provinciale zeeuwse courant Op alle uren van de dag lopen vrouwen de Sergei Radanesky basiliek in deze ommuurde orthodoxe kloostergemeenschap in en uit. Waar geen kerkenkathedralen en basilieken staan Is het religieuze centrum te Zagorsk vol gebouwd met gedenktekens en fonteinen, rustpunten voor de vermoeide reizigers. Een van de negentien popes in Zagorsk waar de orthodoxe kerk ook na vijftien jaren communisme nog strikt vasthoudt aan de eeuwenoude rites. Van de hoge hoofdtooi tot op het schoeisel gehuld in hel traditionele zwart, dat de eeuwen heeft doorslaan, staat de nog orij jong lijkende pope in gedul dige aandacht naast de hoge aan de meterdikke muren vast gemetselde tom be in het halfduister van de oude basiliek Tussen de overdadige sluike haar groei die slordig van de neus tot halverwege de borst reikt laat zich een spoor van een glimlach vermoeden, als hij toekükfhoe een zware eveneens geheel in zwart gehulde vrouw met opvallende kracht haar ongeveer tien jaar oude kind gemakkelijk hit lot boven de grote glazen plaat, waarmee het open graf, of wat het ook moge zijn, is afgedekt. Het kind kent het ritueel. Kwiek buigt het voorover tot de neus het glas raakt. Daarna, met een overbodig duwtje van de moe der drukt het een ogenblik ook het voorhoofd op het glas. En tenslotte, met de snelheid van een op insektenjagende kame leon laat het de tong uit de mond schieten om ook daar het glas nog even mee te beroeren. Het spoor van een glimlach rond de nauwelijks zichtbare mond van de pope verbreedt zich tot een stralende lach, als hij het ritueel voltooit door de rap bevochtigde, magere hand op het hoofd van het kind te leggen. De tombe, half verlicht door hoge flakkerende kaarsen, is gewijd aan Sergei Radanesky, die meer dan vier eeuwen geleden de bouw vande wit gepleisterde en met zware vergulde byzantijnse koepels bekroonde basi liek van Zagorsk Inspireerde. Ik kreeg geen kans er dicht genoeg bij te komen om te zien of de stoffe lijke resten van Sergei onder het glas lagen opgebaard. Onmiddellijk nadat de pope het kind en de moe der zijn zegen had gegeven, naastten zij zich langs een oud smeedijzeren geleidingshek terug naar het gang pad om zich andermaal te voegen aan het einde van een dicht opeen gedrongen rij van zwarte vrouwen en geduldige kinderen, die ieder op hun beurt met meer of minder de monstratieve overgave het ritueel herhaalden: neus, voorhoofd, tong, neus, voorhoofd, tong... Elders in de hoog gewelfde basiliek, waarvan de muren schuilgingen onder een schat van adembenemende ikonen, en prachtig bewaarde fresco's, leunden tientallen vrouwen met gesloten ogen en gevouwen handen in tegen de muur aangebrachte kleine nissen, waarop zij de uitgestoken schouder bladen kunnen steunen. Midden in de basiliek was net een jonge vrouw te oordelen naar haar volkomen verwil derde blik in haar wijd opengesperde ogen in een hysterische trance ge raakt. Nog net op tijd werd ze op gevangen door twee oude vrouwtjes, die haar bijna als routine weg zetten in zo'n halve nis. Weer ergens anders in de kerk stond een oudere, rijzige pope tegen betaling van enkele ko peken In opdracht briefjes met be den te schrijven voor vrouwtjes die zich daarmee dan haastig naar de schildering van een of andere heilige begaven, om daarvoor met verbluf fende lenigheid boven het op de grond gelegde briefje te knielen, totdat het hoofd tot aan de oren tus sen de knieën verdween. Zagorsk, de oude provinciestad op nauwelijks ze ventig kilometer van het snel ver westerende Moskou, wordt overscha duwd door de meer dan een kilometer lange hoge ommuring van net eeu wenoude kloostercentrum van de hei lige drieëenheid. de Troitsky, dal vandaag hoog aan de lijst van coe ristlsche attracties