Cijfers verkeer brug gunstig Nieuw-Namen vierde eeuwfeest van mevr. de Jonghe-v d Heijden Vurig afscheid van kerstmis •m FIFflX BOUWDOK CAISSONS BROUWERS DAM BIJNA KLAAR ALMANAK RTM wil korte boottochten over Oosterschelde vanuit Zierikzee Twee auto's slipten op zelfde wegdek SPECTACULAIR TRANSPORT DOOR SAS VAN GENT Nieuwjaarsreceptie in Axel zeer druk Chr. nationale school Rilland zaterdag open Officiële opening Vlissingse sporthal op 27 januari PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 JANUARI! 968 .MIDDELBURG De eind cijfers van het verkeer over de Zeelandbrug in 1967 zijn aanmerkelijk hoger dan was verwacht. Het zomerseizoen leverde dan wel een .tekort' aan voertuigen op in verge lijking met 1966 omdat de attractie er af was maar daar staat tegenover dat de brug het afgelopen jaar steeds meer de functie heeft gekregen van een verbin dingsschakel tussen Midden- Zeeland en de randstad. Daardoor werd de verwacht te teruggang in het motor- rijtuigenverkeer royaal ge compenseerd. Het verkeer op de brug nam toe niet ruim tienduizend (of om precies te zijn 10033). Totaal waren het 991466 motorrijtuigen, exclusief bussen. Aan tolgel den werd een inkomstenstij ging geboekt van 337.540. De totale opbrengst bedroeg in 1967: 3.285.944,50. Ook gedurende het zomerseizoen ging de teruggang in de sector van het personenautoverkeer ge paard met een belangrijke toene ming van het aantal vrachtwa- fens. Nietteman moesten de eerste rie kwartalen van 1967 worden afgesloten met een negatieve stand ten opzichte van 1966: ruim 11000 auto's minder, nog te ver meerderen met ca 3500 toerbus- sen minder (9612 toerbussen in 1967. 6043 in 1966). De laatste drie maanden maakten de zaak echter weer goed. In deze periode was sprake van een zoda nige vooruitgang in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1966 dat uiteindelijk 6505 meer motorrijtuigen inclusief toerbussen) van de brug gebruik hebben gemaakt. In het jaarover zicht van de NV Provinciale Zeeuwse brugmaatschappij wordt opgemerkt dat dit alles reden tot tevredenheid geeft, zeker als men ook nog eens in aanmerking neemt dat per 1 januari van het vorig jaar het tarief voor perso nenauto's is verhoogd. Opgemerkt wordt verder dat de toeneming der verkeersintensiteit in de laatste maanden van 1967 vooral het werkdag gemiddelde ging omhoog behalve aan de groeiende groep automobilisten die de ,Zeel3ndronte' ontdekten ook kan worden toegeschreven a3n de betere bewegwijzering en de belangrijke wegverbeteringen die ie *-«t tweede half jaar van 1967 V Hoeksewaard tot stand zün g' nicht. Van het aantal automobilisten, dat vorig jaar de brug passeerde maakten 264.035 personenauto's en scooters. 31.045 lichte vracht wagens en 12.531 zware vracht wagens gebruik van de per 1 januari van het vorig jaar inge voerde tienrittenkaarten. Mevrouw De Jong-Bikker in Middelburg overleden MIDDELBURG Dinsdag is te Mid delburg op 68-jarige leeftijd overleden mevrouw J. de Jong-Bikker, die in het verenigingsleven, met name dat van NCVB. belangrijk werk heeft verricht. Mevrouw De Jong was gedurende vele jaren secretaresse van de afdeling Mid delburg van de NCVB en vervolgens ge. durende een achttal jaren presidente van het gewest Zeeland van deze chris ten vrouwenbond. Als zodanig had zij ook zitting in het hoofdbestuur van de NCVB, welke bond zij ook vertegen woordigde in de provinciale federatie voor vrijwillige vrouwelijke hulpverle ning. Na de ramp van februari 1953 heeft zij in deze federatie veel werk Foto: voorzitter Vnn Damme van liet feestcomité