Tanker in brand na aanvaring bij Vlissingen Besparing op de bewerkingskosten BLIKSEMACTIE YEERTARIEVEN KWH-klimaat PZEM is gunstig voor bouw kernenergie-centrale 2 TUSSEN LEGE TANKER EN BULKCARRIER NOORSE TANKER .TIGRE' LIEP GROOT GAT OP Onderhoud havens Zijpe aanbesteed De abonnementsprijs Kerstbij eenkomst ,Het Trefpunt' AWL behandelt begroting 1968 Aanrijding KUNST IN ZEELAND BRITANNIA SYMBOOL VOOR GASTHEERSCHAP ALMANAK STERKE GROEI IN AFZET Jonge vioolvirtuoos met stralend Kunstmaandorkest Misdaad aan het meer' ONDERSCHEIDINGEN OP FEEST VAN PZEM-FAMILIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 VLISSINGEN Op de Wester- schelde, ter hoogte van de buiten haven van Vlissingen zijn vrijdag avond kort voor acht uur de Ame rikaanse bulkcarrier Globe Tra veller' (15148 brt) en de Noorse ledige tanker .Tigre' (26.568 brt) met elkaar in aanvaring gekomen. De enorme klap en de huizenhoge vlammen deden aanvankelijk het ergste vermoeden, mede omdat er een groot aantal schepen in de na bijheid lag- Uiteindelijk liep alles nog goed af: er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de branden waren vrij spoedig ge blust. Daarbij was het een gelukki ge omstandigheid dat de .Tigre' niet geladen was. Was dat wel het geval geweest dan zou de ramp nog niet te overzien zijn geweest. Dp .Globe Traveller" van de Maritime Overseas Corporation uit New York was geladen met kolen op weg naar Antwerpen. Het schip had omstreeks twaalf uur 's middags ligplaats ge kozen op .ie rede van Vlissingen om dat het in verbaind met de grote drukte nog geen toestemming kreeg om naar Antwerpen op te varen. Tegen acht uur gisteravond kreeg het schip die toestemming wel waarna de .Globe Travelier' de rede verliet. Bij het opvaren van de rede naar Antwerpen kwam de bulkcarrier in aanvaring met de .Tigre' van de re derij Wilhelmsen uit Oslo. die onge laden op weg was van Antwerpen naar de Perzische Golf. De .Globe Traveller' raakte de .Tigre' bakboord midscheeps waardoor een groot gat in de seheephuid ontstond. Vrijwel onmiddellijk na de aanvaring schoten huizenhoge vlammen omhoog, waarschijnlijk de "ontvlamde gassen die uit de opengescneurae tank van de Tigre' ontsnapten. Uit de tank stroomde nog een kleine hoeveelheid, die ook vlam vatte. Ook het voorschip van de .Globe Traveller" vatte vlam De vuurzee was echter slechts van korte duur, kort na de aanvaring was er voor de vele toe schouwers op de boulevard heerste een grote drukte alleen nog maar wat brandende olie te zien die echter ook spoedig was uitgebrand. eigen middelen blussen, maar in de opengescheurde tank van de .Tigre' duurde de brand overigens onzicht baar voor de mensen op de boulevard voort. De .Tigre' voer de Wielingen in, en intussen werd met behulp van de sleepboot .Jean-Marie'. die in Vlis singen op station lag en speciale blusapparatuur aan boord heeft, het vuur bestreden. Tegen negen uur had men de brand onder controle, waarna het Noorse schip bewesten Nieuwesluis ten anker ging. De .Globe Traveller' had Intussen met andere moeilijkheden te kampen. Doordat het voorschip zware averij had opgelopen bleek het aanvankelijk niet mogelijk een anker uit te gooien. De kapitein van het schip vroeg om sleepboothulp om zijn schip naar Ant werpen te slepen.Het schip kreeg echter geen toestemming om richting Antwerpen te koersen. Uiteindelijk Verlicht' ,Het was een geweldige klap. Heel gebeurde er niets, daarna schoten de vlammen wel honderd meter hoog de lucht in. Heel kort was de hele rede ver licht, maar daarna was het ving voor bij. Even dacht ik dat we opgeblazen werden, maar het viel nogal mee' vertelde een ooggetuige. Aan boord van de Globe Traveller" kon men de brand vrijwel onmiddellijk met