sluit van Johnson verstandig. Het commentaar idard in Londen de Amerikaanse dollar is vitaal voor de economische gezondheid van onze we reld. Dit is een prineipieel feit dat nie mand kan negeren. Daarom moet er by ons opluehting zjjn dat de Amerikaanse regering zo snel en beslissend is opge treden. Zou de Britse regering ever krachtig hebben gehandeld, dan zouden we ons thans waarschijnlijk niet in zulk een chaotische toestand bevinden' Maar over het algemeen leken de Ame rikaanse stappen om het betalingsba lanstekort recht te trekken aanvaard te worden. Vele regeringen. speciaal die van president De Gaulle, hadden hierop reeds lange tijd aangedrongen. Sommigen menen, dat de buitenlandse maatregelen gekoppeld moeten worden Rotjesregen op huis in Wamel (Van onze correspondent) In het dorpje Wamel in de omgeving van Tiel hebben op oudejaarsavond enkele tientallen jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar het huis van de uit Amsterdam afkomstige heer J. H. J. Erdmann als doelwit gekozen van een rotjesregen. Honderden stuks vuurwerk werden op het huis afgestoken onder kreten als .Amsterdammer verdwijn' en ,weg met Amsterdam' De heer Erdmann droeg er, met een stok bewapend, zorg voor, dat de jon gens het huis niet dicht naderden, ter wijl zijn zieke vrouw emmers water ge reed zette om een eventuele brand di rect te kunnen blussen De heer Erd mann, die in Wamel een klein fabriek je van siersteenprodukten drijft, is bij de bevolking om hem onbekende re denen niet erg gezien Zelf voelt hij zich een vreemde eend in de bijt. Het .vuurwerk-bombardement' duurde enkele uren. Toen de politie ter plaat se kwam. dropen de belagers af. Vol gens de politie werden er aan het huis geen vernielingen aangericht, behou dens een klein brandplekje aan de deur van de woning. Een politieauto werd ook nog aangevallen, maar de wagen werd met beschadigd. Op nieuwjaarsdag waren in de avond uren ook weer veel jongeren voor de woning van de heer Erdmann verza meld. maar het kwam niet tot onge regeldheden. Bonn bereid PTT Oost-Duitsland iets te betalen BONN (DPA-RTR) - De Westduitoe re gering is bereid aan Oost-Berlijn voor post- en telexdiensten voor 1967 een voorlopig bedrag van 20 miljoen mark 18 miljoen) te betalen, heeft het Westduitse ministerie van posterijen dinsdag aan Oost-Duitsland doen weten. Oost-Duitsland heeft 980 miljoen mark 880 miljoen) gevraagd voor diensten de afgelopen jaren. De Westduitse regering heeft nog onlangs geweigerd iets te betalen, waarop Oost-Duitsland een aanbod tot bespreking van een re geling inzake PTT-betalingen afsloeg. WASHINGTON, SAIGON (RTR, AP) Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken bestu deert op het ogenblik een verkla ring waarin gezegd wordt dat Noord-Vietnam met de VS over kwesties van belang' zal praten als de Amerikanen onvoorwaarde lijk een einde hebben gemaakt aan de bombardementen op Noord- Vietnam en alle andere oorlogs handelingen. Het betreft een verklaring van vlce- premler Ngoejen Doei Trinh van Noord- Vietnam. Deze verklaring zou veel ver der gaan dan de vorige van Noordviet- namese functionarissen. Dezen hebben steeds gezegd dat er vreedzaam overleg gevoerd zou kunnen worden als de Ame rikanen de bombardementen onvoor waardelijk hebben stopgezet. In de nieu we verklaring wordt gesproken van overleg als direct gevolg van Ameri kaanse maatregelen. Het gaat hier om een uitlating van Ngoejen Doel Trinh op een receptie in Hanoi ter ere van UTRECHT (ANP) Tengevolge van de dichte mist is een personenauto met vier dienstplichtige militairen dinsdag morgen omstreeks kwart over elf op rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) bij df verkeersruit Oudenrijn in botsing geko men met een voor hen rijdende vracht auto. Een der militairen, de 20-jarige A. J. Baars uit Vught kwam hierbij