o&n CHOEK; Vrijheid blijheid A. IMANSE: Economische kant om S. A. VIS: Zorg de gezamenlijkheid W. BAAS: Zeeland foetsie R. H. VAN KREVELEN: Neus op de feiten H. P. SCHAAP: Alles hangt samen provinciale zeeuwse courant Zes Zeeuwen hebben wij de vraag voorgelegd, welke gebeurtenissen zij het belangrijkste vonden in 1967. Zowel voor het binnenland als voor het buitenland hadden wij een lijst-van-belangrijkste-gebeurtenissen samengesteld, waaruit zij hun keus (eventueel aangevuld met eigen voorkeur) konden doen. Dit zeiden ze ervan: De heer C. Hoek, vakbondsbe stuurder en statenlid, haakt on middellijk in op het punt ,huur- liberalisatie'. De naam yan de heer Hoek te Goes is in die af faire al menigmaal genoemd en hij wil er nog wel wat over zeg gen. ,Ik vind dat een heei belangrijk punt. Maar haast nog belangrij ker is het feit dat de huurbe- scherming is komen te vervallen. De evenwichtssituatie moet rijp zijn als er dergelijke maatrege len worden genomen en ik heb de spijtige indruk, dat Is trouwens ook oewezen, dat men daar niet algemeen van kan spreken. Men moet redelijk uit de voeten kun nen en men kan dai beslist nog niet' ,Ik geiooi dat net verkeerd is voot een sociaal goed als de woon ruimte net recht van de sterkste te laten gelden Het vrije spel der maatschappelijke krachten brengt de mensen, die te maken hebben met oijvoorbeeid minimumlonen, nog zwaarder tussen de wielen dan ze al zaten. Ze krijgen im mers een vaste lastenverzwaring waai geen enkele compensatie te genover staat'. .Vraagt u mij naar een oplossing dan wil ik die vanuit een eenvou dige achtergrond wei geven. De overheid werkt voor bepaalde goe deren met prijsbeheersmgen. De huren, die op zich veel zwaarder wegen als de rest, laat men val len. Mijn oplossing is: breng hui zen en huren onder de prijzen wet, de wet op de mededinging. In geva. van ongewenste huurop- dnjving is dar in elk geval in grijpen van de economische tucht rechter mogelijk De heer Hoek vindt als mens en vakbondsman voor 1967 een treu rig punt in de bedrijfssluitingen, zeker waar ze een direct gevolg van wanbeheer waxen. ook wel heel mooi lijken, maar wat zit erin? Informeer eens naar de als ideaal voorgestelde winst aan bestuurbaarheid, naar de gro tere efficiency? Informeer er eens naar bij de gemeenten waar een samenvoeging is doorgevoerd. Het antwoord is in alle gevallen: de bestuurbaarheid heeft aan kracht ingeboet, het gemeenteapparaat is duurder gaan werken. Met an dere woorden: we schieten er niets mee op.' .Ik ben bang dat men hier in Zeeland weieens teveel aan struis vogelpolitiek doet. Men steekt de kop in de klei en heeft niet in de gaten dat struisveren weer in de mode komen. Als ze Je pluk ken kun je niet eens schreeuwen.' ,Ik neem aan dat dit In de krant komt. Iedereen kan het lezen en iedereen zegt: Baas en zijn stok paardje. Wie is Baas ook alweer? Baas, dat is die felle tegenstan der van samenvoeging. Mis. Niet waar. Ik ben zelfs een uitgespro ken vóórstander van samenvoe ging. Mét de bijvoeging: waar nodig en gewenst. Als er iets goeds uit voort kan komen, zeg ik okay. Ik kan bezwaarlijk iets tegen goede dingen hebben. Bij de hearing heb ik nog tegen me neer Westerhout gezegd (die stond toen net op net punt om staatssecretaris af te zijn, maar dat wist hijzelf nog niet. Dat heb je met zulke banen): Excellen tie: ik ben er helemaal niet tegen. Maar waarom geven ze mij nou nooit eens een gemeente waar ik ervóór kan zijn. In Kerkwerve was dat niet het geval, in Sint- Laurens niet en hier in Sinfc- Annaland moet ik weer .nee' zeg gen .Zeeland moet oppassen. Het proefkonijn is te tam en de hulp slagers zijn erg gedienstig.' ,Die herindeling is voor Zeeland veel belangrijker dan al die an dere