slaagde men er in het bakboordanker los te krijgen, waarna de .Globe Tra velier' omstreeks negen uur bewesten de veerhaven van Breskens ten an ker ging. Vandaag zal worden onderzocht of het schip, waarvan het voorschip water maakt, kan opvaren. De schade aan de .Tigre' bestaat uit een groot gat, dat tot op het dek doorloopt. De .Tigre' zou vannacht naar Rotterdam vertrekken om daar gerepareerd te worden. De aan varing bracht een groot aantal sleep boten in het geweer. Onder andere kwa men naar de plaats van de aanvaring de .Walvis', .Zeeland', Jean-Claude Gerhng', Pepsy Letzner' .Ourthe', .Chrlstof Let-, zer'. ,Temi IIT', .George Letzer', de .Hol land'. enkele bergingsvaartuigen en de! .Jean-Marie', die bij de blussing van de .Tigre' behulpzaam was. Vanuit Bres kens voer ook de reddingsboot uit, maar men behoefde niet ln aktie te komen. BI] EEN KOMST IN GOES VOORLICHTING DOOR DRIE INLEIDINGEN GOES .Besparing op bewerkingskos ten". Dat was het onderwerp van bijeenkomst tn de Prins van Oranje te Goes, in samenwerking met het Land bouw Coöperatie Centrum, woensdag middag belegd door de Federatie van Land. en tuinbomvwerktuigen Exploite rende Coöperaties (FLEC). Over de be werkingskosten werden de talrijke aan wezigen uitgebreid voorgelicht aan hand van Inleidingen van jhr C. W. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van do rjjkslandbouwvoorlichtingsdlenst, de heer W. Riethorst, secretaris van de FLEC, en de heer L A. de Hullu-Basting, voorzatter van de werktuigencoöperatie .Nieuwvlief. Ir Van Beekom gaf in zijn inleiding in de eerste plaats een omschrijving van het begrip bewerkingskosten: kosten van de arbeid, werk door derden en werktuigen met alles wat daar bij hoort. Hjj merkte op, dat in de Zeeuwse akker dat men die lagere kosten wil verwezen lijken zonder teruggang In de produktie, dat men het werk wil doen met minder MIDDELBURG Rijkswaterstaat te Middelburg heeft aanbesteed het onder houd van de veerhavens aan het Zijpe in 1968. De laagste inschrijvingen kwa men binnen van: aannemingsbedrijf fa J. de Ruiter Zn., Noordgouwe 79.500, aann.bedrijf C. de Vries, Werkendam 78.000, W. Vlot, Sliedrecht 77.850, aann.bedrijf A. W. Wandel, Nieuwer- kerk 76.000. aann.bedrijf A. J. Herwig, Willemstad 74.400. bouwbedrijven van 30 tot 50 ha de be werkingskosten gesteld kunnen worden op f 1170,per hectare, hetgeen 60 pro cent van de totale kosten is. Voor de gemengde bedrijven van 10 tot 20 ha maken de bewerkingskosten 56 procent van de totale kosten uit. Hij gaf vervol gens een aantal cijfers waaruit bleek, dat da arbeidsproduktlviteit in de loop der Jaren sterk is gestegen. In de verho ging van de arbeidsproduktiviteit zag hij een bedrijfsaanpassing. .Wanneer die be drijf saanpassing niet zou hebben plaats gevonden, dan zouden de bewerkings kosten per hectare nu f1508,bedra- Eïn hebben tegen in werkelijkheid f 1170. at is een voordeel van ruim f300, De bedrijfsaanpassing is dus zeer be langrijk geweest. Het voordeel van de is .vrijwel gelijk aan het wachtte hij, dat de arbeidskosten verder zullen stijgen, waardoor een verdergaan de aanpassing zijns inziens zeer belang rijk Is. .Ervan uitgaande, dat ook in de toe komst de bewerkingskosten zullen toenemen, verwacht ik een toename van de mechanisatie, van de combi naties, de coöperaties, het loonwerk en een toename van het aantal ge specialiseerde bedrijven, en een groei ende kapitaalbehoefte. Voor de be drijven, die de vinger aan de pols .We streven naar een rond geheel, dat arbeidseconomlsch zo goed mogelijk is. Wij zoeken het in de oppervlakte, die bij ons 255 ha is. Het aantal leden is minder belangrijk als je maar aan de gewenste oppervlakte komt', aldus de heer De Hullu. Hij zei verder, dat