Raad Zierikzee opnieuw: vergoeding b en w te laag' Barak bij Goese bejaardensoos RAAD HOEDEKENSKERKE BLIJFT BIJ BEZWAREN TEGEN STREEKPLAN Raad Ovezande: ,Maak gemeente derde stimuleringskern' Industrie in Borsselepolder onwerkelijk RAADSLID JUNG PLEIT OPNIEUW VOOR VERKOOP GEMENTEGROND Pleidooi in raad Domburg voor toeristenbelasting CHINESE TRAGEDIE IN HET BINNENLAND VAN BORNEO Belastingperikelen RAAD 'S-HEERENHOEK BETREURT STREEKPLAN MIDDEN-ZEELAND ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Na afwijzing gs J. R. de Boer (pc) fractievoorzitters GOES Op het jaanlonsous l om terrein, dat eigendom is van de, de het I NV. als het uitbreidingsplan gereed is. Voor de rattenbestrijding op het eiland voteei'de de raad een krediet tot ina- ximaal 5000.-. De totale kosten zullen i 23.000.- bedragen. Wethouder C- bij de Vaate deelde mee. dat de bestrij- dingscampagne zal worden uitgevoerd met medewerking van de landbouwor- ZIERIKZEE De gemeenteraad ganisaties en het waterschap .Schou- van Zierikzee heeft donderdagavond op- wcn-Duivejand'. De actie wordt - als nieuw zijn ongenoegen uitgesproken] f'at mogelijk is in januari gevoerd, over de naar zijn mening te lage sa-| 'Jc. hee'" W. F Sprengelmeijer bracht larïëring van tie leden van het «-ollr-ge 1et college nog eens onder dc aandacht, De heer J. K. de Boer dat men in Malta met wateroverlast nog eens proberen (pc) begon erover naar aanleiding een afwijzing van hot college van gs op een verzoek om de salarissen af te steramen op een inwoneraantal van bo ven de 10.000. De salarissen zijn nu vastgesteld op basis van 8000 tot 10.000 inwoners, een klasse hoger dan dat in Zierikzee volgens de normale maat staven behoort te liggen mot de 7800 inwoners, die er nu zijn. De lieer De Boer kwam met het voorstel de raad inzage te geven over de correspon dentie, die tot nu toe is gevoerd ivei de kwestie om te bekijken of de frac tievoorzitters zieli niet eens tot gs nen wenden. De heer M. C. Verheijen (pvda) het met hem eens: .We moeten blij zijn. dat we nog een paar jongens heb ben, die het hier ais wethouder willen doen', meende hij. De overige raadsle den waven ook van mening, dat de sa larissen dienen te worden vastgesteld naar het werk dat ervoor gedaan wordt. Burgemeester D. W. Kastelein achtte het "niet onmogelijk, dat als Zierikzee boven de 8.000 inwoners komt. gs wel een klasse hoger zullen willen gaan. .Maar nu 2 klassen hoger zal niet haal baar zijn', meende hij. Een beroepschrift van Emulsion Hol land NV tegen het aanhouden beslissing over het geven van gunnina voor de bouw van een maga zijn aan de Grachtweg werd ongegrond verklaard. De Gracht weg ligt in een gebied waarvoor een uitbreidingsplan in de maak is. De heer M. C. Doele- man (vvd) meende, dat men van de nv wel mag verwachten dat ze zal uit breiden. dat men daar ook blij om kan zijn en dat de stedebouwkundige er re kening mee moet houden. Hij was het overigens met de andere raadsleden eens. dat men de beslissing over de vergunning moet aanhouden hu er geen weigeihngsgronden bestaan en het ma gazijn zou moeten worden gebouwd in een gebied, waarvoor een voorberei- dingsbesluit is genomen. De heer De Boer was ook van mening, dat men soe pelheid moet betrachten als het gaat Auto's botsten in Wolphaartsdijk Woensdagmiddag ontstond op de hoek Dorpsplein-Kerkstraat te Wolphaarts dijk een aanrijding tussen twee perso nenauto's. G. T. V. uit Goes reed op het Dorpsplein en wilde rechtsaf de Kerk straat inrijden, waarbij hij in botsing kwam met de wagen van J. v. W. uit Wolphaartsdijk. Beide auto's waren aan de linkerkant flink beschadigd. Kerstconcert .Hosanna' geven in het protestants christelijk streekziekenhuis .Bergzicht'. Dit con cert werd geleid door dirigent F. Smit, die ook de verbindende tekst tussen de verschillende werken sprak. kampt. In antwoord op een vraag van Boer deelde burgemees ter Kastelein mee. dat het voorstel tot gelijktrekking van de gastarieven in Zierikzee met de rest van de Zegam- gebieden >n de volgende vergadering van de raad van bestuur aan dc orde gesteld zal worden. Opnieuw werden de bezwaren geuit tegen de hogere tarie ven in Zierikzee. Eervol ontslag werd verleend aan de heer H. H. van der Wolf. onderwijzer! plein hij dc be- mde school aan de barak worden ge plaatst, die als uitbreiding van de soos (biljartzaal) zal dienen. De raad beeft