Vier a vijf ton tekort op begroting Vlissingen Commissie uit kamer komt naar Tholen Schippers wachten af in Terneuzense ,sluizenkwestie' Zeeuwse landbouw over streekplan Zeeuwse kunstenaars exposeren met kerst 2 Dokter H. Bos directeur raad volksgezondheid Belgische stropers bij Rilland gevat KVP ZEELAND TELEURGESTELD OVER HOUDING TWEEDE KAMER ALMANAK. LEIDSE HULDE IN SEROOSKERKE AUTOMOBILIST UIT CA.DZAND GEDOOD IN 1968 HALF MILJOEN STADHUISLASTEN BELASTINGVERHOGING OM HET TEKORT TE VERKLEINEN Nieuwjaarsreceptie commissaris der koningin ,SCHUTTEVAER' BIJEEN VOORLOPIG ZIEN HOE HET IN DE PRAKTIJK GAAT Be jaarde man bij oversteken RW-58 Lewedorn gecrepen Industrie VOORAL SOCIALE SECTOR DUUR Begrip Hondenbelasting Reinigingsrechten Woonwagenkamp W. BERDENIS VAN BERLEK0M TE MIDDELBURG OVERLEDEN Keersluis Over ambtelijke molens in de Vlissingse raad PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 Op 15 januari DEN HAAG De vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de tweede kamer komt op maandag 15 ja nuari aanstaande naar het eiland Tholen voor een .hearing' over het wets ontwerp tot gemeentelijke herindeling van dit eiland. Zoals men weet heeft minister mr II. K. J. Beernink onlangs bij de kamer een wetsontwerp ingediend om de bestaande ze ven gemeenten van het eiland Tholen (St-Annaland, Stave- nisse. Poortvliet. St-Maartens- dïjk, Schernenisse, Oud-Vosse- meer en Tholenl op te heffen en één nienwe gemeente te vormen van ruim 16.000 inwo- De kamercommissie is voorne mens die plaatsen te bezoe ken, die als .knelpunt' moeten worden beschouwd: daaronder dienen te worden verstaan die plaatsen, die noodzakelijker wijs aanleiding geven tot be zichtiging ter plaatse. Het i3 de bedoeling van ds com missie om .gehoor te verlenen' aan vertegenwoordigers van de betrokken gemeentebestu ren. Dat kan ook de voltallige raad zijn. De .hearing" van de kamercommissie hegint om 11 uur 's morgens. MIDDELBURG Dokter L. C. Buijsert heeft gisteren afscheid genomen als di recteur-arts van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland. Dat gebeurde tijdens een vergadering van het bestuur van de raad te Middelburg. De heer Buijsert is, zoals bekend, per 1 januari 19G8 benoemd tot geneeskun dig inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland. Tot opvolger van de heer Buijsert is benoemd dokter H. Bos, thans controlerend geneesheer van de samenwerkende ziekenfondsen in Amersfoort. Dokter Bos Is Zeeuw van geboorte. okter Buijsert, die op 16 juli 1961 be noemd werd tot directeur-arts van de provinciale raad in Zeeland, werd tijdens zijn officieel afscheid toegesproken door de voorzitter van het bestuur, gedepu teerde A. J. Kaland. De heer Kaland dankte de heer Buijsert voor hetgeen hij in de afgelopen 6 Vz jaar voor de Zeeuw se gemeenschap verricht heeft: Wat de speciale activiteiten van dokter Buijsert betreft: onder zijn supervisie kwam het rapport over de kraamzorg tot stand, hij maakte zich bijzonder ver dienstelijk voor de fusie van de twee gezondheidsdiensten in Zeeland, en voorts ijverde hij enkele jaren voor de fuoridering van het drinkwater in Zee land. Dokter Bos is 42 jaar. Hij is in Mid delburg geboren en na zijn studie aan de rhbs in deze stad voltooide hij zijn artsstudie in Leiden. Vervolgens werkte de heer Bos zes jaar als huis arts in Terneuzen. Gedurende 2V. jaar verbleef dokter Bos in Amers foort. Zijn benoeming gaat in 1 april van het volgend jaar. RILLAND-BATH In samenwerking met de jachtopziener heeft de rijkspo litie van Rilland-Bath in de Bathpolder .Zuidhof twee Belgische stropers, E. D. en J. M. K. uit Zandvliet