van groot belang is de instelling van de le den, of de leden leiding willen accepte ren, dat er een gezonde administratie wordt gevoerd. ,De werkzaamheden doen |we zoveel mogelijk mechanisch, waarbij we werken mét grote machines met be diening door één man. Onze leden heb ben ook nog eigen werktuigen en wa gens, die door iedereen kunnen worden gebruikt', aldus de heer Hullu. Het ploe gen noemde htj een teer punt. ,Dat wil iedereen zelf dóen. We gaan daarbij van het standpunt uit, dat je niets moet op leggen', aldus spreker. Er is ook een uitwisseling van de factor arbeid. .Alle mensen helpen bij het werk, daar waar nodig is. De coöperatie heeft een man in dienst en onze leden hebben in totaal nog vier arbeidskrachten. Aan het eind van het Jaar komen alle leden bij elkaar om alles te verrekenen', aldus de heer De Hullu. Als grote voordeel van de coöperatie noemde hij, dat de or ganisatie en uitvoering heel wat gemak- :eljjker verlopen. ,We zitten niet zo ;auw met ons werk overhoop' aldus de .leer De Hullu. De bijeenkomst stond onder leiding van drs J. Dijkgraaf, secretaris van het Landbouw Coöperatie Centrum- Na de inleidingen beantwoordde een forum, waarin met de drie sprekers zitting had den ir G. J. M. Braks van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond, en de heren P. S. Marinussen van de Zeeuw-1 se CBTB, en A. Doeleman van de JZLM, nog een aantal vragen. De stijging van de kosten nood zaakt alle Nederlandse dagbladen de abonnementsprijzen enigermate te verhogen. Met ingang van 1 januari aan staande zullen de prijzen van de PZC bedragen: per week 1,04 per kwartaal f 13,50 franco per post excl. incasso 14,25 Het ministerie van economische zaken heeft verklaard tegen deze verhoging geen bezwaar te heb ben. Voor abonnees die ons een mach tiging hebben verstrekt tot af schrijving van hun girorekening zullen wij, aannemende dat men hiermede akkoord gaat, de verho ging met ingang van 1 januari 1968 toepassen. De directie. MIDDELBURG Donderdag 21 de cember wordt in het Trefpunt' een kerstbijeenkomst gehouden voor jong en oud. In de zaal van het buurthuis zal de toneelgroep van .Het Trefpunt' op die avond om half acht het kerst spel .Kerstnacht' van R. Winkel opvoe ren. Het kerstverhaal zal worden ver teld door mevrouw C. F. Jeroense. Het buurthuis is voor het gewone clubwerk ;esloten van 23 december tot 2 januari. >e crèehe voor de kleuters begint /eer op donderdag 4 januari. Het kerstvakantieprogramma bestaat uit een filmvoorstelling op donderdag 28 december en een spelmiddag op vrij dag 29 december. TERNEUZEN Het bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zwsch- Vlaanderen (AWLj behandelt maandag de begroting 196S. In het ontwerp zijn de retributies van de gemeenten op 74.000,- geraamd 2,- per inwoner), die van de bedrijven op 60.000.- en van rijkswaterstaat op 100.000,-. De gemeenten zullen bovendien 1,85 per inwoner bijdragen voor het dekken van( kapitaalskosten en nog eens 6,- per Inwoner extra uit het gemeentefonds. Het bestuur van de AWL krijgt nu ook een ontwerp financierings- en exploi- tatieschema tei goedkeuring voorge legd. Vooral de raden van de deelne mende gemeenten hebben op een der gelijk overzicht aangedrongen. Er zal verder ook nog een beslissing moeten worden genomen over schadeuitkerin- gen aan eigenaars van percelen waar in bulzen zijn gelegd. Het gaat om een bedrag van bijna 95.000,-. Tenslotte is er een voorstel rekening-courant overeenkomsten aan te gaan met de Bank voor Nederlandse Gemeenten en de firma Mees en Hope te Rotterdam. Het betreft in totaal 2,2 miljoen. SLUISKIL Op de kruising Leiding- laan-Strodorpe te Sluiskil zijn vrijdag morgen twee auto's tegen elkaar gere den." A. C. uit