,VOOR Mij HOEFT HET NIET.../ o&n M. J. BIJ DE VAATE: Graag wat meer fantasie' PIET W. BULTHUIS: .Rustreservaten...' WILLEM ENZINCK: Culturele aanvulling...' F. DE GROENE: .Inspraak op de lijnen' OUDNIEUW-OUD k- NIEUW OUD k NIEUW - OUD - k - NIEUW provinciale Zeeuwse courant MIDDELBURG Voor Zeeland is het jaar 1967 een etalage van toekomstvisies geweest. In een uiteen lopend assortiment werden ze uitgestald: een ontwikkelingsschets van het provinciaal bestuur, een rapport over havenontwikkeling in de komende tientallen jaren van het bekende overlegorgaan, rapporten van de landbouw, inrichtingsplannen voor het Veerse Meer. We doen maar een greep. Het is misschien nog maar een fractie van het totaal. Planologen, economen en bestuurders bogen zich over dat alles. Deden er hun zegje over. Stapelden hun ar gumenten op en wapenden zich tegen kritiek. Bezwaren en uitingen van instemming wisselden elkaar af. Maar het speelde zich voornamelijk op officieel niveau af. En de krant gaf vaak van die discussies een weerspiegeling. Overigens is dat beeld niet compleet. Ook het individu in de gemeenschap heeft over het toekomstbeeld van Zeeland zijn denkbeelden. Zijn visie komt echter maar zelden naar buiten. Eén van onze redacteuren heef! vier willekeurig gekozen .particuliere Zeeuwen' opgezocht en met hen gesproken over wat volgens de toe komstvisies komen gaat en moet verdwijnen. Het verhaal, dat hij uit hun mond optekende vindt de lezer op deze pagina. Een bespiegeling bij de jaarwisseling onder het motto: ,Voor mij'hoeft het niet..-........' ZIER1KZEE De journalist M. J. bij de Vaate (47) is een regionalist van het zuiverste water. Sinds 1945 is hij verbonden aan de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, waar hy een driemansredactie aanvoert. Geboortig van Schouwen-Duivelana (Nieuwerkerk) bezocht de heer Bij de Vaate in Zierikzee de rhba. Na wat omzwervingen In de oorlog kwam hij op het eiland terug om er niet meer te vertrekken. Via de kolommen van sstjn' vier maal in de week verschijnende krant volgt en begeleidt deze autochtoon met een bijzonder nog voor historische rijkdom en natuurlijke gegevenheden de ontwikkeling op Schouwen-Duiveland. Af en toe spuit hij in een commentaar opvattingen, die lijnrecht in gaan tegen wat planologen, economen en bestuurderen met fiijn' stad, ,zyn' eiland en .zijn' provincie voor hebben. ,Er wordl veel I* veel gereguleerd. En dal gebeurt mei veel te weinig fantasie. Ik zou me sterk vergissen als ik niet vri| algemeen zou kunnen vaststellen, dat bi) veel mensen ergens op de bodem een hang naar het ongrijpbare te vinden Is. Op een gegeven moment ook eens durven zien waar je uitkomt. Een zekere tolerantie, zou ik het willen noemen. Plano logen en economen, ze denken alleen maai In cijfers en ze geloven daarin zó hecht, dat ze alternatieven, andere mogelijkheden al la gemakkelijk uitsluiten Cijferen en lijnen trekker it misschien de eenvoudigste methode. Maar ook de weg van dt minste weerstand. Niet alles laat zich daarin passen Er Is zoveel in het leven dat zich niet laat carteren. Liggen wi niet teveel op de knieën voot de wetenschap? Die vraag durf ik echt wel stellen, als ik ze eens rond me kijk wal er allemaal over de ontwikkeling var Zeeland op papier wordt gezet. Wordl et niet een te zwaar accent gelegd op dat woord .ontwikkeling' Be grijp me goed, ik wil echt niet twijfelen aan de deskundigheid, de eerlijkheid en de po litieke bedoelingen van economen, planologen en bestuurders. Maar het is me allemaal te veel dooi milieu en vakmatigheid bepaald. Je hebt zo vaak hel gevoel, dat men doorslaat. Waarvooi ik pleit is: genuonceerdei denken en meer gevoelsmatige benadering. Antwoord op deze vraag Is voor mij bepalend: .Worden w er gelukkig mee? Ik Heb laatst een gesprek gehad met iemond, die de industriële ontwikkeling in Twente van nabij had gevolgd. Zeker, we begonnen beter te verdienen, zei hij, we kregen een solied bestaan Maar in dat proces werd zoveel meegesleurd aan oude waarden. En dat moet je dan