OPBOUW ONRUST ONDER DE VRIJGEMAAKTEN CRISIS VAN HET GEZAG TEKEN VAN IMMANUËL Zaterdag 16 december 1967 WJj hebben gesproken met enkele leden der Gerefor meerde Kerken 'vrijgemaakt) in Zeeland. Zij blijken be zorgd over de huidige situatie van hun kerken (236 predikan ten in 305 kerken met 107.674 zielen. In Zeeland, inclusief Ber gen op Zoom, bijna 3500 leden met 7 predikanten in 11 ker ken). Er zijn problemen te over. De bekendste is wel de ,zaak-ds v. d- Ziel', de afgezette Groningse predikant, die thans de tehuis gemeente heeft in Groningen- Zuid. Ds v. d. Ziel kwam onder andere in moeilijkheden met zijn kerkeraad omdat hij samen- sprekingen voerde met leden van de Gereformeerde Kerken (synodaal)- Vierentwintig vrijgemaakte predikanten zonden onlangs een open brief aan de tehuisge meente. waarvan de kern is een adhesiebetuiging aan Gronin- gen-Zuid dat zij niet alleen staat ■in de strijd voor waarheid en recht'; de open brief bevatte voorts een waarschuwend ge- uid voor wat wordt genoemd be paalde absolutistische tenden sen in de vrijgemaakte kerken. De innerlijke strijd binnen deze kerken manifesteert zich in vrij wel alle delen van ons land en kreeg als recentelijk vervolg de ze week het besluit van de se-, naat van de theologische hoge school in Kampen, dat de recto raatsoverdracht niet zou door gaan. De verwachting was. dat professor C. Veenhof in ziin re de een zeer duidelijke mening zou geven over de innerlijke spanningen van zijn kerk. EXTRA EDITIE Hit* k O r O r O it o U W V a N h r C ÉREfORMlER O LEV f U De synode Van de Gereformeerde Kerken zond september jl een brief aan de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) die een schuldbekentenis inhield en waarin om ver geving werd gevraagd voor het handelen van Je synodale kerk ten tijde van de vrij making in 1944. Er is nog geen antwoord gekomen van de vrijgemaakte synode. Het sanienspreken, toe nadering, is niet in de geest van de toon aangevende figuren in de vrijgemaakte ker ken. Wél in de geest van nogai wat. vrijge maakte predikanten, die juist dóór de wens tot 8amenspreking in moeilijkheden kwamen met hun kerkeraad. Omstreeks vijftig pre dikanten zijn tot nu toe teruggekeerd naar de Gereformeerde Kerken ot zijn thans voor ganger van een tweede vrijgema'akte kerk. naast de bestaande kerk in hun woonplaats. In de diensten van de .tweede vrijgemaakte kerk gaan dikwijls voor hoogleraren en pre dikanten van de .echte vrijgemaakte ker ken. Dat is één van de tegenstellingen. Een andere die ermee verband houdt is. dat men het in de vrijgemaakte kerken niet eens Is over' de .doorgaande reformatie': moeten de vrijgemaakten eigen scholen, poli tieke partijen, vakorganisaties en verenigin gen hebben? De tegenstanders van de .door gaande reformatie' wijzen ei op dat de vrij gemaakte kerken op deze wijze van kerk een sekte dreigen te worden. Zij vragen de vrijheid om bijvoorbeeld AR te kunnen stemmen m plaats van GPV Zij willen niet. dat een bepaalde mening wordt opgelegd. Wij vroegen de mening van onder andere mr W. M. Westerhuis, leraar geschiedenis, staatsinrichting en reent aan het christelijk lyceum voor Zeelanó in Goes en medewer ker aan het blad .Opbouw', dat een belang rijke oppositionele groepering in de vrijge maakte kerken vertegenwoordigt, en in welks redactie ondermeer professor C. Veenhof zit. Hij zegt: .Binnen de kerk moet kerkelijke vrijheid bestaan. Het -natekent, dat bezinning en kritiek mogelijk moeten zijn op hetgeen indertijd, met de vrijmaking is gebeurd De daad van de vrijmaking was naar mijn me