,ONE-WOMAN-SHOW' ..Mini rague DDD DDIS CECILE DREESMANN: VAN KALFSROLLETJES EN KERRIEKIP TOT KOFFIEPUDDING zaterdagnummer VOOR EN VAN HAAR' THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT Zaterdag 16 december 1967 De- Nederlandse borduurkunstenares Cécile Dreesmann is terug in haar grote lichte atelier-woning aan de Anna Vondelstraat in Amsterdam. Terug uit Amerika, waar bijna tachtig van haar werkstukken onder auspiciën van de KLM zijn geëxposeerd in het hoofdgebouw van deze maatschappij in New York. .Zoiets is een soort one-woman-show', zegt Cécile Dreesmann. ,Myn eerste grote officiële tentoonstelling in New York, als eerste van een reeks buitenlandse exposities die de KLM in het kader van de Holland- promotion organiseert. Zelf zou ik zoiets nooit alleen hebben kun nen regelen. De duizend-en-een dingen die erbij komen voordat je werk veilig is ingepakt, veilig en verzekerd is getransporteerd: ik moet er niet aan denken' Borduurwerk van Cécile Dreesmann: de figuur van Oberon uit de Midzo- mernachtsdroom, in bronstinten op zijde geborduurd met zijden dradenge blazen glas, veertjes, papier en stro. .Een one-woman-show': het is een goede karakteristiek van het unieke werk dat de handen van Cécile Dreesmann al vele jaren maken en dat alle onderdelen van de ,show' omvat: niet alleen het borduurwerk, maar ook het ontwerpen van het snijwerk van edelstenen die erin worden verwerkt en het zoeken van lijsten die bij een bepaald werkstuk passen. Een permanente én een per fecte one-woman-show-, dit moeilijk te beschrijven borduurwerk dat de toeschouwer pakt en intrigeert, maar omgekeerd voor die toeschouwer vaak nét ongrijpbaar blijft. Surrealistisch werk Cécile Drees mann vindt het zelf soms moeilijk te omschrijven: .Een surrealistische inslag ligt mij wel erg. Die is voor al te vinden in de werkstukken die ik voor mijn eigen plezier maak, ge woon omdat ik ze wil maken. Bij mijn opdrachten ben ik natuurlijk veel meer gebonden'. Die twee groepen, de opdrachten en het x-aantal borduursels per jaar dat zij .gewoon voor de eigen pret' maakt, zijn voor Cécile Dreesmann twee duidelijk afgebakende terrei nen. ,De opdracht kan een decora tief paneel zijn, of een werkstuk dat moet worden gereproduceerd, op hoezen van grammofoonplaten bij voorbeeld of op briefpapier. Meest al heeft de opdrachtgever dan al bepaalde gedachten over ontwerp en kleurstellingen. Een- of tweemaal per jaar komt uit dit alles een ten toonstelling van beide richtingen voort. Tegenwoordig exposeren we die twee richtingen wel apart'. ,EEN VIRUS' In haar grote, stijlvol gemeubelde zitkamer, rustgevend ondanks het gedreun van het verkeer over de nabije Overtoom, vertelt Cécile Dreesmann nog eens het verhaal dat zij waarschijnlijk al honderden keren heeft verteld: het verhaal van het kleine meisje dat nog vóór haar schooltijd altijd met lapjes, draad jes en naalden zat te spelen en la ter, als opgroeiende en volwassen vrouw, het spelen tot een vak met een gedegen technische basis maak te. Een vak dat ook tussen de be drijven door nog werd beoefend toen drie kinderen (nu alle drie volwas sen en niet meer thuis) het leeuwe- deel van haar tijd en aandacht op eisten. .Als het een kwestie van erfelijk heid is komt het ongetwijfeld van de kant van de Dreesmannen. Die hebben altijd getekend, muziek ge maakt, kunstzinnige belangstelling gehad', zegt Cécile Dreesmann. ,Die behoefte krijg je toch mee, geloof ik. Soms zeg ik wel eens dat het een soort virus is'. Wat haar werk betreft heeft Cécile Dreesmann geen groot monumen taal oog', zoals zij dat noemt. ,Echt groot monumentaal werk ligt mij niet. 