om het leven. De andere drie inzittenden werden gewond. Zij ziln naar het mi litair hospitaal in Utrecht gebracht. ROTTERDAM (ANP) In Rotter dam Is maandagmiddag de 21-jarige mej. A. ten Teije uit Rotterdam bij een verkeersongeluk omgekomen. Zij zat in een personenauto, die op de Kralingseplaslaan door de gladheid slip te en tegen _een_ lantaarajiaal terecht kwam. •-i'V: Mej. Ten Teije v I uit de auto UTRECHT Tengevolge van de dichte mist is een personenauto met vier dienstplichtige militairen dinsdagmorgen op rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) bij de ver. keersruit Oudenrijn in botsing ge komen met een voor hen rijdende vrachtwagen. Eén der militairen kwam hierbij om het leven, de drie andere inzittenden werden gewond. Op de foto de totaal ver nielde wagen van de soldaten. HENGELO (ANP) Dinsdagavond is m een ziekenhuis te Hengelo overle den de 18-jarige mejuffrouw Wilhelmi- na Frederika Noppers uit Borne, die dinsdagmiddag zwaar werd gewond toen zq met haar fiets onder een vrachtauto terecht kwam. BORNE (ANP) In een ziekenhuis te Hengelo is dinsdag overleden de 75- jarige Th. Hendriks uit Enschede. Vrij dag jl werd hij op de Rondweg aldaar overreden door een passerende vracht auto. geslingerd en is kort daarna overleden. Zondag (oudejaarsdag) overleed in het Dijkzigtziekenhuls de 44-jarige typo graaf W. van Ravestein. eveneens inwo ner van Rotterdam. Hij werd zaterdag op de Bergweg aangereden door een automobilist, die hem zag oversteken, remde en vervolgens door de gladheid met zijn auto in een draaiende slip kwam. De typograaf werd daarbij ge raakt en moest met zeer ernstige ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. SCHIEDAM (ANP) Maandagavond omstreeks elf uur is de 42-jartge John Heyt uit Amsterdam met een door hem bestuurde auto, waarschijnlijk misleid door de mist en de duisternis te Schie dam in de Voorhaven gereden en ver dronken. In de auto zaten ook de echt genote van de heer Heyt. mevr. Heyt- Van Berkel. en hun 15-jarige dochter Marianne. Ook zij verdronken. De bestuurder heeft niet gezien dat hij aan het einde van de Maasboule vard linksaf moet slaan. Hij reed recht uit het water in. De bemanning van een sleepboot waarschuwde de politie en de brandweer. Met behulp van een kraanwagen werd de auto op de kade gehesen. Het meisje was al eerder le venloos uit de auto gehaald. De heer Heyt was een bekend figuur in de horikbalsport. Hij was vele jaren coach van Sparta te Schiedam. (Van onze medewerker B. van der Klaauw) ?en werkelijk superieur gevechtsvliegtuig, ont- J wikkeld door constructeurs van de Duitse .Entwicklungsring Süd' (waar ondermeer Mes nier zijn geplaatst. Zij zitten paarsgewijs in de romp en klappen bij de start naar buiten. Als zij hun werk hebben gedaan en het vliegtuig in de lucht is, klapt men de motoren naar binnen. Tijdens de hele vlucht zitten zij veilig opge borgen; pas bij de landing komen zij weer naar buiten om het vliegtuig loodrecht op de grond te laten neerzakken. Al deze eigenschappen maken de AVS tot een klasse apart, waar zowel Duitsers als Ameri kanen belangstelling voor hebben in verband met de eisen bij oorlogvoering op beperkte ,t...w.tR.u..y»....y schaal, zoals destijds ln Korea en nu ln-Vietnam, serschmttf deel van uitmaakt) in samenwerking Daarop gaan de militaire deskundigen zich steeds met de Republic Division van de Amerikaanse Fairchild Hiller Corporation, maakt grote kans om niet verder te komen dan het papier van de tekenborden. De reden: het wordt een veel te kostbaar vliegtuig en men weet niet eens of men het eigenlijk wel nodig heeft. Een bijzonder vliegtuig is het wel. Het combi neert verscheidene ideeën om een modern ge vechtsvliegtuig onder alle denkbare omstandig heden te kunnen gebruiken, zoals straalfabui- glng, in de lucht verstelbare vleugels