van Intoerist staat. Een van de twee prachtig be waarde byzantijns gekroonde basi lieken is er gebouwd op last van [wan de Verschrikkelijke, na een nieuwe zege over de Tataren. Maai al ruim daarvoor was Zagorsk het religieuze centrum waar de groot vorsten van Moskou zich terugtrok ken in perioden van niet steeds de vote afzondering. Daaraan herinnert in het eenvoudige, maar van rijke schatten voorziene museumpje, dat aanleunt tegen de Radaneskybasi- liek, een groot, schitterend en prach tig bewaard borduurwerk door tsaar Wassliy na een langjarig kinderloos huwelijk aan de basiliek geschonken in de hoop daarvoor met de geboorte van een zoon te worden oeioond. Eerst toen ook dat niet tot de ge boorte van een troonopvolger leidde, hertrouwde Wassilij, waarna al spoe dig de geboorte van de latere fwan IV Wassiljewitsj, de Verschrikkelij ke volgde. Czaar na czaar heeft in volgende eeuwen de stille ommuurde klooster gemeenschap volgebouwd met nieu we kerken, kathedralen en kapellen in de meest uiteenlopende stijlen. In de eerste tientallen jaren na de ok toberrevolutie zijn verscheidene van de bouwwerken die de eeuwen haddeD getrotseerd, snel in verre gaande staat van verval geraakt. Maar die tijd van verval is nu voor bij. Wat niet reeds op bewonderens waardige wijze is gerestaureerd staat in de steigers. De tuinen zijn een lust voor het oog en tussen het plaveisel iff geen grassprietje te zien. Hoe ook de positie van de kerk in de Sowjet-Unie moge zijn, Zagorsk met zijn 90 monniken, en zijn 240 theolo gische studenten is in leder geval een religieuze vrijhaven, waar de baardige popes althans binnen de ho ge muren de onbetwiste alleenheer schappij voeren en waar de gelovi gen voornamelijk maar niet uit sluitend oudere en oude vrouwen met wangen als rimpelige appeltjes ongegeneerd ter kerke gaan, de dui ven voeren, en aan de voet van de met marmer overkoepelde waterput ten en fonteinen babbelend een flink deel van dc dag verbrengen, terwijl brutale katten en schichtige honden snuffelen aan hun boodschappentas sen. Het is alsof er de eeuwen heb ben stilgestaan. .Zagorsk staats kunst-historisch museum: verzame ling van monumentale architectuur zo luidt vandaag de officiële naam van het ommuurde geheel. Staats- godsdienstig reservaat, zou een ver antwoorde toevoeging zijn. die ook zou verklaren waarom dit pittoresk juweel zo hoog genoteerd staat op d< toeristische lijst van intoerist. Want Zagorsk is een van de vijf seminarie; voor opleiding van orthodoxe geeste lijken die in de Sowjet-Unie zijr overgebleven. Ln dat licht gezien i; een capaciteit van 240 studenten nau welijks meer dan symbolisch. En a1 kan dan vandaag, zoals eind augus tus gebeurde in de Komsomolskayf Prawda. lezeres Zyazjeva openlijk mogen pleiten voor wederinvoerinj van godsdienstonderwijs op de scho len van de Sowjet-Unie met het ar gument. dat Christus uit het rezir en uit de scholeD is verdreven ,en met hem elke moraliteit,' het minis terie voor religieuze aangelegenhe den hoeft zich daarover geen zorgen te maken. Degenen die dat onder wijs zouden moeten geven, zijn er eenvoudig niet. Plattegrond van het ommuurde religieuze centrum Zagorsk in de Sowjet- Unie dat thans een ,staatskivnstliistorisch' reservaat Is. In het hart- van het centrum verheft zich, los van de kloosters en kerken rondom, deze hoge gelede in de jaren 171/1 tot 1769 gebouwde JTolokolnje' de klokketoren van vorm geheel ver&hillena met de byzantijnse koe pels die men elders binnen de ommuring aantreft en duidelijk een produkt van latere bouwtijden. Uitzicht op de door Sergei Radanesky tussen 11/22 en 11/25 gebouwde Troitski Sobtrr, de basiliek van de Heilige Drie- eenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21