o&n JAN VAN DE PLASSE: ,Van zandbak naar zandbank' MARINUS DE MUNCK: Liever de cel dan de zee' over ,de boot' THEO SLUIS: Nog steeds praten KO DOOMS: Van werf naar verzekeringen OUD-&-NIEUW-OUD «■-NIEUW OUD - NIEUW - OUD - - NIEUW Veranderen en ontwikkelen, omschakelen en aanpassen: er is de afgelopen jaren in Zeeland veel veranderd, veel tot ontwikke ling gebracht, veel omgeschakeld en veel aangepast. Deze pagina heeft de .omscha keling' tot thema: vier gesprekken met Zeeuwen, die zich in de voorbije periode soms noodgedwongen moesten omschakelen. Hoe zij zich hebben veranderd en aangepast zetten de vier in hun eigen woorden uiteen. ,Als ik er nu voorstond zou ik er niet meer aan beginnen'. Dat zegt Jan van de Plasse uit Goes, sinds vier jaar eigenaar van een sportvissersvaartuig, waarmee hi: 's zomers met henge laars de Oosterschelde opvaart en boven zandbanken de vis opzoekt. ,Niet dat het nou niet goed gaat hoor, maar toen wé begonnen was het echt zo van lukt dit of lukt dit niet. We hebben een paar moeilijke jaren gehad, waar we nou wel overheen zijn en het werk doe ik ook wel met plezier, maar er weer helemaal van voren af aan mee beginnen; nee, dat zou ik nu niet meer doen denk ik'. Van de Plasse woont in Goes, is geboren in Yerseke, voer de mos- selkotters, op de Rijnvaart en later op de binnenvaart met zand. Vier jaar geleden wilde hij het dag en nacht varen wel eens opgeven. En 's winters zat hij zo nu en dan zonder werk, omdat het weer tegenzat. .Niet dat ik iets had aan te merken om mijn baas. dat zeker niet want ik heb het goed bij hem gehad hoor, maar ik wou op een gegeven moment dit proberen en mijn vrouw zei: ,als je het nu niet doet, dan komt er nooit wat van'. Van vrachtschipper bij de firma C. Faasse in Goes werd hij schipper op een eigen tjalk, waarop voortaan doorgewinterde hengelaars en amateurtjes zou den meevaren de Oosterschelde op. De tjalk, ,De Hoop' werd opgeknapt en aangepast aan de nieuwe eisen die eraan werden gesteld. De boordluiken zakten een eind. waardoor het schip een hoge railing kreeg. .De Hoop' werd zo gemaakt, dat er in de nieuwe recreatievorm iets mee te verdienen viel. Van de Plasse moest zo worden, dat hij in de nieuwe recreatie- vorm, die hem aantrekkelijk leek iets kon verdienen. Van schip per op een vrachtschip werd hij eigenaar van een sportvissers boot, waarop vrolijke en minder vrolijke, prettige en veel eisende klanten meevaren. ,Het is een kwestie var geven en nemen en je moet eraan wennen met zoveel mensen aan boord te varen', zegt Jan van de Plasse er zelf van. .Weet je, je krijgt echt wel eens mensen aan boord, waarvan je zegt: nou nou nou. moet dat nou echt'. ,Maar evengoed maak je veel vrienden. Werkelijk, het gaat nu heel goed allemaal na die eerste paar jaar toen ik wel eens dacht de hele zaak er maar bij neer te gooien, tn de periode, dat Van de Plasse met zijn ,Hoop' van de stei ger van Katseveer afvaart zijn er heel wat sportvissers bij gekomen en niet allemaal hebben ze het hoofd boven water kunnen houden Hij vaart elke dag als het even kan; dat wil zeggen als er vissers zijn en 's winters uiteraard niet. Met zeven man neemt hij al genoegen, hoewel er plaats is voor zo'n man of 25. In de weekeinde vaart zijn vrouw Ina mee, die door de week een kantoorbaan heeft. En dan is er in het weekeinde ook hulp aan boord voor het serveren van koffie en warme worst en zo. Wat door het gemeentebestuur van Tholen als een probleem dat dringend om een oplossing vraagt aan gs is voorgelegd: het gebrek aan controle op de vakbekwaamheid van de schipper en de verkoop of in teder geval het gebruik van drank aan boord; het s voor Jan v d Plasse niet zo'n probleem. ,In de eerste plaats moet je kunnen varen en Ik ben er ook hard voor, dat er een soort examen wordt af gelegd voor schippers, die met zoveel mensen de Oosterschelde opgaan. En dan moet je schip in orde zijn en er moet red dingsmateriaal en een brandblusapparaat aan boord zijn. Je moet rekenen, je bent