't Is bij mij meer de klein- kunstrlchting. Ik borduur vrijwel altijd op zijde, werk meestal ook met zijden draden. Dat ligt me goed doordat ik veel kleine dingen maak. Ideeën? Die komen plotseling en zit ten dan meteen onwrikbaar vast. Anders lossen ze op zeker ogenblik weer op in het niets'. Als het over borduurkunst gaat blijkt Cécile Dreesmann een boeiend ver telster te zijn. Niet in de eerste plaats over haar eigen werk, maar vooral over het borduren in het alge meen: hoe de historie in elkaar zit, hoe het borduren is gegroeid en hoe het in klimaat en leefwijze van di verse landen gestalte heeft gekre gen. ,Wïj zitten helaas nog altijd met de erfenis van de negentiende-eeuw- se opvatting dat borduren vrijetijds besteding is voor vrouwen die niets te doen hebben', zegt Cécile Drees mann. ,Maar in wezen is borduren een kunst. Vroeger was het een kunstambacht, voor mannen én voor vrouwen. Bij borduren denken de mensen aan knutselwerk: het ma ken van eierwarmers, buffetloper- tjes en allerlei kleedjes. Het wordt op één lijn gesteld met breien en haken. Maar borduren kan van al les zijn, allerlei richtingen uitgaan. Een techniek groeit in je, wordt op den duur je persoonlijk eigendom, zoals bij een schilder de penseelvoe ring. Klakkeloos nadoen wat ande ren hebben voorgedaan: ddt heeft niets met de essentie van borduur kunst te maken'. In de loop der tijden heeft Cécile Dreesmann haar vakkennis en haar visie op borduurkunst in een aantal technische en historische boekjes over het onderwerp neergeschreven. Het boekje .Borduurkunst' krijgt bin nenkort een vervolg: .Borduurkunst H'. Een experimentele Amerikaan se uitgave over het borduren is in voorbereiding. .Dat wordt zuiver een kunstboek', zegt Cécile Dreesmann die in Amerika grote belangstelling voor de borduurkunst heeft ontmoet. ,Er zijn daar enorme handwerkwin kels waar meer dan vijftig procent van de klanten uit mannen bestaat Volgens mij zoeken die dat werk niet zomaar als vrijetijdsbesteding, maar zeer bewust als een bezigheid die spanningen weg kan nemen'. Zij gelooft dat het borduren op het ogenblik weer veel meer kans heeft om ook voor amateurs weer een kunstvorm te worden. ,De knutsel- periode zijn we, gelukkig, gelei delijk ontgroeid. Allerlei nuttige din getjes die vroeger met borduurwerk werden gemaakt zijn tegenwoordig goedkoop en in leuke praktische uit voeringen in de winkels te koop. Wie nu borduurt zoekt het veel meer in de dingen met wat ik .eeuwigheids waarde' noem. Een heel mooi tafel kleed bijvoorbeeld dat alleen op hoogtijdagen wordt gebruikt en dat je dan zelf heel zorgvuldig onder houdt'. (ADVERTENTIE) .EINDELOOS' De mogelijkheden van borduren kunnen eindeloos zijn. Uit iedere techniek kan weer een nieuwe tech niek worden opgebouwd. ,Het experi menteren gaat eigenlijk altijd door", zegt Cécile Dreesmann. ,Je krijgt steeds nieuwe inspiraties'. In haar vogelfiguren worden bijvoor beeld kleine veertjes met borduur- sel vastgezet. De figuren Oberon en Titania uit de Midzomernachts- droom werden geborduurd in brons tinten op zijde, met geblazeD glas, veertjes, papier en stro; een .hap pening op zijde met mos-agaath en rutielkwarts. Edelstenen en halfedel stenen glinsteren in scherp neerge zette en toch ijle figuren in een on- werkelijk-aandoend landschap. De mogelijkheden en materialen lijken Inderdaad eindeloos. .Zware opdrachten hebben voor mij een soort educatieve waarde', zegt Cécile Dreesmann. ,Ze betekenen de noodzaak van een zekere zelfdisci pline waar ik reserves uit put voor mijn andere werk. Mijn kleuren? Ik gebruik vrijwel al le kleuren, maar het gaat wel met periodes. Als ik aan bepaalde stem mingen onderhevig ben reageer ik ze af in mijn werk. Dat is dan ook wel in de kleuren