donderdagavond besloten een dergelij ke barak te huren tegen 240(1 per jaar. voor de duur van vijf jaar: het is een tijdelijke oplossing. Woensdagavond werd dit voorstel van b en w aangehouden. Bij de behande ling ervan kwam namelijk de gedach te naar voren om de barak te"kopen, als dat voordeliger zou zijn. Omdat het college dat niet zonder meer kon zeg gen. werd de beslissing verdaagd tot donderdag bij de begrotmgszittlng. Wet houder ars j. Dijkgraaf deelde toen onderzoek had ultgewe- aan de openbare lagere school. De heerzen.' dat de goedkoopste barak Van der Wolf wordt leraar voortgezet110 jaar ongeveer even duur is dan] algemeen vormend onderwijs aan dei huur. Daarop werd het voorstel van b hmdbouwhuishoudschool .Prinses Julïa-i en w aangenomen, waarbij het college- "na' in Zierikzee. Lid Europese gemeenten tegen advies b en W Geert subsidie voor stichting opbouw West-Zuid-Beveland van verschillende kanten lof werd toe gezwaaid voor hun vlotte oplossing in I deze zaak, die in de oktober-vergaderlng, naar voren werd gebracht. Op voorstel van de heer D. van Loon. (pvda) besloot de raad ook een koffie-] zetmachine aan te schaffen voor deze' barak. De heer Ph. Haverhoek (pvda)| deed de suggestie contact op te ne men met de ambachtsschool, waar er een paar over zouden zijn. van advies nodig is in verband met een voorgenomen vordering. De leden van de commissie werden voor 196S allen herbenoemd. Niet minder dan 52 subsidieverzoe ken passeerden vervolgens de revue. Behoudens in één geval week de raad af van het advies van b en w en wel bij liet verzoek van de Raad voor Europese Gemeenten om toe te treden als lid. B en w zagen hier het nut niet van in doch de heer Verkoping KAPKLLE - ln hotel .De Zwaan' te Kapelle werden woensdagmorgen twee publieke verkopingen gehouden. Aller eerst werd in veiling gebracht het woon huis Waardekensstrant 46 te Biezelinge. groot 2 a 29 ca. Dit gebeurde op verzoek van mevrouw S. Rottier-Koeman. De hoogste inschrijver was de heer Jac. de Jonge te Biezelinge met 17.120. Ko per werd de heer J. Goud te Biezelinge voor 17.525. Op verzoek van de Ze- gam te Goes werd verder 5n veiling ge bracht het woonhuis met meterkamer, ■erkplaats en erf aan de Weststraat 18. - -C - -I ijuui i a oo ^a. l-u umucitiiu iucu ujcc, P overtulgde ook d® op een vraagprijs van 15.000 onver- oven,, e raadsleden, waardoor werd kocht. Het hoogste bod was 8000. besloten toch het lidmaatscnap te! aanvaarden. Lxamens Met betrekking tot de recreatie bepleit te de raad op voorstel van het dage lijks bestuur nogmaals ook op een be paalde schaal een zekere vorm van de concentratie toe te laten, onder meer in die zin dat ook in Hoedekenskerke een mogelijkheid tot de aanleg van een beperkt kampeer- of caravanter rein bestaat. Geen bezwaren waren er om een ge deelte van de gronden. voorheen ir eigendom van het bui-gelijk armbe stuur, voor de getaxeerde prijs aan de pachters te verkopen. Het betreft dertien percelen met een totaal opper vlak van 18.16.35 ha tegen een totaal prijs van 121.378,75. In aansluiting van het bouwrijp ma ken van het uitbreidingsplan Vreeland bleek het noodzakelijk de Vreeland straat. Rozenstraat en de De Casembroot- straat te herstraten en gedeeltelijk van een trottoir te voorzien.""Na de werken in de Kerklaan kwam eveneens de wen selijkheid van herstrating naar voren. Voor deze werken voteerde de raad een krediet van 24.109,-. Doordat op kor te termijn het woningwetwoningbezït van de gemeente in eigendom zal wor den overgedragen aan de woningbouw vereniging St. Willibrord te Goes en deze vereniging ook in nauw overleg Het Goese muziekgezelschap .Hosanna' mét het college van b en w de toewij- heeft donderdag een kerstconcert ge-I zing van de woningen in handen krijgt, gaa: |eejr jjet onnodig hierbij ook nog de adviescommissie woonruïmtewet in te schakelen. Besloten werd derhalve de taak van deze commissie te beperken tot de gevallen waarin het uitbrengen HOEDEKENSKERKE Het, ontwerp- streekplan Midden-Zeeland lieel'l de raad van Hoedekenskerke geen reden I lot discussie gegeven. Met li en w wa ren de raadsleden van mening, dat het voorontwerp van het plan reeds uitvoe rig was behandeld en dat liet ontwerp voor wat de gemeente Hoedekensker ke zo goed als hetzelfde is, werd be-| sloten aan de destijds medegedeelde verlangens en bezwaren vast te hou- De stichting