Smid Kesteloo stopt er mee Felle brand in Wolphaartsdijk Jaarwisseling in Zeeland rustig Nieuwe haveningang Terneuzen te smal Muziek-festival Kruiningen met record-aantal deelnemers 2 Raadslid Faas te Zaamslag overleden NACHTELIJK VUUR LEGT ,DE BOEI' IN AS ALMANAK Ongeveer 400 postkantoren in de week een avond open Zevende keer: goede prestatie ARTIKEL IN ,DE NEDERLANDSE LOODS' BROK HISTORIE IN GAPINGE VERDWIJNT Karrevracht Blaasbalg POLITIE REED DUITSE WAGEN KLEM NA WILDE ACHTERVOLGING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 JANUARI 1968 MIDDELBURG Politiemensen in Middelburg en Vlissingen hebben maandagmiddag jacht gemaakt op een Duitse auto. De sinds kort gemaakte overeen komst betreffende de surveillan ce op rijksweg 58 door beide politiekorpsen maakte het mede mogelijk dat de auto in Sou burg kon worden klemgereden. De bestuurder, H. D. uit Stol berg reed onder invloed of zoals men het omschreef: .hij was praktisch stomdronken'. Om tien voor vier werd de Jacht op de Duitser geopend, toen er op het bu reau in Middelburg een melding bin nenkwam van iemand die op de Markt drie mannen uit een Duitse wagen had zien stappen, mannen die een aangeschoten indruk maakten. De politie ging op onderzoek uit en zag de wagen juist wegreden. Toen de bestuurder de achtervolgers in de gaten kreeg werd de snelheid fors opgevoerd. Een stopteken van de po litie op de Langevieleweg werd ge negeerd. De Duitse wagen slaagde erin om aan de achtervolgers te ontkomen. Toen de rit via de Blauwe Dijk en Kanaal- weg richting rijksweg werd voort gezet werd de Vlissingse politie ge alarmeerd. In Souburg kon de wagen worden aan gehouden D. had in Souburg als eige naar van de auto het stuur overge nomen van de jongeman J. J. uit Biggekerke. Deze jongeman reed als een snelheidsmaniak door Middel burg. Hij bleek echter niet onder drankinvloed te hebben gereden. J. zal worden vervolgd wegens het te hard rijden en het negeren van een stoDverbod. D. werd ter ontnuchte ring ingesloten in het Vlissingse po litiebureau. Hij kreeg een proces verbaal wegens het rijden onder in vloed. ZAAMSLAG In de nacht van zater dag op zondag is in het Julianazieken- huis te Terneuzen overleden de heer W. Faas, de nestor van de raad van Zaamslag. Hij bereikte de leeftijd van 66 jaar. De neer Faas maakte als lid van de AR-fractie bijna twintig jaar deel uit van de Zaamslagse raad. Hij was van beroep landarbeider en ver vulde verschillende functies in het agra rische leven. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christelijke Agrari sche Bedrjjfsbond vond in hem een ac curaat secretaris. Ettelijke jaren had hij ook zitting in de gewestelijke raad van het landbouwschap. De heer Faas was in zjjn woonplaats ook voorzitter van de commissie tot uitvoering van de bijstandswet. De begrafenis is be paald op donderdag op de graafplaats te Zaamslag. Brand Gapinge smeulde na De felle brand, die donderdagmiddag te Gapinge in een landbouwschuur woed de, had vrijdagavond nog een nabrand- je. Om negen uur werden de bewoners van Gapinge weer opgeschrikt door si- renegeloei. Het bleek dat het smeulend vuur in de balen hooi en stro weer opgelaaid was door de toegenomen wind, De brandweer van Gapinge bestreed het vuur met de motorspuit, Pas om twaalf uur zou de brandweer vertrek ken en bleek geen gevaar voor uit breiding meer te bestaan. Dankzij de vele en spontane hulp van de vrouwen vereniging van Gapinge, waardoor de woning van de heer Moens, die veel wa terschade had gekregen, snel werd schoongemaakt, kon de familie Moens vrijdagavond weer haar woning betrek ken. WOLPHAARTSDIJK Een lel- le brand heeft zaterdag in de vroe ge morgenuren het café-paviljoen annex kampwinkel ,De