Sluiskil, die over de Lei dinglaan in zuidelijke richting reed, botste tegen de auto van E. K., die. terwijl hij in westelijke richting reed over Strodorpe C. geen voorrang ver leende. De auto van C. werd tamelijk zwaar beschadigd; de auto van werd licht beschadigd. MIDDELBURG In een blik semactie hoopt het Zeeuwse eoml- té-tegen-verhoging-van-de-veer- tarievcn adhesiebetuigingen te verzamelen om het afwijzend standpunt dat in de Zeeuwse sta ten is ingenomen te helpen onder steunen. De bevolking wordt daar bij opgeroepen voor de goede zaak wat aan zelfwerkzaamheid te doen door even een briefje te schrijven aan het actiesecretari aat dat Is gevestigd aan de Pa. ralelweg nummer 18 ln St.-Maar- tensdijk. ten huize van het staten lid P. A. Koels. Dat zou dan kunnen gebeuren met een briefje van de volgende iinhoud: ondergetekende verzoekt de minister van verkeer en water staat en de tweede kamer der sta- ten-generaal zodanige maatrege len te nemen, dat de tarieven van de veren over de Westerschelde niet behoeven te worden ver hoogd, waarna dan de onderteke ning kan volgen. Het actiecomité hoopt dat velen in de pen zullen klimmen om adhesie te betuigen. Maar ook op andere manleren wil men reacties verzamelen. Aan alle dagelijkse besturen van Zeeuwse gemeenten wordtgevraagd adhe sie te betuigen. Voorts zullen be drijven met meer dan twintig werknemers worden aangeschre ven. Ook alle mogelijke andere in stellingen worden benaderd. En verder zal het comité een aantal intekenlijsten verspreiden, waar mee men langs de deur zal kun nen gaan. Op deze wijze hoopt men aanstaande woensdag een beeld te kunnen krijgen van wat er leeft bij de bevolking wanneer het gaat om de zaak van de veer- tarleven. Woensdag begint het het tellen van de handtekeningen ten huize van de heer Roels waar uiterlijk woensdagavond nog op het telefoonnummer 01666345 de komst van adhesiebetuigingen kan worden aangekondigd, zodat donderdagmorgen in een telegram aan de minister en aan de tweede kamer kan worden meegedeeld hoeveel Zeeuwen er achter deze actie staan. De adhesiebetuigin- gen worden dan later nagezonden, verigens kunnen ook niet-Zeeu- wen meedoen aan de actie. Het probleem houdt immers niet op bij de provinciegrenzen. Tot het ac tiecomité is inmiddels ook nog toegetreden de heer J. Houmes, Middelburgs hoofdbestuurslid van de Nederlandse handelsreizigers- en handelsagentenvereniging NHRV. Ook dit hoofdbestuur zal in een brief aan minister en twee de kamer officiéél gaan proteste ren. DIRECTEUR IR T. BOGERD (ADVERTENTIE) VLISSINGEN 1 Ook tijdens de kerstdagen: Inlichtingen over KERSTDINERS telefoon 01184 - 3255 Op 24. 25 en 26 december THÉ DANSANT met trio Leen Zietse Overmechanisatie De heer Riethorst, die sprak over .Be sparing op bewerkingskosten door een goede organisatie van de mechanisatie en arbeid', zei onder meer dat er aan een rationeler gebruik van de machines nog veel te doen is. Hij sprak van een ovèrmechanïsatïe en illustreerde deze term met gegevens van CBS nit. 1965. In dat jaar was het aantal ha graan per maaidorser in Gelderland bijvoorbeeld 122, in Limburg zelfs 133, maar Friesland 55 en lu Zeeland 46. .Wanneer we dan -weten dat een goed georganiseerde werktuigepcoöperatie in Drente het presteert jaarlijks met 8 maaidorsers voor 200 leden 780 ha te maaidorsen, dus bijna 100 ha per maai dorser, dan kan toch zeker van over mechanisatie v/orden gesproken, wan neer we de cijfers van 38 tot 55 ha tot ons laten doordringen', aldus de heer Riethorst. Om aan die overmechanisatie een halt toe te roepen pleitte hij voor samenwerking op net gebied van de mechanisatie. Wat die samenwerking betreft zocht hij de oplossing in het vor men van kleine groepen boeren en