ZO OVERDOEN' ALLES NET Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening: AMRO BANK Bil Raad Westkapelle voelt zich beknot door het streekplan kezetl *s w°"° Waarom doelU- heTdannietvaker? SCHEIDEND SCHELDE-DIRECTEUR G. N. VAN GINKEL: Beplantingsplan bij Statenlaanflats Waterverbruik op Tholen in 1966 1 miljoen m3 Rotterdammer stal badpakken r» f 0$^^ Luchtverontreiniging in het dijkdorp... ZATERDAG 16 DECEMBER 19Ó7 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (ADVERTENTIE) 28 mei schriftelijk toelatingsexamen hbs, mms en gymnasium DEN HAAG (ANP) Het schriftelijk toelatingsexamen 1968 voor gymnasium, hbs en mms wordt gehouden op 28 mei. De directeur of rector van een school, die gebruik wil maken van de opga ven, samengesteld door de commissie van advies, moet voor 1 april van het volgende jaar aan de toezichthoudende inspecteur meedelen voor hoeveel leerlingen hij opgaven wil ontvangen. BEGROTING MIDDELBURG 12 EN 13 FEBRUARI INDE GEMEENTERAAD MIDDELBURG Burgemeester mr J. Drijber van Middelburg heeft de raad een schema gezonden van do raadsvergaderingen in januari en fe bruari van het volgend jaar. Daaruit blijkt, dat de begroting 1968 op 12 en 18 februari aan dé orde komt. Het schema luidt: Op 15 januari om 2 uur: openbare ver gadering, waarin de nieuwjaarsrede door de burgemeester wordt uitgespro ken. Daarna volgt het afdelingsonder- zoek van de begroting 1968. Op 22 januari om 2 uur is er een nor male vergadering. Op 12 februari om 8 uur 's avonds worden de algemene beschouwingen voor de begroting 1968 gehouden. Op 13 februari om 2 uur beginnen b en w met de beantwoording, waarna de begroting verder behandeld wordt. Op 19 februari om 2 uur is er dan weer een normale vergadering. MIDDELBURG B en w van Mid delburg verzoeken de raad om een kre diet van ruim 24.500,- beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het beplantingsplan Zuid fase 4 in de ma- gistraatwijk, dat voorziet in de verzor ging van groen bij de onlangs gereed gekomen' 154 3-hoogflats aan de Staten- laan en omgeving. Igemakkelijkcontantgeld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); 2 geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 33%% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; 4 een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; 5 betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; 6u kunt de bank de betaling van huur. verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; 7 alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; 8 uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK \y/ (ADVERTENTIE) AANTASTING GEMEENTELIJKE AUTONOMIE' Vier zoons zijn getrouwd, één werkt er en één studeert er. Ze staan allen op eigen benen. Het gezin kan het dus ook heb ben dat wij ons terugtrekken'. Hoogtepunten We vragen naar hoogtepun ten en dieptepunten uit de vijftienjarige periode, die de heer Van Ginkel geboortig uit Diemen bij Amsterdam in Zeeland doorbracht. ,Een dieptepunt was wel de ramp uit 1953. We woonden pas aan de boulevard in Vlassingen. Kennissen hadden gezegd: ,Het kan hier spoken. In het begin dachten we dat die storm een normaal verschijn sel was, tot dat één van de mannen, die wacht hielden op de boulevard ons op de ernst van de toestand wees. Verder waren er veel hoogtepunten, te veel om op te noemen. De denk aan het besluit om ons bedrijf ook in het Sloe te vestigen in de vorm van de reparatiewerf .Scheldepoort'. Dat is een goed besluit ge weest. Zonder dat zou ,De Schelde' er heel wat minder goed voorstaan'. De heer Van Ginkel memo reert de vette en magere ja ren in de scheepsbouw, hij denkt terug aan de reorgani satie destijds bij de KMS: ,Een ingrijpende en moeilijke zaak. Een harde