Boei', gele gen aan de Havenweg bij de jacht haven in Wolphaartsdijk in de as gelegd. Het vrijwel geheel van hout opgetrokken gebouw brand de tot de grond af. De gehele in ventaris ging verloren. Een hondje en een papegaai kwamen in de vlammen om. De eigenaar van het paviljoen, de heer A. C. van Wil genburg, werd licht aan de han den gewond. Het gezin Van Wilgenburg, dat uit drie personen bestaat, alsmede een logerend fa milielid bevonden zich op het mo ment van de brand in hun bunga low, die op ongeveer tien meter van ,De Boei' ligt. Zy bleven onge deerd en de bungalow liep dankzij gunstige wind en doeltreffend brandweeroptreden vrijwel geen schade op. De hitte van de vermoedelijk even vóór vijf uur uitgebroken brand deed een raani van de bungalow springen. Diti knallende geluid alarmeerde mevrouw Van Wilgenburg, die onmiddellijk haar man wakker maakte. Deze belde direct de rijkspolitie van Wolphaartsdijk, die evenals de brandweer, snel ter plaatse was. De brandweer zag zich tegenover een laaiende vlammenzee geplaatst. Het houten restaurant brandde als een fak kel. Met drie stralen had men het vuur echter snel onder controle, zodat de aan grenzende bungalows niet ontruimd be hoefden te worden. Kwart over zes in de morgen was men de brand geheel meester en konden de spuitgasten even (Slot van pag. 1) als gebruikelijk een kerstboom in brand gestoken, maar de politie hoef de nergens in te grijpen. De politie in Zierikzee hield in de oudejaarsnacht alle toegangswegen tot het Havenpleïn in de gaten. Auto banden en pakken stro, die werden aangevoerd om te verbranden werden door de politiemannen in de Oude Haven gegooid, met het gevolg, dal in het centrum van de stad geen gro te vuren werden gestookt. En wat er nog aan brand werd gemaakt had weinig optisch effect, omdat de flood lights op het Haven plein brandden. De Zierikzeese politie werd geas sisteerd door politiemensen uit dor pen op Schouwen. Rustig was het ook In de Westhoek en op het eiland Tholen. Er kwamen geen ongevallen voor en de vreugde uitingen werden beperkt tot het af steken van vuurwerk. ,In mijn hele loopbaan hebben wij nog nooit zo'n rustige jaarwisseling meegemaakt', was het commentaar van de rijks politie groep Kruiningen. ,Het weer zal daar wel aan nebben meege werkt.' Zeeuwsch-Vlaanderen is zondagavond in zijn geheel waardig over de drem pel van het nieuwe jaar gestapt. Er werd in de meeste plaatsen een re- cordhoeveelheld vuurwerk afgesto ken. maar dat leidde nergens tot moeilijkheden. Zaamslag .eeuwse Toon In Terneuzen waren tvjee broers de avc/nd was met een aller vriendelijkste visite begonnen het niet met elkaar eens over de kwaliteit van ,Tien Toon'. En ter wijl Toon Hermans op de buis be minnelijk voortging, sloeg de één de ander de ziektewet in. Zó hoog gaan die dingen. Op oudejaarsavond kwam, na een enkel glas, het berouw. En zo ging de valide broer opnieuw naar het huis, waar de slag had gewoed en vol deemoed stond hij bij het bed, waarin Jan het omzwachtelde hoofd boven de dekens hield. Jk wou je alleen maar zeggen', 'begon hij gebrekkig, ,we zijn van hetzelfde bloed, het jouwe heeft gevloeid en dat treft, mij dus ook'. De omzwachtelde kwam moei zaam. omhoog: fiankjewel. Alsje blief'. dige inwoners de politie al enkele jaren werk had bezorgd door ver nielingen aan te richten en materi aal van bouwwerken weg te halen, gebeurde er om het middernachtelijk uur volstrekt niets. Wel trachtten enkele oudejaarsvlerders de toren klok te laten lulden, maar dit expe riment moesten ze toch na enkele minuten staken. In tegenstelling tot voorgaande jaren was er in het dorp vrijwel niemand op de been. ,Het is bij ons keurig verlopen', ver telde ook de politie van Terneuzen. De