maai accepteren zonder opstandig te worden. Het deltapion. We zitten hier op Schouwen-Duiveland midden tussen de uitvoering. Ik heb de ramp van 1953 zeer intens beleefd en de herstelperiode daarna niet minder. De delta wet Is met algemene stemmen aangenomen. En nu moet die eenmaal genomen beslissing worder waargemaakt. Ik begrijp dal heel goed. Moor Ik durf toch wel stellen, dat er o deltaplan en consequenties genuanceerder gedacht nó, op dit moment genomen zou moeten worden. Het is en wordt allemaal teveel vastgelegd. Neem lingenbekken. Is men daar nu niet heerlijk aan hi tegenover de recreatie, om het moor eens zo i het Nederlandse bevolkingsaccres hebben ertoe geleld. Zeker, egoïstisch te worden, we moeten sociaal begrip opbrengen werden, wonneer dezelfde beslissing u de visie ap dat toekomstige Greve- fraseren? O ja, we hebben een laak aar te zeggen. De recente historie en i moeten oppassen niet de recreant, de toorist. Na dc opening van de Grevelingendam hebben we alle- wat daarmee samenhangt c Schouwen zien komen. Als ik het eerlijk mag zeggen: bij de bevolking (behalve dan wie er direct bij betrokken Is) wekt die zomerse stroom van mensen een afweerhouding op, hel irriteert. Zierikzee is Zierikzee niet meer ledereen is opgelucht als het weer voorbij Is. Alles bij elkaat toch wel wal om over na te denken Recreatiemogelijkheden? Akkoord. Maar nie' ten koste von olies Een voorbeeldje: ik vind het best als er voorzieningen wor den gemaakt om met auto's zo dicht mogelijk bij de duinen Ie kunnen komen, maai laten we de onverharde overgangen behouden. Een ander: Zierikzee heeft nieuwe wijken nodig, maar waarom nu toch drie puisten aan zo'n historische kern? Dat plan-West bederft het zo eigen silhouet. Daar koop |e niks voor en heb je alles voor. En don Is er nog iets. De toekomstvisies in het zogenaamde breder kader, de revolutionaire ontwikkelingen, men kan het mentaal vaak niet bijbenen, niet overzien. Dal kun je niemand kwalijk nemen. De bevolking niet, leden van gemeenteraden niet. Kwalijk nemen kun je het de lieden, die hel wél kunnen overzien en verzuimen die wetenschap door te geven; die vergelen de burger erop te attenderen, dat ook hij In dat alles inspraak heeft. Liefde voor hel oude, hang naar geborganheid, de wens naar wat meer fantasie: het zijn dingen, die je niet zomaar onder de voet mag lopen. Plannen en vooruitzien? Best. Maar niet verder dan vijf of tien jaar. Tenslotte is 2000 maar een raar rond cijfer en meer nief. Een futuristisch imago van Zeeland, van Schouwen mag de kleine, karakteristieke dingen niet verdoezelen. Er moet nog iets te exploiteren overblijven!' MIDDELBURG Schilder-beeldhouwer Plet W. Bulthuis (69) is een man, die in zijn werk twintig jaar lang Zeeland vanuit de sfeer van de romantische school' heeft benaderd. Uit Gouda geboortig, kwam hij onmiddellijk na de laatste oorlog naar deze provincie. In Zierikzee werd hij tekenleraar aan de rijks hbs, later het Prof. Zeemanlyceum. De oude, gave toen nog niet door het toerisme overspoelde stad inspireerde Bulthuis bijzonder. Wanneer de onderwijsuren volgemaakt waren trok hy erop uit. Bulthuis tekende en schilderde Zeeland, zoals het zich herstelde van de oorlog. In 1954 verhuisde hy naar Middelburg om er toe te treden tot het lerarenkorps van de rijks hbs, die hem twee jaar nadien tot onderdirecteur benoemde. Opnieuw was er een omgeving, waarin deze kunstenaar zich thuisvoelde en pret tig kon werken. Bet pensioen kwam (n 196S. Maar nog steeds is in zijn atelller de ezel nooit onbezet Alleen: de onderwerpen verleggen zich: het oude Zeeland van Bulthuis wordt schaars. ,0, natuurlijk, natuurschoon heb je hier en daar nog wel wat. Maar als ik echt landschappen wil schilderen dan ga ik om maar een voorbeeld te noemen naar de Dolomieten. Daar is het nog rustig. Hier steeds minder. Zeker, zeker, de economische ontwikkeling van Zeeland is niet tegen te houden. Ik zou niet graag de pretentie voeren, dat ik dat wlL Wat hier overal gebeurt ls boeiend en Interessant. Neem