gegrepen. Na een achtervolging werd de auto van de Belgen, die bezig waren kerstwild te schieten, klem gereden. In de auto werd een haas en twee patrijzen gevonden, benevens twee geweren met munitie. De auto, de wapens en het wild werden in beslag genomen. MIDDELBURG Het bestuur van de kring Middelburg van de KVP heeft in zijn donderdagavond gehouden verga dering met grote teleurstelling konnis genomen van de negatieve opstelling van de tweede kamer ten aanzien van de motie-Westerhout over de veertarie- ven. Bij de bespreking van een en an der heeft het kringbestuur zijn grote bezorgdheid uitgesproken voor de ver dere ontwikkeling van dit gewest. Men is verbolgen dat het principe van de vrije veren verlaten is. Overigens was het kringbestuur voldaan over de hou ding van de Zeeuwse kamerleden. _eeuwse Boom jNu gaan we eerst de boom af tuigen', bleef Willem hardnekkig zeggen, schoon zijn moeder 't hein steeds maar voorhield: het is niet aftuigen, maar optuigen. Een heel verschil. Enfin, men begon met het Optui gen. 't Werd erg mooi. fle mooi ste boom van Middelburg'doceer de z'n moeder. J7og mooier dan die bij de burge meester mam?', vroeg Willem, die men nooit had kunnen bijbrengen, dat de burgemeester in het stad huis werkt, maar elders rust, wat de wetgever trouwens al lang op het idee heeft gebracht verschil te maken tussen werk- en woon ruimte. Jfoit, laten we zeggen, net zo mooi als die bij de burgemeester' zei z'n moeder, die het maar zo liet. ,Heeft-ie die zelf afgetuigd?' Opgetuigd Willempje' het be gon haar wat te vervelen ,en de burgemeester heeft wel wat an ders aan z'n hoofd.' Intussen vorderde het werk goed. De elektrische kaarsjes waren het jaar goed doorgekomen en sneeuw en engelenhaar schitterden met een milde gloed, die nog niets geleden had. In de grote doos met. kerstver sieringen lag nog van alles. Ba zuinblazende engeltjes, kleurige ballen, zilveren duifjes en ook wat speelgoed, auto's, die ralcetjes ver voerden en, in klei, een bewinds man jllie Willem altijd opstelde om de parade af te nemen. J>ie horen er niet in hé mam?' zei hij nu. want in dit soort zaken maakte hij al vroeg onderscheid. ÏNee jongen, die horen er niet in.' Eindelijk hing alles. Aan de voet. van de boom slaakte hij een diepe zucht. ,Wat is le mooi afgetuigd hé mam?' Geen verslaggeving tijdens kerstdagen verslagen gemaakt. Verenigingen en organisaties, die toch prijs stellen op opname van een verslag van gebeurtenissen of bijeenkoms ten, worden uitgenodigd zelf een verslag in te sturen. MIDDELBURG. Een frontale botsing op de Sandberglaan in Middelburg heeft vrijdagmiddag om kwart voor vijf het leven gekost aan de 47-jarige Wil lem Tazelaar uit Ondzand. Hij raakte VLISSINGEN Met een tekort van vier a vijf ton zal de gemeente begroting van Vlissingen op 26 januari van het volgend jaar aan de raadsleden worden aangeboden. Dit deelde wethouder I. Filius gister middag de Vlissïngse raad mee. Reeds in november was deze gemeen- telijke begroting gereed maar de drukkerij in Alphen aan de Rijn die SEROOSKERKE Vrijdagmid dag trad Leni van Doorn uit Se- rooskerlce in haar woonplaats in het huwelijk met Bert de Vries uit Middelburg. Voor dit huwelijk be stond een grote belangstelling vanuit Leiden: de leerlingen van de bruid, die in Leiden onderwij zeres is, zorgden bij de kerk voor een feestelijke erewacht. MIDDELBURG De commissaris der koningin, mr J. van Aartsen. en me vrouw C. vau Aartsen-Stap geven op zaterdag 6 januari as, 's middags 4 tot 6 uur. een nieuwjaarsreceptie houden in de statenzaal te Middelburg fingang vanaf het Abdijplein). TERNEUZEN. Op de algemene le