ning noodzakelijk en ik zie hierin ook hel werk van de Heilige Geest maai we moeten niet vergeten dat het ook een daad was waaraan vee! mensenwerk zat Er zat ont zettend veel zonde bij. Als je dat niet wil zien. dan zijn die bezinning en kritiek ook niet mogelijk Men moet de vrijmaking niel absoluut stellen- Er zijn in onze kerken men sen die een opgelegd strak confessionslisme voorstaan, waaruit bij sommigen voortvloeit een vergaande onverdraagzaamheid Het moet mogelijk zijn predikant ot lidmaat te zijn in de vrijgemaakte kerken, zo stellen Je opposanten zonder officieus te worden ge jond en aan een gedragspatroon, dat tendeert laar sektevorming, waarbij het kerk-zijn Je verkondiging van het evangelie op de ichtergrond raakt door de interne strubbelin gen. Verscheidene van hen zijn blij met de hou- iing van de Gereformeerde Kerken ten op zichte van de moeilijkheden bij de vrijge maakten. Aan gereformeerde kant ziet men soms met verbijstering toe op de ontwik kelingen bij de vrijgemaakten, aldus stelt net eeD ander Zeeuws vrijgemaakt kerklid, dat blij is met deze afwachtende houding, .terwijl zij ons toch in hun bladen kolommen verwijten voor de voeten zoudeD kunnen wer pen: verwijten, die dezelfde, zo niet erger zouden zijn als die van 1944Dit kerkLid noemt het aangrijpend, wat verschillende ge reformeerde synodes hebben gezegd, waarbij vooral die uitspraak, dat als een vrijgemaak te predikant zou willen terugkomen bij de synodaien, men hiermee akkoord zou gaan. ais dit via de geordende weg zou gebeuren en waarbij <nen voor zijn brood en water zou zorgen. Het verdriet deze Zeeuw dat hij daarop van de vrijgemaakte hoogleraar Kamphuis als antwoord moest horen, dat dc eerste oecumenische daad aan de kant van de synodalen zou zijn geweest wanneer zij dit niet zo gemakkelijk zouden doen. Ed over de laatste uitspraak van de gerefor meerde synode, waarin om vergeving werd gevraagd zegt deze Zeeuwse vrijgemaakte. ,als je zoveel Doter op je hoofd hebt als vrijgemaakte kijk je toch wel even op als iemand ovei vergeving spreeKt. Wat kun je en durf je dan nog eigenlijk terug te zeggen?' De tegenstanders van wat wel wordt ge noemd de Kamphuislijn, de lijn van de door gaande reformatie in de vrijgemaakte ker ken, zijn in de onlangs gehouden vrijge maakte synode niet herbenoemd in diverse deputaatschappen en ook verder kwamen zij met meer aan bod; ds Schoep, een Noordhol lands predikant, werd heengezonden. Er komt een steeds duidelijker scheiding van de par tijen, tegenstanders in de .officiële lijn' wor den geweerd en soms nauwgezet in de gaten gehouöer. De Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) ko men in een isolement te verkeren door deze interne problemen, di* uiteraard hun weer slag vinden op de verhouding met de andere kerken. .Elk isolement waar je in komt uit echte gehoorzaamheid aan Christus betekent vrijheid elk isolement dat je zelf maakt wordt een duidelijke verstikking', zo stelt een Zeeuws lid van de vrijgemaakte kerk het. Dat isolement geeft de indruk, dat dc vrijgemaakte kerker krachtig en geoefend zijn om overal neen op te zeggenSommige opposanten vinden, dat men de blik meer naar buiten, op de problemen In de wereld moet ichten, dat uit de liefde tot God de liefde tot de naaste groeit, dat het hoog tijd wordt om die naastenliefde nu eens in praktijk te gaan brengen. Bovendien om contact te zoeken met andere kerken, te zien wat samen kan. wat samer moet, zonder de geschiedenis te bagatelliseren. .Generen om vrijgemaakt te zijn? Je kunt zeker meemaken dat je er-gens komt