dingen uit binnen- en bui tenland. En ik heb er voorlopig wel genoeg aan.' .Het is duidelijk aangetoond dat het noodzakelijk is de structuur van de ondernemingen en het on dernemingsrecht in Nederland te herzien De werknemer zal meet inspraak in positieve zin moeten krijgen' Een politieKe activiteit, d.e te ruggaat tot zijn achttiende jaar. doet de heer Hoek zeggen: .Ik ben olij met de politieke beroe ring die iz< 196. zo naar voren is gekomen Ik ben er blij mee voorzovei ze positie! gericht is We zjllen nu moeten tonen dat het mogelijk is dat long en jud best samengaan A.ls de heet Hoek over de lands grenzen terugziet op 1967 zegt hij met entge jekleinming de situatie in Griekenland aan te zien. .Het is niet best. Het Grieken land van Papadopoulos het Portu gal van Salazar he* Spanje van Franco Wat we nodig heb ben ls mijns inziens een sa menbundeling van progressieve Krachten in Europees verband die deze angstige zaak gunstig zal beïnvloeden We moeten van uit een Europese democratisctu visie stelling nemen tegen da: werkelijk valse nationalisme, bij voorbeeld dat van De Gaulle' De lieer Hoek is genoeg Zeeuv. om er voor Zeeland nog gauw een extra-punt aan toe te voe gen. Ik oen enorm gelukkig met de geweldige ontwikkeling van Zee land zoals die ook in het afgelo pen jaar gestalte heeft gekregen Het stemt mij echter een beetje angstig dat het ministerie van economische zaken voor het noor den en Limburg beschermende maatregelen treft om de gevol gen van structuur-problemen werkloosheid) op te lossen, ter wijl inen daarbij een natuurlijk- ontwikxei:ng die van Zeeland uit het oog dreigt te verliezen Dit is geen louter Zeeuws belang, nee dit is puur Nederlands'. ,De devaluatie van het pond sterling spreekt me het meest aan. Ik weet het wel, er zijn vele dingen gebeurd in de wereld, maar bij zoiets als devaluotie van het pond sterling rijzen er vooral ols je zakenman bent een heleboel vragen. Ik geef toe: ik bekijk de zaken wat van de economische kant, juist daarom beroert die de valuatie mij het meest'. Dit zegt de Middelburgse zakenman A. Imanse, voorzitter van de afdeling Middelburg van de KNMB, voorzitter van de Middelburgse midder.stondscentrale en tevens praeses van de hoofdstede'ijke VW. De oorlog in Vlelnam ls een /.aak, die de neer imanse tot zijn tweede keus wil maken. In de eerste plaats verontrusting over deze oorlog, over het lijden van honderden en du.zt-nden, over het feit, dat de vrede maar uitblijft. .Maar ook treft het me bijzonder, dat er zovelen zijn in ons land die z.c-n een mening aanmeten over dit probleem terwijl het eigenlijk hun oordeel ver te boven gaat. Ik ben het er honderd procent mee eens. dat wordt geprotesteerd en gedemonstreerd tegen de oorlog In het algemeen, maar lk ben het er niet mee eens. dat het een een zijdige demonstratie tegen een der partijen wordt, zoals we maar al te vaak zien met betrekking tot de oorlog in Vietnam Daarmee is men niet op de goede wegaldus de heer Imanse. Als VVV- voorzltter neeft hem ook bijzonder getroffen de ramp met de Torrey Canyon voor de Engelse zuidkust. Zoiets zet Je aan het denken. Stel, dat een ramp van dergelijke omvang met een olie tanker voor de Zeeuwse kust zou gebeuren, lk mag er niet aan denken.' Wat een schade zou dat niet teweeg brengen Een gebeurtenis van niveau op eigen erf noemt de heer Imanse de afschaffing van de huurpiijsbeheersing. Zeker niet de tweede kamerverkiezing met de zeven zetels winst van D '66 en de al gemene beroering ln de politieke partijen In Nederland in het afge lopen jaar. ,Dat zie ik meer ais een gevecht om een warme plaats te krijgen, respectievelijk een warme plaats te behouden', aldus het weinig vleiende commentaar van de heer Imanse. Dan zegt de afschaffing van de huurprijsbeheersing hem heel wat meer. Niet omdat de huisbaas nu meer geld voor zijn woning kan vragen. ,Ik ben het er niet mee eens. dat er mensen zijn geweest het waren er gelukkig niet vee! die plotseling 50. 