ik rIN DEES DONKER TIJDEN Hoe komt gy in dees donker tijden, 6 Aldersoetsfe kindeken, Hoe komt gy in dit stalleken Dees koud' en bitter armoed'iijden? 6 Jesu, zoet kleyn kindekijn Hoe wilt gy zoo verworpen zijn? Dit is een simpel oud-Nederlands lied, waarin zoveel eeuwen nadat een anonieme dich ter het had neergeschreven dezelfde stem ming is te vinden, die in deze tijd menigeen niet van zich weet af te zettenEen stemming van: hoe-ter-wereld is het mogelijk thans kerstfeest te vieren. De dichter gaat zelfs nog verder, hij vraagt het Christuskind wat het komt doen, het is ,koud' en bitter armoed lijden' op deze wereld. Zo is het nog altijd: Vietnam, arme landen, honger, atoomdrei ging, zij vormen ,dees koud' en bitter ar moed'iijden' van onze dagen. Temidden van de beklemmende problemen lijkt het zelfs een soort sarcasme wanneer men tegelijkertijd over vrede op aarde' durft 'te spreken. Zelfs het woord vrede' is een propagandakreet geworden, waarvan staatslieden een voortdu rend misbruik maken. 6 Dat de scherpe winter-buyen Verandert worden in de Lent, Dat niet dan roosen hier omtrent Haar zoeten reuke doen uytspruyten! 6 Jesu, zoef kleyn kindekijn Hoe wilt gy zoo verworpen zijn? Hiernevens zijn twee foto's afgedrukt van winter in Zeeland. Romantisch aandoende platen. Zij passen bij de eveneens geciteerde passage van het oude kerstlied over scherpe winter-buyen'. De dichter hoopt dat zij in letite veranderd worden. Lente. Dat wil zeg gen: vrede, gerechtigheid. Maar in de wereld van de mensen komt deze lente niet zomaar, niet door af te wachten. Vrede moet verwor ven worden, betekent offers brengen. Kerst feest 1967 houdt vooral in dat de mens-zelf actief moet zijn om vrede te bereiken. Ver wondering, zoals bij deze oud-vaderlandse dichter over het Christuskind dat kwam te midden van armoede en kou, is niet voldoen de. Zomin het voldoende is alleen maar ,vrede-op-aarde' te zingenDe mensheid zélf moet pogen met de niet geringe middelen die haar thans ten dienste staan de vrede naderbij te brengen. Verwondering is slechts het begin, zij wordt onmiddellijk en onvermij delijk gevolgd door een opdracht. Vooral nu. ,ln dees donker tijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 15