BILT ,Laat iemand eens zeggen dat Reimerswaalplan onzin is' Twee forse inbraken in Zierikzee Loodsboot voor Vlissingen te Bolnes te water gelaten Aantal mijnenvegers in Vlissingen wordt uitgebreid Goes:onbehagen onderwaardering' 2 Benelux nu tot realiteit maken' Buit f 1800,- BLOEMENGROET? ALMANAK kostuums en bandrecorder Spel met vuurwerk: brand in lege school te Rilland Vragen in eerste kamer over Dow Chemical en napalm Fietser 24 meter meegesleurd maar niet gewond 'iHlteiiSI SJ§|I lis#® IKlff Instructiebad Kerstboombrand in flat te Vlissingen KLEUTER (2%) IN MIDDELBURG DODELIJK VERONGELUKT mr huber herbenoemd burgemeester van goes Vp- p- Kerstexpositie Zeeuwse beeldende kunstenaars verwacht:.. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 DECEMBER 19Ó7 DRS P. A. NEETESON IN NIEUWJAARSWENS: SAS VAN GENT ,Ik zou zien dat iemand van gezag durfde te zeggen dat het Reimers waalplan onzin is, zolang er veel betere mogelijkheden voor indus trievestiging aanwezig zijn langs de beide oevers van de Wester- schelde'. Deze .persoonlijke nieuw jaarswens' formuleerde drs P. A. Neeteson, algemeen directeur van de NV Glasfabriek Sas van Gent en de N V Zuid-Chemie, vrijdag in zjjn traditionele redevoering aan de vooravond van de jaarwisse ling. de impasse waarin de EEG momenteel verkeert gebruik rullen maken, om de Benelux tot een realiteit te maken. .De grens moet worden weggeblazen. Voor de ontwikkeling van Zeeuwscli-Vlaan deren is dat een absolute vereiste'. De heer Neeteson zei .graag te wülen begrijpen' waarom de overheid zonder aarzelen zeer grote bedragen uitgeeft om de vestiging van buitenlandse pe- troleumraffinadertjen mogelyk te ma ken. terwijl de nationale raffinaderij van de .koninklijke' in Pernis in staat is heel Nederland van aardolieprodukten te voorzien. En waarom dan de vesti- Sng van een aluminiumfabriek in Zee- nd wordt weggeveegd met de medede ling dat de nationale aluminiumfabriek In Delfzijl in staat is heel Nederland van aluminium te voorzien. In zijn toespraak besteedde de heer Neeteson uitvoerig aandacht aan de noodzaak tot het opvoeren van de arbcidsproduktiviteit in het alge meen. Hij keerde zich tegen loonsver hogingen die gaan ten koste van de winst van een bedrijf. Door het op deze wijze afromen van de winst zag hij de investeringen in gevaar komen. .Juist deze investeringen maken een verhoging van de arbeidsproduktïviteit voor een belangrijk deel mogelijk', aldus de heer Neeteson. die betoogde dat eco nomische onderzoekingen in de Verenig de Staten hebben aangetoond dat er een zeer nauwe correlatie bestaat tussen de hoogte van het reële loon en de arbeids produktïviteit. Jubilarissen De heer Neeteson hield zijn toespraak op de jaarlijkse bijeenkomst van beambten en ondernemingsraden van Glasfabriek en Zuid-Chemie in de kantine van de Glasfabriek De bijeenkomst wordt be legd in verband met het afscheid van de in de loop van het jaar gepensioneerde werknemers en de huldiging van jubile rende werknemers. Er was deze' maal slechts één jubilaris, de heer H. M. Uyt- terhoeven (Zuid-Chemie), die 25 Jaar bij de onderneming in dienst Is. De heer Neeteson memoreerde ondermeer, dat de heer Uytterhoeven enkele jaren geleden de bestuurster redde uit een In het ka naal gereden auto. Uit handen van ir J. Berdenis van Berlekom ontving de ju bilaris een getuigschrift alsmede een legpenning van de maatschappij voor nij verheid en handel. Voorts werd de heer Uytterhoeven toegesproken door burge meester