Staten willen geen uitbreiding personeel Stichting Zeeland Grepen de douaniers combinatie smokkelaars met kraaiepoten? Werkzoekenden moeten meer tot werken worden gedwongen 6 WELLICHT HA VOORLICHTING MET ,C0N AMORE' MAAR: OPBOUWORGAAN MOET GEEN STATISTIEKINSTITUUT ZIJN Stoornis Bewondering Alcoholisme VY KRABBEN- DIJKE DOET NIET MEE Laten betalen Moordenaar NIEUWE FOLDER HAVENSCHAP VLISSINGEN TEKST VAN DE VERENMOTIE VOORZITTER KMS-DIRECTIE: OFFICIER TIJDENS RECHTBANKZITTING: ,WEL DEGELIJK' In Vlissingen zit 38 pet huurders WW-huizen boven weistandsgrens NA 2 NOVEMBER WERDEN ZE NIET MEER GEVONDEN Bengelen Douane-auto Helemaal Lijstje Kinderlijk Enorme schade Klandizie Judokampioen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 MIDDELBURG In een anticlimax is de driedaagse statenzitting voor het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland geëindigd: de staten gingen niet akkoord met de door gs voorgestelde personeels uitbreiding bij de stichting en trokken een bedrag van 19.540 gulden af van de voorgestelde subsidieverhoging. Het opvallende: alle spre kers droegen het opbouworgaan een goed hart toe maar men wilde personeelsuitbreiding een tweede onderzoeker pas toestaan als men dat ,con amore' kon doen, zoals de heer J. A. van Bennekom (ar) het formuleerde. En die spontane liefde was er niet omdat de stich ting voor de meeste raadsleden nu nog een wat vage onderneming is. ,Ik wil de heer Smallegange, directeur van de stichting, graag eerst tijd geven de staten in en voor te lichten. En als we beter gedocumen teerd zijn zullen we het later juichend en met enthousiasme aanvaar den', aldus de heer Bennekom. Tenslotte schaarde alleen de PvdA- tractie zich aan de zijde van gs en werd een amendement van de heer Van Bennekom waarin voorgesteld werd de subsidieverhoging te verminderen met de uitgave voor personeelsuitbreiding met 19 stemmen voor en 12 tegen aangenomen. reeds woensdag-1 een advocaat een sterk betoog houdt! onioaow ,-r, eerste voor een moordenaar, moet: je die dan: •lij laten rondlopen?'. Over het communicatieprobleem zei hij: bij de oude directeur zat het pro bleem er al. Hij wilde de heer Van den Bos wel toegeven dat hij als lid van het dagelijks bestuur van de stichting naar de bekende weg had gevraagd. .Maar ook daar heb ik vaak genoeg gevraagd: moet dat nou. al die statistieken?', aldus de heer Van de Zande. Evenals de heer Van Bennekom wilde ook de heer A, ln zijn antwoord avond hadden de statenleden instantie over dit onderwerp gesproken gebruikte gedeputeerde J." van den Bos een uitspraak van die statenleden als argument: de stichting is niet meer weg te denken uit de Zeeuwse samenle ving. .De stichting bestrijkt alle schake ringen van het rijke Zeeuwse leven', zei de heer Van den Bos en hij somde op: herscholing, problemen van de visserij, recreatie, ruilverkaveling, bejaarden zorg. jeugd enzovoort. Bij de planologie - ontwikkelingsplannen, uitbreidings plannen. bestemmingsplannen legt de stichting de verbinding naar de sociaal- culturele sector. In dit verband komen vele verzoeken van gemeentebesturen binnen en juist daarvoor is een tweede onderzoeker nodig. ,Met. écn kan niet meer worden volstaan. Tn feite is het een herstel want vroeger had de stich ting Zeeland twee onderzoekers'. Maljaars (sgp) personeelsuitbreiding alleen .con amore' toestaan. Ook hij vond liet wenselijk uitbreiding aan te houden. Nogmaals deed de heer Van den Bos een bezielde poging de personeelsuitbreiding te redden. Zo wierp hij de heer Van de Zande tegen dat de stichting niet te veel naar zich toe trekt: .De samenleving en vooral de veranderende samenleving brengt werkzaamheden met zich mee die aan de stichting worden opgedron gen. En die stichting moet slagvaardig zijn. Daarom kunnen we inderdaad coh amore. ja met liefde personeelsuitbrei ding aanvaarden', aldus de heer Van den Bos. Onmiddellijk