en dat je je niet helemaal op je gemak voelt als je moet zeggen dat je vrijgemaakt bent. Het is voor een belangrijk deel te wijten aan het extremisme in onze kerken. Dan krijg je gauw het odium van de ,neen-zegger', van de kerk, die zich apart wil houden, met nie mand iets te maken wil hebben, de kerk, die te sterk overtuigd is van de eigen rechtvaardigheid dan om naar anderen te kunnen luisteren', zegt mr Westerhuis. Hij wijst op een voorbeeld van dat te ver doorge voerd extremisme: het kandidaatstellen van 't GVP .die in bepaalde opvattingen conserva tief is bijvoorbeeld wat betreft de koningssoe- vereiniteit'. Voor de Zeeuwse statenverkiezin gen: .Ze hebben geen schijn van kans. maar toch doen' Over dat ,neen zeggen' heeft hij overi gens ook deze mening: ,een vals odium, ak koord. We zullen ook neen moeten zeggen, als dat nodig is. De kerk heeft een eigen taak en de staat heeft dat. Daar moet dus een scheiding worden gehouden, wat dat be treft ben ik in dat geval voor het .neen'. De tendens bij sommige synodes om politieke boodschappen te laten uitgaan vind ik niet juist. Wél het geluid over de jaarbeurs, die open zou zijn op zondag, niet een boodschap over de Vietnam-strijd. De kerk moet zich niet met politiek bemoeien'. De kerk moet wél het Woord bedienen en de kerkmensen moeten daarme Kerkmensen moeten daarmee werken op ver schillende terreinen des levens. Zoals momen teel in onze kerken de situatie zich toespitst op interne bijzaken is het gevaar vrij groot, dat het Woord in het gedrang komt'. De universiteit von Aberdeen in Schotland heeft dr Th. van leeuwen, directeur van Kerk en Wereld in Driebergen uitgeno- "tigd de Gifford lectures te hou den. Deze gastcolleges, die al «inds 1S87 worden gehouden in Schotland, moeten aan godsdien stige of theologische onderwerpen cijn gewijd. Dr Van leeuwen is de tweede Nederlander die hier voor is uitgenodigd. Voor hem gaven deze colleges onder ondere Barth Brunner, Tillich, Niebuhr. Bultman, Bergson en Gabriël Mar el. In Bussum en Noorden is, in plaats van de al jaren be staande plaatselijke oecumenische •aad, een gemeenschap van ker- <en gevormd. De gemeenschap tal warden geleid door een raod waarin leidinggevende personen jil diverse deelnemende kerken rullen zitting nemen. De gemengde werkgroep, die beter begrip wil kweken tussen de Rooms-Kolholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken zal wor den versterkt en gereorganiseerd. ,Tot nu toe waren de bespre kingen vooral informatief. De tijd is nu gekomen dat onze groep een meer positieve functie krijgt', aldus de officiële verklaring. De werkgroep maakte verder bekend dat de gezamenlijke interkerke lijke hulpverlening in het afge= lopen jaar .belangrijk is uitge breid' omdat .sociale zorgen, christelijke aangelegenheden zijn'. December 1968 zal de res tauratie van de Grote of Sïnt- Lourenskerk in Rotterdam waar schijnlijk klaor zijn. Op een za terdagmiddag zal een plechtige bijeenkomst de afsluiting van de bouwperiode vormen. Er zal een Te Deum worden uitgevoerd, ge componeerd door de nestor van de Nederlandse kerkmuziek-com- ponisten prof. Hendrik Andries- sen. Er zal ook een introda voor orgel en bozuinen worden uitge voerd eveneens gecomponeerd door prof. Andriessen. Het Rot terdams conservatorium koor en orkest onder leiding von George Stam zal medewerking verlenen. Mgr Bluysse, bisschop van Den Bosch, heeft er in toegestemd, dat per advertentie een nieuwe studentenpastoor wordt gezocht voor de studentenkerk van de katholieke universiteit in Nijme gen. Als speciale