R. A. J. den Boer van Sas van Gent. De heer Neeteson overhandigde tot slot geschenken aan achttien In 1967 gepensioneerde werknemers van Glasfa briek en Zuid-Chemie. Centrale werkplaats en Superdam Bevredigend De glasfabriek in Sas van Gent heeft aldus de heer Neeteson een jaar met een grotere omzet en bevredigende bedrijfsresultaten achter de rug. De vooruitzichten voor 1968 zijn gunstig, al zullen de resultaten in belangrijke mate worden bepaald door de bedrijvie- heid in de automobielindustrie en in de representatieve- en betere utiliteits bouw. De Securit-afdeling van het be drijf zal worden uitgebreid door de bouw van een grote continu-oven. In het afgelopen jaar werd onder meer spiegel glas geleverd voor de nieuwe luchtha ven Schiphol. De geluidsisolatieproble men konden met succes worden opgelost door de toepassing van dik spiegelglas. De heer Neeteson deelde verder mee dat de nieuwe met aardgas gestook te oven voor de produktie van ge ëmailleerd glas minder goed lieeft voldaan. De oven wordt omgebouwd op elektriciteit. Men hoopt nierdoor de produktie van geëmailleerd glas In 1968 aanzienlijk op te kunnen voe ren. Belangrijke wijzigingen In het bedrijf zfln verder de volledige overgang op een ver doorgevoerd systeem van bud gettering. In verband hiermee zal men binnenkort over een eigen elektronische machine beschikken. Minder gunstig De resultaten van de Zuid-Chemié wa ren als gevolg van de marktomstandij heden minder gunstig dan die van glasfabriek. Het bedrijf is sterk afhan kelijk van export. Deze lag weliswaar hoger dan in 1966, maar geschiedde ge deeltelijk tegen verliesgevende prijzen. De winst over 1967 was als gevolg daar van belangrijk lager dan in 1966. Do heer Neeteson maakte duidelijk briljant zjjn Hij noemde het kunstmestindustrie van belang dat de hulp aan ontwikkelingslanden zich richt op verbetering van de landbouw en stimulering van het verbruik van kunstmest. Ben uitermate belangrijke ontwikkeling op de Zuid-Chemie is, dat op dit bedrijf binnen enkele dagen de produktie begint aluminiumsulfaat,ondermeer "ten behoeve van do papierindustrie en de waterzuivering. Do heer Neeteson sprak van ,een histo rische stap', omdat de Zuid-Chemie zich hiermee voor het eerst gaat bewegen op een ander terrein dan de kunstmest. Voor de produktie van aluminiumsulfaat is 2,7 miljoen geïnvesteerd. Sinds 1957 bedroeg de investering bijna 17 miljoen, sinds ae oorlog bijna 25 miljoen. Verdere uitbreidingsplannen liggen klaar, maar zullen in 1968 nog niet worden gereali- ADVERTENTIE) Bel (01180)-2661-5253 Kwekerij M. H. Dekker Afdeling bloemslerkunst Middelburg Uw bloemensupermarkt Leeuwse Opruiming Met het oog op het nakend jaar einde: een kleine opruimingsa-s- sortiment, met dank aan de in zenders. Bij een Goese juwelier kwam een man om een huwelijkscadeau, een casette, ,Geef maar een eenvou dig modelletje, ze moet het nog leren'. Uit Vlissingen, waar de pinkster gemeente beslag heeft gelegd op de oude Luxor-bioscoop, komt de ze: fie pinkstergemeente zit nu eerste rang Antwoord var. een Vlissings schooljongetje op de vraag ,Wat is een zindelijke boerin?' JZen zindelijke boerin is een boerin die niet meer m haar bed plast'. Een passage uit het werk van een Middelburgse leerling tenslotte: frins Willem van Oranje woonde op de Dillenburg. Hij verkocht tafelzilver en souventers van het Huis van Oranje En dat het maar flink mag rege nen: dan vallen al die rot rotjes in het viaterige water. ZIERIKZEE In Zierikzee zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee forse inbraken ge pleegd, waarbij ongeveer f 1800 werd buitgemaakt uit de Cen trale werkplaats en 30 a 40 kostuums uit de herenconfectie fabriek Superdam. In beide ge bouwen op het industrieterrein werden deuren en bureaus ge forceerd. Uit de Centrale werk plaats werd behalve het bedrag aan geld ook een luidspreker van een filmtoestel, een bandre corder en een voorraad sigaret ten gestolen. Op de bandrecorder zat een geluids band, waarop toespraken stonden, die bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van de werkplaats, onder meer door de commissaris der konin gin werden gehouden. Uit de gebou wen van Superdam werd geen geld ontvreemd. De winkelwaarde van dt gestolen kostuums schat men daar or ongeveer 6.000. De inbrekers zijn in de beide gebou wen door een raam binnengekomen. Bij de centrale werkplaats was dat door een keukenraam, waarvan een deel werd weggebroken om bij het handvat te komen. Men had in de centrale werkplaats weinig moeite zich toegang te verschaffen tot de verschillende vertrekken, nadat de centrale sleutelkast was geforceerd. Van de 1.800 die werd meegenomen was een bedrag van 1000 eigendom van de Nederlandse vereniging Artio Vincit Omnia, waarvan de directeur van de .centrale werkplaats, de heer J. Pomner rayon-leider is. De heer Pomper vermoedde, dat men het filmtoestel had laten staan, omdat het moeilijk te vervoeren is. Het toe stel en de bijbehorende geluidsappara tuur en ook de bandrecorder werden aangeschaft met geld, dat door de RILLAND-BATH In de voormalige school met de bijbel aan de Hoofdweg in Riliand-Bath is vrijdagmiddag brand uitgebroken, vermoedeijk doordat kinde ren met vuurwerk bezig waren. De brandweer was snel ter plaatse en kon daardoor de omvang van het vuur vrij beperkt houden. Boven de lokalen ont plofte een olietank, waardoor gaten in het dak werden geslagen. Verder ont stond schade aan de achterzijde van het gebouw en was er waterschade in de lo kalen. Vóór de brandweer over water kon be schikken maakte men gebruik van kool- zuursneeuw- en een poederblusapparaat. Uit het gebouw was het meubilair deze week weggehaald en over gébracht naar de nieuwe school met de bijbel. Het oude gebouw zal worden gebruikt door de r-k school. Bejaarde fietser door bus gegrepen en ernstig gewond WATERLANDKERKJE Om twee uur vrijdagmiddag is de 87-jarige F. Haers uit Waterlandkerkje bij een ver keersongeval ernstig gewond. Het on geluk gebeurde op de provinciale weg Oostburg-Waterlandkerkje ter hoogte van de Cafhalynsesehans. Het slachtof fer stak per fiets de weg over en werd gegrepen door een lijnbus van de ZV TM, bestuurd door G. R. V. uit Axel. De Oostburgse arts F. F. Loose die ter Glaatse eerste hulp verleende, liet de eer H. per ambulance naar het St.- Antoniusziekenhuis te Oostburg over brengen. Auto na slip de sloot in Op rijksweg 58 nabij de v' - brug is vrijdagmiddag omstreeks voor twee mevrouw L. O.-M. rigen met haar stationcar in eei iakt. De auto kwam daarbij in inker wegberm en schoot vervolgen, .;<_-u sloot in. De mede-inzittende mevrouw P. M. K.