denvergadering van de vereniging .Schuttevaer', afdeling Ternenzen, heeft zich vrijdagavond voorlopig het laatste bedrijf afgespeeld van df .slulzenkwestie* die schippers en mid denstanders op en lanes het kanaal al geruime tijd bezïghondt. Afde- li nes voorzitter W. B. van Leeuwen vertelde voor een volle zaal van café .Neutraal', dat zijn organlsntie voor lopig de gang van zaken jyfwacht. Pas als in de praktijk hliikt dat de eisen van rijkswaterstaat een snelle bevoorrading van de binnenvaart schepen in de weg staan, zal er wor den ops-etreden van de zijde van de georganiseerde schippers. En die eisen kwamen vrijdagavond vanzelfsprekend ook uiteebreid ter sprake. Al enige tijd eeleden deelde de waterstaat mee dat de midden standers die nu voor de provian dering van de boten zorgen na het gereedkomen van de nieuwe kunst werken niet meer op de sluizen zul len worden toegelaten. .Er gaat der mate snel geschut worden, dat hier voor tijd noch plaats is', luidde het commentaar van deze kant. Als al ternatief stelde rijkswaterstaat, het aanleggen van een bevoorrndings- plants aan de westzijde van het ka naal. Men wilde daar zelfs voor 2 ton voor zieningen treffen om de middenstan ders de gelegenheid te geven een centrale post in te richten. Een uit 25 handelaren geformeerd .comité handelsbelangen scheepvaart Terneu zen' richtte zich vervolgens tol .Schuttevaer' met een brief, waarin werd gepleit voor goede en veilige ligplaatsen, gunstig aanlegplaatsen bij de sluizen en een snelle bevoorra ding door handelaren op deze kunst werken toe te laten. Besprekingen Sr zijn toen', aldus de heer Van Leeu wen. .besprekingen gevolgd met het comité en rijkswaterstaat, die bo vendien onderling in overleg tra den en er ontstond een min of meer gelijkgericht streven van midden stand en schippers. Maar nu kon het niets anders of op een gegeven mo ment gingen onze wegen uiteeen. Dat punt hadden we bereikt toen de middenstand toch vasthield aan de eis om op de sluizen te werken. Wij vinden die oplossing van een cen trale bevoorradingsplaats niet zc slecht. Maar dat houdt natuurlijk niet in. dat er in de toekomst geen be zwaren tegen in te brengen zouden zijn. Voorlopig wachten wij als ver eniging de praktijk af. Ons doel bluft een zo snel mogelijke bevoorrading van de leden'. De vergadering liet echter andere luiden horen. Men dacht gezien de ervaring in andere plaatsen dat de wachttijd langer uit zal lopen dan rijkswaterstaat veronderstelt, waardoor er dus alle mogelijkheid is om bevoorrading via de sluizen te laten lopen. Als alternatief besloot de rijkswaterstaat intussen overigens al om handelaren wel op de steigers toe te laten. Het. gaat hier echter om een voorlopige maatregel. Op een brief die de afdeling hierover aan het hoofdkantoor in Rotterdam richtte, kwam een antwoord, waarin de maatregel gerechtvaardigd werd genoemd. Aan de drinkwatervoorzie ning bij de nieuwe sluizen een ander punt waarover de schippers zich ongerust toonden-.- zou, de nodige aandacht wijden. In een betrekkelijk vlot tempo werkte de vergadering vrijdag ook wat huis houdelijke agendapunten door. Voor zitter Van Leeuwen trad af. TT" wordt opgevolgd door de heer van der Klooster. Als nieuwe secre taris doet dienst de heer P. M. J. Cor nells. De jaarverslagen van penning meester en secretaris gingen onder de hamer door. In een uitvoerige causerie schetste de heer Van Leeuwen verder nog wat ontwikkelingen bij het onderwijs aan schipperskinderen. Daarbij kwamen Afmeren Tijdens de bijeenkomst vrijdagavond is ook nog gesproken over de afmeer- moeilijkheden. die zich enige tijd ge leden in de Terneuzense haven