PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE HOUDT BRITTEN BUITEN Johnson op weg naar Australië Britse kandidatuur blijft gehandhaaft Minister onverbiddelijkvoor Péchiney geen goedkoop aardgas Zwarte dag' voor EEG in Brussel Utrechter bekent ook moord op Amsterdamse vrouw Aldel en Péchiney Vandaag in de krant... .Zwarte dag' Olie Ridder Baarland Wijze mannen Kamer verwierp motie-Fraiissen PROCES TEGEN THEODORAKIS OP 17 JANUARI ,Coby wist te veel' Dader geeft toe na dag van verhoren M ACHTERDEUR ALLEEN FATSOENLIJK OPEN VOOR ALUMINWMFABRIEK Met voeten treden 00K NIET INDIRECT PROFIJT VANAARDGAS Protectionisme 210e jaargang no. 299 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Z«.uwm Cosranti F. van Ja Vela», F. B. den B 5144 (bgg red. 3508, adv. 3647/3643), Ml .tel. 2094 ft Adv. prils 35 renl per mm. Mlnlr an W. da Paster. Hoofdredacteur O. A. da Kok. elburg, Markt 51. tel 3341. (bgg red. 2078/3169, adv. 2375). C Woensdag 20 dec. 1967 Veren-actie: nu 4200 handtekeningen Pagina 2 o 359300 PZC. Middelbars. TOPCONFERENTIE OVER VIETNAM? WASHINGTONpresident Johnson wordt om armd door dr Guillermo Sevilla-Sacasa, ambassa deur van Nicaragua in de VS, juist voordat het Amerikaanse staatshoofd naar Australië zal ver trekken. CANBERRA-WASHINGTON-HANOI (RTR- AP) Een groot aantal regeringsleiders en staatshoofden wordt in Canberra verwacht om de laatste eer te bewijzen aan premier Harold Holt, die sinds zondag wordt vermist en waar schijnlijk bij het zwemmen is verdronken. Onder hen bevinden zich president Johnson, het staatshoofd van Zuïd-Korea Tsjoeng Hie Park, premier Kittikatsjorn van Thailand, zijn Nieuwzeelandse ambtgenoot Holyoake, presi dent Marcos van de Philippijnen en de waarne mend minister-president van Australië McEwen McEwen zei dinsdag te hopen, dat hij kwesties van wederzijds belang met de buitenlandse bezoekers zou kunnen bespreken. Men maakt hieruit op, dat het tot een soort topconferentie zou kunnen komen tussen de bondgenoten in de oorlog tegen Vietnam. Het toestel van Johnson is dinsdagavond om 18.02 uur Nederlandse tijd van de luchtmachtbasis Andrews op gestegen temidden van toespelingen dat hij van Austra lië naar Vietnam zou gaan. Hij wordt niet vergezeld door mevrouw Johnson. Premier Wilson van Engeland wordt naar Australië vergezeld van prins Charles. Als Jonhson naar Vietnam gaat, zal dat tot het laatst toe geheim worden gehouden Premier Tsjoe En-Lai van communistisch China heeft dinsdag op een bijeenkomst in Peking verklaard dat de Vietcong in Vietnam belangrijke overwinningen boekt. Tsjoe En-Lai verklaarde dat China de Vietnamezen Ngoejen Phoe-Oe Soai, tijdelijk hoofd van de permanente vertegenwoordiging van het Zuidvietnamese Bevrij- dïngsfront in Noord-Vietnam, heeft maandag in een rede te Hanoi enkele cijfers gegeven over de strijd in Zuid-Vietnam. Hij liet weten dat er alleen in de maanden oktober en november van dit jaar in Zuid-Vietnam 21 bataljons - Amerikaanse en andere - met een totale sterkte van 40.000 man buiten gevecht z(jn gesteld. In die periode werden voorts 400 vliegtuigen vernield, 118 militaire posten met de grond gelijk gemaakt en 17 stedelijke centra aangevallen. Minister Luns te midden van de journalisten na afloop van de vergadering van de EEG-ministerraad. BRUSSEL-LONDEN (ANP-AFP-RTR) De Europese ministerraad heeft dinsdagavond na zware dis cussies van 1 y% dag alleen maar kunnen vaststellen dat er geen eenstemmigheid bestaat over het ope nen van toetredingsonderhandelingen