-J. uit Kruïningen liep lichte verwon dingen op. Na in het ziekefihuis ,Berg- zicht' te Goes behandeld te zijn kon zij huiswaarts keren. De bestuurdster en meerijdende kinderen bleven ongedeerd. Mevrouw O. M. had een vrachtwagen ingehaald en wilde zich vervolgens in de file voegen. Dokter De Beij ui' Hans- weert verleende eerste hulp. De auto 1 werd zwaar beschadigd. provincie Friesland was geschonken voor het rampenfonds. Zoals gezegd, in beide gebouwen werden deuren en bureaus geforceerd. De inbreker of Inbrekers hebben alles m de panden doorzocht, maar zagen niettemin een kleine kas van Superdam over het hoofd. De leiding van de Zierikzeese politie, die samen met technici van de recherche uit Den Haag het onder zoek In handen heeft, meent, dat de manier waarop de inbraken zijn uit gevoerd, erop wjjst dat de betrokke ne (n) niet voor de eerste maal aan het werk waren. Tot gisteravond had het onderzoek geen directe resultaten opgeleverd. De heer Pomper van de centrale werkplaats stelde vrijdag vast, dat de apparatuur, die men heeft weggenomen, niet zomaar zal worden vervangen. ,En heel verve lend is het natuurlijk, dat de geluids band van de opening kwijt is, want zoiets komt natuurlijk niet terug. De apparatuur, die verdwenen is. heb ben we kunnen aanschaffen doordat we die gift van de provincie Fries land kregen. Normaal kan een cen trale werkplaats, die met subsidies moet werken, zulke dure apparatuur niet zomaar aanschaffen', aldus de heer Pomper. Het eerste-kamerlid i i Wijk van economische zaken, van fensie en van buitenlandse zaken schrif telijk gevraagd of de berichten juist zjjn, dat het In Terneuzen gevestigde Ame rikaanse bedrijf ,Dow-Chemlc ~»alm vervaardigt en zo ja, of lalm onder andere bestemd is voor ge- iruik in Vietnam en derhalve voor ge bruik tegen de bevolking van dat land, De heer Van Wijk wil verder weten of deze buitenlandse vestiging aan bepaal de voorwaarden terzake van de ver vaardiging en van de export van haar produkt gebonden is en, indien dit zo is, hoe deze luiden, .Wordt genoemd bedrijf geheel of mede door buitenlanders geleid en, zo ja, moet dan niet worden geconcludeerd dat deze buitenlanders als hoogst ongewenste vreemdelingen dienen, te worden be schouwd?', zo vervolgt het eerste-ka- meriid, er verder naar Informerend of de ministers bereid zijn, zo de vooraan staande vragen bevestigend worden be antwoord, elk op eigen terrein maatre gelen te treffen teneinde aan de vorenbe doelde activiteit van genoemd bedrijf een einde te maken. GOES Een fietser is vrijdagmorgen op de Wllhelminastraat in Goes door een bestelauto gegrepen en 24 meter met zijn rijwiel meegesleurd. De man bleef vrijwel ongedeerd. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De automobilist H. Z. uit Kapelle, kwam uit de Terweelstraat en reed de Wilhel minastraat in zonder voorrang te ver lenen aan de fietser, D. C. M. uit Goes, Voorbijgangers maakten de automobilist er opmerkzaam op, dat er iets niet in orde was. De autmobilist verklaarde, dat hij niets had gemerkt. De arts J. A. EL van Feen verleende eerste hulp. Na on derzoek in het ziekenhuis Bergzicht kon M. later op de dag naar huis terug. BOLNES By Boele's scheeps werven te Bolnes Is vrijdagmid dag de loodsboot Capella te water gelaten na de doop door mevrouw F. v. d. Graaf-van Hengel, echtge note van de directeur van het loodswezen te Vlissingen. De Ca pella is één van de twee nieuwe loodsvaartuigen die dienst zullen doen in het zesde district (Vlis singen). De tewaterlating werd onder andere bijgewoond door de directeur-generaal van het loodswezen, afgevaardigden van het bouwbureau van de koninklijke marine en van het hoofdkantoor van het loodswezen en een deputatie uit Vlissingen, bestaande uit de direc teur, kapitein ter zee G. van Graaf, commissaris J. Heijse, de toe komstige gezagvoerder van het schip, de heer F. Lems, stuurman E. J. de Leeuw, wtk C. Aarnoutse en technisch hoofdambtenaar Vlissingen, de heer J. J. Pol. Het ligt in de bedoeling, dat de Capella eind maart zijn proefvaart zal maken. Zoals men weet zullen de loods- Examens De heer G. Moens uit Clinge slaagde te Eindhoven voor het eerste deel van het examen staatspraktïjkdiploma boekhou den. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het propedeutisch examen scheikundig ingenieur: de heren P. Bode uit Vlissingen; M. G. R. T. de Cooker uit Sas van Gent en C. J. van Luyck uit Schoondijke Voor het kandidaatsexamen geodetisch ingenieur slaagde de heer H. A. Hettema uit Terneuzen. DOOR VORMING NIEUWE GROEPEN Squadrons worden uit dienst gesteld VLISSINGEN Het aantal schepen van de mijnendienst In Vlissingen zal aanzienlijk worden uitgebreid. Deze uitbreiding hangt samen met een hergroepering van do varende eenhe den van do mijnendienst per 12 januari 1968 waartoe do koninklijke marine heeft besloten na eon grondige studie omtrent de samenstelling van rnijnen- bostrljdlngsgroepen. De vorming van dergelijke groepen werd reeds gerui me tijd ln NAVO-kringen aanbevolen. In het kader van de reorganisatie zul- Straelen- drons uit dienst worden gesteld, zoals reeds ls geschied met het squadron 127 (Slot van pag. IJ Een ander punt, dat In Goes een onbehaaglijk gevoel geeft is de in dustrialisatie: de gemeente zou graag betrokken zijn geworden bij het havenschap Vllssingen-Oost. .Maar we worden ook na de her indeling op een afstand gehou- stige Reimerswaalgebied ligt, van belang is te weten wat er omgaat', aldus mr Huber. Teleurstellend vindt hij het. dat het deel van de weste lijke ontsluitingsweg vanaf de rijks weg tot het industrieterrein .Zuid west' op de lange baan is geschoven, nu het eerste deel van de weg en de hele spoorbaan gereed zijn. ,A1 kan ik wel begrijpen, dat Den Haag vindt dat er voorlopig met de weste lijke rondweg Goes, de verdieping van de Arne en Hercules voorlopig voldoende geïnvesteerd is in Mid den-Zeeland. Gebrek aan begrip voor de Goe®e situatie constateert het gemeente bestuur tenslotte ook bij de pogin gen een instructiebad te bouwen. Wethouder J. H. Roose constateerde tijdens de begrotingszitting ran vo rige week, dat gs welwillend tegen over de sporthalplannen staan, maar dat de kansen op een Instructiebad minder gunstig liggen: ,het voor naamste punt, dat nodig is: de er kenning, dat Goes voor dit bad centrumfunctie vervult,zei hij. Het ls mr Huber niet duidelijk waarom de voorbereid ingskost en voor een dergelijk bad geen goed keuring van gs hebben gekregen. ,Er zou voorrang gegeven moeten worden aan Middelburg en Vlissin gen. Het lijkt er weieens or Goes moet wachten, omdat IV burg en Vlissingen hun plannen nog niet rond hebben'. Het zijn deze indrukken, die in Goes een sfeer van verontrusting en onbehagen hebben opgeroe pen. Burgemeester Huber: .het lijkt erop dat Goes er wat bij- hungt. we misgunnen of Middelburg hun k£ We willen alleen als een gelijk waardige partner worden behan deld. Er zijn diverse zaken, die Goes de afgelopen jaren met steun van provincie en rijk tot stand heeft gebracht. Maar ik zie die positieve instelling ten opzichte van Goes niet over de gehele linie'. Er zullen nu twee mijnenbestrij- dingsgroepen worden gevormd, één te Vlissingen en één in Den Helder. Elk van deze groepen wordt samen gesteld uit een aantal kustmijnen- vegers en ondiepwatermijnenvegers alsmede een duik vaartuig. In loop van 1968, zodra