Incidentele kerstboomverbrandin gen op diverse punten van de stad leverden geen problemen op en dat zelfde gold ook voor het vuurwerk dat nog lang na het passeren van het nieuwe jaar de lucht in werd geschoten. Tn Westkapelle kwam het op nieuw jaarsavond nog even tot een verlate uitspatting. Er werden vuren aan gelegd en de jongelui begonnen bij de kerk zelfs met het opbreken van het wegdek Geruime tijd bleef het rumoerig in het dijkdorp. Een slïppartytje in Veere op nieuw jaarsdag leverde naast wat schade een lichtgewonde autobestuurder op. Op oudejaarsavond raakte by 's-Heer-j Hendrikskinderen een auto in de sloot, eveneens door een slip. Eén persoon werd hierbij gewond, ter-1 wyl de wagen moest worden weg gesleept. 1 bijkomen bij een kop koffie, hen aange-l boden door een naburig restauranthou-f der. Tijdens het blussen hadden brandweer lieden drie buta-gasflessen ontdekt, die al enigszins verhit waren. Door deze flink te bespuiten wist men ontplof fingsgevaar- te voorkomen. Voor alle ze kerheid werden de gasflessen in de na bijgelegen jachthaven gedeponeerd. Ook een aantal koolzuurcilinders konden tij dig worden verwijderd. Onmiddellijk nadat hij de politie had ge alarmeerd trachtte de heer Van Wilgen burg zijn twee honden en de papegaai uit het toen al brandende kantoor van zijn restaurant te redden. Hij moest hiertoe een ruit inslaan. Zijn reddings pogingen slaagden slechts gedeeltelijk. Maar één hond kon voor een wisse dood behouden blijven. De auto van de heer Van Wilgenburg, die voor het paviljoen geparkeerd stond, had inmiddels ook vlam gevat. Pogingen het voertuig als nog te verwijderen slaagden niet. Niet alleen de inventaris waaronder een pas aangeschafte grill- en frituur- installatie maar ook het de vorige dag van de wasserij terugontvangen wasgoed, alsmede enkele kledingstuk ken en administratieve bescheiden gin- Een in vlammen op. e éigenaar, die pas sinds aprii 1S06 zijn bedrijf aan de Wolphaartsdijkse jachthavens uitoefent, was geheel over stuur. Met zjjn vrouw, hun 1%-jarig dochtertje en hun logerende neef wer den zij ter kalmering bij de havenmees ter opgenomen. Omtrent het ontstaan van de brand meende de brandweer, dat de haard heeft gelegen In het oostelijk gedeelte van het gebouw, waar de oliekachel stond opgesteld. By een onderzoek van de recherche bleek later dat verminde ring van de weerstand van het isolatie materiaal rond de buizen van de vloer verwarming vlak bij de kachel overver hitting van de houten vloer in de hand heeft gewerkt. De heer Van Wilgenburg heeft nog de tegenwoordigheid van geest gehad de leiding van de buiten staande gastank, die diende voor voe ding van de keukenapparatuur van het, restaurant, af te sluiten. De eigenaar van ,De Boei' is tegen brand verze kerd. Ondanks het vrjj vroege uur om streeks tien over vyt werd alarm ge geven door middel van de sirene was er bij deze brand vrij veel pu bliek. Bij de foto: slechts een ruïne is er over gebleven van het nog vry nieuwe restau rant ,De Boei' aan het Veeree Meer bij Wolphaartsdijk. (Foto PZC) DEN HAAG De PTT zal binnen afzienbare tijd het aantal postkanto ren dat één avond per week open is van ruim tweehonderd uitbreiden tot ongeveer vierhonderd, over het hele land verspreid, omdat is gebleken, dat avondopenstelling van een postkantoor in een behoefte voorziet. Of in Zeeland ook deze uitbreiding haar beslag zal vinden is nog niet zeker. Voor Zee land is de zaak nog in studie. Geen veeziekten in Zeeland (Van onze Haagse redactie) Uit gegevens, die minister Lardinois van landbouw en visserij heeft verstrekt in een nota aan de tweede kamer in ant woord op vragen van de vaste com missie voor landbouw en visserij blijkt, dat zich in Zeeland