Over kerk en wereld gesproken o&n MARGREET SCHOON: RIEN HEIJBOER: INEKE OELE: HANS VAN DE WAL: ADRIE BRUGGE: kerk faalt te gek geen kliekjes niet zo stijf brave mensen? OUD - - NIEUW - OUD - NIEUW OUD - «I NIEUW - OUD - - NIEUW Over God, kerk, christendom en niet te vergeten wereld gesproken: op deze pagina opmerkingen van jonge mensen, tussen de vijftien en de twintig, scholieren, wonend in Zeeland. Geloven ze in God, wat betekent de kerk of niet) voor hen, wat is christendom? Hier hun openhartige antwoorden. ,De kerken zullen nooit genoeg aan vrede kunnen doen. Zolang een land, waar iedereen .christen is, soldaten in de oorlog stuurt en zolang een kerk dit toelaat en zwijgend toekijkt, of zich zelfs ak koord verklaart, zoals kardinaal Spellman, dan vind ik dat de kerk ergens faalt'. Dat zegt Margreet Schoon, Middelburg, twintigjarige vierde klas leerling van de rijkskweekschool. Men kan haar onder andere te genkomen bij de ziekenomroep, bij roeien, in mimespel, bij het vrijdagavondgebed en soms in Taizé. Ze wil in het onderwijs, blo- of lom-scholen. Margreet wil nog meer kwijt over politiek en kerk: walgelijk, zoals daar in Griekenland die patriarch of hoe die heette die kolonels beëdigde. Voor mij zijn dat geen christenen meer, gewoon mannetjes die macht willen hebben, het type Makarios'. Margreet vindt dat een christen niet meteen naar de wapens moet grijpen: Johnson zou moeten zeggen: de wapens neer in Vietnam, ik ben christen, en dat betekent aandacht besteden aan de vrede, de sja- loom. Die nazimethoden van de officieren in Vietnam: afschuwe lijk'. Ander onderwerp: God? Geen voorstelling van iemand, die in de lucht zweeft. Het is iets abstracts in de mens, die misschien rege lend optreedt via de mens. Als ik met humanisten praat kan ik op een gegeven moment zeggen: daarmee ben ik het helemaal eens'. Ze gaat veel naar kerkdiensten: van verschillende kerken, ze wil zich niet binden aan een bepaalde kerkgenootschap (thuis zijn ze vrijzinnig hervormd), ze voelt zich erg thuis in het oecumenische vrijdagavondgebed in de Engelse kerk. ,Dat trekt mij veel meer aan. Een preek kan goed zijn of je kan erbij in slaap vallen. Bij het vrijdagavond gebed is er vijf of tien minuten tekst en uitleg, daarna stilte na de preek. Daaraan kom je thuis nooit toe en hele maal niet op school'. Ze gaat ieder jaar naar Taizé. de, noem het kortweg, protestantse kloostergemeenschap in Frankrijk, ze is ook in Grandchamps ge weest, het vrouwelijk equivalent. Ze geniet er van mensen te ont moeten en mensen te ontdekken. Ze vindt, dat je wel als christen zonder kerkdiensten kan leven, maar er moet wel een zekere band onderling zijn, zoals die bestaat bij het vrijdagavondgebed, in Taizé, Grandchamps, in een agapèviering. Ze is er bang voor, dat kerkgang teveel traditie is voor christenen, een sleur wordt, dat het ware christendom: helpen van de naaste, wordt vergeten. Ze heeft die aspecten juist weer gevonden bij Taizé en Grandchamps. Zieken- of bejaardenbezoek op de zondagmorgen in plaats van een kerkdienst, dat is toch veel beter werk Dat is actief christendom'. Niet veiwonderlijk, dat Margreet voorstander is van de oecume nische beweging, vooral ook van samenwerking der kerken in de hulpverlening, nationaal, internationaal, plaatselijk. Gewoon om dat het dan efficiënter kan gebeuren Om over samen kerken bou wen als het dan moet dan maar (bijna) te zwijgen: ,in een nieuwe wijk zou een kerk gerust eerst een gymnastiekzaal kunnen zetten of een wijkgebouw, is voor de héle gemeenschap. Dan komt die kerk nog wel. Samen kerken