zij opera zijn. zal aan elke groep nog een mijnenjager worden gevoegd. De groepen zullen dan ieder uit onge veer tien schepen bestaan. Deze groepen vormen zelfstandige fle xibele eenheden van mijnenbestrij- dingsschepen met verschillende func ties. Doel van de hergroepering is ook boten van het type Capella met speciale moderne apparatuur worden uitgerust. Onder andere is er op deze schepen een helikopterdek. Er zijn plaatsen om de beloodsing in de toekomst ook vanuit helikopters te laten plaatsvinden. VLISSINGEN De Vlissingse brand weer moest vrijdagavond uitrukken vooi een fikse kerstboombrand, de eerste van het jaar, in de flat van do familie Hos selaar aan de Paul Krugerstraat. Vader en moeder Bbsselaar stonden in de keu ken af te wassen en de kinderen zaten rustig in de huiskamer, toen plotseling de brand ontstond, Er-ontstond flinke schade. - - - Alles was het gevolg van een vrijage tussen een kaarsvlammetje en wat den- nenaalden, die door hun fusie in een oogwenk voor vuur zorgden. Door kor daat optreden van het gezin en de snelle actie van de brandweer kon erger wor den voorkomen en bleef de brand be perkt tot de woonkamer. Wel 'brachten vuur en water een onprettige chaos en flinke schade aan het meubilair ln de flat. Een zwartgeblakerd plafond, don kerbruin geschroeid behang en gebarst- ten ruiten waren de nare resultaten van de kerstboombrand. Het restant stond even later als een verkloorde boomstaak in de hoek van de kamer. -en auiKvaartuie- in ae MIDDELBURG Een ongeval op de 1968, zodra zij operatief Kleverekerkseweg ter hoogte van de daar Jl_ in het insteekhaventje gemeerde woon arken heeft vrijdagmorgen omstreeks half elf het leven gekost aan een 2% jaar oude kleuter. Het Is het zoontje van de familie Den Hartog uit Zierikzee. De woonark van de familie heeft tijdeljjk In zo efficiënt mogelijk gebruik van de verschillende mijnenbestrijdingseen- heden. In verband met de hergroepering en mede rekening houdend met het feit dat Hellevoetsluis omstreeks 1970 door het gereed komen van de dam in het Haringvliet zijn waarde als operatieve basis zal verliezen, is voorts Desloten dit mijnenbestrijdingsstation te sluiten. De daar gestationeerde mijnenvegers zuilen naar Den Helder worden over gebracht. De marinekazerne in Hel levoetsluis zal worden geconserveerd en worden aangehouden in afwachting van een eventueel andere bestem ming. In Vlissingen waren tot nog toe alleen het squadron 128 gestationeerd en het duikvaartuig Rhenen. De schepen van dit squadron zullen aangevuld met vaartuigen van de squadrons 123 en 205 de nieuwe groep, de mijnenbe- strijdingsgroep III, vormen. Tot deze groep van tien schepen zullen ook de duikvaartuigen Drunen en Rhenen be horen. De commandant van het squa dron I2S, ltz I Lips wordt ook commandant van de nieuwe groep. Op 12 januari 's morgens om half twaalf zal de commandant zijn groep offici eel ln dienst stellen. Van de mïjnenbestrijdingsgroep JU zal ook de Hr Ms Veere, een kunstmijnen- veger van de Dokkum-Wildervank- klasse deel uitmaken. De Veere werd op 27 september 1956 in dienst gesteld. Na een vaarperiode van ruim ander half jaar werd dit schip uit dienst gesteld en toegevoegd aan de reserve- vloot, de zogenaamde mottenballen- vloot. Op 6 september 1967 werd het schip opnieuw aan de operationele mij- nenbestrijdingsvloot toegevoegd. De Veere neemt momenteel deel aan mijnenveegoperaties ten noorden van de Waddeneilanden ter verbreding van de mijnenvrije vaargeul in de zoge