zaak ook voor De Visser liet daarbij het woord .af schaffen' vallen. ,Wat zou Westkapelle nou zijn zonder kermis', vroeg de voor zitter zich af. .Ideaal', antwoordde de heer De Viser droog en hij kreeg met deze kernachtige reactie de lachers aan de tafel en op de publieke tribu ne op zijn hand. Op voorstel van de heer Minnaard werd besloten tot aan schaf van een graflift over te gaan. THOLEN De produbtie van de wa terleidingmaatschappij .Tiiolen' NV is in 1966 voor het eerst boven de 1 mil joen kubieke meter water gekomen. I>at was ruim 8,4 procent hoger dan in 1965, toen de produbtie ten gevolge van de invoering van de bemetering en het verhoogde tarief achterbleef bij die van 1964. Een en ander blijht uit de gezamenlijb uitgebomen jaarversla gen van de maatschappij over 1966 en x965. De opbrengsten van de waterlevering stegen met 15 procent, of een bedrag van 60.000,- terwijl de overige baten 15.000 hoger waren. Het naaelig sal do over 1966 bedroeg j 25.000 tegen over 35.0UU,- in 1965. In de beide jaarverslagen worden de voorbereidin gen gememoreerd, die hebben geleid tot de fusie met de NV Waterleiding mij Midden-Zeeland. Zoals bekend zal deze fusie waarschijnlijk nog deze maand definitief worden. In herinnering wordt gebracht de re geling voor de financiële sanering, waarover overeenstemming werd be reikt met het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Het geac cumuleerde verlies per ultimo 1964 van 762.000 moest voor 5U0.000 worden opgebracht door een tijdelijke tarief verhoging, die per 1 januari 1967 is in gegaan en die tien jaar lang 6,- per aansluiting bedraagt. Geattendeerd wordt verder op de bijdrage van rijk en provincie 165.000,=) uit het ga rantiefonds, ais de fusie met .Midden- Zeeland' zou worden gerealiseerd, ter wijl het rijk 100.000 bijdroeg. Gewezen wordt voorts nog op de resul taten van het geohydrologisch onder zoek. dat aantoonde dat een vergroting van de waterwinning mogelijk is, hoe wel die niet van blijvende aard kan zijn. Verder worden het begin van de verdubbeling van de zuivering, de au tomatisering van machinekamer en verbetering van bronnenveld en terein- afwerking gememoreerd. Eind 1965 wa ren er 5672 watermeters, eind 1966 was dat aantal 7500. POLITIERECHTER MIDDELBURG DRONKEN AUTOBESTUURDER IS 1,5 JAAR ZIJN RIJBEWIJS KWIJT MIDDELBURG De Middelburgse po litierechter mr T. W. Attema heeft donderdag de Axelaar H. van S. ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 1 week met een proef tijd van 3 jaar. een ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende de tijd van 1,5 jaar en een geldboete van f 250.-. Van S. had in Kortgene onder invloed zijn auto bestuurd en daarbij een on geluk veroorzaakt. De officier van justitie, mr T. Le- bret, had een gevangenisstraf geëist van 2 weken, waarvan 1 week voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede de door de politierech ter opgelegde ontzegging van de rij bevoegdheid. De Rotterdammer J. van L. had, toen hij met zijn schip in Bruinisse lag, van een aantal waslijnen bij huizen en op schepen badpakken weggenomen. De of ficier eiste tegen deze verdachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand, alsmede een boete van 250,-. De politierechter veroordeelde Van L. tot de geëiste gevangenisstraf en stel de de boete op 150. Drie Tholenaren. J. S., zijn zoon L. S. en -J. A., hadden samen een ca- féhouder en enkele cafébezoekers I mishandeld. De drie verdachten ver klaarden, dat zij de eerste klap ge kregen hadden. ,\Vij hebben geen ru zie gezocht, maar toen de eerste klap viel, vielen er meer', verzeker den ze Ze vertelden er nog bij, dat enkele getuigen .doorgestoken kaart' hadden gespeeld. Aan de hand van de getuigenverkla