opbouw West Zuid-Beve- lC";,^e:'°rn Yer2 voorts ,in 'a"d had zieh tot deu raad gericht met Aan de technische hogeschool te Delft .!e, verzoplTn r *!ehet een subsidie te verlenen, slaagde voor het ingenieursexamen i s van het plan de functie van 0.90 per inwoner. De raad had werktuigkundig ingenieur R. Bun te! ^L „E t! ieïaVe" van Hoedekens- echter bezwaren tegen een gedeelte van Hontenisse. Voor het examen kandi- kerke als streekhaven expliciet daarin de statuten van de stichting, waarin daatsexamen fvsische geografie a ^"Sehjkheden voor.de samenstelling van het algemeen be-1 aan de universiteit van Amsterdam £s!L lndnftr'ele ontwikkelingI stuur werd behandeld. Men achtte dei van Mourik te Middelburg gemeentelij^ vertegenwoordiging te zwaar, waardoor het reële gevaar be- De heer G. Moens uit Clinge staat dat de bevolking de stichting zal gaan beschouwen als een soort verleng stuk van de gemeentelijke taken, ter wijl het juist de bedoeling is, de eigen verantwoordelijkheid van de betrokken bevolking, te vergroten. Om deze rede nen besloot men het verzoek af te wij zen. Wel zal Hoedekenskerke de acti viteiten steunen. i kandi- slaagde lam J. M. hierom heen open te houden. Streekplan besproken OVEZANDE De gemeenteraad Ovezande zal provinciale staten van Zeeland verzoeken om in het kader van het. ontwerp-streekplan Midden-Zee land, do gemeente alsnog als derde, stimulcringskern aan te wijzen. On begrijpelijk en onverantwoord vindt de raad het, dat in de toelichting op het ontwerp door gs met geen woord ge wag is gemaakt dat Ovezande een streek-lioofddorp-functie vervult. De ge dachte industriële ontwikkeling tot 1.985 in de Van Citter.spolder cn Konings polder tot Borssele vindt men wel re- eel, maar voor een toekomstvisie wordt de verwachte uitbreiding van haven en industrieterrein in de Borsselepol der, waardoor de woongemeenschap Ovezande tot op circa twee kilometer zou worden benaderd, onwerkelijk ge vonden. Bij deze grote onzekerheid vindt de raad het alleszins verantwoord om Ove zande als streek-hoofddorp in haar ont wikkeling Le stimuleren en met te gaan bevriezen of beperken lot de toegelaten normale groei. Naar hun oordeel neeft de gemeente zich ontwikkeld tot een aantrekkelijk woon- en werkgebied mei goede algemene en bijzondere voorzie ningen. Als in de toekomst de gedachte industriële vestigingen toch langr J Westerschelde komen, dan vinai raad, dat liet mede gelet op de goeue grondkwaliteit onder de Westerschelde- kust, voorkeur verdient, de Ellewouis- dijkpolder hiervoor Le bestemmen en zal men zeker niet verder landinwaarts moeten gaan dan ter hoogte van hel dorp Driewegen. De heer W. Remijn. ,De dorpen (achterland) van West-Zuid- Beveland worden dichtgeknepen en be vroren. De planologen van de rand stad Holland zijn van mening dal er een zeer moeilijke Lijd voor «lil gebied aanbreekt'. Hij vond het eigenaardig dat men het daar geheel anders ziet. .Vooral de verzorgende handel en am bachtelijke bedrijven zullen er zeer on der gebukt gaan als de plannen tot uitvoer worden gebracht', aldus de neer Remijn. Dat er een bufferzone moet blijven voor luchtverontreiniging vond hij een .eigen theorie'. ,We zitten toch in het landschappelijk waardevol agrarisch gebied, zoals dat zo netjes op de kaart staat aangegeven'. Met al deze op- en aanmerkingen en bezwaren stemde de raad volledig in. in Eindhoven voor het eerste deel van het staats praktijkdiploma boekhouden. Te Den Haag slaagde voor het diplo-- ma jonggezel handzetter, de heer D'. C. F. Herselman te Kapelle. Voor het examen jonggezel boekdrukker slaag de de heer C. S. van de Schraaf te Kapelle. In raad van Kloetinge B en w zullen zaak nog eens in studie nemen KLOETINGE ,VVat voor nut Heeft de burgerij van lieden aan waarde stijging van grond in de toekomst als het gemeenteleven thans daardoor scha de lijdt', waren de laatste woorden van het lietoog dat de heer H. G. Jung woensdagavond in de raadsvergadering van Kloetinge hield naar aanleiding van de officiële reactie van b en w op zijn suggestie bij de begrotingsbehandeling vorige maand gedaan om over te gaan tot. een geleidelijke verkoop van 6(1 ha grond «lie de gemeente in ei; dom verlcreeg van de burgerlijke stelling voor maatschappelijke zorg als gevolg van het in werking treden van de algemene bijstandswet. Met dit voorstel Iiad het raadslid op het oog in de tijd