daarna beklom de heer Van Bennekom het spreekgestoelte om namens de fracties van KVP, CU. WO, SGP en AR te vragen de post voor per soneelsuitbreiding aan te houden. En on middellijk daarna zei de lieer Koels bij na briesend dat hij toch wel bijzonder veel bewondering had voor liet' snelle overleg tussen fractievoorzitters in en kele seconden, namelijk in de korte tijdsduur tussen liet einde van het plei dooi van de heer Van den Bos en liet begin van de speech van de heer Van Bennekom. l)e lieer Koels kon ook niet akkoord gaan met een door mr van Aart. I sen, commissaris der koningin, voor gestelde stemming door middel van staan en zitten. Hij wilde een hoofde lijke stemming. Alleen de PvdA en gs stemden tegen liet amendement. Akkoord gingen de staten met een sub si dieverhogïng van 10.000 tot 12.000 gul den voor het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. De heren W. Huson (ar) en M. A, L. Hubregtse (pvda) te kenden hierbij aan dat veel gemeenten in gebreke blijven wat betreft de finan ciering van dit werk, terwijl het toch om betrekkelijk kleine bedragen gaat. Een voorstel tot subsidiëring van het streeklaboratorinni Zeeland was voor de heer (J. Boender (sgp) aanleiding te wijzen op het grote verschil in tarieven voor particulieren en voor ziekenfond sen. .Dat komt in de geneeskundige ver zorging meer voor', zei gedeputeerde A. •J. Kaland. ,Ik heb de laatste maanden wat rekeningen mogen ontvangen van het streekiaboratorimn en liet lijkt op eigen belang als ik dit bij liet laborato rium aanhangig maak. Daarom zal ik dit maar voor kennisgeving aannemen'. Gemeenschappelijk koelhuis I)e leden van de veilingvereniging Krab-j bendïjke en omstreken hebben zich vrij dagavond in meerderheid niet akkoord verklaard met de plannen van liet be stuur voor de bouw van een gemeen schappelijk koelhuis. Dit plan voorziet in gemeenschappelijke faciliteit voor de verenigingen Middel burg, Goes. Kapelle-Biezelinge en om streken en Krabbendijke en omstreken. Er waren zeventig leden aanwezig in de zaal van de .Koophandel'. Zij brachten 228 stemmen uit. Met 65 stemmen voor en 163 tegen werd het voorstel tot niengaan verworpen Tevoren liad voorzitter W. C. van der Werff een uitgebreid pleidooi gehouden voor samenwerking. Zijn woorden von den echter niet voldoende weerklank. Dc door de lieer C. J. Buurman (cli) ge signaleerde eommunicatiestoring tussen stichting en staten onderkende de lieer Van den Bos ook wel. .Maar er zijn bij zo'n communicatiestoornis toch altijd twee partijen betrokken', aldus de lieer Van den Bos, die nok stelde dat de heer Smallegange nog niet zo lang directeur van de stichting is en dat .hem tijd ge geven moet worden die stoornissen te herstellen'. Voor een uit de staten ge komen suggestie voelde iijj wel wat: een informele statenbijeenkomst waarin de heer Smallegange een uiteenzetting zou geven. .Als we spreken over een provinciaal opbouworgaan dgm moet de nadruk vallen op het woord opbouw', stelde de heer H. IJssel (ch), ,en het moet geen provinciaal instituut voor de statistieken worden'. Hij meende dat de stichting te sterk gericht is op het verzamelen en registreren van cijfers over bejaarden, jeugdwerk en dorps huizen ten plattelande. .Die gegevens behoeven niet altijd ter plaatse on derzocht te worden. Gemeentesecre tarieën en diensten voor maatschap pelijke zorg kunnen die cijfers vaak zo geven. Dat levert een aanmerke lijke kostenbesparing op', aldus de heer IJssel. Later liet gedeputeerde Van den Bos weten dat inderdaad gebruik wordt ge maakt van cijfermateriaal van secreta rieën en andere diensten, ,maar er moe ten ook enquêtes worden gedaan en vooral voor het interpreteren van die cijfers is een deskundige nodig*. De heer Van den Bos voelde wel voor een sug gestie van de heer IJssel: gemeenten voor speciale opdrachten te laten beta len, hetgeen overigens nu ook al ge