non zo'n fabriek als van Hercules in Middelburg Fascinerend om te zien-, vooral s avonds. Maar zo'n fabriek wordt door my niet geschilderd. Al geef ik onmiddellijk toe, dat de moderne schilderkunst en de moderne poëzie aast op dit soort onderwerpen De schildei van Zeeland groeit naar een ander plan. En zo goed als een stad Brugge artistiek een juweel is, zo geloof k dat ook een moderne stad, een modern landschap zijn aantrekkelijkheden kan heb ben voor de kunstenaar. Wanneer de architecten' van dat moderne land schap maar met zorg te werk gaan. Wanneer er naast de hoogbouw maar veel werk wordt gemaakt van de recreatie. Want ieder mens heeft zyn portie rust nodig. Anders wordt het een zenuwentoestand. Het landschap van vroeger gil die rust. Laten we ons best doen er nog wat van over te houden. Naast alle industrie ui havens hebben we hier in Zeeland, zou ik zo zeggen, een mooi, groot park nodig. Creëer je geen plaatsen, waar rust te vinden is voor wie het hebben wil, dan moet je op de duur nog overgaan tot distributie van rost. Reservaten, waar mensen, die hard aan rust toe rijn, een paar weken kunnen verblijven fk zei het al, het landschapsschilderen gaat ver dwijnen. De jongeren zoeken liet in een andere richting. En dat is misschien maar goed ook, want als je onderwerpen rondom je ziet afbreken, dan doet dat je wat. Het Veere van vroeger bij voorbeeld. Dat had een sfeer, die je kon ruiken. Ck heb de dat- voor de haven zien dichtgaan. Dat doet je kunstenaarshart pjjn. Ot weet het, mis schien klinkt het wat kinderachtig. Maar in zo'n geval als dat van Veere was ik echt een tijdje gewoonweg van de kaart. Nu komen er veel mensen naar Veere, die zien liever een bikini dan de architectuur en de havens van dat middeleeuwse stadje met zjjn typische, rust gevende leven aan de ene kaal en de bedrijvig heid van de vissers als tegenhanger. Op Walcheren is al héél wat landschn.psschoooi verdwenen. En het wordt nog steeds minder. Op het strand wonen 's zomers meer mensen dan In de stad. Het komt allemaal In gTote vaart op Je af. Het ls niet tegen te 'ïouden. Echt, ik ndi het niet veroordelen. Dat kan lk niet. We zitten in Nederland met twaalf miljoen men sen op een kluitje en moeten er wat van maken zonder egoïstisch te zijn. En nu hoop ik maar dat de deskundigen het evenwicht tussen het oude en het nieuwe in een provincie ais Zeeland zo goed mogelijk weten te bewaren. Ik heb er zelfs ver trouwen In dat ze dat kunnen en willen. Je kan niet tegen alles .jakkes' zeggen zonder er Iets po sitiefs tegenover te stellen. Alleen: ik zou graag nog zestig Jaar willen teven om te zien wat er werkeljjk terecht is gekomen van alle ontwik kelingsplannen, Industrievisies en nog zoveel meer, dat Je tegenwoordig bijna dagelijks in do krant krijgt opgediend.' OOSTBURG Willem Enzinck (47), een in het West-Zeeuws-Vlaamse Oost burg ,gedomicüieerde nomade zoals hij zichzélf noemt is sen produktiej prozaschrijver, dichter essayist, voordrachtgever en vertaler. Bij reist veel Zijn voorliefde gaat daarbij uit naar het onbekende Griekenland. Bet reisboek JAcht van Bellas' is een weerslag van rijn bevindingen daar Enzinck verwierf er deze zomer de ANWB-prijs mee. Bet was er één. Andere werken over het land van zijn voorkeur: Griekenland, Europa's laatste paradijs', Jdaria met de houten jurk. Willem Enzinck bleef in zijn reislitteratuur ook dicht bij huis. Van zijn hand verscheen een reisboek over West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn zeer eigen kijk op zijn woongebied en de provincie Zeelana staat dus tegen een duidelijke achtergrond van kennis van zaken. .Kijk, al* nou door het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen rljdl en je moet de raampjet von do auto 's corners stevig dichtdraaien omdal hel zo slinkt; als je nou leest dat daar overo1 konijnen sterven en koeien moeten worden afgemaakt, omdat ze worden ver giftigd, dan kan hel toch nooit gezond zijn om daar Ie wonen. En voor zover |e daarvoor don niet geïmmuniseerd benl moei je dus om