heb ben voorgedaan. De havenmeester verbood namelijk naar aanleiding van een aanvaring, die ztch tijdens de drukte voordeed om aan een aantal kaden 3 breed af te meren. Dit kon alleen nog aan de beurt kade. met zijn personenwagen in een flauw< bocht op het linker weggedeelte er. kwam daarbij frontaal in botsing met dit boekwerk moet afleveren kan door drukte niet binnen een levertijd een rijdende betonmolen, bestuurd door - - - - - van twee maanden werken. Derhalve zal de begroting van Vlissingen de Middelburger L. van de R. De stuurder van de personenauto werd door de botsing uit zijn wagen geslingerd en bezweek, ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. De auto werd totaal ver nield. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich hekend te maken. TRACTOR RAMDE SOHRIfCHEK NS BIJ RILLAND RILLAND Op de alieen met knipper lichten beveiligde spoorwegovergang Valkenisseweg-rijksweg 58 te Rilland- Bath is vrijdagmiddag een tractor, be stuurd door A. S. uit dit dorp tussen d« spoorrails terechtgekomen. Door onop lettendheid ramde de bestuurder hét schrikhek, vernielde dit geheel en kwam naast de spoorwegovergang met zijn tractor in een lastige positie. De treinen uit beide richtingen liepen geen vertra ging van betekenis op Wel gelastte NS de wagenvoerders edtra voorzichtig heid. Met een andere tractor is het ob stakel later van de rails getrokken. LEWEDORP. Bij een verkeersonge luk np rijksweg 58 bi; Lewedorp, is vrijdagmiddag om ongeveer kwart over vijf een 85-jarige inwoner uit L< dorp aangereden en vrij ernstig ge wond. De bejaarde man, J. V., wilde ter hoogte van de Molenweg de rijbaan oversteken. Daarbij werd hij aangereden door een uit de richting Middelburg komende personenauto, bestuurd door J. K. uit Breda. De overstekende voet ganger liep een heup- en armfractuur op. Dokter J. Kiviet uit Borssele, liet hem, na eerste hulp te hebben ver leend, vervoeren naar .St-Joanna' li Goes. WEGNAMEN IN HET NOORDSLOE ARNEMUIDEN.De drie gemeenten Arnemuiden, 's-Heer-Arendskerke en Wolphaartsdijk waarin de nieuw door de deltadienst van rijkswaterstaat aan gelegde wegen in het Noordsloe gelegen zijn, hebben thans hun goedkeuring aan de nampn, die de dienst der domeinen er voor bedacht heeft. De weg van de kruitmolen naar de Piet, die vogend jaar zal worden doorgetrok ken naar de noordkant van Wolphaarts dijk, zal Muidenweg heten. Aan de Piet stond namelijk vroeger een belangrijk kasteel met dezelfde naam. De aftakking van die weg naar de Oran jeplaat kreeg de naam Oranjeplaatw de aftakking naar de Calandpolder topifomst van continu- naam Calandweg en de aftakking naar ondermee de s;M voormalige gemaal De Plet de naam (Slot van pag. 1) uitdrukking zien gebracht dat de be oordeling over keuze en situering van het terrein alleen geldt, voor nieuw te bouwen bedrijven', zo zegt men in het bezwaarschrift. Twee bezwaren heeft de georgani seerde landbouw ten aanzien van de in het streekplan getrokken haven en industrieterreinen. Men wijst op de discussienota .Ontwikkeling Zee land', waarin men zicht positief heeft opgesteld tegen de industrialisatie van dit gewest en waarin is gepleit voor een concentratie onder andere ln het Zuld-Sloe. De bezwaren gelden na In de eerste plaats de aanduiding van het gebied tussen Nieuwland en Nieuw dorp, waaraan gs een industriële bestem ming kunnen geven als daaraan be hoefte bestaat. Tegen de opname van een groot deel van de Quarlespolder en de directe omgeving heeft de raad ernstige bezwaren: de oppenlakte rond Borssele biedt vooralsnog vol doende mogelijkheden en kan worden uitgebreid, is de visie. Een tweede