60, 100 of nog meer procenten méér huur gingen vragen. Dat is beneden peil. Ik zie in deze regeringsmaatregel echter veel meer de mogelijkheid om méér mensen aan een betere huisvesting te helpen. Als je zo eens rond je kijkt, zie je. dat er vele huizen zijn verpauperd. Als je eens nagaat hoe dat komt. dan blijkt in vele gevallen dat dit voor een deel is toe te schrijven aan een te lage huur. Ik vind. dat je een huurverhoging met mate na tuurlijk prachtig kunt aanwenden om woningen te verbeteren. Ds S. A. Vis, sinds drie jaar directeur van de Van Eeghenstichting en doopsgezind predikant (sinds vijftien jaar) te Aardenburg, vindt Vietnam de zwartste bladzijde uit het draaiboek '67. Voorts heeft hij weinig goede woorden voor de houding van De Gaulle en noemt diens politiek ,uitermate schadelijk voor Europa en van een voor bije tijd'. .Wezenlijke democratie blijkt voor de Fransen een moeilijke zaak te zijn. Het is naar dat dit kan gebeuren. Men kweekt een ge vaarlijk soort nationalisme waar we bang van kunnen zijn. In dat zelfde licht is de opkomst van de NPD in Duitsland griezelig. Maar, in Duitsland hoor je tenminste nog kritiek. In Frankrijk nauwelijks.' ,Het militarisme van Israël la wat te veel op de voorgrond ge komen. Ik zet bfl het optreden van Israël dan ook wel enige vraagtekens.Ik geloof dat het een duidelijke zaak is dat de staat Israël recht van bestaan heeft. Daar is geen twijfel over mogelijk. Maar een verafgoding van Israël is oepaalo misplaatst. Het optreden van Israël zou racisten wel weer eens materiaal in handen kunnen geven dat uitgewerkt kan worden. Militaire trots is een zeer slechte gids.' De ontwikkelingen in Griekenland schetst ds Vis als ,een nare zaak'. .Men gaat met die kolonels een beetje nelgen naar een dictatuur, al zou lk niet weten in hoeverre Constantljn een vorm van dictatuur al dan niet voorstaat. Griekenland is een land van enorme uitersten. Er is veel armoe. Men heeft een burgeroorlog gekend. Sommige gebieden kan men als achtergebleven bestem pelen. Het is jammer dat deze militaire ingreep plaats moest hebben.' In het binnenland ziet ds Vis de beroering in de politieke partijen als een belangrijk gebeuren dat onderstreept dat de duidelijk heid ten enenmale zoek is ,Er is geen afbakening meer. De politieke partijen houden ons stuk voor stuk een beetje voor het lapje. Het systeem dekt de 9ituatie van vandaag niet meer. Goed dat men daar verandering ln tracht te brengen. Men gaat inzien dat de samenleving aan het veranderen ls en nu komen de con sequenties. De afstand is zo groot geworden dat de verschillen aan het licht treden. De jongereD zien dat. Wij moeten dat po sitief waarderen. Jongeren moeten politieke vorming krijgen, want de politieke onverschilligheid zoals die zich nu bij het gros mani festeert is een nare trieste zaak. De economische regressie en de groeiende werkloosheid noemt ds Vis op zich vervelende zaken en doelend op het laatste punt .tot op zekere hoogte niet ongezond'. ,Er is in het nabije verleden teveel misbruik van die overspannen arbeidsmarkt gemaakt. Er waren teveel werknemers die daar geen goed karakter voor hadden. Men moet zijn baan waarmaken door er voor te werken.' Burgemeester W. Baas, minnaar van stijl, schedels en het goede woord, zetelt in het leer, legt zijn sigaar neer en drinkt koffie uit een kopje dat het gemeente wapen van Sint-Annaland voert. HIJ bekijkt het lijstje binnenland, bekijkt het lijstje buitenland en zegt: ,Zal ik eens iets