te wonen we' naar het westen trekken, waar lenmlnstz nog frisse zeelucht te vinden i*. Persoonlijk ben Ik heel gelukkig dal er hier in het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen ondanks allerlei pogingen geen Industrie zal komen. Dot Is een zegen. De mens is hel woonklimaat met die stinkende industrieën al aardig voor zichzelf aan het verpesten. Het komt er nog «an. dat op de duur de pure industrie gebieden als grote stinkende werkplaatsen gaal beschouwen, waar vandaan de meeste mensen 's avonds wegtrekken. Een verschijnsel als de randstad Holland? Voor mij is het een verschrikking. Zoiets moet bij velen wel een groot geestelijk onbehagen wekken. Je merkt het aan de trek naar buiten, aan de revolutionaire bewegingen hier en daar. Ik zou het een soort van irritatie willen noemen. Er. die werkt overol In door. In het gezin, op de kleine kinderen, op de op groeiende |eugd. Je lijdt er soms aon, ronder dat |e Het je goed bewust bent. Het Is de irritatie var te dicht op elkaar wonen. Of ik voor mezelf al eens naar een oplossing heb gezocht? We zoudon oen beetje de goede kan> opgaan, wanneer we de mens wal meer geestelijke afleiding zouden kunnen bezorgen. Gemeenschapshuizen, vrije academies. Ik noem nou maar wot. Plaatsen, waar je je opgepropte vitaliteit kunt uiten. Je moet de mens gelegenheid geven om te spelen, hem tot activiteit brengen. Als er maar ergens een gebied is, waar |e voor die dingen heen kunt gaan. Zelf ben ik zeventien |aar geleden hel dorp Maarssen bij Utrecht ontvlucht. We woonden daar op een aardig buiten. Maar toen kwomon de chemische fabrieken. Maarssen groelda tegen Utrecht aan. Ik moest er uit. Het is Oostburg geworden. Heerlijk tond, vooral met de kust zo vlakbij. Toch wordt jo als bewonor ook hier In je vrijheid beperkt. Al: je nu naar het strand gaat kun je al niet moer achtor een duindoorn je zwembroek aanschieten zonder dal een ander het ziet. Maar ik wil niet egoïstisch redeneren: Zeeland voor de Zeeuwen. Dat Is onhoud baar. Er dient zich een nieuwe generatie van spelende mensen aan. Die moet daarvoor gelegenheid krijgen. Zeker, do Industrie ls niet weg te cijferen. Anders zou |e misschien de helft van de Nederlandse bevolking moeten laten emigreren. Ook niet alle Industrie bederft een land schap. Hel zijn de elementen van hot dagelijks werk. De kunstenaar moet er oog voor krijgen. Bekijk de schilderkunst maar, de poëzie. Maor waarvoor Ik zo bong ben is, dot er geen evenwichtige verdeling komt. Als hel mogelijk is om naost Industriegebieden natuurreservaten en streken, woor een ment zich echt kan recreëren, te scheppen, dan kan lk er nog wel vrede moe hebben. Uit een kustgebied zijn ook holols en pensions niet weg te denken. Het gaal et alleen maar om, hoe ze worden geplaatst. Voor westelijk Zoeuwsch-Vlaanderen zie ik de toekomst in de echte recreatie. Ontspanning, aangevuld mei culturele manifestaties. De Belgen hebben het In Knokki bijvoorbeeld goed bekeken met de .verademingsweekenden' in de winter Daar wordl wat gedaan. Zo zit er voor de exploitanten een zinvol bestaan In, het hele jaoi door En juist met dio binding recreatie-cultuur zouden we veel meer over de grens heen moeten werken. Een Beneluxgedachto moet niet in papier blljvon steken, maar in zoiets gestalte krijgen. Zeeland biedt inspiratie genoeg. In twee jaar hebben zich hier zo'n zeventien kunstenaars van elders gevestigd. Je zou het een aanwijzing kunnen noemen WILHEIMINADORP Bet grootste landbouwbedrijf van Nederland, de koninklijke maatschappij ,De Wilhelmmapolder bij Goes heeft hem 44 laar in dienst gehad, specialist in het kweken en veredelen van Landbouwgewassen V. de Groene (68j. ulnkele laren geleden is hy er als bedrijfsleider met pensioen gegaan Geen reden overigens voor deze man om de landbouw en dus ook de mtwikkelmg van Zeelana verder -naar t.t laten oom wat ze zyn. Op verschillend gebied is de heer De Groene nog bij zonder actief. By treedt nog steeds op als voorzitter van ie kring 'Zuul-Beveland- V/ est van de Zeeuwse