bezwaar betreft de industrieterreinen die aan het Goese Sas zijn geprojec teerd. ,Nu de ontwikkelingen aan de Westersehelde steeds grotere vormen aannemen, acht de raad het bepaald ongewenst, dat ook aan de Ooster- schekle de gelegenheid wordt gebo den tot vestiging van industrieën. Kritische opmerkingen komen er van de Zeeuwse landbouw verder nog op vier andere onderdelen van streekplan: de verkeersveiligheid vraagt niet zo stringent om rooilijnen, die va riëren van 25 tot 200 meter. Er wordt een smallere strook en een soepel beleid gevraagd, waarbij noodzaak en veilig stellen van be staande rechten en mogelijkheden moeten worden bekeken; er worden wegtracés bepleit, die zoveel mogelijk tot verbreding van de bestaande wegen kunnen leiden, .met name geldt dat voor de recreatie-toerweg langs de Walcherse kust. die nu een groot aantal kavels doorsnijdt;. de op Walcheren geopende gelijkheid om een bepaald gedeel te van het agrarisch gebied kam- peerbedrijven met kamphuisjes te vestigen wordt ook voorgesteld voor gebieden in Noord-Beveland en dat deel van Zuid-Beveland, dat grenst aan het Veerse Meer. de Zandkreek en de Oosterschel- cle; een grotere duidelijkheid wordt nodig geacht over de vraag, wat precies in de diverse parkge- bieden wordt beoogd: 1 tenslotte vraagt men de aandacht voor de vereiste bij bepaalde za ken ,een verklaring van geen be zwaar van gs' te hebben en op de afwezigheid van een beroepmo- gelijkheid, pas op 19 januari van het volgende jaar in druk verschenen zijn. Om dat er een aantal belastingverhogingen aan de raad werden voorge steld was wethouder van financiën Filius gistermiddag overigens wel bereid reeds een slip van de sluier op te lichten. Hij vertelde dat door de belastingverhogingen - die door de raad aanvaard werden - het be grotingstekort grotendeels kan worden weggewerkt. De raad ging ak koord met verhoging van de straatbelasting, de belasting op honden en de reinigingsrechten. Het begrotingstekort zal hierdoor met circa 290.000,- verminderd worden. Bovendien zal de wet zware genees kundige risico's voor de gemeente nog financiële voordelen met zich meebrengen. .Waarschijnlijk zal met dit alles een sluitende begroting kunnen worden bereikt', aldus de heer Filius. In verband met de belastingvoorstellen toverde wethouder Filius de raadsleden enkele indrukwekkende cijfers voor. De rekening over 1966 sluit met een tekort van 294.000. Dit tekort werd met na me veroorzaakt door drastische verho gingen in de sociale sector. Het tekort 'edekt uit de saldireserves. ,Ook in waren er belangrijke tegenvallers ln de sociale sector en de begroting over dat jaar toont dan ook nog een tekort van 427.000', aldus de wethouder. Vlissingen kan geen heroep doen op aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds omdat lleze gemeente't belasting-1 plafond nog niet heeft bereikt» Een feit waarmee ook rekening gehouden moet worden is dat de stadhuislasten in 1968 'olledig op de begroting moeten worden opgevoerd: 500.0Ö0 gulden. Verschillen de bezuinigingen werden bereikt: 65.00ft gulden door temporisering van de sa nering van de binnenstad en 78.000 gul den wegens bezuiniging op het onder houd van de scholen. De stadhuislasten 500.000) kunnen met een bedrag van 186.000 gedekt worden uit de stadhuisreserves. De rest drukt op de gewone begroting. Het stad huis (bouwkosten 4,9 miljoen) kan worden afgeschreven in honderd jaar, de technische voorzieningen in 25 jaar en het meubilair in 10 jaar.. Bovendien staan er nog verschillende, grote kapi- taalwerken op de begroting. Zo is op de begroting voor 1968 een bedrag van 100.000 gulden uitgetrokken