te merken. Afreageren is in mijn vak overigens niet zo gemakkelijk als in sommige andere kunstvormen. Bij musiceren of schilderen kun Je dat meteeen en ongeremd doen. In borduurkunst wordt het een soort afreageren-op- afbetaling'. een soepele ondersteuning voor jeugdige coiffures Als u geen permanent wenst en toch de mode wilt volgen die een licht krullend kapsel voorschrijft, ga naar uw kapper en ontdek Mini Vague. •Voor elke behandeling gebruikt uw kapper een nieuw flesje Mini Vague met een lichtblauwe vloeistof. Koffie, rozijnen en amandelen als voornaamste ingrediënten voor een ouderwetse' kofjiepudding, versierd met slagroom en walnoten. Het zou interessant zijn om na te gaan of er vandaag-de-dag nog huisvrouwen zijn die op hoogtijdagen ouderwetskoken. Complete menu's van vijf, zes gangen, met een voor honderd procent zelf gemaakte soep en dito nagerecht-, met fraai versierde vleesschotels en diverse groenten. Een mammoet-menu dat de huisvrouw uitgeput aan tafel doet verschijnen en de gasten enkele uren later even uitgeput van diezelfde tafel laat opstaan. Die ouderwetse kooksters zijn anno 1967 waarschijnlijk op de vingers van enkele handen te tellen! Daarom op deze plaats geen schema's voor tijdrovende complete diners, maar een staal kaart van kersthappen', in te voegen in de cu linaire gedachten die u al over de kerstdagen had. Misschien wilt u voor- en tussengerecht eenvoudig en licht houden, doch wel veel werk maken van een echte fraaie kerstpudding die dan in de meeste gevallen voor de nodige maag vulling zal zorgen. Misschien bent, u kampioen in het maken van feestelijke, oog- en tong- st.relende hors d'oeuvres die eveneens aan de noodzaak van een uitgebreide hoofdschotel ple gen te tornen. Laat de weegschaal in ieder geval een beetje doorslaan naar de luchtige kant. Is er één zwaar gerecht bij, zorg dan dat de rest ivat lichtvoetiger wordt (géén gebon den sausen in één menu met gebonden soepen, bijvoorbeeld) HORS D'OEVRE In restaurants zijn hors d'oeuvres vaak mees terwerken van versierkunst, maar het. is geen schande om thuis met een aanmerkelijk ver eenvoudigde versie voor de dag te komen. Een paar toastjes met een fijne paté van kippele- ver of zalm, omringd door een plakje ham met een paar dunne asperges, wat peterselie en tomaat verdienen het predikaat ,hors d'oeuvre' ook en zijn een betere inleiding tot de maaltijd dan een soort metsehverk van veel ingrediënten en (te) veel mayonaise. KALFSROLLETJES De traditionele kerstrollade gaat vroeg of laat ook wel eens vervelen. Misschien ziet u dit jaar meer in gevulde kalfsrolletjes, een vlees gerecht dat attractief kan worden opgemaakt en waar diverse groenten bij passen Dunne kalfslapjes van ongeveer honderd gram worden aan beide kanten met zout en peper be strooid, en daarna bedekt met een dun laagje mager gehakt per lapje vijfentwintig gram, aangemaakt met zout, peper en nootmuskaat. Leg op ieder laagje gehakt een augurkje, rol de kalfslapjes er stevig omheen en bind ae lapjes met sterk garen dicht. Braad de rolletjes in boter bruin en gaar en begiet ze af en toe met jus Braadtijd ongeveer 20 minuten. Leg de uieesrolletjes in de vorm van een ster op een platte schotel en garneer hel vlees met dunne plakjes sinaasappel en takjes peterselie. Witlof of bloemkool kan er als verse groente worden bijgegeven Wie gemakshalve het produkt uit diepvries, glas of blik prefe reert kan dopenctjes, sperziebonen of worteltjes Kiezen. KERRIEKIP Als kip twee kerstdagen lang hoofdschotel is, zit men op tweede kerstdag vaak wat kieskeu rig tegen het gebraad aan te kijken. Het kan een goed idee zijn om ae kip op tweede kerstdag in een ander jasje te steken en