eigen aardigs zeggen. Mijn belangrijk ste onderwerp staat er niet op. Dus aan die lijstjes heb ik niets. ,Op het gevaar af dat ledereen gaat zeggen: daar heb je Baas weer met zijn samenvoegingen wil ik als belangrijkste punt van 1967 noemen: de ontwikkeling met betrekking tot de samenvoe ging van gemeenten in Zeeland Daar heb ik al veel over gezegd. Daar wil ik nog wel iets aan toevoegen. Kijk, als we nog even doorgaan is de provincie Zeeland foetsie. Weg. Vijfentwintig ge meenten, plus eentje van fooien en eentje van Sint-Phillpsland Dat maakt samen zevenentwin tig-' .Zeeland speelt nu toch voor proefkonijn dus kan het volgende er nog wel bij: in Den Haag gaat men zeggen: .Zevenentwin tig gemeenten? Zullen we daar nog wel een duur provinciaal ap paraat voor handhaven?' .Tholen bij Brabant. Dat kan mooi. Geestelijke grenzen noeven niet overschreden te worden. Over zesentwintig gemeenten. Sint- Philipsland bij Steenbergen. Over: vijfentwintig. Zeeland foetsie. Het wordt een onderdeel van het dis trict Holland.' Dat is de visie van Baas, zeker. Maar Baas kan ook weieens ge lijk hebben. De toekomst van Zee land staat op het spel. Er wordt aan het karakter gepeuterd lui ten we toch oppassen. Het paard van Troje en het turfschip van Breda zijn met gejuich binnen gehaald. de samenvoeging kan Ir R. H. van Krevelen, directeur van de eerste Nederlandse coöpe- j ratieve beetwortelsuikerfabriek te j Sas van Gent en voorzitter van j de kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, vindt .binnen- en buitenlands' geweldig mooie woorden, vindt i ook genoeg belangrijke gebeur tenissen in dat binnen- en buiten- lands jaaroverzicht, maar betrekt i Zeeland er graag bij. Daarom stipt I hij onder .buitenland' die ramp met de olietanker Torrey Canyon aan. .Dat heeft ons eindelijk met de neus op de feiten gedrukt. We weten weer iets meer over de risico's d.e we elke dag lopen. Kijk eens naar de Schelde. Brede rivier? L(jkt maar zo. Mocht zich een dergelijke ramp op onze Schelde voordoeD dan blijft de olieplas weken en weken op en neer golven. De vaargeulen zijn smal. Groot gevaar is niet denk beeldig.' .Ik vind net overigens helemaa. niet nodig om nu maar meteen paniekerig te gaan doen, maai toch ga ie weleens denken hot dat nu tn de nabije toekomst al lemaai wel moet Het verkeei neemt toe. Zowel binnenvaart als grote /aart Dat betekent en dat is volgens mij een oplossing van net probleem dat men dal verkeer za moeten regelen. Be trek de situatie maar eens op een gewone verkeersweg. Het is onbe «taanbaar dat alles door elkaa: krioelt Fietsen, motoren er auto's, ue Schelde ls zo'n onge regelde verkeersweg aan het wor den Goea, we gaan verkeersre gels stellen Althans dat zoudei we moeten Wat komt er dan aan de orde? Lnternationaal overleg dat zal moeten resulteren ln in ternationale samenwerking. Ik denk dat we hiermee in Benelux- verband een eind zouden kunnen komen.' Als een binnenlands gebeuren van formaat, dat zeer in het bijzon der Zeeland heeft geraakt, noemt de heer Van Krevelen de huur- liberalisatie. ,Ik gelooi dat het een moedig en verstandig besluit is geweest. De tendens b(j dit soort zaken is dat men besluiten neemt op een tijdstip dat latei komt dan eigen lijk wel gewenst is. Ik geef toe dat er kleine storingen opgetre den zijn. Dat zal in de naaste toekomst nog wel eens gebeuren. Maar dat zijn de moeilijkheden by de eerste stappen. Met een beetje bijsturen komt de zaak wel recht.' .Ik beD blij dat er nu ook vooi huizen een normale markt is ge komen Het publiek zal kritischer worden. Wat koop ik? Wat huur ik? Voldoet aat we. aan de eisen? Is het in overeenstemming met de prijs? Ik geloof vast dat deze liberalisatie gezond zal werken Gezond in die