en liftmo- toren die loodrechte starts en landingen moge lijk maken. De twee bemanningsleden zitten achter elkaar geheel voor in de romp. De inla ten voor de beide voortstuwingsmotoren, die zich naast elkaar achter .n de romp bevinden, zijn boven op tiet toestel aangebracht, ter hoog te van het middenstuk van de vleugel. Het vliegtuig heeft nog geen naam en wellicht krijgt het die ook nooit. Het wordt aangeduid met de letters AVS van .Advanced Vertical Stri ke'. wat men ongeveer kan vertalen met .mo dern loodrecht startend aanvalsvliegtulg.' Het starlgewicht ls berekend op ongeveer 25 ton; om van de grond te komen heeft het niet min der dan zes motoren nodig. De uitlaten van de voortstuwingsmotoren zijn zo ontworpen, dat zij bij start en landing onder een grote hoek omlaag kunnen worden gedraaid zodat de re- act iekrackt van die motoren dan veel meer om hoog dan voorwaarts wordt gericht. Daarbij krijgen zij dan de assistentie van een viertal I liftmotoren. die op een zeer merkwaardige ma- Daarop gaan c meer instellen. Het wordt als een groot nadeel beschouwd dat moderne vliegtuigen nog altijd kilometers lange startbanen nodig hebben om in de lucht te komen. De recente oorlog in het Midden-Oosten heeft weer eens duidelijk aangetoond, hoe kwetsbaar dit soort startbanen zijn. Door ln de eerste uren van de strijd op de Egyptische vliegbases alle startbanen te vernielen, stelde de Israëlische luchtmacht een tweemaal zo sterke tegenstan der volkomen buiten gevecht en kon zij bij de volgende aanvallen honderden weerloos op de grond staande vliegtuigen vernielen. deze roden voelt Israël op het ogenblik veel voor de aankoop van de Britse Harrier, een jachtbommenwerper die loodrecht kan star ten en landen. Om dezelfde reden staan lood recht startende en landende vliegtuigen, zoge naamde VTOL's, in het middelpunt van de mili taire belangstelling. Deze vliegtuigen zijn even- we! kostbaar en nog niet zo volmaakt als men graag zou willen hebben en dat ls vooralsnog een belangrijke handicap. De AVS heeft talrijke goede eigenschappen en is door een combinatie van verschillende syste men een ideaal vliegtuig. Het vliegtuig is trou wens ontworpen door constructeurs die op het gebied van gevechtsvliegtuigen een reputatie te verliezen hebben. Zij ontwierpen twee van de beste -n meest gebruikte jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog: de Messerschmitt- 109 en de Republic Thunderbolt. De Amerikaanse partner kan bovendien terugval len op een grote naoorlogse ervaring met toe stellen als de Thunderjets, Thunaerstreak en Thunderchief. terwijl het Messerschmitt-team bovendien nog kan wijzen op de ME-262 straal jager. Maar wellicht zit er ook nog een zekere invloed van Fokker in de AVS. Jaren geleden heeft de Republic Immers met Fokker als part ner een gevechtsvliegtuig ontworpen voor een NAVO-competitie. Dit vliegtuig, de D-24 Alliance, leek wel enigszins op de AVS. had ook verstel bare vleugels en kon eveneens loodrecht starten. Het opvallende ontwerp was toen zó nieuw en zó revolutionair dat de militaire experts het een veel te grote stap vooruit vonden en het project noodgedwongen naar een archiefkast verhuisde. De bij het ontwerp en het daarmee verband houdende researchwerk opgedane erva ring hebben de constructeurs van Republic zich zonder enige twijfel ten nutte gemaakt toen zij aan de AVS gingen werken. Wellicht hebben zij daarbij ook Fokker-ideeën overgenomen De toekomst ziet er intussen niet rooskleurig uit voor dit bijzondere vliegtuig. Er zijn uit voerige .pecificaties overhandigd aan zowel de Duitse als de Amerikaanse luchtmacht. In het komende voorjaar moet van beide zijden een opdracht voor verder ontwikkelingswerk worden gegeven dat moet resulteren ln de bouw van een serie van twaalf prototypen. Het eerste daarvan zou medio 1970 