voor een zwembad. Belangrijke kapitaalwerken zijn voorts: een vuilverbrandingsinstal latie, het recreatieplan Westduin en een rioolwaterzuivering voor Souburg. Ten slotte zei wethouder Filius: ,De sociale sector zal in 1968 een miljoen meer ver gen dan in 1967'. De heren Van Sluijs (ar), Van Rooijen (ch), Hamerlinck (kvp), Oosterhuis (wd) en De Priester (pvda) konden te gen deze financiële achtergrond wel be grip opbrengen voor de voorstellen om de belastingen te verhogen. Een algemeen bezwaar bestond er echter wel tegen de gevolgde proce dure. In de begeleidingsbrief bij de begroting voor dit jaar waren deze verhogingen reeds aangekondigd. Daarom nad men een toelichtende no ta verwacht. Nu waren de voorstel len betrekkelijk kort voor de raads zitting gedaan. De heer De Priester sprak van ,een bedroevende zaak' en de heer Oosterhuis meende dat de raad .weer eens met de rug tegen de muur' stond. Wethouder Filius sprak er zijn spijt over uit, maar wees er op dat het gemeentepersoneel een gTOte achterstand moest wegwerken waardoor er wel eens iets stagneer- Aan een suggestie van de heer Van Sluijs om het publiek voor te lichten over de belastingverhogingen zal wor den gewerkt, zegde de lieer Filius toe. Burgemeester Roemers beloofde de raad dat alle voorstellen behoudens zeer spoedeisende in het vervolg tenmin ste 14 dagen voor de raadszitting in het bezit van de raadsleden zullen zijn. Voor Ritthem komt de belasting voor luxe honden van 5 op 24 gulden. De heer Van Leeuwen (ar) vroeg het ta rief voor Ritthem (23 honden) sprongs gewijs te verhogen: eerst op 1 januari en vervolgens op 1 juli 1967. Wethou der Filius hield hem echter voor dat binnen één gemeente ook niet voor de tijdsduur van een half jaar geen twee tarieven mogen gelden. De heren Kempe en Joustra (beiden pvda) toonden zich principiële tegen standers van belasting op honden: ,Dat is totaal verouderd' en ,Het is een wil lekeurige belasting van een bepaalde groen', was hun mening. Zij kregen ech ter slechts een steun van een minder heid: de heren De Priester, Hekhuis, Van Dalen en Verheul (allen pvda) en Kos ter (psp). Het beschikbaar stellen van een tweede (zeer goedkope) vuilnisemmer noemde de heer Oosterhuis ,een frisse aanpak'. Buiten de bebouwde kom wordt er vaak vuilnis gestort langs de weg en daarom vroeg de heer Oosterhuis of een ieder grof huisvuil gratis mag storten op de stortplaatsen. Aanvankelijk was wethou der Smit hiertegen: ,Het kost slechts 2,50'. maar later zegde hij toe dit nog eens te bekijken. De heer De Priester drong er op aan ernstig te bezien wat nu precies wordt verstaan onder .bedrijfs panden'. Nu wordt zelfs het rode kruis in een noodwoninkje als een bedrijfs pand gezien. Wethouder Filius zegde toe dit te bezien, maar voorspelde dat het .vrij moeilijk is een objectieve norm te vinden'. Een voorstel om 57.000 beschikbaar te stellen voor verplaatsing van het woonwagenkamp naar de Oostelijke Bennweg (ten oosten van de buiten haven) lag de raad .zwaar op de maag', zoals de heer Landheer (vvd) het noemde. Dit raadslid alsmede de heren De Priester en Van Rooijen we zen op de al lang bestaande plannen voor een regionaal woonwagenkamp. Iedereen, ook de sprekers de heren Hekhuis (pvda) en Van Leeuwen, wa ren het er overigens met wethouder Janse over eens, dat er in het huidige kamp een onhoudbare situatie is ont staan. Wethouder Janse kon vertellen dat ,in klein comité' met Middelburg en Goes overeengekomen is dat het regionale kamp of in Goes of ln Middelburg moet komen. De uiteindelijke beslissing ligt bjj gs. Wethouder Janse verwacht ove rigens dat de hele procedure, inclusief