zin dat een goedf markt en een goede handel nor maal rekening kunnen houder met de wetten van vraag en aan bod.' Men is wat geschrokken van en tele uitschieters hier in Zeeland Maar op den duur zal het wel marctieren.Je moet natuurlijk we jppassen dat de gebieden waar je :en dergelijke liberalisatie laat iptreden aan een zeker evenwicht oc zijn Voorts vina ik het werkelijk ver heugend dat het feit alleen ai lat de overheid meent deze 11- leralisatie nu te kunnen door voeren erop wyst dat men de krapte ln de woningtoestand te ooven raakt Gebrek aan woon ruimte is eeD van de grootste sociale kwaden en noden die ik ken. Wat dat met kan meebren gen aan narigheia op menselijk en intermenseïyk gebied is niet te zeggen. De heb me er eerlijk gezeul wel eens over verbaasd dat er niet eerder en harder aan de bel is getrokken.' Dr mr H. P. Schaap, pleitbezorger te Zierikzee, vindt alle punten in binnen- en buitenland de moeite van het commentariseren waard, maar wil zich voor de gelegenheid wel beperken tot het trekken van enkele parallellen tussen gebeurtenissen van ons lijstje. De heer Schaap, zionist, schuift onmiddellijk de Israëlisch-Arabi- sche kwestie naar voren en aarzelt niet de toenemende vijande lijkheden over en weer in Vietnam daar aan te koppelen. .Het heeft onverbrekeiqk mn elkaar te maken zegt de heer Schaap en in deze .alles-hangt-samen-sfeer' wijst hij Rusland als de grote katalysator aan. .Moskou, of anders Peking wel. Rus land stookt overal vuurtjes aan. Kijk, men heeft geprobeerd de VAR op te stoken in de noop dat de Amerikanen zouden op treden. Dan had je de poppen aan het dansen gehad. ,Het is allemaal begonnen om een anti-Amerikaanse stemming te kweken. Dat Is ook niet mooi. We moeten wel bedenken dat Amerika op dit moment bezig is de westerse beschaving te ver dedigen. En niets anders. Maar wat doet men? Stemming maken. Anti. Kijk maar hier ln ons land. Zelfs in Zierikzee wordt ge demonstreerd. zy het dat het niet vavn betekenis is. Anü-Amerika. Anti-Johnson. Anti-oorlog in Vietnam Maar die oorlog is nodig en dat demonstreren, dat is rotzooi maken Dat zijn aardigheidjes als .Johnson-moordenaar' roepen en voor het gerecht verklaren Johnson molenaar' De heer Schaap slaat ook een bruggetje tussen zyns inziens twee andere belangTijke gebeurtenissen in 1967* de kwestie Grieken- and en de toestanden in onze eigen tweede kamer. .Ik betreur het zeer dat de Griekse koning een mislukte staats greep heeft gepleegd want 'k oen en bl.ji monarchist. Ik ben geen voorstander van een dictatuur, maar Griekenland heeft ook niet te makeD met een dirratuur. Het is een militaire junta. Ik ben mijn hele leven militair geweest Het is goed. Vroeger was het in Portugal een rotzooitje. Salazar kwam en Portugal ia opgeknapt. Ik weet het: Nederland denkt me- g z militair. Ik weet ook dat de democratie hier aan het verworden ;s Ik maak me ongerust over de gang van zaken. Ei .s grote verwarring in Nederland. Dat zie je in het parlement. Het onbehagen brengt D '66 aan zijn zetels.' .Laten we niet vergeten en hier citeer ik dat elke geeste lijke elite in wezen anti-deinocratisch is'. We nebben veel aan de iristrocratie te danken. Daar zouden we weer heen moeten. Meer gezag aan de uitvoerende macht. Als er een nieuwe burgemees ter moet komen willen de raadsfracties tegenwoordig ook al in spraak Men gaat zelfs overleg plegen. In Amsterdam heeft men toevallig een bekwame man gekregen. Maar zelfs tot in Den Helder probeerde men net. Jan publiek raadplegen is je gezag uit handen geven.' ,Als ln Griekenland zal het hier wel niet worden. Er dreigt hier geen greep van rechts. Als er iets komt, is het eer i van links.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21