moeten vliegen. Als alles dan verder goed blijft gaan zou de AVS in 1974 iin dienst worden gesteld. Vele experts oetwijfelen ol het ooit zover zal Komen De AVS wordt namelijk een kostbaar vliegtuig. De ontwikkeling van het vliegtuig en de bouw van een serie van twaalf prototypen zou ongeveer 1,8 miljard gulden gaan kosten, samen te delen door Duitsers en Amen- kanen. Daar zijn dan de ontwikkelingskosten voor de twee typen motoren nog niet bij inbe grepen. Bovendien vragen de Amerikanen zich op het ogenblik af of deze AVS nu wel precies het vliegtuig is dat zij in de toekomst nodig hebben. Voor de Duitsers zou de AVS een goede oplossing zijn als hun opperste militaire leiding beslist dat zij ook in de toekomst moet beschik ken over vliegtuigen die kernwapens kunnen vervoeren en dat die vliegtuigen moeten kunnen worden ondergebracht op verspreide opstelplaat sen. vanwaar zij loodrecht of met een zeer korte aanloop kunnen starten. Op dat punt is men het evenmin eens geworden. De Duitsers doen trouwens op het ogenblik toch erg verward wat de planning voor hun luchtmacht betreft. Zo voorziet bijvoorbeeld één plan in de vervanging van althans een deel van de Starfighters door McDonnell Phantom Il-jagers, waarvan men er dan ten minste hon derd wil aanschaffen Verder is de Duitse lucht macht sterk geïnteresseerd in een nieuwe Brits- Franse jachtbommenwerper, de Jaguar, waarvan het prototype in het komende voorjaar zal vliegen. Tr dat geval zou de Duitse industrie bij de produktie kunnen worden ingeschakeld. Een ander project is de door de Vereinigte Flugtechnische Werke samen met Fiat in Ita lië ontwikkelde VAK-191B een loodrecht star tend vliegtuig. Hiervan wil men zes prototypen bouwen, die in 1969 gereed moeten zijn. Ten slotte volgen de Duitsers met belangstelling de ontwikkeling in Engeland, waar na de breuk met de Fransen op dit gebied nu eèn eigen gevechtsvliegtuig met verstelbare vleugels (maar geen VTOL) wordt ontwikkeld. In totaal zijn er dus vijf projecten Duitse luchtmacht zegt geïnteresseerd zijn. Misschien ziet zij zo langzamerhand door de bomen het bos niet meer. Bovendien ls men te Bonn erg zuinig met de schatkistpenningen, ook en vooral waar het defensie betreft. En dat alleen kan al voldoende reden zijn om een van de goedkoopste oplossingen te kiezen en kostbaar project als de AVS tot een doodgeboren kind te maken. Het zal een van de eerste vraag stukken zijn waarmee de Duitse en ook de Ame rikaanse luchtmachtleiding in 1968 zal worden geconfronteerd. Het vinden van het juiste ant woord zal niet gemakkelijk zijn. delegatie uit Mongolië. De Noordvietna- mese vice-premier zou op deze receptie gezegd hebben dat de Noordvietnameae w.,en zal voeren als de ximbardementen op Noord-Vietnam en alle andere oorlogs handelingen gericht tegen Noord-Viet nam. onvoorwaardelijk hebben stopge zet'. Vredesoffensief' De Philippijnen zouden intussen een vredesoffensief voor Vietnam voorbe reiden. zo wordt van ingelichte zijde in Manilla vernomen. Dit offensief zou kunnen beginnen met onderhan delingen over een uitwisseling van krijgsgevangenen, waarna de weg vrij zou kunnen komen voor vredes onderhandelingen- De strijd Is Inmiddels hervat. Een Ame rikaanse woordvoerder deelde dinsdag mee dat bij de c^nval op een Ameri kaans kamp 100 km ten noordoosten van Saigon en tien km van de Cambod jaanse grens 348 man van de Vietcong zouden zijn gesneuveld. Aan Ameri kaanse zijde sneeuvelden 23 man en werden 153 gewond. De Vietcong-aan- val vond plaats vlak voordat de verbon denen hun nieuwjaarsbestand van 36 uur eindigden, dat wil zeggen maandag avond te elf uur. Tijdens dit bestand sneuvelden 27 Ame rikaanse militairen en werden 205 ge wond. De Amerikanen doodden 380 man van de Vietcong in dezelfde periode. Een Zuidvietnamese regeringswoordvoerder heeft