met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken. Engeland heeft hierop onmiddellijk laten weten, dat dit land zijn kandidatuur handhaaft. De Franse minister Couve de Mur- MC EIVEN BEËDIGD CANBERRA (AP) John Mcewen is door gouverneur-generaal Lord Casey beëdigd als waarnemend premier van Australië. Na de plechtigheid heeft hij. op een persconferentie gezegd dat hij graag het premierschap weer zal opge ven nadat de liberale partij een opvol ger van Harold Holt heeft aangewezen. DE MINISTERS van buitenlandse zaken der EEG-landen hebben geen overeenstemming bereikt over onderhandelingen met Enge land. Frankrijk heeft kans gezien de Britten voorlopig buiten Euro pa te houden. Voor de vijf was het daarom dinsdag in Brussel een .zwarte dag'.... (pagina 1). OLIE LOZEN op de Westerscliel- de kwam een Antwerpse binnen schipper gisteren voor het kan tongerecht- Terneuzen op een boe te van f 150 te staan (pagina 2). VLAK VOOR zijn afscheid als lid van de eerste kamer voor de CHU is ir M. A. Geuze uit Poortvliet (oud-algemeen voorzitter van de ZLM) benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw (pagina 2). IN BAARLAND heeft de ambte naarskwestie de raad opnieuw be ziggehouden. Er werd gesproken over een geschokt vertrouwen' omdat een reprimande niet gege ven zou zijn (pagina 2) EEN COLLEGE van wijze man nen zal de minister voortaan ad viseren b\j het bepalen van de loonpolitiek. Minister Rooivink heeft de namen dor wijze mannen dinsdag bekendgemaakt... (pagi na 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 13 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5, 9 en 19 Radio-tv: pagina 7 Sport: pagina 20 Financieel nieuws: pagina 21 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft dinsdagmiddag de motie van de, PvdA- afgevaardigde Franssen voor verininde- ring van de uitgaven voor civiele ver dediging iii 1968 met 7,1 miljoen, verworpen. Voorstemmers waren de PvdA, PSP en CPN, alsmede de KVP-radicalen mejuf frouw Kessel en de heren Aarden, van Doom en D. Janssen. De KVP-ers steun den de motie als gevolg van hun steun aan> de motie-Aarden waarmee onlangs meer geld voor ontwikkelingshulp werd gevraagd. Het extra-geld voor hulp aan landen wilden de KVP-afgevaai'dig- den ter beschikking krijgen door 38 miljoen te schrappen van de defensiebe groting en 7,1 miljoen van de civiele verdediging overeenkomstig de motie- Franssen. "Drs Aarden had dit bij de ATHENE (RTR) De Griekse compo nist Mikis Theodorakis zal op 17 febru ari terechtstaan op beschuldiging van samenzwering ter omverwerping an het bewind in Griekenland, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde meegedeeld. De 42-jarige Theodorakis zou aanvan kelijk vorige maand terechtstaan, maar was toen volgens de openbare aanklager ernstig ziek. Indiening van zijn motie meegedeeld. Twee AR-kamerleden die de motie-Aar den hadden gesteund, de heren Van Bennekom eri Boersma, gaven niet hun steun aan de vermindering van de uitgaven voor civiele verdediging, om dat zij het verband met ontwikkelings hulp niet aanwezig achtten. conferentie in Middelburg - na een werkbezoek aan Zee land nog eens herhaald dat er van hem geen medewerking la te verwachten voor een directe aardgassubsidie aan Péchiney ten behoeve van een vestiging ln het Sloe. Reden: de minister wil een destijds aan Aluminium Delfzijl (Aldel) gedane belofte nakomen en dit bedrijf een kans geven verder uit te groeien. Aldel heeft daartoe belangrijke investeringen ge daan, waartoe