biedt de 100-jari- ge mevrouw De Jonghe namens alle dorpsbewoners geschenken NIEUW-NAMEN tig dat ik al ben', ,Het is spij- :r versleten Marie de huis. Voor de jarige en haar naaste familie was er een feestdiner. Zelf heeft mevrouw De Jonghe geen kin deren, maar er zijn een groot aantal neven en nichten, kinderen van haar reeds overleden broers en zusters. Gisteravond bracht de plaatselijke muziekvereniging ,De Scheldezonen' haar een serenade. De jeugd van Nieuw-Namen hield ter ere van de oudste inwoonster een lampionop tocht. De dag werd begonnen met een h.-mis. MIDDELBURG Onheilspellende rookwolken dreven dinsdagavond veel Middelburgers richting Grif fioen. Hun vermoedens kwamen uit: brand was er wel, maar de vuurzee had een goedmoedig ka rakter. De jengd van Middelburg stookte er georganiseerd een fik kie onder liet wakend oog van po litie on brandweer. De kinderen wisten gezamenlijk de laatste spo ren van de afgelopen kerstviering uit door de bomen of wat er dan voor afgetakelds was overgeble ven in vlammen te laten opgaan. En het is me een feest geworden op Modderoord. dat haar naam weer alle eer aan deed. De kinde ren hadden al lang tevoren het sompige veld opgezocht om een brandstapel aan te leggen. Heel Middelburg was er voor afge stroopt. Die bedrijvigheid gold vooral de wedstrijd die de organi satoren van de Middelburgse .Jeugdraad aan de kerstboomver branding hadden verbonden. Hans ie Due sleepte er 105 naar Modder oord. Hjj werd tot kampioen uit geroepen. En daar moest op ge dronken worden. Ook dat kon: zo lang de voorraad strekte werd er groentesoep getapt, een traktatie die er wel in ging. ook al werd de soep minder heel gegeten dan hei vuur was opgestookt. De jeugd van Middelburg-Zuid had in de mid daguren een kerstboomverbran ding gehouden. (Foto PZC) NIEUWJAARSRECEPTIE Zoals reeds gemeld zullen de commis. saris der koningin en mevrouw C. van Aartsen-Stap op zaterdag a s, 's mid dags van 4 tot 6 uur, een nieuwjaars receptie houden. Deze zal plaatsvinden in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdij. mevrouw Jonghe-van der Heijden giste ren op een haar door de bevol king van Nieuw-Namen aange boden receptie ter gelegenheid van haar 100ste verjaardag. In dezelfde japon die ze droeg toen ze 46 jaar geleden trouwde, ontving de ondanks haar eigen uitlatingen nog bijzonder kras se mevrouw De Jonghe tiental len neven, nichten, vrienden en dorpsgenoten. Een van haar kennissen was speciaal voor het eeuwfeest uit Zuid-Afrika over gekomen. Eregast was burge meester P. V. M. Vercauteren van Clinge, die samen met de beide wethouders gelukwensen kwam aanbieden namens het gemeentebestuur. Op de receptie in het parochiehuis kreeg mevrouw De onghe van haar dorpsgenoten een vloerkleed, eer draagbare radio en een handsehijn- werper aangeboden. Vooral het laat ste kan ze goed gebruiken, omdat ei in haar huis (hetzelfde waarin ze lr 1868 werd geboren) nooit elektrisch licht is aangelegd. De geschenken werden aangeboden door de neer A van Damme, voorzitter van net spe ciaal voor de gelegenheid opgerichte feestcomité. ,L bent de eerste hon derdjarige in de geschiedenis var Nieuw-Namen.' zei nij, ,maar nu w< het recept kennen gaan we het alle maal proberen.' Het eeuwfeest van mevrouw De Jonghe werd gevierd op de dag na haar ver- feestelijkhedep maar een dag uit te stellen Het feestcomité had gezorgd voor een met groen en vlaggen ver sierde straat tussen de woning var mevrouw De Jonghe en het parochie- .eeuwse Voornemens Zo omstreeks drie januari wordt hel al aardig eens na te