bouwen, graag, en het uitgespaar de geld gebruiken voor sociaal, maatschappelijk en jeugdwerk'. Zevenentwintighonderd mensen in St-Annaland zijn verdeeld over drie kerkgenootschappen. Rien Heijboer die als hij uit het raam van zijn huis kijkt niet meer zicht heeft dan de steen klomp van de hervormde kerk noemt het ,te gek'. Vooral op' het gebied van de godsdienst kan dat niet volgens hem. De kerken moeten samenwerken, maar er is een zekere onver draagzaamheid. ,De afscheiding had nooit mogen komen. Maar er moeten wel heel vooruitstre vende kerkeraden komen wil het anders worden in Sint-An- naland en daar niet alleen'. Rien is vijftien jaar. Hij gaat el ke dag naar de rijks hbs in Bergen op Zoom, zit in B4. Hij vindt dat ze in St-Annaland nog wat bekrompen zijn. De mensen komen niet in eikaars kerken- Riet heeft eerlijke kritiek, maar hij meent het goed met zijn kerk, waar hij regelmatig heengaat: de hervormde ge meente. Kerkdiensten horen bij de zondag én bij de rest van de week volgens Rien, maar hij zag liever jeugddiensten, meer af gestemd op de jongeren. ,De kerk doet te weinig voor jonge ren. je moet ze trekken, anders worden ze afgestoten. De men sen moeten er meer vrijwillig heenkomen, maar er moet wel een soort uitnodiging van dc- kerk uitgaan'. En wat hem nog hoog zit: het ziekenhuis in Bergen op Zoom, voor het eiland Tholen van be lang. Er is een rooms-katholiek ziekenhuis in aanbouw en nu willen ze er nog een protestants neerzetten: ,het zou veel beter zijn één ziekenhuis te hebben. De gemeenteraad hier is er vóór. Dan kunnen ze moderne appara tuur kopen, anders worden het kleine en bekrompen ziekenhui zen en dan moeten de mensen toch weer worden doorge stuurd naar grotere? iets te noemen: kortere preken, andere liederen. Verder vindt ze, dat jonge mensen in de kerke- raad moeten. Als er een kerk in een nieuwe wijk zou moeten komen, hoe zou die er uit moeten zien? ,Een echte kerk, maar met bijgebouwen. Je moet wel direct kunnen zien dat het een kerk is, maar hoeft niet zo groot te zijn, zoiets als de Oost- kerk. De bijgebouwen: zoiets als de Veste. Ver der: licht, gewone stoelen, groot kruis, tegen achterwand, orgel en Avondmaalstafel'. Ineke heeft nog een paar pijlen op haar boog: wat zeggen jongeren collecten voor diaconie en kerkvoogdij. De jongeren zamelen geld in voor bijvoorbeeld Zonneveld, dat is tenminste een dóel. Het geld wordt er zelf gebracht. Ander punt, een wens voor de kerkeraad in 1968: ,het moet een oecumenisch jaar zijn. Ik hoop, dat die paar kerken in Goes gaan samen werken. Dat het niet meer allemaal van die kliekjes zijn'. Weinig over God, meer over de kerken in Goes praat zestienjarige Ineke Oele (chr. ulo, 4 B, wil naar de vakschool voor goud- en zilversme den in Schoonhoven) Het valt niet mee om te vertellen hoe je God ziet, het gaat makkelijker als je de kerk (en ze is kerkelijk meelevend) erbij haalt. God en beatmuziek? .Allebei belangrijk: beat- muziek is amusement, maar verdwijnt, God blijft'. Ineke zit in de jeugdkerkcommissie van de hervormde gemeente, is helemaal weg van de jongerendiensten, met combo (piano, drums, klarinet), met ritmisch zingen, moderne liederen en met het margrietjes' geven voor de predi kant, die het het beste deed in de jeugddienst, en die dan prompt weer wordt gevraagd. Het gaat democratisch toe in de jeugdkerkcommis sie. De jeugdkerk trekt doorgaans zo'n 150 tot 200 jongeren. Voor Ineke een bewijs, dat de jonge ren iets anders willen dan de ouderen. Om maar .Huize Marisa' is het adres van Hans v. d. Wal in Vlissingen. Geen bungalow of