de leiding niet zou zijn overgegaan als niet zou hebben vast gestaan dat exclusief kon worden ge profiteerd van de aard|aspot. UTRECHT (ANP) De 25-jari- ge Utrechter Van Z. heeft dins dagavond zijn derde moord be kend. Hij gaf toe eind april ook de 37-jarige Amsterdamse alleenwo nende gescheiden vrouw Coby van der Voort te hebben vermoord. Het lijk van de vrouw werd op 3 mei gevonden. Ze werd waarschijn lijk in de nacht van 29 op 30 april in haar woning aan de Prinsen gracht vermoord De Utrechter deed zijn bekentenis tijdens een verhoor dat dinsdagmiddag om uur begon. Toen hij werd geconfronti met een reeks in zijn huis gevonden belastende stille getuigen en andere door de Amsterdamse politie aangedra gen bewijsdetails, liet hij de Utrechtse rechercheur zonder blikken of blozen weten de dader te zijn. ,Ja, dat heb ik ook gedaan', zei hij slechts. Uit deze bekentenis is komen vast te staan dat Van Z. binnen een maand twee moorden heeft gepleegd. Zijn be jaarde slachtoffer J. J. A. Donze uit Utrecht werd op 31 mei van het leven beroofd. Reijer de Bruin in Heeswijk was op 22 augustus het slachtoffer. ville is zich ondanks krachtige druk van zijn vijf partners tot het laatste toe blijven verzetten tegen besprekingen over Britse toetre ding en dus ook met die van de andere kandidaatlanden, zolang de Britse economische, financiële en monetair* zou zijn. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië hebben onmiddellijk afloop van de Europese minister raad, zonder hun Franse collega, on derling overleg gepleegd over de nu ont stane situatie. Minister Luns verklaarde na dit beraad, Inbraken De politie speculeert niet over de gelijkheid of Van Z. nog meer moor den op zijn geweten heeft. Wel wordt aangenomen dat hij meer misdrijven op zijn kerfstok heeft, met name in braken. Majoor mr J. W. Buitendijk, districtscommandant van de rijkspo litie in Utrecht, sluit een verband tussen de door Van Z. bekende moor den en de roofmoord in Eist t slacht offer de 87-jarige G. van Piggelen) niet uit. Districtsrechercheur De Vries is tijdelijk op het Utrechtse hoofdbureau van politie gestatio neerd voor het verhoor van Van Z. ,Ik heb haar afgemaakt, omdat zij te veel van mij wist', heeft Van Z. dins dagavond de Utrechtse politie bekend. Hij kende Coby van der Voort al enige tijd. Toen hij nog in Amsterdam werk te had hij haar leren kennen, waarop er een verhouding ontstond. Toen Van Z. naar Utrecht was teruggekeerd ont moette hij zijn Britse vriendin met wie ook een verhouding ontstond. Deze ver houding beviel hem veel beter, verklaar de hij,. Hij voelde zich veel gelukkiger. Coby van der Voort liet hem naar zijn zeggen niet met rust. Zij begon brieven te schrijven en Van Z. had" de indruk dat zij veel te vee! van hem wist. Daar om besloot hij op 29 april een einde aan haar leven te maken. Na de moord is hij in allerijl vertrokken nadat hij wat spulletjes in een koffer van Coby van der Voort had gedaan. lnister De Block heeft gis- lalve: Der goedkoop Péchiney krijgt aardgas. Het blijft alles bijeen, naar gevoel, een vreemde affaire, vooral oetreft de motieven voor de afwij zing. Eerst was die gebaseerd op de overweging, dat goedkoop aardgas alleen kon worden verstrekt ten behoeve van een voor ons land nieuw industrieel project. Dat motief hoort men niet zo vaak meer. Weliswaar speelt het op de achtergrond nog mee, maar er wordt niet meer zo heel nadrukkelijk meer beroep op dit .nieuwjgheids-begin- sel' gedaan. Begrijpelijk, want er ia