ïdaankoop, nog wel drie tot vijf jaar duren. ,En daar kunnen we niet op wachten', meende hij. Tenslotte ging de raad akkoord met het gevraagde kre diet. Op 95-jarige leeftijd Zette zich vele jaren in voor gemeenschap MIDDELBURG Te Middelburg Is op 95-jarige leeftyd woensdag jl overleden de heer W. Berdenis van Berlekom. De crematie te Westcrveld heeft vrjjdag in stilte plaatsgéhad. De lieer Berdenis van Berlekom heeft zich tientallen jaren niet alleen voor de stedelijke, maar ook voor de Zecnwse gemeenschap bijzonder verdienstelijk ge maakt, waarbij hij nog tot op de leeftijd der zeer sterken talrijke functies ver vulde. De heer Berdenis van Berlekom werd op 15 maart 1S72 in Middelburg geboren. H Hij bezocht de handelsschool te Keulen en genoot ook zijn verdere opleiding in het buitenla.nd. In 1895 vestigde hij zich als houtagent te Amsterdam om in 1914 naar zijn geboorteplaats terug te keren, waar hij werd opgenomen in de directie van de NV Houthandel Alberts. Na dit jaar is de heer Van Berlekom in Mid delburg blijven wonen. Hij was lid van de directie van deze onderneming tot 1933, daarna, met een korte onderbre king gedurende de tweede wereldoorlog, commissaris van deze vennootschap. MIDDELBURG Mr J. J. van der Weel, wethouder van Middel burg, heeft vrijdagmiddag in de Vleeshal van het stadhuis te Mid delburg de traditionele kerstexpo sitie (een kleine honderd kunst werken) van de stichting Zeeuw se beeldende kunstenaars ge opend. Mr Van der Weel deelde in zijn openingstoespraak mee, dat het gemeentebestuur van Middel burg bezig is met het ontwerpen van een subsidieregeling voor de aankoop van kunstwerken van Middelburgse kunstenaars. Hij betreurde het, dat de stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars slechts een keer per jaar in Mid delburg exposeert Naar de me ning van de heer Van der Weel bestaat er een grote behoefte aan culturele uitingen. In dit verband wees hij op het hoge bezoekers aantal (15.500) aan de expositie .Middelburg, stad in de delta' Voorts wees de wethouder er op, dat men ook de mogelijkheid van verkoop niet uit het oog mag ver liezen. Mr Van der Weel sprak er zijn voldoening over uit, dat er nu een regeling is getroffen, dat in de zomermaanden ieder jaar een expositie van werken van Zeeuwse kunstenaars zal worden gehouden in het Zeeuws Museum te Middelburg. Voorts wees de heer Van der Weel op het belang van publiciteit. Naar zijn mening zou de stichitng Zeeuwse beelden de kunstenaars hier meer aan dacht aan moeten besteden. De expositie in de Vleeshal omvat werk van tweederde van het aan tal leden van de stichting. De ex posanten zijn: Ben d'Armagnac (Lewedorp), Liesbeth Binkhorst. (Middelburg), Pieter de Bodt (Zaamslag), Ad Braat (Zierik- zee), Tessa Braat-Voorhuls (Zie- rikzee), Plet Bulthuis (Middel burg), Jos But (Sint-Anna ter Muiden), Cora van Citters (Burgh), Gerrit Dekkers (Lewe dorp), Ad Duvekot (Borssele), Herman Goetheer (Vlissingen), Jan Haas (Vlissingen), Louis Heymans (Middelburg), Els Hol- lebrandse (Domburg), Dolf Jas pers (IJzendijke), Peter de Jong (Middelburg), Jan Jongschaap (Zierikzee), Henk Kooger (Mid delburg), Liesbeth Messer-Hey- broek (Vlissingen), Andries Min derhout (Middelburg), Piet Rij ken (Middelburg) en Jan Rijns aart (Middelburg). De expositie is *s middags van 3 tot 5 geopend op 23, 24, 26. 