tuin ders ter grootte van 5 tot 30 leden, af hankelijk van diverse, onder andere plaatselijke omstandigheden. Welke rechtsvorm deze samenwerking zou moe ten krijgen, achtte hij niet belangrijk. Waar het volgens hem op aankomt is, dat de aanwezige machines in de eerste plaats zo goed mogelijk in gezamenlijk overleg benut moeten worden, waarna men in de toekomst gezamenlijk tot leeuwse Gered Toen in Ter neuzen, op de her vormde school, een onderwijzer op de gedachte kwam bij een repe- litiè de vraag Jn wat voor soort gebergte ontspringt de Rijn T' te stellen, vond hij op een van de int woordenlijstjes J)e Rijn be springt de Sint Gotthard'. Tekenen wij daar nog bij aan, dat de Sint Gotthard-honden vooral zijn afgericht om mensen te red den, die met een vaatje om de hals in de sneeuw liggen te dut ten. betere planning van de mechanisatie en belt de arbeid moet komen. MIDDELBURG ,Wij zijn een serieuze kandidaat voor een kern energiecentrale' zei directeur ir T. Bogerd van de Provinciale Zeeuw se Electriciteits Maatschappij ir een toespraak, die hij vrijdagmid dag in de schouwburg hield tijdens een jubilarissenbijeenkomst van het bedrijf. Hij haakte daarbij in op de woorden van gedeputeerde Kaland die in de statenvergade ring een dag tevoren de aandacht vestigde op de PZEM-studie voor de bouw van een atoomcentrale in Vlissingen-Oost. De bouwkosten van een energiecentrale ~ïm hoog maar de brandstofkosten zyn daarentegen laag. Dat betekent dat er afnemers nodig z\jn die een heel hoge bedrijfstijd hebben. Wij bereikten,"M zei Begin volgende week zal de NV Zegam ln het Middelburgse hoofdkantoor van de PZEM worden gevestigd. Het elektri citeitsbedrijf bereikt dit jaar waar schijnlijk een omzet van veertig miljoen gulden wat neer komt op 55.000 per ir Bogerd dit jaar al een bedrijfstijd van 5000 h. Volgend jaar zullen we wel tot de 6000 bedrljfsuren komen. Het kWh- klimaat ligt goed bij ons en dat betekent dat kWh-intensïeve bedrijven erdoor worden aangetrokken. Als de kernener giecentrale in Vlissingen-Oost zal ko men zal de bouw van de conventionele eenheid van 170 tot 220 MW over vijf jaar niet doorgaan'. De bouw van een kernenergiecentrale van 300 400 MW in het haven- en in dustriegebied Vlissingen-Oost hangt nu af van de prijs die de centrale zal moe ten gaan kosten en ook spelen de resul taten van de onderhandelingen met toe- komstige afnemers een belangrijke rol. lnnhorGfiplIr Bogerd signaleerde een opmerkelijk ^UOperULLej sterke* groei j-n de afzet. Er wordt een Over de werktuigencoöperatie totaalproduktie verwacht van ongeveer hield de 575 jojoën ]tWh bij naar schatting een Ireer L. A. de Hullu-Basting, voorzitter maximale belasting van ca 115 MW. van de werlrtnlgencoiiperatie .Nieuw- Dat betekent ook dit jaar weer een pro- vliet', een inleiding. Wat de functie van de coöperatie, die al 20 jaar bestaat, betreft zei hij, da; men tracht door een gezamenlijke exploitatie van een deel van de bedrijfsmiddelen en arbeidsuren tot lagere exploitatiekosten te komen, OEFENWEDSTRIJD VOOR MIDDELBURG MIDDELBURG Als het amateurvoet bal voor zondag wordt afgelast de kans daarop is overigens niet groot zal de voetbalclub Middelburg op eigen veld een oefenwedstrijd spelen tegen Neptunus. Deze club is lijstaanvoerder van de eerste klas West n. duktlestijging met ongeveer 22 procent of ruim het dubbele van het Nederland se gemiddelde bij een gelijktijdige verbe tering van de bedrijfstijd tot ca 5000 uur, ëen verbetering van de bedrijfstijd met vijf procent. De PZEM-dlrecteur stond ook nog even stil bij de uitbrei ding van de centrale Zeeland te Vlissin gen waar voor alle zekerheid nog de mogelijkheid is ingebouwd voor een ex tra eenheid van 75 MW. Eind volgend