sinds het voor het eerst werd gehan teerd in de aardgasnota van 1962 veel veranderd. Met name de kennis over de omvang van de gasbel: die ia vele malen groter dan men toen ver moedde. Vandaar dat men maar beter kan zwijgen over de voorwaarden van destijds, ze waren immers gebaseerd op een inmiddels onvolledig gebleken kennis van zaken. Nu blijkt echter, dat een nieuwe titel voor afwijzing is ge construeerd, namelijk de bescherming van Aldel. En daarmee is men overge gaan tot protectionistische politiek. «--» '--'ojd, gevoerd Benelux en even ouderwets als het beleid, gevoerd n Benf EEG bestonden en de grenzen hoge in een tijd toen ff Dg barrières waren. Aldel kan echter niet meer effectief in nationaal verband worden beschermd: België bijvoorbeeld kan er zo voor zor gen dat Péchiney op een steenworp van de Nederlandse grens wordt gebouwd, waar door voor Aldel pre cies dezelfde concurrentieverhoudingen in de EEG ontstaan als wanneer Pé chiney in het Sloe zou staan. Als deze Franse onderneming inderdaad gunstig® vestigingsvoorwaarden zou kunnen be reiken 7en met weet: de Belgen zijn de nationale bescherming nd van Aldel zonder meer L|een farce. De minister weet dat, heeft ook gis teren het bestaan van deze situa tie erkend, maar handhaaft desondanks de exclusiviteit van Aldel binnen de Ne derlandse grenzen. Daarbij beroept htj zich op ethische overwegingen, hij ge bruikte ln dit verbard nadrukkelijk net woord .goede trouw'. Tussen haakjes: men zou in Zeeland kunnen opmerken. dat. ongeveer een half duurde dat .ze- dat het plezierig zou zijn geweest wan- kere suggesties zyn gedaan die verder,neer de opeenvolgende regeringen in zullen worden onderzocht'. De vijf zullen Nederland soortgelijke goede trouw had- onderling contact houden en binnen en den betoond toen het ging om de duide- gemeenschap de pogingen ]jjke en niet tot misverstanden aanlei- buiten voortzetten om toch tot een uitbreiding van de gemeenschap te komen, aldus minister Luns. Dit is een zwarte dag voor Europa, zei minister Luns. De Nederlandse rege ring is diep teleurgesteld en uitermate j over deze nieuwe slag die is Zie slot pag. 13 kol. 2) van Z. op den duur in zijn macht ge kregen. De politie gelooft dat Nol een grote rol heeft gespeeld in de moord, die van Z. later op Reijer de Bruin pleegde en deze min of meer heeft uit gelokt. Overigens heeft de 42-jarige Caroline G., de Engelse vriendin van Van Z.. alleen maar vermoedens vs de moorden van haar vriend gehad. Gesprek gevende beschikking uit 1943, waarbij de Westerscheldeveren vrij wer den verklaard. Zodra echter goed® trouw in de miljoenen gaat lopen blijkt in deze tarievenzaak de regerings- ethiek af te nemen recht evenredig aan de stijging van de verentekorten. Dit overigens terzijde, het gaat hier niet over Westerscheldeveren, maar crver minister De Block en de goede trouw van Den Haag jegens Aldel. De ver houding tussen regering en dit bedrijf wordt evenwel door de verklaringen van de minister niet helderder: het zou nut tig zijn eens precies te weten wat tus sen Den Haag en Delfzijl is afgespro ken, bijvoorbeeld door publikatie van d® briefwisseling. In de buitenwereld weet eigenlijk niemand het fijne ervan. Het vreemde is bovendien dat, toen minis ter Bakker de portefeuille van econo mische zaken beheerde, ten aanzien van dit geval helemaal niet zo ethisch werd gedaan. Minister Bakker sprak nog over de voorwaarden uit de aardgasnota van 1962. maar gaf tevens toe dat er aan leiding zou kunnen zijn een