30 en 31 december en op 1, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 januari. Op 27, 28 en 29 december en op 2, 3 en 4 januari is de exposi tie 's avonds van 7 tot 9 uur geopend. In het openbare leven speelde de heer Berdenis van Berlekom een belangrijke rol. Kortere of langere tijd was hij voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, voorzitter van het departement Zeeland van de Nederlandse maatschappij van nijverheid en handel, lid van het hoofd bestuur van deze maatschappij (hij was erelid van het Zeeuwse departement), commissaris van de haven van Vlissin gen, voorzitter van de vereniging tot In standhouding van oude gebouwen te Middelburg en verder van diverse locale commissies. In 1931 volgde h\j mr G. J. Sprenger op als voorzitter van liet bestuur der Godshuizen, welke functie hij tot op hoge leeftijd vervulde. Tijdens zijn voorzitterschap was de lieer Van Ber lekom nauw betrokken hij de reorga nisatie en tot tweemaal toe bij 'n be langrijke uitbreiding van hel gast huis. Bij de opening van het nieuwe gedeelte van dit ziekenhuis in 1988 werd hy be vorderd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau. Vier jaar eerder was hij tot. ridder in deze órde benoemd. De ge meente Middelburg erkende zijn ver diensten voor de stad door de uitreiking van de zilveren stadspennlng. Hij behoorde tot de oprichters van de Rotary Club Middelburg. Enige jaren ge leden hield hij ter gelegenheid van het zilveren jubileum van déze club een in drukwekkende herdenkingstoespraak, waarin hij mede terugblikte op zjjn le ven in de stad Middelburg. Met hem is een zeer markant Middel burger heengegaan, een patriciet van oude stempel, die zich zijn hele leven lang heeft ingezet voor zijn stad. Vanzelfsprekend had de raad instem ming voor het plan het gedeelte van de Paul Krugerstraat tussen Singel en Keersluisbrug te verbeteren. De heer Van Sluijs meende echter dat voor het kruispunt bij de Keersluis een povere oplossing was gevonden. Hij meende dat met name het probleem van het uit de Paul Krugerstraat komende en naar Middelburg afbuigende verkeer niet was opgeheven. Verkeerslichten zijn volgens hem noodzakelijk. Wethouder Smit was het wel met hem eens en hij zal zich nog eens over dat probleem beraden. VLISSINGEN Een brief van de bestuursschool Zeeland aan de gemeente Vlissingen heeft de lieer De Priester (pvda) gistermiddag tijdens de raadszitting verleid tot wat hy zelf noemde enkele .cyni sche opmerkingen'. Vaak wordt van het ambtelijk apparaat ge zegd: ,wat duurt het lang'. Maar dat is niet te verwonderen, meen de de heer De Priester, want, bij deze bestuursschool die ambtena ren opleidt, duurt het nog langer. Vlissingen kreeg namelijk op een op 31 juni 1966 (.en 31 juni vind Ik al een gekke datum') gestelde vraag op 5 december 1967 ant woord. Burgemeester Roemers: ,5 december vind ik dit verband wel een aardige datum'. Het ging over de opleiding voor het diplo ma middelbare sociale arbeid. De bestuursschool liet - na anderhalf jaar dus - weten dat de .stichting Haarlem' reeds voor die opleiding zorgt. De heer De Priester stelde echter dat als er in Zeeland niet voldoende kandidaten voor die op leiding zijn er binnen de provin cie geen lessen worden gegeven door deze stichting. De gemeente zal opnieuw bij de bestuursschool aan de bel hangen. ,Ik hoop dat we dan voor juni 1969 antwoord krijgen', zei burgemeester Roe- REGEN EN WIND Zacht weer met veel bewolking en tïjde- Iijk regen en motregen. Plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige, in de kust streken krachtige tot harde zuidweste lijke wind. ZON EN MAAN 24 december Zon op 08.47 onder 16.32 Maan op onder 12.46 25 december Zon op 08.47 onder 16.32 Maan op 01.22 onder 12.58 26 december Zon op 08.48 onder 16.33 Maan op 02.48 onder 13.12 27 december Zon op 08.48 onder 16.34 Maan op 04,18 onder 13.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2