jaar zal in Terneuzen het eerste gedes tilleerde water kunnen worden geprodu ceerd. Andere opmerkelijke gegevens, die de directeur bekend maakte was dat dit jaar het algemeen plan voor de aan sluiting van onrendabele en superonren- dabele aansluitingen wordt afgesloten, waardoor ln Zeeland een elektriflcatie- graad is bereikt van meer van 99,9 pro cent. De nettendienst sloot 2500 nieuwe afnemers aan. jaar. Voorzitter mr J. van Aartsen de raad van bestuur constateerde dat het elektriciteitsbedrijf niet alleen kern gezond, maar bovendien bijzonder leven dig is. .Wij hebben de grootste verwach tingen van de uitermate belangrijke nieuwe activiteiten', zo zei mr Van Aartsen van de plannen rondom de ves tiging van een atoomcentrale. MIDDELBURG, CONCERT- EN GEHOORZAAL Als Tchaikowski in 1880, enkele maan den voor Wieniiawskl's dood, in een brief aan zijn beschermengel mevrouw Von Meck schrijft dat hij deze componist be gaafd acht, dat fragmenten van zijn vioolconcert in d kl.t. getuigen van een ernstig creatief talent, dan onderstre pen wij gaarne, na dit concert in een fantastische vertolking van de 17-jarige Christian Bor gehoord te hebben, deze o i juiste kenschetsing. Inderdaad bloeide bii tijd en wijle in de minutenlange aaneenschakeling van hondsmoeilijk etudenmateriaal het won der van de muzikale schepping op, o a in het .andante non troppo'. Had Wienl- awski zich in compositorische bezighe den beperkt tot een opvoering van der gelijke Paganlnl-achtige duivelskunsten, zo hadden" wij gisteravond Ln de Con cert- en Gehoorzaal een jonge man kun nen beluisteren, die althans op het punt van louter virtuoos technisch meester schap, geen enkele wens onvervuld liet. Christian Bor, een der vele talentvolle leerlingen van Herman Krebbers (vori ge week concerteerde op bescheidener ->ian Vera Beths in Goes) kreeg echter n bovengenoemde fragmenten óók de ;elegenheid om zijn zuiver artistieke :waliteiten te tonen. Deze verrasten door een voor Bors leeftijd, ongelooflij. ke rijpheid. Het was jammer dat de aard van het werk een diepergaande kennis neming van deze, naar het zich gister avond liet horen ongetwijfeld indruk wekkende hoedanigheden van de jonge, in zijn optreden zeer sympathieke, violist, niet toestond. Een ovationeel ap plaus viel hem, alleszins verdiend, ten deel. Waarom een dergelijk applaus achter- J wege bleef na Kodély's reeds lang ln het p'ote orkestrepertoire opgenomen Héry j lanosmuziek, is een van die vraagtekens j die af en toe geplaatst moeten worden ten aanzien van de reacties van het pu- bliek. Anton Kersjes, gehandicapt door 5 een spierontsteking in de rechterarm, gaf met zijn enthousiaste musici een laaiende vertolking van deze in de folklore wortelende, meesterlijke parti tuur. Het in het programmablad na- drukkelijk aangekondigde Hongaarse i volksinstrument cimbalon werd vervan- r gen door de concertvleugel, die, bijv. in c het Intermezzo, in de orkestklank he- t laas ten onder ging. Deze kleine schade aan het met grote geladenheid gereali- seerde partituurbeeld viel ln het niet te- gen de zeer knappe Individuele en col- lectleve prestaties van de Amsterdamse 2 Kunstmaandmusici, wier spelpeil dat van het deftige andere Amsterdamse or- 1 kest gaat evenaren. Waarom de wat vreemde naam niet veranderd in Am sterdams Philharmonisch Orkest? Verdi's ouverture ,La Forza del Destlno' was een orkestraal-superieure opmaat 1 tot dit Middelburgse optreden, dat nog T een klein Nederlands werk over hetiConclusle: Onderling Kunstgenot had I een beter spel verdiend. De formatie telt enkele- ambitieuze, getalenteerde ama teurs, wat gisteravond nog eens beves tigd werd door Yvonne Siebels, die met grote intuïtie een beheerste Ellen Clay, ton