TEGELS PROTEST TEGEN KERSTFEEST GEEN WROK KERST 67 provinciale Zeeuwse courant In Amerika worden tegenwoordig kerstbomen van plastic op de markt genracht. Ze worden geleverd, keurig verpakt In doren. Al* men een grotere brioni wil hebben, kan mem er «ren meter bij kopen, die wederom in een doos wordt geleverd. Wanneer men er op is uitgekeken, worden die bomen uit elkaar geschroefd en in de bijbehorende dozen gedaan. Als bljzonder- heid stond in het bericht dut we lazen vermeld dut, wanneer ze een volgend jan/ weer werden gebruikt, men de delen even in lu-.t water kon leggen en dnn gaven de takken wederom een geur van dennen af. Dit lezende dachten we bij ons zelf: waarom niet? Misschien !s zulk een ker-tboom, waarmee een mens z'n hele leven kan doen nog goedko per dan wanneer er leder jaar zulk een boom moet worden gekocht. Het is een nieuwe mogelijkheid in onze chemisch gemechaniseerde we reld, We zullen ons daarbij moeten aanpassen en waarom zou de tijd rondom het kerstfeest daarop een uitzondering vormen? Toch zullen er zijn die, wanneer z«- van deze nieu we mogelijkheid horen, uit de grond van hun hart zeggen: dat doen we nioit! Ze zeggen hét met de gedach te dat dit geen echte kerstboom kan wezen. Die moet natuurlijk ge groeid zijn: zo uit de natuur komen. Zo'n plastic-ooorn past niet in de sfeer die wit rondom het kerstfeest ieder jaar weer opnieuw opbouwen. Waarom niet? We leven nu eenmaal in een wereld die steeds meer beheerst wordt door hetgeen de fa brieken in grote massa's afleveren. Toen de waskaarsen in de kerstboom vervangen werden door elektrische kaarsen, waren er ook mensen die hiertegen hartgrondig nee zeiden. Bovendien zal de chemische indus trie met haar produkten in onze gemechaniseerde wereld een steeds grotere plaats gaan innemen. Het speelgoed van de kinderen is ook al gemaakt van een kunstprodukt. In de huishouding verschijnen steeds meer gebruiksvoorwerpen van het moderne materiaal gemaakt We kleden ons steeds meer met de produkten die de chemische indus- tie aflevert Waarom zou de handel stil staan wanneer het om een kerstster of een kerstboom gaat? Bij het bericht over die nieuwe Amerikaanse kerstbomen zijn onze gedachten nog verder gegaan. Wat maken wij van het kerstfeest? Doen we veel meer dan dat we het ieder jaar weer uit de doos halen en een bepaalde sfeer gaan maken, die ons vanuit de kinderjaren zo zeer ver trouwd is en daarbij vieren we een feest wat in vele gevallen niet vee! of helemaal niets meer met het kerstfeest te maken heeft. De kal koenen lopen ons uit de advertenties in de kranten zo tegemoet en het zogenaamde .edele nat' kan daarbij niet ontbreken. Id de kerstdagen ziet de politie zich genoodzaakt ex tra te controleren met het oog op hen die te vee! .onder invloed' rij den. En dit alles terwille van het kindeke dat in armoede en ellende in de kille leegte van de stal gebo ren is? Is het niet te begrijpen dat het in de kerken, juist in de kerken, tot een protest moet komen tegen de huidige viering van het kerst feest? Is dit feest niet gewerden, in zeer vele gevallen, tot een feest zon der Hem om wien het eigenlijk- gaat? In Vietnam zullen de oorlogs handelingen 24 uur stilliggen geen minuut langer ter ere van het kerstfeest, 'k Zou liever willen dat men het op een andere dag deed, want moeten wij niet juist leren Christus te vieren" op alle da gen van het jaar? En moeten wij met Hem niet leven in een wereld waar ons bestaan zo bedreigd is als dit in Vietnam het geval is voor ieder die daar leeft? Een Zwitserse schilder heeft een aantal schilderij en geschapen die allen betrekking hebben op de ons zo bekende kerst geschiedenis. maar hij heeft deze geplaatst in de wereld van nu ruim 20 jaar geleden De aankondiging aan de herders laat htj plaatsvinden op het strand van de landing in Normandië en Jozef en Maria laat hij trekken door de straten van het platgebombardeerde München. Is dit niet de achtergrond waartegen wij nog altijd het kerstfeest zullen moeteD vieren? Zoals gezegd rijst er vanuit de ker ken een protest tegen het doorsnee kerstfeest vier en zoals zich dat in de Europese landen in onze eeuw ont wikkeld heeft en zoals men dat reeds