verantwoordelijk voor heel wat mensen en die verantwoording komt helemaal en dan ook helemaal voor rekening van de schipper. Wat die drank aan boord betreft; natuurlijk drinken ze bij ons een pilsje of een borrel, maar het wordt niet aan boord verkocht. En als er teveel gedronken wordt draai ik zo de kar en ze kunnen aan de wal verder gaan. Dan kan ik gaan vissen met de mensen, die d&érvoor gekomen zijn'. Moeilijkheden bij het begin doordat binnen verordeningen moesten worden gebleven zijn er niet geweest. .Wij zijn zomaar begon nen en hebben gekeken wat ervan kwam en volgens mij kan iedereen hier zomaar aan beginnen als Ie een schip heeft en kan varen'. De toekomst van de sportvisserij op de Oosterschelde: ,als het water dicht gaat moet je afwachten of er vis blijft. Vol gens mij zal dat wel zo zijn. In het Veeree Meer ls ook nog vis en de Oosterschelde wordt een veel groter meer na de afsluiting. Vier jaar varen met mensen na een jaar of 25 varen aan boord van een mosselkotter of om zand te vervoeren. Het gaat allemaal goed en met de vestiging zijn er geen moeilijkheden geweest. Na een moeilijke start vaart Jan van de Plasse als het kan elke dag uit met sportvissers en toekij kende of meevissende ega's..— Als Marinus de Munck in hef voorjaar van 1963 hef rijtje voorlichtingsavonden over nieuwe mogelijkheden voor getrof fen Yersekse oesferkwekers achter de rug heeft, is een keus niet moeilijk: het wordt champignonteelt. En nu aan het eind van 1967, na drie jaar cel, zou De Munck niet meer terug willen naar de zee. ,Als ik voor de keuze zou worden gesteld, nam ik de champignons. Een prachtige teelt en je ziet iedere wéék geld'. De Yersekse oesterkwekers, die na de strenge vorst in 1962- 1963 de teelt niet meer- opnieuw hebben opgebouwd, maar in Beveland de champignonkweek introducaerden, zijn met recht .omgeschakeld'. Oesters, dat betelcent: vissen, wind door je haren, de zee, de ruimte Champignons dat houdt ln: een cel van vijftien bij zes meter, vier enge muren, vochtig broeierige sfeer, witte stippen in de mest, die om de drie weken rijp zijn. De Munck: .de kweek stond me meteen aan, een prachtige teelt. Elce dag leun je leveren, komt er een auto langs uit Horst. Het is ook onregelmatig werk, net als de oesters, maar daar moest je de buit tussen november en april binnen halen. Risico zit er zowel aan de champignons als aan de oesters: als je ziekte krijgt ben je met allebei snel een eind weg, lk heb het met de champignons tot nu toe een paar keer gehad, één verkeerde schimmel en je hele vlucht kan worden afgeschreven'. Vier jaar geleden merkte De Munck hoe groot het risico van de oesterkweek was. De vorst laat in net begin van 1963 ca tastrofaal gedecimeerde oesterpercelen achter De Munck vindt met vele andere kwekers in het vroege voorjaar duizenden, honderdduizenden dode oesters. En met de afsluiting van de Oosterschelde op de achtergrond was het wel duidelijk: er moet worden uitgezien naar een ander beroep. Hoe ls de medewerking geweest, oij de omschakeling? De Munck: ,m'n broer en ik. we hebben allebei cellen in hetzelfde champignonhuis, hebben het voor een groot deel op eigen kracht moeten doen. De gemeente kon financieel niets doen, maar organiseerde wel die voorlichtingsavonden Toen het over de champignonteelt ging. hebben we met een groepje onmiddellijk besloten een excursie te maken naar Horst, het centrum van deze cultuur. Diezelfde week nog hebben we een stukje grond Ld de Steeweg gekocht en hebben we vergunningen aangevraagd in Middelburg. En wat waar is, ls waar: die zijn vlot afgeko men'. ,In het najaar zijn we met bouwen begonnen: op 7 oktober 1963 legden we de eerste steen, op 2 januari 1964 werd de eerste mest in de cellen gereden om met de teelt te begin nen, die data zijn eigenlijk Historisch je vergeet ze nooit en op 20 februari plukten we de eerste champignons'. ,U begrijpt, dat er voor de bouw van zo'n champignonhuls hee3 wat ge'd nodig is. En bet rijk heeft ons. tot nu