naamde ET-route. Volgens schattingen bevinden er zich nog minstens 100.000 mijnen in de Noordzee. De mijnen dienst te Den Helder ontvangt nog gemiddeld twee tot drie mijmneldingen per week van schepen die de Noordzee bevaren. stak op een afstand van tien meter plot seling voor een naderende auto de weg over. De automobilist, O. H. M. uit Mid delburg, zag de kleuter, die vanuit een bosje kwam, te laat. Het kind bezweek kort na het ongeval aan de opgelopen verwondingen. Bij koninklijk beslcii van S december ls volgens een bericht ln de staatscourant opnieuw benoemd tot burgemeester van Goes mr F. G. A. Huber. De tweede ambtstermijn gaat in per 1 januari 196S. ADVERTENTIE Restaurant-Bodega De Abdij' MIDDELBURG Nieuwjaarsdag in de BODEGA Slemp met krentenbrood In het RESTAURANT speciaal nieuwjaarsdiner a 15,- p. c. Telefoon 01180-4685 VLEESHAL STADHUIS MIDDELBURG De laatste jaren droeg de kerstexposi tie van ae stichting Zeeuwse oeeldenda kunstenaars vooral het stempel van een gezapige stabiliteit en men kende eigen lijk bij voorbaat het karakter van tifc tentoonstelling, van de schalkse experi menten van Heymans tot de gedroogde bloemen van Bulthuis. Men kon onge schokt de jaarwisseling tegemoet: alles was bij het oude gebleven. In de expositie, zoals die thans tot 11 januari in de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis is te zien, overheerst het element van de surprise. En het zijn zeer aangename verrassingen. Opmer kelijk ls, dat men onder de tweeën twintig exposanten, onder wie verschil lende debutanten, voor die verrassingen naar de gevestigde kern van het ge zelschap moet: Louis Heymans, Andries Minderhout, Jan Jongschaap, Peter de Jong, Cora van Cltters en Henk Koo- ger. Nog opmerkelijker is. dat nestor Louis Heymans. in wiens werk de laat ste jaren een lichte teruggang viel te signaleren de man werd toch immers oud voor de grootste verrassing zorgt. Twee van zijn werkstukken .Experiment', waarin houtafval is ver werkt en .Object trouvé' (textiel) mun ten uit door de voorname stilering, het originele materiaalgebruik en een brjna superieure artisticiteit. Werk van uit zonderlijke esthetische kwaliteiten. Nu ligt het voor de hand, dat men in oude- jaarsstemmlng en uit respect voor Hey mans' hoge leeftijd het motto .lief zijn voor Louis' hanteert. Correctie: onlangs schreven wij nog, toen Heymans op een kerstsalon van de stichting met een oude dweil verscheen, op board getimmerd, dat deze dweil bij ons toch hooguit de keuken zou halen- Heymans' leeftijd was toen even res pectabel. Op nieuwjaarsmorgen belde h(j op. Zijn enige intentie was ons een foed jaar te wensen. Een kwestie van eperking. Wel was het negen uur. maar dat is een kwestie van opvatting. Waar om dit voorval nu aangehaald? Om Heymans te tekenen: wat babbelziek als het om kunst gaat, maar een reus. De dweil was een vingeroefening. .Experi ment' en .Object trouvé' rechtvaardigen een bezoek aan de Vleeshal. Een kerstsalon met tweeëntwintig exposanten. Vroeger waren wij geneigd dit, uit een oogpunt van bespreking, als een nadeel te ervaren het impliceert ook het excuus voor de oppervlakkig heid, men moet met enkele kantteke ningen volstaan. Andries Minderhout: na zijn ziekte, op deze kerstsalon bevestigd door en kele doeken van voortreffelijk gehalte, die dit jaar al eerder in Goes wer den geëxposeerd, maar een reprise waard zijn. Exponenten van zijn kun stenaarschap wijrekenen hem graag tot de grootsten In Zeeland zijn .Bo men', .Variation