die Kloetinge als bestuurlijke gemeente nog rest, een aantal kapï- taalwerken ten dienste van de ingeze tenen uit te voeren. B en w die afwijzend stonden tegen over dit voorstel, hadden de suggestie van dit raadslid dat bijval kreeg van andere fracties, ter kennis gebraent van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en om advies gevraagd. De KERSTMIS 1967. De grote tove naar Koning Winter maakte van deze kapel op de 1830 meter hoge Wendelstein in Oberbayern een m ar se pein kerkje. Schapeluizen' Burgemeester N. W. M. Mooyman: .Onze prognoses zijn door de tijd altijd overtroefd. Ovezande heeft een eigen omringend gebied te ver zorgen. De Zeeuwse planologen heb ben een eigen omringend gebied te verzorgen. De Zeeuwse planologen hebben een heilig geloof in groot industrie en praten over honderden hectaren alsof het schapeluizen zijn. Ovezande mag hieraan echter niet opgehangen worden'. Hij zei niet. te geloven in een .Uveede Ro zenburg'. Dc burgemeester vond het juist goed om de streek voor kleine industrieën een stimulans te •ereniging acht verkoop van gronden, die zoals zij het noemt een waarde vast bezit zijn en belangrijk als ruil en onderhandelingsobject, alleen ge rechtvaardigd als daarvoor zeer drin gende redenen aanwezig zijn. Een be perkt budgettair voordeel en tijdelijke financieringsmoeilijkheden acht zij geen voldoende grond. Er van uitgaande, zo stelt de brief, dat momenteel voor langlopende leningen een rente moet worden betaald van circa 6.5 pet zou bij verkoop van de grond jaarlijks een bedrag van ongeveer 10.500,- wor den bespaard (de bespaarde rente ad 6,5 pet over 300.000,- is 19.500,- ver minderd met de gederfde opbrengst van de grond ad 3 pet over 300.000,- is 9000,-). De vereniging ging daarbij uit van de door de heer Jung zelf ge noemde globale grondprijs van 5000,- per ha en 3 pet rendement. Burge meester en wethouders die voor hun standpunt in deze brief steun vonden voegden hier nog aan toe van mening te zijn dat ieder geslacht zijn eigen lasten dient te dragen. De heer Jung bleek voor de argu mentatie in de brief geenszins ge ïmponeerd. Hij kwam met wat hij noemde een verbeterde berekening waarbij hij was uitgegaan van een, naar zijn mening reële prijs van 10.000.- per ha. De opbrengst zou dan zes ton bedragen hetgeen bij een rentevoet van 6.5 pet ën een op brengstderving van 10.000.- een rentebesparing opleveren van circa 40.000.—. het bedrag dat de vereniging had be rekend, waarmee kapitaahverken als bijvoorbeeld een gymnastieklokaal tot een bedrag van 300.000,- mogelijk zouden zijn. De in de brief genoemde ruilmogeüjkheid vond hij voor de Kloe- tinjgse situatie waar de grond verspreid ligt, een waardeloos argument. Hij vond liét advies van b en w aan de raad zijn suggestie af te wijzen ongegrond en op een onvolledig advies gebaseerd, Hij adviseerde het college nader advies te wagen bij instanties die deskundig zijn op het gebied van gi-ond en pacht zaken. Ook nu bleken de raadsfracties van AR en CHU voor de suggestie van de heer Jung niet ongevoelig: voor b w aanleiding de zaak nog eens in stu die te nemen. DOMBURG Zowel jhr mr D. C. Rut gers van Rozenburg (ch) als de heer A. Passenier (pvda) hebben tijdens de begrolingsvergadering van de gemeen teraad van Domburg gewezen op het belang van de invoering van een toe ristenbelasting. De heer Rutgers was pessimistisch gestemd na de uitspra ken van de staatssecretaris van eco nomische zaken begin deze week. .Het is', dacht hij. .toch een kwestie van volhouden door de gemeentebesturen. Het gaat niet aan dat gemeenten in feite allerlei lasten worden opgelegd ten behoeve van de recreatie terwijl anderzijds onmogelijk wordt gemaakt het te verhalen op diegenen, ten behoe ve waarvan deze maatregelen worden genomen'. De heer Passeni'er deed zelfs de suggestie een actie op touw te zet ten om bij de minister van binnenland se zaken aan te dringen op het mo gelijk maken van een logeerbelasting'. We zullen via de gastenstatistiek moe ten aantonen dat we voor een hogere- uitkering in aanmerking komen alsl men niet aan een toeristenbelasting wil', zo zei burgemeester F. G. Sprenger in later stadium. I De gruwelijke strijd die in dc oerwou den van Indonesisch Borneo, tegen woordig Kalimantan geheten, wordt gevoerd tegen communistische guer rillastrijders, waarvan in liet .We reldgebeuren' in de .J'ZC' van 18 dezer melding wordt gemaakt, Is niet anders dan een voortzetting van de politiek der Indonesische au toriteiten. die sedert de mislukte communistische staatsgreep van 3') september 15)65 tegenover de Chi nezen is aangenomen. Men wil de Chinezen op alle eilan den van de Archipel concentreren op de kustplaatsen en ze uit hel binnenland verwijderen. Men dient de berichten over com munistische activiteiten van Chinese ingezetenen dus wel met enige re serve te aanvaarden. Dat de militaire autoriteiten niet zonder enig welgevallen aanzien dat de primitieve, kannibalistische Da- jakkers de in hun gebied woonachti ge Chinezen van kant maken, blijkt wel uit de verklaring van de bri gade-generaal Witono. dat de Chine zen, wat het ook aan mensenlevens moge kosten, uit het binnenland moeten worden verwijderd. Voor vele Indonesiërs is de aanwe zigheid van de Chinees steeds een doorn in het oog geweest. Jarenlang was de Indonesische landbouwer voor de afzet van zijn produkten aange wezen op de Chinese handelaar, die tevens een schakel vormde tussen de Europese importeurs en de in heemse afnemers. De Chinees heeft zich altijd weten aan te passen aan de meest ongun stige omstandigheden en men trof hen dan ook aan in de verst afgele gen uithoeken van de Indische Ar chipel. Vele jaren vóór de Nederlanders voet op Java zetten, hadden zich reeds Chinezen in Bantam op West- Java gevestigd. Gouverneur-gene raal Jan Pieterszoon Coen. geen man van halve maatregelen waar deerde hen zo zeer dat hij schepelin gen van Chinese jonken liet lichten, om ze naar de in wording zijnde stad Batavia over te brengen, en hen te laten werken aan de verster kingen en bastions, die zo sterk waren, dat ze de aanvallen van de Bantammere konden weerstaan. Na zijn aftreden in 1623 getuigde hij dan ook openhartig: ,daar is geen volck. die ons beter dan de Chinc- sen dienen'. Ijverige, bekwame en over net al gemeen rustige ingezetenen zijn do Chinezen tijdens het Nederlands be wind steeds geweest. De geschiede nis vermeldt een Chinese revolte ln 1740 te Batavia, die door de Oost- Indische Compagnie bloedig werd onderdrukt, hetgeen de naam van de Compagnie een niet geringe scha de deed. MOEILIJKHEDEN Na de uitroeping van de Chinese republiek in 1911 door dr Soen Vat Sen ontstonden in enkele grote kust plaatsen op Java moeilijkheden met de Chinese bevolking. Als gevolg van het uitsteken van de republi keinse vlag in de Chinese buurten van Soerabaja zonder daarnaast de Nederlandse vlag uit te hangen, ontstonden er relletjes, «lie een in grijpen van de politie nodig maakte. Maar bij de communistische op standen van 1926 en 1927 op Java en de westkust van Sumatra heb ben de Chinezen zich volledig afzij dig gehouden, hoewel de Indonesi sche communistische leiders in nauw contact met de communistische cen tra te Singapore en Kanton stonden. Bij een regeringsbesluit van 1854 werden de in Indonesië geboren kin deren van Chinese ouders het Ne derlands onderdaanschap toegekend, ook de kinderen van een Chinese vader en een Indonesische moeder, de zogenaamde .peranakan' of Indo- «diinezen. Dit hield geen gelijkstelling met Europeanen in, zodat zij ooi niet voor een Europese rechtbank terecht stonden, doch voor een door een Nederlandse president voorge zeten inheemse rechtbank. Het aantal Chinezen dat het volledi ge Nederlanderschap verwierf, was niet zo groot; dat waren meestal de beter gesitueerden en intellectu elen. In het begin van deze eeuw werd voor de Chinezen een burgerlijke stand ingevoerd, die tot dusver al leen voor Europeanen had gegolden. De Indonesiërs bleven er nog van verstoken, omdat een Invoering er van voor deze bevolkingsgroep ont zaglijke moeilijkheden en kosten meebrengen. Ook reeds onder het Nederlands be stuur zijn er autoriteiten geweest, die de Chinese handelaar uit het binnenland van Java wilde weren, omdat hij een beletsel zou vormen voor de kleinhandel en de Industrie onder de Javanen. Door bepaalde karaktereigenschap pen was de Javaanse handelaar niet opgewassen tegen zijn Chinese current. Met de Maleiers was dat andere gesteld. In het binnenland van Minangkabau (Sumatra's west kust) heb ik, behalve op enkele grotere plaatsen, zelden een Chinese tokohouder aangetroffen. Zelfs op een havenplaats als Padang was ae manufacturenhandel geheel Ln han den van Minangkabauers en Brits- Indiërs. Wat nu