wijziging van deze voorwaarden te overwegen- De bekentenis van Van Z. volgde na een voor hem emotionele dag. Hjj liad dinsdagochtend in zijn cel eerst een ge- sprek niet zijn Engelse vriendin. ^at Hlj Verk!aarde dat op 3 januari van"dit er rissen het tweetal precies is tapro- Qeen woonJ Jfgoede trouw', ken wilde de politie uiteraard niet la- |jj0gmaals. het zou verhelderend wer- ten weten. Daarna volgde nog een ver- precies de afspraken tus- hoor door enkele rechercheurs, waarna regering en Aldel uit de doeken Van Z. weer naar zijn cel terugkeerde.*?"^0^" Hij werd daar in de namiddag weer nit-lweraen SMaan- gehaald, waarna hem de .dulmschroe- Van Z. vertelde later onder een borrel- ven' nogeens werden aangezet, tje .Arnhemse Nol' over de moord op Dit verhoor eindigde om half acht dins- Coby van der Voort. Hierdoor heeft Nol dagavond met zijn bekentenis. MIDDELBURG De goed- kope-aardgas-pot blijft onver biddelijk gesloten voor de Franse aluminiumfabriek Pé chiney! Toezeggingen die een vorig kabinet deed aan de alu miniumfabriek Aldel bij vesti ging in Delfzijl nopen de hui dige regering dit standpunt on verkort te handhaven Minister nir L. de Block van eco nomische zaken liet over dit al les geen twijfel bestaan. Zijn woorden - uitgesproken tijdens een persconferentie in het pro vinciehuis te Middelburg na een werkbezoek aan Zeeland - wa ren voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Minister De Block weigert ook Péchiney indirect van het goedkope aardgas te laten profiteren. Dat .indirect pro fijt' zou bijvoorbeeld kunnen ontstaan als de PZEM goed koop aardgas krijgt zodat de PZEM dan goedkope elektrici teit aan Péchiney kan leveren. De minister zei er van: ,Dat is tegenover Aldel niet fatsoenlijk. Ik wil bet woord .goeder trouw' in dit verband gebruiken. Daar om is een achterdeur alleen mo gelijk als het een fatsoenlijke achterdeur is'. Eén lichtpunt is er echter wel. Het blijft mogelijk dat Péchiney via een .achterdeur' - zoals de minister het zelf noemde - bij goedkope energie en derhalve nog in Vlissingen-Oost komt. De sleutel voor die achterdeur moet echter nog ontdekt wor den Een atoomcentrale in Vlissingen- Oost. is ook in staat goedkope ener gie op te leveren dat vestiging van Péchiney mogelijk wordt. Maar tij dens de begrotingszitting van de pro vinciale staten van vorige week moest gedeputeerde A. J. Ka-land nog stellen: ,Ons beleid is er op gericht dat er in 1972 of 1973 kernenergie opwekking in Vlissingen-Oost is'. Let wel: pas in 1972 of 1973. En het gaat er nu juist om voor die overbrug gingsperiode van nu tot 1972 goed kope energie te vinden. In dat pro bleem verbergt zich de sleutel voor de achterdeur, een sleutel die met een blik op Aklel eveneens .fat soenlijk' moet zijn. Dus: ook geen indirect profijt lan liet aardgas in die periode. Welke mogelijkheden er zijn om tij dens die overbruggingsperiode goed kope energie te verkrijgen kwam tij dens de persconferentie niet uit de verf. De minister zei er van: .Voor levering van goedkope energie tot het tijdstip dat er een kerncentrale is, behoeft niet direct gas gebruikt te worden. We hebben met ir Bogerd, di recteur van de PZEM, ook over an dere mogelijkheden gesproken. Maar ik heb geen enkele toezegging kun nen doen. Ik wil de mogelijkheden die er zijn bestuderen. Maar u be grijpt dat ik nu het achterste van mijn tong nog niet kan laten zien'. Minister De Block zette nog eens nadrukkelijk uiteen waarom hij Péchiney geen goedkoop aardgas kan leveren. Aldel