V* en .Variation VII', drie doeken die representatief zijn voor zijn oeuvre, dat gekenmerkt wordt door een symbiose van talent en vakman schap. neschaaD heeft jonger, spranke- lender van kleur, aangenamer, blijmoe diger van sfeer, op deze tentoonstelling vertegenwoordigd met drie doeken, waarvan .Beat on the floor' de sterkste Indruk maakt. Nog een verrassing: Co- ra van Cltters, die in enkele van haar inzendingen nog op de oude, naar het ons voorkomt wat moeizame weg voort gaat, maar in een andere hoek van de Vleeshal plotseling twee uitersten toont! grappige, realistische plastieken (dier figuren) en de doeken ,A' en ,B' waarin zij naar zeer ruimtelijke, geabstraheer de vormen zoekt, een volkomen ander en zeer aangenaam gezicht laat zien. Henk Kooger is de vijfde exposant, wiens inzending fascineert. Zijn drie li nosneden, .Watchers gezin', .Walcheren '66' en .Landschap' vormen een gave. mooi afgeronde Inzending. Een eminent geheel. Er is meer, dat een rondgang door de Vleeshal tot. een artistieke bele venis maakt. Beeldhouwer Peter de Jong ls ln .Zittend figuur' de prominen te, betrouwbare ambachtsman (zijn eikenhouten ,Tors' ls al even voortreffe lijk) en als altijd vallen weer de nobele, klassieke vormen op, die Tessa Braat haar potterie meegeeft. Echtgenoot Ad Braat heeft een geestig reliëf ingezon den, ,Goed gesprek', en van Llesbeth Messer-Heybroek valt het zeer fraaie kopje .Portret Albert Peeters' op. Dolf Jaspers zond vier doeken ln, landschap pen, fel, met een bijna benauwende pas sie geschilderd, robuust, mannelijk, maar ook rusteloos, chaotisch en intri gerend men blijft geïnteresseerd, hoe deze schilder zich verder zal ontwikke len. Llesbeth Binkhorst, die ditmaal een Yerseke-serie voor de expositie uitkoos, laat hiermee zeer bemoedigend werk zien, waarin telkens vorderingen zijn te bespeuren. Jan Haas toont een virtuoos opgezet drieluik, grafiek voor een klein, maar waarderend publiek. En dan is er het vertrouwde werk van Plet Bult huis, die men waarderen moet om zijn eigen, ingetogen palet, de steriele sfeer, Pïeter de" Bodt (knap licht ln ,De stil te'), Jos But, wat trouwhartig, maar eerlijk ln zijn landschappen. Ad Duve- kot (debutant, Borssele, .Twee bomen' ls rijk aan sfeer, mooi van verfbehan- deling), Herman Goet.hcer (Vlissingen). die bescheiden debuteert met enkele zeer bezonken composities, sober van klëur, Piet Rijken (één inzending, .Kruis'Els Hollebrandse, die vaardig ,Werf' op het doek bracht en J. Rjjns- aard, wiens vazen en potten we be toogden dat al eerder uitmunten door de fraaie techniek, maar die zich wat meer beperking zou moeten opleggen in de nu wat geforceerde .moderne' vorm;J Ben t den uit Lewedorp. Resumerend: een kerstexpositie, waar uit niet door de debutanten, maar door de inbreng van de gevestigde kern vernieuwing blijkt en die door de kwaliteit van die vernieuwing een be zoek waard ls. Heymans, de oudste, is ln dit opzicht de jongste. Maar wil hij op nieuwjaarsmorgen wel na twaalf uur bellen? H. H. LATER OP DE DAG REGEN Toenemende bewolking, later op de dag vanuit liet noordwesten, gevolgd door regen. Tot matig of krachtig toenemen de wind, krimpend van noordwest naar west tot zuidwest. Dezelfde middagtem- peraturen. ZON EN MAAN 31 december Zon op 08.48 onder 16.37 Maan op 09.49 onder 16.27 1 Januari Zon op 08.48 onder 16.38 Maan op 10.33 onder 17.50 2 januari Zon op 08.48 onder 16.39 Maan op 11.01 onder 19.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2