in 1967 geen dierziekten hebben voorgedaan. By de sectie mond- en klauwzeer zijn noch bestrijdingskosten gemaakt, noch scha deloosstellingen uitgekeerd. Evenmin was dit het geval voor varkens pest en find ere dierziekten. KRUININGEN Van het re cord-aantal van 36 deelnemers aan het zevende muziek- en song estival zaterdag- in Krui ningen, heeft accordeonist Frans Kasander uit Vlissingen de Scheldeprijs veroverd. Met 226 punten was hij tevens naar het oordeel van de jury de beste deelnemer in de afdeling kla viermuziek. In een volle zaal van het dorpshuis hebben zaterdag morgen en middag 36 jeugdige amateur-musici laten horen en ook wel laten zien wat ze op het podium presteerden. Voor de zevende maal heeft het .Co mité Concertfonds' te Kruiningen met medewerking van ,Muziek-Ex- pres' zaterdag een teenermuziek en -songfestival georganiseerd. In vrij snelle opeenvolging beklommen pia nisten, accordeonisten, zangers, zan geressen en bands het podium, en thousiast toegejuicht door het voor het merendeel jeugdige publiek en beloond met veel of minder applaus. Bij de afdeling vocalisten behaalde Nauval van der Spil uit Hansweert 'een eerste prijs, by de rubriek in strumentaal viel die eer te beurt aan Ria en Henk Hamelink uit Sas van Gent. Teener-prijzen Naast de beoordeling van de volwas sen jury was er een teenerjury, die het er mee eens was: de eerste prijs voor de afdeling vocaal gaat naar Nauval van der Spil uit Hans- weert. By de rubriek instrumentaal kende de teenerjury de eerste prijs toe aan .The Concords' uit Sluiskil en pianist Jan Leanen uit Bergen op Zoom won de teenerprijs in de rubriek klaviermuziek. De tweede prijs vocaal ging naar Anja van den Avoort uit Breda, de derde naar .The Starlights' uit Tho len. De tweede en derde prijs instru mentaal waren voor ,The Sharks' uit Heide Kalmthout (België) en fluitis te Nelly van de Parel uit Kruiningen. In de rubriek klaviermuziek waren de tweede en derde prijs voor Arlette Herwegh uit Axel en Jan Laenen uit Bergen op Zoom. De prijzen wer den uitgereikt door wethouder J. La- ko van de gemeente Kruiningen. VOOR SCHEPEN VAN 50.000 TON: VLISSINGEN Voor iedere in gewijde is het duidelijk dat de nieuw te maken haveningang te Terneuzen 205 m breed niet breed genoeg is voor 50.000 ton ners, die men daar wil ontvangen. Deze schepen hebben namelyk een lengte van 230 m, terwyl een ha veningang een minimum breedte van minstens de lengte van het grootste te passeren schip dient te hebben. Deze mening wordt uit gesproken in een artikel over breedte van haveningangen in het december-nummer van ,De Neder landse loods'. In het artikel wordt verder opgemerkt dat nog meer afhangt van de sterkte van de stroom buiten de haven en van de lengte van de uitloop in de haven. Nu is de breedte van de haven ingang van Terneuzen 205 meter tussen de 14 meteriyn. Tussen de 3,5 meter- ïyn wordt dit 275 m. Het verschil van 70 meter is echter de glooiing, waarbij een schip nu eenmaal niet te dicht mag komen. Als een schip van 230 m lengte deze haven moet invaren met NA 48 JAAR GAPINGE Het zal vreemd zijn op Gapinge in de eerste weken van het nieuwe jaar als de klop van de smidse niet meer gehoord wordt. Want smid Kesteloo, kort geleden 65 jaar geworden, heeft de deur van de smederij in de Dorpsstraat voorgoed gesloten. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf sloeg hij de laatste nagel in een paardehoef. Toevallig was het een paard van één van zijn beste vrienden, land bouwer Henk Joosse uit de Mei- werfweg. Smid L. J. Kesteloo heeft min of meei een brok Walcherse historie afgesloten. Want de Gapingse smederij was niet van vandaag of gisteren: zowel de va der als de grootvader van de heer Keste loo hanteerde jarenlang de smidshamer De drie zoons van de heer Kesteloo za gen niet zoveel heii meer Jn het smidsbe drijf, zodat vanaf vandaag de oude sme derij op Gapinge gesloten blijft, 't Zou voor de jongere generatie ook niet meer zo makkelijk zijn, want de heer Keste loo was eigenlijk een ,maniisje-van-aUes hij was niet alleen hoefsmid, maar ook kaehclsmid, loodgieter, landbouwwerk- tuigensmid en fietsen hersteller. Vóór alles was de heei Kesteloo echter een echte boerensmid, daar kon zelfs de ontwikkeling op Jastechnïsch gebied niets aan veranderen. Bijna een halve eeuw, om precies te zijn 48 jaar, had hij met paarden te maken. In zijn lange loop baan besloeg hij er ruw geschat zc tussen de 8000 en 10.000 en daarvoor had hij een karrevracht aan hoefnagels nodig. Vanzelfsprekend kreeg hij in de laatste ia.ren, toen de mechanisatie in de land- >ouw snelle vorderingen ging maken, steeds minder hoeven onder de ogen. Vroeger had hij een klandizie van tegen de negentig paarden, de laatste Jaren niet meer dan even twintig. Overigens kwamen er niet alleen paarden in de smidse. Ook koeien, die moesten dan bekapt worden en dat betekend, dat smid Kesteloo duizen den koeiehoeven netjes bijgewerkt heeft om ze keurig op de veekeurin gen te laten verschijnen. Voordat smid Kesteloo veertig jaar ge leden het rijksdiploma hoefsmid behaal de had hij al acht Jaar bij zijn vadei aan de blaasbalg getrokken. Dat duurdt na z'n diplomering niet zo lang meer toen in 1935 Gapinge van elektriscl licht voorzien werd, deden ook de moto ren hun intrede in de Gapingse smidse Vanaf 1939 werkte de heer Kesteloo< vervolgens met zijn broer samen ei sinds 1953 deed hij het smidswerk al leen. Vooral in de vroegere jaren, toe Gapinge bepaald niet dagelijks ei veelvuldig geconfronteerd werd me het moderne verkeer konden de paar den nog wel eens lastig zijn. Hei haaklelijk moreten zc dan in ,d' broek' waarbij ze met de bulk in eei zeil gehangen werden. Twee kee kreeg de heer Kesteloo de schri' stevig te pakken, toen een paard i' de smidse op hol sloeg. Maar dank leen gehad'. Ondanks het feit, dat de heer Kestek. een echte boerensmid was, vindt he gezin, dat vader een moderne smid wa: Hij werkte altijd opgewekt met rad' Veronica aan. In de huiskamer aan de Schot:, hoek, tientallen meters van de smii se vandaan, zegt mevrouw Kestelo- die correspondente voor ons blad In Gapinge: We konden hem thu' horen'. Altyd ook stonden er kinderen voor deur van de smidse te kijken, en ni- te vergeten vakantiegangers. Die voi den zo'n oude smidse prachtig en z hadden vooral belangstelling voor ouil hoefijzers ,dat begint een soort antic' te worden', merkt smid Kesteloo oj .zitdag' voor de klanten, die hun reke nlngen bij hem thuis komen betalen. Dat gebeurt dan op nieuwjaarsdag. Smid Kesteloo heeft daarbij tot nu toe een oude gewoonte in ere gehouden: zijn de rekeningen betaald dan krijgen de klanten een borrel en een sigaar. Vroeger, toen halfjaarlijkse rekeningen werden aangeboden, waren er wei eens klanten, die voor een rekening van drie kwartjes de gang naar het huis van de smid over hadden. Maar na de borrel en de sigaar geoffreerd te hebben hield de smid er maar weinig van over..., Als nlj nel auemaai nog eens over mocht doen? ,Weer hoefsmid worden', verzekert de heer Kesteloo. En nu het allemaal achter de rug is? Dc heer Kesteloo zal zich onder andere In de tuin uitstekend bezig kunnen houden. Bij de beoordeling lette de jury op zuiverheid, ritmoek, voordracht en muzikaliteit, en houding. Bij de ac cordeonisten werd ook aandacht be steed aan techniek en volumeverde ling. Vertegenwoordigers van de VARA waren zaterdag in Kruiningen om te bekijken of deelnemers aan het festival in aanmerking