beurd. .We willen de lieer Smallegange be paald geen pijn doen', aldus de heer \V. C. A. >1. van Dongen (kvp), ,hij is nog te kort hier, maar we moeten er vani overtuigd zijn dat het geld op de juiste tjjd en juiste plaats wordt besteed. Ei genlijk hebben we die overtuiging ook wel', aldus dit statenlid dat overigens moeite had met de .juridische construc tie'. De heer R. Hol (pvda) vroeg voor een voortvarende aanpak van de streek- aanpassing te zorgen bij de uitbreiding! in westelijke richting van DÖtV-Chemi-l cal. De heer Van den Bos zegde hem dit toe. Nadat de heer P. A. P^oels (pvda) even als woensdagavond hartstochtelijk pleit te voor personeelsuitbreiding ,te wei nig is in de discussie naar voren geko men dat het hier een teruggaan is naarl een oude situatie' kreeg de heer H. J. van de Zande (wd) de lachers vlot op zijn hand De heer Roels had namelijk gesteld dat ieder gezegd had dat gede puteerde Van den Bos zo'n sterk betoog had gehouden maar dat men niettemin toch niet voor onmiddellijke uitbreiding was. ,Ja', zei de heer Van de Zande, VLISSINGEN Het havenschap Vlis- singen en het ETI voor Zeeland heb ben een nieuwe folder (in drie kleu ren) uitgegeven, waarin Vlissingen als vesrigingsstad wordt gepresen teerd. .Ruimte genoeg in Vfissingen', wordt belangstellenden in forse let ters op de voorkant van dit vouw blad toegeroepen. Met een drietal duidelijke kaarten wordt de positie van de stad geschetst: 1 centraal gelegen aan open vaarwa ter, de nieuwe haven van Vlissingen- Oost is expansief, de stad heeft goe de verbindingen met heel Europa. Binnenin wordt nader op al deze gun stige vestigingsfactoren ingegaan. "Verder is niet vergeten ook de aan dacht te vestigen op het woonklimaat eh de recreatiemogelijkheden. Geen geschil tussen Vrije van Sluis en Beheerschap Braakman HOEK In het verslag ran de hijeen- komst van het beheerschap recreatiege-, bied Braakman in de PZC van 15 decem ber (pagina 5) is een bijzonder storende fout geslopen. Er is geen sprake van een administratief geschil tussen liet beheer schap en het waterschap .Het- Vrije van -Sluis'. Het geschil is gerezen tussen het| beheerschap en het waterschap ,De Ver enigde Braakmanpolders', waarvan hot recreatiegebied in zijn geheel deel uit maakt. Uiteraard heeft .Het Vrije van Sluis', waar men juist wel een uitzonde ring maakt voor gebieden niet- een re creatieve bestemming (voor het duinge bied Cadzand worden geen polderlasten gelieven), geen enkele bemoeiing met gebieden in een ander waterschap. Telegram minister op trouwfeest 's-HEERENHOEK Het echt paar De Kort-de Jonge heeft vrij dagmiddag op zijn huwelijksfeest in hotel De Korenbeurs te 's-Hee- renhoek een gelukstelegram ge kregen van een minister. Het was minister Lardinois, bij wie de bruid als mejuffrouw Klazien de Jonge anderhalf jaar hulp in de huishouding is geweest. Dat was zowel bij de heer Lardinois. toen hij nog iandbouwattaclié in Lon den was, als bjj minister Lardi nois. De heer De Kort is tractor- chauffeur. Burgemeester drs D. Roemers reikte vrijdagavond in het Scheldek var tic-r in Vlissingen aan Jl jubilerende. Schelde-werknemers een koninklijke onderscheiding wit. Op de foto de heer Roemers rechtsen de heer W. Swint, die de medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, werd opgespeld. Foto PZC) MIDDELBURG De volledige tekst van de gistermorgen in de staten van Zeeland aangenomen motie tegen verhoging van de veertarieven op de Westerscheide luidt als volgt: De provinciale staten van Zeeland in vergadering bijeen op 15 december 1967; gelet op de nota van gedeputeerde staten van Zeeland van 6 december 1967. waarin als enige uitweg om tegemoet te komen aan de eis van de minister van verkeer en waterstaat een verhoging van de veertarieven voor de Westerscheldeveren met 30 procent wordt aangekondigd per 1 maart 1968; van mening, dat een dergelijke verhoging een te