vestigde zich bij Delf zijl op voorwaarde "dat er aan grote concurrenten geen goedkoop aardgas wordt gegeven. Op zijn beurt deed Aldel de toezegging grote investerin gen te doen zodat deze fabriek tot een grote aluminiumindustrie zou uit groeien. E' %dek Die investeringen houden in dat de aanvankelijke produktie van 30.000 ton in eerste instantie zal uitgroei en tot 70.000 ton, vervolgens tot 90.000. ton, daarna tot 130.000 ton, ,en mogelijk nog veel verder', aldus de minister die met klem oetoogde dat Aldel daarmee een groot risico neemt, want de afzet is in Nederland 40.000 ton'. Aldel moet dus ook de aluminiumafzet stimuleren door zich te verenigen met verwerkers en door de verwerking zelfs zelf op zich te nemen. ,Dat zijn grote verplichtin gen', aldus de heer De Block. ,Zou ik nu de verplichting, die de regering met dit nieuwheidsprin cipe op zich genomen heeft, met de voeten treden, dan zou Aldel met recht kunnen zeggen: waarom wij wel en u niet?', zo stelde de minister. ,En daarom kan ik niet toestaan dat er goedkoop aard gas aan Péchiney wordt geleverd', voegde hij er nadrukkelijk aan toe. ,Maar is dat geen protectionistische politiek'?', zo werd tijdens de pers conferentie gevraagd, waarbij de vragensteller ook wees op de vrij heid van vestiging die binnen de EEG bestaat. ï)e minister kon dit protectionisme niet ontkennen (want hij deed het niet) maar hij wimpelde de verant woordelijkheid van dat beleid wel af: ,Ik hen het er helemaal mee eens dat er een andere politiek denkbaar is en zeker nu binnen de opbouw van de EEG vlak over de grens Péchiney zich kan vestigen. Op het moment, dat de toezegging aan Aldel gegeven werd, was het beleid dat de EEG er is en dat deze mogelijkheid zich zou kunnen voordoen. Er is wel ge dacht: wie anders kan deze goedko pe energie aanbieden. Dus men heeft Zie slot pag. 2 kol. 2) was niettemin een lichtpunt te ont dekken in de afwijzende woorden de minister. Hij wil nagaan in hoeverre op andere wijze nog iets kan worden gedaan aan deze zaak. Con crete aanwijzingen bleven echter uit. Wie geen vreemdeling is in het Jeruza lem van de industriepolitiek denkt uiteraard aan bepaalde maatregelen ten behoeve van de industriekern Vlissingen- Oost, van welke maatregelen nieuw t® vestigen bedrijven (waaronder Péchi ney! zouden kunnen profiteren. De aardgas pot kan dan buiten beschouwing blijven én het geweten in Den Haag zal dan niet de stem van Aldel kunnen horen, zo nemen we aan. Op dat ogen blik zal namelijk het Haagse economi sche geweten óp een andere golflengte l zijn afgestemd, bijvoorbeeld de golf lengte van de grondprijzen m het Sloe jom maar iets te noemen. Enfin, de i zaak-Péchinev is nog niet afgedaan, i En dat is op" zichzelf al een winstpunt. Zes Vietnamese kinderen naar Nederland DEN HAAG (ANP) - Vanmiddag om kwart over twaalf zullen op Schiphol zes Vietnamese oorlogs slachtoffertjes aankomen om ln Nederland een plastisch-chirurgi- sche behandeling te ondergaan, mogelijk gemaakt door de stich ting ,Terre des hommes Neder land'. De kinderen, in leeftijd variërend van zes tot dertien jaar, verble ven in quarantaine in Zwitser land. Bij vijf van hen bestaat het letsel uit ernstige brandwon den; de verwondingen van de zesde zijn veroorzaakt door een val. Zij zullen voorlopig worden ondergebracht in de kliniek van prof. dr S. van Creveld te Huizen (N.-H.), waar bepaald zal wor den in welk ziekenhuis elk van hen zal worden verpleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1