Landbouw Maat- schappy (ZLMj en heeft als zodanig ook zitting in hel dage- jks best iur van deze laudbouwstanUsoTganisatie. iti du- kwaliteit heeft hij nogal wat bemoeienis met de vraagstukken rondt de mtwikkeling en de verdere toekomst van dt landbouw in Zee land. Interesse daarin komt hem ook te pas in de gewestelijke ■aad Zeeland van het landbouwschap. En naast de officiële formulering van het standpunt van de landbouw geeft de heer De Groene ook graag zijn eigen visie. ,Het steekt Je als landbouwer, wanneer Je telkens opnieuw toi de conclusie moet komen dat nu juist de beste agrarische grond in Zeeland voor een industriële ontwikkeling moet worden gereser veerd. Hei steekt Je en het verwondert Je. En dan is het toch wel logisch, dat je je gaat af vragen: zyn er nu echt geen andere mo gelijkheden Y Als tandbouwprovlncie ls Zeeland een prachtig gebied. Qua grond en ook klimato logisch gezien heeft het veel voor op andere land bouwstreken. In het öloegehiea, de omgeving van Borssele ugi kwaliteitsgrond Datzelfde is hel geval in Je hals van Zuid-Beveland, omgeving KrabbendijKe en Waarde, (la 00b eens kijken in de nieuwe Quarlespolder Na een serie moeilijke ja ren worden daar au uitstekende resultaten be reikt. De fxierem daar leveren de hoogste opbreng sten uit de hele provincie.' En wat oe Je au: de industrie moet zich van het Sloegebied ait ontwikkelen langs de Wester- scheldo. De hals van Zuid-Beveland wordt hele maal omgewroet voor steeds weer een andere bulsLeiding: aardgas, waterleiding, afvalwaterlei ding van Brabant, pijpleiding voor Dow Cliemical. Ik kan me levendig voorstellen dat Je als boer wat agressief wordt, wanneet je dat allemaal rond je heen ziet gebeuren Dan ga je vveleens denken, waarom nu zo'n be drijf aIs Fëehiney naar Zeeland halen? Een be drijf dat veel aardgas nodig heeft hoort toch eigen lijk bij de bron. Anders blijkt straks de aardgas- buis weer te klein en moet er nog een nieuwe leiding door het landbouwgebied Zeker, zeker, industrie mogen we niet tegen hou den. Voor de verdere ontwikkeling heeft 'Zeeland net nodig. !k geloot dat de doorsnee landbouwer daarvoor we) oog heeft en het ook wel accepteert. Maar hjj vraagt zich af: moet het in alle plannen nu wel M massaal oprukken tangs de Wester- schelde? Kalm aan kan het ook wel. Industrie vestiging met mate en met selectie. En bij hel gesprek daarover moet de landbouw inspraak bebben. Ruimtelijke ordening is niet alleen een zaak van planologen en economen Ik begrijp best dat niet iedereen volledig aan zijn trekken kan komen Maar met meer sa menwerking tussen provinciaal bestuur, land bouw en planologen zou misschien toch wel kunnen worden bereikt, dat er wat beter begrip komt voor eikaars belangen We moeten er als land bouwers 'iteeds in een vroeg stadium bij zyn. An ders worden er lynen getrokken zonder dat er een poging wordt gedaan om ons daarvan het nut aan te tonen. Van onze kant is er al een suggestie gedaan: gebruik ,iet Land van Saeftinge als toekomstig industriegebied, want vele krachten hebben in het verleden de inpoldering van dit gebied steeds weten te voorkomen. Maar nu zou daardoor het Huidige landbouwgebied intact kunnen blijven. En ik zou er (tersoonlyk aog één aan toe willen voe gen: industrie langs een gemoderniseerd kanaal door Zuid-Beveland. Daar ligt namelijk de slechtste landbouwgrond van Zeeland De laatste ruilverkaveling ,lïe Poei-Heinkenszand' is een voorbeeld van hoe het wel kan Daar heb- oen landbouw, waterschap en wegenbouwers aangetoond wat men dooi «en gezamenlijke aan pak voor elkaar kan krjjgen. Een moeilijk te be werken landbouwgebied wordl daar aan de mo derne eisen aangepast. En net zo goed als de landbouwer daarvoor gevoelig is net zo beseft hjj dat Zeeland in de oude vorm niet meer mee kan. Maar don behondt diezelfde boer zich toch wel graag net recht voor om tijdig ingelicht te worden over wat er in zyn gebied staat te ge- benren en daarby tegelijk zyn eigen inbreng te le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 18