zware belasting van de toen al moeiljjke positie van het Zeeuwse bedrijfsleven zou betekenen: voorts van mening, dat deze verzwaring van de barrière, die de Wester- schelde met veerdiensten vormt, niet aanvaardbaar is: kennis genomen hebbende van de felle uitingen van verontwaardiging uit de gehele Zeeuwse samenleving en deze gevoelens delend; van mening, dat deze tariefverhoging volkomen in strijd zou zijn met het ook door de regering gevoerde beleid ten aanzien van de economische ontwikkeling van Zeeland: vertrouwende, dat in het komende overleg tussen de tweede kamer der staten-generaal en de regering begrip voor het Zeeuwse standpunt zal leiden tot een voor Zeeland aanvaardbare oplossing; verzoeken het college van gedeputeerde staten dit standpunt ter kennis te brengen.van de minister van verkeer en waterstaat en van de tweede kamer der staten-generaal. En gaan over tot de order van de dag. SCHELDE HAD REDELIJK JAAR- DIRECTIE IS OPTIMISTISCH VLISSINGEN ,De grootste hinderpaal lijkt mij momenteel, dat er vrijwel geen dwangmaat regelen zijn om werkzoekenden te dwingen werk te aanvaarden, indien dit werk van andere aard is, dan in de laatste betrekking werd verricht. Natuurlijk kan het werk niet te veel afwijkend zijn, maar dat een bouwvakar beider, die vroeger metaalbe werker was, thans niet meer in de metaal kan worden terugge plaatst omdat bet een passende arbeid is, vind ik onaanvaard- MIDDELBURG Bij de replieken over de provinclebegroting-1968 heeft zich vrijdagmorgen in de staten van Zeeland nog een op vallend debatje ontsponnen over de kwestie van huurliberalisatie tussen gedeputeerde A. J. Kaland en het socialistische statenlid C. Hoek. Daarbij kwam de gedepu teerde nog met een opvallend cij fer. Namelijk dit: gebleken is dat ln Vlissingen 38 procent van de huurders van nieuwe woningwet woningen met het salari3 boven de zogenaamde .weistandsgrens' momenteel ongeveer 13.000 per jaar) zit. Hij voegde er nog aan toe, dat dit cijfer was gerold uit een onderzoek naar de bezettings graad van woningwetwoningen gedurende de laatste vier jaar. MIDDELBURG Hebben de douane-ambtenaren in het duister van de tweede november jl, toen zij op het bedrijf van Alph. F. in Terhole R. van H. uit Sas van Gent en W. uit Ter- neuzen aanhielden, de smokkel combinatie gegrepen, die in het grensgebied te werk ging met kraaiepoten en rookpotten? De ze zaak kwam vrijdag aan de orde tijdens de zitting van de meervoudige economische k mer van de Middelburgse recht bank, waarvoor F.. Van H. en W. terecht moesten staan, ver dacht van smokkel van 1000 ki lo boter. De officier van justitie, mr T. Lebret, geloofde wel de gelijk met deze combinatie te doen te hebben- En van de dienstgeleider van de centrale douanepost uit Axel vernam de president van de rechtbank, mr B. S. Sieperda, dat de douane na 2 november niets meer gemerkt heeft van kraaiepoten, ook niet aan de Belgische kant van de grens. Van H. was volgens de tenlastelegging de man. die op de uitkijk had gestaan en meegeholpen had 250 kg boter in kluiten van 25 kg in de auto te laden de resterende 750 kg werden in een schuur aangetroffen). W. had in de auto gezeten op" de bestuurdersplaats en F. had zijn schuur ter beschikking gesteld. W.: ,Via een persoon'. President: ,Wie?' W.: ,Weet ik niet'. Op de vraag van de president of W. bo ter had gezien, maakte hij duidelijk wel dozen, maar geen boter ontdekt te heb ben. XV. ontkende iets met de smokkel te maken te hebben gehad. ,ik heb niet in de auto gezeten, wel bengelde ik er met twee benen uit', verklaarde hij. W. wist niet van wie de auto was. .Staat die auto wel eens bij u thuis informeerde de president. ,Zo goed heb ik hem nooit bekeken', reageer de verdachte, die zo vertelde hij in de auto de zekeringen en enkele controlelampjes van de dashboard- verlichting moest komen nakijken. President: Jïoe kwam u dan op het erf