de Chinese, communistische activiteit in het binnenland van In donesisch West-Borneo betreft: het is mogelijk dat communistische ele menten vanuit Singapore met een overwegend Chinese bevolking naar Pontianak, de hoofdplaats van West- Borneo, dat steeds nauwe handels betrekkingen met Singapore heeft onderhouden, zijn overgestoken er zich hebben genesteld in het binnen land. Dat de daar geboren Chinese bevol king, zich tot een communistisch avontuur zou laten verleiden, is bijna niet aan te nemen. Van het. com munisme hebben deze zakelijke, op geld verdienen ingestelde menser niets goetls te verwachten. Nieuw- en St-Joosland J. K. Mesu. Naar aanleiding van het berichtje in uw blad van 1 november j I, waarin werd gemeld, dat de tweede-kamer- commissie voor de verzoekschriften niet nader inging op mijn verzoek schrift en waarvan ik officieel pas 15 november bericht ontving, wil ik graag nog het volgende daaraan toe voegen. Dit voorjaar kreeg ik een definitie ve aanslag inkomstenbelasting en premieheffing 1964. wat normaal ge noemd kan worden, daar ik. hoewel in loondienst zijnde, nog meer dan 200 aan neveninkomsten had. Groot was echter mijn verbazing, dat ik voor een inkomen, dat 31,89 hoger was aangegeven dan het loonbestand- dce! waarover loonbelasting enz was ingehouden 407 inkomstenbelasting en 91 premieheffing moest betalen. Bij navraag bij de inspectie der be lastingen te Goea. bleek mij. dat het bedrag dat op de loonbela-stingkaan was ingevuld, hoger was dan net to taal bedrag van de door mij zorgvul dig bewaarde loonzakjes. Daarbij werd ik te woord gestaan door een hoofdcontroleur, die" mij vertelde, dat de in mijn bezit zijnde loonzakjes met de daarop vermelde bedragen voor hem geen bewijs waren en «lat hij be wijs genoeg had aan de loonbelas- tingkaarr, want zo zei hij. als ik slecht wou zijn had ik dte bedragen op de zakjes zelf wel in kunnen vul len en dat ik toch wel toe moest ge ven, dat ik toch ook wel aan blanco loonzakjes kon komen. Dus niets meer or minder dan een beschuldi ging van valsheid in geschrifte en f raude. Op mijn vraag of hij dan even «le moeite wou doen het handschrift op de zakjes en de kaart met elkaar te vergelijken, werd mij hautain toe- geblaft. «3at dit helemaal niet nodig was. Hii zei dat hij geen haiulschrift- deskunaige was. waarmee hij dus nog eens de nadruk op zijn beschuldiging legde en mij de mogelijkheid van verweer onthield. Temeer, daar hij hieraan nog toevoegde, dat hij alleen een bezwaarschrift in behandeling zou nemen, wanneer ik een door de werk gever getekende verklaring kon over leggen. waarin werd verklaard, «lat het op de loonbelastingkaart vermel de bedrag fout was. Was de hoofd controleur hier niet bang dat ik deze verklaring wel eens zelf zou kunnen opstellen en tekenen, of heeft hij daar op dat moment niet aan gedacht? Over deze behandeling heb ik mg met een klacht gewend tot de direc teur der belastingen te Breda, die mij meedeelde, dat de betrokken ambtenaar niet incorrect had gehan deld. Als nu een ambtenaar «iie tcxdi voor alles een dienende taak heeft, nu maar naar belleven met beschut- gingen kan gaan strooien zonder daarbij incorrect te zijn, dan kan ik met geen mogelijkheid meer zien waar de grens ligt. In zelfde bewoor ding heb ik geschreven aan de direc teur te Breda, als antwoord kreeg Ik. dat er geen termen aanwezig wa ren om zijn standpunt te herzien en dat hiermee da zaak was afgedaan. Mag ik in zulk een geval misschien eisen, dat de betrokken hoofdambte naar het bewijs voor zijn beschuldi ging levert of anders zijn woorden terugneemt? Daar ik deze zaak f eenszins als afgedaan beschouwde, eb ik mij gewend tot de minister en de tweede kamer. Zowel het mi nisterie als de kamercommissie deel den mij mee, dat de woorden van de hoofdambtenaar gezien moesten wor den als een uitleg en geenszins wa ren bedoeld als beschuldiging. Maar als ik eens woorden van een zelfde strekking had gebruikt, zouden die dan ook worden gezien als uitleg, of had ik dan misschien een aanklacht gekregen wegens belediging van een ambtenaar ih functie? Eerder ge loof ik ln het laatste dan in het eer ste. Nu ongeveer een maand na het verschijnen van bedoeld berichtje in uw blad, heb ik mij tot de inspecteur der belastingen te Goes gewend met de eis binnen een zekere termijn een door de bedoelde ambtenaar geteken de verklaring te