PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AQUARELTINTEN NAAR HARDERE KLEUREN j?en Zeeuws kroniekschrijver, die een eeuw geleden een overzicht schreef over hetgeen in 1867 was voorgevallen, meende te moeten spreken over ,in velerlei opzicht een jaar van stilstand'. De journalist van vandaag echter, die dag in dag uit het leven in deze provincie volgt en er deel aan heeft, kan er niet aan denken dit woord van honderd jaar geleden over te nemen. Stilstand? De ontwikkeling, die een aantal jareri geleden in Zeeland is begonnen, heeft zich ook in 1967 voortgezet, soms in die mate dat er hier en daar bezorgdheid over opklinkt. Wat zal er op den duur overblijven van het ,oude Zeeland'? zo vragen sommigen zich af. Overigens blijkt dat de uitdrukking het ,oude Zeeland' geladen is met vaak geheel verschillende emoties. Zo denkt de één terug aan het Zee land van zijn jeugd, het land van herkomst waar hij weer wonen wil na een werkzaam leven elders te hebben doorgebracht. Voor een ander wordt er evenwel het vluchtoord mee aangeduid, waar men een weekendwoning heeft gebouwd om op gezette tijden de stad te ontlopen. Een derde is bevreesd voor het landschap, voor de opmars van stad en industrie. Zo zijn er allerlei variaties moge lijk op éénzelfde thema, een thema voornamelijk gehanteerd door mensen voor wie de huidige ontwikkeling in Zeeland te snel en (naar zij menen) misschien ook te onberaden gaat. Zij zouden wensen dat de kronikeur van 1967 hetzelfde had kunnen schrijven als zijn voorganger in 1867: ,ih velerlei opzicht een jaar van stil stand'. T^it overdenkend menen wij over het jaar 1967 in Zeeland te kun nen noteren, dat het in meer dan één opzicht een ,jaar van spanningen' was. Spanningen: zij treden op wanneer mensen het niet met elkaar eens zijn, wanneer zij tegenstrijdige belangen ver tegenwoordigen. Het kost geen moeite om die in Zeeland te signa leren. Men denke bijvoorbeeld aan de reacties van de landbouw op bepaalde onderdelen van het provinciale planologisch beleid, aan de verlangens van dezelfde Zeeuwse bedrijfstak over de toekoms tige indeling van deze provincie in industrie-, landbouw- en recrea tiegebieden. Recentelijk zijn tegenstellingen aan de orde getreden tussen diegenen die de natuurbescherming vertegenwoordigen en hen, die uit hoofd van ambt of verkiezing belast zijn met de zorg voor de zeeweringen. Er zijn verder spanningen tussen diegenen die modellen ontwerpen voor het Zeeland van bijvoorbeeld het jaar 2000 en de mensen die menen dat het menselijk geluk met deze modellen niet wordt gediend. Spanningen ook over de toekomst van bepaalde vormen van onderwijs. En ook deze voorbeelden zijn ge makkelijk uit te breiden. In het afgelopen jaar kwamen vele tegen stellingen duidelijk naar buiten, soms geladen met grote felheid. Die felheid is eigenlijk on-Zeeuws. In deze provincie heeft men name lijk nooit zo van spanningen gehouden, tenzij het misschien om theologische geschillen ging. In het algemeen echter heeft men in dit gewest een neiging tot mildheid, tot het vermijden van scherpe kanten. In de provinciale staten van dit gewest viel (en valt) zel den een hard woord. In deze tijd evenwel het afgelopen jaar is dat meermalen gebleken worden de aquareltinten meer en meer door hardere kleuren vervangen. Zo gezien was 1967 een jaar van spanningen. p^Tu moet men dit woord .spanning' geen zwaarder accent geven dan nodig: het heeft hier niets te maken met getrokken messen of oude en nieuwe vetes. Spanning wijst in de hier bedoelde zin op groei, op de botsing van verschillende meningen. Ook voor Zeeland geldt meer en meer: ,hoe groot is de verscheidenheid waartoe wij hier in staat zijn', zoals koningin Juliana in haar kerst boodschap zei. Er is echter één uitgangspunt, waarover allen het eens zijn: het Zeeland van de toekomst in 1980, in 2000 moet bewoonbaar zijn voor de Zeeuwen dan, men moet er kunnen wer ken, kunnen wonen en ontspannen. Het blijkt evenwel, dat over de vorm van en de weg naar die toekomst de meningen verschil len, dat daarover spanningen optreden. Daarbij past slechts één woord: gelukkig. Gelukkig inderdaad het land, waarin over de toekomst wordt gedacht, gelukkig het land waar men met elkaar kan spreken en debatteren, bewogen en met felheid (want het gaat om grote zaken)over de toekomst. Wanneer men van deze opvat ting -uitgaat, dan was 1967 een goed jaar. ^fij menen dat het voor Zeeland goed zal zijn wanneer ook 1968 het tegendeel zal blijken te wezen van een stil jaar: het zal inderdaad goed zijn wanneer óók 1968 een jaar van spanningen (in de hierboven uiteengezette betekenis) zal worden. Dat wil zeg gen, dat meningen zullen botsen opdat daaruit mede de koers voor de toekomst duidelijk kan worden. Daarbij moet men geloven wij bedacht zijn op twee punten. In de eerste plaats dat het begrip .toekomst' geen vastomlijnd gegeven kan zijn, evenmin als het ,jaar 2000' of welk ander jaar ook. De tijd óók de toekomst is beweging, heeft niets met stilstand te maken. Dat eist van ons lenigheid bij het denken over en het plannen maken voor later: elke nieuwe dag kent ontwikkelingen, versnelde ontwikkelingen en nieuwigheden, die stuk voor stuk weer him eigen uitdaging stellen. Denken over Zeeland-straks betekent derhalve: niet dogmatisch zijn, maar zo nodig oude opvattingen herzien, de moed hebben om tot ander inzicht te komen. Ons tweede punt heeft te maken met Zeeland in groter geheel. Het is duidelijk dat deze pro vincie los is uit haar isolement: zij werkt nu samen met anderen in Zuidwest-Nederland, zij krijgt steeds meer als althans de tekenen niet bedriegen te maken met België, in het bijzonder met Antwerpen en Gent. Ook dat eist lenigheid in denken en be sturen, denken in grotere verbanden. Dat alles bijeen vormt een uitdaging, waard om er met elan en durf op in te gaan. Uitdaging en antwoord: in deze begrippen herkent men tevens het streven van de mens. Laten wij hopen dat er in het komende jaar voor de Zeeuwen mogelijkheden zullen zijn wij denken daarbij ook aan de precaire toestand in deze wereld om vanuit verschillende achtergronden het antwoord te formuleren op de uit daging van Zeeland nu en -Zeeland straks. Die formulering dat wil zeggen: het streven van de Zeeuwen zal mede bepalen hoe er in de toekomst in dit oude maar zich steeds vernieuwende land kan worden geleefd en gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 17