langei kende in de Engels sprekende landen De festijnen en bals en nog zovele dingen meer. hebben niets, maar dan ook hele maal niets te maken met het kerst gebeuren. Het protest vanuit de ker ken wogdt ieder jaar sterker en de vraag wordt steeds dringender ge steld of onze wijze van kerstfeest- vieren nog wel die naam mag dra gen. Een paar weken geleden lazen we van groepen Amerikaanse chris tenen die zich verbonden dit jaar hun kerstfeest zo sober mogelijk te houden en het geld dat ze anders zouden uitgeven aan overdadige lu xe, te besteden voor vluchtelingen en voor de hongergebieden. Verschil lende blaadjes en vlugschriften wor den verspreid om deze actie enige kraent bij te zetten, waarin men kan lezen van de ellende en ook van de vreugde die hier kan heersen We hebben kunnen lezen ook uit het land aan de overzijde van de At lantische Oceaan dat er andere groepen zijn die juist met het oog op het kerstfeest de aandacht vvasen voor het rassenprobleem, zoals het er nog altiid ligt ais een zieke et terende plek in hun eigen land. Wordt niet steevast op schilderijen één van de wijzen uit het Oosten afgebeeld als een neger? We weten er niets van of dit Inderdaad zo wees? Is, maar we zijn toch altijd dankbaar geweest vo«}r het feit dat ook deze donlwe riguur werd voor gesteld. met de anderen, brengende zijn geschenken voor de geboren ko ning der joden. Wanneer dit oude motief nu naar voren wordt gehaald In een land waar de scheidfng der rassen tot zulk een vraagstuk is geworden, duidt dit er op dat men het kerstfeest niet g«Klachteloos wil vieren, maat het wil betrekken op de situatie waarin tnen momenteel verkeert. Weer andere groepen ha len Vietnam in hun kerstgedachten en wanneer een volk er zo nauw bij betrokken Is als dit mei het Ameri kaanse het geval Is. kan dit niet anders dan ten go«?de komen aan de viering van het kerstfeest. Of deze groepen kleiner o) groter zijn, doet er minder toe. Ze zijn in leder geval een protest tegen een viering van het kerstfeest waarbij een mens al leen maar aan zich zelf denkt. Ook in ons land horen we dit jaar ln ruimere zin van protesten tegen on ze feestelijkheden waarmee wij ge woon ziin geworden ons kerstfeest op te luisteren. In Leldschendam heeft een echtpaar een oproep laten rondgaan om dit jaar het kerstdiner te vervangen door een eenvoudige broodmaaltijd. Zi] zouden op de eer ste kerstdag in alle kerken een ge zamenlijke broodmaaltijd willen houden en het geld dat anders in een overvloedig kerstdiner zou gaan zitten, te bestemmen voor de anti hongeractie. Tijdens die maai tijd zou er dan Iets verteld moeten worden over de aanstaande wereld handelsconferentie. de bevolkingtoe nam e en de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken. In Amsterdam heeft .Oudezijds 100'. welke oecumenische stichting sinds haar oprichting allerlei bijzondere acties heeft ondernomen, aandacht gevraagd voor haar kerstactie .Plaats in de Herberg". De bedoeling is de mensen die zfj bereiken kan warm te maken voor een gastvrij- heldsweek' voor anderen die alleen staan, onder andere buitenlandse ar beiders, andere vreemdelingen enz. Men zoekt gastvrouwen en gasthe- STEMMEN UIT DE KERKEN ren, die bereid zijn, terwille van het kerstfeest, anderen te ontvan gen Zelf heeft deze stichting ook een .gastverblijf' ingericht, waar ieder welkom is. Wederom in Amsterdam zijn een paar jeugdpredikanten bezig met een anti-kerstfeestactie. Een r-k jeugdhonk, ook al in de bin nenstad, hebben ze tot hun beschik king gekregen en dit gemaakt tot een anti-keratkapel. Verbrande en ontluisterde Kerstbomen vormen een decor, terwijl de wanden zijn ver sierd met gruwelijke voorstellingen en vernietigmgsrnaterlaal. Het kerstfeest is volgens hen ont aard in .eeD romantisch sentimen teel feestje'. En dat .terwijl door het licht van het kerstfeest lees het evangelie er maar op na juist alle rottigheid op de wereld zo dui delijk zichtbaar moet worden'. Zij willen een protest laten horen tegen ,'t bedrog van dat ene dagje vrede op aarde'. Wij vieren het kerstfeest. Hoevelen denken daarbij misschien nog aan een ver verleden, dat weinig of geen betrekking meer heeft op het he den waarin wij nu