van F de ander ontdekte sprong hij. met de hand voor het gezicht, uit de wagen en liep weg. President: ,U bent toch weggelopen, nietwaar?' W.: .Allicht'. President: .Voor het uitvoeren van mon- teurswerk W.: ,Als je iedereen ziet weglopen en ze roepen: er vandoor, dan ga je ook'. Kende \V. de auto dus niet, de douane ambtenaar Van W. bleek de wagen des te beter te kennen. .Wij kennen die auto goed, omdat we er zelf mee gereden hebben', lichtte hy de rechtbank in toen I Het was de president met erg duide- bjj als getuige gehoord werd. Thans was lijk, of liever gezegd, het was hem he- deze oude douanewagen als smokkel- lemaal duidelijk,.. auto ingericht: de berjjdcrs konden er Douanier Van VV. zag ook iemand vlucli- versperringen mee van de weg duwen. ten, maar die werd kort daarop door er bevonden zich 5 rookpotten en 647collega's gepakt. Het bleek Van H. te kraaiepoten in. Een paar dagen tevoren zijn. Deze verdachte gaf toe op de uit- liadden de douaniers deze Chrysler ook kijk te hebben gestaan, .Een hele slech- achtervolgd, maar na kwistig kraaiepo- te dan hoor', constateerde de president. i Van H. had verklaard op de brom mer naar het erf van F. te zijn, maai de douaniers hadden de bromfiets nergens kunnen vinden. .Waar was die dan?', informeerde de president. ,Dat kan ik niet zeggen, ik verraad niemand', was het antwoord. Uit sor- teerproeven was de douaniers echter duidelijk geworden, dat in de wagen gevonden handschoenen aan W. en Van H. behoorden, zodat beiden zich ongetwijfeld iiT de wagen hadden be vonden." Daarom vond de officier, dat bet ver haal van Van H. als uitkijk niet op ging. Mr Lebret wees er op, dat Van H. een grote ervaring heeft in smok- kelzaken; zowel in Nederland als Bel gië is hij er eerder voor veroordeeld, memoreerde de officier, die in W. be paald niet ,het wegenwachtertje kon zien. dat aan zekeringen zit te prut sen' Mr W. K. H. Dieleman, de raadsman van W., constateerde in dit verband. ,dat men toch wel een zekere onzorg vuldigheid van de zijde van het mi nisterie van justitie mag opmerken bij het van de hand doen van deze auto". F. had de kluiten boter dus gekocht. Thans was bij elkaar 1000 kilo boter in beslag genomen, eerder had verdach te meerdere duizenden kilo's gekocht. Dat wist F. niet zo precies. .Maar wij wel', repliceerde mr Sieperda. .wij heb ben er een lijstje van'. Waar de boter dan wel moest, wilde de president verder we ten. .Verkopen aan klanten', volgens F. .Waar zijn die klanten dan?', in formeerde mr Sieperda. .Overal', was het antwoord, .maar niet in België. Naar die boterhandel had onder meer d dienstgeleider H. een onderzoek inge steld. Hij wist de rechtbank te vertel-, len, dat er maar een zeer beperkte af name van de kluiten was. Een banket bakker had vier kluiten voor een heel jaar nodig en de grootste afnemer had den de douaniers ontdekt in Zuid-Hol-1 land: niet meer dan 15 kluiten per jaai ,Er is Inch geen huisvrouw, die een kluit boter van 25 kg ineens koopt en dan voor 150 gulden', veronder- aan de groothandel', verklaarde F. Daar begreep mr Sieperda niets van: stelde de president. ,Ik verkoop zc ,U koopt ze van de groothandel en ii verkoopt ze er ook aan stelde hij ongelovig. ,Een kinderlijk verhaal hoor, onzin, ik lean niets anders zeg- gen'. De verdachten probeerden er op allerlei manieren onderuit te kómen. Maar doua nier Van W. had W. achter het stuur van de auto zien zitten. Toen verdachte .Mr Lebret verklaarde, dat W. en Van H. steeds samen gezien zijn var op weg naar België. ,En \V. is daar bij de pantserchauffeur', aldus de of ficier, die. constateerde, dat met de kraaiepoten enorme schade kan wor den toegebracht aan het bedrijfsleven en particulieren'. Stel, dat een dok ter naar een patiënt moet en hij rjjdt in zo'n kraaicpoot'. Mr Lebret vond het een .droevige vertoning, die met botersmokkel weinig te niaken heeft. Het is gewoon