er, bijvoorbeeld een kerriekip met champignons van te maken. Haal het kippevlees van de botjes eii leg het in een vuurvaste schaal. Reken per persoon 75 tot 100 gram champignons, snijd ze na het schoonmaken in niet te dunne plakken en bak ze na het schoonmaken !n niet te dunne plakken en bak ze in wat boter lichtgeel. Deponeer ze op liet kippevlees en bedek aUes met een kerrie saus, gemaakt uit boter, bloem, kerriepoeder, kippebouillon en een flinke scheut room of koffiemelk. Laat de kerrieschotel nog een mi nuut of vijf met gesloten deksel doorstoven en geef er droge rijst, kleine doperwtjes en augurk jes bij. HAM-HAWAII Een luchte warme lunch die eveneens voor een tweede kerstdag keel geschikt is. is de ham-Hawaii. Dikke plakken mooie ham wor den licht gebakken en opgediend met een fiauce Hawaii' die (voor vier per-sonenj als volgt wordt gemaakt: halve titer ananassap aan de kook brengen met honderd gram blauwe rozijnen, dertig gram suiker, wat zout. en binden met een halve theelepel maizena. De saus wordt daarna nog vermengd met wal peper, twee eetlepels tomatenketchup, dertig gram boter en vier eetlepels koffiemelk. Geef er droge rijst- bij. KOFFIEPUDDING Koffie, rozijnen en amandelen zijn de voornaam ste ingrediënten voor een fraai sluitstuk van de maaltijd, een kofftepudding. Meng 175 gram maïzena met 225 gram suiker twee lepels cacao en wat zout. Maak Hiervan met een kiuart liter koude melk een glad mengsel. Breng nu een liter melk met een kwart liter koffieroom (schenkroomi aan de kook, giet hierin het maïzenamengsel en laat alles even onder steeds roeren zachtjes doorkoken. Btj de pudding gaan nu nog een halve liter koffie-extract, vijftig gram in rum geweekte rozijnen, vijftig gram gehakte amandelen en een in stukjes gebroken reep bittere chocolade. Giet de pudding in een met koud water omge spoelde vorm en garneer de kofjiepudding na het afkoelen en omkeren met slagroom en walnoten. Reken er wel op dat dv in dit recept gebruikte hoeveelheden voldoende zijn om zes tot acht eters zoet te houdenl Mevrouw h. W. Roemers-van de Vliet wordt dinsdagavond geïnstalleerd als erepresidente van de Nedrrtand- se vereniging van huisvrouwen, af deling Vllvfinyen. Dat gaat allemaal gebeuren op de kerstavond van de vereniging in JBrttannia.' De presi dente.' mevrouw A. M. Sundquest- Tibboei noudt een speechje en speldt de echtgenote van Vlissings burge meester in hei gezelschap van onge veer 150 dames het zilveren speldje van het erepresidentschap op. Er is natuurlijk nog een bloemetje bij en na dit officiële gedeelte wijdt men zich aan menu. diner en de omlijs ting van zang en vertelling. Het kan niet op met de Missen.' In Nice hebben ze er maar weer eens eentje gekozen, de M Eerste Sneeuw De lieftallige, slanke bru nette Mtchele Sen.' was de geluk kige. Met de mascotte van de Olympische Winterspelen 8chuss po seerde de achttienjarige schone in bikini voor de fotografen, niet tn die eerste sneeuv. overigens. We hebben de volle laag sneeuw ge had in Nederland. Er waren weer sneeuwballen en sneeuwpoppen van jevjelste. kinderen en vaders waren weer uren zoet. s Avonds houden de meeste moeders de kinderen liever binnen, en over een poosje is het weer kerstvakantie en de kinderen zijn hele dagen thuis. En mocht de sneeuw en de sneeuwballenpret dan over zijn. waar houder we ze mee bezig T De kinderen zullen ongetwij feld met veel plezier kerst- en nieuwjaarskaarten willen maken, ze ker als ze een beetje met verf en papier mogeJcnoeien.' Op dubbel gevouwen wit tekenpapier kunnen ze gescheurde rondjes en vierkantjes gekleurd papier plakken, geen fi guurtjes laten maken, dat loopt meestal op teleurstellingen uit, maar