komen voor een proefopname in de studio te Hil versum. Hierover werd nog geen be slissing bekend gemaakt. Na afloop van het festival werd in het dorps huls een bal gehouden. ,Don Devil and the Drifters' en ,The Sweet No thing' zorgden daarbij voor muziek. Op de foto: een beeld van het song festival. (Foto PZC) stroom op de rivier en we bedenken aldus de schrijver van het artikel dat op deze schepen de commandobrug zich op het achterschip bevindt, zodat de loods plus minus 150 meter van de boeg staat, zal hy zodanig moeten ma noeuvreren dat de boeg precies in het bovenstroomse diepste gedeelte van de haveningang inscheert, om daarna met hard SB- of BB-roer, al naar gelang het eb of vloed is, met vooruitdraaien- de schroef het achterschip vry te hou den van de tegenoverliggende glooiing. Daar de tegenwoordige grootste schepen met turbines zqn uitgerust, waarmee het uiterst moeilijk manoeuvreren is, dat wil zeggen de schroef vlug van vooruit op achteruit of omgekeerd te doen draaien, is het voor ieder inge- wyde duideiyk dat alleen met vooruit- slaande schroef deze manoeuvre kan worden uitgevoerd en dan nog alleen maar met heel weinig stroom, dus na het hoog water of iaagwatergetij. Een ietsje te hoog en men raakt de bovenstroomse glooiing, een ietsje te laag en men raakt benedenstrooms de stenen. Een marge voor correcties is er door gebrek aan ruimte niet. Loopt er de gewone stroom van 2 tot 2,5 mij), dan ia deze manoeuvre bijna onmogelijk en in alle gevallen zo gevaarlijk, dat men er beter niet aan kan beginnen. Door de enorme druk van de stroom op het grootste deel van het schip, ls het dan onmogeiyk dit voldoende te draaien. Er is dan grote kans dat het schip de glooiing raakt, of, met eb- 8troom tegen laag water in de haven aan de grond loopt. Al deze mooïiykhedcn hadden vol gens het artikel in ,de Nederlandse loods' vookomen kunnen worden door de havenmond een voldoende breedte te geven van byvoorbeeld 250 meter. Als een schip van 230 meter lengte vanuit stromend water een havenmond in moet varen, behoort deze havenin- 5ang een zodanige breedte te hebben, at. dit sclilp cr schuin in kan scheren. In do liavcn zelf kan men dan de even tuele correcties uitvoeren. De schrijver veronderstelt dat. de af meting van 205 meter hoogstwaarschijn lijk gekozen is om het vlug aanslibben van de haven zoveel mogeiyk tegen te gaan. Het is echter volgens hem de vraag of de eventuele kosten van bag geren opwegen tegen het gevaar dat een schip op een glooiing kan lopen. Een schip van deze afmeting (230 m) kan volgens hem nu niet op alle tyden de haven van Terneuzen binnenvaren. Dit zal alleen kunnen gebeuren met stil of nagenoeg stil water. Het Is de scnrUver van het artikel bekend dat deze haven in verkleind model ls uitgezet. Hij wijst de ontwer pers erop, dat het manoeuvreren met de daar gebruikte kleine scheepjes mis schien wel zo ongeveer een juistbeeld geeft wat met binnenvaartuigen gedaan kan worden, maar zeer zeker niet over het hanteren van zeeschepen. In wer- keiykheid gaat dit relatief veel lang zamer en veel secuurder. Uitsluitend praktijkmensen kunnen dit. beoordelen. Het artikel besluit met de opmerking, dat er niet één nautische commissie zal zijn, die deze haven ingang zou goedkeuren. Daarom wordt geconcludeerd, dat hier niet. de juiste personen aanwezig zjjn geweest. PLAATSELIJK MIST Plaatsclyk mist of lage wolken, maar ook hier cn daar zon. Enkele verspreid voorkomende buien met liagel of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Maximumtemperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 08.48 onder 16.41 Maan op 11.21 onder 20.39 SCHELDEPRIJS VOOR FRANS KASANDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2