ontvangen, waarin hg zijn woorden terugneemt. Per om- VREDE OP AARDE Het St» weer kersttijd cn «lus de ge schikte tijd om door middel van ge bed cn gezang te pleiten voor de vrede. De ontelbare kerstbijeenkom- »ten. kerstzangdiensten. kerstconcer ten enz. laten bier weinig twijfel over bestaan. Het is Juist daarom zo jammer ast het ook dit Jaar wel weer bij zingen en bidden zal blijven. Want als er daadwerkelijk iets gedaan moet wor den voor de vrede is het merendeel van deze .vredesapostelen' niet thuis. Met de volgende feiten zal ik dit trachten duidelijk te maken: uit «n- 3uëtes '.t gebleken dat een heel groot ee' van ons volk tegen ontwikke lingshulp is. Nog steeds kan of wil mep niet inzien «lat de grootste hin derpaal tor de vrede gevormd wordt door de geweldige kloof die er be staat tussen «le arme en rijke landen. Hei is toch al te gek. dat men voor de vrede bidt*en ondertussen voor de ontwikkelingshulp niets over heeft. Dc leus ontwikkeling is vrede' was toch niet voor de grap het hoofd thema van onlangs gehouden vre- desweek Het geld voor ontwikkelingshulp zou onder andere gehaald kunnen worden uit de begroting van defensie. Maar het overgrote deel van ons volk wil. zoals pas nog bleek in de tweede kamer, geen cent bezuinigen op het geldverslindende militaire apparaat. Neen. integendeel, men doet liever mee aan een krankzinnige wapen wedloop I En dan is er natuurlijk Vietnam. Het is uiteraard mode in deze tijd te bidden voor vrede In Vietnam. Hier is niets op tegen, maar daarmee is men niet van deze zaak af. Een goede spreuk zegt dat men de daad bij het woord dient te voegen en dit houdt in dat men stelling neemt In deze kwestie cn hiernaar handelt. Om de ze reden wil ik dan ook leder die zijn verontrusting over de gang van zaken ln Vietnam daadwerkelijk uit wil spreken, wijzen op de protest demonstraties tegen deze oorlog, die op zaterdag 30 december tc Vilssln- gen gehouden zal worden. A. M. de Schipper Eversdijkscweg Biezelinge gaande ontving lk hierop het bericht, dat gezien de officiële instanties had den verklaard, dat er geen beschul digingen waren geuit, het niet rede lijk te achten is een nadere schrifte lijke verklaring van een ambtenaar te vragen. Nu vraag ik mij af: is het redelijk dat een belastingplichtige op zulk een manier wordt behandeld. Of willen bepaalde ambtenaren, met de nadruk op bepaalde, want gelukkig zijn er ook ambtenaren, die wel hun dienende taak ten volle begrijpen, de klok terug«lraa!en naar de tijd dat het volk ongeletterd was en zij zich «laar met stukken boven verhe ven achten, doch laat zij dan niet vergeten, dat wij in Nederland al eni ge tijd een leerplichtwet hebben en dat op de scholen ook geschiedenis wordt ondervezen. Dat ook Sn rege ringskringen het aanmatigend optre den van vooral de lagere ambtena ren bekend Is, werd mij door een ambtenaar meegedeeld. En ik mag hier toch wel stellen dat een contro leur der inspectie. ook al :s het een hoofdcontroleur, nog met bepaald tot de hogere ambtenaren behoort. Wil een ieder die zich op de inspectie der belastingen te Goes, beledigd of on heus behandeld voelt, mij zijn adres bekend maken, teneinde door een ge zamenlijke actie, een fatsoenlijke en correcte behandeling der belasting plichtigen op genoemde inspectie te verkrijgen. Als de hierboven ge schetste toestanden zo kunnen blij ven voortduren, is dit een discrimi natie van de klasse der ambteloze burgers en blijft er van de veel ge roemde gelijkheid voor alle Neder landers in de praktijk weinig over. L. D. Vercouteren Rozenlaan 76 Yerseke. Burgemeester Waelput: ,Wurgingspolitiek' Adres bevolking aan provinciaal bestuur (-HEERENHOEK In de onder voor zitterschap van burgemeester R. O. M. Waelput gehouden vergadering heeft de raad van 's-Heerenhoek donderdagavond - -- zyn positie bepaald ten opzichte van het; ?en_, kopen. De ..eren Traas. Moison ontwerp-streekplan Midden-Zeeland. ,Er ging de raad akkoord met het voorstel van b en w de bezwaren tegen het streekplan bij het provinciaal be stuur kenbaar te maken. De raad stemde verder in met een her ziening van de salarisregeling voor ge meentesecretarissen en ontvangers in verband met de nacalculatie .trend' 1967. Discussie ontstond er over een verzoek van de brandweer om uit het toegestane krediet van 5625 voor aankoop van materiaal drie persluchttoestellen te rno- zit weinig goeds