ringen achtte de officier het ten laste gelegde bewezen. Mr Lebret vorderde tegen elk van hen een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 2 weken en een boete van 150. Mr. Attema legde al leen de boete van 150 op. Tegen een vierde bij deze zaak betrokken ver dachte, J. S., eveneens uit Thoien af komstig, werd bij verstek dezelfde boe te opgelegd. W. S. uit Zierikzee werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 weken, waarvan 2 voorwaardelijk met 'n proef tijd van 2 jaar, omdat hij fraude had gepleegd met werkeloosheidsbriefjes. ,Ik heb met het grootste ple zier bij ,De Schelde' gewerkt, en ik ga nu met veel plezier naar mijn boerderijtje in Dor- dogne. Dat is nu bewoonbaar gemaakt. Drie ha bosland en drie ha bouwland is er bij!' ,De heer Van Ginkel geniet zicht baar bij het vooruitricht de scheepsbouw voor de landbouw te kunnen verwisselen....Glim lachend vertelt hij van de aardappelen, die hij van het voorjaar al had gepoot in de Franse grond, en die er van de zomer niet uit' wilden, om dat die grond door de droogte zo hard was. ,Ik ben al op het Zeeuws Landbouwblad geab- bonneerd' voegt hij er schert send aan toe. ,Ook mijn vrouw verheugt zich er op. Zoiets als een verhuizing officieel heet het zelfs emigratie moet je samen in volledige overeenstemming doen. Mijn vrouw heeft als hobby het kweken van exotische poezen, van chinchilla's. Maar doe dat nu eens goed aan de Vïïs- singse boulevard... Op onze boerderij hebben we daar ruimte genoeg voor. ,De heer Van Ginkel gaat verder: ,Na veertig jaar in het be drijfsleven, waar ik als jong maatje begonnen ben, vind ik het welletjes. Ik wil wel eens af van het zakboekje trekken en kijken welke afspraak je vandaag weer hebt. Iic ga nu wat aan mijn liefhebberijen doen. velen van onze mensen, maar het kon niet anders'. Over de toestand in de scheepsbouw: ,We rijn nog niet uit de zor gen. Het gaat er om toch minstens de kostprijs uit je produkt te krijgen, een span nende zaak. Iedere dag moet je werken aan de verbetering van het produkt'. In beroering We vragen de heer Van Gin kel naar rijn verwachtingen over de ontwikkelingen in de scheepsbouw. Hij zegt: ,In 1958 vonden wij een 33.000 tonner een supertanker. Te genwoordig is zoiets nauwe lijks een schip. De hele scheep bouw is in beroering, kijk naar de containerschepen met hun tonnage van 8Q.000'. Ik geloof, dat we de grens dicht gena derd rijn met schepen van 500.000 toü, al is het woord .miljoen ton' al gevallen. Maar ik ben voorzichtig genoeg om niet te zèggèh: .zoiets kan niet'. De directeur van het bedrijf langs de Westerschelde is zich er van bewust, dat steeds grotere schepen steeds grotere problemen met zich meebrengen voor de naviga tie op de rivier, die dezelfde naam draagt als rijn werf. Hij is van mening, dat er voorzie ningen aan de Westerschelde zullen moeten worden getrof fen en ziet wel wat in het plan-Mesu; afdamming en ka- VLISSINGEN Schelde- directeur G. N. van Ginkel zit niet achter zijn bureau als we ons bij zijn secreta resse melden. De beer Van Ginkel is in één van de Schelde-werkplaatsen, volgt een cursus las sen. Een paar minuten la ter vernemen wij van hem: ,'t Kan te pas komen, als ik op mijn boerderijtje in Frankrijk eens een ijzeren hek maken wil'. Directeur Van Ginkel is zich aan het voorbereiden op zijn afscheid van de Koninklijke Maatschappij ,De Schelde', en van haar niet alleen. Op 31 decem ber is het gedaan, In ver band met zijn pensione ring treedt de heer Van Ginkel dan af na een vijf tienjarig dienstverband met de Vlissingse werf. Hij knipt dan ook de draad door die hem verbindt met tal van facetten van het Zeeuwse openbare leven, met het bedrijfsleven. Er komt dan een punt te