toe, lelijk laten zitten. We hebben alleen wat voorschotten gehad, verder hebben we over een definitieve schaderegeling volgens artikel 8 Yan de deltawet nog niets gehoord Ze laten ons lelijk in de steek. Die schadevergoeding dat staat toch in de wet. Je begint er een beetje bang voor ie worden....' Maar niettemin; Marinus de Munck beeft het gevonden, bij /le champignons. Hij neemt de temperatuur ln een van de vluchten champignons, het ls 20 graden G. 5 graden warmer dan ln het looppad Het zal er straks weer druk zijn. als er moet worden geplukt, en daarna als er weer broed in de mest moet worden gebracht. De Munck- 't ls druk en ongeregeld, maar geregelder dan de oesterkweek En je ziet je produkten groei en, de jesters gingen overboord en je moest een seizoen wach ten. En 't was zo'n vochtig werk met die natte kleren- Nee. geef mij maar champignons' Laatste vraag: .wat ls ie prettigste herinnering aan uw oester periode?' Antwoord: .het leveren'. op Kruimngen-Perkpolder, maar lk wilde ei genlijk in Zierikzee blijven, eigen huisje'. .Toen kwam ik bij de PTT. En nou zou je denken, wat is er eenvoudiger dan brieven in een bus gooien, maar die eerste maanden Ls dat heleinaal zo eenvoudig niet. Het is vreemd, je hebt met adreswijzigingen te maken en je wilt je coch zo snel mogelijk aanpassen. Maar ik heb het hier goed naar m'n zin. Het is onregelmatig werk, zeker met al die feest dagen. Ben je van 's morgens half vijf tot 's middags één uur bezig en van halverwege de middag tot 's avonds toe Maar dat had je op de boot ook. En nu ben je de kerstdagen bijvoorbeeld thuis, m'n vrouw wist niet wat 'r overkwam, vorig jaar. Op de boot had je een vrij leven, maar ergens heb je dat hier ook'. ,Kijk als -ie was blijven varen, dan was ik er 65 op geworden. Ek was er niet afgegaan, t Was een gezellig bootje, we hadden een gezellige ploeg. Als ze me zoudeD vragen of ik er nu weer bij wou komen, tussen Zierikzee en Kats, zou 't een zware tweestrijd worden, "k Heb het hier ook naar m'n zin'. Theo Sl'iys heeft de boot verwisseld voor de post. Hij .praat' geen auto's meer in open hoek jes aan dek van de .Koningin Emma' of de Noord-Beveland'JMe kant op, meneer, naar links draaien, nee, naar links dat stuur, niet naar rechts, ja rijdt u maar op m'n handen, rechtdoor nu, nog een klein stukje, goed zo, remmen vast,' kan je aan de veerhavens van Kats of Zierikzee soms noren, als er een boot goed was bezet. Dat hoor je, een enkele keer nog in Hoedekenskerke of Terneuzen. Maar niet uit de mond van Theo Sluys. Hij heeft de Oosterschelde verwisseld voor het Zierikzeese, voor het Schouwse land, het dek, de kombuis, het vooronder voor een postroute, die dagelijks ettelijke kilometers lopen vraagt. Er is geen Kats-Zierikzee meer over water. Maar voor Theo Sluys gaan .post' en boot een beetje samen, zolang hij. brieven bestel lend, op Schouwen reizigers ontmoet, die hem zeggen: .tjonge, waar is de tijd naar toe, dat we een uitsmijtertje bij je bestelden overzien En voorlichting was er toen nog niet over zuikt «aken overigens is hij dankzij de kadercursussen van het NW in de gelegenheid geweest zijn kennis uit te breiden .Ze gaven daar tes in een uiteenlopeno aantal vakken. Wat je daar leert, kun je altijd goed gebrui ken'. Het vakbondswerk zelf is voor Doorns .voor lopig verleden tijd. Je hebt daar veel tijd voor nodig. Door mijn vakbewegingswerk was Lk vroeger ai nooit thuis. En lk kan niet zeg gen dat mijn vrije tijd er sindsdien op voor uit ls gegaan' Het werk als verzekeringsagent maakte trouwens ook een verhuizing naar een wat grotere woning noodzakelijk .In mijn vroegere huis was niet voldoende plaats om het administratieve werk af te doen'. auto soms door acht stevige handen op het laatste stukje opengebleven dek werd ge wrikt en geschoven. Theo Sluys doet denken aan kaartjes, die ln een rokerig vooronder werden verkocht en aan geurige dampen van snert en soep in de kombuis, aan een tuffend scheepje over een gladde Oosterschelde