vertolkte. Maar er waren ook men sen op de verkeerde plaatsen terechtge komen: Simon Berrevoets, die in het verleden veelvuldig de gelegenheid kreeg zijn capaciteiten te ontplooien was een verre van ideale dokter Lano. en Kitty van Arenthals-Haasdonk miste de routine om een geloofwaardige Ka ren Clayton te produceren. In die wor- Bteling deelden Monique Stavenuiter' (Jenny) en Piet Fokke (Philips), met deze positieve aantekening, dat niemand uitgeteld de planken van ,De Prins van Oranje' behoefde te verlaten: er waren bloemen en er was een dank baar applaus van een talrijk publiek, dat voor een groot deel deze .Misdaad aan het meer" toch wel met genoegen had gevolgd. Willemien van Maanen- Cohen Tervaert had de regie var dit spel en haar taak is geen gemakke .jke geweest: men kreeg de indruk, dat zij met een meer competente bezetting da .Misdaad aan het meer' in de helft van de nu uitgetrokken tijd had kunnen spe len. Dat deze onvolkomenheden hier zo breed zijn uitgemeten, is in wezen een compliment, omdat het gezelschap eer der tot volwassen amateurtoneel kwam er is geen enkele aanleiding aan te nemen, dat .Onderling Kunstgenot* bij een volgende presentatie niet op nieuw naar dit niveau zal kunnen rei ken. H.H. voetlicht bracht: een deel uit de .Thfll Uilenspiegel'-muziek van Jan van Gilse, waarin deze componist in vele opzich ten o a in de muzikale uitbeelding van een clowneske sfeer de mindere bleek te zijn van Zoltén Kodfily wat be treft diens grandioze evocatie van de Hongaarse hansworst H&ry Jénos. G. W. B. GOES, .PRINS VAN ORANJE'; ONDERLING KUNSTGENOT De Goese toneelvereniging .Onderling kunstgenot' heeft zich én met de keuze én met de vertolking van .Misdaad aan het meer' van George Batson een wei nig goede dienst bewezen. Het is wat hard het zijn per slot amateurs om dit zo vast te stellen, maar het ge zelschap liet gisteravond in ,De Prins van Oranje' weinig mogelijkheden open om tot een mildere waardering te ko men. Het stuk, geannonceerd als een .thriller' munt uit door een volkomen gemis aan spanning en actie en de tekst en handeling zqn zo oninteressant, naïef en simplistisch, dat men zich wat verbijsterd afvraagt, waarom deze for matie van Onderling Kunstgenot zoveel energie en toch ook wel talent aan een dergelijk spel moest verspillen. Nu kreeg men bovendien de indruk, dat die energie vaak volkomen onjuist waa aangewend. Afgezien van een uiterst zwakke tekstregie was er voortdurend aanleiding allerlei onzorgvuldigheden ta signaleren: als het eerste keiharde schot valt, tast men in het landhuis, waarin het spel is gesitueerd, met een verrekijker het meters lager gelegen meer af, teistert een tweede, in volume gelijkwaardig schot het oor, dan snelt plotseling iedereen ontdaan toe. Een verpleegster beweegt zich door het land huis we zijn in Montreal met een boek, dat duidelijk zichtbaar de titel .Misdaad aan het meer' draagt en als men achter de coulissen een schrikkelijk onweer laat losbarsten, toont de licht- lnspeciënt niet de minste neiging het meer compliment overigens voor het niet-gesigneerde decor zijn hoogzo- merse zonnigheid te ontnemen. De man zorgt althans voor een fenomeen: een donderslag by heldere hemel. Geen wonder overigens, dat Magda Lok-ten Berge - moest het gezelschap gesouffleerd wor den, wat de vertolking van dit toch al trage spel nog eens een extra accent van moeizaamheid gaf. Waarom nu al deze manco's zo nadruk kelijk vastgesteld? Omdat hetzelfde ge zelschap recent-uSk tot lofwaardige prestaties is gekomen, maar dus kenne lijk niet opgewassen was tegen deze .thriller', die in vier van de vijf tafere len ontaardt in een doktersroman van het miserabele nieuwe-abonnee-soort, met de smaak van lauwe limonade. En