staan achter zijn direc teurschap, maar ook ach ter zijn voorzitterschap van de afdeling Zeeland van het Nederlands Insti tuut van Efficiency, van het bestuur van het Vlis singse St-Josephzieken- huis, van zijn functies bij de werkgeversorganisatie ,Metaalbond' en de Federa tie van Metaal- en Elek trotechnische Industrie. ,Je houdt er helemaal mee op, of helemaal niet; half is ook hier niet goed', zegt de scheidende directeur van Zeelands grootste be drijf. fa afscheid nemen niet een beet je .sterven', zoals de Fransen zeggen?' Jawel, zegt de heer Van Ginkel, ,dat is het na tuurlijk wel, maar bij mij overheerst toch een gevoel van dankbaarheid. Dankbaar heid voor de tijd doorgebracht in Zeeland, voor de loopbaan bij ,De Schelde'. nalisering van de Westerschel de: ,Het lacht me als leek toe, maar, ik ben geen water bouwkundige'. Personeelsbeleid Van de Westerschelde terug naar .De Schelde', waar behal- ve de bedrijfsorganisatie- en de bedrijfsadministratie ook het personeelsbeleid nog on der de verantwoordelijkheid van de heer Van Ginkel valt: .Personeelsbeleid vergt zorg vuldigheid. Het betreft men sen en hun problemen, waar we ook bij de KMS tegenover gesteld zijn. Ik heb het graag gedaan, ofschoon het wel eens moeilijk was Soms moet je hard zijn in individuele ge vallen. Je zou voor een arme donder in bepaalde gevallen vaak graag een oplossing vin den, maar je moet bedenken: morgen staaD er weer zo der tig gevallen. Personeelsbeleid moet duidelijk, rechtlijnig, eerlijk rijn. Ze moeten weten wat ze aan je hebben: geen gekronkel'. De integratie van arbeidsvoor waarden voor handarbeiders en beambten komt ter sprake, met als gevolg daarvan de afschaffing van de tarieven, zoals een aantal vakbonden dat wil. Directeur Van Gin kel: ,ook de directie wil het variabele deel van het inko men zo klein mogelijk ma ken. Maar afschaffing van de tarieven betekent het eind van de taakstelling en daarmee komt het eind van de onder neming in richt. Voor ieder is er taakstelling nodig, zo wel voor het bedrijf als voor het individu. En die taak stelling heeft financiële conse- Suenties. Ik hoop overigens, at we uit dit probleem ko men'. De verhouding tussen direc tie en vakorganisaties acht de heer Van Ginkel goed: .Al leen na de Rotterdamse nacht van 1965 toen men ook hier looneisen ging stellen, die niet waren afgesproken, is er even sprake van een conflictsitua tie geweest'. St-Joseph Een ander sociaal terrein waarop de heer Van Ginkel zich heeft bewogen is dat van de gezondheidszorg. ,Van het St-Josephziekenhuis, in welks bestuur ik 10 jaar heb geze ten, 6 jaar als voorzitter, valt het mij moeilijk me los te maken. Ik zie hier voor zie kenhuizen op confessionele grondslag ook in de toekomst nog eeD taak. Wat St-Joseph betreft, we ritten midden in de nieuwbouwplannen....' De dertigste van deze maand zal de heer Van Ginkel van ,rijn' ziekenhuis afscheid ne men. In de week voor Kerst mis is het handenschudden bij de KMS. De twee laatste van de meer dan twintig afscheidsbijeenkomsten.... Op de vraag: .als n alles weer over kon doen, zondt u het dan weer zo doen?' ant woordt hij radicaal: precies zo! Ook wat het wonen in Vlissingen, in Zeeland be treft. Het hele gezin heeft hier altijd prettig vertoefd. De mentaliteit lag ons wel. Er zijn mensen, "die bij een te rugblik over een bepaalde tijd er de rotdingen uit willen ze ven en de goede behouden. Dat vind ik niet sportief, je moet alles accepteren. Daarom zeg ik: .precies zo!' %U n fascinerende verha,6r) hoeken vertel^ flitsende rapieren. Want boeken regat,en en romances opb| hooggewe zen- en mooie vrouWe eJais glanzende op* pikanten n. rode rozen, u ingen- h En uw boekhan„ tederheden. A ron^" ^|eeftnueenmaal% Dat