leven? Is het dan niet hard nodig dat we eens gaan nadenken over datgene wat deze acties, zelfs zo'n aiiti-kerst- feestactie, ons willen zeggen? Me nigeen die een centrale verwarming in zijn nuis neeft laten aanleggen heeft de plaats waar vroeger "de kachel stond Laten veranderen in een open haard. Zelfs vindt men op die plaats elektrische namaak- open haarden Het Ls een herinnering aan vroegere tijden toen men alleen maar een open haard kende. Ze heb ben nu geen enkele functie meer. Het is een stukje romantiek ge worden. Is .het zo ook in vele geval len niet met ons kerstfeest? Als wij het op de rechte manier vieren, met het evangelie in de hand, zullen we moeten terecht komen bij hen die honger eri koude lijden, bij hen die worden voortgejaagd en geen rustplaats vinden waar zij het hoofd kunneD neerleggen bij de nood en ellende op deze onze aarde. Daar zullen we ons voor de kribbe moeten buigen. Wij wensen u toe een gezegend kerstfeest H. De goedheid en de mensenliefde von God onte Heiland rijn verschenen. CTilus 3. 4.) Goedheid is hel wezen von hel kerstfeest: de oneindige goedheid vat God voor de mens en de goedheid von de mensen voor elkaai noor hel beelr' van die goddelijke liefde. Al worde-- wij misschien op het kerstfeest gekweld dooi angst of onzekerheid, door ziekte ot armoede, ol zijn we misschien gescheiden van hen di» wij liefhebben, al missen velen de stoffelijke overvloed, die van Kerstmis ook een zo menselijk en huiselijk feest maakt, al is de wereld vol hooi en wantrouwen iet wezen van d» kerstvrede wordt hierdoor niet ut dóó- wel h;' meest gevoeld, woor stilte is en misschien dor in ;en overvloedig kerstfeest, ure goedheid hoef' hij de mens geschapen om hem doei te loten nemer oor zijn eigen taligheid, maa> 'egenover dc machteloosheid van de gevallen men- werd zijr> goedheid grondeloze ba-mhu-rlgheid. In he' Kindeke in de stol is Gods verlossende barmhartigheid voor het eerst zlchtboor geworden Zo i: God- goedheid vaot velen to moeilijk te vallen In zijn lijden en kruis tastbaar geworden in de lieflijke en voor ons allen verstaanbare gestalte van een kind. Maar Jezus, de Zoon van de Vader is ook he' beeld van de nieuwo mens. Gods goedheid von vandaag moet in óns tot uitdrukking komen .Weest barmhartig, xools ook uw Vader oarmharlia i$'. (Luc. 6 - 361 .Als iemand zegt: ik heb God lief, maat zijn broeder haat ik, is hü eer leugenaar won- wie zijn broeder, die hij ziet, niet lief heeft, kan God niel lief hebben die hij niel heef gezien. En dit gebod hebber wij von Hem: wie God lief heeft, moet ook zijn broeder liefhebben. 1 Joh. 4 20-21. Daarom moe' Kerstmis zoals hel oude. schonr gebruik hel wil, hel feesl der verzoening zijn. Geen spoo van wrok mag blijven in ons nart in deze lichtnochl de goddelijke liefde. Hartelijkheio verdraagzaamheid, gedulo en blijmoerliaheid om Chctlus wil moeten wij verspreiden, elk van ons in zijn eigen omgeving «Jovoiger- willen wi; rijn var» Christus, navolgers van Gods goedheid op dit hoogfees' van zijn barmhartigheid Zclig dre vrede brengen wanl zij zullen kinderen van God genoemd worden. IMotl. 5, 91. GOES C. P. M. HOITKAMP de Middelburgse overheid voor het eerste jaar van zijn verblijf daar ten behoeve van zijn ,neerynghe en imijsliuijre' zeven ponden. Joris Andriesz. krijgt voor drie jaar alleenverkoop van zijn werk voor de stad Middelburg en om geving. In dezelfde tijd werkt in Middelburg Adriaan Ingelsz., die eveneens van 1564 ai drie jaar mag werken en het eerste jaar vier ponden krijgt. Andriesz. en Ingelsz. vormen het eerste voorbeeld van majolieafabricage in de noordelijke Ne<' iiden. Voor de economie van de stad warm de pottenbakkers niet zo belangrijk, maar uit kunsthistorisch oogpunt hadden zij des te meer waarde, zo merkt dr W. S. Unger in één van zijn hoeken over Mid delburg op. Waren niet versierde liaardtegels in de houten middeleeuwse huizen bedoeld als brand beveiliging, in later tijd komen er versieringen op en worden ze geglazuurd. Omstreeks 1500 zijn et al eenvoudige tafrelen uit de bijbelse ge schiedenis te vinden. In de zestiende en de zeventiende eeuw (eerste helft) wordt een bij belse voorstelling niet gemaakt op één