criminaliteit'. Mr Lebret zei groot respect te heb ben voor de douaniers, die onder der gelijke omstandigheden achter de smok kelaars aangaan' .Er is wel eeDs voor gesteld om er met de genie en de artil lerie op los te gaan en men zou bijna geloven, dat het zo moet', aldus de of ficier, die tegen Van H. en W. elk 1 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek, en tegeri F. 6 maanden, met aftrek eiste, alsmede sluiting van de boterhandel van F. Geschrokken van de eis. was mr P. _C. Adriaanse, de raadsman van H. officier tracht het bewijs te putten uit handschoenen, hetgeen absoluut onvol doende is', meende hij. .De officier moet bewijzen, dat Van H. aan het laden was'. Sprekend over de rol van zjjn cliënt meende mr Adriaanse, dat ,men er met al die omheen geweven zaken voorzich tig moet zjjn'. Hij herinnerde aan het geen de volksmond er over zegt en merk te voorts op: ,Ik heb goede klandizie van dc smokkelaars. Er zijn complotten uit Brabant, die hier werken, en hoe scharrelen de smokkelaars niet met eikaars voertuigen'. Dat deze verdachten met vroegere zaken te maken hebben gehad, vond hij niet bewezen. ,De offi cier trekt onlogische conclusies. Een jaar gevangenisstraf terwjjl niet eens bewe zen is, dat liij niet kraaiepoten en rook potten gewerkt hoeft'. Mr Adriaanse wees er verder op, dat de zeven weken voorarrest voor zijn cliënt er wel 34 weken geworden zijn. .Al die tijd zat hij in de cel, mocht geen bezoek ontvangen en mocht geen brieven naar z'n vrouw schrij ven. Gelukkig heeft hij zich wat be zig kunnen houden met wasknijper- tjes maken, 2000 per dag'. De officier: ,Maar hij is toch steeds sa men met W. gezien'. Mr Adriaanse: ,Ze zijn ook naar de zes daagse geweest'. Op dat moment interrumpeerde de president: U moet deze zaak niet mi- niseren. Het is buitengewoon ernstig. De kraaiepoten kunnen veel leed ver oorzaken'. Boos wordend zei mr Sie perda: ,Ik wil er niets meer over ho- Ook mr W. K. H. Dieleman, de raads man van W„ vond deze smokkel ern stig door de ~er>ruikle middelen, maai hij wees erop. dat zijn cliënt, een wat provocerend type, die o a judokampioen van Terneuzen was, en de andere twee niet de. enige smokkelaars zijn, van wie kraaiepoten en rookpotten afkomstig zijn. .Men moet deze zaak een beetje tot zijn proporties terugbrengen', aldus mr Dieleman. Mr H. J. Q. Tichelman, de raadsman van F., vond het verslag van de douane over de afzet van de boterkluiten niet overtuigend voor het bewijs. De president interrumpeerde: .Heeft u van uw kant ook een onderzoek inge steld .Neen, mjjnheer de president', zei mr Tichelman, die meende, dat F. .hjj was niet eens op het bedrijf aanwezig' niet over één kam te scheren is met de andere twee. Alleen Van H. maakte gebruik van ,het.' laatste woord-recht'. Hij vond. dat ,de douane mij een slechte naam bezorgt. Nu moeten mijn vrouw en kinderen gebrek leiden voor hetgeen ik niet verdien. Tenslotte werd de uitspraak bepaald op 22 december a s. baar. Dit is ongezond en niet in het belang van liet individu, noch van de gemeenschap. Deze opmerking over de werkgele genheid maakte vrijdagavond de lieer j. XV. Hupkes. voorzitter van de di rectie van de NV kon. mij De Schel de te Vlissingen. Hij sprak op de jaarlijkse huldiging van Sclielde-per- sone,cisleden in het nieuwe Schel dc. kwartier. De lieer Hupkes vond. dat het in krimpen van de werkloosheid het af gelopen jaar niet verontrustend «as. Er zjjn momenteel ruim 82.000 werk zoekende mannen, waartegenover een behoefte, staat van mannelijk personeel van ruim 36.000. In de metaalsector is het beeld veel gunstiger, zo stelde hij: 7276 werk zoekende mannen en 17.008 open plaatsen. Er zal zijns inziens met kracht moeten worden gestreefd om me het beschikbare aanbod de vraag te bevredigen. Als beswaren daarbij zag hij behalve het reeds genoemde ook liet feit, dat mensen niet graag verhuizen. Redelijk jaar Ten aanzien van hogere beloningen en werktijdverkorting merkte de heer Hupkes op, dat het noodzakelijk blijft om daar waar prestatieme- tirigen mogelijk zijn de hoogte van de beloning mede af te stemmen op de geleverde prestatie. ,Wij verschil len hierover van mening met de vak bonden. Ik heb echter goede hoop. dat thans door ons uitgewerkte voor stellen een basis voor overeenstem ming zullen vormen', aldus spreker. 