voorwaarde wordt in de advertentie gevraagd, dot de gegadigde extra aan dacht zal besteden aan de li turgische vormgeving. Tot deze teer ongebruikelijke stap is be sloten om meer mensen Ie be reiken, die voor de functie in aanmerking kunnen komen. De geestelijke verzorging van de sti^ denten in Nijmegen is in handen van oen vijfmansteam. Namens de protestantse kerken maakl hiervan deel uit ds G. W. de Jong, gereformeerd predikant. .Het gezag staat op de beurs van onze tijd niet hoog genoteerd. Ze zeggen dat er een crisis van het gezag is. De één zegt het spottend, de ander benauwd en angstig\ Aldus dr J. J. Buskes in een artikel van zijn hand in ,Tijd en Taak' waarin het gaat over de ware de mocratie. Er moet gezag zijn. maar de gezagsdragers moeten on der controle staan. Hij wijst de dictatuur af waarin één enkel mens, de dictator, wordt vergoddelijkt. Hij wijst óók de anarchie af, die niet wil weten van enig gezag en opkomt voor de volstrekte vrijheid van de individuele mens, met het gevolg ,dat we allemaal kleine Stalins en Hitiers worden'. De dictatuur en de anarchie maken tenslotte echt menselijk leven onmogelijk. Aldus dr Buskes in ,Tijd en Taak' van 9 december, waar hij pleit voor een gezond democratisch bestel. Al gaat het ds Buskes om een ver antwoorde maatschappij, toch liggen er in zijn artikel allerlei raakpunten met de kerk. Van hem is ook moei lijk anders te verwachten Geldt ook hier niet dat er ten opzichte van het gezag ,een sterk wantrouwen en on behagen' is? Het kerkelijk ambt en de geestelijke leider staan ln dezen gelijk met de overheid, de politie en de rechterlijke macht. Wanneer het gezag wordt gezien als .dwang van buitenaf', gaat men zich tegenwoor dig verzetten, waar men vroeger ge neigd was het hoofd te buigen. Men weigert doodeenvoudig iets aan te nemen op gezag van anderen. .Men wil voor eigen risico leven en niet voor rekening van anderen. Men weet misschien heel goed hoe groot het risico is, maar rnen neemt het'. En zo gaat mer. zijn eigen gang. In de R-K Kerk heeft men hiermee heel wat te stellen, waar het lekenele- ment zich steeds meer gaat roeren en zo kan het hier gebeuren dat de ene bisschop te maken krijgt met een pastoor die zijn eigen vooruit strevende weg gaat en die daarbij gesteund wordt door zijn parochianen en een andere bisschop moeilijkhe den heeft met een pastoor die uiterst conservatief is ingesteld, zodat zijn parochianen over hem gaan klagen en hij uit zijn gemeente moet ver dwijnen. Doch is het in de protestant se kerken anders gesteld? We zijn hier wat meer vrijheid gewend en het valt hier niet zo op wanneer de een of andere predikant een eigen weg gaat, los van hetgeen er in zijn kerk orde geschreven staat. Dit gevoelde hij als een band die verbroken moest worden. We leven nu in een andere tijd dan toen de kerkorde is opge steld. Er is zoveel veranderd in die 15 jaar sinds we de kerkorde als een geheel nieuw begin konden be groeten. We denken hier aan de kerkorde der Ned. Hervormde Kerk. Wanneer men met jongeren praat, kan het gebeuren dat achteloos de schouders worden opgehaald wanneer d:e kerkorde ter sprake komt. Toen 115 jaar geleden) dacht men nog bij na uitsluitend aan eigen kerk, alsof deze het allerbelangrijkste was in ons land en in heel de christenheid. Doch nu liggen de zaken anders. Nu hebben we over de kerkmuren heen leren zien en we zijn daarover alleen maar dankbaar. Het is nog maar een jaar geleden dat er vooral van rooms-katholieke zijde enig ru moer werd gemaakt rondom de ze gen van de agapèvieringen van Sja- loom, de