in voor ons', stelde de burgemeester al by het begin van de raadszitting vast. Hy maakte gewag van een atlres van de bevolking van 's-Heerenhoek aan het provinciaal be stuur, een adres waarin «lie bevolking haar bezwaren uitspreekt tegen het streekplan, en dat voorzien van 300 handtekeningen naar Middelburg gezon den zal worden. .Tendentieus' noemde burgemeester Waelput het streekplanontwerp, waarin naar zijn mening de voor- en nadelen voor zijn gemeente worden gebaggatel- liseerd. ,De matige ontwikkeling voor de landbouwgebieden is niet eens toepassing op de gemeenten vlak by de industriegebieden. Dit is wurgings- politiek.' Deze politiek meende de burgemeester te kunnen waarnemen bij de beoorde ling van de gemeentelijke uitbreidings plannen en woningbouwplannen .die worden gehalveerd' door de instanties. ,Dit dorp krijgt geen enkele kans. Te gen mensen van buiten, die zich in wil len laten schryven voor een woning moeten we zeggen .uitverkocht'. Ik moeL denken aan het kerstverhaal: .voor hen geen plaats meer...', aldus de burge meester. De raadsleden P. de Baar en P. Ver donk. evenals de heer L. Traas sloten zich bij de burgemeester aan. Laatst genoemd raa«islid stelde vast, «iat et- vrijwel nex-gens instemming is met het streekplan. De burgemeester stelde voor1 het standpunt van Borssele te steunen, dat in zijn bestaan bedreigd wordt door verdere industriële uitbreiding naar het oosten. ,Na Borssele zyn wij aan de beurt. Laat men liever verbinding zoeken voor «le industrie naar het westen, naar Walcheren, dat wil toch graag zijn deel in de welvaart'. De burge meester wilde wel toegeven dat de welvaart van Zeeland "offers vergt, maar vroeg zich af waarom of het offer van zyn gemeente zo zwaar moet zyn.' 's-Heerenhoek als één der grootste en geheel katholieke gemeenten in Zuid- Beveland komt niet voldoende tot uiting in het streekplan, menen b en w, raad zowel als de bevolking in het adres. Er wordt onvoldoende rekening gehou den met de gunstige ligging en met de belangen van diegenen, die zelfs de nabijheid van een groot industriegebied willen verdragen om daar te wonen, waar zij zich ihuisvoelen. Dat blijkt voor heel velen, ook voor van buiten komenden, 's-Heerenhoek te zijn. een naar hun oordeel niet juiste behoefte van de brandweer aan materiaal zoals nieuwe slangen en dergelijke wensen, die men wat overdreven achtte. Na een nadere toelichting van de raadsvoorzit ter werd het verzoek toch ingewilligd. De raad ging eveneens akkoord met de plannen voor aanleg van een par keerterrein rond de roorns-katholieke kerk en bij het nieuwe sportveld, waar voor een krediet van 30.000 beschik baar werd gesteld. Aan het Zeeuws actiecomité tegen ver hoging der veertarieven znl adhesie worden betuigd. De stichting Opbouw West-Zuid-Beve land krijgt een subsidie van 0,90 per inwoner. De raad benoemde de heer Traas ais afgevaardigde in het alge meen bestuur van de stichting. Om formele redenen het niet tijdig overleggen van de verklaring inzake het storten van een waarborgsom werd een verzoek van het r-k school bestuur om medewerking bij de bouw van een gymnastieklokaal en de aan schaffing van een instructiebad en hulp middelen voor lichamelijke opvoeding, geweigerd. Kadercursus CPJ en CBTB van start MIDDELBURG Donderdag is in Mid delburg de derde uitgebreide kader» cursus, georganiseerd door de Zeeuw se CBTB en CPJ, met 2S cursisten van start gegaan. De voorzitter van de chr. plattelands jongeren, de heer W. da Jager opende de cursus en maakte dui delijk, dat de kennis en het inzicht, dia men er opdoet van groot belang kan zijn voor 'het functioneren van de or ganisaties in de toekomst en ook voor de cursisten persoonlijk een verrijking betekent. De heer De Jager was blij met het grote aantal deelnemers, waar van er veel van Schouwen-Duiveland zijn. De cursus wordt gehouden in het her vormd kerkcentrum aan de Oosterechel- destraat in Middelburg één dag per week gedurende twee winters. De stof, die wordt behandeld bestaat voor de helft uit algemene landbouweconomie en landbouwbedrijfseconomie. Onge veer een vierde deel wordt in beslag genomen door behandeling van sociale processen en het functioneren van al lerlei organen in de maatschapDij en verder wordt aandacht besteed aan ver» enigings-en vergaderingstechniek en ,vrfl spreken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 9