0\ er de Schelde zei de directievoor zitter, dat dit bedrijf een redelijk jaar achter (le rug ïieoft, dat de or derportefeuille werd aangevuld en dat ,dus voor enige tijd een goede werkgelegenheid is verzekerd'. De concurrentie, die in "do scheepsbouw sector nog steeds hevig is, breidt zich ook naar andere sectoren uit, aldus de heer Hupkes. .De recente devaluatie van het pond sterling heeft de moeilijkheden vooral in de scheepsbouwsector nog vergroot. Een belangrijke con current is plotseling aanzienlijk goedkoper geworden. Wij begrijpen de genomen maatregelen wel, maar kunnen ons toch niet Onttrekken aan het gevoel, dat anderen de rekening gepresenteerd krijgen van diegene, die de schade veroorzaakt, hebben. In vele opzichten is Engeland bij de rest van Europa achtergebleven. Niet in het minst op het gebied van dc efficiency. Tegenover zeer hoge lonen slaan slèchte"matige prestaties. Het industriële klimaat in Engeland werd de laatste jaren voortdurend vergif tigd. Een proces, waarvan de wrange vruchten niet konden uitblijven. Dc genomen maatregel van devaluatie zal dan ook alleen maar een gunstig effect kunnen hebben, wanneer de zaken thans anders en beter worden aangepakt', zo stelde de Schelde- directievoorzitter voorts. I)e Schelde zal door efficiency, maar ook door technische ontwikkelingen het hoofd moeten bieden aan vele problemen. ,In dit opzicht zijn mo menteel ontwikkelingen in óns be drijf gaande', zo vervolgde de heer Hupkes, ,die voor de toekomst goede beloften inhouden. Wij blijven dan ook optimistisch gestemd, hetgeen onder meer tot uiting komt in onze grote vraag naar vakkundig perso- jaar vierden ook drie gepensioneerde personeelsleden een jubileum: zij gin gen 25 jaar geleden met pensioen. Over de oorlog in Vietnam zei de beer Hupkes onder andere, dat men er door de moderne publiciteitsmedia op wordt gewezen wat een afschuwe lijke zaak een oorlog is, voor de mi litairen. die ais taak hebben actief in de strijd op te treden, en voor de bur gerbevolking, dre het oorlogsgeweld over zich ziet komen. Het deed zijns inziens vreemd aan, dat de vrijheid m het westen zo vaak misbruikt wordt om propaganda le maken voor doel einden. die indien ze bereikt zou den worden het onmiddellijke ein de zouden beteltenen van diezelfde vrijheid, aldus de lieer Hupkes. Over de laatste verkiezingen en de huidige regering merkte hij nog on. dat de regering van thans weer o]"d® op zaken is gaan stellen. .Lange tijd meer uitgeven dan verdiend wordt, kan niet straffeloos gebeuren. De weg naar herstel is moeilijk en ging in dit geval gepaard met een inkrim pen van de werkgelegenheid'. Jubilarissen Tevreden Ook in Rijn-Scheldeverband Ita.n de KMS-dlreclie tevreden zjjn, zo bleek uil de rede van de voorzitter. Hij doelde daarmee op de nieuwe en krachtige partner NV machinefa briek .Breda', die binnenkort lot de Rijn-Scheldegroep toetreedt: .WIJ groeien hierdoor uit tot een concern, dat voldoende groot Is om zich sterk te maken en te houden teneinde zich m de snelveranderende wereld te handhaven'. De heer Hupkes toonde zich on danks zijn bedenkingen legen Enge land voorstander van toetreding van dit land tot de EEG. .Een uit breiding van de Europese gemeen schap niet tachtig miljoen Engelsen is een in alle opzichten zodanige ver sterking; dal ons streven erop ge richt moet blijven om dit te verwe zenlijken'. De KMS had dit jaar 106 jubilaris sen: één die een halve eeuw aan het bedrijf verl>onden