tegel, maar op een groep tegels, de tableaus. De lieer J. Pluis, die een interessant boekje over ons onderwerp heeft geschreven (uitgave drukkerij Tesink, Zutphen) wijst erop, dat ook nu nog, in Harlingen, Makkum en Utrecht tegels met bijbelse voorstellingen worden gemaakt. In de bloeitijd van de tegelindustrie lééfden de mensen -net de tegels. Dit. aardewerk bepaalde de sfeer in de woningen. En daar niet alleen. Tegels waren gewoon. Zo gewoon dat men zijn voeten rustig warmde op een stoof niet een tegel, waarop de kruisiging van Christus stond afgebeeld. Niet alleen dat de (geglazuurde) tegels makkelijk schoon te houden waren en dat viel goed in ons pronte landje maar de tegels betekenden ook een zekere welstand. Men liet er letterlijk van alles op afbeelden. Zo- wei zijn huis en hof, de kat, de hond. het paard als fantasieën. De hele bijbel kan men vinden op talloze tegels, hoewel het Oude Testament wat meer vertegenwoordigd is als het nieuwe. Soms worden hele kaniers complete prenten boeken en dat de bijbelse voorstellingen op de tegels en die onderwerpen niet alleen bij zonder educatief waren, misschien nog wel meer dan stijf godsdienstonderricht, Iaat zich raden. Bijzonder origineel waren de tegelschilders overigens in het algemeen niet. Ze namen veel prenten, prentbijbels, en dergelijke als voor. beeld. En daarbij waren de bjjbelillustratie.s over het algemeen op zich al niet origineel meer. Schilders en graveurs, die invloed uit oefenden op de tegelschilders waren onder andere Diirer, Holbein, Rubens, Merian en Luiken. Pieter Schut ontleende veel gravures aan anderen en zijn werk gold nog al eens als voorbeeld voor de tegelschilders. In het Delftse Lambert van Meertenmuseum vindt men een fraaie en kostbare tegel nit het laatste kwart van de zestiende eeuw, ver vaardigd door Joris Andriesz, voorstellend Christus aan de put. De waarde van de tegel is thans in hoge mate afhankelijk van leeftijd, afbeelding en onderwerp, waarmee vaak forse bedragen zijn gemoeid. En dan te bedenken dat de .beste harders' herdertafre- len dus in 1663 20 tot 37,50 kostten de duizend. Dat waren voor die tijd hoge bedra gen. Landschappen deden het jaar daarop al zeventig gulden de duizend. Maar in die tijd was de gulden nog hard. BIJ DE FOTO'S Linksboven liet kindeke Jezus m de kribbe (ei c/. J J. v. a. Griek, Ter neuzen)rechtsbo ven de vondst van ilozes in het biezen mandje, te vinden in ae boerdenj van de heer J. Ver- hage te Zuidzande; linksonder Abraham zendt Hagar weg, een tegeltableau in de oude boer derij De Witte Pauw 'van de heer J. Boonman in Borssele. Tot slot rechtsonder enkele tegels in het slot Moermond te Renessedie daar schuilgaan achter een projectiescherm. (Foto PZCJ tegeltableaus zijn te vinden in Zeeland. Er zijn er heel wat. Ze zijn al enkele eeuwen oud en zitten meermalen nog op de oorspronkelijke plaatsen, vooral is dat het geval in boerderijen. In Zeeuwseh-Viaanderen gaven de tegels in de achttiende eeuw de religie var de bezitter aan: achter de open vuurplaats, onder de schoor steen, kon men in hel midden kruisen ver beeld zien en in de zijbanei: tafrelen uil liet Nieuwe Testament. In Zuid-Bevelaud zijn voor al veel schouwen in boerderijen betegeld na de verbreiding van de Vlaamse tegelindustrie. Die verbreiding had vooral als oorzaak de ge loofsvervolgingen. Vele pottenbakkers vestig den zich in de noordelijke Nederlanden. De eerste, was Joris Andriesz., derde zoon van de Antwerpse pottenbakker Guido Andries, die zich in 1564 in Middelburg vestigt. De .geleijersbaekere' Joris Andriesz. krijgt bij zijn komst in Middelburg in januari 1561 van Narren en bloemen, hertogen en poe zen, zeeslagen en herders, boerderijen en bijbelse voorstellingen. Van alles kan men vinden op de tegels en te geltableaus, die in de loop van hon derden jaren zijn vervaardigd. In ta feltjes of in muren, in traptreden van kastelen en in keukens en gangen van herenhuizen, in mooie kamers van stille boerderijen: ze zijn overal te vinden. Voor deze pngina lieten we de hertogen de hertogen en de zeeslagen df zeeslagen. We kozen bybelsp voorstellingen. De tegels en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23