lïefdemaaltijden, waarin de een zijn Avondmaal herkende en de ander zijn mis. Sjaloom is hiermee doorgegaan en het lijkt wel of het sindsdien de gewoonste zaak van de wereld is geworden. Je hoort er eigenlijk niets meer over. In het nummer van 9 december van .Hervormd Nederland' werd in een hoofdartikel: .Oecumenisch ongeduld' herinnerd aan wat ,de zaak-Venhui zen' wordt genoemd, in welke plaats een hervormde predikant en een pas toor samen het Avondmaal hebben gevierd aat toegankelijk was voor leden van verschillende kerken. We hebben in ons land sinds de laatste wereldoorlog een oecumenische raad van kerken, welke instantie heeft gezocht naar onderlinge samenwer king. Hierin verenigd waren die ker ken" van ons land. welke waren aan gesloten bij de Wereldraad van Ker ken, de Nederlands hervormde en een aantal kleinere kerken. Deze raad wordt nu omgebouwd tot de raad van kerken in Nederland. Dit geschiedt niet de uitgesproken be doeling dat in het oecumenisch ge sprek ook kunnen meespreken die kerken, welke geen lid zijn van de wereldraad (R-K Kerk en Gerefor meerde Kerken bijvoorbeeld). Maar ook dit gaat menigeen veel te lang zaam en ook hier zal men wel weer te bedachtzaam zijn en te zeer ge bonden aan het oude. Zo zullen die pastoor en die dominee in Venhui zen hebben gedacht en zo hebben zij samen met "christenen, het deed er niet toe uit welke kerk deze stam den, het Avondmaal gevierd. Wanneer Hervormd Nederland hierover schrijft, gaat het onder de titel: .oecumenisch ongeduld', welke woor den zijn overgenomen uit de verkla ring welke de bisschop van Haarlem over deze zaak had uitgegeven en waarin hij. .uitgaande van de con crete situatie' de redelijkheid van het oecumenisch ongeduld erkende en zelfs billijkte. .Niemand mag den ken dat hij reeds volledig verant woord is indien hij niets anders doet dan zich houden aan de kerkelijke bepalingen.' De Volkskrant tekent bij deze verklaring aan dat zc van veel meer dan oecumenische bete kenis is. ,Het stuk maakt duidelijker dan ooit tevoren, een nieuwe wijze van beleidsvoering in de Rooms-Ke- tholieke Kerk zichtbaar. De tijd dat vanaf de bisschopstroon uitsluitend geboden en banvloeken klonken, be hoorde reeds tot de geschiedenis' Daarop is gevolgd aldus ging het commentaar van de Voikskrant ver der, de periode van de dialoog. On danks een reeks bisschoppelijke bij dragen, maakte dit gesprek ,te vaak de Indruk dat aarzeling van de ge zagsdragers zelf, onnodig extra on zekerheid schiep'. ,ln de Haarlemse verklaring spreekt het gezag, zonder een bepaalde oplossing als de enig zaligmakende dwingend voor te schrij ven, toch richtinggevend en ruimte scheppend.' En dan wordt gesproken over de redelijkheid van het oecume nisch ongeduld, over de onmogelijk heid om vanuit het leerstellige vlak de vragen die hier liggen afdoende te beantwoorden en over de grenzen waarbinnen intercommunie verant woord kan zijn. Er kan een meerdere ruimte mogelijk wezen dan de offi ciële kerkelijke bepalingen toelaten. Intercommunie kan .niet slechts be kroning van. maar ook middel tot oecumene zijn.' Het is alweer een hele tijd geleden dat we in ons land voor het eerst hoorden van een oecumenisch huwe- STEMMEN UIT DE KERKEN lijk, waarbij een dominee en een priester waren betrokken. Daarop volgde een oecumenische doop en nu hebben we te maken met een oecumenisch Avondmaal. Steeds ver der wordt er iets losgeslagen van hetgeen eeuwenlang heeft vastgeze ten en steeds meer worden kerke lijke bepalingen en kerkordes door broken. We zijn begonnen met het pleidooi