was. 28 leden met een veertigjarig, alsmede 77 leden met een 25-jarig jubileum. Sinds de oprichting van de' Schelde in 1875 vierden 3943 personeelsleden een ju bileum: .een indrukwekkend cijfer, dat aantoont, dat het personeelsver loop in de jaren niet gróót is ge weest', aldus de heer Hupkes Dit De jubilerende personeelsleden ont vingen op deze avond een herinne- ringsborcL De jubilarissen zijn: J. P. van Noorden (vijftig jaar in dienst), S. Adriaanse. J. Alewijnse. J. Baak, J. de Bart, Z. C. van den Berge, N. P. Bosschaart, L. BosselaaT, J. D. Broeke, A A. de Bruijne, F. J. de Bruijne. J. M. Buschgens, M. van Ee- nennaam, P. Geervliet, L. J. Izeboud, W. Izeboud, J. A. Jacobs. F. Króo- nen, L. Lippens, J. Meijers, L. de Nooijer, II. Reijnhout, A. Rusier, P. Sijnke, W. Swint. .T. Theune, J. Theu- ne. P. de Vos. J. Weug. die allen hun 40-jarig jubileum vierden en de he ren ir J. H. Muloclc Houwer. J. P- van Beveren, F. Bimmel, J. Biinmel, A. Boogaard, J. K. Boogaard, J. Brasser, J. Cevaal, F. J. Coopman, D. .van Damme, G. H. J. Dierikx. L. van den Dries. J van Dijke, J. den Engelsman, J. F. Fleurbaaij. J. Fruij- tier, J. M. Geensen. L. J. Geldof. P. Geljon. L Hendrikse. B. P. Heijman, J. den Hollander, mej. N. W. Jansen, W. M. Janssen. D. Joziasse. D. L. Joziassc, J. C. Kasse, F. J. van Kogc- lenberg, F. de Kok, mej. A. J. Krij ger, A. Lcijnse. L. Leijnse, P. Lie- vense, D. van Loo, L. Lous, W. B. van der Ltibbe, C. Maljaars, C. van Meerendonk, J. Meulmeester, M. S. Meijer. W. Mieras. P. Moens. J. Moi- son. J. Muntjewerf. M. H. Nagelkcr- ke, L. de Nooijer, J. Nijholt. J. Per- voost, J. Pouwelse, A. P. Provoost, A. M. Raats, J, R, Rem, F, de Rid der, M. de Ridder, A. Riemens, J. Rïemcns, G. Scheers, W. F. Schets. J. A. Smit, H. van Soelen. P. J. van Sprang, P Steijn, C. Sturm. M. L. Sturm. J. Tevel. F. Theune, J. Thole- naar, K. Timmerman, L, F. Tissink, A. J. Veldhuis, I. Vinke, C- A. Wage naar. J Wanjon. J. van der Want. G. J. van 't Westendc. J. C. van Wezel. W. J. de Wolf, die een kwart eeuw aan de KMS zijn verbonden. Ir J. P. Berdenis van Berlekom sprak vervolgens een felicitatie uit namens het departement Zeeland van de Maatschappij voor nijverheid. Hij ging daarbij in op de historie van ueze maatschappij en wees er op. dat aari 55 jubilarissen het getuigschrift van de maatschappij zou worden uit gereikt. De werkloosheid niet zorgelijk? Bur gemeester drs I). Roemers, die ver volgens sprak, was het wat dit be treft wel eens met de heer Hupkes nis deze over Zeeland praat, nietwaar liet andere ontwikkelingsprovincies betrof. De KMS geelt niet een direc tie die vooruitziet, de gemeente Vlis singen vertrouwen, zo zei de heer Roemers verder, die nog opmerkte, dat de KMS misschien in de toekomst niet meer do grootste werknemer zal zijn voor Vlissingen. Over de werkloosheid merkte de Vlls- smgse burgemeester nog op dat geen enkele regering he zich kan veroor loven daarna.niets üe doen. Mij reik te vervolgens eremedailles verbonden aan de orde. van Oranje-Nassau uit aan de heren W. Swint (goud), in zil ver aan de heren L Bosseiaar, F. J. de Bruijne. T J. van Dujjn, H. C. van Egeraat, P. Geervliet. .1- Groenen- berg, L. Lippens (die de medaille te vens kreeg in verband niet zijn grote verdiensten voor liet Rode Kruis), J. Meijers en C. I. Stroo. In brons was er een medaille voor J. Alewijnse, N. P. Bosschaart, J. D. Broeke, A. A. de Bruijne, L. J. Izeboud, W. Ize boud, J. A. Jacobs, F. Kroonen, A. Rosier, J. Theune (lasser) en J. Theune (klinker). De heer Swint bedankte namens de gedecoreerden. Tijdens de pauze ont hulde mevrouw E. Hupkes-Damme in liet nieuwe Scheldekwartier een door de drie personeelsleden geschonken It lok. Tot slot was er een gevarieerd programma. Onder andere speelde het ambtenarenorkest onder leiding van dc heer H. S. O. Erdelmann.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 32