meegedeeld dat de -Zuidvietnamese troepen 44 man aan doden en 132 aan China De democratische senator Wayne Morse heeft maandagavond verklaard, dat de Verenigde Staten op weg zijn naar een oorlog met communistisch China, die noch met conventionele noch met kern wapens kan worden gewonnen. .Wij kun nen China's bases buiten gevecht stel len en 's lands steden vernietigen en miljoenen mensen doden. Maar indien het land de oorlog ingaat komt het met de verschrikkingen te velde en zullen wij het met Amerikaanse troepen te velde het hoofd moeten bieden', aldus Morse. Morse, een verwoede tegenstan der van president Johnsons Vietnam- beleld, leverde zijn commentaar in een op de band opgenomen vraaggesprek. Amerika kan de wereld niet met de wapenen beheersen, zei hij. Indien een oorlog met China uitbrak, zei hij. zou Amerika binnen drie jaar drie miljoen man in China hebben. Neurenberg' Morse zei: ,geen enkele president heeft het recht ook maar één Amerikaanse jongen de dood op het slagveld in te ja gen In een oorlog, die niet verklaard is'. Hij voegde hieraan toe: .ik ben geschokt door de manier waarop wij over al onze zedelijke idealen kunnen spreken in ver hand met de wijze waarop wij de oorlog voeren. W'jj kannen die oorlog maar be ter winnen. Want vergeet niet dat alleen verslagen landen terecht moeten staan en Indien wjj zouden verliezen zou het vonnis van de wereld de processen te Neurenberg onbetekenend maken'. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG PTT-personeel in vaste dienst kan hypothecaire leningen slui ten bjj de rijkspostspaarbank, tegen de normaal geldende rente, voor het kopen van een huis voor eigen bewoning. De RPS is eveneens bereid hypothecaire geldleningen te verstrekken op bestaan de woningen. Voor projecten, doorgaans nieuwbouw, waarvoor een gemeentelijke garantie kan worden verkregen, kan de grootte van de RPS-lening voor PTT-personeel in vaste dienst worden bepaald op ne gentig procent van de stichtingskosten. De rente ligt bij de leningen met ge meentegarantie 1.4 procent lager dan voor leningen waarvoor die garantie ontbreekt. De grootte van een hypothecaire geld lening op een bestaande woning kan twee-derde bedragen van de taxatie waarden van het onderpand tot een maximum van 60.000 gulden. Daarvoor bedraagt de rente 634 procent. De rente moet halfjaarlijks worden voldaan, de aflossing is gesteld op minimaal 2 en maximaal 5 procent per jaar. De rijkspostspaarbank brengt geen af- sluitprovisie in rekening. Eventuele taxatiekosten komen echter voor reke ning van de hypotheekvrager, het PTT- personeelslid fn vaste dienst. Anderhalf jaar plus tbr voor dodelijke aanslag op hospita DEN HAAG (ANP) De Haagse recht bank veroordeelde dinsdagmorgen de 30-jarige vertegenwoordiger A. L. R. uit Rijswijk (Z.-H.) tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstel ling van de regering, wegens zware mishandeling de dood ten gevolge heb bend. Omdat zijn hospita de 24-jarige me vrouw Yvonne K. hem de huur van de kamer had opgezegd, ontstonden er moeilijkheden. Na een ruzie in de nacht van 29 mei vat het vorig jaar. had de man zich naar de slaapkamer van de vrouw begeven en haar eerst met een hamer op het hoofd geslagen en ver volgens gewurgd. De officier van justi tie had tegen verdachte twee weken geleaer een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en ter- oeschikkingstelling van de regering ge- Machinist dood op sleenboot gevonden AMSTERDAM (ANP) Dc 62-jarige machinist M. van A. is dinsdagoch tend dood aangetroffen aan boord van de in het Hamerkanaal in Amsterdam- Noord liggende sleepboot Sigi. De man is vermoedelijk reeds zaterdag overle den. Omdat nog geen doodsoorzaak kon worden vastgesteld wordt vanochtend sectie op het stoffelijk overschot ver richt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3