van ds Eüskes voor een waarachtige democratische regering. Dictatuur en anarchie wees hij af. Gezag en gezagsdragers moeten er zijn. Ze staan echter onder controle, ais het goed is. ,Er is een persoon lijke verantwoordelijkheid, maar geen absolute vrijheid. Gezag en vrijheid worden op elkaar betrokken en wor den zo beide bewaard voor verabso lutering.' Wanneer we zien wat er kerkelijk zoal gebeurt, bekruipt ons weieens de vrees laten we het maar eer lijk zeggen dat we heengaan naar een kerkelijke anarchie, waar aan alle gezag wordt voorbijgegaan en eenieder doet wat goed is in zijn ogen. Vrees is echter altijd een slechte raadgeefster geweest. Het ergste wat er voor de kerk denkbaar is, is wel dat het er zo rustig is. Dat is dan meestal de dood in de pot. In de kerken is het aan alle kanten in beweging: in de R-K Kerk wel het meest van al. Er zijn acties en er worden tochten georganiseerd, men weet zich in te zetten wanneer het gaat om interkerkelijke activiteiten en bij dit alles laat de jeugd zich niet onbetuigd. Zij staat nog al eens in het voorste gelid. Er wordt in de kringen der jongeren nogal eens gespeeld met de gedachte van .voor trekkers' te zijn en men denkt in ieder geval over de kerk van de toe komst. We geloven niet dat deze kerk hen klaar en duidelijk voor ogen staat in alle delen en we hebben zo weieens kunnen opmerken dat het nest waaruit men zelf is voort gekomen, toch medebeslissend is voor de toekomstverwachtingen. Doch, al mag men dan niet weten hoe de toekomstige kerk er zal uitzien, van één zaak is men hartgrondig over tuigd, namelijk dat dé scheidingen welke er in de loop der tijden zijn opgetrokken tussen de nu bestaande kerken, doorbroken zullen moeten worden en in ongeduld wordt eraan toegevoegd: hoe eerder, hoe beter. H. \m TER OVERDENKING Je*. 7 -. In zijn boek getiteld: .Twaolf engelen uit de hel' verteld Oove Wilkerson een geschiedenis over een meisje dat verslaafd is aan verdovende middelen, die, nadat zij het verhaal hoorde von Gideon die een teken vroeg en ontving, bad: ,Heer, indien u mij ook een teken geeft, zal ik proberen uit mijn verslaving te komen door mij onder behandeling te stellen'. Hier komt een heel menselijk trekje naar voren, want velen zouder graag een teken, een zichtbare blijk van de aanwezigheid van God en Zijn bedoeling willen ontvangen soms stellen we dit als voorwaarde eer wij willen geloven. In de bijbel lezen wij over een man die een teken aon God mocht vragen al was hel .diep in het dodenrijk of boven in den hoge'. Het is de bange weifelende koning Achaz, die de vrede van zijn land bedreigd weet en door de profeet wordt aangemoedigd om op God te vertrouwen, want ook deze dreiging goot voorbij. Achaz antwoordt heel vroom dat hij God niet wil verzoeken. Waorom? Hij heeft allang zijn eigen oplossing bepaald en is bong dat Gods plannen en de zijne niet porollel lopen. Toch geeft God hem een teken nl er zal een kind geboren worden dat de naam Immanuël zal drogen, hetwelk betekent: .God met ons'. Dit kind zol het lijden von het volk delen en straks als representant van Gods heerschappij de troon besfijgen. Don zal de betekenis von die noam aan het licht komen. In deze adventstijd denken wij aan iemand in Wien deze profetie werkelijk bewacrheld werd nameli|k Jezus Christus, in Hem kunnen wij zeggen dot God werkelijk met ons is. God geeft door Hem blijk van Zijn grote liefde, door Hem naar deze wereld te zenden. allee lijden, maar Hem imaol elke knie s gegeve alle Hij heerst als

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 23