als er dan eindelijk een dooie valt, zit de hele zaal te lachen. TELEGRAM AAN MINISTER WERKGEVERS KANAALZONE SAS VAN GENT Naar aanlei ding van de voorgenomen verho ging van tarieven voor de veren over de Westerschelde, heeft de voorzitter van de kring van werk gevers in de kanaalzone van Zeemvsch-Vlaanderen telegram men verzonden aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de tweede kamer. De kringvoor zitter zegt hierin met ontstelling vernomen te hebben van de voor genomen verhoging met dertig procent. De kring acht iedere ver dere verhoging van de bestaande tarieven welke afvoer van produk- ten discriminerend belasten ten opzichte van elders In den lande gelegen bedryven, onaanvaard baar. Men constateert onverklaar bare tegenstellingen tassen actie ve bevordering door de rijksover heid van de industrialisatie ln Zeeuwsck-Vlaanderen enerzijds en anderzijds de voorgenomen tarief- verhoging. In zijn telegrammen waarvan een afschrift werd gezon den aan gedeputeerde staten van Zeeland verzoekt voorzitter H. J. P. Verschaifel namens de kring met klem te willen bevorderen dat de voorgenomen tariefverhoging wordt teruggenomen. MIDDELBURG Mr J. van Aart sen, voorzitter van de raad van be stuur van de provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij heeft vrij dagmiddag twee jubilarissen van de PZEM een koninklijke onderschei ding opgespeld. Dat gebeurde op een bijeenkomst in de schouwburgfoyer. Het waren d© heren J. J. van Over- beeke uit Koudekerke en L. I. Bniljn- onge uit Vlissingen. Zy vierden hun 40-jarig jubileum. Er waren dit keer vier jubilarissen met veertig dienstjaren en acht, die het zilveren jubileum by de PZEM vierden. De heer Overbeeke Is scha kelbordwachter. Hij houdt zoals di recteur ir T. Bogerd het formuleerde, de vinger op de pols van de centrale. De heer Bruljnooge is technisch as sistent eerste klas a. Eeiden kregen de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde-van Oranje-Nassau. Mr Van Aartsen noemde ook nog met ere de nevenactiviteiten van beide heren. De heer Overbeeke is een waardevol lid va.n de harmonie Sk- Caecilia in Vlissingen en de heer Bruijnooge besteeds veel tijd aan het Groéne-Kruiswerk. Alle hulde had de PZEM-directeur voor de heer J. Huser, een van de ju bilarissen met veertig dienstjaren. Hij is chef van de personeelsafdeling. De heer Huser is bovendien al meer dan 25 jaar voorzitter van de perso neelsvereniging. De bijeenkomst werd eveneens meegemaakt door zes jubilarissen met 25 dienstjaren. En verder waren er nog personeelsleden die In de loop van dit jaar werden ge pensioneerd. Ook de dames deelden in de hulde. Ir J, P. Berenis van Ber- lekom bood namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een oor konde aan. Het was de heer Huser, die namens de jubilarissen een dank woord sprak. Hij ging terug naar de periode van de socïeté-met-de-lange- naain, die in de wandeling door de personeelsleden .sociëteit: alles voor mien' werd genoemd. In het begin was het bij de PZEM niet altyd zo rooskleurig om te werken. Maar dat is nu anders, constateerde de heer Huser. Nu juichen de statenleden over de PZEM en nu staat het glun derende gelaat van meneer Kaland in <Ie krant'. Bij de foto: het opspelden vat eremedailles. (Foto PZC ADVERTENTIE ENKELE BUIEN Verspreide opklaringen, afgewisseld door buien met kans op hagel, maar aanvankelijk in het zuiden van het ia.nd nog enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind rui mend van west naar noordwest. Iets la- gore temperaturen. ZON EN MAAN 17 december Zon op 08.43 onder 16.29 Maan op 16.19 onder 09.46 18 december Zon op OS.44 onder 16 29 Maan op 17.19 onder 10.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2