maakt leze" nWie leest. ai^ WESTKAPELLE De gemeen teraad van Westkapelle voelt zich aan handen en voeten gebonden door het streekplan Midden-Zee land. Bij de behandeling van het ontwerp zei burgemeester F. Bul der donderdagavond de aangekon digde planologische maatregelen te zien als een aantasting van de gemeentelijke autonomie. Volgens b en w wordt er doelbewust ge streefd naar een afgrendeling of met andere woorden naar een be vriezing van de gemeente. En dat nemen de Westkappelaars niet. Onlangs gehouden besprekingen met de provinciale planologische com missie hebben inmiddeLs verhelde rend gewerkt. De voorzitter heeft bij die gelegenheid met klem ge pleit om met name het gebied dat wordt begrensd door Prelaatweg, Pauluswegeling en de Kreek geheel of gedeeltelijk een andere bestem ming te geven waardoor de bouw in bedoelde categorie luxueuzer wo ningen enige armslag krijgt. B en w hebben goede hoop dat de plan nen in die richting succes zuilen heb ber.. Andere wensen van b en w zijn onder meer de vermelding van het reeds jaren bestaande kampeerterrein van de heer Moens dat op de streek- plankaart is .verdonkeremaand' en ver der wil men een versmalling van het landschappelijk waardevol agrarisch ge bied tussen Westkapelle en Domburg. Evenals het gemeentebestuur van Ar- nemuiden was men in Westkapelle hui verig voor de overgangsbepalingen be treffende gedeeltelijke verandering of vernieuwing van bestaande bebouwing. Op dit punt wil men in Westkapelle wel graag wat meer armslag want zo als het er nu uit ziet zijn er totaal geen mogelijkheden. Het voorstel van b en w was kennelijk goed voorbereid, want niemand van de raadsleden zag er aan leiding ln om aansluitende voorstellen te doen. De voorzitter kon de raad meedelen dat er momenteel naarstig wordt ge zocht naar mogelijkheden om wat te doem aan het kwalijke geurtje dat een batterij kippen in de omgeving van een pluimveebedrijf in de Noordstraat verspreidt .Luchtverontreiniging in Westkapelle', riep het raadslid A. J. Meeuse quasi-verontwaaxdigd uit En hij herinnerde zijn mede-raadsleden nog eens aan de kwestie waarbij var kens een ondragelijke rol hebben ge speeld. ,AJs het zo doorgaat moeten we hier nog eens een commissie voor de luchtverontreiniging bijeenroepen, zo vond hetzelfde raadslid. De raad had weinig woorden nodig voor de vaststelling van de nieuwe bouwverordening. De heer Meeuse wil de graag grotere uniformiteit zien. Niet hier laagbouw en op een andere plaats weer een verdiepinkje er bovenop. Bur gemeester Bulder meende dat er toch ook gelegenheid moet zijn om een aan de moderne eisen aangepaste bebou wing mogelijk te maken, Maar we zul len er wel voor waken dat er in stra ten ais bijvoorbeeld de Zuidstraat .hoogbouw' zal komen', aldus de voor zitter. Wethouder J. Gabriëlse vulde nog aan, dat het gevaarlijk is te blij ven vasthouden aan een uniformiteit. Dat houdt de ontwikkeling tegen', zo voorspelde hij. De heer J. de Visser (sgp) trok een bedenkelijk gezicht toen men toe kwam aan de behandeling van het verzoek subsidie te verlenen aan het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse. ,Daar zit ook wat rooms in', deed de heer De Visser vijan dig. ,En daar kan ik niet mee mee gaan'. Hij was en hij bleef de enige tegenstander. Bij de behandeling van een begrotings wijziging kwam de kermis in West kapelle ter sprake. Hetzelfde raadslid SCHEEPSBOUWER WORDT LANDBOUWER Hengstenkeuring op 12 jan. te Goes GOES De jaarlijkse verplichte hengstenkeuring zal de koninklijke ver eniging ,Het Nederlandsche Trekpaard' voor Zeeland weer centraal in Goes houden, namelijk op vrijdag 12 janua ri aanstaande op de Grote Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 7