gaan, wat er van de goede voornemens is terecht gekomen. Veel mensen weten bijvoorbeeld niet, dal op 31 december ongeveer lien pro cent van allo rokende mannen ïich heefl voorgenomen, in 1968 die ge woonte er geheel aan te geven. De meesten hebben da! tot ongeveer een kwartier na de jaarwisseling volgehou den. Dat is geen blaam: het is slechts memen. En I men dan son hebben niet Zijn ii' arme. dan de andere mensen? Neen. rij lijn niet armor don andere mensen. Hebben lij minder fantasie? Neen, zij hebben integendeel méér fan- tosie of zij hebben hun fantasie intus sen voldoende aan de werkelijkheid ge toetst. Jammer, dat we hier zo weiniq Daarom iaat de statistiek hiet een kans liggen. Het zou toch wel eens aardig zijn, ons volk door le lichten op de goede voornemens. Het moet toch een- voudiq zijn een simpel vragenlijstje so men te stellen cn dal bijvoorbeeld voor te leggen aan duizend mensen, die dan de doorsnede von ons volk vormen. Dan wisten we In leder geval eens wot van die voornemen». Nu tasten we geheel in het duister. Er is maar óón lichtpunt- Ie. Het moment, waarop do afschaffen van de rookgewoonte om een vuurtje vragen. Een zwak moment? Ja en nee. Hel kost per slot ook weef heel wol strild om van zo'n good voornemen af te stoppen Men heeft, per saldo, twee maal het roe moeten omgooien. Nu voort men weer dezelfde kont uit Dog 1967. Dog voornemen. Werkzaamheden aan spoorbrug over oude Arne MIDDELBURG Vanaf maandag 8 tot en met vrijdag 12 januari zullen werkzaamheden worden uitgevoerd aan de spoorbrug over het kanaal door de Oude Arne, als gevolg waarvan deze brug buiten bedrijf zal zijn en de scheep vaart zal zijn gestremd. Koperen buizen achterovergedrukt SINT-JANSTEEN Tussen de kerst dagen en nieuwjaarsdag zjjn in het wa terwingebied te Sint-Jansteen en Clinge ruim zestig koperen buizen losgekop peld en achterovergedrukt. Ln Sint-Jan- steen gingen de daders met 39 buizen op de loop in Clinge bleken ruim twintig buizen van eigenaar gewisseld te zijn. De rijkspolitiekorpsen van Clinge en Sint-Jansteen hebben het onderzoek naar de verduistering ter hand geno men. Jubilarissen bij mij. ,De Schelde' Bij de NV Koninklijke Maatschappij .De Schelde' te Vlissingen zijn de vol- fende werknemers 25 jaar in dienst: januari de heer P. J. Gans (landke- telmontagej, 18 januari de heer A J. Karelse (bankwerkerij), 20 januari de heer J. Beek (tekenkamer scheeps bouw), 22 januari J. F. Louwerse (af bouw accomodatie). De volgende werk nemers zijn 40 jaar in dienst: 3 janua ri de heer M. de Klerk (timmerfabriek) 7 januari de heer H. J. Joziase (bank werkerij), 17 januari de heer L. M. Koets (timmerfabriek), 28 januari de heer F. B. Meijers (modelmakerij) en de heer A. Scnunselaar (modelma kerij), 29 januari de heer J. W. Auër (administratie en financiën) en 30 1a- nuarf de heer M. A Vader (verkoop economische afdeling). ZONNEMAIRE Het heeft iets van een royaal open luchtzwembad, dat bassin tussen de Grevelingen en de zeedijk van de Nieuw-Bom- menedepolder in de buurt van het haventje van Zonne- maire. In werkelijkheid gaat het om een dok, waarin in de loop van het nieuw begonnen jaar de bouw zal starten van een serie van veertien caissons voor de blokkering van het noordelijk sluitgat in de Brouwersdam (1971). Na driekwart jaar karweien is dat bouwdok op het ogen blik zo goed als klaar. De cutterzuiger, die maandi-n lang ln en om het dok heeft rond- geploeterd om het geheel op diep te te krijgen is inmiddels vertrok- ken. Alleen de werkwegen in de put moeten nog worden aan gelegd. Daarvoor