gewoon raak weg: plakken. Een an der leuk en apart effect krijgt men als er mei kurken en kurkjes, die even in de ecoline gedoopt worden, wordt gestempeld En weerniet volgens 'ijnen of systemen tn het wilde weg stempelen is kinderlijk eenvoudig en veel leuker. Nog een ander voorbeeld: trek een wirwar van lijntjes (langs een li- neaal) met Oostindische inkt. Waar kleine driehoekjes ontstaan, invullen mei ecoiine; niet meer dan twee verschillende kleurtjes gebruiken en de grote vlakken wit laten Grotere kinderen kunnen tekeningetjes ma ken. Woensdag was het de dag van Lu cia. Het hoogtepunt van de decem bermaand in Zweden. In Nederland is ook een Lucia-v er kiezing gehou den en zoals bekend is de Vlissingse Astrid Verhage derde geworden. Vo rige vieek vierde ze in Amsterdam het Lucia-jeest. Astrid bracht een dagje in Amsterdam door met een bezoek aan een diamantslijperij, een rondvaart door Amsterdams grach ten en een groots Lucia-bal. Ze kreeg voor die gelegenheid een lange witte japon. De (echte) kaarsje-skroon was alleen vboor nummer één! Na lang dubben heeft de Neder landse bond van plattelandsvrouwen een naam gekozen voor de beurs die de bond over enkele maanden houdt. Het is plattelandsvrouw Ahoy!' ge worden, een naam die de bondbeurs- commissie uit vele inzendingen heeft gekozen. Plattelandsvrouw Ahoy' duskomena voorjaar, vijf dagen lang, In de A hoy ha (Jen te Rotterdam. Voor baby rijn er bloemetjes/uiers. Met leven begint bij de luier3 zegt de fabrikant, 'en waarom dan ook de luiers niet een beetje .liever en fees telijker gemaakt T Voorlopig zijn er roze en blauwe bloemetjes De lui ers worden in een geschenkdoosje verpakt en zijn vrij prijzighet zul len dus wel uitgaansluiers3 worden! De hydrofiel luiers hebben een ver sterkte rana en zijn dus beter be stand tegen d< vele speldeprikken en toch waar het nodig is extra zacht. Het wachten is nu nog op bebloemde papieren luiers. Het voorlichtingsbureau voor de voeding verzucht in een brochure: P>e snoepgeest is al heel erg oud en even onuitroeibaar als sinterklaas.' Sinterklaas is weet naar Spanje en de eerste snoepstroorr. hebben we ge- had. Maar er komen nog een paar decemberweker. die in het teken van eten en snoepen staan. De mensen van het voorlichtingsbureau ran de voeding waarschuwen al lang en nog steeds vaak tegen teveel snoepen. Hel is nodig dat men het snoepen de baas blijft óók in die jwete' decem- berweken Dr vuistregels: laat de kinderen niet de hele dag doorsnoe- pen, maar geel een snoepje bij de thee, melk oj andere dranken. Geef als dessert en om mee naar school ie nemen stevig fruit Probeer opa's en oma's, buren en der gelijke te over tuigen dat het beter is de kinderen geen snoep te geven Drtehonderdvijftig Frangaises zullen zich begin februari naar Grenoble spoeden. Daar gaan ze gekleed in marineblauwe tailleurs rokken óp de knie voor .Olympic's' spelen. Belangrijke persoonlijkheden en journalisten uit de hele wereld die de Olympische Winterspelen lijwo nen worden door hen ontvangen. Ge zamenlijk spreken de dames drie entwintig talen. De Goese bakker D. W. den Herder heeft een bock geschreven. Het ia onlangs verschenen en het heet Mak kers-prentenboek.' Er staan veel we- tenswanardigheden en aardige illus traties in over en van koekplanken. Een nwuwtje uit Japan. In Tokio ia, een <lein ontvnngertje gebouwd, dia de drager door middel van een bet letje waarschuwt dat hij aan de te lefoon moet komen Als het nummer van de telefoon wordt gedraaid gaat de bel van het toestel tegelijk met het ontvangerije over. Het appa raatje, zo oroot als een zakagenda kreeg de naam ,pocket-beTl.' ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 21