herenhuis, maar één van de .Zwolsmanwo- ningen' in plan-Pa'auwenburg, die met elkaar het zeevaart- schoolinternaat ,Onze Vloot' vormen. Hans, in opleiding voor machinist grote vaart, BM 2 b, twintig jaar, gereformeerd, be lijdend, is afkomstig uit Eind hoven. Vergelijkt met Vlissin gen: gereformeerde kerk in Eindhoven stukken beter dan de hervormde gemeente daar, hervormde gemeente in Vlissin gen veel actiever dan de gere formeerde kerk daar. Hij heeft veel contacten met de hervorm den in Vlissingen- Deze kerk or ganiseert avonden voor de zee vaartscholieren. er zijn ge spreksgroepen, enzovoort. Het bevalt Hans wel, hij doet er graag aan mee, het contact tus sen ouderen en jongeren in de kerk is toch al niet zo best, vindt hij. Wat over de kerkdiensten: .vooral vrij passief. Het behoeft ook weer geen festijn te zijn waar je lol hebt, maar je mag toch blij zijn, geen zwarte kou sen alsjeblieft. In de kerk moet je krijgen wat je mist, .pepping', een geestelijke stoot om verder te leven, van week tot week. De kerk moet vanuit de wereld naar de bijbel toespreken, actuele preken, dat mis je zo dikwijls De kerken vergeten de wereld. En we leven toch in de twintig ste eeuw. Je. kan de klok niet te rug zetten'. Hans meent, dat kerken heus wel kunnen worden gebruikt als gemeenschapscentrum, voor film, tentoonstellingen* voor bij eenkomsten op zuiver cultureel gebied, een kerkgebouw moet ook door-de-weeks nuttig zijn, want zo'n kerk neemt veel ruim te in beslag. In Eindhoven deed hij zijn mulo-examen in de Ad- ventskerk, die door hervormden en gereformeerden samen wordt gebruikt. Ook Hans piekert over Vietnam. Hij zou graag zien, dat de paus een oproep deed en dat ook de kerken dat deden: jongeren ga niet in het leger, maar laat alle christelijke jongeren ontwik kelingshulp doen. Het bommen gooien in Vietnam noemt hij ,een zeer waanzinnige bezigheid, die nergens toe leidt', de kerk mag zich niet binden, zegt hij. aardig. De geboorte van Jezus werd uitgebeeld. Hij ging er heen omdat het er zo'n beetje bij- hoort. Christenen kunnen hele brave mensen zijn, maar het valt nogal eens tegen, aldus deze jonge lts'er. Als een christen een goed christen wil zijn zou hij niet moeten vechten. Hij ziet heel wat in ds Martin Luther King. ,Je moet je naaste lief hebben'. De kerkelijke verdeeldheid is voor hem ook al geen best teken van het christendom. ,Ze zeg gen dat er maar één geloof is. maar ondertus sen maken ze er hoe langer hoe meer'. De christenen moesten maar eens wat meer aan de arme landen doen, waar de oogsten altijd zo slecht zijn en dat moesten ze dan maar eens in hun politieke partijen laten uitkomen, zegt Adrie. En de mensen in de kloosters konden beter naar Afrika gaan. Adrie Brugge (16, vierde klasser op de lts in Oostburg, woont in IJzendijke, leert voor auto monteur, houdt van volleyballen, Rolling Stones en Beattles) ziet het niet, al die kerken en kerk jes en dat christendom. Waaraan denkt hij, bij Leger des Heils' ,Een instelling die arme mensen helpt'. Bij .dominee' .iemand die het geloof predikt' en bij .nonnetje' .ongelukkige liefde'. Toch praat Adrie niet zo schamper over het christendom als het wel lijkt. Hij vindt het jam mer. dat er kerken zijn, die tegen de sport en zelfs tegen sport op zondag zijn. Hij vindt dat de kerken wat meer moeten doen tegen de oor log: .de paus zit wel te bidden en te preken, maar dóet-ie eigenlijk wat. Heeft-ie wel in vloed?'. Met Kerstmis is hij naar een avond van de zon dagsschool in IJzendijke geweest. Was wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 25