zwoegen wal bulldozers en vrachtwagens rond. Enkele draglines helpen een band je. Nog even en de NV Dijksbouw kan een punt zetten achter het werk aan dit bestek De bronbe maling. vitaal onderdeel bij de functie die het dok krijgt, moet worden geïnstalleerd om definitie» aan het pompen te slaan en straks oen droge vloer voor do caissons op tp leveren Zoals men weet zullen het noor- Brouwershavense Gat (tussen Scharendi jke en Ouddorp) in hetzelfde jaar worden geblok keerd. Het gat tussen de Schouw- se wal en het damvak op de zo genaamde Middelplaat vla de ge leidelijke methode en met als in strument de kabelbaan, het gat in de Kous door middel van twaalf doorlaatcaissons van een nieuw type en twee zogenaamde i andhoof dcaissons. Met de bouw van deze caissons zal ongeveer 2,5 jaar zijn gemoeid. Het is de bedoeling dat de fun dering voor de eerste van de se rie over een aanta» maanden zal worden gelegd De punt van de dijk b(j Nieuw-Bommenede ligt ongeveer acht kilometer van eh» sluitgat in de Brouwersdam. waarin de caissons een plaats moeten krijgen. Wanneer het eenmaai zover is dat de sluitingsoperatie in 1971 begint zal het bouwdok van de caissons worden geopend en be gint het transport van deze zwa re drijvende betonnen kolossen naar hun definitieve positie: on der bet zand m het aamlichaam van de Brouwersdam Nog een enkele dragline op de dijk en verder een nog natte put. aan vier zijden bedijkt, zo ziet het bouwdok eruli. waarin straks de doorlaatcaissons voor de Brou wersdam hun vorm zullen krij gen. (Foto PZC). MIDDELBURG De Rotter damse tramwegmaatschappij overweegt om vanuit de haven De Val te Zierikzee voor automobi listen en busreizigers die daar da gelijks passeren in de zomer maanden korte rondvaarten van ongeveer drie kwartier over de Oosterschelde te organiseren. Dat zou dan elk uur kunnen gebeuren. Daarbij krjjgt men dan gelegen heid om de brug eens van de on derkant te bekijken. De RTM heeft met ingang van 1 januari de exploitatie van het wegrestau rant aan de haven De Val van de provincie Zeeland overgenomen. De toeristenbootdlenst Zierikzee- Veere w blijft vanuit Zierikzee gehandhaafd: wel zal worden ge zorgd voor een in de geest van de .Europabus' te exploiteren aan sluiting met Oostende met een Êauze te Middelburg en Veere. >e morgenvaart van Veere uit naar Zierkizce zal in het seizoen 1968 alleen worden uitgevoerd van dinsdag tot en met vrijdag en de middagvaart van Zierikzee uit alleen van maandag tot en met donderdag. Wel zal worden ge tracht een ligplaats in Middelburg te krijgen. Voor het eerst zal re gelmatig op zaterdagen en zonda gen van Bergen op Zoom af wor den gevaren. Zaterdags naar Zie rikzee en zondags over het Veersc Meer naar Veere. Over de TDE autobusdiensten wordt in de RTM- koerier gemeld dat alle drie de diensten in de Westhoek beginnen en eindigen en dat de laatste eerst kort na 16 uur uit de West hoek vertrekt, te 16.55 uit Zierik zee en om 18.25 in Rotterdam zal aankomen. Deze laatste dienst heeft directe aansluiting op de toeristenboot uit Veere en de autobus uit Goes. De wijziging van de dienstregeling van de Frans Delta Expres dient om va kantiegangers naar Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren te bewegen een van hun beide reizen tussen woning en vakantieoord dwars door de Delta over brug gen en dammen te maken. PHILIPPINE Zaterdagmorgen om streeks half tien is op de provinciale weg Philippine-Driekwart een personen auto. bestuurd door M. de J even bui ten de bebouwde kom in een slip te rechtgekomen en in de berm geraakt. De