en aan een stampende lijnboot over een woedende zeearm. Sluys: ,een maand of drie, nadat de Emma uit de vaart wa3, ben ik bij de PTT in Zierikzee terecht gekomen, als brievenbesteller. Acht jaar ben ik op de boot geweest, lk heb het nog een paar maanden meegemaakt, dat we bij 't Luitje meerden en dat het daar 's avonds lekker druk was van mensen, die de laatste boot wilden zien aankomen. We zouden, met z'n allen van de Emma en de Noord-Beveland de voorkeur krijgen als er tolgaarders voor de brug moesten worden aangetrokken, maar dat ls niet gebeurd. En ja, toen zat ik, want lk had intussen niet naar wat anders gesolliciteerd. Nog een paar maanden heb ik dienst gedaan Van de overstap van het microwerk naar de verzekeringspolis neeft Doorns, 39 Jaar, 3 kin deren, nog geen seconde spijt gehad. Toch was de verandering vrij ingrijpend. Op de scheepswerf werkte hij al bijna 20 Jaar, om precies te zijn vanaf zijn zeventiende. De term .vergroeid met het bedrijf' leek op zijn plaats, maar was het bep&alo met. Dooms; ,De laat ste Jaren werkte lk niet meer naar mijn zin. Ik vond mijn beroep veel te eenzijdig. Ik voel- de me voortdurend opgesloten. Contact met anderen had lk weinig bij mijn werk. Een an der had ln zo'n geval misschien al veel eer der een andere baan gezocht. Maar ik veran der nu eenmaal niet zo gemakkelijk. Ik hou van vastigheid. Ik moet weten waar lk aan toe ben. Toen lk voor De Centrale ging werken wist ik precies wat ik deed. Je kunt het een principiële beslissing noemen om juist voor deze maatschappij te gaaD werken. Als er een mogelijkheid was geweest bij een andere, dan had lk dat vrijwel zeker niet gedaan' Zoals gezegd: Doorns neeft van de verandering geen spijt gehad. Wat hem aantrekt tn het verzekeringsvak is voorai het werk ln het vlak van de sociale voorlichting En men kan rus tig stellen dat hij alle oelangstelling voor zijn vroegere beroep neeft verloren: .lk voel er niets meer voor Dit ïebrek aan belangstel ling voor technische zaken (behalve als het Iets te maken heeft met zijD hobby fotogra fie), maakt, dat Dooms nu zonder meer spijt heeft van zijn ambachtsschoolopleiding. ,Ik had veel liever mulo gedaan Weliswaar heb ik indertijd zelf mogen kiezen, maar je kimt op die leeftijd de mogelijkheden maar slecht Theo J. Sluys (38) is nu op een paar maan den na, twee jaar bij de Zierikzeese PTT. Twee jaar geleden: toen verdween een histo risch, romantisch stukje Zeeuws vervoer tus sen Kats en Zierikzee om plaats te maken voor strakke, zakelijke betonnen bogen. De brug over de Oosterschelde hoort intussen bij Zeeland, het beeld van ,de boot', waar ieder een een half uur tijd voor iedereen kon heb ben, is vervaagd. Maar als Theo Sluys brieven bestelt, ln Zie rikzee, in Renesse soms of in Scharendijke, springt er vaak iets over, wordt hij vaak staan de gehouden en vragen ze hem: ,Wat kom jij me toch bekend voor? Waar ken ik jou toch van?' .Ben je soms weieens met de boot mee geweest?' vraagt Sluys dan. .O ja, na tuurlijk, de boot,' krijgt hij dan steevast te horen. De verbinding is gelegd. Theo Sluys, dat roept herinneringen op aan de .Koningin Emma', waar je soms uren voor moest wachten en waar je Bijna twee jaar geleden zette J. M. Doorns IKo voor zijn vrienden) zijn draaibank stil en werd verzekeringsagent. Het werk als precisie-metaaldraaier bij een Terneuzense scheepswerf zinde hem niet meer. Hij wilde er uit, mensen zien, contacten leggen. Dat het verzekeringen werd, was bepaald geen toe val. In zijn vrije tijd was Doorns al 14 jaar lang een actief vaksbondsman (NVV), zo actief dat hij in de gelegenheid werd gesteld tot het volgen van eerst plaatselijke en later landelijke kadercursussen. Het leek de richting •uit te gaan van een job als full-time vakbonds bestuurder. Maar toen kwam het rayon Ter- neuzen van de verzekeringsmaatschappij De Centrale een zusje van het NW be schikbaar En Doorns greep die gelegenheid met beide handen aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23