bestuurder en zijn echtgenote kwa men met de schrik vrij. De auto werd licht beschadigd. Zaterdagmorgen was het wegdek hier en daar erg glad. Ter plaatse van het ongeval was niet gestrooid. Een paar uur tevoren omstreeks kwart over ze ven was bijna op dezelfde plek een personenbusje bestuurd door C. P. uit Sehoondijke geslipt, gekanteld en 10 meter verder in een sloot geschoten, Bestuurder C. P liep een gebroken pols en gekneusde ribben op. De beide me de-inzittenden P K. en E P.. eveneens afkomstig uit Sehoondijke, liepen lichte re verwondingen op. Allen werden naar het ziekenhuis in Sluiskil vervoerd. Examens Te Amsterdam slaagde dezer dagen de heer P. Szachnowski te Souburg voor het examen tolk-vertaler in de Russi sche taal. De heer Szachnowski is de enige in Nederland die in 1967 voor dit examen is geslaagd Op 10 januari aa~ staande wordt hij als zodanig beëdli voor de rechtbank te Middelburg. I heer Szachnowski is werkzaam als tolk-vertaler bij de koninklijke maat schappij JDe Schelde' te Vlissingen. SAS VAN GENT Er was dins dagmorgen één uur voor nodig om een reservoir met een diame ter van 7 meter en een hoogte van 4'/j meter te vervoeren over een afstand van twee kilometer. Met een speciale oplegger werd liet gevaarte van de machinefa briek A. Snelleman NV te Sas van Gent naar de NV Zui<l-('liemie, eveneens te Sas van Gent, ver voerd. In he reservoir komt alu miniumsulfaat voor de papierin dustrie. Tijdens het transport kwam men cén keer voor een klei ne moeilijkheid te staan. B(j hotel ,l)e la Bourse' stond een reclame, bord In do weg. Men hanteerde de meest voor de hand liggende oplossing door het bord gewoon even te verwijderen. Op de foto ziet men het reservoir op de op legger op weg naar de plaats van bestemming. AXEL In het gemeentehuls recipieer de dinsdagavond net college van b en w van Axel ter gelegenheid van de jaar wisseling. De receptie was zeer druk be zocht. RILLAND-B ATH Zaterdagmorgen zal de inspecteur van het lager onder wijs, de heer L. F. J. H. Frantzen de nieuwe christelijke lagere school van Rilland-Bath officieel openen. Burge meester J. C. W. Jobse onthult daarna de muursymboliek en de oud-inspecteur van het CNS, de heer J. A. van Benne- kom onthult de nieuwe schoolnaam. De plechtigheid begint om tien uur 's mor gens. In de middaguren worden de leer lingen getrakteerd, als zij de school in bezit nemen en daarna ls er een receptie in de geest van een familiebijeenkomst. Dat gebeurt 's middags om half vier. VLISSINGEN De Vlissingse sporthal zal op zaterdag 27 ja nuari officieel worden geopend. Momenteel is men Itezig met te trachten een zo aantrekkelijk mo gelijk programma voor rie opening vast te stellen. Enkele programma onderdelen staan vrijwel vnst. aan andere wordt nog gewerkt. Onder meer zal de Nederlandse volleybalkampioen Blokkeer/DES naar Vlissingen komen voor het spelen van een wedstrijd tegen waarschijnlijk een Belgische ploeg. Verder zal er een basketbal- wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlandse studententeam en het nationale jeugdteam. Zoals be kend heeft de gemeenteraad een bedrag van tienduizend pilden be schikbaar gesteld voor ae officiële 35: Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! KWAKKELWEEK Half tot zwaar bewolkt mot voorname lijk In de kustgebieden enkele sneeuw buien. Plaatselijk mist. Temperaturen om het vriespunt. Matige, tot vr\j krach tige wind tussen zuid en oost. ZON EN MAAN 4 Januari Zon op 08.48 onder 16.42 Maan op 11.35 onder 21.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2